Fsmilip.c Von irspp n Kamperen in Frankrijk kan ook buiten het hoogseizoen i (j I SALZBURG - De klassieke Sound of Music werd er op- genomen, evenals zeer veel muziek van Mozart. Het Oos- tenrijkse wonderkind, de eni- ge echte Prodigy, is er zelfs geboren. Tweehonderdent- weeenveertig jaar later staat het huis waar hij ter wereld kwam nog steeds fier over- eind aan de Getreidegasse 9, Maasstad is kortom in Salz burg, de stad waar Mozart noch alom tegenwoordig is. Maar er is meer dat een be- zoek aan de stad op het kruis- punt van oude Europese han- delsroutes rechtvaardigt. Altstadt f Burcht VAKAIUTIE i Mozart houdt zelf een oogje in het zeil op het naar hem vernoemde plein in het centrum van de stad Mozart is ruim tweehonderd jaar na zijn dood nog steeds de grootste toeristische trekker van Salzburg. Overal is hij aanwezig. Wolfgang Amadeus Mozart werd geboren in 1756 geboren in de Getreidegasse, wat toen en nu nog steeds een van de mooiste winkelstraten van Oos- tenrijk en misschien wel Europa is. Mozarts Geburtshaus, het toenma- lige Hagenauer Hauses, staat hal- verwege de straat en doet tegen woordig dienst als Mozart Muse um. Te zien zijn daar naast vele portretschilderijen van de familie Mozart ook nog instrumenten waar de kleine Wolfie tijdens zijn jeugd- jaren op speelde, zoals een kinder- viool en een piano. Veel thuis wa- ren vader en zoon Mozart overi- gens niet in die tijd, want al op ze- venjarige leeftijd begon het muzi- kale wonderkind onder begelei- ding van zijn vader aan een toernee door Europa. Zijn gave was name- lijk ook voor die tijd erg bijzonder en zijn vader wilde de wereld daar kennis van laten nemen. Al zijn de geleerden het er ook tegenwoordig nog niet over eens of pa Mozart het beste voor had met zijn zoon of hem louter exploiteerde. Feit is wel dat Mozart al speelde voor hoge autoriteiten in onder meer Belgie Frankrijk en Engeland op een leef tijd waarop anderen doorgaans nog moeite hebben hun eigen naam uit te spreken. In 1773 verhuisde de familie Mo zart naar de andere kant van de ri- vier de Salzach. Aan de Markart- platz 8 nam het gezin haar intrek in wat nu heet de Mozart Residenz. Het kolossale pand werd in 1944 grotendeels verwoest door een bom, maar de Mozart Stichting, die waakt over het culturele en mu- zikale erfgoed, liet het pand na de oorlog weer helemaal in oude staat terugbrengen zodat het tegenwoor dig, weer toegankelijk is voor be- langstellenden die dan ook in gro- ten getale op komen dagen. Het is kortom Mozart voor en na in Salzburg. Zijn stambeeld kijkt uit over het naar hem genoemde plein in het centrum van de stad (waar ook de plaatselijke Tourist Infor mation is te vinden) en zijn beelte- nis is werkelijk overal op terug te vinden. Toch heeft Salzburg meer te bieden dan Mozart alleen. De stad, gelegen op 425 meter boven de zeespiegel ligt zoals gezegd op een kruispunt van oude Europese handelsroutes en dat heeft zijn spo- ren nagelaten in onder meer de ar- chitectuur. Het stadscentrum staat propvol prachtige kerken uit ver- schillende tijden, die letterlijk en figuurlijk middels torenhoogte en pracht en praal strijden om de hoogste eer. De oude binnenstad leent zich dan ook uitermate goed voor een architectonische rond- gang te voet of per koets. Op de Residenzplatz, om de hoek van de Dom van Salzburg is vrij eenvou- dig zo'n 'paard en wagen met chauffeur' te huren. Te voet is het echter ook goed te doen en met de juiste gids is dan veel meer te zien. De oudste nog bestaande herberg van Europa bijvoorbeeld, waar volgens overlevering Keizer Karel in het begin van de negende eeuw nog getafeld en overnacht heeft. Die is net als de meeste andere waardevolle gebouwen te vinden in de Altstad. Dat gebied van een paar vierkante kilometer is door de Unesco uitgeroepen tot mondiaal cultureel erfgoed, hetgeen betekent dat de gebouwen behouden blijven en dat de Verenigde Naties finan- ciele middelen ter beschikking stellen om de historische binnen stad te conserveren, zodat het ook in de toekomst nog dienst kan doen als bijvoorbeeld filmdecor. In een nog niet zo ver verleden is er na- melijk een film opgenomen die waarschijnlijk nog steeds in de top tien van succesvolste en populair- ste rolprenten aller tijden te vinden is. Salzburg speeld namelijk naast Julie Andrews de hoofdrol in The Sound of Music die in 1965 tien Oscarnominatiues kreeg en er vijf Op de Residenzplatz om de hoek van de Dom kunnen koetsen gehuurd worden voor een romantische rondgang door de stad. won, waaronder die voor beste film. De film heeft tot op de dag van vandaag een enorme schare fans die de liedjes vrijwel allemaal mee kunnen zingen. Juist voor hen kan een bezoek aan Salzburg een ROTTERDAM - Frankrijk is in Nederland nog steeds verreweg de populairste vakantiebestemming. Duizenden Nederlanders zakken dan ook jaarlijks bepakt en bezakt af naar het zonnige zuiden om zich God in Frankrijk te voelen. De meeste van hen doen dat tijdens de zomerperiode, meestal in de bouw- vak als ook de rest van Europa op vakantie gaat. In het hoogseizoen leidt dat nog wel eens tot overvolle wegen bomvolle campings en zelfs grote ergernissen. Vandaar dat het helemaal zo gek nog niet is om Frankrijk buiten die drukke perio- de voor een campingvakantie aan te doen. Zeker nu er tal van organi- saties zijn die speciale program- ma's samenstellen, en campings al hun facilitieten ook in het laagsei- zoen ter beschikking van de kam- peerders stellen. Aan mei, juni en September wordt door de meeste mensen niet me- teen gedacht als het gaat om een kampeervakantie. Toch zijn deze maanden met name in Frankrijk ui termate geschikt om te kamperen. Vandaar dat bijvoorbeeld de ANWB nu een brochure heeft uit- gegeven waar vooral veel aandacht wordt besteed aan kamperen in het laagseizoen in Frankrijk. Het boekje heet ANWB Camping Che que 1998 en zet de grote, met name financiele voordelen op een rij. Met de ANWB Camping Cheque die in samenwerking met de Fran- se tegenhanger tot stand is geko- men, kunnen de kortingen in Frankrijk oplopen tot zo'n vijftig procent. De brochure maakt mel ding van zo'n vijftig schitterende campings op prachtige locaties verspreid over het vakantieland en geeft negen argumenten om in het laagseizoen op reis te gaan met de Camping Cheque Een Camping Cheque kost fl.27,- en is dan geldig voor twee perso- nen, een standplaats en electricitiet per nacht. Ter illustratie wordt een willekeurige camping uit de bro chure gebruikt om een rekenvoor- beeld te geven. Kasteelcamping Des Ormes in Bretagne brengt nor- maal gesproken fl.47,- in rekening, hetgeen dus twintig gulden duur- der is dan betalen met de camping- cheque. Een voordeel van 45% derhalve. De cheques zijn twee jaar geldig en bieden 100 procent vrijheid; campinggasten hoeven dus niet een bepaald aantal nachten te blijven, maar zijn vrij om te gaan wanneer ze willen. Daarnaast biedt de cheque de mogelijkheid gratis te reserveren voor een van de cam pings met het het ANWB keur- merk. Wie niet met twee maar met meer mensen arriveert hoeft slechts per volwassene zes gulden extra te betalen en honden zijn zelfs gratis welkom. En zoals ge zegd zijn alle faciliteiten geopend, net zoals in het hoogseizoen. De kortingen kunnen bovendien be- hoorlijk oplopen, want de meeste campings bieden de zevende nacht gratis aan en wie zelfs veertien da gen blijft hoeft slechts 11 Camping Cheques aan te spreken. Kortom: veertien dagen op een prachtige viersterrencamping in Frankrijk voor nog geen driehonderd gulden. Een van de Franse organisaties die schitterende campings in het aan- bod heeft is French Flavour Holi days, dat zich niet beperkt tot deel- name aan de Camping Cheque al leen. Deze organisatie doet nog veel meer om de Nederlandse va- kantieganger buiten het hoogsei zoen naar La Douce France te lok- ken. Daarvoor worden speciale themareizen samengesteld die de aard van de streek waar de cam ping gelegen is volledig recht doen. Gasten kunnen bijvoorbeeld leren schilderen, pottenbakken of een cursus Frans doen. Maar ook wijnproeven, vissen of petanque (jeu de boules). Tijdens deze trips die het predikaat ontdekkingsreis hebben meegekregen, krijgen de gasten ook de gelegenheid de streek te leren kennen: musea, kas- telen kerken en wijnhuizen komen volop aan bod. Op dit moment zijn een aantal van dergelijke een week durende reizen te boeken, die in veel gevallen zo rond de zeshon- derd gulden voor twee personen kosten. Een ontdekkingsreis in de Alpen Dauphine kost fl.570 voor twee personen en een reis met als thema de Franse Keuken hoeft slechts fl.627 voor twee volwasse- nen te kosten. Meer van dergelijke reizen gaan naar Bourgondie, Beaujolais en de Cevennnen. Voor meer informatie over de Camping Cheque en de speciale themareizen: tel. 072 5279009. Ook in het voor-en naseizoen valt volop te genieten van de Franse natuur. Wijnproeven in de kelder van een wijnhuis tijdens een themareis in het laagseizoen. groot feest van herkenning zijn, want de locaties waar het muzikale wel en wee van de familie Von Trapp zich afspeelt zijn daar nog in voile glorie te bewonderen. Wie zeker wil zijn daar niets van te mis- sen neemt dan ook de bus die de originele Sound of Music Tour rijdt. Het markante beeldmerk van Salz burg is niet zoals verwacht zou worden Mozart of zijn geboorte- huis, maar de Festung Hohensalz- burg. De burcht ligt hoog verheven boven de stad en kijkt letterlijk uit over stad en land Salzburg. De eer- ste steen van de vesting werd ge- legd in 1077 door de werklui van aartsbisschop Gebhart maar het in- drukwekkende bouwwerk werd pas voltooid in de zeventiende eeuw. Het is dan ook geen kasteel uit een stuk; het doet nog het meest denken aan een project van een doe het zelver. Iedere nieuwe be- woner van de burcht bouwde er namelijk een stukje aan, om er maar zoveei mogelijk zijn eigen stempel op te drukken. Uiteinde- lijk is dat allemaal wel heel vak- kundig gebeurt, want als defensief bolwerk kent het zijn gelijke in Eu ropa niet. Festung Hohensalzburg bleek in de praktijk onneembaar: nooit zijn vijandelijke legers erin geslaagd de burcht te veroveren. Na een bezoek aan de onneembare vesting kan weer afgedaald wor den naar het centrum, want daar wacht dan nog de eerder genoem de Getreidegasse, een waar para- dijs voor winkelliefhebbers. De ene winkel is nog mooier dan de andere en ze proberen elkaar te overtreffen met prachtige uithang- borden, die alleen het bekijken al waard zijn. Na gedane winkelar- beid is het vervolgens rustig bijko- men in een Konditorei waar vaak zeer veel verschillende soorten koffie geserveerd worden. En om afscheid te nemen van Mozart kan daar vast wel zo'n wereldberoem- de chocolade Mozart Kugel genut- tigd worden. Voor meer informatie over Salz burg kan contact opgenomen worden met het Oostenrijks Ver- keersburo, tel. 020-6129682

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 13