■97/98 'De sportieve vriendschap staat voorop' Ambulancedienst GGD doet werk onder moeilijke omstandigheden Gratis compost af halen bij ONS Milieu AKAI Kruis na tien jaar terug optoren Liduinabasiliek MaasstaP Populaire Schiedamse Dartcompetitie begint aan tiende editie Amivedi Programma Filmhuis Twaalfduizend ritten per jaar i r J J jS RADIO! WEEKBLADEN SCHIEDAM - Het begon in 1989 als een geintje aan de bar van het toenmalige dartcafe Het Paadje aan het Broers- veld. Bas Huiskens en Rob Eekman zochten naar een leu- ke manidr om de stille zomer- maanden te overbruggen. Het dartduo besloot een twee- kamp te organiseren met een ander gelegenheidsteam. De belangstelling voor een gezel- lige zomercompetitie bleek echter overweldigend. Uitein- delijk deden achttien teams en honderd dartspelers mee aan de ouverture van de Schie damse Dartcompetitie (SDC). Sindsdien valt het evenement niet meer weg te denken van de plaatselijke sportkalender. SPELERVAN DEWEEK T0PSC0RERS FEYENOORD SPARTA EXCESIOR DORDRECHT'90 WATER WEG - De ambulan cedienst van de GGD ergert zich nogal eens aan de wijze waarop in de krant en op tv wordt bericht over het verle- nen van hulp bij ongelukken. 'Man pas na drie kwartier uit auto bevrijd', bijvoorbeeld is zo'n kop. Ambulancever- pleegkundige Eef Albers was bij het betreffende ongeluk ter plaatse. De kop suggereert dat de GGD bij de behandeling van het slachtoffer maar een beetje zat aan te klooien, vindt Albers. Tenminste, dat zou de leek na vluchtige lezing van het bericht kunnen denken. P 1 rj /V I STAD ROTTERDAM f 1 IVERZEKERINCEN SCHIEDAM - Amivedi regi- streert gevonden en vermis- tie dieren en brengt vinder en eigenaar met elkaar in contact. Voor meer info: tel. 47118 57. Vermist. kater, gecastr., zwart/wit. 3 jaar, witte snoet, bef, buik. Om rechter dijbeen witte band, witte voetjes, omgeving Sibeliuspiein; valkparkiet, wit, gele pluim op kop, rode wangetjes, omgeving Lange- nieuwstraat; cyperse poes. 2 jaar, gest., Queenie, biauwe halsband bel, omgeving Polderweg. Gevonden: Poes, cypers, grijs, witte ach- tersokken, voor witte tenen, witte neus, bef wit, witte punt- staart, ca. 1 jaar of jonger, Broersvest; wit konijn met beetje zwart op kont, Geelgie- terhof; ea. 7 maanden oud poesje, zwart/wit, witte kin, voor kousett, witte bef, achter sokken, witte vlek buik, Schravelandseweg; cypers wit katertje, ca. 10 maanden. Van Oldebarneveldstraat. SCHIEDAM Het pro gramma van het Filmhuis ziet er als volgt uit Op don- derdag 16 april wordt de film Seven years in Tibet vertoond. In 1939 laat de Oostenrijkse avonturier Heinrich Harrer zijn zwan- gere vrouw in de steek om met een groep bergbeklim- mers een Himalaya pick te gaan bedwingen. De expedi te wordt echter door een la- wine getroffen en weer be- neden worden de leden ge- arresteerd door de Engelsen Op vrijdag 17 en zaterdag 18 aprtt de film Prisoner of the mountains. Twee Rttssi- sche soldaten, die gewond raken bij de ontploffing van een tank, worden door de Tsjetseen Abdul Marut meegenomen naar zijn dorp, waar hij ze gevangen zet Zijn eigen zoon wordt vastgehouden door de Rus- sen en hij wil hen gebruiken als ruilmiddei. Als de eerste onderhandelingspogingen mislukken, wiilen de dorps- bewoners de twee Russen opknopen. Aanvang 21.00 uur. Reservering: via de Schiedamse Theaterkassa tel. 2467467. SCHIEDAM - Met behulp van een hoogwerker is dinsdagmorgen een exacte kopie van het oude kruis van de Liduinabasiliek terug ge- plaatst op de toren van de Basiliek. Het oude metalen kruis is tien jaar geleden van de toren gehaald, ora- dat het was gaan roesten. Het plaatsen van het nieuwe kruis ge- beurde op 'derde paasdag', de 565- ste sterfdag van Liduina. de heilige naar wie de Basiliek is vemoemd. Van te voren was het nog onzeker of het plaatsen wel door kon gaan met de harde wind en regen. Maar op het geplande tijdstip waren de omstandigheden toch goed genoeg om te kunnen beginnen met de 'operatie op grote hoogte'. De pas- toor sprak voor het karwei een woordje en zegende het kruis. Het kruis werd op zijn plaats gezet door twee heren van een aanne- mingsbedrijf. Zij gingen naar bo- ven met de hoogwerker en werden vergezeld door twee heren van het hogerbestuur en een heer van het bisdom. Vanaf beneden werd het plaatsen van het kruis, dat onge- veer een uur duurde, nauwlettend gevolgd door een tiental parochia- nen. Boven op het kruis is tevens de vergulde haan teruggeplaatst. Het was trouwens bar koud boven op die toren. Na afloop konden de verkleumde 'klokkenplaatsers' zich in het Stadskantoor opwar- men aan een bakje koffie. De klok- ken zijn nog een tijdje geluid om de gebeurtenis te vieren. Het vernieuwen van het kruis heeft overigens niks te maken met de re- novatie van de Basiliek, want toen het kruis er tien jaar geleden vanaf werd gehaald, was er nog geen sprake van dat de Basiliek gereno- veerd zou worden. Wanneer de re- novatie van de basiliekhelemaal afgerond is durft mevrouw Bakker, secretaris van het Hogerbestuur. niet met zekerheid te zeggen, maar „we streven naar volgend jaar fe- bruari." „Nu is de helft van de Basiliek in gebruik, maar als de hele Basiliek in voile glorrie is hersteld wordt dat gevierd met een groot feest. Er zullen bisschoppen van de katho- lieke kerk uit heel Nederland ko- men, want het zal een unieke ge beurtenis worden in Schiedam", aldus Bakker. Op 30 april is in cafe Nergens aan de Vlaardingerdijk het officiele ope- ningstoernooi van de tiende jubile- umeditie, met tevens een Koningin- nedag-optreden van de popband Loos. De aanvoerders van de tien- tallen dartteams, goed voor ruim tweehonderd deelnemers, komen op 25 april al bijeen voor de zoge- naamde captaihsmeeting. Tijdens die bijeenkomst worden agenda's getrokken en worden de spaarzame spelregels nog eens doorgenomen. Vanaf mei gaan de wedstrijden van start, op vijftien Schiedamse loca- ties waaronder een tiental horeca- zaken. De donderdag- en vrijdag- avond zij n favoriet in het speelsche- ma, dat voorziet in thuis- en uitwed- strijden. In het weekeinde van 10 en 11 juli zijn de finales en op 12 juli is de prijsuitreiking. „Neem maar van mij aan dat heel veel deelnemers op 13 juli een vrije dag opnemen"glimlacht Kick van den Broek, een van de vijf bestuurs- leden van de SDC. „Een lang dart- weekend verveelt nooit. De mensen blijven terugkomen voor de gezel- ligheid en de vriendschap. Als het Nederlands voetbalelftal bij het WKinFrankrijktoevalligop 12 juli in de finale staat, hebben we hele- maal een mooie slotdag van ons toernooi." Tot vrijdag 17 april is de inschrij- vingvoordeSDC open. Iederedart- liefhebber van binnen of buiten Schiedam is met een al dan niet lu- dieke ploeg welkom. Aanmeldin- gen bij cafe Nergens (telefoon: 010- 4271185) of bij wijkcentrum Wi- Speler Doelpunten 1. Dennis de Nooljer 12 goals Sparta 1. Julio Cruz 12 goals Feyenoord 2. Arjan van der Laan 9 goals Sparta Het kruis werd voordat het op de basiliek werd gezet, geheiligd door de pastoor. Foto Roger van der Kraan derK^aan sParre^oom'R°b Eekman, Kick van den Broek en Edwin Trouwborst (vlnr) zijn klaar voor 'hun' darttoernooi. Foto Roger van bautplein (Edward Sparreboom, te lefoon: 4715765). De contributie bedraagt tien gulden per persoon. ,,We rekenen dit jaar op een record- aantal deelnemers", zegt grondleg- ger Rob Eekman (41). „Dat bete- kent dat we tenminste 36 teams met in totaal 234 spelers aan de gang hebben. Voor de organisatie maakt het niet zoveel uit als er aanzienlijk meer ploegen bijkomen. De opzet blijft toch hetzelfde. Wel is het pret- tig als het aantal teams door zes deelbaar is. Daarmee krijgen we een evenwichtige verdeling in groe- pen." Dankzij de sensationele overwin- ning van Raymond van Barneveld begin dit jaar bij het WK in Enge- land heeft de dartsport in Nederland een grote vlucht genomen. „Je wordt op je werk niet langer vreemd aangekeken als je vertelt dat je we- kelijks met pijltjes naar een bord gooit", vertelt competitieleider Kick van den Broek (38). „De sport wordt nu serieus genomen. Je hoeft ook niet meer uit te leggen hoe het precies in elkaar steekt. Bijna ieder- een weet ervan. Allemaal dankzij Barney. Wat wil je ook als Mart Smeets himself hem op de televisie een interview afneemt? Dat geeft de speler en zijn sport natuurlijk wel de nodige erkenning. Collega's felici- teerden me zelfs destijds met de tri- omf van Barney bij het WK. Een he le leuke gewaarwording. Op die doorbraak hebben we eigenlijk al diejaren gewacht." Sinds het debuut van de SDC in 1989 is er feitelijk weinig veranderd aan het toemooi. De initiatiefne- mers Eekman en Huiskens hebben in de loop der jaren bestuurlijke hulp gekregen van Kick van den Broek, Edwin Trouwborst (29) en Edward Sparreboom (40). Geza- menlijk leidt het gedreven vijftal het jaarlijkeevenementingoedebanen. Het bestuur en het toemooi hebben geen officiele status. Dat hoeft ook helemaal niet voor het kwintet. „We hebben geen statuten of een in- schrijving bij de kamer van koop- handelnodig", vindt Eekman. „Het toemooi is ooit als een goede grap begonnen. Uiteraard hebben we er door de grote toeloop een serieuze draai aan moeten geven. Maar het informele en vriendschappelijke karakter staat nog steeds voorop. Dat moet ook zo blijven. Daarom verbinden we ook geen geldprijzen aan het toemooi. Dat zou misschien de verkeerde spelers aantrekken. Aan brooddarters hebben we beslist geen hekel, maar bij ons toemooi zijn ze niet op hun plaats. Wij reiken alleen bekers uit, in diverse catego- rieen. Door een indeling naar speel- niveau proberen we iedereen aan zijn of haar trekken te laten komen. Dat lukt meestal wel." Voor een toemooi met ruim twee honderd deelnemers werkt het be- In Dichtgespijkerd wordt gestre- den om de titel 'minst gepasseerde keeper van het seizoen in de regio Rotterdam'. De tussenstand wordt wekelijks in deze krant gepubli- ceerd. Alle 129 clubs die uitkomen in de hoofd- tot en met de vierde klasse van het amateurvoetbal en gevestigd zijn in het verspreidings- 6 tegengoals 1. Berkel 15 tegengoals 2. Smitshoek 18 tegengoals 3. Rijsoord, HOV 19 tegengoals 5. Maasdam 20 tegengoals 6. Poortugaal, Coal 21 tegengoals 8. Delta Sport, SC Feyenoord, DCV, Excelsior Rotter dam (ama) 22 tegengoals 12. TSB, Hekelin- gen, VDL, CVV 23 tegengoals 16. Paul Bosvelt 6 Giovanni van Bronckhorst 7 Rene Bot 6 Julio Cruz 7 Jurek Dudek (k) 7 Patricio Graff 4 Christian Gyan 6 Bonaventura Kalou 6 Bernard Schulteman 7 Fernando Plcun 6 Pablo Sanchez 6 Henk Vos 6 John den Dunnen 5/7 Kew Jallens 5/7 Nlco Jalink 6 Ronald Jansen(k) 7/8 Yurtcan Kayls 5 Arjan van der Laan 6/7 Dave van der Meer 5/6 John Nleuwenburg 6/7 Dennis de Nooljer 5/8 Gerard de Nooljer 5/7 Mark Noorlander 5/7 Michael Renfurm 6/8 Marlllla de Santana 5 Gulllermo van Berkum 6 Ellery Cairo 6 Ferry de Haan 6 Remco Heerkens 5 Damlen Hertog 6 Edwin van Holten (k) 6 Chaly Jones 4 Raymond Kraaybeek 5 Jarda Paclorek 4 Sjaak Polak 6 Daniel Rljnaard 5 Fernando Pascale 5 Raymond de Waard 5 Jean-Paul van Bllsen 7 Dirk-Jan Derksen 7 Rick Hoogendorp 7 Martijn de Jong 6 Joop Lankhaar 7 Eric van de Merwe 6 Richard Plug 8 Hennie de Romljn 8 Jan Scheurwater (k) 7 Glenn Sumervllle 7 Germaine Wattamleo 6 Het voorval vond plaats in Maas- sluis, niet zo gek lang geleden. Een 77-jarige man verleende op de krui- sing van de Kwartellaan geen voor- rang aan een andere automobilist, en belandde met zijn auto tegen een lantaarnpaal. De GGD was als eer ste op de plaats van het ongeval. De man werd onderzocht, er was spra ke van mogelijk rugletsel. Wat je dan beslist niet moet doen, zegt Al bers met klem, is de bestuurder zo- maar uit de wagen halen. Immers: een verkeerde beweging, en er kan onherstelbare schade bij het slacht offer optreden. Denk aan een dwarslaesie. Kan voorkomen wor den door niet overhaast te werk te gaan. Of stel dat ie een nekwervel- fractuur heeft, vervolgt Albers. Een draai met het hoofd naar links, of naar rechts, en de man heeft een ge- broken nek, zodat 'hulpverlening door ons niet meer hoeft'. Albers lacht een beetje wanneer hij het zo stelt, maar het is wel de realiteit waarmee hij en zijn collega's dage- lijks geconfronteerd worden. Eerst moet het slachtoffer gestabiliseerd zijn, dan kan verder worden ge- praat: is er nog sprake van ademha- ling en bloedruk, is het slachtoffer bij bewustzijn?: die vragen lopen als een rode draad door het handelen van de GGD. Besloten werd om het dak van de auto open te zagen, om zo de man rechtstandig uit de wagen te kunnen halen. En dat dat een tijd kan duren heeft alles te maken met de zorgvul- digheid waarmee de ambulancever- pleegkundigen en de brandweer te GGD en brandweer gezamenlijk aan het werk om een slachtoffer veilig (rechtstandig) uit de auto te halen. Foto Roger van der Kraan werk gaan. Ze hebben daarbij niet altijd de tijd en gelegenheid om het toegestroomde publiek (altijd weer in grote getalen aanwezig, evenals de cameraploegen) te informeren waarom het soms een tijd kan duren voordat iemand bevrijd wordt. „We delen wel kaartjes uit met daarop een telefoonnummer waarop men- sen ons later om informatie kunn- nen vragen'zegt Albers. En o ja, de brandweer, zegt Albers, da's nog zoiets. Vaak doen de me dia voorkomen alsof het de brand weer is die alles leidt, en samen met de politie de touwtjes in handen heeft. Onjuist. De brandweer han- delt alleen op aanwijzing van het ambulancepersoneel van de GGD, zij zijn het die aangeven wanneer er kan worden geknipt. De brandweer doet niets uit zichzelf, tenzij de situ- atie erom vraagt. En als het te lang heeft geduurd voordat iemand uit zijn wagen is be vrijd, dan ligt dat in negen van de tien gevallen aan een verkeerde doorgave van de centrale. „Ik heb wel eens meegemaakt dat ik naar de Hoogstraat in Schiedam ben ge- gaan, terwijl ik in de Hoogstraat in Vlaardingen had moeten zijn. Dat ligt dan aan een fout in de communi- catie." Zomaar een voorval, echt gebeurd. Een man raakt betrokken bij een aanrijding. Hulpverleners van de GGD Snellen toe en constateren dat de man rugletsel heeft. Er zal moe ten worden geknipt, maar de be stuurder weigert toe te stemmen dat het dak van zijn dure Mercedes wordt opengeknipt. Op grond van de wet BIG (Beroepen in de Indivi- duele Gezondheidszorg) mag de ambulancedienst dan niet tegen de zin van de man toch het dak open- knippen. Albers: „Je zal hem moe ten proberen te overtuigen, alles in het werk stellen om de man veilig uit de auto te kunnen halen.Als hij dan toch weigert komen de eventue- le (schade)gevolgen voor rekening van de halsstarrige man. Een uit- zondering: als duidelijk is dat de man ontoerekeningsvatbaar is, kan de GGD overrulen. „Als iemand een half uur in de wagen zit met een hersenschudding kan je ervan uit- gaan dat zo' n persoon niet meer hel- derkan denken." En hoe is het uiteindelijk afgelopen met de 77-jarige man die 'pas na drie kwartier werd bevrijd' „Ikheb later gehoord dat ie dezelfde avond het ziekenhuis weer lopend kon ver- laten", lacht Albers. JALMAR TEUNISSEN SCHIEDAM - Zo lang de voor- raad strekt kunnen inwoners van Schiedam van maandag 20 tot en met vrijdag 24 april bij ONS Mi lieu, ingang Ringersstraat, gratis compost scheppen. Het is de bedoeling dat gei'nteres- seerden zelf een schep, plastic of jute zak meebrengen. Met dit voe- dingrijke product kan men de grond van de tuin verbeteren. De compost wordt gemaakt van het GFT-afval dan ONS Milieu in de stad inzamelt. Dit gebeurt in de composteringsinstallatie De Leeu- wenakker in Bergschenhoek. stuur met een relatief bescheiden budget. De wedstrijdleiding doet het met een bedrag van ongeveer 2500 gulden, gelijk aan het in- schrijfgeld. Alleen voorde bekers zoeken we elk jaar sponsors", legt Edward Sparreboom uit. „Ook ont- vangen we nog wat geld van de ad- verteerders in het programmaboek- je. Maar verder is en blijft het toer nooi low budget. Dat past ook bij onze filosofie. De SDC is een eve nement voor dartvrienden onder el kaar. Het is een toernooi van, voor en door iedereen. Het is ook niet af- hankelijk van het bestuur. Als wij om welke reden dan ook stoppen, zijn er voldoende kandidaten om ons op te volgen. Dat is de grote in- nerlijke kracht van het toemooi." Het bestuur heeft aan het toemooi voor de recreatiespelers een specia- le prijs toegekend. Voortaan wordt er jaarlijks om de JohnOldham Cup gestreden. De geboren Engelsman kwam eind vorig jaar door zinloos straatgeweld om het leven. „John was een trouwe deelnemer aan ons toemooi en overal een graag gezie- ne gast", licht Edwin Trouwborst toe. „Bij zijn wake op de Broersvest waren tal van dartvrienden aanwe zig. Om hem te herdenken, hebben we besloten een beker zijn naam te geven. Uiteraard hebben we zijn fa- milie in Engeland eerst om toestem- ming gevraagd. Ze hadden geen en- kel bezwaar en vonden het een mooi gebaar." Norbert Kleinherenbrink gebied van Maasstad weekbladen doen automatisch mee aan Dicht gespijkerd '97-'98. De club van de minst gepasseerde doelman krijgt van Kinorama een videocamera en -recorder. Oneens met de stand? Bel of schrijf de Maasstad-redac- tie: 010-400.44.91/postbus 1685, 3000 BR Rotterdam. SHO, Oude Maas, Hellevoet- sluis (zat), OVV 24 tegengoals 20. Barendrecht, Schiebroek (zat), Nieuwenhoorn, Oud-Beijerland 25 tegengoals 24. Rozenburg. Heer- jansdam 26 tegengoals 26. Leonidas (zon), De Musschen, Zwaluwen Vld. 66 tegengoals 128. GGK/Ned- lloyd 71 tegengoals 129. Zwarte Pijl Michael Renfurm van Sparta Is na de met 3-1 gewonnen wedstrljd tegen PSV de nieuwe "Speler van de Week". Het is overigens al voor de negende keer dit seizoen dat deze eer ten beurt valt aan een Spartaan.Renfurm is inmiddels bezig aan zijn vierde seizeen bij Sparta. Hij geniet waarschijnlijk de meeste bekendheid door zijn doelpunt in de laatste minuut, waarmee hij vorig jaar op het Kasteel het vonnis velde over stadgenoot Feyenoord. Dit seizoen had de 21-jarige Renfurm definitief door wiilen breken, maar daar is het niet van gekomen. De vaste lezers van deze rubriek zullen het al gemerkt hebben. Tot het einde van het seizoen worden alleen de cij- fers nog bekendgemaakt. Gemiddeldes worden nog wel bere- kend, maar niet meergepubliceerd; dit om het - ook voor de spelers - n6g span- nenderte maken. De uiteindelijke winnaars worden op maandag 11 mei tijdens het jaarlijkse "Radio Rijnmond Voetballer van het Jaar Gala" bekendgemaakt. Michael Renfurm (Sparta)

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 5