Natuurfotografie Meimaand, Natuurmaand Een bijzonder beestje NOODKLOK LUIDT VOOR VELDHAMSTER M Hou je van Nederland, dan ben je lid van Natuurmonumenten Deelname tegen bodemprijs maar inschrijven verplicht Fotowedstrijd 'natuur in mei W: Zaterdag 2 mei Zondag 3 mei Woensdag 6 mei Donderdag 7 mei Zaterdag 9 mei Zondag 10 mei Maandag 11 mei Woensdag 13 mei Donderdag 14 mei Vrijdag 15 mei Zaterdag 16 mei Zondag 17 mei Dinsdag 19 mei Woensdag 20 mei Vrijdag 22 mei Zaterdag 23 mei Zondag 24 mei Maandag 25 mei Dinsdag 26 mei Woensdag 27 mei Zaterdag 30 mei Prijzen JL ^olf Laat de Korenwolf blijven! i-fe r Tijd: 20.00-22.00 uur. Kosten: fl.3,- (aanmelden). Opening zintuigentuin. Lokatie NME-centrum Harre Wegh, Harreweg, Schiedam. Tijd: 15.00 uur. Kosten: geen. Onthulling bord NME-centrum 't Hof. Lokatie: NME-centrum 't hof, Hofsingel 80, Vlaardingen. Tijd: 14.00 uur. Kosten: geen. Natuurspeurtocht. Lokatie Wipperspark, Maassluis. Start: Wippersmolen. Tijd: 11.00 uur. Kosten: geen. Fluitekruid Fietstocht. Start: Heemtuin't Hoefblad, Bea- trixpark Schiedam. Tijd: 13.30-17.30 uur. Kosten: fl. 3,- (aanmelden). Er op uit int groen, wandeling door Midden-Delfland. Start: boerderij Recreatieschap, Zuidbuurt 85, Vlaardingen. Tijd: 11.00-15.00 uur. Kosten: volw. fl. 2,-; kind fl. 1,-. Excursie o.l.v. een gids. Start: boerderij Recreatieschap, Zuidbuurt 85, Vlaardingen. Tijd: 14.00 uur. Kosten: volw. fl. 2,-; kind fl. 1,-. Heemtuinexcursie. Lokatie: Heemtuin 't Hoefblad, Beatrixpark, Schiedam. Tijd: 19.30 uur. Kosten fl. 3,- (aanmelden). Excursie natuurpark Holy-Vlaar- dingen. Lokatie: Kinderboerderij Holy- wood, Boerderijpad 1, Vlaardin gen. Tijd: 19.30 uur. Kosten fl. 3,- (aanmelden). Lezing natuurfotografie. Lokatie: Stadskantoor, Stadserf 1, multifunctionele zaal, Schiedam. Tijd: 20.00-22.00 uur. Kosten fl. 10,-(aanmelden). Landelijke Fietsdag Start (3 keer): ANWB, Rotterdamsedijk 302, Schiedam; Molen Aeolus, hoek Kortedijk/ Westlandseweg, Vlaardingen. Pannenkoekenboerderij 't Sonne- tje. Kortebuurt 15, Maasland. Tijd: 09.00-17.00 uur. Kosten: fl. 5,-. Geraniummarkt. Lokatie: Markt, Vlaardingen. Tijd: 09.00-17.00 uur. Excursie ecologische zone Nieuwe Waterweg. Start: Station Maassluis-West. Tijd: 14.00 uur. Kosten fl. 3,- (aanmelden). Natuurvriendelijk tuinieren. Lokatie: Boerderij de Groene Raat, Harreweg 19, Schiedam. Tijd: 13.30-15.00 uur. Kosten: fl. 3,- (aanmelden). Kruiden in de Geneeskunst, Lokatie: Pannenkoekenhuis't Hof, Hofsingel 80, Vlaardingen. Tijd: 20.00-22.00 uur. Kosten: fl. 3,- (aanmelden). Knutselmiddag voor de jeugd Lokaties: Kinderboerderij't Hoef blad, Schiedam; Kinderboerderij Holywood, Vlaar dingen; Dierenhoek 't Sparretje, Maassluis. Tijd: 13.30-16.00 uur. Kosten fl. 3,- (aanmelden). Excursie Heemtuin Westwijk Lokatie Heemtuin Vlaardingen. Tijd: 14.00 uur. Kosten: fl. 3,- (aanmelden). Voorlichtingsavond biologische landbouw. Lokatie: KNVV-centrum de Bos- hoek, Bospad 3, Schiedam. Vleermuizenexcursie. Start: NME-Centrum 't Hof, Hofsingel 80, Vlaardingen. Tijd: 22.00 uur. Kosten fl. 3,- (aanmelden). Vogelexcursie, park- en stadsvo- gels nader bekeken. Lokatie: NME-centrum Harre Wegh, Harreweg 8, Schiedam. Tijd: 07.00 uur. Kosten fl. 3,- (aanmelden). Vogelexcursie, vogels van polder en stadsrand. Lokatie: Parkeerplaats Rijsplas, vi aduct, Broekpolder, Vlaardingen. Tijd: 07.00 uur. Kosten: fl. 3,- (aanmelden). Vogelexcursie Oranjeplassenge- bied. Lokatie: onderkomen surfvereni- ging naast de spoorlijn, Maassluis, Tid: 07.00 uur. Kosten fl. 3,-. Wandeling Beatrixpark Lokatie: Heemtuin 't Hoefblad, Beatrixpark, Schiedam. Tijd: 14.00-16.00 uur. Kosten fl. 3,-. (aanmelden). Lezing Historie, Lanschap en Na- tuur van Midden Delfland. Lokatie: Pannenkoekenhuis't Hof, Hofsingel 80, Vlaardingen. Tijd: 20.00 uur. Kosten: fl. 3,- (aanmelden). Excursie Staelduinse Bos ins-Gra- venzande. Lokatie: Vertrek per bus vanaf het plein voor het Stadhuis, Maassluis. Tijd: 13.30 uur. Kosten: fl. 6,- (aanmelden). Nachtvlinderen. Lokatie: t.o. Watersportver. De Bommeer, Watersportweg, Vlaar dingen. Tijd: 22.00 uur. Kosten: geen. Wildexcursie Start: tussen W.S.V. de Bommeer en het hek bij de golfbaan a/d Wa tersportweg, Vlaardingen. Tijd: 06.00 uur. Kosten: fl. 3,- (aanmelden). Start Koop Groen actie. Lokatie: Winkelcentrum Van Ho- gendorplaan, Vlaardingen. Schaapherdersfeest. Lokatie: Kinderboerderij 't Hoef blad, Schiedam. Tijd: 13.00-16.00 uur uur. Kosten: geen. Reuzenkanotocht voor niet-ka- noers. Start: clubgebouw Kanovereniging Natsec, Watersportweg, Vlaardin gen. Tijd: 19.30 uur. Kosten: fl. 15,- (aanmelden). Cursus bloemschikken met wilde planten. Lokatie: NME-centrum Harre Wegh, Harreweg 8, Schiedam. Tijd: 20.00 uur. Kosten fl. 10,-(aanmelden). Lokatie: Kantine Wijkbeheer, Hofsingel 80, Vlaardingen. Tijd: 20.00 uur. Kosten: fl. 10,- (aanmelden). Lokatie: NME-centrum Oleander- straat la, Maassluis. Tijd: 20.00 uur. Kosten fl. 10,-(aanmelden). Open dag dierenles Meneer de Pauw. Lokatie: Dierenhoek 't Sparretje, Maassluis. Tijd: 13.30-16.00 uur. Kosten fl. 3,- (aanmelden). Vaarexcursie Lokatie: einde Watersportweg, Vlaardingen. Tijd: 14.00 uur. Kosten: volw. fl. 10,-; kind: fl. 5,- (aanmelden). Kanovaren door de Vlietlanden. Vertrek: Cafe Vlietzicht, Vlaar- dingsekade 60, Vlaardingen. Het REON organiseert in het kader van 'meimaand natuurmaand' een fotowedstrijd met als thema 'na- tuur in mei'Iedere deelnemer mag maximaal drie kleuren of zwart/wit foto's (dus geen dia's) opsturen. Foto's moeten aan het thema vol- doen en moeten gemaakt zijn in de provincie Zuid Holland. Men kan foto's inzenden; niet opgeplakt (wel is een eenvoudige passe-par tout toegstaan) in formaten van 13x18 cm t/m 30x40 cm zijkn. El- ke foto moet zijn voorzien van naam en volledig adres. Vermeld eventuele bijzonderheden op de achterkant van de foto of voeg een apart briefje bij. De fotograaf ver- klaart door in te zenden te beschik- ken over het volledige copyright van zijn/'haar opnamen voor even tuele publicatie en expositie. De inzender moet woonachtig zijn in de gemeente Schiedam,Vlaardin gen of Maassluis en is amateurfo- tograaf. Een deskundige jury beoordeelt de inzendingen direct na de sluitings- datum (10 juni). De resultaten worden zo spoedig mogelijk be- Tijd: 19.30 uur. Kosten: fl. 12,50 (aanmelden). Excursie Eendenkooi-Aalkeet bui- ten. Lokatie: Eendenkooi, Parallelweg A20 tussen Maassluis en Vlaardin gen. Tijd: 14.00 uur. Kosten volw. fl. 3,-; kind fl. 1,- (aanmelden). kend gemaakt. In juni zal van een deel van de ingezonden foto's een expositie worden gemaakt in de Stadswinkel van het Schiedamse Stadskantoor. Over de uitslag kan niet worden gecorrespondeerd. In zendingen dienen geadresseerd te worden aan: Fotowedstrijd natuur in mei, Dienst Educatie, postbus 1501, 3100 EA Schiedam. De volgende prijzen zijn beschik- baar: le prijs: Carton verrekijker (7x50) ter waarde van fl. 345, - (aangeboden door fotovakhandel Van de Waal, Schiedam); 2e prijs: boek 'terug naar de bron; ter waar de van fl. 89,90 (aangeboden door boekhuis Den Draak, Vlaardingen) 3e prijs: fotoboek 'oog in oog' van Frans Lanting ter waarde van fl. 50,- (aangeboden door boek- handel Koningshoek BV, Maas sluis). De prijzen zullen worden uitgereikt tijdens de opening van de expositie. Voor meer informatie kan men terecht bij gemeenste Schiedam, Dienst Educatie, dhr. S. Miske, telefoon 2465984. Het REON samen werkings- verband tussen de gemeente Schiedam, Vlaardingen en Maassluis op het gebied van na tuur- en milieu-educatie) orga niseert in het kader van de 'mei maand natuurmaand' een lezing over natuurfotografie. De le zing is bedoeld voor zowel be- ginnende als gevorderde (na- tuur)fotografen. Aan de hand van een schitterende dia-show leert men van een bekende Ne- derlandse natuurfotograaf niet alleen de grondbeginselen maar ook de fijne kneepjes van het vak. Tevens wordt er donder dag 7 mei een fotowedstrijd ge- start met als thema 'natuur in met De lezing natuurfotografie vindt plaats op donderdag 7 mei van 20.00 tot 22.00 uur in de multifunctionele zaal van het Stadskantoor, Stadserf 1 in Schiedam. De zaal is open van af 19.45 uur. Het Stadskantoor is goed met het openbaar ver- voer te bereiken. De bussen 52, 80, 125, 126 en de tramlijnen 1 en 4 stoppen allemaal op Broersvest wat grenst aan Stad serf. Tevens ligt het Stadskan toor op loopafstand van het sta tion Schiedam Centrum. Parke- ren in de directe omgeving is geen probleem. Lekker er op uit en de mooiste groenplekjes van de regio ont- dekken, tijdens de 'meimaand natuurmaand' hoeft niet diep in de buidel worden getast. De drie organiserende diensten Na tuur Milieu en Educatie (NME) hanteren lente- en dus bodem- prijzen. Voor het merendeel van de activiteiten geldt een deelnemersprijs van gemiddeld slechts fl. 3,-. In verband met de grote belangstelling voor eerde- re afleveringen van het evene- ment is inschrijven van te voren echter wel verplicht. Aanmelden kan bij de volgen de adressen: Schiedam, VW, Buitenhaven- weg 9, telefoon 010-4733000 Vlaardingen, VW, Markt 12, telefoon 010-4346666; Maassluis, Balie Stadhuis, Ko ningshoek 93050, telefoon 010- 5931931. 1 Koning Winter neemt dit jaar afscheid met veel wapengekletter. Toch zit het voorjaar weer duideltjk in de lucbt. Terwijl de mensen- soort en masse probeert de winteipondjes kwijt te raken, pakt de na tuur dat anders aan. Die slaat uttbundigt aan het uitdijen, groeien en bloeien, Dat biedt gelegenheid bij uitstek om het stoffig spinrag te verwijde- ren dat zich al die lange donkere maanden heeft genetseld. Laat dat huis maar even zitten, start met eigen lijf en leden, trek erop uit. On- der bet motto 'Meimaand Natuurmaand' biedt de REON een evene- ment op maat aan om de lente op gepaste wijze in te luiden. Het programma beslaat in totaal vier weken (met het zwaartepunt op de weekenden), bestemd voor jong en oud, en omvat een gevari- eerd aantal activiteiten zoals nachtvlinderen, wandelen en kanova ren. 'Meimaand Natuurmaand' gaat zaterdag 2 mei officieel van start in alledrie de deelnemende gemeenten en biedt liefhebbers de kans om op sportieve en ontspannen wijze de fraaiste plekjes van de regio te ontdekken. Laat de Korenwolf blijven De hamster is een populair huisdiertje. Wie kent hem niet, het vriendelijke bruine beestje met zijn bolle wangzakken? De oorspronkelijk uit Azie afkomstige hamster heeft een grotere Nederlandse neef: de Korenwolf. Deze in het wild levende hamster komt voor in de klassieke Limburgse koren- velden waar het koren nog in schoven staat opgebonden. Hij kan daar op zijn gemak eten bij elkaar scharrelen en schuilen in zijn burcht. Met het verdwijnen van die velden, wordt ook de Korenwolf nog maar zelden gezien. Recente tellingen tonen aan dat het niet goed gaat met de Koren wolf. We moeten zuinig zijn met de rijkdom aan planten en dieren in ons land. Dat vindt de Vereniging Natuurmonumenten die wil voorkomen dat nog meer soorten definitief uit Nederland verdwijnen. De Korenwolf kan het redden, maar alleen als nu alies op alles wordt gezet. Daarom werken In Limburg verschillende partij- en, waaronder Natuurmonu menten, samen aan het behoud van de Korenwolf. Clooiende heuvels met wuivende korenvel- den. Een lappendeken van veldjes met ver schillende soorten graan, afgewisseld met rode klaprozen, witte kamille en blauwe korenbloemen. Daarvoeltde Korenwolf zich thuis. De huidige akkerbouw is zo intensief geworden, dat de Korenwolf het niet meer kan bijbenen. Met de moderne manier van oogsten, wordt het gewas in een paar dagen van de akkers gehaald. Te snel voor de Korenwolf om voldoende te kunnen hamste- ren. En er speelt meer. Boeren kiezen tegen- woordig liefst voor een gewas. En dan ook nog dat gewas dat de Korenwolf niet eet: mai's. Nog maar kort geleden deed de Korenwolf zijn ronde tussen verschillende veldjes met tarwe, haver, gerst en rogge. Ook het gebruik van chemische bestrijdings- Door de modernisering van de akkerbouw, wordt ook de Korenwolf nog maar zelden gezien. Het gaat niet goed met de Korenwolf. Daarom de actie Laat de Korenwolf blijven Foto: Natura. middelen, de overmatige bemesting en de versnippering van het landschap door aan- leg van wegen en bebouwing hebben het leven van de Korenwolf er niet gemakkelijker op gemaakt. Steeds verder in het nauw Vanwege verontrustende berichten, zijn er de laatste jaren verschillende onderzoeken gedaan naar de populatie van Korenwolven in Limburg. De uitkomst van die onderzoe ken laat zien dat het aantal snel terugloopt: in ruim tien jaar tijd zo'n 20 tot 50 procent. De Korenwolf wordt alleen aangetroffen in Zuid-Limburg. Waarschijnlijk leven daar nog hooguit een paar honderd van deze ham sters. Het is echt vijf voor twaalf voor de Korenwolf. Reden voor Natuurmonumenten om in samenwerking met Staatsbosbeheer, Het Limburgs Landschap en andere natuur- beschermers de noodklok te luiden en extra activiteiten te ondernemen. Net wakker uit winterslaap Dat we de Korenwolf niet vaak tegenkomen, heeft ook te maken met zijn leefgedrag: het is een nachtdier, hij leeft tussen het hoge gewas en slaapt een groot deel van het jaar. In de koude periode leeft de Korenwolf in zijn burcht onder de grand. Al vroeg in het najaar verdwijnt hij, om pas rond deze tijd van het jaar tevoorschijn te komen. Een goed moment voor de actie Korenwolf van Natuurmonumenten. Want wie wil er niet verrast worden als hij net wakker wordt? Het reddingsplan Om de Korenwolf te redden, moet vooral ge- zorgd worden voor een prettig leefgebied. Waar de Korenwolf zich thuis voelt, is het land schap op zijn mooist: korenvelden vol rode klaprozen, witte kamille en blauwe koren bloemen. Behalve de Korenwolf, profiteren ook patrijzen, grauwe gorzen, dwergmui- zen, vlinders en planten van dit landschaps- herstel. Zelfs de das scharrelt er graag rond. Vereniging Natuurmonumenten heeft samen met andere organisaties, waaronder het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, Staatsbosbeheer, Het Limburgs Landschap, de Vereniging Das en Boom, de Hamsterwerkgroep en het Natuurhistorisch Genootschap Limburg onderzocht waar de laatste Korenwolfpopulaties voorkomen. Een aantal burchten zijn gevonden in de directe nabijheid van gebieden die in het bezit zijn van Natuurmonumenten. Door aangrenzend akkerland te kopen en behe- ren, kan de toekomst van de Korenwolf en vele andere planten en dieren worden veilig gesteld. Het betreft onder andere circa zes hectare grand op het plateau bij Eys, akkers rond de Wanenberg, ten oosten van Geleen en terreinen grenzend aan Landgoed Altenbroek. In deze gebieden wil Natuurmonumenten het karakteristieke Limburgs landschap herstellen. Hamstervriendelijk boeren Naast aankoop van land, is een belangrijk deel van de inspanningen gericht op het afsluiten van beheer- en gedoogovereen- U kunf de Korenwolf steunen door lid te worden van de Vereniging Natuurmonumenten, Telefoon: 0900-8335 (22ct./min.) Of door een gift over te maken op: Gironummer 9933, ten name van Vereniging Natuurmonumenten in VGraveland, onder vermelding van 'De Korenwolf' komsten met boeren. De provincie Limburg en de Dienst Landelijk Gebied hebben hier- mee ervaring. In het Zuiden van Limburg voert de dienst het 'Ruime-Jasproject' uit. Voor een gebied van honderd hectare zoekt de provincie boeren die een 'hamstervrien- delijke beheerovereenkomst' willen afsluiten. Zij verplichten zich om eens in de twee jaar graan op het land te zetten, het land's win ters bedekt te laten, niet dieper te ploegen dan veertig centimeter, het land niet te bemesten en geen chemische bestrijdings- middelen te gebruiken. In de toekomst komt daar mogelijk de verplichting bij natuur- graanmengsels te zaaien. Inmiddels werken acht boeren mee aan het project en zijn er al voor tachtig van de honderd hectaren over- eenkomsten afgesloten. De Korenwolf is iets groter dan de ham sters die we als huisdier kennen. Het is een eigenwijze slaapkop met echte handjes en voetjes. De Korenwolf heeft een oranjebruine vacht. Op zijn kop, hals en nek zitten witte vlekken en de vacht op zijn buik is zwart. De wilde hamster-is een alleseter, maar hij houdt vooral van graankorrels. 's Zomers eet hij vooral bloemen, kruiden en graankorrels. In de winter eet de Korenwolf alleen nog maar graan. Zijn wangen doen dienst als boodschappentas. Overdag gaat hij op zoek naar eten, 's avonds brengt hij het naar de burcht. De meeste burchten liggen op een diepte van veertig tot vijftig centime ter. Zijn burcht is net een echt woonhuis. Er is een nest- en een voorraadkamer. De nest- kamer is zo'n dertig bij dertig centimeter en is gestoffeerd met grassen, zaden en blade- ren. De voorraadkamer is iets groter. Dat moet wel, want de Korenwolf heeft ongeveer vijf kilo graan nodig om de winter door te komen. De burcht staat in contact met de bui- tenwereld via een tot negen gangen. De Korenwolf woont alleen in gebieden waar de bodem stevig genoeg is om een burcht te graven. De Limburgse loss- of leembodem is daar ideaal voor. En omdat hij een flinke wintervoorraad wil opslaan, moet er in de omgeving voldoen de gevarieerd voedsel te vinden zijn. Hij houdt het meest van graanakkers met tarwe, gerst, haver en rogge. Tijdens bovengrondse avonden kan de hamster honderden meters van zijn burcht afdwalen. Korenwolven zijn echte kluizenaars. Alleen tijdens de voortplanting staat het vrouwtje het mannetje toe haar territorium te betre- den. Na de paring moet het mannetje meteen weer terug naar zijn eigen gebied. Ook de jongen, meestal zes tot tien per worp, moeten al binnen een paar weken de burcht uit. Zo klein als ze dan zijn, gaan ze helemaal alleen op verkenning uit. Onder de huidige omstandigheden, wordt een Korenwolf gemiddeld twee jaar oud. De Korenwolf is groter dan de goud- hamster, het populaire huisdier. Illustraties: Eke van Mansvelt. De actie 'Laat de Korenwolf blijven is een van de vele projecten die Natuurmonumenten uitvoert om de natuur in ons land in stand te houden. Natuurmonumenten werkt aan natuurbehoud in Nederland door het verwerven, beheren en beschermen van natuurgebieden. De ruim 350 terreinen varieren van vrijwel ongerepte natuur tot cultuurlandschappen met daarbij behorende monu- mentale gebouwen. Ook in de discussies over de ontwikkeling van Nederland komt Natuurmonumenten op voor de natuur. Daarnaast doet zij veel aan voor- lichting, via de bezoekerscentra, het tijdschrift Natuurbehoud, maar ook via het televisieprogramma Puur Natuur. Wilt u ook lid worden, bel dan 0900-8335 (22ct./min.). Als u nu lid wordt, krijgt u gratis de 500 pagina's dikke 'Complete Gids Natuur- en Wandelgebieden in Nederland'. Ook ontvangt u ieder kwartaal het prachtige tijdschrift Natuurbehoud. A Een lidmaatschap kost 35,- per jaar of 17,50 indien u /fix Vereniging jonger bent dan 21 jaar of Natuurmonumenten ouder dan 65 jaar. 4 t

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 2