f Een op de tien paren blijft jaren kinderloos Amivedi Filmhuis 55-Plus Amnesty l/Vaf mist is een 'interface' tussen culturen MaasposT Moeders voor Moeders Weer Schiedammer naar Camel Trophy Ongeregeldheden in feesttent Wielerronde afgeblazen na aanrijding Dronken bestuurder veroorzaakt aanrijding Gevaarlijke situatie door omgevallen boom Moeder en kind ten val Overval op juwelier SCHIEDAM - Han van der Horst, nooit te beroerd voor een uitspraak die er lekker inhakt, heeft er zin in van- avond, 4 mei. In het Paard wordt gesproken over emancipatie van minderhe- den, als onderdeel van de se- rie Musisavonden. Met een sigaretje in de hand bekijkt hij met een tevreden glim- lach de reaches van het pu bliek. Emancipatie en inte- gratie van allochtonen bij- voorbeeld: scholing heeft daar nfets mee te maken, stelt Van der Horst nadat ie- mand in de zaal een harts- tochtelijk pleidooi heeft ge- houden voor beter onder- wijs voor allochtonen. Woensdag 6 mei 1998 SCHIEDAM - Amivedi regi- streert gevonden en vermis- te dieren en brengt vinder en eigenaar met eikaar in contact. Voor meer infor- matie over onderstaande dieren kan er gebeld worden met de afdeling Schiedam, tel. 4711857. Vermist Lapjespoes, 6dn jaar, overwe- gend oranje met wit en bruin 'putch'. Omgeving Plein Een- dracht. Gevonden Beige angora hamster, St. Li- duinastraat. Zwart/witte kater, witte poten, bel, witte streep neus, De Grootstraat-Nieuwiand. Rode kater met witte voetjes, borst, kin. snoet, gecastreerd, Huysmanstraat West. Poes, zwart met kiein wit bef- je, De Akkers. SCHIEDAM - In bet Film huis Schiedam staat donder- dag 7 mei de film Devil's ad vocate op de spoelen van re- gisseur Taylor Hackford. Kevin Lomax (Keanu Ree ves) is een jonge strafpleiter uit Florida, die nog nooit een zaak heeft verloren. Zijn succesvolle optreden trekt de aandacht van een presti- gieus advocatenkantoor in New York, dat geleid wordt door de charismatische John Milton, een prachtige rol van A1 Pacino. Lomax treedt toe tot het gilde en verhnist met zijn vrouw Mary Ann naar een riant appartement in The Big Ap ple. Ook hier rijst zijn ster snel en Milton leidt hem de wereld van carriere, rijk- dom en roem binnen. Dat zijn vrouw Mary Ann steeds ongelukkiger wordt, gaat geheel aan hem voorby. Pas als de zaken volledig uit de hand zijn gelopen komt hij tot bezinning en probeert hij zyn ingestorte huweiijk te redden. Op vrijdag 8 en zaterdag 9 mei wordt de film In het huis van rnijn vader van re- gisseuse Fatima Jebii Ouaz- zani vertoond. Een vrouw moet als maagd worden uit- gehuwelijkt. Alleen dan is de goede naam van de familie gewaarborgd. Deze eeuwen- onde Marokkaanse traditie is nog steeds springlevend, in Marokko en in Neder- land. Regisseuse Fatima Je bii Ouazzani verwerkte haar eigen jeugdherinnerin- gen tot een documentair sprookje over maagdelijk- heid. Het Filmhuis is te vinden in gebouw De Teerstoof, Nieuwstraat 12. Aanvang van de films is 21.00 uur. Toegang fl. 7,50/fl. 10,-. Kaarten kunnen worden ge- reserveerd via de Schiedam- se Theaterkassa (tel. 2 407 467). SCHIEDAM - Ouderen kunnen deze week weer te- recht in de diverse diensten- centra voor verschillende activiteiten. Donderdag 7 mei gaat het zomeravond biljarttoernooi in diensten- centrum de 4 Molens van start van 18.00 tot 22.00 uur. Olieverf schilderen kan die dag in dienstencentrum Oost van 14,00 tot 16.00 uur. Vrijdag 8 mei wordt het geheugenspel gespeeld in dienstencentrum Oost van 14,00 tot 16.00 uur (gratis) en kan men hier klaverjas- sen van 14,00 tot 16.00 uur (gratis). Zondag 10 mei is er een koffie-inioop in dien stencentrum de 4 Molens van 11.00 tot 13.00 uur (gra tis) en een contactmiddag van 13.30 tot 16.00 uur (gra tis). Maandag 11 mei wordt er koersbal gespeeld in dien stencentrum Oost van 14.00 tot 16.00 uur (fl. 6,- p/ maand) en dinsdag 12 mei is er soos in wijkpost Zuid vanaf 13.30 uur. Woensdag 13 mei is de rummikubclub weer paraat en is er koffie- inioop in dienstencentrum de 4 Molens van 10.00 tot 11.30 uur (gratis). Hand- werken wordt die dag ge- daan in dienstencentrum Oost van 14.00 tot 16.00 uur (gratis). SCHIEDAM - Veel mensen zullen zaterdag 9 mei deel- nemen aan de nationale fietsdag. Dit is voor de Am nesty groep uit Schiedam een uitgelezen moment om actief aanwezig te zijn in het kader van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens die op 10 de- cember zijn 50-jarig bestaan zal vieren. In deze universe le verklaring zijn rechten opgenomen die gelden voor alle mensen. Vanaf 09.30 uur is de Amnesty-groep te vinden in het ANWB ge bouw op de Koemarkt. SCHIEDAM - In een feesttent aan de Abel Tasmanstraat zijn vrijdagoch- tend 1 mei ongeregeldheden uitgebroken, waarbij de politie een man heeft aangehouden. De ongeregeldheden ontstonden nadat enkele jonge feest- gangers na sluitingstijd bleven rondhangen en weigerden naar huis te ke- ren. Beveiligingsmedewerkers trachtten de jongeren naar buiten te som- meren. maar werden vervolgens aangevallen door enkele jongeren. Een van de beveiligingsmedewerkers raakte hierbij in zijn gezicht gewond. Nadat de politie enkele charges uitvoerde. keerde de rust terug. Een 22-ja- rige Schiedammer werd aangehouden en een paar uur later heengezonden. SCHIEDAM - Een deelnemer en een toeschouwer van de wielerronde over de Zwaluwlaan raakten donderdagmiddag 30 april omstreeks 13.30 uur gewond tijdens het warmrijden voor de race. Een 10-jarig Schiedam- mertje stak de rijbaan over toen een 32-jarige man uit Oudkarspel net aan kwam rijden. Beiden kwamen ten val en moesten worden overgebracht naar het Schielandziekenhuis. Het jongetje had enkele kneuzingen en de man een gescheurde wenkbrauw en een gebroken sleutelbeen. De politie heeft hierop in overleg met de organisatie besloten de race af te blazen omdat de afzetting voor publiek ontoereikend bleek te zijn. SCHIEDAM - Een 38-jarige Vlaardinger is zondagmorgen 3 mei gewond geraakt nadat hij onder invloed van alcohol op de Damlaan tegen een boom was gereden. Een andere inzittende, die tevens onder invloed van alcohol was, raakte ook gewond en moest worden overgebracht naar het Schielandziekenhuis. De bestuurder moest door de brandweer uit zijn auto worden bevrijd en werd later overgebracht naar het Dijkzigtziekenhuis, alwaar hij door de politie werd aangehouden. Het voertuig van de Vlaar dinger bleek onverzekerd te zijn. Op verschillende locaties werden nog twee andere automobilisten aangehouden wegens rijden onder invloed. Een 58-jarige vrouw uit Ridderkerk kreeg een boete van fl. 900.- en van een 37-jarige Schiedammer werd het rijbewijs ingevorderd. SCHIEDAM - Een omgevallen boom heeft zaterdagmiddag 2 mei op het wegdek bij de nieuwe brag over de Poldervaart een gevaarlijke situatie voor het verkeer opgeleverd. De boom was vermoedelijk door de bliksem getroffen en zo op het wegdek gevallen. De brandweer moest eraan te pas komen om de boom in stukken te zagen en te verwijderen. SCHIEDAM - Een 37-jarige vrouw uit Vlaardingen is zaterdagmiddag 2 mei rond 17.15 uur met haar 12-jarige zoon ten val gekomen op de Schie- damseweg. De vrouw fietste samen met haar kind op weg naar huis toen plotseling het handvat van het stuur schoot en ze daardoor haar evenwicht verloor. Moeder en kind liepen hierbij enkele schaafwonden op en konden na behandeling door de GGD ter plaatse weer naar huis. SCHIEDAM - Twee mannen hebben zaterdagmorgen 2 mei vroeg een 55- jarige winkelier uit de Louis Raemaekersstraat beroofd van zijn dagop- brengst. Het slachtoffer had zojuist zijn winkel verlaten, toen hij bij thuis- komst in de hal werd opgewacht door twee mannen met bivakmutsen. Een van de mannen richtte een pistool op hem en dwong hem zijn geld af te ge- ven. Hierop weigerde het slachtoffer en ontstond er een worsteling waar bij het slachtoffer enkele rake klappen opliep. De politie stelt een onder- zoek in. 'Emanciperen is iets dat je zelf moet doen' Vrouwen die ontdekken dat ze zwanger zijn, kunnen met hun Urine veel VOOr andere VrOUWen doen. Foto Roger van der Kraan SCHIEDAM Moederdag is een feestdag. Maar lang niet voor ie- dereen is zo'n verwendag wegge- legd. Nog altijd blijkt een op de ze- ven paren in het eerste jaar waarin aan een kind 'gewerkt'wordt, on- gewenst kinderloos te blijven. Na drie jaar geldt dat nog voor een op de tien paren. Een deel hiervan zou vrij eenvoudig geholpen kunnen worden met urine van andere, zwangere, vrouwen. De landelijke organisatie Moeders voor Moeders maakt zich sterk voor een grote deelname van (net) zwangere vrouwen aan hun programma. Wat voor de een een bewuste keu- ze is, is voor de ander een groot verdriet: (nog) geen moeder zijn. Wanneer er na een periode van eindeloos proberen nog steeds geen kinderen zijn, begint vaak een lange weg langs dokters en ziekenhuizen. In sommige geval len ligt de oorzaak van kinderloos- heid bij de man. In veel gevallen is er echter iets aan de hand met de hormoonhuishouding van de vrouw. Deze functioneert dan niet, zoals zou moeten. Voor deze groep moeders kan Moeders voor Moe ders een redding betekenen. In de urine van tot vier maanden zwan gere vrouwen zit namelijk een (hCG-)hormoon, dat behulpzaam kan zijn bij de eisprong van andere vrouwen. Dit hormoon wordt ook wel het hormoon van de opbouw genoemd. „Het hCG regelt de eer ste aanmaak van het embryo, de baarmoederwand en alles wat er verder voor de zwangerschap no- dig is. Daarna neemt de placenta de rol hiervan over", legt Petra Bosman, informatrice voor Schie dam, uit. „Het is dus van belang dat vrouwen die zwanger zijn zich snel aanmelden want na de zestien- de week van de zwangerschap is de urine voor ons doel niet braik- baar meer." Om vrouwen extra te stimuleren mee te doen aan het Moeders voor Moedersprogramma kunnen ze een gratis zwanger- schapstest krijgen. Vanaf de zesde week kan aan het programma daadwerkelijk worden deelgeno- men. De urine wordt wekelijks opge- haald door een, overigens zeer on- opvallend, busje van Moeders voor Moeders. Maar wanneer vrouwen aangeven hun zwangerschap voor- lopig nog even geheim te willen houden voor de buurt kan ook naar een andere oplossing worden ge- zocht. Volgens Bosman kunnen ook vrouwen die hele dagen wer- ken best met het programma mee- doen. „Het is niet noodzakelijk dat werkelijk alle urine wordt verza- meld. A1 zou dat natuurlijk wel het fijnste zijn. Maar ik kan me best voorstellen dat dat voor vrouwen op het werk een beetje lastig is. Dan kan natuurlijk kunnen worden volstaan met de urine die thuis is opgevangen en verzameld." Het hCG-hormoon wordt in laboratoria vervolgens uit de urine gehaald en verwerkt in een injectievloeistof die door een arts kan worden toe- gediend. „En omslachtig werkje", weet Bosman. ..Maar er is simpel- weg geen andere mogelijkheid om dit hormoon te maken. De enige manier om er aan te komen is het te distilleren uit de urine van vrou wen die bereid zijn dit op te van- gen." De redenen waarom vrouwen be- sluiten mee te doen met Moeders voor Moeders zijn divers. Ook het aantal vrouwen dat meedoet wis- selt volgens Bosman sterk van jaar tot jaar. „Aan de ene kant is dat een natuurlijk proces; het ene jaar zijn er nu eenmaal meer vrouwen zwanger dan het jaar daarop. Maar aan de andere kant beseffen wij ook heel goed dat wij ons werk on der de aandacht moeten blijven brengen." Voor meer informatie over Moe ders voor Moeders, tel. 06- 0228070 (gratis). Bij de huisarts of apotheek ligt een folder waarin het nummer van de plaatselijke infor matrice te vinden is. ,,Het is een misverstand te den- ken dat allochtonen weinig scho ling hebben genoten", zegt hij. Daar zit'm het probleem niet in. Ook hoog opgeleide allochtonen ondervinden moeilijkheden bij het vinden van een goede baan, dat maakt Van der Horst dage- lijks mee in zijn werk als voor- lichter voor het Nuffic, een orga nisatie die contacten legt tussen binnen- en buitenlandse hoge scholen en universiteiten. Zij ko men precies dezelfde problemen en frastraties tegen als laag opge leide allochtonen. Het probleem ligt op een heel ander vlak, houdt hij de zaal voor. Wat ontbreekt is zeg maar een soort interface die ervoor zorgt dat verschillende culturen eikaar kunnen begrijpen. Neem de manier waarop Marok- kanen en Turken met ouderen omgaan. Als teken van respect worden ouderen altijd toegespro- ken met het hoofd gebogen naar de grond, of een beetje opzij. Dat werkt in Marokko, dat werkt in Turkije; maar dat werkt niet als je een sollicitatiegesprek hebt met een Nederlandse directeur van er- gens in de vijftig. De directeur denkt dat de sollicitant schuw is, weinig assertief, wanneer hij hem niet recht in het gezicht aankijkt. En de sollicitant begijpt niet waarom hij de baan niet heeft ge- kregen. Hij toonde toch juist res pect voor zijn leeftijd? Gevolg: beide partijen zijn in eikaar te- leurgesteld. Een allochtoon meisje in de zaal Han van der Horst leek maandagavond een beetje in mei '68 te verkeren. Knuppel na knuppel werd door hem in het hoederhok geworpen. herkent het voorbeeld. „Op school durfde ik de juffrouw nooit aan te kijken, dat had ik thuis zo geleerd, en daar kreeg ik commentaar op. Wat doe ik nou verkeerd, daclit ik. En toen pas besefte ik dat je in Nederland de mensen moet aankijken." Nog een voorbeeld waarait blijkt dat een interface best handig zou zijn. Het Nederlandse zakenle- ven. Loopt jaarlijks minstens een miljard aan export mis door onbe- grip en misschien wel desinteres- se in de andere cultuur. Op z'n best worden Nederlandse onder- nemers door hun Japanse zaken- partners dan niet begrepen. Maar evenzo vaak komt het voor dat de president van een willekeurig au- tomatiseringsbedrijf door een on- bedoeld botte benadering afziet van een Nederlandse order. Van der Horst: „Zo werkt het dus niet, dames en heren." Integratie heeft alles te maken met het openstaan voor elkaars cultuur, zegt Senay Taymaz die gespecialiseerd is in de communi- catie en het opleiden van alloch tonen en misschien wel de inter face kan bieden waarnaar Van der Horst op zoek is. „We zijn gei'nte- greerd. Maar toch is er meer voor nodig om een bedrijf als alloch toon binnen te komen. Er bestaat, helaas, nog altijd een kloof. Inte gratie heeft alles te maken met het openstaan voor elkaars culturen. Ik denk dat we moeten zoeken naar de overeenkomsten, naar wat ons bindt." Haar stichting bereidt allochtonen dan ook voor op de eigenaardigheden van de Nederlandse maatschappij, en geeft tegelijkertijd Nederlandse werkgevers weer informatie over allochtonen. En dan werpt Van der Horst een volgende knuppel in het hoender- hok. Welzijnsorganisaties, gedo- mineerd door 'witten' en die de allochtonen willen helpen eman ciperen: ze verdienen volgens Van der Horst een zeker wantrou- wen. Hij roept het beeld op van de man die in zijn studententijd in Amsterdam eind jaren zestig met een groot bord op straat liep: 'De bevrijding van de arbeider kan al leen door de arbeider zelf. „Emanciperen, dat moet je zelf doen", vindt ook Van der Horst. En wat nou 'allochtonen kunnen niet door de Nederlandse cultuur heenbreken'? Dat kan allemaal wel wezen, maar als Van der Horst in zijn eigen wijk Nieuw- land loopt dan ziet hij dat het pri ma gaat met de allochtonen. Zo'n tachtig procent van alle winkels wordt gedreven door Turken en Marokkanen, beweert hij. En de zaken lopen nog goed ook: werk en inkomen dus. „Als dat geen emancipatie is, dan weet ik het niet meer." Even wordt het Pirn, de eigenaar van 't Paard, te gortig wanneer Van der Horst voorstelt maar te stoppen met het bieden van taal- onderwijs aan allochtone 55- plussers. „Het lijkt me anders best handig als zo'n man aan de dokter kan uitleggen wat hem scheelt." Ach welnee, antwoordt Van der Horst. Daar heeft ie toch z'n kinderen voor. En denk je nu echt dat een man van 55 jaar nog een kans maakt op de arbeids- markt? Tenzij het natuurlijk een functie betreft als president van de Europese Centrale Bank. JALMAR TEUNISSEN Rob Visser naar allereerste witte Camel Trophy in Chili SCHIEDAM - Je zou er haast uit concluderen dat de Schiedamse mannen behalve sportief ook nog eens uitermate taai zijn. Blijkbaar zijn ze in ieder geval uit het juiste hout gesneden voor de jaarlijkse Camel Trophy. Na George Derksen, die in 1997 met de Camel Trophy in Mongolie meedeed, hebben we nu Rob Vis ser die begin augustus naar Chili afreist om daar voor het eerst een zogenaamde witte Trophy in de sneeuw en op het ijs) mee te maken. „Het is echt ongelooflijk", aldus Visser die maandagavond 4 mei pas teragkwam van de voorrondes in Zweden. Hij lijkt nog nauwelijks bekomen van het feit dat hij echt de Camel Trophy gaat rijden en is bovendien nog steeds moe van de uitputtende voorrondes. De reden waarom uit- gerekend Visser naar de Camel Trophy gaat, ligt ongetwijfeld in de allroundheid van de buiten- sportinstracteur. „Je moet van alles wat kunnen en dat zit bij mij wel goed. Ik heb althans goed gescoord tijdens de voorrondes in Zweden." Dat is niet zo verbazingwekkend als het lijstje sporten, dat bij Visser hoort, in ogenschouw wordt geno- men. Afgezien van snowboarden, skieen, mountainbiken en klim- men, blinkt hij ook nog eens uit in hardlopen, skeeleren, kanopolo en beach volley bal. Alhoewel we met een gerast hart kunnen aannemen dat hij dat laatste niet nodig zal hebben in het barre Chili. De in- stracteur gaat samen met Joost Staudt uit Groningen Nederland als team vertegenwoordigen in Chili. En daar is de Schiedammer best blij mee. „We vullen eikaar perfect aan. Hij is beter in de onderdelen waar ik minder in ben en andersom. Dus we gaan ervoor om toch zo goed mogelijk te presteren en een goede plaats voor Nederland neer te zet- ten." Joost Staudt uit Groningen (voor) en Rob Visser uit Schiedam vertegenwoordigen Nederland in Chili. En het behoort zeker niet tot de on- mogelijkheden dat Nederland, tus sen de tientallen deelnemende lan- den, een goede plaats in de wacht sleept dankzij het Nederlandse team. „Ook tijdens de voorrondes kwam het regelmatig voor dat wij Nederlanders een betere prestatie neerzetten als het ging om bijvoor- beeld snowboarden, dan de Zwit- sers. Als we dat ook in Chili kun nen...." Maar een man of vrouw die meedoet aan de Camel trophy moet wel wat meer in huis hebben dat alleen een ijzersterk en sporief lichaam. Om er zeker van te zijn dat je ook mentaal tegen een stoot- je kunt, werd de kandidaten een psychologische test afgenomen. En ook in dat opzicht viel Rob Vis ser de organisatie niet tegen. Hij gaat voor het grote avontuur van de trip, voor Nederland en voor het land zelf. „Het schijnt daar heel erg mooi te zijn, dus daar verheug ik me op, om mooie din- gen te zien en te ervaren. En om dingen te leren." Dat je niet zo- maar met de Trophy meemag, blijkt wel uit het aantal voorrondes dat Visser heeft moeten overwin- nen. De laatste werden gehouden in het plaatsje Favikens Egendom, Are in de noorden van Zweden, waar ze een echt voorproefje van de Trophy kregen. Hier ontmoet- ten ze de kandidaat-deelnemers van de andere landen, waarmee ze samen moesten werken. Ook wer den er verschillende etappes gere den en lette de jury ook op de keu- zes, die de kandidaten maakten en de routes die zij volgden. Deze voorrondes duurden zes dagen en gingen vooraf aan rondes in Frank- rijk waar voor het eerst in de sneeuw werd geploeterd op skies en snowboards. Dit alles ter voor- bereiding op de omstandigheden in Santiago in Chili, die zeker niet mals zullen zijn. In Chili is het in augustus namelijk hartje winter en de kandidaten moeten dus zeker niet bang zijn voor een sneeuw- vlokje. Behalve door Chili zal Vis ser ook door Argentinie moeten trekken. De teams krijgen daarbij de beschikking over terreinwagens om de verschillende punten in het traject te bereiken. De teams bepa- len daar zelf welk punt ze willen bereiken en met welke hulpmidde- len, bijvoorbeeld met sneeuw- schoenen, met ski's of met een ka- jak. Hoe moeilijker een locatie te berei ken is, des te meer punten er te ver dienen zijn. Op drie ontmoetingsplaatsen gaan de twintig teams gezamelijk span- nende expedities ondernemen, die overigens geen deel uitmaken van de competitie. De Camel Trophy 1998 gaat op 5 augustus van start in de Chileense hoofdstad Santiago en eindigt op 15 augustus in Ushu- aia, de meest zuidelijk gelegen plaats ter wereld. Voor Rob Visser betekent dat dat er nu een tijd aan- breekt van gedegen voorbereiding, waarbij vooral de hulpmiddelen hem nog enige zorgen baren. „We moeten bijvoorbeeld nog behoor- lijk oefenen in het omgaan met een zogenaamd GPS, een soort digitaal kompas. Als het goed is dan moet dat onze grootste vriend worden in Chili'aldus Visser die samen met zijn Groningse maatje dan ook een speciale cursus op het programma heeft staan om het digitale kompas te doorgronden, voordat het me- nens wordt in Chili. MONIQUE SIEMSEN

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 11