Milieuverenigingen voeren opnieuw actie tegen aanleg A4 Duivelswandelstok, fluweelboom en lavendel verzameld in Zintuigentuin Mode voor 'n maatje meer liesbeth s herik MaasposT MahsstaD Chris Zijdeveld nieuwe voorzitter Milieudefensie Druilerige start Meimaand, Natuurmaand Jongeren maken in een dag Vriendschapspiein weer schoon Viering Dag van de Verpleging Klein Kinder Kunst 0186-604394 de SffllEN WE1KBLADEN SCHIEDAM SCHIEDAM - Nieuwe ac- ties en een nieuwe voorzit ter. Met de Schiedamse oud- wethouder Chris Zijdeveld als voortrekker van de lan- delijke Vereniging Milieu defensie, gaan de milieube- schermers een actievolle toekomst tegemoet. Spil van lokale bedrijvigheid wordt de wellicht toekomstige A4. 'Er is meer onder de zon dan asfalt en beton.' Onder dit motto heeft Milieudefensie het startsein gegeven voor een landelijke campagne. De campagne is gericht op de vier grote landelijke poli- tieke partijen en roept hen op niet meer te investeren in asfalt en beton maar bij- voorbeeld in goedkoper en beter openbaar vervoer. Politie zet regionaal L I T I E onderzoek naar •Rotterdam-Rijnmond criminaliteit en veiligheid voort Nu een extra mime keus bij C&A in Oosterhof, Schiedam, Spijkenisse en Vlaardingen SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote of St. Janskerk wordt zaterdag 9 mei verzorgd door het gemengd koor Zang en Vriendschap uit Hazerswoude. Het koor staat onder leiding van Marco Kalkman. Aanvang is 15.00 uur en de toegang is gratis. Zakenkring Harmonia Beatles Zondagavondzang f ALLEENSTAANDEN Vd Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Woensdag 6 mei 1998 xq52 Hervormde gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang: 10.00 uur. dhr. J.A. van Lambalgen. Aanvang: 17.00 uur, ds. C.M. Visser. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. G. de Lang. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. Aanvang: 10.00 uur, ds. N.K. Mos. Gereformeerde Kerk De Ark Hargplein. Aanvang: 10.00 uur, ds. J. Sosef. Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. W.R. van Wieren. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. G. de Lang. Schieland Ziekenhuis B.K. Laan, hal polikliniek. Aan vang: 10.30 uur, drs. A.G.M. van den Ende. Gereformeerde Bond C.S.G. Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan. Aanvang: 10.00 uur, ds. A. Muilwijk. Grote Kerk, Lange Kerkstraat, ds. C.M. Visser. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. Aanvang: 09.30 uur, leesdienst Aanvang: 16.30 uur, leesdienst. Evangelisch Lutherse gemeente Lange Nieuwstraat 219. Aanvang: 10.00 uur, ds. A.I. Hyvarinen. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. Woensdag 09.00 uur, eucharistieviering. Vrij- dag 19.00 uur, communiteitsmis. Zondag 09.30 uur, eucharistievie ring, voorganger K. Veltman. Martinuskerk, Willem Andriessen- laan. Dinsdag 09.15 uur, markt- mis. Donderdag, 09.15 uur, eucha ristieviering. Zaterdag 18.30 uur eucharistieviering, voorganger D. Kool. Zondag 10.00 uur, eucharis tieviering, voorgangers J. Sosef/L. Remmerswaal. Parochiekerk St. Jan de Doper O.L.V. Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zondag 10.30 uur, zondagsviering met koor- en samenzang. Zaterdag 17.00 uur. Woensdag 09.15 uur, weekviering. Oud-KatholiekeKerk Dam 30. Aanvang: 10.15 uur, Schrift en Gebed. Dinsdag 20.30 uur Completen. Basiliek van de H. Liduina en O.L.V. Rozenkrans Singel 106. Zaterdag 18.00 uur, eucharistieviering. Zondag hoog- mis (m.m.v. Herenkoor I.H.D.), aanvang: 10.15 uur pastoor P.M. Vismans.Kapel Huize Frankeland. Zondag 09.15 uur, eucharistievie ring. R.K. Parochiekerk v/h H. Hart Lekstraat 55. Woensdag 19.00 uur, weekviering in de pastorie. Eerste vrijdag van de maand, 19.00 uur in de pastorie. Zondag 10.00 uur, zondagsviering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. Aanvang: 10.30 uur, ds. B.J. ter Steeg. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. Zondag 13.30 uur, samenkomst met spreker. Woensdag 20.00 uur, bijbelstudie/ bidstond. 't Paxhuis, Schie 11. Zaterdag 19.30 uur, jeugdavond. Leger des Heils Lange Haven 27. Aanvang: 10.00 uur, kapt. en mevr. A.J. Plaisier. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. Openbare le- zingen. Gemeente Oud Mathenes- se, zaterdag 17.30 uur. Gemeente Nieuwland, zondag 10.00 uur. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon: 010-4738322 Telefax: 010-4731589 Geopend ma. t/m vrij. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Stadskoeriers 010-4514555 ma. t/m vrij. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning CHEF VERKOOP REGIO: W. Monster Telefoon 010 - 4738322 VERTEGENWOORDIGERS: M. van der Lee Telefoon: 010-4738322 VERKOOPLEIDER: G. de Boer Telefoon 010-4004288 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon: 010-4736543 Telefax: 010-4731589 Redactie: K. van der Knaap J. Teunissen Chef-redacteur: H. Mulder Telefoon: 010-4004491 FOTOGRAFIE: en voor foto(na)bestellingen R. van der Kraan van Eyckstraat 37 3141 XB Maassluis 06 - 52833559 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Wat dat betreft had de vereniging dan ook geen gepastere voorzitter kunnen kiezen. Zijdeveld was reeds als wethouder tegen de komst van de snelweg tussen Vlaardingen en Schiedam. Toen al betoogde hij voor een uitbrei- ding van het openbaar vervoer in plaats van het wegennet. De strijd tegen de A4 is inmiddels al tien- tallen jaren aan de gang. Henk Tettero, de initiatiefnemer van de Stop RW19 werkgroep, is al meer dan twintig jaar bezig de plannen te dwarsbomen. Ondertussen heeft Tettero het voor elkaar ge- kregen dat het onderwerp hoog op de politieke agenda staat. De Trajectnota/MER A4 Delft- Schiedam van Rijkswaterstaat verscheen nog niet zo lang gele- den, namelijk in april 1996. Daar- in zette Rijkswaterstaat uiteen wat het nut zou zijn van RW19 door Midden-Delfland. Verder werden de milieu-effecten zoals geluidhinder, luchtverontreini- ging en verstoring beschreven. De milieubewegingen stelden vast dat het MER was toegeschre- ven naar de noodzaak van aanleg van de weg. Alternatieven kregen Samen met andere milieuverenigingen wil Milieudefensie opnieuw het dijklichaam proberen te redden van een snelweg; de A4. Foto Roger van der Kraan geen reeele kans, al was het maar omdat Rijkswaterstaat de noord- leijke helft van de rijksweg maar alvast aanlegde. Maar de strijd is nog steeds niet gestreden en samen met andere milieubeschermingsverenigingen wil Milieudefensie opnieuw pro beren het dijklichaam te redden van een snelweg en vele Schie- dammers en Vlaardingers voor geluids- en stankoverlast te be- hoeden. Milieudefensie wordt hierin gesteund door de de werk groep Stop RW19 en de Vereni ging tegen Milieubederf (VTM). De eerstkomende actie om de po- litiek tot inkeer te doen komen vindt plaats op zaterdag 9 mei. Dan zal op het dijklichaam, nabij de laan van Bol'es een muur wor- den geplaatst. De groeperingen willen samen met de bevolking opnieuw aan- dacht vragen voor de onduidelijk- heid rond de aanleg van de A4 of- tewwel de RW19. Het liefst za- gen de verenigingen de bevolking als een man achter hen staan. „Wij roepen iedereen op om zijn of haar boodschap op de muur te zetten. De muur zal zo een geza- melijke boodschap uitdragen naar de gemeentelijke en landelijke politiek." De verenigingen hebben het ze- kere voor het onzekere genomen en hun best gedaan om Schie- dammers en Vlaardingers mas- saal naar de de dijk te lokken om daar hun mening kenbaar te ma- ken. Zo zal de Rotterdamse kun- stenares Elke van de Brugge een cartoon schilderen op de muur die afkomstig is van Trouw-cartoon- ist Len Munnik. Ook de percus- sie-band van de Afrikaanse drum- tovenaar Kofi Ayivor is van de partij om de betogers muzikaal te ondersteunen. Voor degenen die Den Haag en de betreffende ge- meenten ook wel willen laten we- ten hoe zij over de A4 denken, is er in ruime mate verf en andere benodigdheden aanwezig. Milieudefensie voelt zich onder de bezielende leiding van Zijde veld sterk staan en voelt zich ze- ker niet machteloos tegenover Den Haag. De Tweede Kamer heeft het afgelopen jaar het kabi- netsvoorstel om de rijksweg bo- ven het maaiveldniveau aan te leggen, verworpen. Ook de Tweede Kamer vindt dat de rijks weg beter ingepast moet worden. Bovendien heeft de Tweede Ka mer voorwaarden gesteld aan de aanleg. Zo mag de geluidsover- last niet boven een bepaalde waarde uitkomen en mogen de geluidswallen niet te hoog wor den. Volgens Milieudefensie kan zelfs alleen aan de voorwaarden worden voldaan om de rijksweg helemaal niet of ondergronds aan te leggen. En liever natuurlijk he lemaal niet, vinden de milieuver enigingen. Wordt de weg te duur, dan moet-ie maar niet wor den aangelegd", aldus Milieude fensie strijdlustig. De vereniging is nu nog druk bezig met de voor- bereidingen voor de acties van zaterdag 9 mei, die duren van 11.00 tot 14.00 uur. MONIQUE SIEMSEN SCHIEDAM - Terwijl de kerkto- ren van Kethel schuilgaat onder een miezerige regenbui, stappen bezoekers, vrijwilligers en mede- werkers van het natuur- en mi- lieu-educatief centrum de Harre Wegh voorzichtig naar buiten, de Zintuigentuin in. Een pad van boomschors voert hen langs pa- paver, tijm en kattenkruid,' als af- rastering dienen gevlochten wil- gentenen. Voorop schuifelt een wethouder, Peter Groeneweg, die de tuin op deze regenachtige tweede mei straks opent door een rotje bij de vuurwerkplant (be- staat echt) te laten exploderen. De enigen echter die in het gemeleer- de gezelschap lijken te ontbreken, zijn kleuters. En dat is opvallend: de Zintuigentuin is immers in de eerste plaats bedoeld voor de leer- lingen van groep 1 en 2. Een beetje achteraf loopt Miriam Leyten, die samen met Maarten Gil berts de tuin als stage-opdracht voor haar studie biologie heeft ontwor- pen. Het is voor haar ook een verras- sing hoe de Zintuigentuin er nu uit- ziet, vertelt ze uitkijkend over het onverwachte stukje groen aan de rand van Schiedam. Zij was vooral betrokken bij het begin van het pro ject: het indelen van de tuin, bepalen welke bloemen en planten geschikt zijn om de zintuigen van kleuters te prikkelen. De aardbeienplant na tuurlijk, die mocht in de tuin niet ontbreken; en kruizemunt, die her- inneringen oproept aan het zondag- se pepermuntje in de kerk. Of bies- Kleuters, voor wie de tuin eigenlijk bestemd is, kunnen dankzij de komst van de tuin nu al vroeg kennismaken met de natuur en hun eigen zintuigen. Foto Roger van der Kraan look: smaakt heerlijken geurt tege- lijkertijd ook zeer aangenaam. Maar samen met Simon Miske en Ellen Vroemen van natuur- en mi- lieu-educatie heeft het tweetal ook gekozen voor minder voor de hand liggende planten. De prikkelige duivelswandelstok bijvoorbeeld. Van maandag 11 mei tot uiterlijk zaterdag 30 mei 1998 wordt in opdracht van de Regiopolitie Rotterdam-Rijnmond het telefonisch onderzoek naar criminaliteit en veiligheid in onze regio opnieuw uit- gevoerd. Gedurende deze weken worden 4160 inwoners van de regio Rijnmond van 15 jaar en ouder telefonisch over deze onder- werpen gei'nterviewd. Daarnaast wordt aan hen een oordeel gevraagd over het functioneren van de politie.Het doel van dit onderzoek - de Regionale Politiemonitor geheten - is ondermeer het in kaart brengen welk deel van de bevolking slachtoffer is geworden van criminaliteit. Deze informatie wordt gebruikt om de dienstverlening aan de burgers in de regio te verbeteren en om de ontwikkeling van de veiligheid te volgen. Het onderzoek, dat wordt uitgevoerd door Research voor Beleid BV, zal in de hele regio Rotterdam-Rijnmond plaatsvinden. en de zachte fluweelboom. Hart- stikke spannend en eng voor kinde- ren om aan te raken, vertelt Miske terwijl hij zonder paraplu de ge- staag vallende regen trotseert. Aan- raken onder begeleiding uiteraard, want de stekels van de duivelswan delstok kunnen gemeen steken. De plant, nu nog een beetje kaal, heeft straks een mooi samengestelde set bladeren, dus hebben de kleuters ook wat moois te zien. En de flu weelboom heeft een lekker vachtje van zachte haartjes. Net een hoog- polig tapijt, zegt Miske. Naast de duivelswandelstok staat een vuur werkplant. In de zomer maakt deze een olie-achtige substantie aan die later in gasvorm overgaat. Geeft een mooi (knal)effect als je daar een aansteker bijhoudt, weet Simon Miske uit eigen ervaring. Hij wijst nog even naar een andere plant, de kogeldistel. De naam doet het ergste vermoeden, niettemin vallen de ste kels van deze plant als je ze nader beschouwt, reuze mee. Kleuters hoeven na het bezoek aan De Harre Wegh dus heus niet in het verband. Behalve het ontdekken van de zin tuigen wordt de tuin ook gebruikt om de kinderen al vroeg kennis te laten maken met de natuur. Of, in de woorden van Groeneweg (niet eens milieu-wethouder): „Ze ontdekken hun zintuigen, dn de natuur.In een tijd waarin sommige kinderen geen spreeuw van een mus kunnen on- derscheiden, zoals iemand in de groep verzucht, is dat zeker geen overbodige luxe. In juni worden de eerste groepen verwacht. Veel scholen, die hiervoor niets hoeven te betalen, hebben al belangstelling getoond. Negen groepen per week doen de Harre Wegh straks per week aan, verwacht Miske. Voor kaalgeplukte planten is hij echter niet bang. Elke keer doet de groep weer andere planten aan. En verder herstelt de natuur zich razendsnel. De kruizemunt bijvoorbeeld, geeft Miske aan: „In een week tijd kan die je tuin volledig overwoekeren." De opening van de Zintuigentuin valt samen met de Meimaand, Na tuurmaand. In de gemeenten Schie dam, Vlaardingen en Maassluis is door het REON Regionaal Educa- tie Overleg Nieuwe Waterweg- Noord) een breed programma sa- mengesteld. De activiteiten bestaan onder andere uit vleermuizen- en wildexcursies.fiets- en kanotochten en lezingen. Eenfolder met het com plete programma kan bij de VW's worden afgehaald. JALMAR TEUNISSEN C&A presenteert van 6 mei t/m 13 mei een uitgebreide Yessica XL collectie. Een ruime keus in de mooiste, nieuwe zomermode voor de grotere maten tot en met maar liefst maat 54. Kom langs en geniet van de mooiste mode voor de komende maanden. SCHIEDAM - De Zakenkring Schiedam e.o. komt maandag 11 mei officieus voor de laatste keer van dit seizoen bijeen in de boven- zaal van Le Pecheur. Gastspreker is mevrouw N. Koetsier die het zal hebben over 'contact maken'. Za- kenmensen uit Schiedam of om- streken kunnen contact opnemen met 474 58 26. SCHIEDAM - Renate Bronk ver- zorgt donderdagavond 7 mei de harmonia-avond met psychome- trie. Belangstellenden kunnen een voorwerpje neerleggen, bijvoor beeld een horloge of ring, aan de hand waarvan het medium bood- schappen doorkrijgt. De avond wordt gehouden in wijkcentrum Nieuwland aan het Dr. Wibaut- plein 165 en begint om 20.00 uur. De toegang is fl. 8,50. Dinsdag- avond 12 mei wordt de laatste hea- lingavond van het seizoen gehou den. Ook deze wordt gehouden in wijkcentrum Nieuwland en begint om 20.00 uur. Toegang is fl. 5,- in- clusief behandeling. SCHIEDAM - Een internationale cd-video-platen-collectors items beurs over The Beatles wordt za terdag 16 mei gehouden in De Blauwe Brug. Op een groot video- scherm zijn non-stop video's te zien. Verder zijn er diverse fan- clubs aanwezig. Bovendien vindt in De Blauwe Brug de Nederland- se premiere van Music for Mont- serrat plaats van het optreden dat Paul McCartney in 1997 gaf met Eric Clapton, Sting, Elton John en Mark Knopfler. Kaarten voor de Beatlesdag zijn te verkrijgen bij De Blauwe Brug, cd Video Spa- land of telefonisch: 0183-22874. Entree fl. 10,-. SCHIEDAM - Er wordt een Zon dagavondzang gehouden op zon dag 10 mei voor iedereen die ervan houdt geestelijke liederen te zin- gen. Het repertoire is breed. Aan vang 19.00 uur in De Ark aan het Hargplein. Twee uur was er uitgetrokken voor de schoonmaakactie. En die hadden de jongeren ook wel nodig ook. Foto Roei Dijkstra SCHIEDAM Tot voor kort ston- den enkele zogenaamde hangjon- geren die regelmatig vertoeven op het Vriendschapspiein in Schie- dam-West en de omwonenden van datzelfde plein lijnrecht tegenover elkaar. De jongeren zochten een plek om elkaar te zien en met el kaar te praten, omwonenden zagen hun plein, en de portieken in de na- bijheid, er daardoor alleen maar op achteruit gaan. De verhuurder van de omliggende woonblokken, de Woningbouwvereniging Schiedam (WBS), vond het na een aanhou- dende reeks klachten welletjes. Sa men met de Bewonersvereniging Schiedam-West en het jongeren- werk werd contact gezocht met de 'vervuilers', waarna een passende oplossing werd gevonden; de jon geren moesten zelf het plein weer SCHIEDAM In verpleeghuis Drie- MaasStede wordt dinsdag 12 mei de Dag van de Verpleging gevierd. De gehele dag staat in het teken van 'Samenwerken in de zorg' en met een knipoog naar Florence Nightingale worden tal van activi teiten georganiseerd voor perso- neel en bewoners. De dag begint met een ontbijt dat wordt verzorgd door directie, ma nagers en sectorhoofden. Hierbij komt Florence Nightingale zelf een handje helpen. De patienten nemen deze dag het personeel mee naar allerlei ontspannende activi teiten. Tijdens de lunch wordt een Surinaamse maaltijd genuttigd. Tijdens deze pauze wordt de Flo rence Nightingale Award uitge- reikt aan de verzorgende die zich het afgelopen jaar op bijzondere wijze heeft onderscheiden. Door- dat collega's van de technische dienst, administratie en perso- neelszaken allerlei hand- en span- diensten verrichten kunnen de ver- zorgers meer tijd en aandacht aan de patienten geven. SCHIEDAM In het Stedelijk Mu seum gaat vrijdag 8 mei een expo- sitie van negentig werken van start onder de naam Klein Kinder Kunst. Alle werken zijn gemaakt door kinderen van peuterspeelzaal Pippeloentje die hierbij werden bijgestaan door kunstenares Wil- ma Kuil. Er is gewerkt met verschillende materialen en op geheel eigen wij ze. Wie een kunstwerk wil kopen kan een bod uitbrengen. Hoe hoog dat is kan zelf worden bepaald, maar als iemand anders een hoger bod uitbrengt gaat het schilderij naar die bieder. De opbrengst van de werken komt ten goede aan speeltuin Fort Drakensteijn, de nieuwe geintegreerde speeltuin die dit jaar gebouwd wordt in het Bea- trixpark. De tentoonstelling loopt van 8 tot en met 13 mei. graffitivrij en brandschoon maken. De schoonmaakactie, die voor maandag 4 mei op de agenda stond, is een van de ideeen die naar voren is gekomen uit overleg tus sen een aantal jongeren, de wo ningbouwvereniging en andere be- trokkenen. Deze groepen vormen sinds enige tijd een planteam dat ook in de toekomst zal blijven wer ken aan een schone omgeving en een prettige sfeer in de buurt. De actie van 4 mei vormt een goed be gin, meent Hester Verbeek van de WBS. „Jongeren die een eigen plek zoeken zullen er altijd zijn. De enige manier om de sfeer in de buurt goed te houden is het met el kaar zoeken naar oplossingen." Om 10.00 uur kwam een aanhang- wagen van de woningbouwvereni ging het plein op met schoonmaak- spullen en gereedschap. In amper twee uur tijd konden de jongeren hiermee van het plein weer wat moois maken. De woningbouw vereniging zorgde voor het verwij- deren van de graffiti. Binnenkort zullen, ter afsluiting, de deuren van de portieken worden voorzien van een nieuwe lik verf. die werkelijk een andere wen ding aan hun leven willen geven en op een betrouwbare manier op zoek zijn naar een geschikte partner. Wij beschikken over een om- vangrijk bestand van partner- zoekenden uit alle leeftijds- kategorieen, in geheel Zuid- Holland. Kontakten worden gelegd op basis van uw wensen en voor- keuren in onze 14-daagse bemiddelingsrondes. Wilt u meer weten van ons resultaatgerichte partnerkeuze systeem? Vraag dan nu onze gratis infobrochure aan: (tat 20.00 uur) relatie-adviesburo Postbus 1520, 3260 BA Oud-Bei)ertand Een leuk contact Is vaak sneller gelegd dan men denkt

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 3