Verschil realiteit en toneel vervlieqt door videoscherm Geen breed gedragen verzet tegen sloop Brandersbuurt BERGWEG110 ROTTERDAM n i mmmm La la la la la mysterytour in De Blauwe Brug Beatlesdag in Schiedam Brandersbuurt weer even tot leven door SCHAT 'Jan Schaper heeft verloren van Jan Schaper' TEL.: 0104.618.600 I BERGWEG110 ROTTERDAM STEREO WALKMAN MICR0SYSTEEM MET CD-SPELER PORTABLE CD-SPELER CROSS TRAINER RADIO/ WALKMAN I Mr- Art.nr. 26673 ALLEENZATERDAG ^t/AN 17.00-18.00 UUR Breuk DE NIEUWE CORRECT PERSONALAUDIO AFDELING Nu de zomer voor de deur staat is de personal audio afdeling, na een ingrijpende verbouwing geheel opnieuw ingericht. Daar vindt u stuk voor stuk juweeltjes van personal audio apparaten waarmee u, zowel binnen als buiten op het strand of in de tuin kunt genieten van uw favoriete muziek. MiniDisc spelers, Walkmans, stereo radio-cassettespelers met of zonder CD, wereldontvangers, Discman's alles staat demonstratieklaar opgesteld om beluistert te worden. ami/a T4T- CORRECTPRIJS a i Ufa 499T- CORRECTPRIJS aiu/a CORRECTPRIJS CORRECTPRIJS 1 ^Tgg^iuJfciiiinigr^^ Woensdag 13 mei 1998 wx54 CORRECT PORTABLE AUDIO IaasposT (Phis The Beatles in 1965, tijdens een concert in Italie. Door de gebrekkige versterkers hadden John, Paul, George en Ringo net zo goed Stonesnummers kunnen spelen. Niemand die het had gemerkt. SCHIEDAM - The Beatles zijn in Schiedam geweest, echt waar. In 1962. Eventjes, maar toch. John, Paul en George: in een gehuurd busje reden ze via de Koemarkt naar Duitsland, nadat het vijftai (dus nog met Pete Best en Stewie, en zonder Ringo) in Hoek van Holland aan land was gekomen. Onderweg zouden ze in Arnhem stoppen, waar John Lennon spontaan een mondharmonica 'leende', later nog gebruikt bij Love me do. Het was in hun Duit- se periode, toen The Beatles hun geld voornamelijk verdienden met het geven van concerten in de ruige nachtclubs van Hamburg. „Ik heb het zelf gehoord van Paul McCartney toen ik hem sprak in 1976", zegt Schiedammer Robert S witser die het grootste Beatlesvi- deo-archief van Europa bezit. „Paul kon het zich nog echt herin- neren." Zaterdag 16 mei wordt in De Blau we Brug een Beatlesdag gehouden, op initiatief van Robert Switser. Het is de eerste keer dat zoiets in de re- gio wordt georganiseerd. De hele dag worden bijzondere Beatles- en McCartneyvideo's gedraaid, soms nooit eerder in Europa vertoond; en verder zijn er verscheidene fan- clubs en platenzaken vertegen- woordied. Kom je hier niet dat ene bijzondere ep-tje tegen van Lady Madonna, dan slaag je nergens. Beatlesfan voor het leven werd Switser in 1969, toen was hij een jaar of tien. Hij leerde The Fab Four kennen dankzij zijn broer. Vaak luisterden ze samen naar Engelse piratenzenders: Radio Caroline, Veronica, Radio Noordzee. Noem maar op. Zijn eerste Beatle-single- tje? Dat moet Penny Lane zijn ge weest. Vlak daarna kocht hij Abbey Road. En nu puilt het huis uit van de bijzondere singletjes. Maar de mu- ziek blijft voorop staam, hij geeft niet zoveel om afwijkende Japanse hoesjes. Niettemin heeft Switser ge- noeg interessante singles, ep's en lp's. The butcher's cover bijvoor- beeld, berucht indertijd. The Beat les wilden nu wel eens een minder brave platenhoes en portretteerden zich als slagers met onthoofde pop- pen en stukken vlees. EMI kon het idee niet waarderen en floot The Fab Four terug. Of die picture disk metdaarop het laatste interview van John Lennon, gesigneerd doorCyn- thia Lennon, zijn eerste vrouw, die is ook bijzonder. En verder heeft hij de handtekening van Pete Best, de eerste drummer van The Beatles. Het is nog steeds niet helemaal dui- delijk waarom Best vervangen werd door Ringo Starr. Lennon kon het niet verkroppen dat Pete Best zo'n succes bij de vrouwen had, vermoed Switser. En verder was zijn drumwerk ook niet echt fantas- tisch. Het vreemde is dan ook dat ook aan Ringo Starrs drumkwalitei- ten is getwijfeld. Op het eerste Beat- le-nummer is Ringo dan ook niet te horen. Producer George Martin wil- de liever iemand anders op het drumkrukje, een beslissing waar- over Ringo nog steeds verontwaar- digd is. Zijn favoriete Beatle is en blijft Paul McCartney, vooral zijn carriere heeft Switser gevolgd. Wat hem zo in McCartney aanspreekt is zijn ma- nier van zingen, zijn songs die ten onrechte -zeker wanneer je ze ver- gelijkt met die van John Lennon- worden afgedaan alssimpel'Maar natuurlijk vindt hij Lennon ook goed. Imagine, dat was een goede plaat, staat buiten kijf. Over Yoko is Switser minder enthousiast. Eens zag hij een concert van haar, samen met Sean Lennon, verschrikkelijk. Maar, toegegeven, ook Paul heeft niet altijdgoede lp'sgemaakt. Press to play bijvoorbeeld, een van zijn Via het kabelnet kunt.u het pro- gramma van RDTV op uw televi- sie ontvangen. RDTV, ofwel Rot- terdams Dagblad TV, is een ka- belkrant die elke dag 24 uur lang te zien is. Ze bevat het laatste ac- tuele nieuws uit uw omgeving. Elke maandag en dinsdag krijgt u via RDTV extra veel informatie over onroerend goed en wonen. eerste solo-platen, en McCartney II. In 1976 heeft Switser een van Pauls beste concerten gezien, in de Ahoy', en na afloop van het optre- den heeft hij nog even kans gezien Macca te spreken. Aardige man. Eeuwig zonde dat hij de livetape van dat concert kwijt is, maar hij spoort hem vast wel weer op. Vroe- ger nam hij wel eens concerten van Paul op, illegaal, natuurlijk. Het was altijd weer spannend om de op- name-apparatuur naar binnen te smokkelen. Nu doet hij dat niet meer, maar via zijn contacten over de hele wereld kan hij aan elk con- certkomen. Grappigdaarbij isdatje dan kan horen hoe de set verandert: welke nummers afvallen, welke worden toegevoegd. Ook de sound- checks zijn altijd leuk, die soms meer dan een uur kan duren. Of hoe Paul met zijn publiek omgaat. Swit ser heeft een opname van een con cert in Gent in 1993, toen Macca een kwartier lang probeerde in het Vlaams te praten. In Duitsland praat hij regelmatig in het Duits, dat hij over heeft gehouden aan zijn perio de met The Beatles in Hamburg. De breuk tussen The Beatles, daar- over was Switser eigenlijk niet eens zo heel erg verrast. Dat zag hij aan- komen. Je ziet het ook op sommige bijzondere video-opnamen die Switser heeft van de Let it Be stu- dio-opnamen. Yoko die zich overal mee bemoeide en de geergerde re adies van Paul, George en Ringo, hun verzuchtingen: Paul was al be- zig was met wat later zij n eerste sol- oplaat zou worden. En The Beatles waren uit elkaar gegroeid. Het was gewoon geen groep meer, eerder in- di viduen die soms niet eens meer de nummers gezamenlijk in de studio opnamen. Vaak krijgt Paul de schuld van de breuk van The Beat les, maar dat vindt Switser niet hele maal terecht. Het was een natuurlijk proces. Lennon probeerde in 1974 weer in contact te komen met McCartney. Samen met Stevie Wonder jamden ze in de studio: Switser heeft een mooie opname van Superstitious, en, afgaande op de tape, werd er door de heren flink geblowd: „Hey Stevie, would you like another spliff?'Het zou de laatste keer zijn dat Paul en John samen met elkaar in de studio zouden spelen. Het is niet zo dat Switser alleen The Beatles goed vindt. Eigenlijk houdt hij van alle muziek uit de jaren zes- tig. Clapton, The Kinks, The Ani mals, Stones en Jimi Hendrix. Ook de 'moderne' muziek blijft Switser volgen. Ja ook Oasis, al vindt hij de broertjes Gallagher maar een stelle- tje poseurs die denken dat ze al heel wat voorstellen. Switser, een beetje verontwaardigd: „Oasis is gewoon een copy van The Beatles. Hebben zij al 25 nummereen hits gehad? En weet je wat het voordeel is van Oasis en The Spice Girls? Je kunt bij hun clips gelukkig het geluid afzet- ten. The Spiee Girls zijn dan nog leuk om te zien, dat kan je van Noel en Liam niet zeggen." McCartney is weer op de goede weg, vindt Switers. Denk aan Fla ming Pie, echt een heel goede cd, verschenen na de Anthologyreeks waarmee The Beatles voor de zo- veelste keer weer terug in de be- langstelling kwamen, en waarop Ringo Starr een paar nummers heeft ingespeeld. Heel mooi is ook het concert voor Montserrat, vorig jaar, waarop McCartney en een All-Star- band geld hebben ingezameld voor de getroffen bevolking van het klei- ne vulkaaneilandje. En vanzelf- sprekend heeft Switser er de video van, die zaterdag voor het eerst in Europa wordt vertoond. „Hey Jude, dat Paul geschreven heeft voor zijn zoon Julian, in een versie met Phil Collins op drums en Paul en John Lennon samen op de piano." Voor de rest zijn er tal van Beatlesopna- mes te zien van obscure tv-shows en shows begin jaren zestig. En het laatste concert dat The Beatles ga- ven, in een honkbalstadion. The Beatles Internationale cd-vi- deo-platen-collector itemsbeurs. Zaterdag 16 mei, van 12.00 tot 22.00 uur. Entreefl. 10,-. Kaartver- koop bij De Blauwe Brug, Bach- plein 590. JALMAR TEUNISSEN SCHIEDAM - Sjaal om, muts op, winterjas hoog gesloten. Het publiek bij Breken zat tijdens de voorpremiere op woensdag 6 mei te kleumen van de kou. Hoe koud hebben de acteurs het niet gehad in hun zomerjurkjes en T- shirts met korte mouwen? Het weer bepaalde de eerste pu- blieksvoorstelling van SCHAT produkties. De harde wind zorg- de voor problemen. Regisseur Bernard Bredero was genood- zaakt het publiek mee te delen dat niet alles volgens plan zou verlopen. Hij legde aan het pu bliek uit dat het moeilijk was ge weest in de herfstige weersom- standigheden het decor op te bouwen en de technische appa- ratuur aan te sluiten. De beweeg- bare achterwand zou deze avond helemaal niet worden gebruikt. Pure pech. „Als we vanavond de achterwand zouden gebruiken, zou deze bin nen de kortste keren tegen de Sin- gelkerk aanvliegen. Daarom leg ik u uit wat het publiek vanaf morgen ziet. Enkele acteurs zullen de wand omhoog duwen. U ziet dan niet dat daarachter de volgende scene wordt opgebouwd." Bredero vroeg het publiek net te doen alsof ze het gesjouw met attributen niet zagen. Geen probleem. De weers- omstandigheden deden niet veel af aan de voorstelling Breken. En de overige avonden speelde het zelfs geen rol meer. Het verhaal was overwegend vermakelijk, al had het hier en daar iets kruidiger ge- mogen. Breken handelt over het katholieke en daardoor kinderrijke gezin Houtzager. Zij zijn verhuisd van de vervallen Brandersbuurt naar het steriele Nieuwland. Vader Houtzager en zoon Wim werken bij Wilton Fijenoord. Vader bidt dan ook: ,,Wij danken de Heer en Wilton Fijenoord voor deze rijk gevulde tafel." In het katholieke gezin is vader Houtzager de baas, moeder de vlijtige huisvrouw, de zonen richten zich op werk of stu- die en de dochters helpen hun moeder in de huishouding. Wim maakt zijn opleiding af, trouwt en betrekt een nieuwbouw woning. Zijn broer Hans houdt er andere idealen op na. Hij wil studeren en meer van de wereld zien. Zijn Op een nieuw lederen zadel indruk maken op je meisie. Zo werkte het kennelijk in de jaren zestig in Schiedam. Foto Roger van der Kraan vriendin neemt hem mee op sleep- touw. Zij doet hem inzien dat er in Schiedam ook dingen gebeuren die de moeite van het protesteren waard zijn. Hans bezoekt op haar initiatief de bijeenkomsten in het Zakkerdragershuisje, onder leiding van Jan Schaper. Later volgt een teach-in in De Korenbeurs en een protestactie tegen de sloop van de Brandersbuurt. Het hoogtepunt van de voorstelling zou toch de sloop van de Brandersbuurt moe- ten zijn. Of anders was het mooi geweest het vertrek van Hans Houtzager naar Eindhoven samen te laten vallen met de nederlaag van de sloop. Maar het eind van de voorstelling blijft een beetje in de lucht hangen. De prestatie van de amateurs is er niet minder om. Vooral vader en moeder Houtzager (Cor Teensma en Natscha Dielemans) en Hans (John van Sliedregt) spelen hun rol met overtuiging. De attributen uit de jaren '60 zijn prachtig. De spe- lers rijden op ouderwetse fietsen en brommers over het nieuwe plein aan het Stadserf, in snackbar Blue Bell staat een jukebox, de Beatle- jongeren dragen donkere noncha- lante kleding en de vetkuiven een leren jas met spijkerbroek of ge- tailleerde jurk. Op zondag komt een hele schare gelovigen uit de kerk. De pastoor staat bij de uit- gang en de kerkklokken luiden. Tegen de achtergrond van het ka tholieke geloof klinken de vele vloeken in het gezin Houtzager. Daar zijn niet alle toeschouwers even blij mee. Het publiek sist of spreekt haar verbazing uit over zo veel grove wobrden. De aankleding van Breken is mooi. De verschillende podia maken de voorstelling tot een levendig ge- heel. Ook de videoprojecties aan weerskanten van het podium ver- fraaien het stuk. Het verschil tus sen realiteit en toneel vervaagt op het witte doek. Welke zwart-wit fragmenten zijn 'echt'-dat wil zeg gen uit de jaren '60 - en welke zijn speciaal voor de voorstelling in scene gezet? Geinig was de scene waarin een ambtenaar van de bur- gerlijke stand optreedt om Wim Houtzager en z'n meisje in de echt te verbinden. Dan klinkt verbaasd gefluister door het publiek: „Kijk, burgemeester Scheeres. SCHAT produkties heeft het maar weer voor elkaar gekregen. Vijf avonden lang was de voorstelling Breken te zien. De 750 plaatsen op de tribunes waren niet iedere avond uitverkocht, maar het scheelde niet veel. De voorstellin- gen van 7 tot en met 10 mei verlie- pen zonder noemenswaardige te- genslagen. De grote brandweerwa- gen die bij de voorpremiere niet wilde starten, was op deze avon den wel van de partij. Wonder bo- ven wonder is geen van de acteurs na de koude voorpremiere ziek ge- worden. Het is toch ook veel te leuk om aan zo'n goed verzorgde voorstelling mee te kunnen doen. Tijdens de voorstellingen maakte Neon Film/TV opnamen. SCHAT produkties wacht het resultaat met spanning af. Het ligt nog altijd in de lijn der verwachting deze beel- den aan een televisiestation te slij- ten. Of dit een regionale of zelfs een landelijke uitzending wordt, is nog onbekend. MARGREET FEENSTRA SCHIEDAM -Zoals de voorstel ling een beetje uitging als een nachtkaars, zo ging het eigenlijk ook bij de demonstraties random de sloop van de Brandersbuurt. Wat dat betreft vond publicist en historicus Hans Van der Sloot, de SCHAT-productie geslaagd. Be- nieuwd was hij of Bredero nog wat had gebruikt van de gesprek- ken die hij had gevoerd met Van der Sloot en Han van der Horst, die de jaren zestig in Schiedam sa men intens hebben beleefd. En in- derdaad: vooral in het begin van de voorstelling vond hij elemen- ten van zijn verhaal terug. Van der Sloot was 24 in 1967 en journalist. Het velletje, uitgedeeld tijdens de voorstellingen van SCHAT, waarin werd opgeroepen naar de Korenbeurs te gaan voor de Teach-Inn, bestempelt hij als au- thentiek. De naam 'Brandersbuurt' komt er niet een keer in voor en dat klopt ook wel, want het gebied heet- te toen nog Schienoco. Branders buurt werd het pas veel later. 'Red de Brandersbuurt!' heeft dan ook niemand in '67 geroepen. Werd het verzet tegen de sloop van de Brandersbuurt breed gedra gen? Nee, dat is dus het punt en dat werd bij de voorstelling niet duidelijk. Uiteindelijk had het geen draagvlak in de Schiedamse bevolking. Pas la ter zou de Brandersbuurt een feno- meen worden. De Brandersbuurt was verkrot, stond er heel slecht bij en dan met name in het centrum. Het had een betrekkelijk geringe bewo- nersdichtheid. Ik weet nog wel toen dat manifest verspreid werd: Schie dam heeft mooie panden en grach- ten. Maar dat is natuurlijk de Bran dersbuurt niet. En vergeet niet dat veel Schiedammers nou niet echt dankbare herinneringen hadden aan die buurt. Schiedam in de jaren zestig. Op- standige jongeren. Wat zat daar achter? Het grote breekpunt was dat er een generatie opkwam die op niet meer voetstoots de tradities van de oude generatie wilde overnemen. Boven- dien werkte er een aantal verster- kende factoren mee. Het is een Herinneringen aan de Brandersbuurt zijn nog steeds te zien in Schiedam. Foto Roger van der Kraan enorm verschil of je als samenle- ving je moet behelpen met lopen, fietsen en openbaar vervoer of je hebt ineens allemaal een brommer- tje. Je wereld werd ineens enorm verruimd. En dan krijg je de andere functie van de radio, en een heel snel verder stijgend pijl van onder- wijs. Voor de'Tweede Wereldoor- log was het voor arbeiderskinderen bijna niet mogelijk om voortgezet onderwijs te volgen. En dat zag je ook gisteren wel, maar dat kwam er niet zo erg goed uit. Maar die figuur Hans is dus een jongen die op een heel andere wijze is ontwikkeld. In plaats van binnen zijn eigen kring te trouwen en kinderen te krijgen ge woon omgaat met de dochter van een huisarts. Ze zit op de HBS, heeft een andere focus op de samenle- ving. Het stuk was niet bedoeld als een historische voortstelling van zo en zo is het gegaan. Maar zijn er toch punten waaraan u zich gestoord heeft? Burgemeester Roelfjema bijvoorbeeld... Als je gaat zeggen Roelf^fema is in alle gevallen abject, had geen oog voor de historische waarde van Schiedam dan doe je niet alleen de persoon onrecht maar ook de tijdEr was zo verschrikkelijk veel dat ge- restaureerd, aangepast moest wor den. Het Oude Kerkhof is maar op het nippertje gered en de Noord- wand van de Grote Markt is maar net behouden. En de Kerkstraat: dat waren gebieden waar om flink ge- vochten werd. En de conflicten tussen de rockers en Beatlejongeren? Ik weet daar niets van. Er kwamen inderdaad wel wat jongeren bij The Bluebell en er is ook een keer brand geweest. Het enige cafe waar wel al tijd twee keer in de week werd ge- vochten was cafe Oud-Holland en daar kwam je niet..Maar dat is leuk voor het verhaal, je moet de historie ook niet naspelen, het is openlucht voorstelling. Maar je bent natuulijk gestoord als je Jan Schaper een pijp laat roken want dat heeft ie never nooit gedaan. Hij was anti-roken. anti-alcohol, anti-lingerie, hij was geloof ik anti-alles. Schiedam zat betrekkelijk 'snel' in de jaren zestig. Verklaring? Weet je wat de grap is. Schiedam heeft in wezen een besloten karak- ter, maar infrastructureel profiteert het van Rotterdam. Schiedam is niet bepaald een mooie stad, maar als je het op de keper beschouwt leef je onder een heerlijke paraplu. Als je de zaken omdraait en het begrip Rotterdam weglaat en alleen kijkt wat de infrastructuur Schiedam te bieden heeft, dan heeft Schiedam hoge scholen en universiteiten, de grootste haven van de wereld, eigen vliegveld. Dus wat krijg je dan: een heleboel kunstenaars uit Rotterdam die waren op een gegeven moment in Schiedam terechtgekomen. Er was dus veel beweging. Een prima klimaat om bijvoorbeeld een eigen kabouterpartij te hebben. En nu. Mist de 'jeugd van tegen- woordigengagement, een verwijt dat de generatie van de jaren zestig vaak maakt? Ik vind dat geen terecht verwijt. •'Wij' hadden in onze tijd, ik kan dat niet genoeg benadrukken, een dui delijk zichtbare merkbare en zich verwerende tegenpartij. Ik had in die tijd lang haar en ik werd gewei- gerd door de politie om mijn ver- slaggeverswerk te doen. Eerst mijn haar eraf. Het is makkelijk om van deze tijd te zeggen 'de jeugd mist enganement'Ik denk niet dat dat het geval is. De jeugd heeft verder te maken met een generatie van oude- ren die maar niet oud willen wor den. Het feit dat ze blij ven tennissen is tot daaraan toe, maar ze weigeren met pensioen te gaan. En dat is waar de Brandersbuurt uiteindelijk ge- struikeld op is. Jan Schaper gedroeg zich als een goeroe. Maarje moet als goeroe ook weten waar je grenzen liggen, en weten wanneer je een stap terug moet doen. De vader die eigenlijk het probleem is, maar van zichzelf denkt dat hij de oplossing is. In het conflict Schaper-Roelffce- ma heeft Schaper uiteindelijk niet "van Roelf&pia verloren maar van Schaper. JALMAR TEUNISSEN AIWA HS-PX 257 STEREO WALKMAN MET AUT0REVERSE Dolby B, Super Bass en autoreverse. Dat zijn de kenmerken van deze solide uitgevoerde walkman. Een anti-rolmechanisme geeft een strakke bandloop. Voorzien van tiptoets bediening en compleet met stereo oortelefoon. 13 uurafspeelduur. Afm.11x7.5x2.5cm. Art.nr. 26676 voorkeuze en RDS/E0N. De CD-speler heeft een programmeer- mogelijkheid tot 20 nummers. Incl. 2 luidsprekers en afstandsbediening. In zwart. Geschikt voor 12/220 Volt. Art.nr. 53120 AIWA LCX-330 MICROSYSTEEM MET CD-SPELER EN SPEAKERS Microsysteem met autoreverse cassetterecorder en een ingebouwde equalizer met 3 instellingen. Geschikt voor FM/AM ontvangst met 30x AIWA XP-272 PORTABLE CD-SPELER Deze hitte bestendige portable CD-speler is uitgevoerd met oplaadbare batterij en het AIWA DSL "Dynamic Super Linear Bass systeem^ voor een voile lage tonenweergave. Bijzonder geschikt voor gebruik buiten en in de auto. Incl. stereo oortelefoon, accu, en lader. Art.nr. 55655 BEREIKBAARHEID: Met de tram: lijn 4,6 en 9. Metde bus: 170,171 en stoppen praktisch voor de deur en bus 35,39 en 40 stoppen bij on Noord. Met de auto: volg de diverse aanwijsborden. OPENINGSTIJDEN: maandag t/m donderdag 9.00-18.00 uur, vrijdag 9.00-21.00 uur, zaterdag 9.00-18.00 uur. Iedere eerste zondag van de maand geopend van 12.00-17.00 uur. 4 .1 Zetfouten en prijswijzigingen onder voorbehoud. Het laatste uurtje van de week is bij Correct een super-uurtje. Op deBergweg 110 kunt u van 17.00 iiB.uu* 4-4 4f%nn i yy .r, (0( j gog uur iedere zaterdag profiteren I van een super-aanbieding. Voor deze aanbieding geidt: zoiang de voorraad strekt en geen telefonische reserveringen of bestellingen mogelijk. EUULTEI I AIWA HS-SP 500 CROSS TRAINER RADIO WALKMAN I Spatwaterdichte radio cassette- speler. Digitate tuner met 18 voor- Ikeuze zenders voor FM/MG en een autoreverse cassettegedeelte met Ibandkeuze schakelaar. Dit alles uitgevoerd in een sportieve metallic ikleurige behuizing met een modem marine kleur accent.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 15