Gekroonde Brandersbol en molenmunten beleven vuurdoop M Patienten zullen de ludieke verwendagen nog gaan missen Promotieconcert in Liduina basiliek PRIMEUR! MaasposT Maassta P Havenmuziek- en Molenfestival zet Walvisch in zonnetje Einde aan acties door nieuwe CA O voor verplegend personeel Gsrm" VANAF NU LEVERBAAR Bll FOTO KLEIN! I FOT# W Uitslagen verkiezingen Nieuwe melodie carillon Landschappen NOKIA 5110 WEEKBLADEN SCHIEDAM mm SCHIEDAM - Centraal op het komende Havenmuziek- en Molenfestival op zater dag 16 mei staat, uiteraard, De Walvisch. Afgezien van het feit dat het feest zich leent als uitstekende gele- genheid om te kijken hoe het met de restauratie ver- loopt, zal het tevens het startsein zijn voor de inge- bruikname van de zoge- naamde molenmunten. De munten worden uitgebracht in een serie van vijf exem- plaren. Het winkelend pu- bliek kan de munten kopen tijdens het festival op ver- kooppunten verspreid over de hele stad. De munten zijn vervolgens te besteden bij de deelnemende winkeliers, waarna de netto-opbrengst bestemd is voor de laatste fase van de restauratie van De Walvisch. Deze gaat in September van start. Om de gezellige sfeer door te trek- ken naar het centrum, zullen daar ook de nodige muziek- ensembles acte de presence geven. Zo is er een mobiel swingorkestje en de Rijn- mondband. Aanrader Zure appel SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote of St. Janskerk wordt zaterdag 16 mei verzorgd door koor Hosannah uit Gouda. Dit koor staat onder leiding van Everhard Zwart. Aanvang is 15.00 uur en de toegang is gratis. Rommelmarkt Ouderen Kinderkleding gg* Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Woensdag 13 mei 1998 xq52 Hervormde gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. G. de Lang. Aanvang: 17.00 uur, ds. K. Schipper. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. W.R. van Wieren. Hervormde gemeente Kethel en Spajand Dorpskerk, Noordeinde. Aanvang: 10.00 uur, ds. N.K. Mos. Gereformeerde Kerk De Ark Hargplein. Aanvang: 10.00 uur, ds. J. Sosef/ds. R.A. Bosch. Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. Aanvang: 10.00 uur, dhr. A.F. Ruijl. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. W.R. van Wieren. Schieland Ziekenhuis B.K. Laan, hal polikliniek. Aan vang: 10.30 uur, ds. A. van der Klaauw. Gereformeerde Bond C.S.G. Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan. Aanvang: 10.00 uur, ds. C. Oorschot. Grote Kerk, Lange Kerkstraat, ds. K. Schipper. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. Aanvang: 09.30 uur, leesdienst. Aanvang: 16.30 uur, leesdienst. Evangelisch Lutherse gemeente Lange Nieuwstraat 219. Aanvang: 10.00 uur, ds. W.W. Verhoef. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. Woensdag 09.00 uur, eucharistieviering. Vrij- dag 19.00 uur, communiteitsmis. Zondag 10.00 uur, eucharistievie ring, voorganger D. Kool. Martinuskerk, Willem Andriessen- laan. Dinsdag 09.15 uur, markt- mis. Donderdag, 09.15 uur, eucha ristieviering. Zaterdag 18.30 uur eucharistieviering, voorganger D. Kool. Zondag 10.00 uur, eucharis tieviering, voorganger K. Velt- man. Parochiekerk St. Jan de Doper O.L.V. Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zondag 10.30 uur, zondagsviering met koor- en samenzang. Zaterdag 17.00 uur. Woensdag 09.15 uur, weekviering in de dagkapel. Oud-KatholiekeKerk Dam 30. Aanvang: 10.15 uur, geen dienst in Schiedam. Dinsdag 20.30 uur Completen. Basiliek van de H. Liduina en O.L.V. Rozenkrans Singel 106. Zaterdag 18.00 uur, eucharistieviering. Zondag hoog- mis (m.m.v. Herenkoor I.H.D.), aanvang: 10.15 uur pastoor P.M. Vismans.Kapel Huize Frankeland. Zondag 09.15 uur, eucharistievie ring. R.K. Parochiekerk v/h H. Hart Lekstraat 55. Woensdag 19.00 uur, weekviering in de pastorie. Eerste vrijdag van de maand, 19.00 uur in de pastorie. Zondag 10.00 uur, zondagsviering met koor- en sa menzang. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. Aanvang: 10.30 uur, ds. H.J. Bos. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. Zondag 13.30 uur, samenkomst met spreker. Woensdag 20.00 uur, bijbelstudie/ bidstond. 't Paxhuis, Schie 11. Zaterdag 19.30 uur, jeugdavond. Leger des Heils Lange Haven 27. Aanvang: 10.00 uur, kapt. en mevrouw A.J. Plai- sier. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon: 010-4738322 Telefax: 010-4731589 Geopend ma. t/m vrij. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Stadskoeriers 010-4514555 ma. t/m vrij. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning CHEF VERKOOP REGIO: W. Monster Telefoon 010 - 4738322 VERTEGENWOORDIGERS: M. van der Lee Telefoon: 010-4738322 VERKOOPLEIDER: G. de Boer Telefoon 010-4004288 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon: 010-4736543 Telefax: 010-4731589 Redactie: K. van der Knaap J. Teunissen Chef-redacteur: H. Mulder Telefoon: 010-4004491 FOTOGRAFIE: en voor foto(na)bestellingen R. van der Kraan van Eyckstraat 37 3141 XB Maassluis 06 - 52833559 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. De organisatie heeft er alles aan gedaan om de molen centraal te stellen tijdens de feestelijkheden. Zo zal er ondermeer een smake- lijke openluchtlunch plaatsvinden gelardeerd met een groot aantal optredens. Zuid-Amerikaanse klanken moeten het terras vullen terwijl de inwendige mens wordt verzorgd door de introductie van de Gekroonde Brandersbol. Na- tuurlijk kunnen bezoekers met ei- gen ogen controleren hoe het met de werkzaamheden aan de molen staat en staan de molenmakers klaar met een deskundige uitleg. De Gekroonde Brandersbol, be- leeft, zoals gezegd, zaterdag zijn premiere. Molenbakker Kees Hollander heeft deze samen met het Nederlands Gedistilleerd Mu seum ontwikkelt uit rogge en ger- stemout. De eerste baksels schijnen niet echt top geweest te zijn, maar de molenbakker heeft de ingredien- ten en verhoudingen inmiddels zo it Molen De Walvisch staat centraal tijdens het Molenfestival van zaterdag 16 mei. De bedoeling is dat er veel geld in het laatje wordt gebracht voor de laatste fase van de restauratie. Natuurlijk zal de dag ook worden omlijst door de nodige muziek.Foto Roger van der Kraan uitgekiend dat er een smakelijk bdl is voortgekomen uit de expe rimented Het resultaat is een donkef oud-hollands brood met een khapperige korst. Vooral be- smeerd met echte (gezoute) boter bij een Schiedamse borrel of na tuurlijk bij de broodmaaltijd is de kersverse bol een feest op zich om in te happen. De lekkernij kan het eerst worden gegeten bij De Walvisch tijdens de openluchtlunch en later op de dag nog aan de Westvest. Aan de waterkant gezeten en met een 2eer waarschijnlijk zonnetje in de rug is het daar zaterdag, ook zon- d«r bol, goed toeven. Elke locatie biedt tot 17.00 uur Zijn eigen programma, waarin traditionele optredens zijn opge- nomen zoals de demonstraties van het Schiedamse Zakkendra- gertgilde, maar ook nieuwe. Zo ontbreekt zelfs een countrydans- wedstrijd niet, waarbij toeschou- wers worden aangemoedigd zelf ook de voetjes van de vloer te ha- len. Contrastrijk zijn de spetteren- de optredens van de Schiedamse Popschoolbands bij cafe De Unie ten opzichte van het ingetogen, bijna intieme afsluitende klassie- ke concert op het ponton in de Korte Haven om ongeveer 17.15 uur. Het klassieke concert wordt uitgevoerd door het Odan Quartet dat bestaat uit musici uit Cuba, Spanje, Duitsland en Nederland. Het idee voor het optreden komt van de bewoners van de Korte Haven zelf, die de zaken toen ook maar verder meteen organiseer- den, met financiele hulp van Drij. Roelants. Molen De Nieuwe Palmboom houdt traditioneel Open Huis, waarbij buiten een smakelijke molenpalmkoek wordt geser- veerd. Leuk voor de kleintjes, maar net zo boeiend voor volwas- senen is het marionettentheater met de voorstelling 'Tussen ber- gen, woestijnen en oases'. Tussen 13.30 en 15.30 uur is er buiten bij de molen drie maal een voorstel ling. Bezoekers kunnen zich riant laten vervoeren naar de molen aan de Noordvest 34 per stads- veer vanaf de Vismarkt of per paardentram vanaf de Grote Markt. In de museummolen geeft modelbouwer Jaap Poot enthou- siast uitleg bij het schaalmodel van De Nieuwe Palmboom. In de Gekroonde Brandersketel wordt gestookt in de branderij en er zijn demonstraties brandmer- ken. In het proeflokaal is er extra aandacht voor het Schiedamse Gedistilleerd en een aanrader is ook de proeverij met de Notaris jeneverspecialiteiten. Het Haven muziek- en Molenfestival anno 1998 is speciaal georganiseerd gezien het belang voor De Wal visch. Eigelijk had het feest pas op de plaats moeten maken in verband met de oplevering van het Stadserf en de SCHAT-pro- ducties. Daarom en in verband met bouwwerkzaamheden, is er dit jaar een compact circuit, waar in echter nog genoeg te zien en te doen is. Dit jaar moesten nog even alle zeilen worden bijgezet voor De Walvisch, vond de werk- groep. Volgend jaar zal de hoofd- rol in het Havenmuziek- en Mo lenfestival gaan naar het Neder lands Gedistilleerd Museum. MONIQUE SIEMSEN SCHIEDAM - Als er een groep niet geleden heeft onder de acties die het verplegend personeel de afgelopen weken heeft gevoerd, zijn het de patienten wel. Nu alle acties achter de rug zijn en er het afgelopen weekeinde een einde kon worden gemaakt aan de stroef verlopende CAO-onder- handelingen is het gedaan met de patient-verwendagen, extra aan dacht en ludieke activiteiten. In het Schielandziekenhuis werd de laatste echte verwendag donder dag 7 mei gehouden. Maar als het goed is worden alle dagen in het ziekenhuis met de nieuwe CAO voortaan een beetje verwendag. Doordat het loon met 3,6 procent omhoog gaat, er een eindejaars- uitkering van 0,75 procent komt en het loon van leerlingen zelfs met tien procent stijgt verwacht men meer tijd vrij te kunnen ma ken voor directe aandacht voor de patient. Eigenlijk stond er voor dinsdag 12 mei, de Dag van de Verpleging, ook een actie op het programma. Maar diebleekineens niet meer nodig. De nieuwe CAO is er en dat betekent dat er geen actie meer gevoerd hoeft te worden. Donderdag was dat nog niet het geval. Die dag was op de verpleegafdelingen van het Schie landziekenhuis uitgeroepen tot pa tienten-verwendag. Een ludieke manier van actie voeren, waarvan de patient geen enkel nadeel onder- vond. Integendeel. Het enige dat de patient deze dag moest ontberen was het gebruikelijke bezoek van de arts, maar dat gemis werd ruim- schoots gecompenseerd. De vrijge- komen tijd werd benut voor het ge ven van extra aandacht tijdens de dagelijkse verzorging en het hou- den van een praatje. Ook werden er verschillende activiteiten in het zie kenhuis georganiseerd. BingOeh in het ziekenhuis. Ook dat kon tijdens de patienten verwendag in het Schlei •lelandziekenhuis. Foto Roger van der Kraan Tussen 09.00 en 11.00 uur stak het personeel van de salarisadministra- tie en de sterilisatieafdeling een hel- pende hand toe op de verpleegafde lingen. Bij de koffie werd een toe- passelijk bitterkoekje geserveerd en een zufe appel. Op de kraamafde- ling waren deze lekkernijen vervan- gen floor kraamsuikers. Tegelijker- lijd 'Kfcrden er kaarten uitgedeeld VOof den bingo die later op de dag in de ceritrale hal zou worden gehou den. Wit dacht vanuit zijn ziekbed een HsisCheque of fiets te kunnen wintien kwam echter bedrogen uit. Zelfs de prijzen van de bingo waren helemaal in actiesfeer gehouden. Zo bestond de hoofdprijs uit een versleten verpleeguniform en wa ren er ook afgesleten sandalen en oude verpleeghandboeken te win- nen. „Om er maar mee aan te geven dat een verpleger echt tot een uit- stervend ras zou gaan behoren als er niets aan de CAO zou zijn gedaan' legt H. van Iddekinge van het (voor- malig) actiecomite uit. Ondertussen was het nog veel druk- ker in het Schiedamse ziekenhuis geworden. Een groep van de Vlaar- dingse verpleeghuizen, aangevuld met een delegatie van het Holyzie- kenhuis, waren met een estafette- loop naar Schiedam gekomen voor de lunch. Onder de soep met brood werd drukgespeculeerd overde uit- komst van de onderhandelingen. Zoals gezegd zijn die, veel sneller dan uiteindelijk verwacht, onlangs beeindigd. De spandoeken met tek- sten als 'Borst dokken voor die CAO' konden dus weer van de ge- vel worden gehaald. Ook het speci- ale actienummer (toestel 222) werd gelaten voor wat het was. Daar nam in ieder geval begin deze week al niemand meer op. KARIN VAN DER KNAAP SCHIEDAM - De opkomst in Schiedam voor de Tweede Kamerverkiezingen viel met 68.1 procent een beetje tegen. Het hoogst was de opkomst in de wijk Woudhoek/Spaland, waar 76 procent naar de stem- bus kwam. Het laagst scoorde Nieuwland met een percenta ge van 58,5 procent. Hieron- der volgen de percentages stemmen die elke partij in Schiedam kreeg. Tussen haakjes staan de gegevens van 1994 vermeld. PvdA - 35,2 (28,9) CDA- 11,9(15,1) VVD - 24,2 (18,0) D66-8,4 (17,4) AOV/Unie 55+ -1,4 (4,0) Gr. Links - 7,7 (3,6) CD - 1,2(5,0) RPF-1,3(1,2) SGP - 0,5 (0,6) GPV - 0,5 (0,6) SP-5,7 (1,2) Ov. Partijen - 2,0 (4,4) SCHIEDAM - Het carillon van de Sint Janskerk is vandaag, woens dag 13 mei, tussen 09.00 en 12.00 uur voorzien van vier nieuwe me- lodieen. De nieuwe melodieen hebben betrekking op de viering van de Vrede van Munster (1648), en zijn op het carillon gezet door stadsbeiaardier Gerard de Waardt. Op het hele uur klinkt Now is the Month of Maying, om kwart over een motief uit het Engels Malsims, op het halve uur Onder de Linden- grone, en om kwart voor een mo tief uit Jene puis eviter. Bij de Vrede werd na meer dan tachtig jaar oorlog de Republiek der Verenigde Nederland erkend als soevereine staat. De vrede werd ingeluid door klokken en carillon. Daarom hebben de carillons ook nu een plaats binnen de festivitei- ten gekregen. In het kader van de herdenking is ook een boek met muziek samengesteld uit de perio- de van de Tachtigjarige Oorlog. SCHIEDAM - Het Dr. Willem Dreesplein is op zondag 17 mei het podium voor een rommelmarkt. De verkoop begint om 10.00 uur en duurt tot ongeveer 15.00 uur. Er zijn nog tafels te huur. Hierover is informatie beschikbaar bij de balie van het Wijkcentrum aan het plein. De huur voor de tafels bedraagt fl. 15,-. SCHIEDAM - De activiteiten in Woon- Zorgcentrum Thurlede beslaan de komende week een op treden van de Franki zingers op vrijdag 15 mei, een zondagmid- dagconcert op 17 mei en een sjoel- competitie op woensdag 20 mei. De activiteiten beginnen telkens om 14.00 uur in de conversatie- zaal. De middagen zijn ook toe- gankelijk voor mensen die niet in het zorgcentrum wonen. SCHIEDAM-Kinderkledingbeurs Olleke en Bolleke beer houdt ver- koopdagen op donderdag 14 mei van 18.30 tot 21.00 uur, op vrijdag 15 mei tussen 8.30 en 15.00 uur, op donderdag 28 mei van 18.30 tot 21.00 uur en op vrijdag 29 mei van 8.30 tot 15.00 uur. De beurs vindt plaats in Wijkgebouw De Stuurhut aan het Faassenplein in Schiedam Noord. Olleke en Bolleke beer ver- koopt goede en leuke kleding. 65 procent van de opbrengst is voor degene die de kleding inbrengt. Voor meer info, tel. 470 08 24. Het interieur van de Liduinabasiliek is zaterdag weer eens te bekijken. Een kans om te zien hoe het met de restauratie staat. i Lid Foto Liduinabasiliek SCHIEDAM - Een gedeelte van de restauratie van de Singelkerk - te- genwoordige Liduina basiliek- is voltooid. Tijdens de Open Monu- mentendagen van 1997 bleek de nieuwsgierigheid naar het verloop van de restauratie groot. Zaterdag- middag 16 mei is er opnieuw gele- genheid de basiliek van binnen te aanschouwen. Omstreeks 13.30 uur zullen twee koren die verbon- den zijn aan de basiliek, een pro motieconcert geven. Het R.K. Mannenkoor In Honorem Del en het R.K. Dameskoor Jubilatio zul len zingen ten bate van de restaura tie van het grote orgel van de kerk. Maar het mannenkoor hoopt te vens nieuwe leden te werven door middel van dit concert. De toegang tot het concert is gratis. Maar tij dens het concert zal een collecte gehouden worden voor het goede doel, zijnde het Orgelfonds. Op het programma staan delen uit Messe breve in C van Charles Gounod. Dit is bestemd voor een gemengd koor, afgewisseld met meerstem- mige motetten voor zowel dames- als mannenkoor. Ook zullen enke- le Gregoriaanse motetten ten geho- re worden gebracht. Na afloop van het concert is het mogelijk het gerestaureerde ge deelte van de basiliek te bezichti- gen. De neo-gotische kerk is in 1980 door paus Johannes Paulus II tot basiliek verheven. Het is de eni ge in het bisdom Rotterdam en een van de jongere basilieken van Ne derland. In 1994 wordt de eerste paal voor een nieuwe fundering van betonbalken geslagen. In 1996 is de fundering gereed. In datzelf- de jaar begint men met de restaura tie van de bovenbouw. Voorlopig doet het achterste gedeelte van de kerk dienst als gebedsruimte en voor liturgische vieringen. In fe- bruari 1998 wordt het gerestau reerde voorgedeelte van de basi liek weer in gebruik genomen. Nu is het achtergedeelte aan de beurt gerestaureerd te worden. In de winter van 1999 moet de totale res tauratie een feit zijn. SCHIEDAM - De expositie met de titel 'Landschappen' is ingericht met een aantal werken over het li- chaam. Het lichaam is onderhevig aan veranderingen, net als een landschap. Het is onderhevig aan invloeden van buiten, maar ook aan invloeden van binnen. Hoe ie- mand het eigen lichaam bekijkt, is subjectief en verandert onder in- vloed van stemmingen. Tot en met 8 juli laat Linda Zevenbergen grote foto's zien van details van li- chaamsdelen in het gebouw van SVO. Een aantal kleinere foto's verbeelden de absurditeit en de hu mor waarmee sommige mensen hun gewicht beoordelen. De expo sitie aan de Broersveld is te bekij ken van maandag tot en met vrij dag tussen 09.00 en 14.00 uur en op donderdagavond tussen 20.00 en 22.00 uur. GSM telefoon Ontzettend veel mogelijkheden Standby-tijd 60-270 uren Gesprekstijd: 3-5 uur Data mogelijkheid via Cellular Data Suite Verwisselbare kleurenfrontjes Overzichtelijke menu's Gewicht 17C g* Nokia 5110 FotoKlein met 16 vakzaken altijd bij u in de buurt! Foto Video Audio KTV Telecom klein imi*,.t A -ik

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 3