'Ik moet toch de kans krijgen om mijn kind op te voeden...' Jeugdhulp en Smartshop slaan alarm over gebruik van XTC en alcohol Burgerlijke Stand Amivedi Batterijen Filmhuis Wijkservice Zomerbridge Bazaar MaasposT Een echte 'Spijkstaal' aan de muur in de ONS-kantine Peddelen door Vlietlanden in tienpersoons reuzenkano Tienermoeders vaak kind van de rekening 'Gebruikye lichaam niet als reageerbuis' Cocaine SCHIEDAM - Opgave over de pe- riode 8 tot en met 15 mei. Geboren: Mert z.v. Bilici en Bilicie Ummii d.v. Yalcinkaya en Yalcin- kaya Sinem d.v. Koker en Koker Sidal d.v. Yesil en Ozdemir Thomas z.v. Van Tilburg en Len- kens Robin z.v. Kubatan en Torgursul Amy d.v. Gielen en van den Band Romy d.v. Leijte en v. Wagten- donk Matthew z.v. Parlevliet en Olts- hoorn Dion z.v. Bobeldijk en Verveen Oguz z.v. Konukseven en Konuks- even Toon z.v. Van Schaick en Maag- delijn Manon d.v. Verhulst en Holmer Rubin z.v. Van Lieshout en Klein Peter z.v. Van Veldhuizen van van Holstein Verena d.v. Dingemans en Wille- brand Andrew z.v. Van Rossen en Kreukniet Davinia d.v. Verhaal en Kasi Silvano z.v. Kouwenberg en See- gers Aangetekend: A. Gerrets (36) en L. van der Knaap (29) R. Herwig (27) en Y. Lemmen (24) M.O. Adesanya (32) en M. Hei- kens(29) J. Chr. van Bronckhorst (34) en A.J. Fama (31) W. Nedersigt (23) en L.C. Middel- koop (23) J.M. Reilingh (29) en A.M. Ratten (39) R.P.A. Stolk (25) en S. Hollebeck (26) Partnerschapsregistratie/ge- huwd C.A. van Vliet (27) en C.E.M. de Koning (28) P.A. Raadtgever (32) en J.P.M. Arkesteijn (29) D.E. Batenburg (25) en M.D.C. Arenas (25) R.J.M. van der Drift (34) en M. Verwielen (27) W.E. Stolz (29) en J.L.E. van de Water (36) R. Brouwer de Koning (38) en G. Threels (54) R.J. Veldman (42) en M.C. van Beek (43) F. den Ouden (38) en J.H. Groe- nendijk (35) Overleden: E. Buisman (67) J. de Valk (82) D. van Stralendorff (72) W. Werensteijn (66) G.H. Mentink (73) J. Niks (80) J. van den Berg (85) M.B. Blank (64) J. Snoeij (66) H.M. Damme (85) A. Kok (56) M.P.L. Gunnewegh (83) L.H.A. Leenders (85) A.M. Zwaard (96) J.R.A. Timmers (72) I.J. Verplanke (81) P. van Tiel (65) J.L.P. Buurman (73) Woensdag 27 mei 1998 SCHIEDAM - Amivedi regi- streert gevonden en vermis- te dieren en brengt vinder en eigenaar met elkaar in contact. Voor meer infor- matie over onderstaande dieren kan er gebeld worden met de afdeling Schiedam, tel. 471 18 57. Vermist 13/05: rode poes, zestien jaar, witte neus, witte ringen om staart, klein en mager, 'Moek', omgeving Vondel- laan. 12/05: zwarte kater met witte bef en voetjes, 'Faust', vijftien jaar, omgeving Nolenslaan. 11/05: rood/witte gecastreerde kater, scheve kop, een jaar oud, witte voetjes en borst, vijf witte kringen om staart, omgeving Galileistraat. 11/05: zwarte labrador teef van vier maanden, 'Bonnie', omgeving Galileistraat. 10/05: cy perse ongecastreerde kater, twee jaar, zwart randje om neus, creme teentjes voor, lichtgroene ogen, 'Simba', omgeving Lange Singelstraat. 16/05: cyperse poes, zeven maanden, witte vlooienband, omgeving Chopinplein. 15/05: rood/bruine pers, ze ven jaar, doof, omgeving Van Reijkpad. Gevonden 11/05: kater bovenkant grijs, onderkant wit, omge ving Vondellaan. 15/05: omgeveer veertien jaar oude poes met wit vlekje op de borst en vier witte teentjes, rest zwart, omgeving Burg. Honnelage Gretelaan. 18/05: wit poesje, omgeving Johann Straussplein. 19/05: schildpadpoes, omge ving Veenlandstraat/B.K- .Laan (helaas overleden). 19/05: gele valkparkiet, om geving Van Berkenrodestraat. SCHIEDAM - De gebroe- ders De Block aan de Groe- neiaan belonen iedereen die tot en met 20 juni vijftien batterijen of meer in komt leveren bij de Retourette. De beloning bestaat uit het CD- romspelletje Battery Check, een actiespelletje dat hele- maal in het teken staat van batterijen en batterijeninza- meiing. De CD-rom bevat een geheime boodschap die alleen te lezen is als het spel- letje tot een goed einde wordt gebracht. De actie wordt georganiseerd in sa- menwerking met de Stich- ting Batterijen. SCHIEDAM - In het Film huis Schiedam draait van donderdag 28 tot en met za- terdag 30 mei de fiim One night stand van regisseur Mike Figgis. Max, gespeeld door Wesley Snipes, is een 35-jarige geslaagde maker van commercials, Een keu- rig getrouwde man tot hij door de fascinerende Karen (Natassja Kinski) wordt ver- leid. Zijn slippertje blijkt echter de zus te zijn van zyn jeugdvriend Charlie (R. Downey jr.). Als de aids-pa tient Charlie een paar jaar later op sterven ligt volgt een hernieuwde kennisma- king met Karen. Indringend portret van homo- en hete- roseksualiteit Het Filmhuis is te vinden aan de Nieuwstraat en de films beginnen telkens om 21.00 uur. Toegang 11. 7,50/ 11.10,00. Kaarten kunnen worden gereserveerd via 2 467 467. SCHIEDAM - De bewoners van de Van Leeuwenhoeck- straat gaan woensdag 27 mei aan de slag in hun straat. Voordat de activeiten losbarsten wordt eerst het wijkserviceteam gefelici- teerd met het eenjarig be- staan. Daarna worden er nieuwe plantjes geplant en wordt de straat schoonge- maakt. Vanaf 13.30 uur wordt er een ood-Hollandse spelletjesmiddag gehouden. Om 16.00 uur staan er uit- eindelijk poffertjes op tafel. SCHIEDAM - Onder auspi- cien van de Dienst Sport en Recreatie van de gemeente Schiedam is woensdag 27 mei de jaarljkse bridge-in- stuif gestart in de kantine van Excelsior '20. Nog ne- gen maal is men in de gele- genheid hieraan deel te ne- men. De feestelijke slotdrive wordt gehouden op woens dag 29 juli vanaf 19.45 uur. Kosten 11. 7,- per paar per avond. Intichtingen: J. v.d. Gaag, tel. 470 18 54. SCHIEDAM - In wijkcen- trum De Blauwe Brug wordt zaterdag 30 mei de GKIN bazaar gehouden van 10.00 tot 17.00 uur. Yvon Koopman en Aad van Ve Roger van der Kraan SCHIEDAM - Ach ja, de Spijkstaal... Ook wel de Yzeren Hond genoemd. Jarenlang reed het veegwagentje van de ONS op drie wielen door Schiedam, op zoek naar huisvuil, bladeren en andere ongerechtigheden. En het was een heerlijk betrouwbaar karretje, her- innert ONS-er Aad van Veen zich (in dienst sinds 1 januari 1967). Hoefde nauwelijks halt te houden bij de afdeling Onderhoud, kon overal tegen, bleef maar gaan. Re- den genoeg voor de Schiedamse kunstenares Yvon Koopman om een gedeelte van het inmiddels af- gedankte type te verwerken in een kunstwerk voor de honderdjarige ONS. De Yzeren Hond mag niet vergeten worden. De voorruit van de Spijkstaal - met ruitenwisser, twee lampen en een gedeelte van de voorkap- ligt mo- menteel op de werkbank van Aad van Veen. Geregeld komt Yvon Koopman even kijken hoe het er- mee staat. Samen overleggen ze, bekijken wat mogelijk is en wat niet, en of de plannen van de Koopman een beetje moeten wor den aangepast. Het gaat misschien wat te ver om het project een Ge- samtkunstwerk te noemen, maar het scheelt niet veel. „Onze liefde combineren hun talenten. Foto is pas kort", zegt Van Veen plage- rig kijkend naar Koopman. Het is een werkwijze die Yvon Koopman wel vaker toepast, samenwerken met mensen vanuit het bedrijf. Hierdoor krijgt het kunstwerk echt een toegevoegde waarde: het is zo meer dan alleen een kunstwerk in opdracht. Van Veen, die de werkzaamheden 'tussendoor' verricht en er zo'n dag of twee, drie voor nodig denkt te hebben en er niet van houdt in het middelpunt van de belangstel- ling te staan. verwijst naar Paul Snijder, iemand die alles weet over de Spijkstaal. Snijder blijkt de minder goede kanten van de veeg- wagen zeker niet te zijn vergeten. Zo had 't ding geen deur, vertelt hij. De wind blies door alle gaten waardoor het 's winters in de wa- gen stervenskoud was. En het voorwiel, het derde wiel, kon zo vastzitten in een straatput en ver- volgens -Bengg!!- afbreken. Dan zat er niets anders op dan de cen- trale te bellen voor assistentie. In juli wordt het kunstwerk in de kantine van de ONS aan de muur bevestigd, met nog 'wat' erom heen. Wat dat 'wat' is, wil Yvon Koopman nog niet kwijt. Nog even afwachten dus. Een krachtsinpanning; dit tochtje door de Vlietlanden. Foto Roger van der Kraan WATERWEG - Varen door de wonderschone Vlietlanden tussen de Booner-, Middel en Trekvliet. Dat was maandag 25 mei mogelijk in het kader van de Meimaand Na- tuurmaand. Normaal gesproken zijn de Vlietlanden verboden ge- bied. Het is namelijk een be- schermd natuurreservaat waar zeldzame planten en vogels voor- komen. Bovendien is de vegetatie te kwetsbaar om belopen te wor den. Maar varen over de vlieten is dan een prima alternatief. De vaartocht die maandag op het programma stond, was een wel heel bijzondere. De tocht ging na melijk per reuzenkano. Dat bete- kende ook dat de handen flink uit de mouwen moesten worden ge- stoken. Met vereende kracht werd de kano in gang gezet en op koers gehouden. De ervaren kapitein en stuurman van kanovereniging Natsec voerde de troep luidkeels aan. 6 WATERWEG - Geen koekje bij de koffie, nooit eens een bio- scoopje pakken of gezellig uit eten,* een uitkering van fl. 1.300,- is geen vetpot. Zeker niet als je daar samen met je kindje van moet zien rond te komen. Een moeilijke opgave waarvoor aileenstaande tiener moeders tussen de achttien en eenentwintig jaar in onder an dere Schiedam, Vlaardingen en Maassiuis zich geplaatst zien. Nuran Schaijk uit Vlaardingen kan hierover meepraten. Op ne- gentien-jarige leeftijd raakte ze zwanger. Niet gepland, maar zo- dra ze wist dat ze in verwachting was, stond voor haar vast dat ze het kind dolgraag wilde houden. Van het begin af aan was duide- lijk dat ze er alleen voor zou staan. Na de geboorte van Shan- nah zei ze haar baan op om voor haar dochtertje te kunnen zorgen. „Ik wilde gewoon fulltime moe- der zijn, er voor honderd procent voor mijn kindje zijn. Maar als je zelf ontslag neemt, ook om zo'n belangrijke reden, kom je in de bijstand terecht. In Vlaardingen is dat voor een aileenstaande moe- der onder de eenentwintig jaar fl. 1.304,48 om precies te zijn. Daar moet je dan alles van doen", ver telt de nu twintig-jarige Nuran, die alleen al aan de huur van haar woning en gas, water en licht fl. 500,- per maand kwijt is. Daar- naast slaan de verschillende ver- zekeringen ook een behoorlijke bres in haar inkomen. „Als je al leen bent, kun je het risico wel nemen om op dat soort zaken te bezuinigen, maar met zo'n klein- tje erbij gaat dat niet, wil je toch alles goed geregeld hebben." Aan luiers en eten voor Shannah is Nuran per maand ongeveer fl. 400,- kwijt. Door de verplichte ei- gen bijdrage aan de ziekenfonds- verzekering die de overheid vorig jaar heeft ingevoerd zijn er maan den dat Nuran niets overhoudt. „Zodra de Sociale Dienst geld op mijn rekening heeft gestort, sla ik eerst alles in wat ik voor Shannah nodig heb. Dan weet ik dat zij in ieder geval krijgt wat ze nodig heeft. Voor mezelf zie ik dan wel of er nog wat overblijft." Dat het bijstandsbeleid per ge meente kan verschillen, ontdekte Nuran toen ze van een vriendin, een aileenstaande tienermoeder uit Leiden, hoorde dat zij fl. 1.750,- kreeg. Dit bedrag is gelijk aan de uitkering voor alleenstaan- Tienermoeder Nuran Schaijk met haar acht maanden oude dochtertje Shannah. Foto Roger van der Kraan de moeders vanaf eenentwintig jaar. Nuran vindt dit een eerlijke- re regeling: „Een tienermoeder staat voor dezelfde kosten als een moeder van eenentwintig jaar of ouder. Volgens de wet ben je vanaf je achttiende jaar volwas- sen, dan moet je ook als zodanig behandeld worden en de kans krijgen om je kind op te voeden." Stichting Steady in Rotterdam zet zich in voor de verbetering van de situatie van tienermoeders. De stichting is vorig jaar opgericht door Silvie Raap, zelf tienermoe der. In 1995 kreeg zij op zeven- tien-jarige leeftijd een kindje. Voor aileenstaande moeders on der de achttien was toen nog niets geregeld. De overheid ging ervan uit dat de ouders van de moeder ook wel voor hun kleinkind kon- den zorgen. Silvie heeft Voor el kaar gekregen dat daar verande- ring in is gekomen. Vanaf begin dit jaar is wettelijk geregeld dat aileenstaande moeders onder de achttien bijstand voor hun baby krijgen. Ook voor de rechten van aileen staande tienermoeders tussen achttien en eenentwintig jaar, zo- als Nuran Schaijk, komt Stichting Steady op. Sylvie bezoekt steden door het hele land om de gemeen- teraden duidelijk te maken dat de bijstand voor tienermoeders vol gens de nieuwe algemene bij- standswet van rijkswege te laag is. Haar campagne werpt zijn vruchten af. In Leiden en Den Haag krijgen tienermoeders nu dezelfde bijstandsuitkering als ai leenstaande moeders vanaf een entwintig jaar. Gemeente Rotter dam heeft de regels voor bijzon dere bijstand aan tienermoeders versoepeld. Zo wordt hun uitke ring verhoogd met fl. 100,- als zij een energierekening als blijk van zelfstandige huishoudvoering kunnen overleggen. Ook is de re geling voor duurzame gebruiks- goederen verruimd. Voor de aan- schaf van een tv, wasmachine of koelkast was een leenbijstandsre- geling van kracht, waar elke maand een vast bedrag op afge- lost moest worden. Aileenstaande tienermoeders in Rotterdam krij gen deze duurzame gebruiksgoe- deren nu van de gemeente. In Vlaardingen heeft de wethou- der van sociale zaken, A. Kool, vier maanden geleden toegezegd te zullen bekijken of de situatie van tienermoeders verbeterd kan worden. Tot op heden heeft dat nog niets concreets opgeleverd. Stichting Steady heeft in een jaar tijd vijftig gemeenten bezocht. Sommige gemeenten houden vast aan de algemene bijstandswet, andere komen de tienermoeders tegemoet en maken niet langer onderscheid tussen aileenstaande moeders van onder en boven de eenentwintig jaar en weer andere beraden zich nog op de situatie. Binnenkort stapt de stichting met een overzicht van de verschillen de normen die de gemeenten han- teren naar de Tweede Kamer. „Wij willen eenzelfde bijstands uitkering voor alle aileenstaande moeders vanaf achttien jaar. Nu zit er soms minder dan twintig ki lometer afstand tussen twee ge meenten, maar dat kan voor een tienermoeder een verschil van fl. 450,- betekenen! Dat kan natuur- lijk niet, daar moet iets aan ge- daan worden", zegt Leon Pee- ters, adviseur van Stichting Ste ady. Voor meer vragen of nadere in- formatie: Stichting Steady is op werkdagen tussen 13.00 en 17.00 uur telefonisch bereikbaar op nummer4144717. DIANA VAN ROON SCHIEDAM - „Het probleem is dat iedereen denkt te weten wat XTC is, probleem is ook dat ie dereen denkt te weten wat-ie slikt. Probleem is dat wij eigen- lijk weten dat er maar weinig jongeren zijn die echt weten wat XTC is. Probleem is dan...dat je maar heel weinig weet." Ton Starrenburg van het Jongeren- informatiepunt Schiedam en het Happy Herbal House trokken onlangs gezamenlijk aan de bel. Het slikken van allerlei pillen ge- beurt volgens hen, ook in Schie dam, veel te ongecontroleerd en op steeds grotere schaal. „Vroeger namen jongeren wel eens een of twee pilletjes in het he le weekend. Tegenwoordig wordt er flink gedronken of eerst weed of hasj gerookt en dan gooien ze er nog eens een stuk of vier, vijf pil len achteraan. Dan moet je denk ik wel gaan oppassen. ja. Dat is zo- wel voor je mentale als lichamelij- ke gezondheid niet goed." Star renburg vergelijkt de manier waar- op deze jongeren met hun lichaam omgaan met een reageerbuis. „Je gooit van alles bij elkaar en je weet niet wat de readies van die spullen met je lichaam doet. Een beetje voorzichtigheid en nadenken over wat je doet kan al een hoop sche- len." Starrenburg meent dat het probleem niet bij het slikken op zich ligt. Dat hoeft volgens hem geen kwaad te kunnen. Waar het om gaat is dat veel jongeren niet eens precies weten wat er in de pil len zit, die zij in het weekend soms met handenvol tegelijk verslinden. „Er is nu een E.Z. test, een zelftest die onlangs op de markt is geko men. De test wordt veel verkocht en dus waarschijnlijk ook veel ge- bruikt. Maar als je niet weet hoe je vervolgens met die informatie moet omgaan schiet het ook niet op. Met die test kun je zien of er MDMA, MDEA of speed in je pil zit. Je ziet alleen niet in welke con centrate. Als je nu ziet dat bijvoor- beeld deze stoffen in een pil zitten en je hebt ook nog eens gedronken en soft-drugs gebruikt, misschien moet je er dan eerst een proberen. En niet vier of vijf." Jongeren zijn echter vaak te onge- Met de EZ-test kun je zien of een pil MDMA. MDEA of Speed bevat, alleen niet in welke concentratie. De hier getoonde pil is geen XTC en zal dus ook geen opzienbarende uitkomsten geven tijdens de test. Foto Roger van der Kraan duldig. Ze nemen een pil en als ze binnen vijf minuten niets voelen, nemen ze er weer een en dan nog een, anders 'merken ze er niets van'. Dit is levensgevaarlijk, want het duurt uiteraard even voordat de stoffen in de pil in je lichaam zijn opgenomen en beginnen te wer- ken. De tijd die daarvoor staat is ongeveer twintig tot dertig minu ten. Het loont dus de moeite om even te wachten met slikken. Star renburg roept de jongeren op ver- standig om te gaan met de XTC, zeker als het gaat om gebruik en verkoop op illegale houseparty's. „Verandert het je gedrag als je door die test weet dat je weer een speedpil zit te slikken? Of sus je je geweten? Ga je uit en gebruik je, doe het dan verstandig. Test je pil len, maar doe dat met het koppie en laat de uitkomst een indicatie zijn van wat er in kan zitten. Dan moet je de uitkomst dus niet in de wind slaan." Het is niet alleen de manier waarop jongeren haar de XTC grijpen die het Jongereninformatiepunt (JIP) doet schrikken. Ook cocaine wordt in Schiedam maar al te graag afge- nomen. En de vraag blijft of men- sen weten wat ze doen als ze be- paalde drugs gebruiken. Voor meer informatie over het ge bruik van drugs kunnen jongeren contact opnemen met de Smartshop, Happy Herbal House aan de Hoogstraat, tel: 426 23 82 op donderdag tot en met zaterdag van 15.00 tot 21.00 uur. Ook kan contact opgenomen worden met het Jongereninformatiepunt Schie dam aan het Willem Dreesplein 1, tel: 473 86 71 op woensdag van 13.00 tot 17.00 uur. Starrenburg benadrukt dat het informatiepunt er niet alleen is voor vragen over drugs. „Jongeren kunnen met van alles terecht. Of het nu over school of het zogenaamde sex, drugs rock 'n roll gaat. Wat betreft de drugs: zorg dat je je grenzen kent, geniet van je lichaam en maak er geen reageerbuis van." MONIQUE SIEMSEN V

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 11