Liduinahof gaat van start met verplegen vanuitthuissituatie ahof gaat van start met gen vanuitthuissituatie fl mBS Burgerlijke Stand OP BIJNA: ALLES NU Move fast Schiedam KMHMJI MaasstaD Schiedamse locatie Zonnehuis vanaf20 juli in bedrijf Luisterend oor en info voor de jeugd MaasposT >catie Zonnehuis vanafZO juli in bedrijf en info voor de jeugd SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote of St. janskerk wordt zaterdag 13 juni verzorgd door Kleinkoor Rot terdam onder leiding van Kees Blijdorp. Aanvang is 15.00 uur en de toegang is gratis. WEEKBLADEN SCHIEDAM SCHIEDAM - Van de nieu we aanbouw van verzor gingshuis Frankeland gaat het Zonnehuis per 1 juli de begane grond en eerste ver dieping huren. Dertig een- persoons appartementen ver- deeld over twee verdiepin- gen vormen voor het Vlaar- dingse verpleeghuis de uit- breiding die op de hoofdlo- katie aan de Dillenburgsin- gel (nog) niet gerealiseerd mocht worden. De verple- ging die het Zonnehuis in de Liduinahof gaat bieden schijnt redelijk vooruitstre- vend te zijn. Iedere patient krijgt zijn eigen kamer en wordt gestimuleerd zoveel mogelijk zelf te doen. Ver- pleeghuiszorg in een verzor- gingshuis-omgeving dus. Zondagavondzang Aquarellen Grachtenconcert Harpe Davids Inloopconcert Vrijwilligers Bloemenseance Magritte Rommelmarkt Rode Kruis The-dansant MM Hof van Spaland 13 Gevestigd in het pand van Shoebv Shops Tel. (010) 247 07 77. Donderdag koopavond Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstadenwijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Jongeren Informatie Punt wil niet belerend zijn xq52 Het Zonnehuis huurt in de nieuwe aanbouw, het Liduinahof, de begane grond en de eerste verdieping. Hier komen dertig eenpersoonsappartementen. foto Roger van der Kraan voor alle bewoners, wordt nu per nogal wattijdinbeslagheeftgeno- individu bekeken of er bijvoor- beeld wel boontjes gegeten wor- den, of dat die misschien zelf ged- opt kunnen worden. „Want zo was men het vroeger toch ook ge wend? legt Schriek uit. „Nog zo'n voorbeeld: de kamer schoonma- ken. Hier in Vlaardingen komt er dan zo'n kar de afdeling op en wordt een kamer met de turbo aan schoongemaakt. Zoveel meter per minuut; geweldig. De bedoeling is dat de schoonmaakster hier in Schiedam ook een beetje bege- leidster wordt. Dus niet kijkt naar hoe snel het allemaal kan; juist niet. Samen stoffen, samen ramen lappen, als dat tenminste allemaal kan. Want de oud-directeur van Wilton Fijenoord zal je daar na- tuurlijk nooit voor vinden, die heeft dat waarschijnlijk ook nog nooit gedaan." Wie in de Liduinahof komt te wer- ken zal dus even wat bagage over- boord moeten gooien. Of het nu om gediplomeerd verpleegkundi- gen, leerlingen of schoonmaak- personeel gaat. Vandaar dat de sa- menstelling van het nieuwe team men. Na de eerste gesprekken die Schriek met kandidaten voerde viel al een groot deel af. „Bij dit project moet je mensen hebben die in drie uur tijd enthousiast kunnen raken en creatief kunnen worden. Ze moeten hun hoofd vrij kunnen maken van strakke schema's waarmee doorgaans gewerkt wordt. Niet iedereen kan dat zo- maar. En bovendien; iedereen werkt hier onregelmatig. In het 'normale'verpleeghuis is het me- rendeel van het personeel overdag aanwezig en lopen er 's avonds twee verpleegsters rond. Hier vin den juist ook redelijk wat activitei- ten's avondplaats. Spelletjes spe- len en televisie kijken bijvoor- beeld; net als vroeger thuis. Ook die onregelmatigheid vergt een flexibele instelling die lang niet ie dereen heeft." Maar het personeel lag niet voor het oprapen. Het langst is Schriek bezig geweest met het werven van de twaalf gediplomeerd verpleeg- kundigen die de Schiedamse afde ling nodig heeft. „Daar is moeilijk aan te komen. Een probleem dat in de hele regio speelt", vertelt hij. „Maar uiteindelijk is dat wel rond gekomen met twee van de locatie in Vlaardingen en de rest van bui- ten. Kijk,meer geld kunje mensen niet bieden. Je moet het echt heb ben van hun intrinsieke motivatie. Iemand moet het leuk vinden die uitdaging aan te gaan. Er is ner- gens een overschotje verpleegper- soneel. Was het maar waar. De si- tuatie is wat dat betreft desastreus. Het is zoeken en nog eens zoeken. En haal ik ze ergens weg, dan zit- ten ze ergens anders weer met een probleem. De zes leerlingen waren gelukkig wat sneller gevonden, en het voordeel van de Liduinahof is natuurlijk dat veel mensen deze uitdaging wel aan willen gaan. Dan kun je toch nog genoeg kri- tisch zijn en je eisen stellen. Van daar dat er dan ook een redelijk grote groep afvalt. Dat hoort zo ook te gaan." Deze maand nog gaat het toekom- stig personeel van de locatie Lidui nahof een weekje naar de hei om aan teambuilding te doen. Velen hebben elkaar nog nooit gezien, maar moeten in juli wel van de ene op de andere dag een team vor- men. Dan wordt ook de nieuwe werkwijze weer eens met elkaar doorgesproken. De schoonmaak ster moet dan duidelijk zijn dat ze iemand die met de broek op de knieen naast de toiletpot staat, niet verwijst naar de zuster maar zelf even de helpende hand biedt, ter- wijl de verpleegster ook eens een stofdoek over een dressoir haalt. Vanaf 20 juli kunnen de bewoners in groepen van zeven en acht in- stromen.Van de dertig nieuwe be woners zijn er vijftien afkomstig van Frankeland en het Sint Ja- cobsgasthuis en de rest uit andere verzorgingshuizen in Schiedam zoals Spaland. Allemaal bewoners uit Schiedam dus. „Ja, daar gaat het hier toch uiteindelijk allemaal om", gebaart Schriek. „Een Schiedammer zal nooit in Vlaar dingen gaan wonen en omge- keerd. Zou ie dat dan op eind van zijn leven wel moeten doen? Wie in een verzorgingshuis zit en meer zorg nodig heeft hoeft nu in ieder geval niet meer weg uit de context waarin ie gewend is. Niet meer naar dat 'gehate' Vlaardingen..." KARIN VAN DER KNAAP iren Informatie Punt et belerend zijn Het Jongeren Informatie Punt (JIP) moet net zo populair worden als de bus die al een tijdje in Nieuwland rijdt. Foto Roger van der Kraan Woensdag 10 juni 1998 Hervormde gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aan vang: 10.00 uur, ds. G. de Lang. Aan vang: 17.00 uur, ds. G.H. van Koo- ten. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. A.J. Lam ping. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. Aanvang: 10.00 uur, dhr. W. de Bone. Gereformeerde Kerk De Ark Hargplein. Aanvang: 10.00 uur, ds. J. Sosef en W.R. van Wieren. Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. A.N. Ver- heul. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. A.J. Lam ping. Schieland Ziekenhuis B.K. Laan, hal polikliniek. Aanvang: 10.30 uur, pastor. G.J. Warmerdam. Gereformeerde Bond C.S.G. Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan. Aanvang: 10.00 uur, cand. A.N. van der Wind. Grote Kerk, Lange Kerkstraat, ds. G.H. van Kooten. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. Aanvang: 10.30 uur, ds. H. Bruins. Aanvang: 16.30 uur, ds. L.W.G. Blokhuis. Evangelisch Lutherse gemeente Lange Nieuwstraat 219. Aanvang: 10.00 uur, ds. A.I. Hyvarinen. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. Woensdag 09.00 uur, eucharistieviering. Vrijdag 19.00 uur, communiteitsmis. Zondag 09.30 uur, Eucharistie met zang, voorganger K. Veltman/L. Remmers- waal. Martinuskerk, Willem Andriessen- laan. Dinsdag 09.15 uur, marktmis. Donderdag, 09.15 uur, eucharistie viering. Zaterdag 18.30 uur eucharis tieviering, voorganger K. Veltman/L. Remmerswaal. Zondag 11.00 uur, eu charistieviering, voorganger K. Velt man/L. Remmerswaal. Parochiekerk St. Jan de Doper O.L.V. Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zondag 10.30 uur, zondagsviering met koor- en sa- menzang. Zaterdag 17.00 uur. Woensdag 09.15 uur, weekviering in de dagkapel. Oud-KatholiekeKerk Dam 30. Aanvang: 10.15 uur, gezon- gen eucharistieviering. Dinsdag 20.30 uur Completen. Basiliek van de H. Liduina en O.L.V. Rozenkrans Singel 106. Zaterdag 18.00 uur, eu charistieviering. Zondag hoogmis (m.m.v. Herenkoor I.H.D.), aanvang: 10.15 uur pastoor P.M. Vismans.Ka- pel Huize Frankeland. Zondag 09.15 uur, eucharistieviering. R.K. Parochiekerk v/h H. Hart Lekstraat 55. Woensdag 19.00 uur, weekviering in de pastorie. Eerste vrijdag van de maand, 19.00 uur in de pastorie. Zondag 10.00 uur, zondags viering met koor- en samenzang. Vrijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. Aanvang: 10.30 uur, ds. L. Nagtegaal. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. Zondag 13.30 uur, samenkomst met spreker. Woensdag 20.00 uur, bijbelstudie/ bidstond. 't Paxhuis, Schie 11. Zaterdag 19.30 uur, jeugdavond. Leger des Heils Lange Haven 27. Aanvang: 10.00 uur, kapt. en mevrouw A.J. Plaisier. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. Gemeente Oud Mathenesse, zaterdag 17.30 uur. Ge meente Nieuwland, zondag 10.00 uur. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat 67. Elke tweede en vierde zondag in de maand. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon: 010-4738322 Telefax: 010-4731589 Geopend ma. t/m vrij. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Stadskoeriers 010-4514555 ma. t/m vrij. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning CHEF VERKOOP REGIO: W. Monster Telefoon 010 - 4738322 VERTEGENWOORDIGERS: J. van Merwijk Telefoon: 010-4738322 VERKOOPLEIOER: G. de Boer Telefoon 010-4004288 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon: 010-4736543 Telefax: 010-4731589 Redactie: K. van der Knaap J. Teunissen Chef-redacteur: H. Mulder Telefoon: 010-4004491 FOTOGRAFIE: en voor foto(na)bestellingen R. van der Kraan van Eyckstraat 37 3141 XB Maassluis 06-51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. De normalisatiegedachte heeft de toekomst, weet K. Schriek, hoofd Zorgdiensten en opleidingscoor- dinator van het Zonnehuis. Dat 'aansluiten bij iemands leven -zo als dat heet- werkt echt. Maar in een dergelijk groot verpleeghuis als het Vlaardingse Zonnehuis is zo'n gedachte niet uitvoerbaar. „We zouden er alleen de ruimte al niet voor hebben hier", wijst hij naar de gebou wenAls ik iedereen hier een eigen kamer zou willen geven, kwam ik gegarandeerd grond tekort. Om over personeel nog maar niet te spreken." Maar op de twee verdiepingen die het Zonnehuis er in juli in Schiedam bijkrijgt zou zoiets een kans moe ten krijgen, vond ook Schriek. „Dertig mensen komen hier te wo nen, dat moet goed te doen zijn. Die kunnen we hier allemaal kwijt en dan hebben we er nog mensen voor lopen ook. Maar het zal best wennen worden hoor, we praten toch over een totaal andere manier van verplegen dan de meesten ge- woon zijn. De grenzen en moge- lijkheden ervan moeten nog alle maal aangegeven worden." In het kort komt het er op neer dat in de Liduinahof verpleging op maat gegeven gaat worden. De da- gelijkse routine van de (t)huissitu- atie staat hierbij centraal. Dus in plaats van dat de boontjes automa- tisch gedopt en gekookt worden SCHIEDAM - Het Jongeren In formatie Punt Schiedam, kort- weg JIP genaamd, is een feit. De voorziening, die deel uitmaakt van de Stedelijke Stichting Wel- zijn Schiedam, is voorlopig ge- huisvest in de jongerenruimte van het wijkcentrum aan het Dr. Willem Dreesplein 1. Het is de bedoeling dat het JIP binnen niet al te lange tijd naar het centrum verhuist. Het JIP heeft ongeveer drie maan- den rondgereisd in een bus, om het idee te promoten bij de Schiedam se jongeren en om te peilen hoe de behoefte aan info hier ligt. En de behoefte is er volgens projectme- dewerker Ton Starrenburg van het JIP.„De bus was een groot succes. Er kwamen veel jongeren binnen- lopen met vragen en problemen, dus blijkbaar is een JIP nodig. Ver- der hebben we alleen positieve re adies gehad." Dat laatste geldt zeker voor de sa fe-sex acties die het JIP organiseer- de met medewerking van de hore- ca. In de weekenden trokken Star renburg en de andere JlP-pers de cafe's in Schiedam in om het con- doom onder de aandacht van de jongeren te brengen. Veilig vrijen is immers nog steeds het devies om verspreiding van het AIDS-virus tegen te gaan. „Die actie werd zeer goed ontvangen. Jongeren zeiden ook wel eens tegen ons: 'Geef me eens twee condooms, heb ik er ook nog 66n voor morgenochtend.' Ha- ha, dat is wel leuk ja. Opvallend is dan ook dat horeca-gelegenheden meewerken en ons de mogelijk- heid geven die acties te houden." In het wijkcentrum kunnen de jon geren terecht om elkaar te ontmoe- ten, maar uiteraard ook, de naam zegt het al, voor informatie over al- les wat jongeren maar bezig kan houden. Dat kan zijn problemen op school, niet weten wat na school te doen, maar ook sex, liefde of drugs. De medewerkers staan altijd klaar om een luisterend oor te bieden en ook voor het individu wordt tijd gemaakt. Ook wie in zijn eentje een infovideo wilt bekijken of een advies wil is bij het JIP aan het goede adres. Starrenburg wil niet dat het JIP een belerend ondertoontje krijgt. „Nee, er zit niets moraliserend in onze voorlichting. Het draait puur om de informatie en om dingen die je moet weten. Bijvoorbeeld over sa fe-sex en drugs. Het is helemaal niet erg als je blowt, of zelfs veel blowt. Maar je moet wel weten dat als je van blowen je levensritme maakt dat je dan een hoop zaken in je leven vergalt." Het JIP is ontstaan uit twee nood- zaken. Aan de ene kant was daar de wil om de belevingswereld van jongeren te doorgronden. Dit ook in het kader om overlast van rond- hangende jongeren te beperken. Aan de andere kant waren daar de jongeren die hulp zochten. Het JIP wil deze zaken combineren. „Wij weten welke kanalen we moeten gebruiken om informatie op te doeken of te bemiddelen. En die wegen kunnen voor jongeren nog al eens lastig te doorgronden zijn. Ze hebben een middel nodig, een stem nodig, die het voor hen op- neemt en dingen uitzoekt en dat moet het JIP zijn. Voor ons is het makkelijker om ervoor te zorgen dat ergens een basketbalveldje wordt aangelegd, zodat ze wat kunnen doen en niet op straat hoe- ven rond te hangen. En andersom ook: als er een basketbalveldje wordt aangelegd dat vlakbij oude- renwoningen ligt, kan het JIP aan- kaarten dat dat misschien niet zo slim gepland is. Zo hebben oudjes en jongeren nog last van elkaar." Wat bij de hulp voorop moet staan is dat het informatiepunt niet al te passief wil zijn. Binnenkort gaat Starrenburg de boer op bij middel- bare scholen om te vragen of zij zin hebben in een samenwerkings- verband met het informatiepunt. Het gaat daarbij niet om vastom- lijnde onderwerpen. Het is de be doeling dat leerkrachten, als zij eens iets aansnijden waar het JIP goede informatie over kan geven, gebruik maken van de voorlich- tingsmaterialen van het JIP of de medewerkers uitnodigt om over het onderwerp te komen vertellen. Hoewel het informatiepunt altijd open staat voor de problemen die jongeren kunnen hebben, ligt het niet in de plannning dat ze een soort opvangcentrum worden voor weglopende jongeren. „Tot nu toe hebben we nog niet met dat pro bleem te maken gehad. Ik zou in ieder geval eens goed luisteren wat er allemaal aan de hand was en kij ken of we kunnen bemiddelen tus- sen de jongere en de ouders. Het is zeker niet zo dat we het aanmoedi- gen als jongeren van huis willen. We breken geen gezinnen op." Het JIP zal voorlopig alleen op woensdagmiddag tussen 13.00 en 17.00 uur geopend zijn. Binnen kort komen daar de donderdag- middag en -avond bij. MONIQUE SIEMSEN SCHIEDAM - In De Ark aan het Hargplein wordt zondag 14 juni een zondagavondzang gehouden. Op het programma staan verschei- dene geestelijke liederen. Aanvang is 19.00 uur. SCHIEDAM - In de recreatiezaal en hal van verzorgingshuis De Harg aan het Hargplein is een ex- positie te zien van de aquarellen van Henk van Albada. De exposi- tie duurt tot en met 6 juli en is da- gelijks te bezoeken van 09.00 tot 17.00 uur. De voorkeur van Van Albada gaat uit naar oude stadsge- zichten met een dik pak sneeuw. Veel schilderachtige plekjes van het Schiedam uit de jaren vijftig zijn te zien. SCHIEDAM - Nieuw Sinfonietta en de Houdini's treden zaterdag 13 juni op tijdens het Grachtencon cert. Nieuw Sinfonietta speelt on der andere het Adagio van Samuel Barber en You go to my head. De Houdini's brengen Begin the be- guine en What is this thing van Carl Porter. Aanvang 18.30, loca tie Lange Haven. SCHIEDAM - Muziekvereniging Harpe Davids houdt zaterdag 13 juni een concert op het Museum- plein. Het harmonie-orkest brengt onder leiding van Cees Kramer een gevarieerd programma. Gespeeld worden onder andere Can't take my eyes of you, Time to say good bye en Crazy things about love. Het concert begint om 13.00 uur. SCHIEDAM - Het Gemengd koor Senectute verzorgt zaterdag 20 ju ni een inloopconcert in de Grote Kerk. Medewerking wordt ver- leend door Ada Waalboer (so- praan), een zangkwartet, Kees Pas- schier (orgel) en Ank Geul (piano). De musici spelen onder meer wer- ken van Mozart, Schubert en Gou nod. De entree is gratis. SCHIEDAM - Gehandicapten- sportvereniging S.I.S. de Ooie- vaars is op zoek naar vrijwilligers voor het ophalen en sorteren van oud papier. Het ophalen gebeurt op maandag en dinsdag. Gei'nteres- seerden kunnen op maandag en dinsdag contact opnemen (tussen 09.00 en 16.00 uur): tel. 426 90 53. SCHIEDAM - M. Snijder verzorgt donderdagavond 11 juni een bloe menseance bij Harmonia, in wijk centrum Nieuwland. De bloemen dienen een dag vantevoren zijn ge- kocht. Aanvang 20.00 uur, toe- gang fl. 5,-. SCHIEDAM - Diana Wind, direc- teur van het Stedelijk Museum, houdt zondagmiddag 14 juni een lezing over de Belgische surrealis- tische kunstenaar Rene Margritte. Wind verzorgt de lezing in de aula van het Stedelijk Museum. Aan vang 15.00 uur, toegang gratis. SCHIEDAM - Stichting Welzijn Schiedam houdt zondag 14 juni een rommelmarkt op het Dr. Wil lem Dreesplein. Belangstellenden kunnen een tafel reserveren. De buitentafels kosten fl. 15,-. Reser veren is mogelijk bij de balie van Wijkcentrum Dreesplein. Voor meer informatie, tel.: 473 86 71. SCHIEDAM - Burgemeester R. Scheeres opent zaterdag 13 juni het opgeknapte gebouw van het Rode Kruis aan de Van Beveren- straat. De inspanningen van vele Rode Kruisvrijwilligers en een fi- nanciele bijdrage van het VSB- Fonds Schiedam-Vlaardingen maakten het opknappen van het gebouw en interieur mogelijk. In verband met deze heropening staan van 12.00 tot 16.00 uur de deuren van het gebouw open voor het Schiedamse publiek. SCHIEDAM - Kluphuis Oost heeft voor 55-plussers een middag georganiseerd op zondag 14 juni. Op het programma staat een The- dansant, van 13.30 tot 16.00 uur. Een kaartje kost vantevoren fl. 2,-; op de dag zelf fl. 2,50. Kaartjes kunnen worden afgehaald van maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 17.00 uur bij het Klup huis aan de Boerhaavelaan 79 en van 10.00 tot 12.00 uur bij het dienstencentrum Oost aan de Mar- coniweg SCHIEDAM - Opgaven van 23 tot en met 29 mei. Geboren Kemal z.v. Ozec en Kalkan; Sueda d.v. Ozturk en Ciftci; Fabienne d.v. Van Dijk en Mouwen; Yasmine d.v. Zaroual en Zaroual; Dami- an z.v. Van't Hoen en Vreeswijk; Ashley d.v. Ignacio en Meyer; Romanza d.v. Uijtewaal en de Nies; Qays z.v. Hussein en Al Mah- moud; Pieter z.v. Otten en Loriaux; Cheryl d.v. Van der Tas en Van der Have; Fabiana d.v. Bassil en Castellanos Nuijts; Jamal z.v. Pe ters en Karamaoui; Taha z.v. Abdulraham en Abdullah; Jesse z.v. Remijnse en Van Steenis Aangetekend J. de Andrade (46) en S.C. Wolf (40); P.A.S. Janse (45) en J.M. van Harten (32); E.M. van Rossum (48) en A.H. Hickmann (48); D. Helder (26) en M.M. van Dun (26); A.M. Ouweneel (23) en B. van der Burg (24). Partnerschapsregistratie/gehuwd A.J. van Velzen (27) en C. Spruit (26); M.J.J. Schrameijer (33) en C.J. van Oosten (35); K.K.J. Dirkzwager (54) en S.M. Kranz (35); D. Libregt (23) en C.A. Ottens (22); H. Kok (31) en A.D. van Dijk (29); A. Gerret (36) en L. van der Knaap (29); H.V. Vlasveld (33) en I.E. Meerman (36); S. Mastenbroek (35) en K.J. Weber (32); W.P. Simons (28) en L. Woensdregt (29); M.J.F. Strampraad (28) en B. van den Berg (28); J.J.H. van der Meer (28) en M.E. van der Wal (27). Overleden M.A. Schumacher vrouw (80); A.J. van Leeuwen man (79); C.M.A. Hijnen vrouw (90); G. van den Boger vrouw (88); H. Vrijenhoek man (85); W.P. Vreeswijk man (75) ;A.H. Hoogstad man (63) J. Boon man (86); M.C. Arkesteijn man (77) V. v

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 3