Rondje Regio Zeelui houwe wel van behoorlijk in het vlees zittende hoertjes' Monumentale tuin viert jubileum onder maanlicht BERGWEG 110 ROTTERDAM De Grutto Sarcastische en humoristische maritieme tekeningen Arboretum Trompenburg ziet er ieder jaar weer anders uit m:- Art.nr. 26677 aiu/a ALLEEN ZATERDAG VAN TEL: 010-4.618.600 MINIDISC RECORDER 595T- SPATWATERDICHT PORTABLE CD-SPELER RADIO MET KL0K EN REKENMACHINE Speelmiddagen voor hyperactieve kinderen 55-Plus in Thurlede Excursie Tweede Beneluxtunnel Beyond Lickin' Dutch Drums De Klinker naar Neath Groenoord bedankt Boottochtje door Biesbosch Midsummer Night Festival Sanders heeft geen echt zeeverleden. Gevaren heeft hij nooit. Ja, een keertje, toen is hij met het veer naar Vlissingen gevaren. Foto Roger van derKraan KRALINGEN - De stichting Arboretum Trompenburg be- staat dit jaar 40 jaar. Aan- staand weekeinde wordt dat feit gevierd met een Midzo- memachtevenement. Tot laat op de avond kunnen zowel donateurs als gewone bezoe- kers in de tuin terecht. Nude zomer voor de deur staat is de personal audio afdeling, na een ingrijpende verbouwing geheel opnieuw ingericht. Daar vindt u stuk voor stuk juweeltjes van personal audio apparaten waarmee u, zowel binnen ais buiten op het strand of in de tuin kunt genieten van uw favoriete muziek. MiniDisc spelers, Walkmans, stereo radio- cassettespelers met of zonder CD, wereldontvangers, portable CD-spelers alles staat demonstratieklaar opgesteld. SONY SONY MZ-R 35 PORTABLE MINIDISC RECORDER Dit fantastische compacte apparaat reist voortaan met u mee, want dankzij het nieuwe design en superieure techniek, kunt u genieten van muziek waar u maar wilt. Ook het maken van opnames behoort tot de mogelijkheden. Geheel compleet geleverd met accu, lichtnetadapter en hoofdtelefoon metafstandbediening. CORRECTPRIJS AIWA HS-P 500 CROSS TRAINER RADIO MET CASSETTESPELER Deze zeewaardige spatwaterdichte radio cassettespeler biedt een veelheid aan mogelijkheden. Zoals digitale tuner met 18 voorkeuze SLIU/a zenders voor FM/MG en een autoreverse cassettegedeelte met bandkeuze schakelaar. Super Bass geeft een krachtige lage tonen. Dit alles uitgevoerd in een sportieve metallic kleurige behuizing met een modern marine kleur accent. 229T- CORRECTPRIJS KENWOOD KENWOOD DPC181 PORTABLE CD-SPELER Discman van Kenwood met een solide loopwerk en1 bits techniek. Met de bass boost-knop kunt u net dat beetje meer laag instellen voor een voile geluidsweergave. Voorzien van shuffle play en programmeer- mogelijkheid. Compleet met netvoeding-adapter/lader en stereo oortelefoon. In zwart uitgevoerd. Afm. 13x4x14 cm CORRECTPRIJS £|5pMK3333 IIIIIHB Hel laatste uurtje van de week is bij Correct een super-uurtje. Op de Bergweg 110 kunt u van 17.00 tot 18.00 uur iedere zaterdag profiteren van een super-aanbieding. Voor deze aanbieding geldt: zolang de voorraad strekt en geen telefonische reserveringen of bestellingen mogelijk. verandert deze radio in een rekenmachine en een elektronisch telefoonboek. Incl. stereo oortelefoon. In zilver/grijs uitgevoerd. AIWA CR-TL 70 STEREO RADIO 17.00-18.00 UUR MET REKENMACHINE EN KL0K Deze stereo portable radio is geschikt voor ontvangst van FM- stereo en MG. Eenmaal de zijkant opengeklapt komt er een uitgebreid toetsenbord te voorschijn en CORRECTPRIJS BEREIKBAARHEID: Met de tram: lijn 4,6 en 9. Met debus: 170,171 en 173 stoppen praktisch voor de deur en bus 35,39 en 40 stoppen bij Station Noord. Met de auto: volg de diverse aanwijsborden. OPENINGSTIJDEN: maandag t/m donderdag 9.00-18.00 uur, vrijdag 9.00-21.00 uur, zaterdag 9.00-18.00 uur. Zondag 5 juli geopend van 12.00-17.00 uur. <2* Zetfouten en prijswijzigingen onder voorbehoud. v WAT DRAGEN WIJDEZE ZOMER? Donderdag 18 juni1998 MaasposT (PCtLS WATERWEG - In de zomervakantie wordt in de regio Rotterdam door de stichting Intraverte een serie speelmiddagen en ochtenden gehouden. De- ze zijn bedoeld voor hyperactieve kinderen in de leeftijd van 4 tot 12 jaar. Steeds meer kinderen, jongeren en volwassenen hebben te kampen met hyperactiviteit. Vaak is dit voor de omgeving, het gezin en de school een probleem. Het uit zich in niet stil kunnen zitten, overal tegen aan stoten en struikelen, snel afgeleid zijn, snel taken vergeten, snel boos of agressief worden of moeite om normaal met leeftijdgenoten om te gaan. Een veel voorkomende diagnose bij deze verschijnselen is ADHD. Dit is een stoor- nis in de hersenen, waarbij de zintuiglijke informatie vertraagd verwerkt wordt. Een reactie van het kind is om de zintuigen extra te prikkelen door hard tegen dingen of mensen te schoppen. slaan of duwen. Om deze drang in banen te leiden is een spelprogramma samengesteld door de Stichting Intraverte. Daarin wordt geoefend tussen de sensoriek, de zintuigen en de motoriek, de bewegingen. Kinderen met bovengenoemde symptomen kunnen meedoen. Het programma wordt begeleid door Cesaitherapeute Ingrid Bunnik. Voor meer informatie, tel. 4558871. SCHIEDAM - Woon- zorgcentrum Thurlede biedt de volgende activi- teiten voor ouderen. Op vrijdag 19 juni begint om 14.00 uur een optreden van John en Cisca in de conversatiezaal. De entree bedraagt fl. 2,50. Woensdag 24 juni is er onder dezelfde voorwaarden bingo. Voorts is er ie- dere woensdag handwerken tussen 9.30 en 12.00 uur, iedere donderdag mannensoos 65+ tussen 9.30 en 15.30 uur, koffie-uurtje met accordeon- muziek in de conversatiezaal en spelletjesmiddag tussen 14.00 en 16.00 uur. Iedere vrijdag is er in de vergaderzaal mogelijkheid tot bewegen voor ouderen tussen 10.30 en 11.15 uur. Alle activiteiten zijn toegankelijk alle ouderen in Schiedam. VLAARDINGEN - Het Informatiepunt Project Tweede Beneluxtunnel organiseert een excursie. Deze zal beginnen in het informatiecentrum. Vervolgens gaan de deelnemers een bezoek brengen aan het Bouwdok Barendrecht. In het informatiecentrum aan de Schiedamsedijk 114 is een expositie te bezichtigen. De grote maquette die hier staat, geeft door mid- del van draaibare panelen een duidelijk overzicht van de verschillende fa- ses van het project. Uniek is dat op deze dag ook het Bouwdok in Baren drecht speciaal geopend is voor het publiek. De deelnemers aan de excur sie kunnen dan zelf gaan bekijken hoe de zes elementen van de 2e Bene luxtunnel gebouwd worden. Deelname aan de excursie is gratis. Belang- stellenden kunnen zich tot 19 juni inschrijven bij het informatiecentrum Project Tweede Beneluxtunnel. Voor meer informatie, tel. 2483220. SCHIEDAM - Beyond Lickin', een stel dertigers, treedt zaterdag 20 juni op in het Podium Cafe. Volgens het Podium gaat het om een 'stel gasten die songs te lijf gaan waar de gemzen geen brood van lusten'. Ze spelen bekende, en onbekende nummers die knallen en spetteren, maar ze heb ben nooit de Arbeidsvitaminen gehaald. Martin Vermeer (drums), Peter Versluis (bas), Arno Nieuwerf (gitaar en zang) en Aad den Ouden (gitaar, tweede stem): vanaf 22.00 uur beklimmen ze het podium. Het Podium Cafe', Lange Haven 28, entree gratis. VLAARDINGEN - Dutch Drums, een aantal enthousiaste slagwerkers die tijdens optredes eigen composities brengt, speelt zaterdag 20 juni vanaf 22.00 uur in het Pandemonium. Een kaartje kost fl. 5,-. Volgens Dutch Drums kan er genoten worden van aanstekelijke ritmes, die soms verras- send goed in het gehoor liggen. Op maandag 22 juni is Dutch Drums te gast bij Waterweg FM in het programma Uit de Kunst, tussen 18.00 en 19.00 uur. Presentator Gerard van Os blik terug op de voorbijgaande ja- ren, maar kijkt vooral naar de toekomst. Ook wordt er muziek gedraaid van de onlangs verschenen live-cd. SCHIEDAM - Maar liefst 48 leerlingen uit groep acht van basisschool De Klinker brengen van 18 tot en met 22 juni een bezoek aan de Schiedamse partnerstad Neath in Wales. In tweetallen worden de kinderen hier onder- gebracht bij gastgezinnen van de twee partnerscholen; de Catwg Primary School en de Coedffranc Junior School. Met de eerste school onderhoudt De Klinker al zeven jaar contact, de laatste school is er wat later bijgeko- men. In oktober komen de leerlingen uit Wales altijd naar Schiedam. Om de kinderen redzaam te maken in een Brits gezin, begint De Klinker met Engelse les in groep zes in plaats van in groep zeven. Er wordt ook meer aandacht aan dit vak besteedt dan bij andere basisscholen. In Wales vol- gen de leerlingen onder andere enkele lessen, worden ze ontvangen door de burgemeester en brengen ze een bezoek aan een oude kolenmijn. SCHIEDAM - De jaarlijkse collecte voor de kinderboerderij Het Geiten- weitje aan de Borodinlaan is voorbij. De collectanten hebben zo'n fl. 4000,- opgehaald in de omgeving van het Johann Straussplein. De inmid- dels opgerichte stichting Strauss Co is de bewoners van Groenoord bij- zonder dankbaar voor de respons. De stichting is begonnen met het weg- werken van financiele schuld en achterstallig onderhoud. Tijdens de col lecte hebben honderd bewoners zich opgegeven als donateur, hetgeen een goede start oplevert voor het komend jaar. MAASSLUIS - Het Intercultureel Vrouwen Netwerk (IVN) organiseert zaterdag 11 juli een zomerse boottocht door natuurgebied de Biesbosch van 10.00 tot 15.00 uur. De Biesbosch is een uniek en woest natuurgebied met brede rivieren en verbogen kreken. Hoewel het gebied tegenwoordig door de Deltawerken aan banden is gelegd is de schoonheid gebleven. Vrouwen worden verzocht zelf hun lunch mee te nemen. Om 09.30 uur wordt er deze dag verzameld bij het Albeda College. Om 10.00 uur wordt er vertrokken, van 1 LOO tot 13.00 uur wordt er gevaren en van 13.00 tot 14.00 uur is de picknick. Om 15.00 uur is iedereen weer terug. Aanmelden kan voor 25 juni bij S. Ciftci, tel. 59 263 97 of A. Laukkanen. tel. 59 179 66. Kosten zijn fl. 15,-. MAASSLUIS - Voor de derde keer in successie wordt in Maassluis het jaarlijkse Midsummer Night Festival gehouden. Op vrijdag 19 juni is de Markt het decor van diverse optredens van zowel aanstormend als bekend talent. De Maassluise Harmonie gaat om 18.45 uur van start, rond 19.45 uur is het de beurt aan de meidengroep SFINXX. Na SFINXX volgt de hoofdact, Guus Meeuwis, gevolgd door Sugar Lee Hooper. Na afloop van de optredens wordt het startsein gegeven voor een avond en nacht feesten in de Maassluise cafes en discotheken. Nederlanstalige treden op in de ca fes. SCHIEDAM - Natuurkampeerter- rein De Grutto houdt zondag 21 ju ni een open dag. Het kampeerter- rein biedt plaats aan 25 tentjes, verdeeld over vier veldjes. Tussen 12.00 en 17.00 uur is men welkom. Belangstellenden moeten via Schiedam-Noord, over het Abts- woude naar Delft-Zuid fietsen: halverwege komt men een bord te gen dat via een pad en een hek het weiland in wijst. Na 700 meter be- reikt men De Grutto. Via het kabelnet kunt u het pro gramma van RDTV op uw televi- sie ontvangen. RDTV, ofwel Rot- terdams Dagblad TV, is een ka- belkrant die elke dag 24 uur lang te zien is. Ze bevat het laatste ac- tuele nieuws uit uw omgeving. Elke maandag en dinsdag krijgt u via RDTV extra veel informatie over onroerend goed en wonen. VLAARDJNGEN - De expositie vol bont gekleurde tekeningen van Jan Sanders getiteld 'Het Zeemansleven van Jan Sanders' toont een overzicht van tiental- len jaren reilen en zeilen op zee. De tekeningen zijn stuk voor stuk vreselijk humoristisch, maar bij nadere beschouwing staat daar ook heel wat sarcasme tegenover; met vlijmscherpe pen tekent Sanders de onderlinge verhoudingen van de zeelui op. De tekening 'Ochtend in het Bordeel' druipt van orgiastische wellustigheid tegenover walmen- de ontnuchtering. In het maritieme leven is zijn werk beroemd. Het werd tientallen jaren uitgegeven in kalendervorm en Nederlandse zeelieden vochten om die kalenders te bemachtigen. Zijn illustraties kennen wij bijna alle- maal, want die zijn we de afgelo- pen decennia tegengekomen in ve- le tijdschriften en op boekomsla- gen. Tot eind September kan in Wet Visserijmuseum een overzichts- tentoonstelling van Jan Sanders worden bekeken. Tijdens de opening van de exposi tie, op het Haring en Bierfeest, laat de bijna tachtigjarige Sanders zich de Vlaardingse haring goed sma- ken: „Dit is goeie haring, lekker stevig." Tijdens het interview stormt een fan (en ex-zeeman) naar binnen om met de tekenaar een ste vig handje te drukken. „Ik wil u even laten weten dat ik zo genoten heb van uw tekeningen op de ka lenders. Het was de absolute sfeer aan boord en over het zeemansle ven. U heeft zeker wel veel geva ren, he?" Daar moet Sanders glim- lachend een negatief antwoord op geven: „Nee hoor, ik ben hooguit een keertje met het veer van Vlis- singen naar Terneuzen gevaren." Later zegt hij: „Dat denken men- sen nou altijd, dat ik zoveel geva ren heb. Maar ik weet er het liefst zo weinig mogelijk van. Ik zwem liever om mijn tekeningonderwer- pen heen. Ik laat gewoon mijn fan- tasie erop los. De mensen zijn overal hetzelfde, dus kan ik mij wel enige voorstelling van maken hoe het er aan boord aan toegaat." Jan Sanders is van 1919, zijn erva- ringen tijdens de crisisjaren, de ar- moe en de genocide van de Twee de Wereldoorlog hebben hem geen verheffende ideeen over de mens- heid meegegeven: „Ach, vroeger was ik wel een romantisch jonge- tje. Troelstra en de SDAP vochten om meer gelijkheid en menselijk- heid. Die vooruitgang was natuur- lijk heel prettig, maar uiteindelijk vooral materieel. Wij maken er met z'n alien nog steeds een puin- zooi van. Wat er bijvoorbeeld in Soedan en Joegoslavie gebeurt, we leren het nooit." Die inzichten gebruikt hij in zijn tekeningen en maakt zeelui op een goedmoedige manier aan het la- chen (jarenlang maakt hij de mari tieme tekeningen en kalenders voor Sigma Coatings, met daarin als hoofdfiguur het verfmengertje; de laatste jaren worden de kalen ders uitgegeven door het Neder- lands Loodswezen, met nu het zelfverzekerder 'alles onder con- trole'typetje van het loodsmanne- tje). Jan Sanders heeft in dienst ge- zeten en put daar zijn inspiratie voor het maritieme leven uit: „De baas, de onderbaas, en de onder- onderbaas. Ja, zo werkt het toch. De rest weet ik er heus wel bij te verzinnen." Heel gedetailleerd en bijna liefdevol is elke tekening als een verhaal met bijgaande titel neergezet. De tekening 'Opko- mende Ruzie van Bemanning met Marine' is zo'n prachtig staaltje van menselijkheid. Aan de bar hangen jonge bierhijsende zeelui, de marinejongens stoken de boel een beetje op; de behoorlijk in het vlees zittende hoertjes -,,Daar hou we zeelui van", aldus Sanders- vluchten de deur uit, grote dikke rode katten, maar ook kleine witte, of schlemielige met kale staartjes, completeren het verhaal. De kij- kers weten wat er gaat gebeuren. „Het aftandse, beroerde en rafelige van het leven kan ik hier allemaal in kwijt, het is gek maar naarmate ik ouder word, zijn de tekeningen steeds gedetailleerder geworden. Maar daar moet ik bij zeggen dat ik het detail ook heel leuk vind. Ik heb veel studieboeken en doe on- derzoek. Als ik bijvoorbeeld iets historisch moet doen, ga ik mij daar eerst in verdiepen. Als ik hoe- renschoentjes teken, ga ik dat eerst helemaal na in de boeken." Een pracht van een tekening is 'De Hond' voor een verhaal in de Pa norama. „Deze hond was in het Amerikaanse verhaal de reincarna- tie van de man van een vrouw", vertelt Sanders. „Zij had hem om het leven gebracht. Het was een heel spannend en absurdistisch verhaal. Na de moord kwam de vrouw langs een kennel en nam de hond mee naar huis. Die hond in- stalleerde zich onmiddellijk in de stoel van haar man, met diezelfde autoritaire houding als hij. Die hond, die dan meteen helemaal in die houding zit, dat vind ik mooi om te tekenen.'Dat op de hak ne men van de menselijke karakterei- genschappen typeert de hele ten- toonstelling. Zijn absurdistische visie is weldadig en relativerend om te zien. Het Visserijmuseum is dagelijks geopend van dinsdag tot en met za terdag van 10.00 tot 17.00 uur; zon- en feestdagen van 13.00 tot 17.00 uur YVONNE LENS De tuin van het Arboretum is er in die veertig jaar alleen maar fraaier op geworden. Adeline Vis werkt pas anderhalf jaar in het evenoude nieuwe bezoekerscentrum, dat de ingang van de tuin markeert. „De tuin is nu gewoon open, terwijl er vroeger een beperkte toegang was", vertelt ze over de wijzigin- gen gedurende het veertigjarig be- staan. „Sinds vorig jaar is de tuin ook op zondagen geopend. Met de bouw van het bezoekerscentrum is het Arboretum veel klantvriende- lijker geworden." Eigenlijk is de tuin van Arboretum Trompenburg veel ouder dan 40 jaar. Al in de zeventiende eeuw vormde Trompenburg een buiten- plaats van Rotterdam. In 1857 kocht James Smith, cargadoor van beroep, het gebied op. De familie Van Hoey Smith zou daarna gene- raties lang Trompenburg blijven bewonen, tot na de Tweede We reldoorlog. Wat nu herdacht wordt is de overeenkomst, in januari 1958, tussen de heren Van Hoey Smith en de Stichting Bevordering van Volkskracht. De eerste voor- zitter van de stichting, K.P. van der Mandele, bedacht in de jaren twin- tig een plan om de waarde van een aantal toen nog bestaande groen- gebieden in Rotterdam veilig te stellen. Het plan werd geleidelijk aan uitgevoerd en met de overeen komst met Arboretum Trompen burg werd de landschapstuin van de voormalige buitenplaats voor het eerst toegankelijk voor pu bliek. In 1993 is de tuin officieel door de familie overgedragen aan de Stichting Volkskracht Natuur- monumenten en sindsdien fungeert de stichting 'Vrienden van het Ar boretum' als fondsbeheerder voor de exploitatie. Trompenburg is nu een van de weinige nog resterende historische buitenplaatsen in Kra- lingen en bovendien de enige die zo'n sterke publieksfunctie heeft. „De stichting kent nu zo'n vijfdui- zend donateurs, vertelt Adeline Vis. „De tuin voorziet in een be- hoefte. Veel mensen komen hier voor de rust. De tuin is ook nooit elk jaar hetzelfde. Altijd verandert er weer iets. De laatste vijf jaar zijn er veel meer vaste planten bijgeko- men. Elke beheerder heeft ook weer zijn eigen ideeen over het aanleggen van de tuin. Naast de gewone bezoekers komen hier ook wel kwekers om te zien wat er groeit. Verder zijn er in Nederland wel honderden tuinclubs, die soms tijdens een excursie langskomen." Ze vindt het werk in de tuin leuk om te doen. Twee maal per jaar worden er tuindagen georgani- seerd en het hele jaar door zijn er bezoekers, in totaal zo'n vijfitgdui- zend per jaar. „In mei en juni is het druk omdat alles dan in bloei staat. In de zomervakantie wordt het wat rustiger, maar in het najaar komen de herfstkleuren en dan wordt het opnieuw druk. Zelf 's winters zijn er groene stukken in de tuin en is het een mooi en afwisselend ge bied." De tuin is vijf jaar geleden uitgebreid tot zes hectare en dat is een flink terrein om in te wande- len. De rust is er bijna fenomenaal, op zo'n korte afstand van de druk- ke stad. Het dierenleven is er ook rijk, met uilen, vleermuizen en ve- le vogelsoorten die hier nestelen. Enkele bomen stammen nog uit het eind van de vorige eeuw. Een rus- tiek bruggetje dateert eveneens nog uit de 19e eeuw. De paden zijn heel kenmerkend afgezet met om- gekeerde in de bodem gestoken flessen. „Ik denk dat de flessen ooit zijn gebruikt omdat ze goed- koop waren, het restaurant In den Rustwat had er altijd flink wat over. Nu is het een kenmerk van het Arboretum geworden. Je ziet nog wel eens foto's van beplanting met een rij flessen erlangs. Je weet dan altijd direct dat die foto's hier gemaakt zijn." DIK VUIK Arboretum Trompenburg is vinden aan de Honingerdijk 86. Telefoon (010) 233 01 66. Op vrijdagavond 19 juni is de tuin alleen open voor donateurs. Op zaterdag 20 juni ter gelegenheid van Midzomernacht voor iedereen open tot 22.00 uur. Art.nr. 55189 Art.nr. 53719 Art.nr. 47778

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 15