C t V sy 1 Sponsors van het Spectrumfestiva! Hoofdpodium •*S '-'v« Terraspodium A I •>4 Colofon m Saoco Dit nieuwe en talentvolle salsa-sextet is geformeerd rond Marco Sanchez uit Colombia en Lucio Garcia uit Cuba. Met een warm akoestisch geluid en een perfecte stilering biedt Saoco een swingend en smaakvol reper toire van zowel eigen compositieS als ook de traditionele son, cumbia, guaracha en cha-cha-cha. De muzikanten behoren tot de top van de in Europa werkende Latijns Amerikaanse 'salseros' en verdienden hun sporen in bekende orkesten als Rumbata, Nueva Manteca en de Nippy Noya Latin Band. Aisa Smailhodzic Sevdah De groep Sevdah (het Turkse woord voor liefde) vertolkt de 'Sevdalinka', oude hartstochtelijke liefdesliederen uit Bosnie-Herzegovina, vol dramatiek en verlangen. Het bewogen samenspel tussen accordeonist Hasib en zan- geres Aisa, die de oude poezie over door het lot tegen- gewerkte liefdes bezingt, bepalen de sfeer van deze lie- deren. De zangeres bewondert haar voorgangsters Zehra Deovic en Beba Selimovic, twee diva's die evenals Aisa de Sevdalinka-traditie in ere houden. Orkester Abdullah Rabatie Eerder maakte dit orkest furore op het Rotterdamse Le Monde du Maghreb, een Noordafrikaans muziekfestival dat jaarlijks in Nighttown georganiseerd werd. De zeven bandleden weten een eigengereid en uiterst swingend geluid te creeren, wat zij zelf omschrijven als International Arab Music. De basis hiervoor wordt gevormd door Marokkaanse tradities, gecombineerd met aanstekelijke stijlen als ra'i, gnaoui, chaabi en mal- houn. Wat dat inhoudt? Voetjes van de vloer! Hou het Spectrum festival veilig: neem geen glas en blik mee Orquesta Pegasaya Pagasaya betekent letterlijk kleefkruid, dat op de Antillen aan je kleren blijft hangen als je door de struiken loopt. Dit is ook precies waar de muziek voor staat: als een zwaan-kleef-aan blijft de vrolijke mengeling van salsa, merengue, zouk, son-montuno, reggae (bubbling), tum- ba's, soca's en baccha's aan je plakken. Orquesta Pegasaya brengt alweer 12 jaar een gevarieerd programma van muziek uit het Caribisch gebied, Latijns Amerika en Suriname. De succesformule is haar brede samenstelling, waardoor zij vele soorten publiek op de wenken kan bedienen. "Bij onze eerste nummers kijken we altijd wat voor vlees we in de kuip hebben. Als er enthousiast op salsa wordt gereageerd, dan zal die avond het accent op salsa met wat merengue komen te liggen. Wanneer het publiek niet alleen maar uit salseros bestaat kunnen we ook een heel gevarieerde set spe- len", aldus bandlid Kennedy Tielman. De band speelt daarom naast hun eigen repertoire ook verzoeknum- mers. Zij hebben inmiddels zo'n acht cd's op hun naam staan. Door hun grote muzikale kwaliteit zorgt Orquesta Pegasaya voor show, sfeer en dansplezier, kortom: voor de meest zwoele zomeravond in de geschiedenis van het Spectrumfestival. J# v Jt Ac Ha De zes muzikanten van AcHa voeren u tijdens een reis in de geschiedenis mee naar Turkije, India, Andalusie en Iran. In het repertoire zoekt AcHa naar de roots van haar bandleden, wat door het overstijgen van culturele gren- zen een boeiende muzikale ontmoeting oplevert. In de composities krijgen Turkse zang en saz een plaats naast de sitar, flamenco-gitaar en Iraans slagwerk. Adembenemende wereldmuziek in de meest ultieme vorm, zoals het hoort op het Spectrumfestival! Hou het Spectrumfestival opgeruimd lever uw (statiegeld)beker in bij de info-Stand Lanyi Seydouba Soumah uit Guinee is als zanger en bespeler van de kora (een ritmisch snaarinstrument) het boeg- beeld van Lanyi en heeft indrukwekkende staat van dienst. Zo heeft hij de wereld rond gereisd en gespeeld met muzikanten als Manu Dibango en Toure Kunda. In 1995 richtte hij Lanyi op, dat 'verenigd' betekent in de Sousou-taal. Het is een internationaal gezelschap van muzikanten en dansers uit Guinee, Duitsland, Indonesie en Nederland. Lanyi is een liveband bij uitstek, die tradi tionele West Afrikaanse muziek combineert met wester- se stijlen zoals funk, rock, soul en jazz. De spetterende optredens, waarbij interactie met het publiek belangrijk is, leveren een boeiend muzikaal avontuur op. Lanyi is om 12.00 uur de opening act van het hoofdpodium, dus zorg dat u er op tijd bij bent! Max Tax y sus Banditos Vijf gringo's laten je dansen, zingen en zweten. Bewdpend met sombrero's, cowboyboOts en vrolijke fie- sta-klanken overvallen deze illustere outlaws je bij ver- rassing en voeren je mee op een muzikale ontdekkings- tocht langs uitgestrekte prairies, tropische stranden en zompige moerassen. De muziek van Max Tax y sus Banditos is een 'high-energy' mix van tex-mex, latin en rock 'n roll. Dit gecombineerd met het typisch instru- mentarium en de geheel verschillende achtergrond van de muzikanten (rock 'n roll, country en jazz) bepalen het geheel eigen geluid van de groep. Het maakt eigenlijk niet uit wat ze spelen: ieder nummer dat ze aanpakken wordt overgoten met een Max Tax-sausje, de salsa fie sta. Daardoor brengt Max Tax een heel gevarieerd pro gramma dat door het publiek toch als een geheel wordt ervaren. In de nationale pers worden vergelijkingen gemaakt met Mink De Ville, Los Lobos en Ry Cooder. Voor het publiek telt over het algemeen maar een ding: Max Tax y sus Banditos is puur! .v'TA V-A ■Wi- Hou het Spectrumfestival schoon: gooi uw afval niet op het terrein Gastvrouw van het hoofdpodium: Yet Sol Alle hoeken van de Rijnmond heeft ze zo langzamerhand wel gezien, de altijd hartelijke presentatrice Yet Sol. Voor het programma 'De Straat' van TV Rijnmond was ze maandenlang op pad om mensen te intervidwen over gebeurtenissen in hun directe omgeving. Voor televisie presenteert ze nu even niet en daarom heeft ze gelukkig tijd voor het Spectrumfestival om de presentatie van het hoofdpodium te'verzorgen! Djembe-collectief Slep Onder de leiding van de Ghanese masterdrummer Kofi Ayivor (bekend van o.a. Osibisa en onlangs nog te zien bij Paul de Leeuw) treden de slagwerkers van Slep alweer enige jaren op in de regio. Met verschillende djembe-beats en door improvisatie laat de groep een soms zeer melodieus maar altijd dansbaar en ritmisch geluid horen. - Flamenco Kings De door de Spaanse wol geverfde gitaristen Egbert de Vries en Ruud Stoop genoten hun opleiding in Cordoba en studeerden verder bij de flamenco grootmeester Paco Pena op het Rotterdams Conservatorium. Zanger Miguel Corcho bezit het vermogen om het publiek op het puntje van de stoel te krijgen met zijn hartverscheurende zang waarbij velen een traan niet kunnen onderdrukken. Gecombineerd met de spontane dansstijl vol vurige pas- sie en romantiek van Conchita Sirera verstaan The Flamenco Kings de kunst om flamenco toegankelijk te maken voor een breed publiek, zonder ook maar iets in te leveren aan de authenticiteit van deze Andalusische volkskunst. Hot Club du Nord Vaak opzwepend, sneller dan oren kunnen volgen, maar ook vaak meeslepend en melancholisch. De sfeer van bakelieten platen, zwart/wit-films en een rokerige Bar Tabac op Montmartre. Zo klinkt de Hot Club du Nord, vier noorderlingen met een zuidelijk karakter, die elkaar vonden in die typische smeltkroes-zigeunerjazz van de jaren dertig. En 'hot' is het kwartet beslist; zonder het gekras van de 78 toerenplaat, maar met de swingende sfeer! Hoe komt u op het Spectrumfestival Helaas biedt het Spectrumfestival geen parkeer- plaatsen voor bezoekers. Het is dan ook aan te raden om met de fiets, benenwagen of openbaar vervoer naar het Beatrixpark te komen! Met tram- lijn 1 of buslijn 64 stapt u bij halte Parkweg nage- noeg voor de ingang uit. Komt u met bus 52, dan kunt u uitstappen op de stations Schiedam Cefttrum of Schiedam Nieuwland {at 10 min. lopen). Komt u met de fiets, dan kunt u gebruik maken van de (onbewaakte) fietsenstallingen op verschillende locaties rond het festivalterrein. Kunt u niet anders dan met de auto komen, volg dan de borden die bij alle toegangswegen in Schiedam staan. U wordt dan naar een parkeer- terrein geieid in de buurt van het festival. as I HOEK LOOS. BRENGT LUCHT TOT LEYEN a- De Stichting Spectrumfestival bedankt alle organisaties, bedrijven en instellingen die door hun bijdrage het festival mede mogelijk maak- ten! Gemeente Schiedam VSB Fonds Schiedam - Vlaardingen NCDO Anjerfonds Zuid Holland Elise Mathilde Fonds Shell Nederland B.V. Heineken ONS Milieu Hoek Loos Woon-, zorg- en dienstencentrum Frankenland Energiebedrijf ENECO ONS Anke Bodewes Makelaardij OG B.V. NAM B.V. Woningstichting Noordvest Woningbouwvereniging Schiedam Via Werk Uitzendbureau Tempo Team Uitzendbureau Het Architecten Consort B.V. KNA Intergom Uitzendbureau Van Loenen Verf Wand Brandsma Vorkheftrucks Ankara Market Saris Instruments StarCar Aanhangwagenverhuur Kersbergen Marktkramen Bastiaans Registeraccountants MaasstaD Weekbladen Art Flywork WG Theatertechniek VGM Rental B.V. Excelsior '20 Streekschool Rijnmond Stg. Gereformeerde Jeugdraad Rotterdams Volkstheater Security: onopvallend aan het werk Elk jaar wordt de veiligheid op het Spectrum festival gewaarborgd door studenten van de Streekschool Rijnmond, brugjaar politie. Zij doen dit in samenwerking met de politie van het district Schiedam. De jongens en meiden van de Streekschool worden voorberetd op een loopbaan bij de politie of als bewakingsbeamb- te. De opdracht die zij elk jaar krijgen is zo onopvallend mogelijk aanwezig te zijn en toch zorgen dat alles op rolletjes blijft lopen. Zo moet het verkeer in goede banen worden geieid, toegangswegen en parkeerterreinen bewaakt, podia afgeschermd, ongelukjes worden gesignaleerd en zo zijn er nog vele andere taken die er voor moeten zorgen dat het festival probleemloos verloopt. Taken die de organisatie van harte toevertrouwd aan de studenten van de Streekschool Rijnmond! Het Spectrumfestival wordt georganiseerd door: Marlies Dingenouts, Dirk Jan de Waal, Carla Bastiaans, Ed Gloudi, Jeroen de Haan, Lauke Bastiaans, Gerard Sparla, Rob van Duppen, Pierre den Hartog, Larissa Bremer, Dafne Foet, Emile van Rinsum, Fred Hoogsteder, Roy Ramnewash, Muriel Tijm, Mea Braam, Helen Vreugd, Hassan Aissati, Ronald Evertse, Arthur Andreas, Mitzy Venus, One Only Productions, Streekschool Rijnmond en heel veel (andere) vrijwilligers! Tekst en samenstelling: Marlies Dingonouts, Dafne Foet Fotografie: Jack van Putten De Verbeelding, Elif Bekmez, Wim Zwaan, Gemma van Linden Vormgevino en lay out: Dilemma? r <8£B(/a Woon-, zorg- en dienstencentrum Frankeland specialist in ouderenzorg! Waarom haalt u deze specialist er niet eens bij Ook als u nog thuis woont! Veiligheid, actief blijven, nieuwe contacten in een vertrouwde omgeving. Belangrijke zaken, zeker als u wat ouder bent. Op deze terreinen kan woon-, zorg- en dienstencentrum Frankeland veel voor u betekenen, ook als u nog 'gewoon' thuis wOontl Frankeland heeft speciaal voor ouderen tientallen mogelijkheden op het gebied van sport en recreatie, activiteiten, dienaten en voorzieningen. Voorfceeld is PerSonen Alarmerfng Schiedam (PAS), een alarmsysteem met spreek-luisterverbinding waarbij u 24 uur per da| acute hulp kunt ontvangen. Daarnaast biedt Frankeland een groot scala aan recreatieve activiteiten, kunt u o.a. gebruik maken van de visiteclubs, dagverzorging, warma maaltijd- voorziening, verzorgd logeren en als vaste klant kunt u zelfs genieten van ont zwembad, fitheidsruimte, midgetgolf- en jeu de boulesbanen. Neemt u vrijblijvend eens contact met ons op. Mevrouw Jolanda Raats kunt u iedere werkdag bellen tussen 9.15 - 10.00 uur, telefoon 010 - 426 49 25. Postbus 78 3100 AB Schiedam Tel. (010)2461616 Telelax (010) 2461600 hRpj7wwvihoek1oos.nl

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 23