'Het Broersveld moet weer een f raaie winkelstraat worden' 'Rode Kruis moet nog dieper geworteld raken in samenleving' 11 Een leven lang melk sjouwen in de wijk MaasposT I ftSSTftP Weekbladen Financiering herinrichting Broersveld en Grofbaan nog niet rond Opgeknapt pand aanleiding open dag Jongens veroorzaken val fietser Inbraak in vrachtwagens Werk aan ruit van Rotterdam J3LXF .xcm, SCHIEDAM LOGISTIEK MEDEWERKERS (m/v) ZATERDAG 20 juni 1998 0M 12.00 UUR TEXAS STEAKHOUSE SCHIEDAM - Een autovrije winkelpromenade waar het prettig wonen, winkelen en werken is. Zo moet het Broersveld er binnen niet al te lange tijd uit komen te zien. Wethouder L. Haf- kamp verwacht dat in Sep tember met de herbestrating -een onderdeel van het afge- lopen maandagavond gepre- senteerde plan- kan worden begonnen. Ook de Grofbaan en de Gedempte Baansloot worden aangepakt. Naast positieve waardering, voor- namelijk van bewoners, wa- ren er tijdens de informatie- avond ook negatieve gelui- den te horen. Ondernemers maken zich grote zorgen over de bereikbaarheid van hun zaak. De financiering van de plannen is nog niet rond, maakte Hafkamp ver- der bekend, en ook is het niet duidelijk wanneer de plannen daadwerkelijk wor den uitgevoerd. Gat van Bolmers Synchroon SCHIEDAM - Het wekelijks inloopconcert in de Grote of St Janskerk wordt zaterdag 20 juni verzorgd door het gemengd koor Senectute. Medewerking wordt verleend door Ada Waal- boer (sopraan), een vocaal kwartet, Kees Passchier (orgel) en Ank Geul (piano). De musici spelen werken van onder meer Mozart, Schubert en Gonoud. Aanvang is 15.00 uur, vrije en tree. Rommelmarkt Zomerkamp Spiritualiteit Fancy fair tfUOT (Nieuwe Passage beneden) Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Woensdag 17 juni 1998 xq52 Hervormde gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang: 10.00 uur. mw. M.H. de Lang. Aanvang: 17.00 uur, drs. E.F. Vergunst. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. G. de Lang. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. Aanvang: 10.00 uur, ds. N.K. Mos. Gereformeerde Kerk De Ark Hargplein. Aanvang: 10.00 uur, dhr. A.F. Ruijl. Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. A.N. Ver- heul. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. G. de Lang. Schieland Ziekenhuis B.K. Laan, hal polikliniek. Aan vang: 10.30 uur, drs. A.G.M. van den Ende. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. Aanvang: 09.30 uur, ds. E.A.W. Mouissie. Aanvang: 16.30 uur, ds. J. van Atten. Evangelisch Lutherse gemeente Lange Nieuwstraat 219. Aanvang: 10.00 uur, ds. A.I. Hyvarinen. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. Woensdag 09.00 uur, eucharistieviering. Vrij- dag 19.00 uur, communiteitsmis. Zondag 09.30 uur, eucharistievie ring, voorganger K. Veltman. Martinuskerk, Willem Andriessen- laan. Dinsdag 09.15 uur, markt- mis. Donderdag, 09.15 uur, eucha ristieviering. Zaterdag 18.30 uur eucharistieviering, voorganger D. Kool. Zondag 11.00 uur, eucharis tieviering, voorganger D. Kool. Parochiekerk St. Jan de Doper O.L.V. Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zondag 10.30 uur, zondagsviering met koor- en samenzang. Zaterdag 17.00 uur. Woensdag 09.15 uur, weekviering in de dagkapel. Oud-KatholiekeKerk Dam 30. Aanvang: 10.15 uur, Dienst van Schrift en Gebed. Dins dag 20.30 uur Completen. Basiliek van de H. Liduina en O.L.V. Rozenkrans Singel 106. Zaterdag 18.00 uur, eucharistieviering. Zondag hoog- mis (m.m.v. Herenkoor I.H.D.), aanvang: 10.15 uur pastoor P.M. Vismans.Kapel Huize Frankeland. Zondag 09.15 uur, eucharistievie ring. R.K. Parochiekerk v/h H. Hart Lekstraat 55. Woensdag 19.00 uur, weekviering in de pastorie. Eerste vrijdag van de maand, 19.00 uur in de pastorie. Zondag 10.00 uur, zondagsviering met koor- en sa menzang. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. Aanvang: 10.30 uur, ds. B.A. Koek. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. Zondag 13.30 uur, samenkomst met spreker. Woensdag 20.00 uur, bijbelstudie/ bidstond. 't Paxhuis, Schie 11. Zaterdag 19.30 uur, jeugdavond. Leger des Heils Lange Haven 27. Aanvang: 10.00 uur, kapt. en mevrouw J.F. Klijns- ma. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. Gemeente Oud Mathenesse, zaterdag 17.30 uur. Gemeente Nieuwland, zondag 10.00 uur. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat 67. Elke tweede en vierde zondag in de maand. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon: 010-4738322 Telefax: 010-4731589 Geopend ma. t/m vrij. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Stadskoeriers 010-4514555 ma. t/m vrij. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning CHEF VERKOOP REGIO: W. Monster Telefoon 010 - 4738322 VERTEGENWOORDIGERS: J. van Merwijk Telefoon: 010-4738322 VERKOOPLEIDER: G. de Boer Telefoon 010-4004288 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon: 010-4736543 Telefax: 010-4731589 Redactie: K. van der Knaap J. Teunissen Chef-redacteur: H. Mulder Telefoon: 010-4004491 FOTOGRAFIE: en voor foto(na)bestellingen R. van der Kraan van Eyckstraat 37 3141 XB Maassluis 06-51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. „Een hoop mensen komen niet, omdat ze denken dat er toch geen echte inspraak is", zegt een be- woonster van het Broersveld die toch gekomen is. Ze heeft geen idee wat de plannen van de herin richting behelzen, maar hoopt in een uurtje of twee te worden bij- gepraat. Onder andere door T. Gjeltema, stedebouwkundig ontwerper. Over de hele lengte van het Broersveld worden om de acht- tien meter bomen geplant, afge- wisseld door donkerblauwe Rondoluxlichtmasten die het ge- bied 's avonds van extra licht zul- len voorzien. Daarnaast worden er duidelijke loopstroken aange- legd. De bestrating van de afrol, die vrij slecht is neergelegd, wordt opnieuw gedaan met rode bakstenen, en moet het gebied vanaf de Hoogstraat langs de Versstraat een stuk vrolijker ma ken. Ook de puien moeten aan- trekkelijker worden. Een andere kleurschakering kan al een hoop schelen, en in kosten maakt het Het Broersveld wordt autovrij gemaakt. Ondernemers vrezen het ergste: lopen klanten dan niet weg? Foto Roger van der Kraan volgens Gjeltema niet uit. Maar het initiatief moet van de onder nemers zelf komen. De Grofbaan krijgt in de plannen een groener aanzien. Ook komt er nu eindelijk een trapveldje voor de jeugd. De Gedempte Baan sloot wordt verder alleen toegan- kelijk voor voetgangers, het auto- verkeer wordt via de Grofbaan geleid. Schiedam zal volgens wethouder Hafkamp het jubileum van het Gat van Bolmers (volgend jaar mei bestaat het gat 25 jaar) niet beleven. Op korte termijn komen er plannen op tafel, en Hafkamp sluit de sloop van een aantal pan- den in de omgeving van het gat niet uit. „Sommige panden zien er niet al te fraai uit, en dan druk ik mij nog voorzichtig uit." U. Saueressig, verkoopleider van Bas van der Heijden, voorspelt ernstige problemen wanneer het Broersveld autovrij wordt ge maakt. Op een drukke dag zal tij dens de vensteruren (de uren waarop de ondernemers mogen laden en lossen) voor de super- markt een onafgebroken rij vrachtwagen voor de deur staan, verwacht hij. Het is niet anders, maar dat vormt de consequentie van het autovrij maken van het Broersveld. Saueressig is verder bitter gestemd over het voorne- men van de gemeente om de par- keerplaatsen in het Broersveld op te heffen. Inderdaad, er is vervan- gende parkeergelegenheid in bij- voorbeeld de parkeergarage van het ABC-complex. Maar wie zegt dat potentiele klanten van Bas van der Heijden dan niet hun boodschappen bij Albert Heijn, de concurrent, gaan doen? Ook de marktlieden vragen zich af of het uberhaupt nog wel mo- gelijk is de markt op het Broers veld te houden. Waar moeten de auto's van de marktlui staan, is daar eigenlijk nog wel plaats voor als het Broersveld opnieuw is in- gericht? En hoe zit het met de brandweer, vraagt H. de Mooij, die kan er tijdens de markt nau- welijks doorheen: „Het is een bottleneck." Een ding is zeker, zegt wethouder Hafkamp. De markt kan niet terecht op het Stadserfplein. Jaeger, van drukkerij Mercator, is geschrokken van de gepresen- teerde plannen, en vreest voor het voortbestaan van zijn zaak. En er hebben al klanten afgehaakt, zegt Jaeger mismoedig die vooral pro blemen verwacht met zijn han- delsdrukkerij in de Blauwe Steeg. Leveranciers kunnen nu al heel moeilijk hun lading lossen, maar straks, wanneer het Broersveld opnieuw is ingericht, wordt het helemaal onmogelijk. „Ik zie het als iets dat ons wordt opgedron- gen, het wordt nu echt een benar- de situatie." Verhuizen is wel- licht een optie, maar Jaeger twij- felt of het allemaal nog wel zin heeft. Een nieuw pand is ook niet gatis, en dan nog de verhuiskos- ten. „We praten wel over ons be- staan, en over vijftien man perso- neel." Ook Van der Valk, die audio- en tvsets verkoopt en repareert, is somber. De Broersveld een wan- delpromenade zonder auto's,.. „Zie jij het al voor je dat een klant met een tv onder zijn arm naar mijn zaak toekomt? Nou, ik niet. Ik kan de boel wel sluiten." Een alternatief heeft Van der Valk al gevonden, in de Warande. Maar om daarvoor een pand in eigen- dom op te geven, Van der Valk vindt het maar een moeilijke af- weging. Van der Ham van Hair Import (schuin tegenover het ABC-com plex) weet eigenlijk niet wat hij van de plannen moet vinden. Het is moeilijk, zegt hij. Aan de ene kant is het mooi dat de straat wordt opgewaardeerd, met op el- kaar afgestemde lantaarnpalen en bomen, en de nieuwe bestrating: het is allemaal fantastisch, zeker. Maar aan de andere kant: is zijn zaak nog wel met de auto te berei- ken? Van der Ham hoopt er het beste van. JALMAR TEUNISSEN SCHIEDAM - Met hernieuwde plannen voor de toekomst in een hernieuwde huisvesting. Het pand van de Schiedamse afde ling van het Rode Kruis aan de Van Beverenstraat 40 werd za terdag 13 juni officieel heropend door burgemeester Scheeres. Na de opening, die plaatsvond om dat het pand in een nieuw jasje was gestoken, konden de Schie- dammers rondneuzen op de Open Dag die het Rode Kruis daarna hield. Burgemeester Scheeres, die tevens erevoorzitter van de afdeling is, gaf te kennen trots te zijn op de vereniging. Het is immers de op een na oudste afdeling van het Ro de Kruis in heel Nederland met haar 130 jaar. Bovendien is de ver eniging nog heel actief ook. „Het landelijke Rode Kruis ontstond in 1867 en binnen een jaar daarna werd de afdeling Schiedam opge- richt. Onze stadsgenoten waren er weer eens als de kippen bij", her- innerde R. Scheeres de toehoor- ders aan de historie van de Schie damse afdeling. Overigens was het de tweede keer voor de burge meester dat hij het pand van het Rode Kruis opende. Elf jaar gele- den viel hem die eer al eens te beurt, zij het toen nog niet in de hoedanigheid van erevoorzitter. Voorzitter M. Dingenouts sprak tijdens de opening zijn dank uit aan de vele vrijwilligers die de af deling helpen doen draaien en die ook tijdens de renovatie keihard hebben meegewerkt om het pand te krijgen zoals het nu is. „Uren en uren hebben ze hier doorgebracht. Hun uithoudingsvermogen werd danig op de proef gesteld." De ijverige vrijwilligers kregen daar- om bloemen en een oorkonde. Bij een familie ging Dingenouts zelfs een stapje verder. De voltallige fa milie Oosterman, bestaande uit Bas, Bas jr, Aad en Riek mogen een weekendje weg. Vrijwilligers zijn dan ook de ade- ren waardoor het bloed van een or- ganisatie als het Rode. Kruis stroomt. Er zijn maar liefst vijftig Schiedammers die de afdeling uit de brand helpen. Maar nieuwe mensen zijn altijd welkom. Te meer daar de nadruk van het Rode Kruis steeds meer komt te liggen op de sociale hulpverlening in Burgemeester R. Scheeres, tevens ere-voorzitter van het Rode Kruis Schiedam, onthulde zaterdag het nieuwe bord Op de gevel. Foto Roger van der Kraan plaats van de medische hulpverle ning. En voor deze specifieke hulpverlening zijn weer andere vrijwilligers nodig. Een ding is zeker. Een paar hon- derd geinteresseerde Schiedam mers vergaapten zich afgelopen zaterdag aan de metamorfose die het pand heeft ondergaan. Hoe wel Dingenouts het liefst zag dat het hele voormalige schooltje onder handen was genomen, was hij ook al blij met het feit dat een flink aan tal ruimten en kantoren een nieuw gezicht kregen. De opgeknapte lokalen zijn strak in de verf gezet en voorzien van onder meer een verlaagd plafond. Ook de kantoorruimte is onder handen genomen, evenals de vroe- gere speelplaats die volledig schoongemaakt en opgeruimd is. De veranderingen in het pand lo pen synchroon met de op handen zijnde veranderingen op bijvoor- beeld het organisatorisch vlak. „We willen niet alleen meer gaan samenwerken met de afdelingen Vlaardingen en Maassluis. Het is de bedoeling dat we op den duur een afdeling worden. Het voordeel daarvan is dat we onze krachten kunnen bundelen. De ene afdeling is daar goed in, de andere afdeling heeft zich meer toegelegd op iets anders. Op deze manier profiteren we er alle drie van'aldus Dingen outs. Een aantal zaken waar de afdeling Schiedam zich mee bezig houdt is bijvoorbeeld het vervoer van bed tot bed. Het vervoer gaat dus verj der dan de voordeur. Vooral bedle- gerige en ander minder mobiele mensen hebben hier veel aan. Ver der is het Rode Kruis altijd aanwe- zig op feesten als de Brandersfees- ten. Op dergelijke evenementen lo pen er een kwart miljoen mensen dicht op elkaar en het is dus niet gek dat hulpverlening verplicht aanwezig moet zijn. Maar omdat iedereen er ook eens tussen uit moet, besteedt de Schiedamse af deling daar ook veel aandacht aan. Zo is het mogelijk om een weekje weg te gaan met het Rode Kruis of een van de dagboottochten te ma ken. Dingenouts neemt daarmee het eenzijdige beeld weg dat veel Schiedammers nog hebben van het Rode Kruis. ,,Men kent het Rode Kruis vooral van hulpverlening bij rampen en oorlogen. Nu komen die gelukkig niet al te veel voor en dat betekent dat wij onze aandacht verleggen naar het meer sociale as pect. Zo doen wij nu aan vluchte- lingenwerk." Het Rode Kruis anno 1998 doet dus veel meer dan hulpverlening bij catastrofes. Dingenouts: „Het Rode Kruis moet een organisatie zijn, die nog dieper is geworteld in de samenleving, nog dichter bij de meest kwetsbaren staat. Een hulp- organisatie die met haar gemoti- veerde vrijwilligers en dankzij een bijdetijdse structuur alert handelt en daardoor haar mensen en mid- delen nog efficienter kan inzetten. Die zowel intern als extern 'Zorg voor Elkaar' uitdraagt en zo een bijdrage levert aan een vreedzame, meer tolerante en meer humane sa menleving." MONIQUE SIEMSEN SCHIEDAM - Drie overste- kende jongens veroorzaakten zaterdagavond 13 juni rond 20.00 uur op de Harreweg de val van een fietser. De fietser raakte hierbij gewond aan haar knie. Het slachtoffer reed samen met haar man over de Harreweg toen drie rondhan- gende jongens plotseling overstaken. Het echpaar kon de jongens net ontwijken, maar slaagden er niet in op de fiets te blijven. De jongens staken vervolgens geen hand uit en lachten het echtpaar uit. Het slachtoffer werd met een zwaar gekneusde knie naar het ziekenhuis gebracht. SCHIEDAM - Bij drie vrachtwa gens die geparkeerd stonden in een loods aan de Westfrankelandsedijk is maandag 15 juni ingebroken. De inbraak ging gepaard met grove beschadigingen aan de vrachtwa gens. Zo werd een ruit vemield en zijn er speakers uitgesloopt die vervolgens werden achtergelaten. Uit een vrachtwagen werd zendap- paratuur meegenomen. In en om de wagens trof de politie een brandblusser en een ijzeren staaf aan. SCHIEDAM - De wegen die sa men de ruit van Rotterdam vormen gaan tussen juni en oktober op de schop. In deze periode worden ver- schillende werkzaamheden uitge voerd. Het gaat om onderhouds- werk, maar ook wordt gewerkt aan_ de verbetering van de doorstro- ming van het verkeer door bijvoor beeld de aanleg van doelgroepstro- ken. Omdat uit onderzoek is geble- ken dat een volledige afsluiting van een deel van de weg waaraan wordt gewerkt de minste overlast voor het verkeer oplevert, heeft Rijkswaterstaat hiervoor gekozen. Voor het beroepsvervoer is een speciaal informatienummer inge- steld dat op werkdagen van 09.00 tot 17.00 uur bereikbaar is (451 37 69). SCHIEDAM - In het korpsgebouw van het Leger des Heils Schiedam wordt zaterdag 20 juni een rom melmarkt gehouden. De opbrengst komt ten goede aan de werkzaam heden van deze organisatie. De zaal aan Lange Haven 27 is open tussen 10.00 e 16.00 uur. SCHIEDAM - Lekker kamperen in de bossen van Leusden. Kinderen in de leeftijd van 7 tot en met 15 jaar kunnen deze zomer mee met de CJV Schiedam. In de week van 25 juli tot en met 1 augustus kun nen de kinderen meedoen aan een kinderkamp, een middenkamp of tienerkamp, afhankelijk van de leeftijd. Vlakbij Amersfoort, bij het landgoed Den Treek, ligt het kampeerterrein. Daar slapen de kinderen in acht-persoonstenten en eten ze in een speciaal daartoe be- stemde tent. Voor meer info, tel. 4620112. SCHIEDAM - Op donderdag 18 juni verzorgt mevrouw Pern de avond van Spirituele vereniging Harmonia. Door middel van trance tekeningen krijgen bezoekers boodschappen door van gene zij- de. De avond wordt gehouden in wijkcentrum Nieuwland aan het Dr. Wibautplein 165 en begint om 20.00 uur. De toegang bedraagt fl. 8,50. Op dinsdag 23 juni is er we- derom een healing avond. Wie zich moe of lusteloos voelt zou eens naar wijkcentrum Nieuwland kunnen gaan. Een team van mag- netiseurs en reiki-masters staat klaar om te helpen. Deze avond begint om 20.00 uur. De toegang bedraagt fl. 5,-, inclusief behande- ling. SCHIEDAM - De opbrengst van de fancy fair die op zaterdag 20 ju ni gehouden wordt in verzorgings- huis Spaland, komt ten goede aan een boottocht voor de bewoners. De fancy fair wordt gehouden tus sen 10.00 en 16.00 uur aan de Wil lem Andriessenlaan 2. Uiteraard ontbreekt de rommelmarkt niet. Er is ook een terras aanwezig met lek- kere hapjes en drankjes. De ROTTERDAMSE SCHOOLBOEKHANDEL zoekl: (periode juli t/m oktober) Werkzaamheden verwerken van binnengekomen zendingen verzendklaar maken van bestellingen orders picken Spreekt deze functie je aan, schrijfdan naar: Rotterdamse Schoolboekhandel T.a.v. Marc van Duuren Postbus 11059, 3004 EB Rotterdam Voor nadere inlichtingen kun je kontakt opnemen met Marc van Duuren 010- 262 23 94 V. Vuijk tijdens zijn laatste ronde. Foto Roger van der Kraan SCHIEDAM - Bijna 46 jaar heeft Harry Vuijk als melkboer gewerkt. Hij begon zijn werkzame leven op zeer jonge leeftijd als hulp bij zijn vader. Later is hij voor zichzelf be gonnen in de wijk Nieuwland, die in die tijd net nieuw gebouwd was. In die periode liep Harry Vuijk met een handkar de straten door. Er is in al die jaren heel wat veranderd, maar de onmisbare positie van een melkboer is nog hetzelfde geble- ven. Zaterdag 13 juni hield de melkboer zijn allerlaatste ronde. De gehele week daarvoor was hij al bezig afscheid te nemen van zijn trouwe klanten. Het afscheid viel zowel de melk boer als zijn vaste klanten zwaar. Harry Vuijk heeft in zijn laatste week als melkboer heel wat emo- tionele momenten beleefd. Hij ont- ving veel bloemen en flessen drank. Andere wijkbewoners vroe- gen hem binnen en gaven hem ka- dobonnen of contant geld. Een ou- dere vaste klant had een emmertje voor hem gemaakt met een hengel erop. Daarin zat dertig gulden. „Voor ieder jaar een gulden", had de man gezegd en hij was in tranen uitgebarsten. Harry Vuijk hield het toen ook niet meer droog. Na bijna 46 jaar heeft hij zijn wagen aan de kant gezet. Hij had nog wel enkele jaren door kunnen gaan, maar bin- nenkort zou hij zijn opslagruimte kwijt raken in verband met de nieuwbouwplannen voor het zie kenhuis bij het Bijdorpplein. Vuijk had geen zin een nieuw onderko- men te zoeken en opnieuw investe- ringen te plegen op zijn leeftijd. Daarom werkt hij sinds maandag 15 juni in loondienst. Dat zal wel even wennen zijn voor een man die zoveel jaren alleen heeft gewerkt. „Ik ga van tachtig uur in de week naar veertig uur. Dat is een luxe hoor. Ik hoef niet meer zo vroeg op te staan en ben ook veel vroeger weer thuis." Vuijk zal zijn klanten wel missen, en zijn klanten zijn wekelijkse bezoek eveneens. Maar zijn broer neemt een aantal klanten van hem over. Ook hij is van jongs af aan melkboer. Hij gaat er voor- lopig nog mee door. eten drinken cocktailbar dansen C0UW DANC BROERSVELD 43 - 3111 LD SCHIEDAM TEL. 010-426 0797 0E0FEHD: 7 PAYS A WEEK tan 16.00 24.00 uur vrijdag en zaterdag van 10.00 tot 02.00 uur 0

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 3