Verbouwen in plaats van verhuizen Tapijt leggen zonder luchtjes Laminaatvloer wordt sterker en mooier Radiator als kunstwerk Frivolesalontafel met extraatje Makkelijke lambrisering: van behang wt nmujif Hi u mm SSP» ifiWftMHM Nog steeds is het dringen op de huizenmarkt. Dankzij de lage hy- potheekrente zijn koopwoningen op het moment voor veel mensen bereikbaar. Alleen: de veelge- vraagde woningen in de prijsklas- se tussen de twee en drie ton wor den schaars. Wie al een eigen huis (je) bezit, kan ook eens denken aan verbouwen. Zelfs een ingrij- pende verbouwing blijkt vaak be- taalbaar, dankzij diezelfde lage hypotheekrente. Deze lambrisering oogt heel authentiek, maar het is 'gewoon be hang. (Foto: Novo/Wallco International). Lambrisering is heiemaal terug Van weggeweest. Ooit was hout te- gen de onderste helft van de muur een veel toegepaste wanddecora- tie. Na een periode waarin wit en strak de trend werden, is de lambri sering nu opnieuw ontdekt. Tim- meren is trouwens niet meer nodig om zo'n lambrisering te realiseren. Veel eenvoudiger en voordeliger is lambriseringsbehang. Er zijn heel veel collecties met bij elkaar passende dessins, die samen het idee van een lambrisering ge- ven. Een heel mooi effect heeft be- hang in een vinylkwaliteit, uitge- voerd op vliesbasis. Dit is heel ge- makkelijk te verwerken. In tegen- stelling tot het normale behang wordt daarbij niet de rol, maar uit- sluitend de wand met lijm inge- smeerd. Het lambriseringsbehang wordt vervolgens horizontaal aan- gebracht. Het speciale relief in dit wat dikke- re behang geeft een authentieke lambriserings-uitstraling. Er zijn zowel klassieke als moderne mo- tieven. Het behang is ook in wit verkrijgbaar en overschilderbaar in elke gewenste kieur. Het speciale lambriseringsbehang wordt onder de naam 'Elite' gele- verd door Novo/Wallco Internatio nal en is verkrijgbaar bij behangza- ken. Een lijst met verkoopadres- sen is op te vragen via telefoon- nummer 053-5721025. Met een eigen ontwerp krijgt een gewone radiator een bijzonder tintje. (Foto: Thermic Line Design). Centrale verwarming is zonder meer comfortabel, maar niet ieder- een is weg van die grote radiatoren in elk vertrek. Vandaar dat er steeds meer ideeen komen om de radiator enigszins te verstoppen, weg te werken achter decoratieve betimmering of te vervangen door een zogenaamde 'design-radiator'. Het kan echter ook anders, bij- voorbeeld door de radiator zodanig te beschilderen dat het een fraaie blikvanger wordt. De radiator als kunstwerk. Zelf beschilderen is in het alge- meen niet aan te raden, alleen al omdat er speciale verf nodig is, die tegen verhitting kan. Wei zijn er bedrijven die de keuze bieden uit een aantal fraaie afbeeldingen, die dan op bestelling op de radiator worden aangebracht. Wild schui- mende golven bijvoorbeeld voor een radiator in de badkamer, een snelle sportplaat voor de jongens- kamer of een kunstzinnige, kleur- rijke afbeelding in de hal. Er is keus uit een heel scala aan ontwef- pen, maar wie zelf een beetje kan tekenen, kan ook zelf een ontwerp leveren. Het is zelfs mogelijk een radiator te decoreren met een lie- velingsfoto of een kindertekening. Daarmee krijgt een woning een wel heel persoonlijk tintje. Leuk voor een kunstenaar met een eigen atelier, maar ook voor de baby- of kinderkamer. Moeilijk is het niet om een radiator te laten decoreren. Een van de le- veranciers is bijvoorbeeld Thermic Line Design, die de gewenste illu- stratie met een aparte, computerge- stuurde airbrush-techniek aan- brengt. Wie een foto of eigen ont werp inlevert, dient erop te letten dat de kwaliteit goed is en het for- maat ongeveer 18 x 24 cm. Radiatoren van Thermic Line De sign worden geleverd door instal- lateurs in heel Nederland in sa- menwerking met Thermic-groot- handelaars. iM ft fsiff/M, -**'** hH ff§ f H 1 - (if i 3 Hi MaasstaD Uitbouwen van de woonkamer of een aanbouw aan de zijkant levert heel veel extra ruimte op. Zeker als zo'n uitbrei- ding tot boven aan toe wordt doorge- trokken, want dan ontstaat boven ook een extra slaapkamer. Een andere moge- lijkheid is een zolder bruikbaar maken door een grote dakkapel te (laten) plaat- sen. Wie niet zo zeer extra ruimte nodig heeft, maar wel wat mooier wil wonen kan denken over een nieuwe keuken of een droombadkamer met een bubbelbad. Ook een open haard kan het woongenot flink verhogen. Wie wat eigen grond aan de zijkant van het huis heeft kan denken over een garage. De financiering van zo'n verbouwing blijkt op dit moment geen enkel pro- bleem voor iedereen die al een eigen huis heeft. De huizen zijn de laatste ja- ren allemaal (veel) meer waard gewor- den en dat betekent dat de bank de hypo- theeklening best wil verhogen. Het gaat er immers maar om dat het onderpand voldoende waard is om de lening af te kunnen lossen. Bij een grote verbouwing zal vaak een aannemer nodig zijn. Voor een uitbouw moet meestal ook geheid worden. Zaken die in de papieren gaan lopen. Het zal al gauw gaan om bedragen van 40.000 of 50.000 gulden. Het verhogen van de hy- potheek is dan absoluut de voordeligste weg om zo'n verbouwing te financieren. Een persoonlijke lening, ook al wordt die soms 'woningverbeteringskrediet' genoemd, is veel duurder, omdat het rentetarief veel hoger ligt. De hypo- Deze kamer krijgt een artistieke uitstraling door het laminaat, dessin Budapest. (Foto: Pergo). Lijmen en verven bevatten al een poosje geen schadelijke oplosmiddelen meer. Wel zit er vaak nog een luchtje aan. Dat is bijvoorbeeld duidelijk te ruiken in een kamer waar nieuw tapijt is gelegd. Lijm- fabrikanten zijn nu begonnen ook wat aan die geurtjes te doen. Wie tapijt laat leggen of zelf legt, kan voortaan vragen naar emissie-arme lijm. Dat is de nieuw- ste lijmsoort, die niet alleen volledig on- schadelijk is bij het inademen, maar ook niet meer stinkt. Eerder al is ook geurvrij tapijt ontwik- keld. Het bleek namelijk dat ook de nieuwe vloerbedekking in een woning nog dagenlang, soms wekenlang, een 'nieuwe lucht' afgaf. Dat komt omdat al het nieuwe materiaal stoffen bevat, die snel of langzaam verdampen. Die stof fen zijn niet echt schadelijk, want ge- vaarlijke stoffen worden niet meer ge- bruikt, sinds bekend is geworden dat schilders en stoffeerders hersenbescha- digingen kunnen oplopen door het lang- durig inademen van deze stoffen. Toch blijken veel mensen ook niet tegen de ta- melijk onschuldige luchtjes te kunnen. Dat bleek bijvoorbeeld in nieuwe grote kantoorgebouwen, waar mensen ziek werden: het zogenaamde 'sick building syndrom'. Het antwoord van de tapijtfabrikanten is emissie-arm tapijt. Maar het effect daar- van gaat verloren als de gebruikte lijm nog wel stinkt. Daarom is er nu ook emissie-arme lijm ontwikkeld. Al deze producten zijn dus gericht op de eindge- bruiker, in tegenstelling tot de oplosmid- delvrije lijmen, die in de eerste plaats zijn ontwikkeld om bepaalde beroeps- groepen te beschermen. Wie tapijt bestelt bij de woninginrichter, kan het beste direct vragen of de stof- feerder emissie-arme lijm toepast. Wie zelf nieuwe vloerbedekking wil leggen en plakken, kan bij de woninginrichter een pot emissie-arme lijm kopen. De lijm is nog niet te koop bij doe-het-zelf- winkels. Laminaatvloeren zijn in de eerste plaats ijzersterk en die duurzaamheid wordt nog steeds verder verbeterd. Maar ook de dessins hebben tegenwoordig de aan- dacht. Met nieuwe kleuren en tekening valt de laminaatcollectie Pergo Select bepaald op. Deze nieuwe laminaatsoort is verkrijgbaar bij zo'n zestig onafhan- kelijke parketspeciaalzaken in Neder land. Perstorp Flooring heeft ons land geko- zen om de nieuwste generatie vloeren als eerste te introduceren. Juist omdat Nederlanders kritisch zijn, als het gaat om degelijke vloerbedekking. Met Per go Select durfde men deze test aan, om dat deze laminaatkwaliteit sterker is dan ooit. De vloer is eigenlijk niet kapot te krijgen. Naaldhakken, een brandende peuk, viltstiftvlekken of de inwerking van de zon: de nieuwe laminaatsoort kan er tegen. De fabrikant geeft zelfs vijftien jaar garantie op doorslijten, vlekken en verkleuring door zonlicht. Men claimt dat de vloer na vijftien jaar nog net zo mooi is als op de dag dat hij werd ge legd. En dat is natuurlijk iets wat de veeleisende Nederlander aanspreekt. Ook de constructie van het nieuwe lami naat is veranderd. De vloerdelen van 11 mm. dik zijn gemakkelijk te leggen, om dat het vloerdeel niet meer opgetild hoeft te worden voor het lijmen. De lijm kan in de groef aangebracht worden, ter- wijl de plank op de ondergrond ligt. De delen worden vervolgens tegen elkaar Compleet nieuw van vormgeving is de salontafel Zygo, die Hugo de Ruiter ontwierp voor Leolux. De Ruiter kwam met een frivool ge- vormde glastafel, die hij een 'deel- bare eenheid' noemde. Dat klinkt als een tegenstelling, maar de tafel is inderdaad in tweeen te delen. Hij heeft een extraatje bij zich in de vorm van een onopvallend, los bij- zettafeltje. Opmerkelijk zijn de speelse ronde vormen van de tafel. In de uitspa- ring van het niervormige glazen ta- felblad past precies het iets ver- hoogde bijzettafeltje. Als het daar staat, valt het nauwelijks op. Niet alleen het tafelblad, maar ook de voet van de bijzettafel is van glas: naturel, frosted of in cristallo- kleur. De vier tafelpoten zijn van hout, gedraaid uit massief beuken en leverbaar in kleurlak. De bijzet tafel, met een diameter van 45 cm., kan naar keuze worden voorzien van een draagknop. Tegelijk met de tafel Zygo introdu- ceerde Leolux ook een nieuwe bank. Het is de Pupilla 983, ont- worpen door Gabriele Assman. Niet zomaar een bank, dat is snel duidelijk. Gabriele kwam met een heel bijzondere verdeling van ma- theekrente is momenteel ongeveer zes procent, in sommige gevallen nog lager. Dat scheelt heel wat rentekosten in ver- gelijking met een persoonlijke lening. Voor de meeste verbouwingen is overi- gens een bouwvergunning van de ge- meente nodig. Het is van belang om tij- dig naar de gemeente te gaan om die vergunning aan te vragen. Daar kan men ook precies uitleggen wat wel en wat niet mag en waarom niet. Wie zonder vergunning gaat bouwen, loopt de kans dat het later afgebroken moet worden. Vervolgens is het handig bij verschillen- de aannemers offerte aan te vragen. Pas als deze zaken allemaal zijn geregeld, komt de financiering aan de beurt. Dat het het voordeligste is om het via de hy- potheek te doen, dat staat wel vast. Maar hoe gaat dat in zijn werk? Kiest u voor een tweede hypotheek of een hypo- theekverhoging? En welke hypotheek- vorm is het meest geschikt? Op dat mo ment is het verstandig advies te vragen bij een onafhankelijke adviseur. Dat kan een makelaar zijn of een hypotheekadvi- seur. Zij weten alles van hypotheken en de kosten die daarbij komen. aangedrukt. Overigens bestaat het lami naat voor tachtig procent uit hout, hoe- wel het niet om planken gaat. Laminaat is gemaakt van samengeperste houtvlok- ken uit de timmerindustrie. De zes dessins waarin Pergo Select le verbaar is, maken het kiezen waarschijn- lijk moeilijk. Met Helsinki-gerookt ber- ken kiest men voor een lichte vloer, Chelsea-walnoot brengt een warmere houttint in de kamer, en wie van klassiek parket houdt haalt met Amsterdam-ei- ken de originele sfeer in huis. Moderner zijn Budapest, een op plavuizen geinspi- reerd dessin, en Verona-travertin, dat een moderne uitstraling heeft. Tenslotte is er nog Bombay-gevlochten. dat een weefpatroon heeft. Nieuwe vloerbedekking zonder geurtjes dankzij de emissie-arme lijm. (Foto: Bohama B. V. Uden). I, De opmerkelijke salontafel Zygo, een deelbare eenheid. (Foto: Leolux). ten en een al even bijzondere sa- menstelling van het programma. De basis is een tweezits-bank, die naar keuze gekoppeld kan worden aan bijvoorbeeld een chaise-lon gue of een 1-zits-element. Aan el kaar gekoppeld ontstaat een karak- teristieke a-symmetrische bank met verschillende zitdieptes. De chaises-longues zijn ook los ver krijgbaar. De poten zijn in hoogte verstelbaar. Zowel de bank Pupilla als de tafel Zygo is een ontwerp van 1998. De meubelen van Leolux zijn ver krijgbaar bij dealers in het hele land. Voor het adres van een dea ler bij u in de buurt, belt u 0499- 490976. Verbouwen is soms een goed alternatief voor verhuizen. Met een dakkapel of een serre is immers veel ruimte te winnen.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 17