Overhangende kiwiplanten en speels aangelegde vijvertjes Voor het eerst sinds jaren weer groei in het aantal reizigers .1 MET K0RT1NGEN TOT 80< 21?° Schiedam Digitaal wellicht tijdeiijk 'down' Vrolijk nieuw logo voor Jeugdland 2000 AOV/Unie 55+ krijgt geen eigen fractiekamer I FOT# H MAASPOSI l AASSXAO Veel groen op de tweede Dag van de Architectuur 1997 een goed jaar voor RET Naam raadszaal 55-Plus i fi mwmw 0k 0%M I Wtl CpH#H*N SCHIEDAM SCHIEDAM - Tijdens de tweede Dag van de Archi tectuur in Schiedam lieten de veertien deelnemende be- drijven zich van hun beste kant zien. Architectenbu- reaus uit de regio, een tuin- vormgever, een interieurar- chitect, Bedrijfsgemeen- schap Schiemond (BGS) en natuurlijk Studio Jan des Bouvrie: ze waren allemaal present op het openbare feestje van het Woon Infor- matie Centrum. De opening werd verricht door de man waar niemand meer om heen kan: Jan des Bouvrie. De man heeft een voorliefde voor de 177 monumenten in de stad, zei de binnenhuisar- chitect. Tijdens de opening maakte hij tussen neus en lippen nog een opmerking over in zijn ogen 'niet pas- sende nieuwbouw' in de omgeving van De Koren- beurs, die wat hem betreft wel verwijderd mag wor- den. Lage-vloerbussen SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote of St. Janskerk wordt zaterdag 4 juli verzorgd door Julia Oerinva op piano. Aanvang is 15.00 uur en de toegang is gratis. Rommelmarkt Driving Wheel AFS ZIE ADVERTENTIE ELDERS IN DEZE KRANT FotoKlein met 16 vakzaken altijd bij u in de buurt! Foto Video Audio KTV Telecom CONTACTLENZEN v.a. per maand Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijkopstadenwijk Woensdag 1 juli 1998 xq52 Hervormde gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang,: 10.00 uur, ds. F. Ober- man. Aanvang: 17.00 uur, ds. A. Heij. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. A.J. Wtenweerde. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. Aanvang: 10.00 uur, dhr. J. Meinders. Gereformeerde Kerk De Ark Hargplein. Aanvang: 10.00 uur, ds. J. Couvee. Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. A.N. Ver- heul. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. A.J. Wtenweerde. Schieland Ziekenhuis B.K. Laan, hal polikliniek. Aan vang: 10.30 uur, ds. M.E. Suur- mond-Vonkeman. Gereformeerde Bond C.S.G. Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan. Aanvang: 10.00 uur, ds. G.H. van Kooten. Grote Kerk, Lange Kerkstraat, ds. A. Heij. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. Aanvang: 09.30 uur, stud. C.M. van der Klis. Aanvang: 16.30 uur, ds. B.J. Eikelboom. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. Woensdag 09.00 uur, eucharistieviering. Vrij- dag 19.00 uur, communiteitsmis. Zondag 09.30 uur, euch.viering, voorganger K. Veltman. Martinuskerk, Willem Andriessen- laan. Dinsdag 09.15 uur, markt- mis. Donderdag, 09.15 uur, eucha ristieviering. Zaterdag 18.30 uur eucharistieviering, voorganger K. Veltman. Zondag 11.00 uur, vie- ring van woord en communie, voorganger T. van den Ende. Parochiekerk St. Jan de Doper O.L.V. Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zondag 10.30 uur, zondagsviering met koor- en samenzang. Zaterdag 17.00 uur. Woensdag 09.15 uur, weekviering. Oud-KatholiekeKerk Dam 30. Aanvang: 10.15 uur, ge- zongen euch.viering. Basiliek van de H. Liduina en O.L.V. Rozenkrans Singel 106. Zaterdag 18.00 uur, euch.viering. Zondag hoogmis, aanvang: 10.15 uur pastoor P.M. Vismans. Kapel Huize Frankeland. Zondag 09.15 uur, euch.viering. R.K. Parochiekerk v/h H. Hart Lekstraat 55. Woensdag 19.00 uur, weekviering in de pastorie. Eerste vrijdag van de maand, 19.00 uur in de pastorie. Zondag 10.00 uur, zondagsviering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. Aanvang: 10.30 uur, ds. J.F. Klijnsma. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. Zondag 13.30 uur, samenkomst. Woensdag 20.00 uur, bijbelstudie/bidstond. 't Paxhuis, Schie 11. Zaterdag 19.30 uur, jeugdavond. Leger des Heils Lange Haven 27. Aanvang: 10.00 uur, plaatselijke officieren Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. Gemeente Oud Mathenesse, zaterdag 17.30 uur. Gemeente Nieuwland, zondag 10.00 uur. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat 67. Elke tweede en vierde zondag in de maand. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon: 010-4738322 Telefax: 010-4731589 Geopend ma. t/m vrij. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Stadskoeriers 010-4514555 ma. t/m vrij. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning CHEF VERKOOP REGIO: W. Monster Telefoon 010 - 4738322 VERTEGENWOORDIGERS: J. van Merwijk Telefoon: 010-4738322 VERKOOPLEIDER: G. de Boer Telefoon 010-4004288 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon: 010-4736543 Telefax: 010-4731589 Redactie: K. van der Knaap J. Teunissen Chef-redacteur: H. Mulder Telefoon: 010-4004491 FOTOGRAFIE: en voor foto(na)bestellingen R. van der Kraan van Eyckstraat 37 3141 XB Maassluis 06-51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Dergelijke uitspraken zijn de krenten in de, pap in de meestal standaard openingspraatjes. Ver- der hield Des Bouvrie zijn toe- spraak uiterst correct. Hij wees op de mogelijkheden van de oude binnenstad, en de toekomst van de Korenbeurs en de bibliotheek in het bijzonder. In de foyer van het Theater aan de Schie waren de tekeningen voor de verbou- wing van de Korenbeurs ook te zien. De plannen liggen momen- teel ter beoordeling bij de ge meente Schiedam. Wethouder Adri Reijnhout maakte in zijn toespraak overigens bekend te overwegen een ontwerpwedstrijd te organiseren voor nieuw straat- meubilair. De bestaande Holland- se paaltjes en lantaarnpalen vindt hij maar saai. Zaterdag 27 juni stond Schiedam in het teken van 'kleur, vorm en detail'. Hoewel het gros van de deelnemers bestond uit architec- ten, leek toch de nadruk te liggen op openbaar en prive-groen. Cees van Oorschot van de gemeente Schiedam vertelde over het re- centelijk ingerichte Oude Kerk- hof bij de Grote Kerk en de Lin- De activiteiten van de Tweede Dag van de Architectuur concentreerden zich met name op en rondom het Stadserfplein. Foto Roger van der Kraan denhof bij het Oude Weeshuis achter de Hoogstraat. In de foyer van het Theater aan de Schie toonde tuinvormgever Govert Visser op foto's en in tekeningen zijn kunnen. Zijn ideeen waren te bezichtigen in twee particuliere tuinen aan de Oostsingel. Onder begeleiding bekeek een groep groenliefhebbers hoe de langge- rekte tuin op nummer 66 met een- voudige ingrepen is veranderd in een tuin met ruimtes met verschil- lende functies: bestrating direct achter het huis, een grote vijver met overhangende kiwiplant, daarachter een grasveld voor de kinderen en tegen de waterkant een pergola met zithoek. Aan Oostsingel 8 is het talent van deze tuinvormgever helemaal goed te zien. Hier is een 'antieke tuin' ge- maakt, dat wil zeggen met ele- menten die doen denken aan vroeger tijden. Klassieke orna- menten en symmetrie zorgen hier voor. Deze tuin is verdeeld in ver- schillende tuinkamers, die elk een eigen sfeer hebben.'s Middags stelde een vijftal particulieren hun tuin open voor publiek. De belangstelling was niet overwel- digend, maar voldoende om de trotse bezitters van een flink stuk stadsgroen gelegenheid te geven tot uitleg over hun tuin. Hieruit bleek het contrast tussen de mo- derne, hedendaagse tuin aan Lan ge Haven 107 en de oude tuin aan Warande 167. De eerste is recen- telijk aangelegd volgens de laat- ste tuintrends, de ander heeft een groot gazon met spannende tuin- paadjes die uitkomen bij een prachtige oude beuk. Zoals gezegd, er was veel groen tijdens de tweede Dag van de Ar chitectuur. Maar in de foyer van het Schiedamse theater waren de deelnemende architecten aanwe- zig met een fotopresentatie van hun werk: de 'metamorfose' van de Vlaardingse Pelmolen bijvoor- beeld. Schiedammers werden de ze dag in de gelegenheid gesteld vragen te stellen aan de experts op het gebied van (binnenhuis-) architectuur. In het Woon Infor- matie Centrum (WIC) was een presentatie van alle recent vol- tooide, respectievelijk nog uit te voeren, nieuwbouwprojecten te zien. De organisatie van de Dag van de Architectuur is in handen van de Stichting Woonpromotie Schiedam, die opereert vanuit het WIC. Dus moeten de Schiedamse woningen op deze dag goed aan de man gebracht worden. Grote foto's laten de stad van z'n beste kant zien en folders helpen de woningzoekende verder op de zoektocht naar een woning tussen 'metropool en dorp'. En in een kleurrijke nieuwsbrief vertelt wethouder Adri Reijnhout over 'zijn mooiste wijk' Sveaparken, die het noorden van Schiedam zal gaan opsieren. Dan is er ook nog het project Dalsland, dat even- eens uit het Scandinavie-virus is ontstaan. De 32 eengezinswonin- gen met de naam Sormland ko- men in de omgeving van de Troelstralaan. Deze zullen onge- twijfeld meer populariteit genie- ten dan de gele Rembrandttoren in Schiedam West, waarvan nog steeds niet alle appartementen zijn verkocht. In het WIC is te- vens een folder te vinden over het 'torentje van Yvon', dat in de toe komst in Nieuwland zal komen te staan. De kunstenaar Yvon Koop- man vond dit torentje op het ter- rein van het Academisch Zieken huis in Leiden en wilde het elders gebruiken. Het komt nu in het plantsoen bij .de bocht van de Burgemeester Stulemeijerlaan in Nieuwland te staan. Het torentje zal dienst doen als lantaarn en ie- der seizoen een ander kleur licht verspreiden: blauw in de winter, groen in het vootjaar, geel in de zomer en oranje in de herfst. MARGREET FEENSTRA SCHIEDAM - Voor het eerst sinds 1993 heeft de RET in 1997 een winst weten te realiseren in het aantal reizigers. Maar liefst 695 miljoen reizigerskilometers werden er genoteerd; zeven mil joen meer dan in 1995 en 1996. Maar ook op andere vlakken was 1997 een buitengewoon goed jaar voor de Rotterdamse Elec- trische Tram. Zo werd er een succesvol begin gemaakt met een veranderingsproces waarbij effi ciency en reiziger centraal staan en blijkt het bedrijf met een op- brengstengroei van 7,45 procent ruim twee procent boven het lan- delijk gemiddelde te zitten. Het veranderingsproces is dus in gang gezet. En dat was het afgelo- pen jaar te merken. Achterstallig onderhoud werd weggewerkt en fi- nanciele risico's teruggedrongen. Doel is de kwaliteit van tram, me tro en bus te waarborgen en verbe- teren. Voor de RET is dat pure noodzaak nu bekend is geworden dat de rijksbijdrage tussen nu en 2001 met vijftig miljoen gulden wordt teruggebracht. Getracht wordt dit gat zelf op te vullen door een betere efficiency, een groei in het aantal reizigers en een verla- ging van het ziekteverzuim. Een andere inbreuk op de inkom- sten wordt vanaf 1999 verwacht. In 1997 is namelijk een nieuw con tract tot stand gekomen tussen de Minister van Onderwijs en de ov- sector voor de OV-Studentenkaart. Studenten krijgen daardoor vanaf 1 januari 1999 een sterk verslech- terd aanbod, waarvan ook de ov- bedrijfstak de dupe wordt. Zij krijgt namelijk een veel lagere prijs voor haar diensten. Voor de RET betekent dit concreet een extra ver- mindering van inkomsten van zes miljoen gulden. Ook daarom is het voor het vervoersbedrijf van het grootste belang om nu al te gaan sparen'. In 1997 kon de spaarpot al aardig worden gevuld. Mede door de opbrengstengroei kon dit jaar worden afgesloten met een po- sitief resultaat van 6,2 miljoen gul den. Met het oog op de verminder- de rijksbijdrage de komende jaren De divisie Tram deed het goed in 1997. Een winst van negen miljoen reizigerskilometers tegen een lichte daling van het aantal betalende passagiers. Foto Roger van der Kraan verwacht en hoopt men in 2001 uiteindelijk uit te komen op een groei van 4 miljoen. Maar dan zal wel het veranderingsproces onver- minderd doorgezet moeten wor den. Het afgelopen jaar zijn veranderin- gen over de gehele linie tot ont- wikkeling gebracht. Aan de ene kant door 'al werkende' concrete verbeteringen te realiseren en aan de andere kant door systematisch te werken aan de uitvoering van een integraal veranderingsplan. De kwaliteit en efficiency werden di rect zichtbaar door bijvoorbeeld de aanschaf van nog eens vijftien la ge-vloerbussen. De RET beschikt daardoor nu in totaal over veertig van deze klantvriendelijke bussen. Ook scoorde Vervoer op Maat be- duidend beter. De miljoenste be- zoeker werd verwelkomd en het aantal klachten over de systeemop- zet en uitvoering nam in 1997 sterk af. De RET werd het afgelopen jaar ook 'al werkende' gesplitst in de drie divisies Tram, Bus en Metro. Met deze opsplisting van onderde- len denkt men een beter product te kunnen leveren dat kwaliteitge- richt is. De divisie Bus kon 1997 afsluiten met een winst van een miljoen reizigerskilometers. De di visie Tram boekte daarentegen een winst van maar liefst negen mil joen reizigerskilometers, maar hierbij moet worden aangemerkt dat deze winst bijna in zijn geheel voor rekening van lijn 20 (over de Erasmusbrug) komt. Om de tram ook in de toekomst te laten groeien zal service aan de klant en verho- ging van de rijsnelheid van groot belang zijn, verwacht de RET. Vooral omdat op korte termijn geen grote verdere uitbreidingen op het tramnet te verwachten zijn. Het aantal betalende reizigers in de bus daalde licht: van 99,5 (1996) naar 99,4 procent. In de tram be- taalde 96,1 procent, tegen 97,4 procent in 1996. Meer problemen had de RET in tern. Zo bleek het ziekteverzuim een stuk minder makkelijk terug te dringen dan men vooraf had ge- dacht. Vooral het verzuim onder wagenbegeleiders (Melkertbanen) nam buitenproportionele vormen aan; 17,7 procent in 1997 tegen 17,2 procent in 1996. Bekeken wordt nu hoe er gekomen kan wor den tot onder andere een duidelij- kere functieomschrijving. De reizi gers en trambestuurders ervaren de wagenbegeleiders positief, maar zijzelf hebben nog al eens te kla- gen over het eentonige karakter van het werk. Het bruto ziektever zuim daalde over de gehele linie echter toch; van 10,6 naar tien pro- cent. Doel is om in 2001 uit te ko men op een ziekteverzuim van rond de acht procent. KARIN VAN DER KNAAP SCHIEDAM - De 'Multifunctio- nele Zaal', waar onder andere de gemeenteraad vergadert, krijgt waarschijnlijk als naam de 'Gravin Aleida Zaal'. Burgemeester R. Scheeres maakte dit maandag 29 juni bekend. De suggestie is af- komstig van S. Rosman, voorzitter van de Historische Vereniging Schiedam. Binnenkort wordt hier- over een beslissing genomen. SCHIEDAM - Stichting Welzijn Schiedam houdt zondag 5 juli op het Dr. Willem Dreesplein een rommelmarkt. De rommelmarkt begint om 10.00 en duurt tot 15.00 uur. Stichting Welzijn, locatie wijkcentrum Dreesplein, zoekt verder per September een mede- werk(st)er voor de vervolgcursus Windows '95 en Microsoft '97 voor volwassenen. Belangstellen- den kunnen contact opnemen met C. Pauw (473 86 71). SCHIEDAM - Driving Wheel is een nieuwe bluesband die de lang vergeten kenmerken van de oude blues uit de jaren 40,50 en 60 weer terug brengt. Driving Wheel maakt de blues weer tot wat het oorspron- kelijk was, namelijk dansmuziek, gebaseerd op de Chicagoblues van mensen als Howling Wolf en Otis Rush. Ronald Welgemoed. Wil liam van Veenendaal, Wybe Ver- hoog en Ton Dijkman vormen sa- men Driving Wheel, een band die swingt als een train en ieder optre- den tot een feest maakt. Zaterdag 4 juli treden ze op in cafe Podium aan de Lange Haven. Aanvang 22.00 uur, toegang gratis. WATERWEG - Voor de deelne mers aan een uitwisselingspro- gramma zoekt AFS gastvrije ge- zinnen die het huis willen open- stellen voor een scholier uit Ame- rika en daarmee de wereld in huis halen. Gei'nteresseerden kunnen voor meer informatie overdag bel- len naar 020 - 626 94 81. 's Avonds kan men bellen met 010 - 243 09 64. SCHIEDAM - De digitale site van de gemeente Schiedam. Schiedam Digitaal, wordt nog steeds niet door de gemeente bijgehouden. In oktober van het vorige jaar is het digitale visitekaartje van de ge meente Schiedam voor de laatste keer bijgewerkt. Bezoekers moe ten het doen met de oude gemeen- tegids van 1997, en worden con- fronteerd met verouderde informa tie. Ook blijken adressen niet meer te kloppen, en staat de naam van een overleden raadslid nog steeds op de gemeentepagina. In de raadscommissie Algemene en Economische Zaken heeft raadslid M. Siljee (PvdA) verzocht de site van betere en actuele infor matie te voorzien. Burgemeester R. Scheeres antwoordde dat dit op korte termijn niet zal gebeuren. Overwogen wordt om Schiedam Digitaal tijdeiijk van Internet te ha len. Har Buijnster ontwierp het nieuwe logo. SCHIEDAM - Met het heengaan van de 'burgemeester' van Jeugd land en diens 'wethouder', Joop van Broekhoven en Riet Immer- zeel, is het instituut ook van naam veranderd. Jeugdland heet voort- aan Jeugdland 2000. De naam is sinds kort verbonden aan een eveneens nieuw logo. De uiterlijke veranderingen moeten duidelijk maken dat ook de organisatievorm bij Jeugdland is veranderd. Jeugdland is overgegaan van de af- deling Maatschappelijke aangele- genheden naar de Dienst Sport en Recreatie. Maar de doelstelling van Jeugdland 2000 lijkt nauwe- lijks te zijn veranderd. Centraal staat nog altijd 'het organiseren van een groot aantal activiteiten voor kinderen van 5 tot 14 jaar, uit alle wijken van Schiedam om zo SCHIEDAM - Het AOV/Unie 55+ voelt zich als eenmansfractie 'ge- neerd' en 'achtergesteld' omdat de ouderenpartij geen eigen fractieka mer krijgt. Het steekt raadslid C. Raaphorst-de Groot vooral dat haar partij geen uitnodiging heeft ontvangen toen de fractiekamers werden verdeeld. „Alles is nu verdeeld. Je voelt je buitengesloten, we staan nu aan het begin van de periode van vier jaar, en dan vraag je je af hoe het verder moet met het vervolg van het trace. We schijnen als een mansfractie geen rechten te heb ben, die mogen het zelf uitzoeken. Ik ben niet uit op een rel, maar het gaat om rechtsgelijkheid en niet al le partijen houden zich daaraan. Burgemeester R. Scheeres zei in de commissievergadering Algemene en Economische Zaken van maan dag 29 juni dat eenmansfracties hun ruimte met andere eenmans fracties moeten delen, het aantal kamers is nu eenmaal beperkt. De SP heeft zich inmiddels bereid gevonden haar kamer te delen met het AVO/Unie 55+. FOIQ-KLEIN ZOMER- OPRUIMING! klein zichzelf verder te ontwikkelen en te stimuleren binnen hun eigen wijk en omgeving'. Uit diverse ontwerpen voor het nieuwe logo is uiteindelijk gekozen voor het ont- werp van Har Buijnster, medewer- ker bij de gemeente Schiedam. Hij tekende een speels silhouet van de stad, met daarboven 'Jeugdland 2000'. De letters zijn in kleuren- druk turquoise, het is de huiskleur van de Dienst Sport en Recreatie. Het zwarte, cartoonachtige silhou et van de stad verwijst naar de be- levingswereld van de kinderen, de doelgroep van Jeugdland 2000. De felgele cijfers 2000 verwijzen naar de nieuwe formule van Jeugdland, die als een soort train door de stad dendert. De kleuren van de ge meente Schiedam komen terug in het geel en zwart. De komende zo mer zal het nieuwe logo van Jeugdland 2000 veelvuldig in de stad te zien zijn. SCHIEDAM - De volgende activi teiten worden voor 55-plussers ge- organiseerd in Schiedam. Donder dag 2 juli gymnastiek in diensten- centrum De Woudhoek van 11.30 tot 12.30 uur (fl. 2,-) en olieverf- schilderen in dienstencentrum Oost van 14.00 tot 16.00 uur. Zon dag 5 juli een koffie-inloop in De 4 Molens van 11.00 tot 13.00 uur (gratis) en maandag 6 juli klaver- jassen in dienstencentrum De Woudhoek van 19.30 tot 22.00 uur (fl. 2,50 p/m). Die dag wordt er ook koersbal gespeeld in diensten centrum Oost van 14.00 tot 16.00 uur (fl. 2,-). Dinsdag 7 juli is er een koffie-inloop in De 4 Molens van 10.00 tot 12.00 uur (fl. 1,-) en bin go in wijkpost Zuid van 13.30 tot 15.30 uur (fl. 7,50 voor 12 rondep) Woensdag 8 juli wordt er een ac- tiviteitenochtend georganiseerd in dienstencentrum Oost van 10.00 tot 12.00 uur (fl. 1,50), soos in dienstencentrum De Woudhoek van 10.00 tot 12.00 uur, (fl. 1,50 p/ m) en handwerken Welfare in dienstencentrum Oost van 14.00 tot 16.00 uur (gratis). Hoogstraat 2 Schiedam 010-473 59 19 met u>Uc»deli^tc pieetoK. rfKcOit de oJUiciei.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 3