Festiviteiten in en rond Parijs "Chippen, pinnen, opladen, waar heeft u het over?" Over de nieuwe Giropas met Chipper. POSTBANK De nieuwe Giropas met Chipper. Daar kun je meer mee. Hotel deVille Marais fool iHtn 4-. foot lociod MaasstaD VAKAIUTIE Tot en met eind augustus: In Parijs, Jardin des Tuileries (Espace des Feuillants): Fetes des Tuileries (kermis) van 11.00 tot middernacht, op vrijdag, zaterdag en feestdagen van 11.00 tot 01.00 uur. Info: 01 46 27 52 29. Tot en met 12 juli: In Parijs, Cite des Sciences et de Tlndustrie (30, av. Corentin-Cariou): Spektakel 'Wereldkampioenschappen van voetbal- lende robots', kortom robots die voetballen. Info: 08 36 68 29 30. 10 juli: In Parijs, Champs-de-Mars: Concert van de Drie Tenoren (Car- reras, Domingo en Pavarotti) om 21.00 uur in de openlucht, beperkt aantal te verkrijgen kaarten (tegen betaling) zijn te verkrijgen voor vlakbij het concert. Info: 01 53 41 10 09. 12 juli: In Saint-Maur, Place de la Pie: Bals a la Pie (dansfeest). Info: 01 48 86 41 15. 13 juli: In Gennevilliers, bij het stadhuis (177, av. Gabriel Peri): 14 ju- li-feest, van 20.00 tot middernacht, geluid- en lichtspektakel. Info: 01 40 85 64 91. 13 en 14 juli: In Parijs: Viering Nationale Feestdag, diverse festivitei ten door de gehele stad, o.a. dansfeest, militair defile, vuurwerk, etc. Info: 01 49 52 53 54. Eind augustus tot eind September: In Saint-Cloud: kermis in het park. Info: 01 47 71 53 00. Eind augustus tot begin oktober: In Parijs (Bois de Boulogne) op vrij dag, zaterdag en feestdagen van 14.00 tot 01.00 uur: Kermis. Info: 01 46 27 52 29. 12 en 19 September: In Montfermeil, Chateau des Cedres (47, rue Hen ri Barbusse): Historisch nachtspektakel, licht/geluid, vuurwerk, ridders en andere personages en schouwspelen. Info: 01 41 70 70 48. Tot augustus: In Parijs: Tuinen/parkenfestival in Pare floral, Pre Cate- lan, Bagatelle, Bois de Vincennes en La ferme de Paris. Info: 01 40 71 74 00. Tot en met 26 September: In Parijs, Pare floral de Paris, Route de la Py- ramide, Bois de Vincennes: Jazz Festival *s zaterdags om 16.30 uur, jazzconcerten in de grote muziektent van La Vallee des Fleurs. Info: 01 43 43 92 95. Tot en met 27 September: In Parijs, Pare floral de Paris, Route de la Py- ramide, Bois de Vincennes: Klassieke Muziek Festival's zondags om 16.30 uur, klassieke muziekconcerten in de grote muziektent van La Vallee des Fleurs. Info: 01 43 43 92 95. Tot en met 23 november: In Saint-Denis: diverse festiviteiten op het historische parcours tussen de basiliek en Stade de France. Info: 01 55 87 08 70. Tot en met 13 juli: In Villepinte (Espace V.): Festival 98 Cultuur en Sport: theater, film, muziek, enz. Info: 01 41 52 53 00. Tot en met 14 juli: In Parijs, in de Oranjerie van Pare de Bagatelle, Bois de Boulogne: 15e Chopin Festival: pianoconcerten en -recitals. Info: 01 45 00 22 19/69 75. Tot en met 12 juli: In Parijs op diverse plaatsen in het 19e arrondisse- ment: La Villette Jazz Festival, jazzmuzikanten uit de gehele wereld, bekend en onbekend, treden op in parken, straten en clubs. Info: 0 803 306 306/075 075. 14 juli tot 15augustus: In Parijs op diverse plaatsen in het 19earrondis- sement: Festival Paris, Quartier d'Et6: fanfares, wereldmuziek, theater, parades, straatoptredens etc. Info: 01 44 83 64 40. 17 juli tot eind augustus: In Parijs, Pare de la Villette (211 av. Jean-Jau- res): Openluchtbioscoop festival: thema: met de stroom mee. Iedere avond een andere film vertoond op een gigantisch scherm. Niet op zon- dag. Info: 0 803 306 306. Tot en met 12 juli: In Saint-Denis op Square Casanova, geopend van 19.00 tot 24.00 uur, spektakel om 21.00 uur, speciaal voor jongeren di verse activiteiten. Info: 01 55 87 08 70/01 55 93 07 36. 11 en 12 juli: In Parijs, Pont Louis-Philippe: Rommelmarkt van 10.00 tot 20.00 uur. Info: 01 40 62 95 95. Dit is een kleine selectie van de hoeveelheid festiviteiten c.q. activi teiten die plaatsvindt in en rond Parijs. Wie meer informatie wil kan in Parijs langsgaan bij de VVV (FOffice de Tourisme de Paris) 127 av. des Champs-Elysees, 75008 Paris, of bellen met de VVV Parijs: 01 49 52 53 54. Alle hier genoemde telefoonnummers zijn Franse nummers. Vanuit Nederland dient dus eerst 0033 gedraaid te worden, waarna de 0 voor het kengetal weggelaten kan worden. Het telefoonnummer van het Parijse VVV wordt dan bijvoorbeeld 0033 1 49 52 53 54. Bij het ter perse gaan van deze krant was de hierboven vermelde informatie correct. Maasstad neemt dan ook geen verantwoorde- lijkheid voor eventuele wijzigingen in het programma of het niet doorgaan van festiviteiten. de nieuwe pas nu ook chippen bij een aantal winkels. Bovendien is de 9123*66 23*456 Er gaat iets veranderen aan uw oude Giromaatpas. Deze wordt namelijk vernieuwd en krijgt nu een Chipper. Dit is een klein goud- kleurig vakje op de voorkant van uw pas. Een elektronische portemonnee met klein- geld waarmee u heel gemakkelijk en vooral snel kleine bedragen kunt betalen. Bijvoorbeeld geld om te parkeren. Dat chippen gaat heel snel. U hoeft geen pincode in te voeren. En het bedrag wordt direct van de pas afgeschreven. De nieuwe Giropas met Chipper kunt u eenvoudig opladen: rechtstreeks met geld van uw Girorekening. Voor de veiligheid is voor het op laden wel een Chipper-code nodig. Opladen doet u gewoon in de telefooncel of thuis met de Chipper-telefoon. nieuwe Giropas met Chipper ook een telefoonkaart. En daar komen straks nog veel meer nieuwe functies bij. Gewoon pinnen en betalen kan met de nieuwe pas natuurlijk ook. Uiteraard krijgt u vanzelf bericht wanneer u uw nieuwe Giropas met Chipper kunt verwachten. Wilt u meer weten? Bel dan naar de Klanten- service Giropas (058) 215 85 55: elke werkdag bereikbaar van 8.00 tot 21.00 uur. En op zaterdag tussen 9.00 en 17.00 uur. Internet: www.postbank.nl heeft de stad dan ook veel weg van een openluchtmuseum, een Madu- rodam op ware grootte, met een niet aflatende stroom bezoekers en toeristen. Busladingen vol worden afgezet bij de Notre Dame voor de deur of aan de voet van de Sacre Coeur. Op een goede dag wordt er meer Engels, Japans en Duits ge- sproken dan Frans, en bijna zou vergeten worden dat er in Parijs ook nog miljoenen gewone men- sen wonen, Les Parisiens. Dat is zeker de afgelopen maand zo geweest. Duizenden voetbal- liefhebbers van over de hele we reld (met, maar meestal zonder kaartje) streken neer in de metro- pool, die bontgekleurd werd dank- zij de vlaggen uit alle windstreken. Sporadisch voegden Fransen zich bij het gezelschap, maar meestal niet: zij hadden alle kaarten en za- ten dus in de stadions. Het mocht de pret niet drukken op het plein naast Hotel de Ville (stadhuis) waar een reusachtig scherm was neergezet en waar de fans gebroe- derlijk de wedstrijden bekeken. In tegenstelling tot de vele beelden en berichten van rellen en ongere- geldheden (met dank aan wat ver- dwaalde gekken uit Engeland en Duitsland) was daar nauwelijks een wanklank te horen. Liefde voor het spel bracht bij velen het beste naar boven: Tijdens Neder land - Zuid-Korea kraaiden die sporadisch aanwezige Fransen eu- forie over het vertoonde, om even later met een oranje vlag terug te keren op het plein. Dit tot grote hi- lariteit van Argentijnen, Nederlan- ders, Chilenen, Jamaicanen, Kore- anen en zelfs Duitsers, die erg on- der de indruk waren van het ver toonde spel en daarom plechtig be- loofden er alles aan te gaan doen om Nederland niet tegen te komen in de tweede ronde. En de Duitsers hebben als bekend woord gehou- den, zij eindigden net als Neder land op de eerste plaats in de poule en ontliepen zo de confrontatie. Hoe dan ook, voetbal bepaalt tot zondag het dagelijks leven in Pa rijs, waar zelfs Amerikanen na hun bezoek aan La Tour Eiffel plaats namen in het heuse stadion bij Le Trocadero (ook metrostJtion voor diegenen die zondag daar een fina le willen kijken), op honderd meter van de 317 meter hoge mast. Het is overigens na 12 juli nog niet gedaan met de pret in Parijs. Twee dagen later barst namelijk het grootste jaarlijkse feest los in Frankrijk: Quatorze Juillet. Die veertiende juli wordt de Franse Re- volutie herdacht, die begon met de bestorming van de Bastille in 1789. De gevangenis heeft dat niet overleefd en leeft nu alleen nog voort in een plaquette op de Place de la Bastille (metrostation) waar nu een groot nieuw operagebouw staat. Deze op de Amsterdamse Stopera lijkende concerthal schijnt overigens vanwege de abominabe- le akoestiek een van de grootste mislukte prestigeprojecten van het Parijse gemeentebestuur te zijn. maar dit terzijde. 14 juli is voor de Fransen wat Koninginnedag is voor Nederland, maar dan gekker. Een klein voorproefje werd gege- ven in het weekeinde van 20 en 21 juni. Op 21 juni viert Frankrijk jaarlijks het Fete de la Musique. Alleen op die dag mag iedereen die muziek maakt (of denkt dat te ma- ken) vrij op straat spelen tot diep in de nacht. En dat gebeurde dan ook en masse. Overal stonden bandjes troubadours en strijkorksten, al naar gelang de locaties. Op de Pla ce des Vosges in de cultuurwijk Marais (metrohalte St Paul) was het vooral klassieke muziek dat de toon zette. Dit plein waaraan de grote schrijver Victor Hugo nog gewoond heeft is een idyllisch punt in het Parijse stadsgeweld. Een verstilde binnenplaats met centraal een park, omringd door prachtige panden met arcades waaronder zich talloze etablisse- menten bevinden, die de gasten mee terug nemen in de tijd. En daar hoort natuurlijk de romanti- sche muziek van historische instru- menten bij. Tot op een bepaald moment het opzwepende ritme van Braziliaanse trommelaars de ruim- te vult. Met veel bombarie nemen ze de macht op het plein tijdelijk over en slepen ze een groot gedeel- te van het publiek mee in hun kiel- zog door de straten van Marais. Ze zijn duidelijk bezig aan een zege- tocht en willen zoveel mogelijk mensen op sleeptouw nemen. Een kwartier later, tijdens weer een hal- te, staat de hele straat zwart van de dansende mensen. Tot grote vreug- de van velen, tot groot ongenoegen van een enkeling. Plotseling ver- schijnt een goed voorbereide dame op de vijfde verdieping van zo'n typisch Franse herenhuis, die in een vloeiende beweging vijf im mense emmers water over haar balkon naar beneden kiepert. Het deert niemand echt. De sfeer was al zo heet dat een beetje verfrissing welkom was. Mevrouw heeft het tromgeroffel, nu op voile oorlogs- sterkte, echter door haar actie nog een half uurtje langer moeten door- staan. Daarna valt de Braziliaanse optocht uiteindelijk uiteen op de plek waar het Franse volk ooit bij- een kwam om de samenleving op zijn kop te zetten: Place de la Bas- 'Voetbalstadion' onder de Eiffeltoren, geopend tot 12 juli.(Foto: Maurice Heijnen) tille. Het muziekfeest gaat echter door tot diep in de nacht. Parijs heeft onnoemelijk veel be- zienswaardigheden, die iedereen eigenlijk wel gezien moet hebben. Enkele zijn al genoemd, andere zo- als de Place de la Concorde, Arc de Triomphe, Champs Elysees, Centre Pompidou, Les Halles, Louvre en Moulin Rouge nog niet. Toch is het ook wel eens leuk om Parijs op een andere manier te doen. Door dus de topattracties eens links te laten liggen en te kie- zen voor het Parijs van les Pari siens. Slenter gewoon eens door de straten van niet zulke bekende toe- ristische wijken of vier de feesten foto: Maison de la France van de Fransen mee. Maasstad be- keek het programma-aanbod voor deze zomer en maakte een kleine selectie, die elders op deze pagina te vinden is. Wie op een dergelijke manier Parijs gaat doen, doet er overigens wel verstandig aan even een kleine spoedcursus Frans te doen, want de meeste Parijzenaren spreken nauwelijks een andere taal of willen dat niet. Meer informatie over vakantie in Frankrijk in het algemeen en Parijs in het bijzonder: Maison de la France (Frans Nationaal Verkeersbureau), Prinsengracht 670, 1017 KX Amsterdam, tel. 0900-11 22 33 2. Terrasje onder de arcades van Place des Vosges in de wijk Marais. (Foto: Maison de la France Parijs, de lichtstad, de stad van de romantiek ook. Heel Nederland is er een keer geweest, of langs ge weest op weg naar het zonnige zui- den. Staand in de file op de Perip- herique, de ringweg, heeft menig- een weleens zitten schelden op Franse snelheidsduivels, onderwijl dromend van mooie, warme nach- ten langs de Seine. Parijs, of Parie zoals de Fransen zeggen, heeft kortom een magische klank en een enorme aantrekkingskracht over de hele wereld. Iedereen wil de Eiffeltoren zien of op zijn minst getekend zijn op Place du Tertre in de fameuze kunstenaarswijk Montmartre. Het hele jaar rond PARIJS - De zomer is Frans. De Coupe du Monde beheerst de wereld. Alle ogen zijn gericht op het vakantieland bij uitstek, dat met de wereldkampioenschappen nog eens extra reclame kan maken voor zichzelf en dat tot nu toe uitstekend doet. Ko- ning Voetbal regeert en zijn troon zal zondag naar ongekende hoogten stijgen. De laatste wedstrijd wordt gespeeld in het Stade de France in Saint Denis, het grote slotfeest echter wordt uiteraard gevierd in Parijs, waar ze wel weg weten met een feestje meer of minder. Want deze zomer staat dan in Frankrijk weliswaar in het teken van het WK, in Parijs is nog veel meer te doen. TEKSTMAURICE HEIJNEN

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 17