Antwerpen, stad met vele gezichten De zwanenridder doolt ook wel eens door de Jodenwijk In de Jodenbuurt staat de tijd stil 'Reis door het magisch verleden' Koala's kijken in Planckendael Wacht even, is mijn Giropas nu ook een telefoonkaart?" Legendes Ja, en u kunt ermee bellen in meer dan 20.000 telefooncellen. POSTBANK De nieuwe Giropas met Chipper. Daar kun je meer mee. ANTWERPEN - Op het eer- ste gezicht lijkt het een gewo- ne wijk. Een wat smoezelige buurt achter het centraal sta tion, waar de huizen dicht op- eengepakt staan. Maar de ko- kertjes met stukjes Talmoed naast de deuren, de winkel- tjes waar kosjer eten wordt verkocht en de mannen met zwarte pakken en hoeden waar lange pijpekrullen on- deruit steken, verraden dat dit de Jodenbuurt van Antwer pen is. De winkels aan de Meir, de terrasjes op de Grote Markt, muse um het Steen aan de Schelde; beelden van Antwerpen die de meeste Nederlanders inmiddels wel kennen. Wie de stad echt wil ontdekken, moet deze platgetreden toeristenpaden mijden. Bij de Suikerrui nu eens niet rechtdoor lopen, maar rechtsaf slaan bijvoorbeeld. Daar ligt de wijk 'Het Zuid', met kunstga- leries, het Museum voor schone kunsten en ontelbare antiek- winkeltjes. In diezelfde wijk is de ingang van een van Antwer pen's best bewaarde geheimen; de voetgangerstunnels onder de Schelde, met prachtig gerestaureerde houten roltrappen. De medewerkers van het Antwerpse gidsenbureau kennen alle verhalen over hun stad. Het aanbod van rondleidingen is groot; er is onder andere een diamantwandeling, een stations- wandeling, een parkwandeling en een wandeling door de Joodse wijk. Er is zelfs een rondleiding door het Verleden van Antwerpen, langs de plekken waar ooit mythen en sagen ont- stonden. MECHELEN - Veel Neder landers kennen de Zoo van Antwerpen inmiddels wel. Wat minder bekend, maar minstens zo bijzonder, is dierenpark Planckendael bij Mechelen. Dit zusterpark van de Zoo van Antwerpen biedt onderdak aan honder- den dieren uit allerlei wind- streken. Deze zomer heeft Planckendael een aantal lo- ges met een hoge aaibaar- heidsfactor over de vloer. Twee koala's uit de Zoo van San Diego in de Verenigde Staten zijn tot 31 oktober te gast in het park. V VAKAHITIE Art-Nouveau complex 'De Vijf Werelddelenin't Zuid, beter bekend a Is't Bootje. „We zijn nu in het jaar 5758..." Met de Joodse jaartelling begint de rabbi zijn introductie van de zo- merwandeling door de Jodenbuurt, die het Antwerpse bureau voor toe- risme tot September organiseert. Startpunt van de rondleiding is de synagoge, waar alle mannelijke deelnemers een keppeltje op moe- ten. Daarna gaan de groepen de wijk in onder leiding van gidsen van het Bureau voor Toerisme. Er wonen zo'n twintigduizend Jo- den in Antwerpen. Ongeveer de helft daarvan zijn Chassidische Jo- den, die er een orthodoxe levens- stijl op nahouden. Met hun zwarte pakken, hoge hoeden en lange krullen bepalen ze het straatbeeld in de Jodenwijk. De Antwerpse gids, mevrouw Holthof, gaf zelf tientallen jaren les op een orthodox Joodse school. Eenmaal van wal gestoken, blijkt ze een onuitputte- lijke bron van informatie. „In de achttiende eeuw kwamen de Joden uit Oost-Europa, met name Polen, naar Antwerpen, op de vlucht voor de Pogroms. Men kleedde zich daar destijds in het zwart, dat heb- ben de Joden hier nog steeds vol- gehouden, de tijd heeft hier stilge- staan", licht Holthof toe. „Aan het model van de hoeden kunt u zien waar ze vandaan komen, uit Polen, Hongarije of Rusland." Ze staat even stil bij de Joodse school voor jongens. „Jongens en meisjes wor- den strikt gescheiden, dat begrijpt u wel. Die kinderen moeten een zwaar programma afwerken, naast de 'gewone' vakken hebben ze ook nog eens vijftien uur Joods on- derricht." Naast de deuren hangen witte ko- kertjes, van hout, plastic of koper. „Dat kokertje hangt thuis ook in alle kamers, behalve bij het toilet en de badkamer, die zijn onrein", vertelt de gids. „Er zit een stukje perkament in met de woorden 'Ge- denk Israel, Ik ben de Heer uw God'. Bij het binnengaan van de kamer kussen zij de koker. U kunt er een Joods-orthodox huis altijd aan herkennen." In de Simons- straat staat de groep stil bij boek- handel 'Yam'. In de etalage liggen allerlei voorwerpen die voor de dienst in de synagoge nodig zijn; keppeltjes, studieboeken en zilve- ren handjes om de bladzijden van de Tora om te slaan. In hoog tempo gaat Holthof verder; „En als u nu even mee wilt lopen, de droogkuis is vast nog open." Bij de stomerij wijst Holthof de groep op de ge- bedsmanteltjes die aan de rekken hangen. „Deze dragen de jongens bijvoorbeeld bij hun 'bar-mitswa'. Dat kun je vergelijken met onze communie." Een jonge Joodse vrouw passeert de groep en zegt gedag. „Die heb ik jarenlang les- gegeven", fluistert Holthof. „Nu is ze getrouwd, dat kun je zien aan haar pruik, Joods-orthodoxe vrou- wen scheren zich kaal als ze trou- wen." Om de hoek is Hoffy's ta ke-away restaurant, waar alleen kosjer eten te koop is. Eigenaar van de zaak zijn de elf Hoffman broers. Hun ouders kwamen in 1946 uit Hongarije naar Antwer pen. Holthof kent de familie en leidt de groep naar binnen, waar ze de regels van de kosjere keuken uitlegt. Een van vriendelijke broers, in zwart pak met wit schort en hoed, wijst op de heerlijk uit- ziende schotels en deelt ondertus- sen ijverig kaartjes uit. „Altijd welkom, altijd welkom," zegt hij buigend. Weer op straat weidt Holthof uit over de strenge leefre- gels van de Chassidische Joden; gearrangeerde huwelijken, de Sab- batsrust, de lange krullen van de mannen, die volgens de Talmoed niet mogen worden afgeknipt. De nieuwsgierige groep hangt aan haar lippen. Op de Belgielei, bij het monument voor de slachtoffers die in de Tweede Wereldoorlog vielen, neemt de gids na dik twee uur afscheid. Haar gehoor blijft ademloos achter, met het vaste voornemen de Jodenwijk zelf nog eens te bezoeken, te eten bij Hof fy's, en ooit, ooit nog eens naar Is rael te gaan. De Antwerpse Jodenwijk ligt vlak- bij het Centraal Station, tussen de diamantbuurt en de Belgielei. De rondleidingen worden nog tot 13 September gegeven, eens in de twee weken op maandagavond. Voor groepen kan daarna nog wel worden geboekt. Verder is er nog een diamantwandeling, een park- wandeling en een stationswande- ling. Reserveren is noodzakelijk. Toerisme Antwerpen, Grote markt 15, tel: 0032-3-232 01 03. Key Minnebo vertelt in haar rondleidingen onder meer over de mysterien in de Onze Lieve Vrouwen Kathedraal. ANTWERPEN - Spoken in een zestiende-eeuws huis. Dames die op het galgenveld lichaamsdelen stelen om aan magie te doen. Zwanenrid- ders, leden van geheime ge- nootschappen en ketters. Hoofdpersonen in de verha- len van Key Minnebo, die in haar rondleidingen vertelt over het magisch verleden van Antwerpen. In de zestiende eeuw was Ant werpen een thuishaven voor an- dersdenkenden, geheime genoot- schappen en bovendien een broeinest van hekserij, vertelt Key Minnebo. „Het was een han- delsstad, ziet u. De bestuurders waren kooplui. We hadden hier een eigen rechtspraak. De handel was belangrijker dan het geloof. Processen en marte- lingen zijn slecht voor de handel. Daarom was men hier zo tole rant." De rondleiding 'Tarot van Antwerpen' gaat onder meer over deze processen tegen heksen en tovenaars. „We maken een reis door het magisch verleden van Antwerpen, aan de hand van Ta- rotkaarten." Minnebo vertelt de gebeurtenissen uit het verleden op de locaties waar deze volgens de overlevering plaatsvonden. „In de Antwerpse archieven vond ik een proces tegen Avrina Hy- vers, die in 1584 werd beschul- digd van hekserij. Tijdens haar proces noemde ze verschillende adressen, die ik tijdens de rond leiding bezoek. Daamaast ga ik naar het voormalig galgenveld van Antwerpen, waar dames in de vijftiende eeuw lichaamsdelen stalen om aan magie te doen. We bezoeken ook een zestiende- eeuws huis in de Reindersstraat, waar volgens de archieven klop- geesten rondwaarden. Minnebo is een medewerker van het gidsenbureau van Antwerpen. Daamaast heeft ze haar eigen be- drijf 'Key Tours'. Het program ma van Key Tours bestaat uit vier verschillende rondleidingen: Esotherisch Antwerpen, Tarot van Antwerpen, mysterien der Engelen en mysterien der Kathe draal. Esotherisch Antwerpen gaat over denkbeelden, mythen en legen- den uit het verleden. Daarbij doet Minnebo verschillende monu- menten in de stad aan. De burcht 'het Steen' bijvoorbeeld, waar zich het verhaal over de zwanen ridder Lohengrin afspeelt. De meeste mensen kennen dat ver haal uit een opera van Wagner, maar dan speelt het in Duitsland. Er is dus ook een Belgische ver- sie. Daarbij arriveert ridder Lo hengrin met een bootje, getrok- ken door zwanen, over de Schel- de bij het Steen. Die burcht was destijds in bezit van de Hertogin van Brabant. Lohengrin redt de hertogin uit een netelige situatie, trouwt met haar en ze krijgen sa- men kinderen. „Historisch gezien klopt dat verhaal niet", vertelt Minnebo. „Maar je komt het ver haal over de zwanenridder op veel plaatsen tegen, bij verschil lende adellijke families. Die zwaan staat voor zuiverheid, voor eerlijkheid. Het staat dus blijkbaar mooi als je kunt zeggen dat de zwanenridder een van je voorvaderen was." 'Esoterisch Antwerpen' is een lange rondleiding, van ongeveer drie uur. Mysterien der Engelen en Mysterien der Kathedraal zijn kortere rondleidingen, in het mu seum voor Schone Kunsten en de Kathedraal aan de Grote Markt. „In de kathedraal zit een tijdsme- ridiaan, het zonlicht valt door een gaatje in het glazen raam op een koperen lijn in de vloer. Op die lijn kun je dan het verloop van de dag volgen. En wist je dat de bouwers van zo'n kathedraal hun handtekening achterlieten in de muren? Dat zijn de zogenaamde metsertekens. Er zijn vele verha- len over en rond de kathedraal; de spitsbogen, de beelden, ramen en afbeeldingen op de muren. Meer dan de meeste mensen denken." Met haar rondleidingen speelt Minnebo in op de groeiende be- langstelling voor magische on- derwerpen. „Er is niet altijd zo'n groot verschil tussen heden en verleden als mensen denken. Ge heime genootschappen uit de zes- tiende-eeuw hielden zich bezig met dezelfde onderwerpen als de new-age stroming nu." Op zoek naar het magisch verleden van Antwerpen voert Minnebo haar groepen door de de hele stad. „Maar we stoppen ook hier", lacht ze vanachter haar drankje in de Pelgrom, een cafe-restaurant in een middeleeuwse kelder. „Het zijn tenslotte lange rondlei dingen." Voor meer informatie: Key Tours, De Damhouderestraat 16, Antwerpen. tel: 0032-3-237 74 77. Tekst: Christina Boomsma Foto's: Belgisch Verkeersbureau Planckendael is geen doorsnee diergaarde. Wie het park be- zoekt, heeft eerder het idee in een bos te wandelen dan in een die- rentuin. Het enorme terrein is on- derverdeeld in verschillende con- tinenten, waar de dieren in een zo natuurgetrouw mogelijke omge- ving gehuisvest zijn. Het Afrika- continent bijvoorbeeld geeft een goed beeld van het leven, planten en dieren in Afrika. Een grote groep Bonobo-apen heeft er een eigen eiland, waar ze naar harte- lust de raarste capriolen uit kun- nen halen. Het levensecht nage- bouwde Afrikaanse dorp spreekt vooral bij kinderen tot de ver- Foto: Planckendael beelding, die de hutten in en uit rennen met denkbeeldige asse- gaaien en schilden. Ook een groot Afrikaans stekelvarken heeft er een onderkomen gevon- den. Met slecht weer zijn alleen een paar lange zwart-witte ste- kels te zien; dan verschuilt het stekelvarken zich bibberend in zijn hoi met straalkacheltje. Het Australisch Continent is nog maar pas geopend. Bij de feeste- lijkheden waren twee koala's de eregasten. Zij zijn tijdelijk uitge- leend door de dierentuin in San Diego en zullen tot 31 oktober in Planckendael blijven. De kans om in Europa een koalabeertje in levende lijve te zien is klein. Al leen in de dierentuinen van Diis- seldorf en Lissabon zijn de bui- deldiertjes te bezoeken. Dat komt vooral omdat de koala alleen maar eucalyptusbladeren eet, en dan ook nog alleen maar van twintig van de honderderden soorten eucalyptus. Omdat de koala alleen van deze plant af- hankelijk is, is het buideldiertje zowel in het wild als in de dieren tuin een zeldzame verschijning. Dierenpark Planckendael laat het speciale voedsel wekelijks over- vliegen vanuit Zuid-Engeland, waar de eucalyptusbomen kun- nen groeien dankzij de invloed van de warme golfstroom. Het Australisch Continent heeft veel weg van het decor van een 'Crocodile - Dundee' film. De onderkomens van de kangaroes, de wombat en de kleurrijke vo- gels zijn met elkaar verbonden door smalle paadjes in dichte be- groeiing. Boomstammen in het water vormen een spannende oversteekplaats voor kinderen. De manier waarop het Austra lisch Continent is vormgegeven is typerend voor dierenpark Planckendael. De 'boomkruin- wandeling' is daar een goed voorbeeld van. Die wandeling begint onder de grond, bij de wortels van een boom. Langs ve le trappen komen de bezoekers in de metershoge kruin van de boom terecht, waar duidelijk te zien is wat voor leven daar huist. Spannend en leerzaam tegelijker- tijd. Planckendael is dan ook een populaire bestemming voor schoolklassen. Ga dus bij voor- keur niet in het schoolreisseizoen (mei en juni) naar Planckendael, want dan is een bijzonder luid- ruchtige diersoort in de meerder- heid; kleine mensenkinderen. Planckendael is te bereiken via de El 9, Antwerpen-Brussel, afrit 11, volg eerst Hofstade, bij het eerste kruispunt rechtdoor rich- ting Boortmeerbeek. Daarna borden Planckendael volgen. Ta- rieven varieren van f 23 JO voor volwassenen, f 15,- voor kinde ren (tot elf jaar) tot f 11,50 in de winter (janfeb.dec.) Voor meer informatie: 0032-15-414 921 Heeft u bijvoorbeeld de trein gemist en wilt u ze thuis laten weten dat u wat later komt? Dan is de nieuwe Giropas met Chipper een uit- komst om even te bellen in een telefooncel. Want met de nieuwe Giropas met Chipper heeft u voortaan altijd een 'telefoontje' op zak. De nieuwe Giropas met Chipper kunt u heel een- voudig opladen: rechtstreeks met geld van uw Girorekening. Dat kan in een telefooncel, maar ook thuis met uw Chipper-telefoon. Bovendien is deze telefoonkaart voorzien van allerlei gemakken, zoals een aantal voorge- programmeerde servicenummers. En u kunt maar liefst 16 nummers zelf programmeren. Maar de nieuwe Giropas met Chipper is niet alleen een telefoonkaart, het is ook een parkeerkaart. En u kunt er in steeds meer winkels uw dagelijkse kleine bood- fermftMtn* 312JU56 123**54 schappen mee 'chippen' en er telefonisch geld mee overmaken per Girofoon. Natuurlijk kunt u hem ook gewoon blijven gebruiken voor de vertrouwde functies als betalen en pinnen. Uiteraard krijgt u vanzelf bericht wanneer u uw nieuwe Giropas met Chipper kunt verwachten. Wilt u meer weten? Bel dan naar de Klanten- service Giropas (058) 215 85 55: elke werkdag bereikbaar van 8.00 tot 21.00 uur. En op zaterdag tussen 9.00 en 17.00 uur. Internet: www.postbank.nl Beeld van de Romeinse soldaat Bra bo op de Grote Markt. Volgens de legende doodde hij de reus die de stad in zijn macht had, hakte zijn hand af en wierp deze in de rivier. De stad kreeg vervolgens de naam 'Hantwerpen', die later verbasterde tot Antwerpen. In een ander verhaal duikt Brabo op als zwanenridder, naar wie de landstreek Brabant vernoemd is.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 17