Ontdekkingstocht door het heden en verleden van Midden-Delfland Bezoekers Maasboulevardfeest eens niet afgeschrikt door regen m a 215° BOUIVIAIM MaasposT MAASSTAP WEEKBLASEN SCHIEDAM Tentoonstelling overde veelzijdige groene bufferzone Organisatie blij met tienduizenden feestvierders Molenmuntenactie verlengd wegens groot succes WATERWEG - Over de aanleg van Rijksweg 19 of- wel het doortrekken van de A4 zegt de reizende ten toonstelling over Midden- Delfland niet zoveel. Daar is bewust voor gekozen „Het is de bedoeling dat deze ten toonstelling een aantal jaren meegaat. Een standpunt over de aanleg van de A4 kan over een paar maanden alweer achterhaald zijn. Daarom is gekozen voor een neutrale benadering", aldus Simon Miske van de Dienst Educatie. Daarnaast is het voor een gemeentelijke dienst 'not done' over dit heikele onderwerp een uit- spraak te doen. m - Geen toeval SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote of St. Janskerk wordt zaterdag 25 juli verzorgd door Cees Zeevaart op hoofdorgel. Aanvang is 15.00 uur en de toegang is gratis. Paragnost Radio Schiedam Oude computers Visiteclubs CONTACTLENZEN Kijkopstaden wijk Kijkopstadenwijk Kijkopstaden wijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Woensdag 22 juli 1998 *q52 Hervormde gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang: 10.00 uur, mw. J.G. Bakhuis. Aanvang: 17.00 uur, ds. G.H. van Kooten. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, dhr. J. Finne- ma. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. Aanvang: 10.00 uur, gesloten. Gereformeerde Kerk De Ark, Hargplein. Aanvang: 10.00 uur, ds. W.R. van Wieren. Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. Aanvang: 10.00 uur, dhr. A.F. Ruijl. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, dhr. J. Finne- ma. Schieland Ziekenhuis B.K. Laan, hal polikliniek. Aan vang: 10.30 uur, drs. A.G.M. van den Ende. Gereformeerde Bond C.S.G. Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan. Aanvang: 10.00 uur, ds. D. Verkuil. Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang 17.00 uur, ds. G.H. van Kooten. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. Aanvang: 09.30 uur, br. H.P. Kool. Aanvang: 16.30 uur, br. H. van Baardewijk. Evangelisch Lutherse gemeente Lange Nieuwstraat 219. Aanvang: 10.00 uur, mw. R. Rodenburg. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. Woensdag 09.00 uur, vrijdag 19.00 uur, zon- dag 09.30 uur, euch.viering, voor- ganger D.Kool. Martinuskerk, Willem Andriessen- laan. Dinsdag 09.15 uur, donder- dag 09.15 uur, zaterdag 18.30 uur euch.viering, voorganger D.Kool, zondag 11.00 uur, euch.viering, voorganger D. Kool. Parochiekerk St. Jan de Doper O.L.V. Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zondag 10.30 uur, zondagsviering met koor- en samenzang. Zaterdag 17.00 uur. Woensdag 09.15 uur, weekviering in de dagkapel. Oud-KatholiekeKerk Dam 30. Aanvang: 10.30 uur, dienst van schrift en gebed. Basiliek van de H. Liduina en O.L.V. Rozenkrans Singel 106. Zaterdag 18.00 uur, euch.viering. Zondag hoogmis, aanvang: 10.15 uur pastoor P.M. Vismans. Kapel Huize Frankeland. Zondag 09.15 uur, euch.viering. R.K. Parochiekerk v/h H. Hart Lekstraat 55. Woensdag 19.00 uur, weekviering. Eerste vrijdag van de maand, 19.00 uur in de pastorie. Zondag 10.00 uur, zondagsviering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. Aanvang: 10.30 uur, ds. J.F. Klijnsma. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. Zondag 13.30 uur, samenkomst met spreker. Woensdag 20.00 uur, bijbelstudie/ bidstond. 't Paxhuis, Schie 11. Zaterdag 19.30 uur, jeugdavond. Leger des Heils Lange Haven 27. Aanvang: 10.00 uur, kapt. en mevrouw A.J. Plai- sier. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. Gemeente Oud Mathenesse, zaterdag 17.30 uur. Gemeente Nieuwland, zondag 10.00 uur. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat 67. Elke tweede en vierde zondag in de maand. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon: 010-4738322 Telefax: 010-4731589 Geopend ma. t/m vrij. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Stadskoeriers 010-4514555 ma. t/m vrij. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning CHEF VERKOOP REGIO: W. Monster Telefoon 010 - 4738322 VERTEGENWOORDIGERS: J. van Merwijk Telefoon: 010-4738322 VERKOOPLEIDER: G. de Boer Telefoon 010-4004288 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon: 010-4736543 Telefax: 010-4731589 Redactie: K. van der Knaap J. Teunissen Chef-redacteur: H. Mulder Telefoon: 010-4004491 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen: 010-4004491 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. De expositie aan de Harreweg in Schiedam gaat over de veelzijdig- heid van het gebied Midden-Delf land. En heeft als bijzonder ac cent de natuurwaarde van het groene gebied. Dat is niet zo ver- wonderlijk, want de tentoonstel ling is een initiatief van het RE- ON. Hierin zijn de gemeentes Schiedam, Vlaardingen en Maas- sluis vertegenwoordigd, voor zo- verhet natuur-en milieu-educatie betreft. „Het is de bedoeling om- wonenden meer te betrekken bij Midden-Delfland. Door middel van deze tentoonstelling en de bijbehorende fietstocht kunnen ze veel ontdekken over het gebied", verklaart Miske. Midden-Delfland is een cultuur- landschap. sterk door mensen- handen gevormd. Rond het jaar 1000 na Christus zijn de toenma- lige bewoners begonnen met ont- watering van het gebied om het land geschikt te maken voor de landbouw. De natuur werkte niet echt mee, want een overstroming legde ruim honderd jaar een dik- ke laag klei op de slappe veen- grond. De middeleeuwers konden opnieuw beginnen. Maar door schade en schande wijs gewor- den, legden de middeleeuwse in- woners van Midden-Delfland dij- ken en terpen aan die hen be- schermden tegen het water. De ontwatering van het veenge- bied heeft wel tot gevolg dat de grond inklinkt en zakt. Zodoende iSMSs* Het Natuur-Milieu en Educatiecentrum aan de Harregweg: een geeigende plaats voor de reizende tentoonstelling over Midden-Delfland. roto Dick siuijter ligt een groot deel van Midden- Delfland enkele meters lager dan de omgeving. Behalve de Vliet- landen dan, want die zijn nooit ontwaterd. En de Broekpolder ligt ook wat hoger. Maar dat heeft weer een andere, meer recente, oorzaak. Dit gebied is in de jaren '70 opgespoten met slib uit de Rotterdamse haven. Daarna zijn er allerhande bomen geplant om bosvorming een kans te geven. De langzame groeiende zomereik en de schietwilg hebben hier een plekje gekregen. De tentoonstel ling laat zien waar het hout van deze bomen oorspronkelijk voor werd gebruikt. Natuur en cultuur genoeg in Mid den-Delfland. Er zijn tal van ar- cheologische vondsten gedaan, met name uit de Romeinse tijd. Op de tentoonstelling is een scherf van een Romeinse schaal te zien, maar ook een drinknap en een bijlblad. Er is natuurlijk de Eendenkooi Aalkeetbuiten waar te zien is hoe men vroeger wilde eenden ving voor de slacht. En er zijn prachtige oude boerderijen te vinden, die hier en daar zorgvul- dig zijn gerestaureerd. De Rijsplas bij de Broekpolder kan vanuit een vogelkijkhut be- keken worden. Op de tentoonstel ling is te zien welke dieren en planten veelvuldig voorkomen bij dit water. Maar er is ook volop re- creatie en landbouw in het gebied te vinden. Fietsen, zwemmen, skaten of kamperen. De grote tuin in het Rijnmond gebied maakt het mogelijk. De reconstructie van Midden-Delfland heeft voor de agrariers heel wat voeten in de aarde gehad. Het waterpeil of onteigening waren onderwerpen waar langdurig over is getwist. Maar ook de aanleg van nieuw bos bij Vlaardingen en het verbod bestaande onderdelen van een boerderij te restaureren zijn ge- voelige onderwerpen. Hierover is vanzelfsprekend niets te vinden in de tentoonstelling aan de Har reweg, omdat deze zich concen- treert op de natuur in het gebied. Het gebied tussen Delft, Rotter dam, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en het Westland kan binnenkort met een fietsroute in de hand (opnieuw) ontdekt wor den. Het REON heeft een fiets tocht ontwikkeld met informatie over de natuur en cultuur van Midden-Delfland. Opstappen kan vanaf iedere plaats rondom het gebied, een stukje afsnijden van de route behoort ook tot de moge- lijkheden. Deze fietstocht is te verkrijgen bij de reizende ten toonstelling die tot half augustus aan de Harreweg 8 in Schiedam te zien is tijdens kantooruren (maandag gesloten). Voor deze ene keer even het bordje 'geen vrije toegang' negeren. En als het goed is, zal de tentoonstelling ook in andere plaatsen in de omge ving te zien zijn. Musea, educa- tieve centra en bibliotheken in de buurt kunnen de reizende ten toonstelling huren. En scholen kunnen bij een project over de re- gio ook gebruik maken van de opstelling. De tentoonstelling is vooral een uitnodiging eens met eigen ogen de veelzijdigheid van Midden-Delfland te beleven. Los van al het gezeur dat in de lange, lange periode hiervoor ter tafel is gekomen met de reconstructie van het gebied, en nog niet hele- maal ten einde is met de beslis- sing over de Rijksweg 19 nog voor de boeg. Maar voorlopig kan er nog demonstratief gefietst worden over het zandlichaam dat bij Vlaardingen met twee hekken is afgezet. Binnenkort dus met een fietskaart van het REON in de hand. MARGREET FEENSTRA SCHIEDAM - Het eerste wat de bezoeker opvalt als deze op de sombere zaterdagmiddag 18 juli de parkeerplaatsen oversteekt op weg naar het grasveld zijn de loeiharde klanken van de Vero nica Summerparty. Die kunnen geen misverstanden opleveren. Het moge duidelijk zijn dat hier een feest aan de gang is. Het Schiedamse Maasboulevardfeest om precies te zijn, dat dit jaar of- ficieel voor de tiende keer werd georganiseerd. Een zeer zwak zonnetje dat regel- matig werd afgewisseldmet een miezerbui: het zat de feestvierders niet mee. Menig Schiedammer liet zich er echter niet door uit het veld slaan. Niet minder dan 40.000 be zoekers trokken ook dit jaar weer naar de Maasboulevard.Omdat het de tiende keer was had de organi satie groots uitgepakt. Vooral aan de kinderen en aan de jongelui was gedacht. Voor de laatste groep was er op zaterdagmiddag natuurlijk de Veronica Summerparty, die een blik bekende Nederlanders had opengetrokken. Presentator annex zanger (en vroe ger ook nog bekend van Goede Tijden Slechte Tijden) Tim Im- mers vraagt het publiek of het ge- zellig is. Een bevestigend gejoel is het gevolg. Hij kondigt onder meer het optreden aan van Sandy Kan- dau die wat lekker in het gehoor liggende covers ten gehore brengt. Hoogtepunt echter is de groep de Vengaboys die met hun dancehits de meute opzweept tot een krioe- lend gewiebel in de regen. Verder waren er natuurlijk versnaperingen voor iedere smaak en was het ook nog mogelijk om je aan een slap touwtje vanuit een kraan naar be- neden te storten. Een soort survi- val-kabelbaan dus. De kraan was ondanks de indrukwekkende hoogte echter bijna continu in ge bruik. Verschillende Schiedam- mers maakten van de gelegenheid gebruik en kregen met witte neu- zen en trillende pootjes weer vaste grond onder de voeten. Zoals gezegd kwamen vooral de kinderen aan hun trekken. De Voor de kinderen was er een weekeinde lang van alles te doen op de Maasboulevard. Zij genoten dan ook met voile teugen van de attracties. Foto Dick siuijter springkussens waren te talrijk om uit te kiezen, er liep een meneer rond die dieren maakte van balon- nen en je kon meedoen aan het zo- genaamde levende tafelvoetbal. Er was zelfs gedacht aan een heus kinderdorp, waar verveling abso- luut uitgesloten was. De organisatie had expres groter uitgepakt en dat de kinderen daar het stralen middelpunt van waren, was absoluut geen toeval. „Als de kinderen het naar hun zin hebben, blijven de ouders langer hangen, want die hebben het dan ook naar hun zin", aldus woordvoerster Mireille de Leeuw. Er is volgens De Leeuw dan ook voldoende re- den om in de nopjes te zijn met het verloop van het feest. „We hebben een compliment gekregen van de politie. We hebben het goed geor ganiseerd, het was allemaal netjes voor elkaar. Nou, daar zijn we na tuurlijk altijd blij mee. Het is ook gewoon erg gezellig. Op de brade- rie is het gezellig druk en er komen mensen van alle leeftijden en van alle rangen en standen." Zo was er op vrijdagavond een country-avond die z6 goed werd bezocht dat het de organisatie ver- raste. „Het was voor het eerst dat we zoiets hadden, maar zeker voor herhaling vatbaar. Er kwamen toch weer wat andere mensen op af meent De Leeuw. Dat laatste is be- langrijk voor het Maasboulevard feest, want het is zaak de gemeente te tonen dat zij een wezenlijke 'culturele' bijdrage leveren aan Schiedam. De organisatie moest het dit jaar namelijk zonder subsi- die doen. Volgens De Leeuw onte- recht. „Als je ziet hoeveel mensen op dit feest afkomen en wat er alle maal te doen is, bijna drie dagen lang. Het spectrumfestival, dat ik zelf overigens ook heel gezellig vind, krijgt wel subsidie en wij niet. Dat vind ik niet eerlijk." Gelukkig voor de Schiedamse be- volking kan het feest vertrouwen op de vele vrijwilligers die het eve- nement jaarlijks weer mogelijk maken. Voor de laatste versie wa ren honderd vrijwilligers in touw om alles vlekkeloos te laten verlo- pen. Afgezien van de country- avond was er op zondagmiddag ook nog het Hollanse hitsfestival, dat zoals altijd weer veel bezoe kers trok. Was het zaterdag de middag van de house en de jonge- ren, zondag was het de beurt aan de ouderen die op de gezellige klanken van verschillende meezin- gers uit voile borst meebrulden. Mireille de Leeuw denkt dat niet alleen het grote aanbod van activi- teiten nu al een paar jaar garant staat voor een grote opkomst. „A1- les op het feest is gratis. Of de kin deren nu willen springen of van de kabelbaan gaan. We hebben onze inkomsten alleen uit wat er ver- teerd wordt. Dat is met opzet zo gedaan, want dan houden we het feest zo laagdrempelig mogelijk." Het feest, dat vrijdagavond van start ging en eindigde op zondag middag, heeft anno 1998 ongeveer 40.000 tot 50.000 mensen mogen verwelkomen. De vraag rijst dan ook of het steeds populairder wor- dende festival volgend jaar op nog meer bezoekers kan bogen als het misschien mooier weer is dan het afgelopen jaar. t MONIQUE SIEMSEN SCHIEDAM - De paragnost Bouw Vermeulen doet op dinsdag 4 au gustus helderziende waarnemin- gen via foto's. De avond wordt ge- houden op de Burgemeester van Haarenlaan 592. Aanvangstijd is 20.15 uur en de toegangsprijs be- draagt fl. 15,-. In verband met een beperkt aantal plaatsen is reserve- ring gewenst, tel. 473 86 31. SCHIEDAM - Radio Schiedam start vanaf zondag 26 juli een nieuw en zomers programma. In Er Op Uit zal Christol Zwaagstra het hele land door gaan op zoek naar attractieparken, dierentuinen en speeltuinen. Christol laat de luisteraar haar avonturen meebele- ven. Maar daarnaast is er kans op een aantal vrijkaarten. Vier weken lang zal Er Op Uit te horen zijn tussen 09.00 en 10.00 uur's mor- gens, op Radio Schiedam, 106.7 in de ether en 96.1 op de kabel. SCHIEDAM - Door een kantoor- automatisering bleef bij ONS Energie een groot aantal compu ters over die eigenlijk nog best goed bruikbaar waren. Daarom werd verschillende Schiedamse scholen gevraagd, die mee hadden gedaan aan het scholen-energiebe- sparingsproject, of er misschien in- teresse bestond voor enkele gratis computers compleet met monitor, toetsenbord en harde schijf. Van- daag, woensdag 22 juli, worden de computers in het restaurant van ONS aan de scholen overhandigd. SCHIEDAM - De Stichting Oude- renwerk Schiedam is op zoek naar een nieuwe vrijwilliger voor de vi- siteclub in woon- en zorgcentrum Thurlede. Elke maandag van 10.00 tot 15.00 uur komen hier twaalf ouderen bij elkaar. Het gaat om personen die weinig contacten of bezigheden buiten de deur hebben. De vrijwilliger zorgt voor een goe de ontvangst van de deelnemers en biedt een luisterend oor. Belang- stellenden kunnen contact opne- men met het Centraal Meldpunt wonen, zorg en welzijn. tel. 2463261. Bereikbaar op werkda- gen van 08.30 tot 12.30 uur. Volgens burgemeester Scheeres zijn al verschillende sets verzonden naar Frankrijk, Japan en zelfs de Verenigde Staten. SCHIEDAM - De vraag naar de molenmunten is zo groot, dat de organisatie heeft besloten de actie te laten doorlopen tot eind 1998. Bij de introductie van de molen munten op 16 mei werd direct al duidelijk dat de oplage van 10.000 circulatie-penningen wat aan de voorzichtige kant was geweest. Behalve de losse verkopen bij on der meer de museummolen, ban- ken en VVV kwamen er dankzij de medewerking van meer dan 130 Schiedamse winkels binnen de kortste tijd 10.000 munten van 2,5 Eurostukken (ter waarde van fl. 5,- in omloop. Dus werd besloten de optie op nog eens 10.000 bij de Nederlandse Munt om te zetten in een definitieve bestelling en de omlooptijd van de molenmunten te verlengen. Het aktiecomite voor de Walvisch, dat ondermeer deze muntenactie op de rails heeft gezet, heeft veel waardering voor de medewerking van de winkeliers en de vrijwilli gers die zich volgens de stichting het vuur uit de sloffen lopen bij de distributie. De winkliers en hore- cagelegenheden die meedoen aan de actie zijn herkenbaar aan de sticker op het raam of het raambil- jet. Hier kunnen Schiedammers de 2,5 Euro molenpenningen als be- taalmiddel van fl. 5,- gebruiken of juist terug verwachten als wissel- geld. Behalve de in omloop zijnde 13.000 losse munten zijn er inmid- dels ook 2.816 cunisets en 95 zil- versets verkocht. De molenmun- tenorganisatie verwacht dat er door de verlenging veel sets extra zullen worden verkocht in de geschen- kentijd. Over niet al te lange tijd breekt im- mers weer de tijd aan van St. Nico- laas en de kerstdagen. Vanuit het bedrijfsleven komen er nu al aan- vragen voor de sets als relatiege- schenk. Burgemeester Scheeres, die tevens voorzitter is van de mo- lenstichting. is zelf een verwoed verzamelaar. Hij is dan ook zeer in zijn nopjes met de actie. ..Natuur- lijk staat het belang voor molen De Walvisch bij deze actie voorop. maar het is toch ook een heel leuke gewaarwording dat via deze mun ten de Schiedamse molens over de hele wereld bekend worden. Ik kan u vertellen, ook qua vormgeving worden de munten gewaardeerd. De speciale verzamelsets zijn al in grote getale verzonden naar landen als Japan, Frankrijk en de Verenig de Staten. Wat de Schiedamse mo lenmunten voor de verzamelaars bovendien zo aantrekkelijk maakt is de relatief kleine oplage en het feit dat het om een 2,5 Euromunt gaat. Die zijn nog nergens gesla- gen." Overigens komen bij de or ganisatie veel rechtstreekse over- makingen binnen voor sets-bestel- lingen. Probleem hierbij is dat er geen gebruik wordt gemaakt van een ingevuld bestelformulier. De organisatie had daarom graag gezien dat bestellers hun adres op- geven bij de bestelling. anders is het lang wachten geblazen op de munten. Mensen die om deze re- den nog steeds wachten op hun be stelling kunnen contact opnemen met de organisatie, tel: 273 25 67. per maand v.a. Hoogstraat 2 Schiedam 010-473 59 19 ucet ouUetclclljJic tyia-CtCH ?4nc0ie de ojtficieK. TEMPEL zomer Sale! Bouman ruimt op! Naast de vele showroommodellen met kortingen tot wel 70%, hebben we voor deze opruiming door onze gehele collectie scherpe aanbiedingen. De mooiste meubelen voor de laagste prijs! Wacht niet te lang, want op op! MEUBELEN IJSSELMONDSELAAN 175 3064 AS ROTTERDAM TELEFOON: 010-28421 I I 300 gratis parkeerplaatsen!

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 3