Weekeinde in badjas maakt schoon tussen de oren t Duitse Korperkultur draagt bij aan goede balans tussen lichaam en geest 'Ohne die Hollander kann die Touristiek in die Eifel einpacken' .v 5 aft 4 mmm BAD NEUENAHR - Daar lig je dan, ondersteund door twee piepschuimen bandjes met je hoofd half onder water in een zwembad. Op het plafond gekleurde lampjes die het goed zou- den doen in een disco drive in show van pakweg twintig jaar geleden. De muziek in het water is van Bach, de begeleidende stem van een Duitse meneer die gespecialiseerd is in ontspan- ning. ,,Ontspan je en probeer nergens aan te denken. Laat je gaan en voel je licht worden." Het is makkelijker gezegd dan gedaan voor een gestresste verslaggever die niets van zweven moet hebben. Toch slaat na de zoveelste onderwatersymfonie de loomheid uiteindelijk toe en volgt de natte dagdroom die het doel was van de ontspanningstherapie in het Duitse Bad Neuenahr. Het mag duidelijk zijn: Maasstad is op kuurreis in een prachtig luxe oord dat nostalgische gevoelens oproept. A1 kan de gemiddelde leeftijd van de bezoekers ter plekke daar ook aan bij hebben gedragen. Romantisch cm 'tv f.-* ,'V -i, Symfonie Wijn EIFEL - Als je bossen klap- rozen in de berm ziet staan, dan weet je dat je niet in Ne- derland bent. Als die klapro- zen dan alleen nog te bestem- der plaatse te vinden zijn, en geen enkel stuk onkruid op de belendende akkers staat, dan weet je dat je in Duits land bent. Want de Duitsers mogen dan natuurliefhebbers zijn, gek zijn ze niet. Heimwee MaasstaD vbu^vakantie Er hangt een beetje een zieken- huislucht in het statige Steigenber- ger Hotel in Bad Neuenahr. Vreemd is dat niet, want het hotel is direct verbonden met een voor- malig hospitaal dat tegenwoordig onder de naam Steigenberger Kur- sanatorium vast onderdeel is van het hotel. Het Kursanatorium be- schikt over de meest uiteenlopende faciliteiten op het gebied van ku- ren. Wie incheckt in het hotel hoeft de deur dan ook niet meer uit, of het zou moeten zijn voor een stevi- ge wandeling door het wijngebied gekoppeld aan een goed glas wijn, hetgeen zeer gezond blijkt te zijn. Bad Neuenahr en het nabijgelegen Ahrweiler zijn te vinden in het Ahrdal, het eerste Duitse wijnge bied dat gepasseerd wordt op weg naar het zuiden. Op een steenworp afstand ligt Luxemburg en om de hoek is het beroemde Niirburg- ring-circuit te vinden. Vanuit Rot terdam is het zo'n vier uur rijden. Voor de liefhebbers van een mooi gebied of een uiterst complete kuurreis mag dat geen probleem zijn. Alles in vooral Bad Neuenahr staat in het teken van het lichaam en dat is prettig voor iedereen die eens een paar dagen wil gaan wer- ken aan de balans tussen fysiek en psyche. Uiteraard kan dat ook in Nederlandse thermen of kuuroor- den maar die typisch Duitse Kor perkultur versterkt onmiskenbaar het ware kuurgevoel. Het Kursana torium is er voor iedereen die schoon wil terugkomen, zowel qua lichaam als tussen de oren. Sinds de erkenning in 1858 dat het het dorp beschikt over heilzame waterbronnen is de ontwikkeling van voorheen Neuenahr snel ge- gaan. Binnen korte tijd ontpopte het dorp zich als een van de groot- ste particuliere kuuroorden in t HB# *1 m - I - Duitsland en bouwde in 1904 het nog altijd gezichtsbepalende Kur- haus, dat tegen het glooiende wijn- landschap een romantische sfeer ademt. Die sfeer blijkt belangrijk voor het dorp want ook latere bouwwerken als het casino werden in die kenmerkende stijl van rond de eeuwwisseling opgetrokken, net als bijvoorbeeld, ter vergelij- king, het Scheveningse Kurhaus. Toen Neuenahr daadwerkelijk ste- vig in de steigers stond als kuuroo- rd werd de naam veranderd in Bad Neuenahr. Dat gebeurde in 1928. Het dorp kreeg stadsrechten in 1951 en ging in 1969 samen met het middeleeuwse Ahrweiler, het centrum van het grootste Duitse rode wijngebied. Daarmee ont- stond een unieke combinatie die als toeristisch gebied een enorme varieteit biedt, zeker toen ook nog een Romeinse villa werd gevon- den, die momenteel is blootgelegd en geexploiteerd wordt. heet. Deze lofzang op de zintuigen is zowel geschikt voor mensen met als zonder gezondheidsklachten en wordt aangepast al naar gelang de verschillende wensen. Maasstad had geen speciale wensen en liet de modder dus maar gewoon over zich heen komen. De in doktersjas geklede werkne- mer van het Kursanatorium komt dan ook even later de kamer inge- reden met een karretje met inhoud dat zo van een bouwplaats lijkt te komen. Dampende modder die op het eerste gezicht doet denken aan specie, wordt meteen ongekoeld op de rug van de verslaggever ge- smeerd. Vervolgens is het inpak- ken en wegwezen voor de verzor- ger en doet de Krauterfango zijn heilzame werking. De kruiden (naar keuze onder meer kastanje, kamille, lavendel en rozemarijn), dringen diep door in de longen en de huid, de modder (vulkaanas uit de Eifel) verhit het lichaam en de botten zonder verbrandingen, het geen erg goed blijkt te zijn voor mensen met onder meer rheumati- sche aandoeningen. Gewikkeld in Het dorpsplein van het middeleeuwse Ahrweiler, het centrum van het grootste Duitse rode wijngebied. Terug naar de badjas en de gangen in het Kursanatorium. Het pand doet wat ouderwets aan ondanks het frisse verfje wat er niet lang ge leden opgesmeerd moet zijn. Een- maal door een van de vele lage deurtjes blijkt het Kursanatorium echter geheel aangepast aan de ei- sen van de tijd. Prachtige ruim op- gezette behandel- en badkamers zijn klaar voor een complete Sin- fonie der Sinnezoals het nieuwe totaalprogramma in Bad Neuenahr drie wollen dekens lijkt het zweten uren te duren voor de Fango zijn warmte kwijt raakt. Binnen een minuut of twintig is de verzorger echter terug, wikkelt de hele ver- pakking eraf, zet je onder de dou che en stuurt je meteen 'als herbo- ren* door naar de volgende behan- deling, het azijnbad In de brochure Sinfonie der Sinne wordt de herontdekking van azijn de renaissance van een oud medi- cijn genoemd. Azijn als behande- lingsmiddel is een tijdje vergeten geweest, maar wtis in de oudheid al in zwang als middel voor de ver- zorging van de huid. Zo is het be- kend dat Cleopatra zich dagelijks in azijn wentelde om haar huid jong en rooskleurig te houden. En wat toen werkte, werkt nog steeds, want wie tegenwoordig uit het azijnbad stapt blijkt ook weer een huid als nieuw te hebben. Wat wel- licht vroeger nog niet bekend was, is dat azijn naast de huidverzor- gende werking ook rijk is aan vita- minen, mineralen en aminozuren die in Bad Neuenahr op zeer veel verschillende manieren tot zich ge- nomen kunnen worden. Op het programma staan naast de eerder- genoemde baden, ook onder meer massages, inhalaties en 'inpakkin- gen'. zond als de wijnazijn voor de uit- wendige mens. Tenminste dat be- weren de geleerden verbonden aan het Kursanatorium. Zij hebben een heuse brochure gefabriceerd waar- in een duidelijke link gelegd wordt tussen wijn en gezondheid. Voor een notoire drinker natuurlijk altijd prettig om te horen, al worden er wel meteen kanttekeningen bij ge- plaatst. Zoals zo vaak schaadt overdaad. Volgens alle onderzoe- ken blijkt een gemiddelde man on- geveer een fles wijn (0,7 liter) per dag te kunnen nuttigen, zonder dat dat de gezondheid schaadt. Beter is het echter om zich te beperken tot ongeveer een halve fles per dag. Dan is de positieve werking van de wijn op op onder meer hart en bloedvaten optimaal. Voor vrou- wen ligt dat een stuk lager, die kunnen zich het beste beperken tot 0,2 liter wijn. Gekscherend zegt dokter Kreuter die het onderzoek heeft gedaan, dat je niet met een meetlat hoeft te drinken. „Als vuistregel kun je het beste aanhou- den dat de man 's avonds aan tafel tweederde van de fles leegdrinkt en de vrouw eenderde. Al kan dat natuurlijk wel eens tot echtelijke conflicten leiden", voegt hij er tenslotte lachend en het glas hef- fend aan toe. Vier dagen in badjas de rust is bij- na opwindend, in ieder geval wel- dadig. Na het eten nog even zwem- men of een rondje roulette in het casino? Wellicht nog een kruiden- pakking of toch maar een gezond glas wijn? Hoe dan ook de stelre- gel blijft hetzelde: maak je niet druk en geniet, het jachtige leven begint al weer snel genoeg. MAURICE HEIJNEN Wijnranken bepalen het gezicht van de heuvels rond Bad Neuenahr en Ahrweiler. Voor meer informatie over kuren in Bad Neuenahr en/of kamperen in de Eifel, tel. 010 - 2400503. Faxen kan ook: 010 - 2400502. De azijn wordt gemaakt van de ro de wijn die in het Ahrdal in grote hoeveelheden hectoliters geprodu- ceerd wordt. Die rode wijn blijkt voor de inwendige mens net zo ge- Maasstad-verslaggever ondergaat volledig ingepakt de 'kwellingenvan het kuuroord. Of het moet wezen dat ze gek op Hollanders zijn. Want de Neder- landers zijn de belangrijkste cam- pinggasten in de Duitse Eifel. In het hoogseizoen zeker, in de zpmer bezetten zij tussen de 80 en 95 pro- cent van de standplaatsen. De meeste campinghouders spreken dan ook een aardig mondje Neder- lands - en verstaan doen ze het al- lemaal. Wie dus zijn Duits wil op- halen doet dat beter in het voor- of naseizoen. Dan ligt de verhouding Duitsers-Nederlanders op vijftig om vijftig procent. Daarbij komt nog eens dat de voor- naamste attractie van de Eifel de natuur is. En die moet je in alle rust genieten. Glooiende heuvels, akkers met wuivend graan, donkere wouden: romantisch Duitsland pur sang. Nog even afgezien van de hier te lande zeldzame glooiingen: de Ei fel is ook een genot voor het oor - eindelijk weer eens stilte beluis- terd, zonder hinderlijk gedruis op de achtergrond. De reducties op de Rust en natuur op de camping Campings in de glooiende Eifel zijn vooral ook een bezoek waard in het voor en naseizoen. prijzen buiten het hoofdseizoen zijn natuurlijk ook nooit weg. Alle hier genoemde campings pro- fileren zich als gezinscampings. Voor jonge gezinnen wel te ver staan, voor pubers is er te weinig te beleven - of je moet het met je op- groeiende kinderen zo getroffen hebben dat zij zich uren kunnen vermeien in de wouden of met een roman van Goethe aan een stroom- pje willen zitten. Dat laatste kan heel goed op de meest typerende camping voor de rustzoeker: de Ourtalidyll in Gen- tingen. Direct gelegen aan het ri- viertje de Our, die de grens met Luxemburg vormt. De camping ligt aan de rand van het dorp, dat slechts zeventig inwoners telt. De rust is gegarandeerd, de idylle wordt vervolmaakt door de koeien die 's ochtends ongeduldig loeiend in de rij staan om gemolken te wor den. De eigenaar, Franz-Josef Wenzel, heeft een paar kilometer stroomafwaarts, waar Our en Sau- er samenvloeien, nog een camping bij het iets grotere plaatsje Wallen- dorf. Wederom niet veel luxe - geen campingwinkel want bood- schappen doe je in het dorp, geen sportaccomodaties - maar voor een ervaren en op eenvoud ingestelde kampeerder je ware. Een modaal gezin, twee ouders met twee jonge kinderen, betalen voor een week buiten het hoogseizoen nog geen 150 Mark. De andere kant van het kampeer- spectrum wordt gevormd door de Priimtal camping in Oberweis. Ei genaar Alwin Kohler heeft flink geinvesteerd in luxe. Sportveld, kinderspeelplaats, aangrenzend het gemeentelijke zwembad, ja ook een wekelijkse discoavond voor de onrustige jongeren. Er is zelfs een speciale douche voor de hond, mocht die zich hebben vuilge- maakt. En wie geen zin heeft om op zijn eenpitter een eenvoudige doch voedzame maaltijd te berei- den, die kan voor enige gastrono mic terecht in het restaurant of bij de pizzeria. Een week buiten het hoogseizoen kost voor twee perso- nen 150 Mark. Tussen deze twee uitersten op kampeergebied is nog een heleboel te vinden: geen overdaad, geen rustieke idylle, gewoon voldoende. Zoals Waldcampingplatz Roden in Priim. Dicht bij de bossen en tegen het stadje aanliggend. Kortom op de grens tussen natuur en cultuur. Eigenaar Klaus Roden is laaiend enthousiast over de bescheiden Nederlandse toerist. „Ohne die Hollander kann die Touristik in die Eifel einpacken." Zonder Neder- landers geen toerisme, is zijn con- clusie. Priim is een pittoresk stadje met een rijke historie, die terugvoert tot de vroege Middeleeuwen van voor SchloB Weilerbach Karel de Grote. Op religieus ge bied heeft het een unicum: in de Sankt Salvator basiliek worden de sandalen van Jezus gekoesterd als schitterend relikwie, indertijd in de achtste eeuw aan de stad geschon- ken door paus Zacharias. Voor meer wereldse historie is de bezichtiging van het in het zuide- lijk deel van de Eifel gelegen Schlofi Weilerbach alleszins de moeite waard. Vijftig jaar geleden tijdens het Ardennenoffensief is dit prachtige barokke slot uit 1780 flink beschadigd, maar sinds enige jaren is het weer in oude luister hersteld. Dat geldt ook voor de tuin, aangelegd in de voor die tijd karakteristieke geometrische stijl. Het kost weinig moeite om je de bepruikte en bepoederde damens en heren van het ancien regime hier voor je geestesoog te laten pa- raderen. De ruisende boomblade- ren maken hetzelfde geluid als sle- pende hoepelrokken. In die contreien ligt ook het paatsje Irrel, met camping Nimseck als pelgrimsoord voor mensen met heimwee naar het revolutiejaar 1968, voor de inmiddels gesettelde generatie van Maagdenhuis-bezet- ters. Een ruime camping, met veel afgescheiden staanplaatsen en doorsneden door een kleine rivier. Op deze in 1968 opgerichte cam ping heeft eigenaar Peter Heck de tijd laten stilstaan. In de Gaststatte is dat het duidelijkst. Aan het pla fond hangt nog het toen modieuze visnet, aan de wand het beroemde schilderij met het droevig kijkende zigeunerinnetje. Het topstuk uit de collectie sixties-memorabilia is een geknoopt wandkleed met de vermoorde gebroeders Kennedy: John F. en Robert blikken nieuws- gierig over het biljart naar de.hoek waar het zigeunerinnetje hangt. Wie nu de kranten leest weet dat er niets nieuws is onder de zon. Dan is er nog de Campingplatz Oosbachtal in het vlakbij de water bronnen van Gerolstein gelegen Miillenborn. Hier hebben twee ge- neraties Dortelmann net een weide van de buurman gekocht, om zo in een haal de camping te verdubbe- len tot ruim honderd caravanplaat- sen. Ook weer voor iets meer dan 150 Mark kan het modale gezin hier een week staan. Liefst met verrekijker, want het nabije Adler- und Wolfspark Kasselburg mist een van zijn valken. MELCHIOR ZEEMAN

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 13