MmsstaD Bas van der Heijden klaar met verbouwing Schiedam kan binnenkort internetten via de kabel Bewoners Oost tegen tram Overschiesestraat actief in Schiedam Noord MaasposT MaasposT Inbrekers zien kans door open ramen en deuren Nieuwe lichting Showbizz Dance School t f f Mf V\. Ti! 1 ll i' V W1IKBLAD1N SCHIEDAM NMiENI WATERWEG - In tegen- stelling tot andere jaren wanneer ook het inbrekers- gilde waarschijnlijk met va- kantie gaat en de inbraken rond deze tijd op een laag pitje staan, is het dit jaar be- hoorlijk raak. Zo is er vol- gens de Vlaardingse politie een flinke stijging van in braken waarneembaar. Hoe- wel de politie in het duister tast omtrent de oorzaken, vermoedt men dat de onge- kende warmte van de afge- lopen week er debet aan is. Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijkop stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Kijk op stad en wijk Woensdag 12 augustus 1998 xq52 Hervormde gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. G. de Lang. Aanvang: 17.00 uur, cand. J.C. Klein. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, mevr. J,A, van Kempen. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. Aanvang 09.30 uur ds. J. Sosef, dienst van tafel en schrift. Gereformeerde Kerk De Ark, Hargplein. Gesloten. Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. W. R. van Wieren. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. G. de Lang. Schieland Ziekenhuis B.K. Laan, hal polikliniek. Aan vang: 10.30 uur, ds. Wtenweerde. Gereformeerde Bond C.S.G. Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan. Aanvang: 10.00 uur, cand. mr. J. Kooijds. G.H. van Kooten. Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang 17.00 uur, ds. K. J. Vis- ser. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. Aanvang: 09.30 uur, ds. F van Deursen. H.P Kool. Aan vang: 16.30 uur, ds. van Deursen. Evangelisch Lutherse gemeente Lange Nieuwstraat 219. Aanvang: 10.00 uur. ds. W. F. Jense. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. Zondag 09.30 uur, euch.viering, voorgan- ger K. Veltman. Martinuskerk, Willem Andriessen- laan. Zaterdag 18.30 uur euch.vie ring, voorganger K. Veltman. Zon dag 11.00 uur, euch.viering, voor ganger K. Veltman. Parochiekerk St. Jan de Doper O.L.V. Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zondag 10.30 uur, zondagsviering met koor- en samenzang. Zaterdag 17.00 uur. Woensdag 09.15 uur, weekviering in de dagkapel. Oud-KatholiekeKerk Dam 30. Aanvang: 10.30 uur, ge- zongen euch.viering. Basiliek van de H. Liduina en O.L.V. Rozenkrans Singel 106. Zaterdag 08.30 uur, euch.viering. Zondag hoogmis, aanvang: 10.15 uur pastoor P.M. Vismans. Kapel Huize Frankeland. Zondag 09.15 uur, euch.viering. R.K. Parochiekerk v/h H. Hart Lekstraat 55. Woensdag 19.00 uur, weekviering. Eerste vrijdag van de maand, 19.00 uur in de pastorie. Z$idag 10.00 uur, zondagsviering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. Aanvang: 10.30 uur, ds. R. Thieme-Tiesing. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. Zondag 13.30 uur, samenkomst met spreker. Woensdag 20.00 uur, bijbelstudie/ bidstond. 't Paxhuis, Schie 11. Zaterdag 19.30 uur, jeugdavond. Leger des Heils Lange Haven 27. Aanvang: 10.00 uur, maj. en mevrouw A.J. Plai- sier. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. Gemeente Oud Mathenesse, zaterdag 17.30 uur. Gemeente Nieuwland, zondag 10.00 uur. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat 67. Elke tweede en vierde zondag in de maand. Over DeVesten 3 3116 AD Schiedam KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Stadskoeriers Telefoon 010-4514555 ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: J. van Merwijk Telefoon 06 55 817566 MANAGER ADVERTENTIEVERKOOP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 REDACTIE: K. van der Knaap J.Teunissen CHEF-REDACTEUR: H. Mulder Telefoon 010-4004491 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4004491 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad B.V. Warme weer veroorzaakt inbraak-golf in de Waterweg De warmte blijft in de huizen hangen en mensen kunnen niet slapen. „Wat doen mensen dan? Ze gooien de balkondeuren en grote ramen open. Wei begrijpe- lijk, maar natuurlijk ook hartstik- ke fout: de inbreker kan zo naar binnen stappen. Dus het is toch verstandiger de ramen en deuren dicht te houden en het de inbre kers niet te gemakkelijk te ma- ken." Zo maakt de Vlaardingse politie nu al geruime tijd jacht op een in breker die vooral in Vlaardingen- Ambacht zijn slag slaat. De dader slaat vooral toe tussen 02.00 en 04.00 uur 's nachts en dat is op zijn zachts opmerkelijk te noe- men. „Verreweg de meeste inbra ken vinden over het algemeen plaats wanneer het schemert en dat betekent in deze tijd dus tus sen 21.00 en 23.00 uur 's avonds. Als je thuis bent, doe je namelijk rond deze tijd een lichtje aan in huis. Inbrekers kunnen dus met e6n opslag zien, wie er wel en niet thuis is." Dit tijdstip houdt in dat een grote- re sociale controle uitkomst zou kunnen bieden. Immers rond de schemering zijn de meeste buren nog wakker en vaak wordt de in- Een raam open laten wanneer je op vakantie gaat, is vragen om moeilijkheden. Foto Roger van der Kraan braak ook daadwerkelijk ge- hoord. Het ingrijpen blijft echter achterwege. „Hoe vaak ik al niet meegemaakt heb, dat buren in- derdaad wel wat vreemde gelui- den hoorden en raar gestommel. Maar mensen bedenken een ver- klaring en daarmee is de kous af. En dat is jammer." Ook zijn Schiedamse collega chef van recherche D. Schellevis on- derstreept het belang van het op- treden van de burger in dit ver- haal. „Als ik u nu vertel dat we laatst een hele groep inbrekers hebben kunnen oppakken, een georganiseerde groep, gewoon omdat de buren hadden opgelet en alarm hadden geslagen. Socia le controle is zo ontzettend be- langrijk. De burgers zijn onze oren en ogen." Buren kunnen niet alleen een waakhond-functie vervullen. Ook wat betreft het onderhoud van het huis, is een goede buur een be- langrijk wapen in de strijd tegen de inbreker. Een goed onderhou- den en ogenschijnlijk bewoond huis, schrikt inbrekers af. „Als mensen op vakantie gaan, ruimen ze alles netjes op. De kopjes wor- den in de kast gezet en er staat niets meer op tafel. Een inbreker die dan voor de tweede keer die week een blik in dat huis werpt, weet meteen hoe laat het is. Wij zeggen dan ook altijd dat mensen moeten zorgen dat er wat rotzooi op de tafel staat, het gras is ge- maaid en de post wordt wegge- ruimd. Inbrekers zijn zo brutaal als de neten en hebben het zo door als het huis onbewoond is. En als ze twijfelen, nou, dan bel- len ze met de een of andere rots- moes gewoon even aan. Weten ze tenminste zeker dat je er niet bent." De inbrekers zijn vandaag de dag onder te verdelen in twee belang- rijke groepen. De gelegenheids- dieven die het zich zo makkelijk mogelijk maken om bijvoorbeeld een shot bij elkaar te kunnen sco- ren en de georganiseerde mis- daad. „Toen ik net bij het corps kwam, dus zo'n vijfentwintig jaar geleden, had deze laatste groep criminelen het vooral voorzienop bedrijven. Maar vandaag de dag zijn bedrijfspanden zo ontzettend goed beveiligd. De kans dat je met een bedrijfsinbraak goed wegkomt is zeer klein. Deze groep inbrekers is dus overge- stapt op woningen, een eitje voor deze professionele jongens." Was de inbreker vroeger vooral een lokaal en nog vaker een wijk- gerichter misdadiger. Tegen- woordig is het normaal dat een (groep) inbreker(s) een deurtje verderop gaat. In een andere stad dan hun woonplaats rijden ze rond in de woonwijken. Op zoek naar kwetsbare woningen die ze een bezoekje kunnen brengen. Hoewel Schellevis erkent dat veel inbraken te wijten zijn aan nala- tigheid en slordigheid (een lichtje dat open staat, deuren niet op slot, enz.) benadrukt hij het belang van woningbeveiliging. „Je moet het ze natuurlijk wel zo moeilijk mo gelijk maken. Goed hang- en sluitwerk is daarbij heel belang- rijk. Cilindersloten, raamboom- pjes, braakwerende schilden en alles natuurlijk van goed gedegen staal, niet van dat zogenaamde pisbakken-staal dat zo kapot is. Een goed slot werkt namelijk ver- tragend en daar houden inbrekers niet van. Die willen zo snel mo gelijk binnen zijn." Ander tips die bekend zijn, maar nog niet vaak genoeg in de prak- tijk worden gebracht is de instal- latie van secu-strips en het feit dat mensen sleutels aan de binnen- kant van de deuren laten zitten. De inbreker hoeft slechts een ruit- je in te tikken om de sleutel om te draaien en gemakkelijk naar bin nen te komen. De rechercheur wijst de mensen erop dat zij samen met de politie kunnen werken aan het terugdrin- gen van de woninginbraken. Mensen kunnen contact opne- men met de politie. Ten eerste is het mogelijk om vaker langs het huis te surveilleren, waarvan de bewoners op vakantie zijn. Bo- vendien hebben we een uitgebrei- de folder, waar alle nuttige tips in staan en we komen bij de mensen thuis om op die woning toege- spitste tips te geven. Misschien dat bijvoorbeeld bewonersvereni- gingen een avondje voorlichting kunnen gebruiken. Onze afdeling preventie is daar nooit te beroerd voor." MONIQUE SIEMSEN wat dingen staat te doen' SCHIEDAM - Een springplank naar de showbizz, zo noemt Ru dolf Fitskie zelf zijn Showbizz Dance School die anderhalf jaar geleden van start is gegaan. Een basispakket waarmee je het ,wel- licht, kan redden in de showbizz. Garanties zijn daarvoor echter nooit te geven. De leerlingen zijn nu overgegaan naar het tweede jaar, ruimte dus voor een nieuwe lichting. Fitskie zoekt nieuw ta lent, met of zonder opleiding. Maar niet iedereen komt voor de opleiding in aanmerking, zo waarschuwt Fitskie. De audities zijn volgens hem zwaar. „Of iemand talent heeft, zie je al snel genoeg. Soms als iemand al binnenkomt. Het gevoel voor dans, de uitstraling. Mensen die iets uit- stralen van: 'sorry dat ik hier sta', redden het niet in de showvbizz." Na de auditie (dinsdag 25 augustus en dinsdag 2 September), die bestaat uit een jazzshowles, volgt er een ge- sprek waarin Fitskie vertelt wat de mogelijkheden zijn. Het is nog niet helemaal duidelijk, zegt Fitskie over zijn school. Veel mensen weten sowieso niet eens dat de opleiding bestaat, laat staan dat ze weten wat je op de Showbizz Dance School allemaal kunt leren. „De veren, de pluimen, de techniek: je leert hier alles." Hij pakt er maar eens een folder bij, van vorig jaar, want de oude naam -de Showdans Podiumvorming- staat er nog op vermeld. De leerlingen krijgen les in jazzdance, klassiek ballet, show- ballet, tapdance. Daarnaast lessen in make-up, repertoire en, als toetje, verscheidene gastlessen van men- sen in het vak. „Ze krijgen les van goed opgeleide docenten die mid- denin de praktijk staan", stelt Fitskie. ,,Geen balletjuf dus die din gen staat te doen." De driejaar durende opleiding houdt ook stages in, voor het gemak in de shows die verzorgd worden door Fitskie zelf. Het einddoel, zo- als omschreven in de folder, is - eventueel- een vaste plaats in het Rudolf Fitskie Showballet. Maarde opleiding dient ook ter voorberei- ding op audities voor musicals of voor een plaats aan de Dansacade- mie. Ze zullen er wel voor moeten werken, benadrukt Fitskie. Je moet niet denken: 'ik doe het wel effe'. Het eerste jaar valt qua zwaarte nog mee, maar in de twee daaropvol- gende jaren worden de eisen lang- zaam omhoogeschroefd. Drie keer in de week les, ook op zaterdag.,En melt'. Begin jaren tachtig zorgde het succes van de tv-serie Fame er- voor dat iedereen wel Leroy wilde zijn. De serie wordt momenteel her- haald, maar van een nieuw Fame- effect lijkt geen sprake. Fitskie denkt er het zijne van. „Het show- ballet blijft een stiefkindje van de dans." En hoe lang je meegaat in de show bizz, dat hangt voor een groot ge- deelte van jezelf af. Tot 35, moet kunnen, denkt Fitskie. Maar als je echt kan zien dat je aftakelt („we werken met G-strings, en als dan al les daar overheen lubbert.is het over. De audities vinden plaats op de laatste dinsdag van augustus, en de eerste dinsdag van September. Ge- interesseerden kunnen contact op- nemen met Rudolf Fitskie, tel.: 426 9916 of473 72 64. Fitskie zoekt ver- der, voor volgend jaar, zangers en magic act voor zijn High Light Fan tasy Show. SCHIEDAM - De moderne tijd doet zijn intrede en daarbij blijft de supermarkt Bas van der Heijden niet achter. Nadat de super elders in het land al had gemerkt dat de consument het niet prettig vind om voor de verse boodschappen con stant apart af te rekenen, heeft Bas van der Heijden nu ook in Schie dam de nieuwe Bas geintrodu- ceerd. De verbouwing heeft vier weken geduurd, maar het resulaat is er dan ook naar. Ten eerste is daar het feit dat veel verse boodschappen, zoals brood en vlees aan de 'cen- trale kassa' kunnen worden afgere- kend, die behalve op koopavond tot 21.00 uur ook op de andere door de weekse dagen tot 20.00 uur open is. „Hierdoor wordt het aantal reken- punten verminderd en dat vindt de consument erg prettig", weet Leo van der Heijden van de gelijknami- ge super. Behalve het feit dat de meeste verscounters binnen de su permarkt zelf zijn verhuisd is er ook het een en ander in het interi- eur veranderd. Een nieuwe betimmering hier en een likje verf daar zorgt er tevens voor dat Bas van der Heijden zijn verzorgd imago eer aandoet. Bo- vendien is nu ook de slijterij Dirk III te vinden in het pand aan de Broersveld. Tot slot heeft ook de entree een metamorfose onder- gaan. Moest de klant eerst een rondje door de zaak maken, nu loopt men regelrecht de super markt binnen. Al met al een hele verbetering, constateert Leo van der Heijden dan ook tevreden, die er op wijst dat de verbouwing niet ten kosTe is gegaan van de service en natuurlijk de prijzen. „Wij zijn nog steeds de goedkoopste van Nederland. Ver- schillende consumententests heb ben dat al uitgewezen. En wie het niet geloven wil, moet maar ko men kijken." De verbouwing doet overigens niets af aan het feit dat Bas van der Heijden nog steeds wil verhuizen en wel het liefst naar de Buitenha- venweg. De super heeft tegenover de gemeente al eerder duidelijk ge- maakt dat de Broersveld zich niet langer leent als goede lokatie. De Bas heeft meer ruimte nodig. Niet alleen voor de klanten, die nauwelijks de auto kwijt kunnen bij de huidige huisvesting van de supermarkt. Ook de bevoorrading uit grote vrachtwagens levert de nodige problemen op in het nauwe stadscentrum. De supermarkt denkt dat de Buitenhavenweg een ideale lokatie is. Er is genoeg ruimte voor klant en bevoorrading en bovendien kan de supermarkt dan een nieuw gebouw laten verrij- zen, dat wellicht een stuk moder- ner is. Volgens de supermarkt is de ge meente momenteel aan zet. „Als de gemeente zegt, dat we morgen zouden kunnen verhuizen, zouden we inderdaad nu de spullen pak- ken. Maar dat kan natuurlijk niet' aldus de verkoopleider. Heikel punt blijkt, zoals zo vaak, te gaan om de centen. Een woord- voerder van de gemeente erkent dat de onderhandelingen met Bas van der Heijden nog niet eens echt op gang zijn gekomen. „Als Bas nog steeds wil verhuizen, dan zouden we in het tweede helft van dit jaar om de tafel moeten zit ten. Kijken wat zij willen en wat wij willen. Voorlopig is de verhui- zing, ook van de kant van de ge meente, nog niet rond. Het gaat hier om de uitgifte van een stuk grond en de bebouwing die daarop zal plaatsvinden. De onderhande lingen draaien vooral ook om het financiele gedeelte en daar zijn we nog niet eens goed over begon- nen." Wel is ondertussen ook de ge meente ervan overtuigd dat de hui dige locatie van de Bas niet meer volstaat. „We hebben de laatste maanden onderzoek gedaan naar de ruimteproblemen rond het Broersveld en wat daaraan gedaan kan worden. Maar dat is nu een- maal niet veel. Je zou echt een groot gedeelte van de binnenstad moeten platgooien om ruimte te creeren voor Bas. En dat gaat een beetje ver." SCHIEDAM - De Schiedamse kabelexploitant ONS-CAI gaat vanaf 1 oktober internettoegang aanbieden via de kabel. Deze dienst wordt verzorgd door In- ternetprovider Kabelfoon BV. De Digitale Stad Schiedam/ Vlaardingen (DSV) verwacht dat het aantal internetgebrui- kers in Schiedam flink omhoog zal gaan. Want: internetten via de kabel houdt geen extra tele- foonkosten meer in. Het all-in tarief voor een kabelin- ternetabonnement bedraagt fl. 49,90 per maand. Daarvoor krijgt de abonnee onbeperkt toegang tot Internet, ruimte voor een eigen homepage, een e-mailadres en een kabelmodem. De DSV is blij met het initiatief. „Sommige mensen bellen me op na een paar maanden: had je me niet kunnen waarschu- wen voor de telefoonrekening?", zegt DSV-voorzitter Ed Egger- mont. Volgens hem is niet onge- woon dat de PTT-rekening bij sommige Internetgebruiker per twee maanden met driehonderd gulden is gestegen. Verleden tijd wanneer je kan internetten via de kabel, aldus Eggermont. Hij plaatst wel kanttekeningen bij de bewe- ring van Kabelfoon dat Internet via de kabel sneller zal gaan lopen. Onder normale omstandigheden, maar wat zijn normale omstandig heden? Dat kunnen ze niet garan- deren, aldus Eggermont die ver- wijst naar Maassluis, waar Kabel foon al opereert. Daar is het zo dat hoe meer aansluitingen per wijk op het wijkstation is aangesloten, hoe trager het allemaal loopt. „Met de telefoon heb je dat niet zo gauw, daar is de verbinding een op een. Op bepaalde tijdstippen is er in Maassluis niet door te komen, loopt alles vast." Gei'nteresseerden kunnen contact opnemen met Kabelfoon BV, tel.: 0174 640 269. Rudolf Fitskie: 'Vooral doorgaan, dat is ontzettend belangrijk.' Foto Roger van der Kraan de leerlingen kunnen na een jaar zelfs afge wezen worden, maar dat is gelukkig nog niet gebeurd. Het be- langrijkste is datze blijven doorzet- ten. Barry Stevens zei het altijd bij de Soundmixshow als grapje, maar het is wel waar. En relativeren. En onder stressvolle omstandigheden kunnen werken. Het komt heus wel eens voor dat je met z'n vijven een podium hebt van twee bij drie. Of dat de vloer spiegelglad isImprovi- seren komt er ook bij, zeker wan neer je moet optreden op een cruise- schip en het schip begint te deinen. Zes leerlingen kent de school nu, al lemaal meisjes. Want, zegt Fitskie: „er rust nog altijd een taboetje op mannelijke showdansers. Maar mannen zijn altijd welkom. Natuur lijk, hallo!" Hij is een man van de praktijk, Ru dolf Fitskie. Heeft gewerkt met mensen als Dolf Brouwers, Danny Christiaan en meisjesgroep The Dolly Dots. „Ik heb van alles ge daan", zegt hij over zijn achter- grond, „gewerkt op cruiseschepen, tv-dingetjes, grote shows, ook din- nershows." Momenteel heeft hij zijn handen vol aan de choreografie van de show van zanger Kees Ver- sluys die door heel het land trekt. Heeft de showbizz nog wel toe- komst? Toch wel, meent Rudolf Fitskie, de showbizz heeft alle stor- men doorstaan, en zal gewoon blij ven voortbestaan. Wel geeft Fitskie toe dat 't 'allemaal nogal schom- SCHIEDAM - De Bewonersver- eniging Schiedam-Oost heeft een boze brief naar het Schiedamse college van burgemeester en wet- houders verstuurd. De bewoners zijn het niet eens met de gang van zaken rond het voorontwerp be- stemmingsplan Tramplus Over schiesestraat. Het plan ligt nu ter visie, in de vakantietijd, en dat vin den de bewoners een ongelukkig gekozen tijdstip. De bewoneras voelen zich aan de kant geschoven en vinden dat er vanaf het begin te weinig overleg is gepleegd. Zij schrijven dat de gemeente en afstandelijk gesprek met de bewoners voerde en dat zij de indruk hebben dat alles vanaf het begin al vast stond. Namelijk dat het traject over de Overschiese straat zou lopen, ook al hebben de bewoners daar geen trek in. Zij vinden het onterecht dat het voorgenomen bestemmingsplan niet alleen het trace regelt, maar de hele inrichting van het hele vrije gebied tussen Singel en Schie. Eer der hadden de bewoners zelf al aan de gemeente gevraagd of er iets aan dat gebied kon veranderen. Dat was toen niet mogelijk vanwe- ge geldgebrek. De bewoners denken dat het veel logischer is om de tram langs de Singel aan te leggen met de bijbe- horende boulevard. In hun optiek is de Overschiesestraat 'om'. Ook voorzien de bewoners problemen met het parkeren rond de nieuw- bouwlokaties en maken zij zich zorgen om de milieu-ttechnische aspecten. Officieel zou namelijk een afstand van 20 meter worden aangehouden van trambaan tot woonhuis. In het bestemmingsplan is maar sprake van tien tot zelfs drie meter. De vereniging vraagt zich af hoe de gemeente de (geluids-)overlast buiten de deur van deze woningen kan houden.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 3