Schieland Ziekenhuis en Zonnehuis snakken naar meer verplegers 'De gemeente laat helemaal niks van zich horen' MaasstaP Dirck III opent nieuwe slijterij in Schiedam MaasposT Vooral zorgsector getroffen door krappe arbeidsmarkt Voorontwerp bestemmingsplan levert 51 'zienswijzenop I ti WEEKBIAD1N SCHIEDAM WATERWEG - Veel zorg- instellingen in de Waterweg hebben te kampen met een nijpend tekort aan verple- gend personeel. Vooral de grotere werkgevers zitten in de problemen. Voornaamste oorzaken lijken de slechte salariering en de demografi- sche samenstelling van de bevolking. De generatie jon- geren is een kleine genera- tie. Er zijn dus steeds min der jongeren en de jongeren die er zijn, zijn steeds min der geinteresseerd in een baan in de verzorging. Voelbaar Sneller SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote of St Janskerk wordt zaterdag 22 augustus verzorgd door het Rad- bout Klarinet Kwintet. Aanvang is 15.00 uur, de toegang is gratis. Podium Schiespoordag Ouderenwerk TV Rijnmond MM Kijkopstaden wijk Kijkopstaderi wijk Kijkopstadenwijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Woensdag 19 augustus 1998 xq52 4 Hervormde gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. G. de Lang. Aanvang: 17.00 uur, ds. G. H. van Kooten. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, mevr. J,A, van Kempen. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. Geslo- ten. Gereformeerde Kerk De Ark Hargplein. Aanvang: 09.30 uur, ds. W. R. van Wieren. Magnalia Dei Kerk, Albarda- straat. Aanvang: 10.00 uur, ds. C. J. v.d. Drift. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, dhr. J. A. van Lmevr. J.A. van Kempen. Schieland Ziekenhuis B.K. Laan, hal polikliniek. Aan vang: 10.30 uur, ds. P. Lugtig- heid. Gereformeerde Bond C.S.G. Aquamarijn, Nieuwe Damlaan. Aanvang: 10.00 uur, cand. P. C. Zorge. Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang 17.00 uur, ds. G .H. van Kooten. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. Aanvang: 09.30 uur, ds. G. v.d. Brink. Aanvang: 19.00 uur, ds. B.J. Eikelboom. Evangelisch Lutherse gemeente Lange Nieuwstraat 219. Aan vang: 10.00 uur. mevr. R.Roden- burg. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. Zondag 09.30 uur, euch.viering met samenzang, voorganger K. Veltman. Martinuskerk, Willem Andries- senlaan. Zaterdag 18.30 uur euch.viering. Zondag 11.00 uur, euch.viering, voorganger K. Veltman. Parochiekerk St. Jan de Doper O.L.V. Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zondag 10.30 uur, zondagsviering met koor- en samenzang. Zaterdag 17.00 uur. Woensdag 09.15 uur, weekviering in de dagkapel. Oud-KathoIiekeKerk Dam 30. Aanvang: 10.30 uur, schrift en gebed. Basiliek van de H. Liduina en O.L.V. Rozenkrans Singel 106. Zaterdag 18.00 uur, euch.viering. Zondag hoogmis, aanvang: 10.15 uur pastoor P.M. Vismans. Kapel Huize Fran- keland. Zondag 09.15 uur, euch .viering. R.K. Parochiekerk v/h H. Hart Lekstraat 55. Woensdag 19.00 uur, weekviering. Eerste vrijdag van de maand, 19.00 uur in de pastorie. Zondag 10.00 uur, zon dagsviering. Vrijzinnige Geloofsgemeen- schap NPB Schiedam Westvest 90-92. Aanvang: 10.30 uur, ds. F. Pors. Pinkstergemeente Morgen- stond De Ark, Hargplein. Zondag 13.30 uur, samenkomst met spreker. Woensdag 20.00 uur, bijbelstu- die/bidstond. 't Paxhuis, Schie 11. Zaterdag 19.30 uur, jeugdavond. Leger des Heils Lange Haven 27. Aanvang: 10.00 uur, maj. en mevrouw H. Bolhoe- ve. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. Gemeente Oud Mathenesse, zaterdag 17.30 uur. Gemeente Nieuwland, zon dag 10.00 uur. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Albarda- straat 67. Elke tweede en vierde zondag in de maand. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Stadskoeriers Telefoon 010-4514555 ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: J. van Merwijk Telefoon 06 55 817566 MANAGER ADVERTENTIEVERKOOP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 REDACTIE: K. van der Knaap J. Teunissen CHEF-REDACTEUR: H. Mulder Telefoon 010-4004491 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4004491 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad B.V. Het tekort in het Zonnehuis in Vlaardingen is ronduit zorgelijk te noemen. „Vakanties worden voorlopig niet opgenomen en het personeel werkt langer dan de of- ficiele 36 uur. Gelukkig hebben we een gemotiveerde ploeg. Daarom heeft het personeelste- kort nog geen effect gehad op de kwaliteit van de zorg die we bie- den. Onze verplegenden zeggen toe over te werken om iedereen te helpen aan te kleden, avondeten te geven en in bad te doen. Maar het blijft schipperen", zucht Hoofd Verpleging Bert van der Lende van het Zonnehuis. Het tekort is niet alleen een regio- nale tendens. Overal in het land worden afdelingen gesloten of bedden afgestoten, omdat er sim- pelweg niet genoeg verzorgers zijn. Het probleem zit'm volgens Van der Lende in een arbeids markt die toch al zeer krap is. „Er zijn dan bepaalde branches die niet populair zijn en andere, zoals de automatisering, waar zeer veel geld in te verdienen is. Jonge mensen kiezen dan daarvoor. Het wordt dus tijd dat je als samenle- ving meer prioriteit geeft aan de verpleging en het beroep gaat op- waarderen, met een bijbehorende salariering." Het personeeltekort is het ergst in de zomer. Er wordt een beroep gedaan op vakantiekrachten en uitzendbureau's, maar het Zonne huis is niet de enige zorginstelling die op een dergelijk idee komt. Uitzendbureau's kunnen de vraag nauwelijks aan. Het Zonnehuis heeft de hoop nu gevestigd op een totaal andere doelgroep dan de jeugd. „Je moet aan andere groe- pen gei'nteresseerden gaan den- ken. Herintreders bijvoorbeeld. Mensen die in dit beroep hebben gewerkt, maar er uit zijn geweest door de kinderen. Dat zijn de toe- Verplegend personeel dat even niet op vakantie kan gaan door het tekort aan werknemers: misschien dat een hogersalaris uitkomst zou kunnen bieden. Foto Roger van der Kraan komstige arbeidskrachten waarop we ons nu richten." Van der Lende kijkt dan ook reik- halzend uit naar het eind van de zomer. Dan zijn er weer jongeren beschikbaar die in het Zonnehuis in opleiding gaan en deze jonge ren heeft het Zonnehuis hard no- dig. Zo'n 40 leerlingen gaan er per jaar in opleiding. „Die men- sen hebben we hard nodig, want ik maak me wel eens zorgen hoe het moet, als deze ontwikkeling doorzet." Ook het Schiedamse Schieland Ziekenhuis knijpt hem. Volgens bestuurslid G. de Bey van het zie kenhuis, draait het in het Schie land voornamelijk om gespeciali- seerd personeel. „Verplegend personeel op de Intensive Care, cardiologie en anesthesie-assiten- ten is zeer moeilijk te vinden. Dat heeft met het imago te maken, maar ook met de hoogte van het salaris. De CAO is aangepast, dus we verwachten nu weer meer mensen in opleiding te krijgen, maar daar moet je voorlopig nog wel op wachten natuurlijk. Het duurt nog wel een paar jaar voor- dat deze mensen klaar zijn." Ondertussen moddert het Schie land verder. „We zitten gewoon met een structured tekort. Dan kom je in situaties dat je veel mensen hebt met een bepaald contract of die alleen bepaalde diensten willen draaien." Ook het Schieland doet een be roep op de verplegenden en vraagt hen geregeld langer te werken. „Dat is nu het gevolg van deze zogenaamde arbeids- markt-krapteknelpunten. Voorlo pig hoeven we nog geen opname- stop in te voeren. Maar ik kan niet in de toekomst te kijken." Hoewel de problemen op de ar beidsmarkt overal voelbaar zijn, heeft niet iedere zorginstelling dezelfde problemen. „Gelukkig niet, nee. We rollen goed door de problemen heen en beschikken over goede en bekwame mensen. Hoe dat komt? Ik denk doordat we een goede naam hebben en doordat het hier toch vrij klein- schalig is. Waarschijnlijk vinden mensen dat aantrekkelijk als werksfeer", aldus verpleegkun- dig manager L. van Bokhoven van het Vlaardingse woon- en zorgcentrum Soenda. Ook directeur A. van der Linden van woon- en zorgcentrum Fran- keland maakt zich voorlopig nog geen zorgen. „Kijk, het wordt steeds moeilijker en dat speelt al een paar jaar. Vroeger kwamen er tientallen brieven af op een vaca- ture, moest je kiezen en seleclfe- ren. Dat ligt nu anders. Alleen voor zeer specifieke functies zet- ten we nog advertenties." Frankeland is grotendeels afhan- delijk van de open sollicitaties die het zorgcentrum het gehele jaar door ontvangt. „Dat zijn mensen die bijvoorbeeld hier pas naar toe zijn verhuisd en een nieuwe baan zoeken. Die brieven houden we in portefeuille, zodat we er desge- wenst een beroep op kunnen doen." Ook Van der Linden denkt dat het ruime personeelsbestand te dan- ken is aan een goede naam. „We hebben een zeer positieve uitstra- ling en zitten al jaren onder het landelijk en regionaal gemiddel- de wat betreft ziekteverzuim. Daar zijn we heel trots op: het is het resultaat van een zeer uitgeba- lanceerd personeelsbeleid. Func- tioneringsgesprekken, bijscholin- gen, uitstapjes, het hoort er alle- maal bij." Daarbij is volgens Van der Lin den ook een taak weggelegd voor de directie. „Wij geven het goede voorbeeld en zijn heel betrokken bij de sfeer op de werkvloer. Zor gen dat er altijd iemand van de di rectie in het weekend in de buurt is om te kijken hoe alles gaat.' Vooralsnog blijven instellingen als ziekenhuizen en Zonnehuizen wachten op de ommekeer op de krappeverplegings-arbeidsmarkt. „Als je als verpleger een uur staat ingeschreven bij het uitzendburo, kun je bij wijze van spreken al te- recht bij vijftien verschillende in stellingen." MONIQUE SIEMSEN SCHIEDAM - Het voorontwerp bestemmingsplan Overschiese- straat heeft 51 'zienswijzen' op- geleverd. Formeel zijn het nog geen bezwaarschriften. In de commissievergadering van 22 September krijgen de bewoners nog de kans om hun bezwaren mondeling te uiten. Daarna wordt het in de gemeenteraad van 5 oktober behandeld. Aan de hand van wat er uitkomt wordt het ontwerpbestemmingsplan opgesteld, waarna bezwaar schriften kunnen worden inge- diend. Maar duidelijk is dat de bewoners en vijf betrokken be- drijven er weinig trek in hebben dat hun panden moeten wijken voor Tramplus. A. J. van de Marel vindt het alle- maal maar een 'kwalijke zaak', vooral de manier waarop de ge meente te werk is gegaan. Hij zit hier prima, zegt Van de Marel over zijn bedrijf aan de Overschiese- straat nummer 51. Al zo'n jaar of vijftien, twintig verwerkt hij plas tics. De erfpacht heeft 'ie afge- kocht tot en met 2039, en hij heeft geen zin om op een andere locatie zes keer zoveel te gaan betalen per strekkende vierkante meter. Wat de gemeente alleen wil, zegt Van de Marel, is het aankopen van alle panden. Maar een alternatief biedt wethouder Hafkamp niet. Waar zou Van de Marel naar toemoeten? Hij verdient hier zijn brood, aan de Overschiesestraat. Een woord- voerder van de gemeente zegt ech- ter dat straks per geval bekeken zal worden naar mogelijke alternatie- ven, en niet alleen een smak geld zal geven. En als de erfpacht inder- daad is afgekocht tot en met 2038, dan wordt dat meegenomen in de waardebepaling van het pand. „De gemeente denkt natuurlijk 'het zijn toch maar wat klote-be- drijfjes, we halen die hokjes ge woon weg", zegt Van de Marel die inmiddels een onteigenings- deskundige in de arm heeft geno- Door de sloop van de woningen aan de oneven kant van de Overschiesestraat komt er ook ruimte vrij voor een wandelboulevard langs de Schie. Ook denkt men aan nieuwbouw op twee locaties: op het plein ten zuiden van de Prof. Kamerlingh Onneslaan, en op de hoek van de Emmastraat/Overschiesestraat. Foto Roger van der Kraan men. „Hij zegt: 'stuur alles maar naar me toe wat je krijgt van de ge meente'. Maar dat is bar weinig wat ik tot nu toe van de gemeente heb gekregen. Alleen die brief over dat voor-ontwerp bestem mingsplan." Toch zit Van de Marel er nog rela- tief rustig bij. Hij is nu 58, en als de gemeente hem nu tot zijn 65ste jaarlijks veertig mille geeft, dan: „Nok ik helemaal afMaar liever niet, want geld maakt volgens de Schiedammer niet gelukkig. Lie ver werkt hij nog een paar jaar door. Ze laten de mensen in het ongewis- se, reageert F. B. Dijkstra die een aannemingsbedrijf heeft op num mer 69. „Je hoort niets, en dat vind ik nog het ergste. Er klopt allemaal geen hoi van en dat mag je rustig opschrijven. De gemeente laat ons stikken. Ik weet nu niet waar ik aan toe ben, wanneer ik weg moet, hoeveel ik krijg, en dus kan ik nu geen actie ondernemen. Nee, ik ga niet opnieuw een bedrijfspand zoe ken. Ik ben nu 62, ik moet nog drie jaar, daar begin ik niet meer aan. Dt begrijp je toch zeker zelf ook?" Begin dit jaar schreef Dijkstra een brief aan de gemeente: wanneer gaat de gemeente beginnen met het verwerven van de panden. „Ik heb niets gekregen, zelfs geen ont- vangstbevestiging. Toen heb ik maar gebeld, ben doorverbonden naar Economische Zaken. Die zou- den het uitzoeken, maar daar heb ik nog steeds niets van gehoord." Tramplus moet ervoor zorgen dat er snellere en meer comfortabele verbindingen tussen het station Schiedam-Centrum en de binnen- stad komen. Het trace, waarover Tramplus gaat rijden, kan het beste volgens B en W lopen via de Over schiesestraat. Dit heeft tot gevolg, atlhans volgens het voorontwerp bestemmingsplan, dat de wonin gen aan de oneven zijde van de Overschiesestraat moeten worden 'geamoveerd', gesloopt dus (num- mers 5-73). Er wordt een uitzonde- ring gemaakt voor het Proveniers- huis. Ook de panden op de hoek van de Overschiesestraat/Emma- straat zouden moeten verdwijnen volgens het voorontwerp bestem mingsplan: „De locatie is momen- teel bebouwd met bebouwing die niet past in het toekomstbeeld voor het plangebied." Gedacht wordt aan zestien a achttien stadswonin- gen. Nieuwbouw staat verder op stapel op het plein ten zuiden van het Prof Kamerlingh Onneslaan. „Door de bebouwing kan het plein een intiemer en aangenamer karak- ter krijgen", schrijven de opstel- lers van het plan. De nieuwbouw mag maximaal acht etages hoog. MaasposT SCHIEDAM - Na jaren van isola- tie, dwangbuizen en shocktherapie zijn Jago, Nils, Jacq, Rick en Justin door een psychiatrische blunder in de normale wereld losgelaten. Compleet gehersenspoeld door het onafgebroken luisteren naar Mo- torhead en The Ramones kwam Ja go op het idee om, onder het mom van zelftherapie, een eigen band te beginnen. Een jaar en kilo's prozac later zetten deze Kezen een chaoti- sche, neurotische en psychotische Rock Roll show in Podium Cafe op 22 augustus, vanaf 22.00 uur. SCHIEDAM - Modelspoorvereni- ging Schiespoor houdt zaterdag 22 augustus de eerste Schiespoordag van het seizoen in het clubhuis aan de Westerkade 21. Op deze dag worden catalogi, modelspoortijd- schriften en boeken te koop aange- boden. Bovendien is er een model- spoorbeurs in de kleine zaal. De grote clubbaan en de smalsporbaan zijn in vol bedrijf en er is weer veel nieuws te zien: water in de beken en het ven, volkstuintjes met aller- hande groenten en de stationsstraat die nu gereed is met huizen, bomen en straatverlichting. De Schie spoordag duurt van 10.00 tot 16.00 uur. De toegangsprijs bedraagt een gulden, kinderen betalen vijftig cent. SCHIEDAM - De Stichting Oude renwerk Schiedam opent in de week van 24 augustus het seizoen in de dienstencentra. De opening staat dit jaar in het teken van van de financiele regelingen voor ou- deren. In September starten er in de centra weer veel nieuwe activitei- ten zoals een cursus Gezond, fit en veilig ouder worden. Een cursus waarin de deelnemers allerlei tips krijgen waarmee ze direct aan de slag kunnen. In dienstencentrum de Woudhoek wordt een Cyber- hoek geopend. Daar komen een of meerdere computers te staan, waarvan er een ook op internet aangesloten is. Eveneens in dit dienstencentrum start ook de cur sus 'Ouderen aan de knoppen', over het omgaan met moderne ap- paratuur zoals video, teletekst en de magnetron. Informatie over de ze en andere activiteiten is ver- krijgbaar tijdens de opening van het seizoen: dinsdag 25 augustus van 13.30 tot 16.00 uur in dien stencentrum Oost, woensdag 26 augustus van 9.30 tot 12.00 uur in Wijkpost Zuid, woensdag 26 au gustus van 13.30 tot 16.00 uur in dienstencentrum de Vier Molens en donderdag 27 augustus van 13.30 tot 16.00 uur in dienstencen trum de Woudhoek. WATERWEG - TV Rijnmond start maandag 31 augustus met de nieuwe winterprogrammering. Daarin zijn een aantal nieuwe pro- gramma's opgenomen en ook de vormgeving is geheel vernieuwd. Er is een nieuw decor, nieuwe lea ders en nieuwe muziek. Vanaf 17.00 uur start TV Rijnmond met nieuws, weer en sport. Hierna vol- gen dagelijks andere programa's. Sommige oude bekenden keren te- rug zoals Moois (woensdag), 'R Uit (alle werkdagen) en Soul Co- okin' (vrijdag), andere program- ma's zijn nieuw. Een voorbeeld daarvan is Boefies en Belhamels (dinsdag), een programma waarin Edith Zuiderent op zoek gaat naar de verhalen. locaties en schrijvers van bekende, oude jeugdboeken zoals Pietje Bell, Kruimeltje en Bulletje en Bonestaak. Ook nieuw is dat TV Rijnmond Nieuws in het komende winterseizoen ook iedere zondag met een uitzending komt. TV Rijnmond zal vanaf 31 augus tus weer uitzenden in de bekende programmacyclus van twee uur. "Vv Pi Zi pwk"1 voq± SCHIEDAM - Dirck III slijterijen heeft haar nieuwste winkel op de Broersveld 68-70 geopend bij de Bas van der Heijden supermarkt. Een slijterij waar de klanten prettig kunnen winkelen; een ruim opge- zette en overzichtelijke winkel met een spetterende artikelpresentatie en groot assortiment met vanzelf- sprekend de laagste prijzen. Dirck III slijterijen kenmerkt zich door een zeer uitgebreid assorti ment binnen- en buitenlandse dranken tegen de scherpste prijzen. Bovendien zijn er altijd extra voor- delige actie-aanbiedingen. Voor klantvriendelijke en vakbekwame medewerkers staat service hoog in het vaandel. Veel aandacht wordt geschonken aan de speciaal gese- lecteerde wijnen. Klassewijnen die in verband met. de enorme kwanti- teiten zeer voordelig kunnen wor den aangeboden. Dirck III heeft een eigen proefpanel dat wordt aangevoerd door een externe wijn- deskundige. Met elkaar proeven zij alle nieuwe wijnen. Ter controle van het vaste wijnassortiment wor den deze wijnen continu geproefd, zodat wij kunnen waken over de prijs/kwaliteitsverhouding, een van de pijlers van de Dirck III for- mule. Tevens mag het grote bier- en frisdrankassortiment voor de laagste prijs uniek genoemd wor den voor een slijterij. Hierdoor kan Dirck III concurreren met de goed- koopste supermarkten.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 3