699 169 Hoe kon een meisje van net achttien regeren over zoveel mensen? CORRECT BERGWEG 110 ROTTERDAM am an BERGWEG 110 ROTTERDAM IS USB 3 3 TEL.: 010-4.618.600 Creatieve presentatie in bieb Wandel- concert Podium Cafe Tuiniercursus Wilhelmina honderd jaar geleden gekroond Geen klederdracht maar ballet-spitzen N m.- Art.nr. 30721 Feest in Vlaardingen Wf wiMwlmwta, A/ Back to school, back to business begint bij Correct op de Bergweg 110 te Rotterdam. Daar vindt u honderden scherp geprijsde aanbiedingen voor een goede start in het nieuwe school- en werkseizoen. PORTABLE MET CD ALS BESTE GETEST SHARP MD-MS701H PORTABLE MINIDISCRECORDER Portable MiniDiscrecorderwaarmee u opnamen kunt maken en afluisteren met een kwaliteit gelijk aan die van CD. Als beste getest in de Consumentengids. Zeer compact en licht (200 gram). Voorzien van hoofdtelefoon met afstandsbediening en X-bass. In zilver uitgevoerd. PHILIPS AZ-1000 COMPACTDISC RADIO-CASSETTERECORDER Deze fraai vormgegeven radio cassetterecorder is voorzien van een programmeerbare CD-speler. De radio heeft ontvangst van FM-stereo en MW. Compleet met cassettedeck en Dynamic Bass Boost. Geschikt voor netvoeding en batterijen.ln antraciet uitgevoerd. Afm. 47x17x24 cm. _229T-Art.nr.3H01 DISCMAN MET ESP2 SONY SONY D-E 403 SLIM DESIGN DISCMAN Deze superplatte discman is voorzien van het nieuwe Electronic Shock Protection (ESP2) systeem dat zorgt voorongestoord muziekgenot, ook als de spelereen stootje krijgt. Voorzien van repeat, shuffle en introscan. Compleet geleverd met Groove Fontopia hoofdtelefoon, Stamina long-life oplaadbare batterij en lichtnetadapter. JJ29T- Art.nr. 55263 Het laatste uurtje van de week is bij Correct een super-uurtje. Op de Bergweg 110 kunt u van 17.00 tot 18.00 uur iedere zaterdag profiteren van een super-aanbieding. Voor deze aanbieding geldt: zolang de voorraad strekt en geen telefonische reserveringen ofbestellingen mogelijk. PORTABLE MET CD SONY CFD-ZW160 STEREO RADIO CASSETTERECORDER MET CD EN LUIDSPREKERS Waar u dit apparaat ook in huis neerzet, overal kunt u genieten van een uitstekende radio, cassette of CD geluidsweergave.De CD speler heeft shuffleplay en is programmeerbaar. Incl. 2 SONY afneembare luidsprekers met baspoort aan voorziide. In zwart. CORRECTPRIJS ALLEEN OP ZATERDAG 29 AUGUSTUS Woensdag 26 augustus 1998 wx54 CORRECTPRIJS CORRECTPRIJS SCHIEDAM - In de maand September staat de biblio- theek aan het Bachplein in het teken van de creatieve Schiedammers. Na het suc- ces van voorgaande jaren is dit al weer de vijfde keer dat een vijftal Schiedammers hun creatieve hobby zullen demonstreren in Bibliotheek Schiedam - Noord. De de monstrates zijn op de woensdagmiddagen: 2, 9, 16,23 en 30 September 1998 van 14.00 uur - 16.00 uur. 2 September: Joke Kouwen- hoven met decoboeken 9 September: Corinne Streef- kerk met mandate's tekenen 16 September: Hannie Lycas met merklappen ontwerpen 23 September: Hanny van Kroesveid met 3D kaarten knippen 30 September: Niny Bottenberg met creativiteit met perkamentpapier. De gehele maand September staan hun werkstukken ten- toongesteld in vitrines in de bibliotheek. Deze zijn te be- zichtigen tijdens de ope- ningsuren van de biblio theek. Inlichtingen: Greet van Norde, Bachplein 589, Telefoon 4708320/4703728. VLAARDINGEN - Aad Zoutendijk bespeelt het or- gei tijdens het wandelcon- cert in de Grote Kerk op de Markt, zaterdag 29 augus tus. het thema van het con cert is: Met de muziek mee door Europa. Zoutendijk spelt muziek van componis- ten uit Tsjechie (Zach, See- ger), Oostenrijk (Eberlin, Maichelbeck, Albrechtsber- ger, Czerny), Zwitserland (Gagnebin), Italie (Merula, Scarlatti, Gherardeschi, Bossi), Frankrijk (Rober- day, Couperin, Du Mage), Spanje (Cabezon, De Sola, Albero, Bruna, Mestres, Ja cinto) en Portugal (Baptista, De Santo Elias). Het concert begint om 15.00 uur. SCHIEDAM - Rob Boer is een bekende Schiedamse musicus die in de band 'The rock of Ages Bluesband' sa- men met Fred van Unen en Ferry Buytendijk steeds weer voor weergaloze muzi- kale ontspanning zorgde. Na het ontvallen van Ferry bleek al snel dat een vervan- ger niet te vinden zou zijn en Rob heeft nu een nieuwe for- matie gecreeerd met Fred van Unen op de bas en Ben Lanser als drummer. Deze nieuwe band brengt uitslui- tend nummers die zijn ge- schreven en gearrangeerd door Rob. De blues, zoals menig Schiedammer die van Rob gewend is, heeft wat plaats moeten maken voor een breder scala van invloe- den. Ook jazz, soul, rock and roll en rhythm and blues worden door deze for- matie vertolkt. Zaterdag 29 augustus, aanvang 22.00 uur, Podium Cafe'. VLAARDINGEN - De onaf- hankelijke consumentenor- ganisatie GreenCard orga- niseert een cursus 'Tuinie- ren voor beginners in Groencentrum Staelduinse- bos, Deltaweg 76 in Vlaar- dingen. Tijdens deze cursus komen zaken als tuininde- ling, renovatie, snoeien, in- richten van de vaste plan- tenborders, aanleg en on- derhoud van de vijver en de zorg voor een gazon aan de orde. Uiteraard kunnen de deelnemers aan de cursus ook met persoonlijke kwes- ties of problemen bij de do- cent terecht. De cursus be- slaat vijf dinsdagavonden, de eerste bijeenkomst is dinsdag 15 September. Be- langstellenden kunnen con tact opnemen met Green- Card, 5120099. MaasposT (Pfus OPENINGSTIJDEN: maandag t/m donderdag 9.00-18.00 uur, vrijdag 9.00-21.00 uur, zaterdag 9.00-18.00 uur. Zondag 6 September geopend van 12.00-17.00 uur. Zetfouten en prijswijzigingen onder voorbehoud. Via het kabelnet kunt u het pro- gramma van RDTV op uw televi- sie ontvangen. RDTV, of wel Rot- terdams Dagblad TV, is een ka- belkrant die elke dag 24 uur lang te zien is. Ze bevat het laatste ac- tuele nieuws uit uw omgeving. Elke maandag en dinsdag krijgt u via RDTV extra veel informatie over onroerend goed gn wonen. VLAARDINGEN - Honderd jaar geleden, om precies te zijn op 6 September 1898, werd Wil helmina in Amsterdam ge kroond tot koningin van Neder- land. Een paar dagen daarvoor, op 31 augustus, vierde ze haar achttiende verjaardag. En dus werd een jong meisje aan het hoofd gesteld van een land met met miljoenen inwoners, Indie was immers nog 'niet verloren'. Het is slechts een van facetten van Wilhelmina waarover Jan Anderson van het gelijknamige streekmuseum zich verbaast. In de maand September is in het museum een kleine expositie in- gericht over Wilhelmina, een bij- zondere vrouw. De nadruk daar- bij ligt op het inhuldigingsfeest dat in Vlaardingen op 31 augus tus groots werd gevierd. Vrouwen mochten anno 1898 nog niet eens stemmen of gekozen worden, dat kwam pas allemaal in 1919. En toch mocht een meid van amper achttien jaar plaats nemen in de regeringszetel. „En dan moet je bedenken dat de vorst toen nog veel meer invloed had op de rege- ring dan nu", zegt Anderson. Maar je moet daarbij goed in het achterhoofd houden dat Wilhelmi na de enige telg van de Oranjes was. De rest van haar broertjes en zusjes waren overleden, dan wel katholiek geworden. Het feest in Vlaardingen dat ge vierd werd op de verjaardag van Wilhelmina was niet zozeer een initiatief van de gemeente Vlaar dingen, als wel van de burgerij. Goed, zegt Jan Anderson, burge- meester R. A. Verploegh Chasse was dan weliswaar 'eere-voorzit- ter', maar dat 'eere' hield dus in dat hij gewoon in zijn burgemees- terswoning kon blijven zitten en het werk aan anderen kon overla- ten. Wel zorgde de gemeente er- voor dat het stadhuis en de Vis- bank feestelijk werd verlicht. De burgerij zorgde voor de rest van de straatversiering: erepoorten, oranje slingers, lampionnen: vooral de Hoogstraat, van de Markt tot de Blokmakerssteeg was fraai ver- sierd^ Nog een punt dat Anderson is op- gevallen bij het voorbereiden van de tentoonstelling. De manier waarop de inhuldiging van Wilhel mina te gelde werd gemaakt, de commerciele uitbuiting. Koekfa- brieken, ondernemers die heerlijk Oranjewater in de aanbieding had- den: noem maar op. Er werd hen geen strobeeld in de weg gelegd om wat aan de kroning te verdie- nen. Afbeeldingen van de jonge Wilhelmina op sigarendoosjes of op een pak Hollandsche lek- kerkoek, de Rijksvoorlichtings- dienst zou tegenwoordig linea re- acta de rechter hebben ingescha- keld. En wat Anderson ook heeft ver- rast: dat er ondanks de eeuw die ons nu scheidt van de kroning, nog zoveel materiaal over is. Het streekmuseum heeft lades en do zen vol met memorabilia aan de kroning van 1898. Bijzonder is een foto gemaakt van de optocht van 'Vakverenigingen en Corporation'. We zien een praalwagen, getrokken door twee paarden en geleid door twee jeug- dige smeden. Op de praalwagen bevindt zich een stoere mannenfi- guur in middeleeuwse kledij. Hij stelt St. Eloy voor, de patroon der smeden. Zijn hand rust op een rijk geornamenteerd vakwapen dat staat op een aanbeeld. Voorop de wagen kan je een standaard zien met daaraan een uithangbord van kunstsmeedwerk, met daarop een gouden letters St. Eloy. Anderson kijkt met verbazing naar de foto. Dat moet zoveel werk hebben be- tekend, dat maak je niet even op een achternamiddag. Achter de wagen lopen de Vlaardingse sme den, gevolgd door een rijtuig met de leden van het bestuur. In de expositie is verder de menu- kaart opgenomen van het diner-ga la dat Wilhelmina 13 September op paleis De Dam voor haar gasten, merendeels diplomaten, had geor- ganiseerd. Anderson heeft de me- nukaart van Le Baron van Heer- zeele, de ambassadeur van Belgie, weten te bemachtigen. Met enige verbazing neemt Anderson het me nu door. Negen gangen, gevolgd door koffie. Wat te denken van Zephyre a la St. Simon? Of Fonds d'artichauts a la Phoceenne?, ge- vulde artisjokharten met iets Phoe- nicisch. We kunnen helaas niet meer aan de Belgische diplomaat vragen wat hij die avond heeft ver- orberd. Het museum bezit verder een unie- ke akte opgesteld door de minister van Justitie en koningin Wilhelmi na, compleet met beide handteke- ningen. Het betreft een akte waar- bij een Vlaardings echtpaar hun kind wettelijk erkent. Ook opgeno men in de tentoonstelling: prent- boeken, gedenkboeken met prach- tige litho's van de inhuldiging, plus een staatsieportret van Wil helmina. En nu, nu wordt Willem-Alexan- der al jaren gezien als een jonge- man die nog lang niet klaar is voor het koningsambt. Alex, inmiddels 29 jaar, moet nog worden klaarge- stoomd. Wat zou zijn overgroot- moeder hiervan hebben gedacht? Streekmuseum Jan Anderson ligt aan de Kethelweg 50 in Vlaardin gen. Geopend elke zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur. Tevens ge opend elke eerste zondag van de maand, eveneens van 14.00 tot 16.00 uur. Entree gratis. De Flardingha Dansers: je bent jong en je wilt wat VLAARDINGEN - Wie bij de naam de 'Flardingha Dansers' denkt aan oud-Hollandse kleder- drachten en danspasjes op klom- pen bij de klanken van zeemans- liederen, komt op zijn zachtst ge- zegd bedrogen uit. De Flarding ha Dansers is een verzameling hupse, vlotte meiden die onder de bezielende leiding van Mari anne Vogel en Rita Verdijssel- donk (respectievelijk dochter en moeder) voorstellingen ten beste geven in klassiek ballet. De groep bestaat voor het overgro- te deel uit meisjes met de leeftijd tussen twaalf en twintig jaar die les krijgen aan de Vlaardingse Ballet Academie. Deze balletschool is van een van de oudere dansscholen in de regio, 45 jaar geleden opge- zet door ballet-diva Verdijssel- donk, een voormalige ballerina aan het Nederlands Ballet. Ook dochter Vogel heeft de passie en het talent van haar moeder. Zij danste dan ook jarenlang in het wereldberoemde Lido in Parijs, voordat zij haar moeder ging hel- pen in de balletacademie. De dans- groep kreeg pas gestalte in 1982. „We wilden optreden met een groep meiden, dat echt tot iets in staat was en niet zo van 'jongens, we doen maar wat." Daarom beslo- ten we een groep op te richten, waarbij we de meisjes selecteerden uit onze eigen dansschool", doet Vogel de geschiedenis van de groep uit de doeken. Dat er vaak misverstanden bestaan over de aard van de dansgroep ligt voor de hand. Ten eerste staat de groep sinds jaar en dag al vermeld onder het kopje Volksdanksen' in de Vlaardingse gemeentegids. Ook de naam draagt bij aan een heel an- der imago dan waar de dansgroep werkelijk voor staat. ..Flardingha ligt veel beter in het gehoor dan Vlaardingen. Boven- dien zijn er al verenigingen met namen als de Flardingha Ruiters enzo. Wij vonden dat we daar wel mooi tussen pasten." Ouderwetse naam of niet, het idee achter de stichting van de groep is origineel. De opzet was namelijk om met de De Flardingha Dansers, geen volksdansclubje. Foto Roger van der Kraan optredens van de groep spullen te bekostigen die de meiden hard no- dig hebben, zoals schoentjes en pakjes. „Uiteindelijk hebben we dat moe ten opgeven. Je moet zo vreselijk veel optredens doen wil je in die opzet slagen. Je hebt al bepaalde kosten zoals voor het vervoer, de kostuums en de muziek. Daar houd je dus niet zo veel aan over." Nu treedt de groep dan op voor een luttel bedrag („veel te weinig, ei- genlijk..."), maar haalt wel het ene optreden na het andere binnen. Afgezien van verschillende mani- festaties, festivals, ziekenhuizen en bejaardentehuizen, waar de meis jes een wervelende show brengen, hoort ook de Stadsgehoorzaal in middels tot een van de vaste plaat- sen van handeling. En het belang- rijkste: het gaat de meisjes toch niet om het geld. „Nu krijgen ze een bos bloemen en daar zijn ze net zo blij mee. Ze vin den zulke dingen gelukkig hele- maal niet belangrijk. Waar het om gaat is dat ze een doel hebben om naar de lessen te gaan. Ze kunnen aan derden laten zien, wat ze alle maal geleerd hebben en natuurlijk is ook het samenzijn leuk. Je maakt altijd wel weer wat mee en het is gezellig zo onder elkaar." Alleen het feit dat het gezellig is, wil echter nog niet zeggen dat er niet goed gedanst moet worden. De meiden worden dan ook extra bijgespijkerd als het gaat om jazz en klassiek zodat zij de meeste op tredens moeiteloos aankunnen en een mooie show kunnen verzor- gen. Om de drempel toch zo laag moge- lijk te houden en er geen elitaire boel van te maken, heeft Vogel de volgende constructie bedacht. Wie in de groep danst, krijgt tegen ge- reduceerd tarief les op de dans- school. ..Anders krijg je natuurlijk het effect, dat alleen mensen die het kunnen betalen, hun kinderen in een dergelijke groep kunnen la- ten meedansen. En dat is natuurlijk niet de bedoeling." Voor iedere ballerina in spe toe- gankelijk zijn, dat is de opzet van De Vlaardingse Balletacademie. Het dansen is dan ook niet onder- hevig aan trends. „Gelukkig niet zeg! Wij merken daar in ieder ge- val weinig van. Er zullen jongens en meisjes blijven die al vroeg te gen mama en papa zeggen dat ze op ballet willen. Tuurlijk als ze een jaar of veertien worden, haken er een boel af. Ze krijgen andere inte- resses zoals het andere geslacht. Maar er zijn er ook, laat mijn moe der maar spreken, die na dertig, veertig jaar nog in het ballet zit ten." **jUI Vooralsnog zal Vogel dus over voldoende vers bloed beschikken om de Flardingha Dansers vrij ge- makkelijk de 21e eeuw binnen te leiden. MONIQUE SIEMSEN i', 1 f 'jrrti/r- iSajmt, rr. r.?j A *>*//- y-A, tm v"'/ 4'. ■•/i/'- rvz -pA r y,/.,..,4, ,4^ t* ,te/ ,/V y,»,w> Gedenkboeken en andere herinneringen aan de inhuldiging van Wilhelmina. Foto Roger van der Kraan PHILIPS SHARP Art.nr. 59060 CORRECTPRIJS TlkbUT van correct yr.imkl mmmmms CORRECTPRIJS

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 19