Georgaoverleven in Belgie Actieve vakantiegangers vinden onderdak in traditionele huizen un u3 Rustig Gozo biedt sportieve uitdagingen Nu ook Chippen met uw Giropas bij Monumentaal. Nu ook Chippen met uw Giropas bij Hotel Breitner. Nu ook Chippen met uw Giropas bij Reformhuis Natuurleven. @3® it) STAVELOT - Abseilen en bergbeklimmen langs steile rots- wanden, kanoen in wilde waterstromen, fietsen over kronke- lende bergpaden, wandelen door dichtbegroeide bossen en tokkelen over een snelstromende rivier. Tijdens een survival- weekend in de Ardennen heeft niemand tijd om zich druk te maken over de dagelijkse beslommeringen. Alle aandacht is namelijk nodig voor het hier en nu en de zoektocht naar de ei gen grenzen. Afleiding is gevaarlijk, gebrekkige concentratie bijna fataal. Actief in de Ardennen: scherpte geboden. GOZO - Het is een drukte van jewelste op het bovendek van de grote veerboot in de Middellandse zee. Aan boord zijn vele inwoners van Malta en het kleine buureiland Gozo waar het schip naartoe gaat. Het is vrijdagmiddag, het weekeinde staat voor de deur en dus gaan velen naar huis. Maltezers echter gaan juist naar het eiland voor een ontspannen toeristisch tus- sendoortje. Ook Maasstad is aan boord om kennis te maken met het eiland dat volgens ingewijden op veel punten verschilt van het 'grote' Malta. Gozo staat bekend als het groene eiland dat zich uitermate goed leent voor een actief en sportief ver- blijf in een betrekkelijke rust. Rustiger in ieder geval dan het op sommige plekken bruisende Malta, waar het toerisme veel nadrukkelijker aanwezig is. POSTBANK t Overblijfsel Raam POSTBANK POSTBANK MaasstaD vrij^vakabitie Op en over het randje in de Ardennen Maasstad-verslaggever doorstaat de beproevingen van het survival weekeinde in de Ardennen. Een kleine camping vlakbij het be- roemde racecircuit Francorchamps van Spa vormt de thuisbasis van het Survival-weekend. Hier van- daan vertrekken de deelnemers naar de verschillende activiteiten. Een rotswand niet ver van de cam ping is de eerste bestemming. En- kele instructeurs leggen de survi vors uit hoe het klim- en abseil- tuigje precies aan moet. Nadat ie- dereen z'n tuigje aan heeft en alle regels omtrent het klimmen en ab- seilen uitgelegd zijn, zet iedereen een helm op. De groep wordt in tweeen gesplitst. De ene groep be- gint met abseilen van een steile rotswand; de andere groep gaat proberen om een andere, minder steile rotswand te beklimmen. De spits wordt afgebeten door dege- nen met de meeste lef. De mensen met wat minder lef kijken liever eerst de kat uit de boom. Bij het abseilen moet je achteruit naar het randje van de afgrond lo- pen. Natuurlijk zit je vast aan meerdere touwen, zodat een onge- luk niet kan gebeuren. Het draait dan ook vooral om vertrouwen in de mensen om je heen en in jezelf. Eenmaal op het randje moet je je achterwerk laten doorzakken tot je op de zelfde hoogte 'zit' als dat je voeten staan. Dan is het een kwes- tie van rustig het touw laten vieren en met stapjes of sprongetjes naar beneden abseilen; een kind kan de was doen. Nadat de meerderheid heeft laten zien dat het allemaal veilig is en zonder kleerscheuren kan, laten tenslotte ook diegenen die niet echt durfden zich overha- len om de afdaling te maken. Een luid applaus stijgt langs de rotsen omhoog als ook diegene met hoog- tevrees de proef goed heeft door- staan. Iedereen heeft zijn grenzen weer een stukje verlegd. De beklimming van de andere rots wand is ondertussen ook een suc- ces. Het leuke is dat degenen waar- van je het misschien niet meteen verwacht als eerste boven op de rots zitten. Bij anderen breekt het angstzweet uit als ze na enkele me ters klimmen even naar beneden kijken. Ook hierbij zijn teamwork en vertrouwen een belangrijk on- derdeel, want de klimmers worden vanaf de grond bijgestaan door de collega-survivors. Zij controleren daar namelijk de zekering van het touw, wat wil zeggen dat zij ervoor zorgen dat het touw strak blijft staan tijdens de klim. Mocht de klimmer onverhoops uitglijden of vallen dan valt deze hooguit een meter, waarna het licht elastische touw de val stopt. Amper bekomen van de belevenis- sen bij de rotswand wordt er koers gezet richting het startpunt van de volgende activiteit; het mountain- biken. De gebruiksaanwijzingen van de mountainbikes met eenen- twintig versnellingen worden uit gelegd, de helmen gaan op (ver- plicht) en weer een nieuw avontuur kan beginnen. Avontuur, want fiet- sen in de Ardennen is alles behalve hetzelfde als fietsen in Nederland. De groep wordt verdeeld in een snelle, een minder snelle en een nog minder snelle groep, zodat ie dereen in zijn eigen tempo de pe- dalen kan ronddraaien. De tocht begint met het fietsen naar een hooggelegen punt op een heuvel (het voelt als een berg). Dat is zelfs in de kleinste versnelling even afzien, maar des te groter is het triomfgevoel als je eenmaal bo ven bent. De echte grote kick krijg je bij het afdalen over de smalle paadjes tussen de bomen door. Met ongelooflijke snelheden schiet je achter elkaar over de met stenen bezaaide paden. Afstand houden is verstandig, want als er iemand on- deruit gaat is het niet makkelijk om die met snelheden van veertig a vijftig kilometer per uur te ontwij- Tokkelend werd het survivalweekeinde afgesloten. ken. Op deze paden wordt ook dui- delijk waarom je een helm op hebt en daar ben je dan ook erg blij mee. Als de tocht voorbij is en iedereen, gedoucht of niet, bijeen komt op de camping, wordt er gebarbecued, wat gedronken en vooral gezellig nagebabbeld over de enerverende gebeurtenissen van de dag die voor iedereen grensverleggend was. De volgende morgen acht uur, hoogste tijd voor de volgende uit- daging. Bepakt met lunchpakket- jes, regenjassen en veel droge kle- ding wordt er koers gezet naar het vlak bij de camping gelegen op- stappunt voor de kanotocht. Nadat de instructies van de kano, de peddel en het spatzeil aan de wal zijn gegeven gaat iedereen met een eigen kano het water in. A1 binnen honderd meter raakt ie mand zijn peddel kwijt en valt uit de kano; het belooft een natte tocht te worden. Bibberend en vermoeid stapt iedereen enkele uren later uit de kano. De tocht ging langs dorp- jes en bossen, onder bruggen en bomen. Hier en daar moest uitge- stapt worden, omdat het water te laag stond. Een kanotocht komt dan ook het best tot zijn recht in het voor- en najaar, als de rivier voller staat door het smelt- en re- genwater. Nadat iedereen droge kleren heeft aangetrokken en de lunchpakket- tjes zijn verorberd, wordt begon- nen aan het laatste onderdeel van het survivalweekend; het challen- geparcours. Dit parcours bestaat uit een tocht, waarbij allerlei soor- ten touwbruggen over rivieren worden bedwongen. Concentratie is hier belangrijk als je geen nat pak wilt oplopen. Het absolute hoogtepunt van het challengepar- cours en het definitieve slotak- koord van het weekeinde is het De touwbrug vormde een te nemen hindernis van het challenge parcours. tokkelen. Een tokkelbaan is een soort kabelbaan, maar dan van hoog naar laag. Na een steile klim wordt vanaf een hoog punt op een heuvel over een rivier naar bene den getokkeld. Een flitsend einde van een paar dagen grenzen ver- leggen. Er zijn enkele ondernemingen die survivalvakanties en weekenden in de Ardennen verzorgen. Een daar- van is Umyak Buitensport. Tineke Rensen van Umyak weet te vertel- len dat de Ardennen de afgelopen tien jaar ongelooflijk in populari- teit zijn gestegen. „Deze groeiende populariteit heeft te maken met het steeds meer in trek raken van actie- ve vakanties, zegt de ervaren kano- vaarster. „De Ardennen lenen zich bij uitstek voor zulke vakanties. Alle ingredienten hiervoor liggen vlak bij elkaar; bossen, heuvels, ri vieren en rotsen. Omdat in de loop der jaren steeds meer mensen naar de Ardennen trokken om zich daar lekker uit te leven, hebben plaatse- lijke overheden de regels steeds verder aangescherpt. Want al die toeristen, waaronder enkele dui- zenden Nederlanders per week, tastten de ongerepte natuur in em- stige mate aan. Om deze schitte- rende natuur van de Ardennen te behouden, mag niet meer op elke willekeurige rotswand geklommen worden, zijn er speciale fietsroutes uitgezet en zijn kano's in sommige stukken rivier verboden.Wie met de schoonheid, maar ook de woest- heid, van de Ardennen wil kennis- maken, doet er verstandig aan om niet zelf op avontuur te gaan, maar de reis te regelen via gespeciali- seerde organisaties.Die weten pre cies waar je moet zijn voor een spannende fietstocht, een lange ka notocht of een steile rotswand voor het abseilen en klimmen. Voor meer informatie over actieve vakanties in de Ardennen voor zo- wel groepen als individuen van al le leeftijden: Umyak Buitensport. Zuideindseweg 122, 2645 BJ Delfgauw. tel 015 - 2850092. JEROEN PAAK De fiets is het ideale vervoermiddel voor een ontdekkingstocht over het eiland. Zuchtend en steunend scheurt het minibusje vanuit de haven over het snikhete Gozo. Kleine dorpen waar de dichte luiken de huizen donker en koel houden, Snellen voorbij en toeterend worden de bochten genomen. Op het moment dat de passagiers denken dat het einde van de bebouwde wereld be- reikt is, slaat de bus een zijpaadje Op steeds meer plaatsen in Rotterdam kunt u terecht met uw Giropas met Chipper. Zoals bij Monumentaal, Schil- derstraat 20A. Maar bijvoorbeeld ook bij alle parkeerautomaten op straat in de hele stad. U hoeft dus nooit meer klein geld op zak te hebben! En natuurlijk kunt u er in alle telefooncellen mee bellen. Opladen? Doet u ook gewoon in de telefooncel. Heeft u nog geen Giropas met Chipper? Bel dan Klantenservice Giropas, (058) 215 85 55. in om uiteindelijk in een heel klein dorpje Gharb halt te houden voor een prachtig gerenoveerd traditio- neel huis; de eindbestemming van de rit en het overnachtingsadres. Behalve de staat van onderhoud onderscheidt het huis zich in niets van de andere panden in wat met een beetje goede wil een straat ge- noemd kan worden. Overal lijkt de tijd stil te hebben gestaan in dit dorp, behalve binnen in dit farm house, zoals de verzamelnaam van de populaire toeristische onderko- mens op Gozo luidt. Toegegeven, het is geen vijfsterrenhotel com- pleet met luxe receptie en een handvol bellboys, wel is het een van gemakken voorziene 'villa' compleet met zwembad en barbe- que, die meestal plaats biedt aan tussen de tien en vijftien personen. Het farmhouse blijkt een ideale uitvalsbasis voor een ontdekkings tocht over het eiland. Dat kan op vele manieren. Ideaal is een eerste verkenning per mountainbike. Fa- natiek fietstoerisme is het eiland vooralsnog vreemd, want op Gozo zijn nog geen echte mountainbike- routes uitgezet. Toch kan een on- dernemende ontdekkingsreiziger op het stipje in de Middellandse zee wel degelijk goed aan zijn trekken komen. Hoewel het vaak tot stofhappen (en in het stof bij- ten) komt, ontvouwt zich tegelij- kertijd een tijdloos grillig heuvel- landschap, dat voor gemiddeld goefende fietsers voldoende uitda gingen biedt. Groen is het zo mid den in de zomer echter maar op een paar plaatsen. „Dit is dan ook een periode van grote droogte", haast de meegereisde gids zich te vertellen. „Wie Gozo echt op zijn mooist wil zien, moet in het voor- of najaar komen, als er meer neer- slag is", bezweert hij zijn toehoor- ders. „Vooral in de lente staan alle planten en bloemen in bloei en is het hier een grote kleurenpracht.'' Hem helemaal alleen op zijn woord geloven is niet nodig, want wie een dag later op de rug van een paard de heuvels doorkruist vangt wel een glimp op van de flora die in die periodes zo welig moet tie- ren. Het is maar voor wie er oog voor heeft, want paardrijden met een koperen ploert bijna loodrecht boven de ruiters maakt het bijna zwaarder dan zelf bergop en berg- af fietsen. Als na twee uur rijden de schaduw van de stal opgezocht kan worden, is iedereen dan ook zichtbaar opgelucht. Wel wordt er na een kleine opfrissing weer ver- haald over het 'cowboy'-avontuur en vooral Popeye Village, dat mo- menteel gekoesterd wordt als een van de attracties van het eiland. Het dorpje is weliswaar niet meer dan een overblijfsel van de filmset van de Amerikaanse rolprent Popeye met Robin Williams in de hoofdrol, maar het is vooral de on- verwachte ligging in een uithoek van het eiland en de verrassende Een van de vele luxe Farmhouses op Gozo. aanblik van deze surrealistische nederzetting die zo charmeert. Fietsen, paardrijden, wandelen, het is op Gozo om het even. Maar het zijn niet de enige sportieve vakan- tiemogelijkheden op het eiland, dat rijk is aan stijle rotskusten en grilli- ge heuvels. Deze lenen zich uitste- kend voor klimmen en abseilen, wat bij verschillende organisaties gedaan kan worden. Ook de zee is nadrukkelijk aanwezig; duiken en andere watersporten zijn dan ook geen enkel probleem. „Hoewel je, als je uitsluitend voor de water- sport komt, misschien beter naar het nog kleinere eiland Comino kunt gaan", vertelt de gids. „Daar wonen amper mensen en staat een goed hotel dat zich geheel op de watersport heeft toegelegd. Je kunt Comino zien als we met de boot te- rug naar Malta gaan, dan varen we er langs. Maar natuurlijk kun je hier ook volop aan de slag. We hebben verschillende duikscholen en een simpele cursus of een intro- ductieduik zijn eenvoudig ter plek- ke te regelen", vult hij zijn verhaal Het klinkt goed, maar de optie om het even rustig aan te doen blijkt verleidelijker. Gekozen wordt voor het strand aan de binnenzee van Dwejra. Dit is een klein meer, Op steeds meer plaatsen in Rotterdam kunt u terecht met uw Giropas met Chipper. Zoals bij Hotel Breitner, Breitnerstraat 23-25. Maar bijvoor beeld ook bij alle parkeerautomaten op straat in de hele fChipperj Stad. U hoeft dus nooit meer klein geld op zak te hebben! En natuurlijk kunt u er in alle telefooncellen mee bellen. Opladen? Doet u ook gewoon in de telefooncel. Heeft u nog geen Giropas met Chipper? Bel dan Klanten service Giropas, (058) 215 85 55. Abseilen is op Gozo behoorlijk spectaculair wat in directe verbinding staat met de zee. Wie richting de omringen- de rotswand zwemt, ziet plotseling een kleine grot met licht aan het einde van de tunnel. Het is een overweldigende ervaring om door deze pakweg vijftig meter lange en drie meter brede spelonk zo de voi le zee op te zwemmen. Geoefende zwemmers besluiten dan om links- af te gaan langs een soort natuurlij- ke sfinx, om uiteindelijk door het beroemde Raam van Gozo te zwemmen alvorens weer aan land te gaan. Na deze toch weer flinke inspanning is het de hoogste tijd om terug te keren naar huis, het farmhouse wel te verstaan. 'Ge- noeg gewerkt' luidde het devies toen iedereen zich moe maar vol- daan in de comfortabele tuinsoelen liet ploffen. Nadat de flessen ont- kurkt en de barbeque ontstoken was, bleef het onder een hete, hel- dere sterrenhemel dan ook nog heel lang heel rustig op de besloten binnenplaats. Voor meer informatie over Gozo en Comino, de farmhouses en de verschillende activiteiten op de ei- landen kan contact opgenomen worden met het Malta Nationaal Verkeersbureau, Geelvinck Ge- bouw 4e, Singel 540, 1017 AZ Amsterdam, tel 020-6207223. MAURICE HEIJNEN Op steeds meer plaatsen in Rotterdam kunt u terecht met uw Giropas met Chipper. Zoals bij Reformhuis Natuur leven, Pannekoekstraat 77. Maar bij voorbeeld ook bij alle parkeerauto maten op straat in (ChibperT de hele stad. U hoeft *r dus nooit meer klein geld op zak te hebben! En natuurlijk kunt u er in alle telefooncellen mee bellen. Opladen? Doet u ook gewoon in de telefooncel. Heeft u nog geen Giro pas met Chipper? Bel dan Klanten service Giropas, (058) 215 85 55.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 17