Vergunning belangrijk bij verbouwen Verrassende winnaars Speelgoed van het Jaar Trends en toppers bij gordijnen Noviteiten van Philippe Starck Huishoudelijke apparaten gaan in recycling Nu ook Chippen met uw Giropas bij De Schepper Textiel. Nu ook Chippen met uw Giropas bij City Sun. Een van de voordelen van een eigen huis is dat de be- woner het helemaal kan aan- passen aan zijn eigen wen- sen. Verbouwen mag echter niet zomaar; meestal zijn er vergunningen nodig. Wie een verbouwd huis wil kopen, doet er verstandig aan om na te gaan of die vergunningen inderdaad ooit zijn afgege- ven. Andersom: wie een huis wil kopen en daama verbou wen, kan beter eerst nagaan of die vergunningen wel zul- len afkomen. Karakteristiek Vandaag is het weer zover: het Speelgoed van het Jaar wordt bekendgemaakt. Bij de zes winnaars, verdeeld over verschillende categorieen, zijn zeker enkele verrassin- gen te noteren. Zo werd de veelgeprezen Game Boy Ca mera verslagen door een jon- genspop en het milieuvrien- delijke en betaalbare K'nex Solar legde het af tegen het dure, computergestuurde Le go Cybermaster. fchiibcrl ^e'e stac*- ^us POSTBANK Zonnepaneel de 'in betweens', die het mid den houden tussen vitrage en overgordijn. Naast de trans- paranten zijn er echter nog meer leuke trends te ontdek- ken in raambekleding. POSTBANK Maasst Een goede makelaar houdt het meestal wel in de gaten. Hij infor- meert bij de verkoper of er destijds een bouwvergunning is afgegeven voor de plaatsing van die dakka- pel. Soms zegt een bewoner dood- leuk: nee, maar hij staat er, en een knappe jongen die hem er nog af- krijgt. Zo simpel is het echter niet. De koper van zo'n huis kan wel eens veel last krijgen met de ge- meente en uiteindelijk gesom- meerd worden om de dakkapel te verwijderen. Het is daarom van belang om nog voor de daadwerkelijke overdracht van de woning de vergunningen op tafel te krijgen. In veel gemeenten wordt achteraf nog wel vergunning gegeven. De nieuwe koper kan er dan veilig intrekken. Niet veel anders is de situatie voor de koper, die een wat ouder huis op het oog heeft en dat wil gaan ver bouwen. Zoals Mark en Monique, die graag een karakteristiek oud pandje aan een gracht wilden ko- Wie een karakteristiek oud (grachten)pand koopt, moet vantevoren goed nagaan of een geplande verbouwing wel is toegestaan. (Foto: HSP) De jongenspop Action Man Roller Extreme verkreeg de titel Speel goed van het Jaar in de categorie 'Speelgoed voor het schoolgaande kind'. De jury vindt dat de als stoe- re skater uitgedoste pop de fantasie en vindingrijkheid van kinderen helpt ontwikkelen. De rollerskates hebben drie functies. De pop kan ermee skaten, over de grond razen en abseilen. De Game Boy Came ra, een fotocamera die te bevesti- gen is aan het succesvolle compu- terspel, werd tweede in dezelfde categorie. De jury heeft het speel goed beoordeeld op heel wat as- pecten. Het moest duurzaam, leer- zaam, leuk en betaalbaar zijn. Ook de vormgeving, speelwaarde, ori- ginaliteit en doelmatigheid werden bekeken, evenals concrete zaken als een duidelijke handleiding en een goede verkrijgbaarheid. Bij het baby- en dreumesspeelgoed (van 0 tot 2 jaar) is de Lego Primo Muziekdoos tot winnaar gekozen. De stoere Action Man versloeg de Game Boy Camera. 'De eerste stap van baby speelgoed naar constructiemateriaal', ver- klaart de vakjury. De Muziekdoos heeft de vorm van een kameeltje, door aan het lijfje te draaien hoort het kind een slaapliedje. Als het kind groter wordt, kan het andere elementen stapelen op de rug van de kameel. In de categorie 'Spellen en puz- zels' koos de vakjury voor 'Elfen- land', een nieuw bordspel voor het hele gezin (vanaf 10 jaar). De spe- Op steeds meer plaatsen in Rotterdam kunt u terecht met uw Giropas met Chipper. Zoals bij groothandel De Schepper Textiel, Conradstraat 18. Maar bijvoorbeeld ook bij alle parkeerauto- maten tip straat in de -*11- nooit meer klein geld op zak te hebben! En natuurlijk kunt u er in alle telefooncellen mee bellen. Opladen? Doet u ook gewoon in de telefooncel. Heeft u nog geen Giropas met Chipper? Bel dan Klantenservice Giropas, (058)215 85 55. lers moeten in een fantasieland zo- veel mogelijk stadjes bezoeken om souvenirs op te halen. Omdat te- genspelers hindernissen kunnen plaatsen kan het spel ineens een heel andere wending krijgen. Een leuk spel dus, dat in zijn categorie de genomineerde 3D-Carousel- puzzel en het wereldspel Tycoon versloeg. Lego deed goede zaken, want niet alleen bij het babyspeelgoed, maar ook in de categorie 'Techniek en entertainment' sleepte deze produ- cent de eerste prijs in de wacht. Die ging naar Lego Technic Cyber master, een doos met computerge stuurde Legosteentjes (via een bij- behorende cd-rom). Daarmee werd K'nex Solar verslagen, wat toch ook interessant speelgoed is, na- melijk constructiemateriaal met een zonnepaneel. Elk K'nex model kun je laten bewegen door het aan te sluiten op de Solar-panelen en die dan in de zon of voor een lamp te zetten. De K'nex Solar Wind- molen-koffer is trouwens flink wat voordeliger dan het winnende Le go Cybermaster: K'nex Solar kost 169 gulden, Lego Cybermaster komt op ruim vierhonderd gulden. Toch liep K'nex de prijs net mis. De twee overblijvende categorieen zijn dan nog 'Peuter en kleuter- speelgoed' en 'hobby en creatief'. De winnaars hier werden respec- tievelijk het Winnie the Pooh Kie- keboe-spel en de Chenille Bijoux Doos van SES Nederland. Wie alles wil weten over de acht- tien genomineerde artikelen, kan er vanaf vandaag in elke speel- goedwinkel naar vragen. Er is een folder beschikbaar met alle infor- matie over de winnende artikelen. pen. Hun makelaar meldde direct dat het huis wel wat verwaarloosd was, en dat het ook niet de vier slaapkamers had die het stel zocht voor het gezin met drie kinderen. De enthousiaste kopers zagen ech ter geen problemen. Juist omdat het pand wat verwaarloosd was, lag de prijs lager dan verwacht, en hadden ze wat geld over om het te verbouwen. Met dakkapellen aan de voor- en achterkant zouden er twee zolderkamers bij komen, de half-verrotte raamkozijnen zouden ze snel vervangen door onder- houdsvrij kunststof en de gaska- chel kon gemakkelijk plaats maken voor centrale verwarming. Toen de makelaar van die plannen vernam, moest hij Mark en Moni que toch waarschuwen. Hij trok na of voor deze plannen vergunning zou afkomen en wat bleek: de ge- meente zou er absoluut niet aan meewerken. Het huisje aan de gracht viel onder 'beschermd stadsgezicht' en het aanzien mocht niet veranderen. De kozijnen moesten in dezelfde stijl blijven, de dakkapellen waren verboden en de cv zou een extra pijp op het dak opleveren, die ook niet was toege staan. Teleurgesteld haakten Mark en Monique af. Als er niets mocht met dit huis, dan was het niets voor hen. Een tweede kandidaat-koper had er echter veel zin in. Deze wilde in het oude huisje gaan samenwonen met zijn vriend, en had geen be- hoefte aan veel slaapkamers. De kozijnen zou het duo zelf gaan ver vangen en schilderen. De gaska- chel zou bevorderd worden tot moederhaard voor verschillende radiatoren. Voor deze kandidaten was het oude pandje perfect, maar Mark en Monique waren door hun makelaar behoed voor een grote misser. Het naturelkleurige valletje (gor- dijntje voor de onderste helft van het raam) is zo'n trend. Vooral de ophangsystemen worden steeds creatiever. De roede blijft nummer een, maar is wel afgeslankt. Na ko- perkleurige roeden zijn er nu ook roeden van gematteerd roestvast staal, aluminium of zilverkleurig metaal. Maar ook spandraad is po- pulair: de stof wordt dan met zeilo- gen of clipringen aan een staalka- beltje geregen. Spandraad is min der geschikt voor zwaardere over- gordijnen, maar heel mooi voor valletjes en transparanten. Eind- knoppen en clipringen van tuigleer zijn heel trendy, evenals lussen die worden vastgehouden door grote kralen van hout of keramiek. De trend van weelderige draperie- en is een beetje over. Het ziet er naar uit dat de populaire transpa ranten hun plaats hebben ingeno- men. Die zijn er in elke stijl: van bedrukte en geborduurde voiles tot effen transparanten. De favoriete kleuren zijn de laatste tijd de poe- derzachte pastels, die zorgen voor een sfeervolle lichtinval. Ook zijn er semi-transparanten: daarbij is een deel van het dessin ondoor- zichtig. Dat geeft een speels beeld van licht en schaduw. Zelfs vouw- gordijnen en sommige jaloezieen zijn de laatste tijd vaak uitgevoerd in transparante stof. Bij gordijnen horen tegenwoordig heel wat accessoires. Embrasse- koorden bijvoorbeeld, om een recht gordijn sierlijk weg te han- gen. Voor het eigentijdse interieur neem je dan kwastjes van gebleek- te katoen, jute of raffia, of juist koorden in heftige Mexicaanse kleuren. De lichtgewicht transpa ranten kunnen heel mooi worden opgenomen met gordijnclips. Leuk zijn ook de gordijnklemmet- jes, die je hier en daar op je uni- gordijnen kunt klemmen. Aan de haakjes kan dan weer wat worden opgehangen. Met gekleurde veer- tjes, foto's of bloemetjes krijgt het gordijn meteen een heel ander ge- zicht. Voor wie een echte blikvanger zoekt, heeft het merk Top Point al- tijd wel iets bijzonders in de col- lectie. Dit jaar is er bijvoorbeeld een plastic valletje, dat eenvoudig met zuignappen op het raam is te bevestigen. Op het transparante plastic zijn zakken gestikt, waarin iets kan worden opgeborgen, bij voorbeeld foto's, bloemetjes of kleurpotloden, om maar wat te noemen. Heel wat nieuws dus op het gebied van gordijnen. Het loont de moeite om eens goed rond te kijken alvo- rens een gordijn aan te schaffen. Want de mogelijkheden zijn tegen woordig legio. Een plastic valletje met opbergzakjes, eenvoudig met zuignappen op het raam te bevestigen. Een leuk grapje van Top Point. (Foto: HSP). Ook het fonteintje voor het toilet is gebaseerd op oervormen. (Foto: Duravit). Opnieuw heeft de Franse ontwer- per Philippe Starck vier modellen voor de badkamer ontwikkeld. Nieuw zijn een klein fonteintje, een hoge kast, een wastafelmeubel en kaptafel. Die twee laatste novi teiten zijn speciaal ontworpen voor toepassing in hotels. Er was al wat langer vraag naar een fonteintje voor het toilet of een kleinere logeerkamer. Daarvoor komt Philippe Starck nu een een voudig rond wasschaaltje op een perenhouten tafeltje. Net als in zijn andere badkamerontwerpen grijpt hij terug op eenvoudige oervor men. De keramische plaat bovenop het tafeltje, waar de wasschaal op staat, meet 48 bij 48 centimeter. De hoge kast is gemaakt van pe- renboomhout. In de deur zit een dubbel raam, waarin gele plisse- stof is gespannen. De wastafel en kaptafel zijn opgebouwd uit een eenvoudig houten onderstel met een imposant, rechthoekig kera- misch bovenblad. De noviteiten van Philippe Starck zijn inmiddels verkrijgbaar bij de sanitairspecia- list. Afgedankte huishoudelijke ap paraten, zoals televisies, koel- kasten, wasmachines en video- recorders, worden met ingang van 1 januari 1999 apart inge- zameld. Er wordt een speciaal retoursysteem voor opgezet door de samenwerkende fabri- kanten en importeurs van deze apparaten. Dat betekent dat de leveranciers zich voortaan ook zullen bekommeren om de laat ste levensfase van hun produc- ten. Doel van het inzamelsysteem is milieuverantwoorde afvalbe- perking. Afgedankte apparaten kunnen voortaan worden inge- leverd in de winkel, bij aan- schaf van een gelijksoortig ap- paraat. De producenten en im porteurs zorgen er dan voor dat de oude spullen bij de winkels worden opgehaald en zoveel mogelijk gerecycled. Met name metalen en beeldbuisglas zijn nog goed bruikbaar als grond- stoffen voor nieuwe producten. Overigens wordt afgedankte apparatuur ook bij reinigings- diensten opgehaald, zodat geen enkel elektrisch apparaat aan recycling ontsnapt. Om het nieuwe recyclingsys- teem te bekostigen, wordt vanaf 1 januari 1999 ook een verwij- deringsbijdrage verplicht ge- steld. Iedereen die een elek trisch toestel koopt, zal daar voortaan een verwijderingsbij- drage bij moeten betalen. Die kan varieren van 2,50 gulden tot 40 gulden, afhankelijk van het soort apparaat. De verwijde- ringsbijdrage wordt altijd apart geheven en nooit in de prijs ver- werkt, om het systeem door- zichtig te houden. Verwacht wordt dat jaarlijks miljoenen apparaten worden in- gezameld en gerecycled. Eerst wordt begonnen met de inza- meling van grote apparaten, in 2000 komen de kleine erbij. Op steeds meer plaatsen in Rotterdam kunt u terecht met uw Giropas met Chipper. Zoals bij zonnestudio City Sun, St. Jacobstraat 8. Maar bijvoor beeld ook bij alle parkeerautomaten op straat in de hele stad. (Chipper*) U hoeft dus nooit 1 meer klein geld op zak te hebben! En natuurlijk kunt u er in alle telefooncellen mee bellen. Opladen? Doet u ook gewoon in de telefooncel. Heeft u nog geen Giropas met Chipper? Bel dan Klantenservice Giropas, (058) 215 85 55.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 17