Honki-Ponk kon eindelijk eens gebouw aan laten passen aan de filosofie Geen 'streekpost', maar postcodenummers op klep MaasposT 'til H 2 ii ma SPARE RIRSr Pe «5oe<*Koop(te voor nw cowpvtfer I 1^^>] i iTVPl (h »rii Pentium II 266Mhz IwanirF Ijinch monitor! CD-Recordables vanaf 2,45 per stuk Joystick StarRaider 49,95 Geheugenuitbreiding i./ kWE-M dIOf" Harddisk 5,1Gb MaasstaP GRATI&UNE-D LESSEN ELKEI VOENSOAG MaasposT Kinderen en leidsters happy in gebroken ei Brievenbussen veranderen voor reorganisatie I Blauwe Maandag te zien in Gekroonde Brandersketel VAN 19.30-21.30 UUR tel. 010-2469825/fax 010-2469826 Koor SCHIEDAM HfiAl IIWJI; WEEKBLADEN SCHIEDAM - 'Ik heb al ho- ren fluisteren dat wie hier wil werken geld mee moet brengen in plaats van dat ie geld krijgt", grapte wethou- der P. Groeneweg maandag 7 September tijdens een voorbezichtiging van het gloednieuwe gebouw van de Stichting Kinderopvang Honki-Ponk aan de Pierson- straat. Automatisch verstel- bare aankleedkussens, apar- te spreekkamers, een com- pleet dakterras inclusief dakgrasveldjes; aan niets lijkt het de leidsters hier te ontbreken. „Gelukkig heb- ben we een kinderopvang kunnen realiseren die niet alleen rekening houdt met kinderen. Volwassenen worden vaak vergeten, ter- wijl de lichamelijke arbeid van een leidster overeen- komt met die van een bouw- vakker", klonk het voldaan uit de mond van directeur M. van Wolferen. Gebroken ei Ouderen Politie zet regionaal POLITIE onderzoek naar •Rotterdam-Rijnmond criminaliteit en veiligheid voort Nieuwe dienstregeling Bus, Tram, Metro Per 7 September 1998 TEXAS STEi tKHOUSE m r v 1 I W m 1 r Miditower ATX,, feMtivu* II ti<MVi Celeron, 3*Mb ^ekevtyCHJMb videokwit j i (peed (b-Kovn fpeler karddfyfc, i<bit ^elvtidf- kaart, Speakerfet Van Swindenstraat 55b, 3112 MG SCHIEDAM ft JtfMAIw1, VOOR. Kijkopstadenwijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Woensdag 9 September 1998 xq52 Hervormde gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. R.A. Bosch en Hyvarinen. Aanvang: 17.00 uur, ds. C. Oorschot. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, geen dienst. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. Aanvang: 10.00 uur, ds. H.M. Habekotte. Gereformeerde Kerk De Ark Hargplein. Aanvang: 10.00 uur, ds. J. Sosef. Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. Aanvang: 10.00 uur, geen dienst. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, geen dienst. Schieland Ziekenhuis B.K. Laan, hal polikliniek. Aan vang: 10.30 uur, drs. G.J. Warmer- dam. Gereformeerde Bond C.S.G. Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan. Aanvang: 10.00 uur, ds. L.J. Geluk. Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang 17.00 uur, ds. C. Oor schot. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. Aanvang: 09.30 uur, ds. P.P. Goossens. Aanvang: 19.00 uur, ds. H.J. Bruins. Evangelisch Lutherse gemeente Lange Nieuwstraat 219. Aanvang: 10.00 uur. Dienst in Grote Kerk. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. Zondag 09.30 uur, euch.viering, voorgan- ger D. Kool. Martinuskerk, Willem Andriessen- laan. Zaterdag 18.30 uur euch.vie ring, voorganger K. Veltman. Zon dag 11.00 uur, euch.viering, voor ganger K. Veltman. Parochiekerk St. Jan de Doper O.L.V. Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zondag 10.30 uur, zondagsviering met koor- en samenzang. Zaterdag 17.00 uur. Woensdag 09.15 uur, weekviering in de dagkapel. Oud-KatholiekeKerk Dam 30. Aanvang: 10.30 uur, ge- zongen euch.viering. Basiliek van de H. Liduina en O.L.V. Rozenkrans Singel 106. Zaterdag 18.00 uur, euch.viering. Zondag hoogmis, aanvang: 10.15 uur pastoor P.M. Vismans. Kapel Huize Frankeland. Zondag 09.15 uur, euch.viering. R.K. Parochiekerk v/h H. Hart Lekstraat 55. Woensdag 19.00 uur, weekviering. Eerste vrijdag van de maand, 19.00 uur in de pastorie. Zondag 10.00 uur, zondagsviering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. Aanvang: 10.30 uur, ds. Nl. Slootmans. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. Zondag 13.30 uur, samenkomst met spreker. Woensdag 20.00 uur, bijbelstudie/ bidstond. 't Paxhuis, Schie 11. Zaterdag 19.30 uur, jeugdavond. Leger des Heils Lange Haven 27. Zat 13.30-15.30 uur, stiltecentrum. Zon 10.00 uur, kapt. en mevrouw A.J. Plaisier. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. Gemeente Oud Mathenesse, zaterdag 17.30 uur. Gemeente Nieuwland, zondag 10.00 uur. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat 67. Elke tweede en vierde zondag in de maand. SCHIEDAM - Het Schiedams Vrouwenkoor bestaat 53 jaar en houdt maandag 14 September een openbare repetitie onder leiding van dirigent Bernhard Touwen. Plaats van handeling is de Magna lia Dei' Kerk in de Albardastraat. De repetitie begint om 20.00 uur. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Stadskoeriers Telefoon 010-4514555 ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. deKoning CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: J. van Merwijk Telefoon 06 54 613545 MANAGER ADVERTENTIEVERKOOP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VPadvertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 REDACTIE: K. van der Knaap J.Teunissen CHEF-REDACTEUR: H. Mulder Telefoon 010-4004491 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4004491 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad B.V. Stadsarchitect R. Meere had zel- den met een kleiner eisenpakket moeten beginnen, toen enkele ja- ren geleden de opdracht kwam een nieuw onderkomen voor de Stichting Kinderopvang Honki- Ponk te ontwerpen. Honki-Ponk, dat tot voor kort verspreid was over drie vestigingen in Schie dam, zat al jaren met smart op nieuwbouw te wachten. De oude schoolgebouwen aan de Burg. Honnelage Gretelaan en Parkweg die de stichting in respectievelijk 1987 en 1993 had betrokken, vol- deden absoluut niet meer aan de eisen. Toen in '94 het groene licht voor nieuwbouw werd gegeven, vond de stichting het dan ook tijd de zaken om te draaien. Sinds Stadsarchitect Rene Meere en directeur van Honki-Ponk Marja van Wolferen, hier in de centrale hal van de nieuwbouw, zijn tevreden met het eindresultaat. Foto Roger van der Kraan 1980 had zij tot driemaal toe een bestaand gebouw betrokken en zich daaraan aangepast, het moest nu maar eens zo zijn dat er een gebouw kwam dat op de pedago- gische visie van Honki-Ponk werd afgestemd. En zo viel er een pagina's dik ei senpakket bij de stadsarchitect op het bureau. „Honki-Ponk had aangegeven volgens welke peda- gogen en stromingen zij werkten en lieten aan mij de verwerking daarvan over. Dat hield natuurlijk wel in dat ik me een beetje moest verdiepen in types als Rudolf Steineren Janusz Korczak.ver- telt Meere. „Toevallig had ik een jaar of twintig geleden al eens een bezoek gebracht aan wat Rudolf Steiner-projecten in Zwitserland en wist er zodoende al het een en ander van af. Maar wat er de laat- ste jaren aan Steiner-bouw wordt gepleegd, vind ik niet geweldig. Dus werd de vraag hoe we de fi losofie van Steiner konden verta- len in een gebouw, zonder te ver- vallen in overbodige toeters en bellen. Voeg daarbij het functio- nele eisenpakket dat er al lag van Honki-Ponk en je begrijpt dat ik er wel even mee bezig ben ge- weest." Uiteindelijk kwam een zoge- naamd 'model ei' uit de bus rol- len, waarin bijna iedereen zich kon vinden. Helemaal tot over- eenstemming kwamen beide par- tijen met 'model gebroken ei', dat alles is wat de naam voorspelt en helemaal op de natuur geent is. De zes groepsruimten die het ge bouw rijk is zijn gegroepeerd rond een grote centrale hal waar de peuters lekker kunnen spelen. Door de grillige vorm van het ge bouw is er veel gebruik gemaakt van indirect licht en zijn veel pe- dagogische ideeen verwerkt. Op de bovenverdieping, die tevens bereikbaar is met een lift die Hon ki-Ponk uit eigen middelen be- kostigde, zijn de ruimtes voor het personeel gecreeerd. Wat ook zelf betaald werd is een enorme keuken, waar regelmatig de lek- kerste dingen worden klaarge- maakt. „In principe eten de kin deren tussen de middag brood, maar we hebben ook wel eens moeders die zin hebben iets lek- kers klaar te maken. Dat kan hier nu gewoon. Bovendien moet je een goede keuken en kookmoge- lijkheden gewoon hebben met het oog op de toekomst", legt Van Wolferen uit. „Want wie zegt dat de openingstijden over een paar jaar niet enorm verlengd worden? Met zulke dingen kun jedan beter nu al rekening houden." Het gebouw aan de Piersonstraat, dat waarschijnlijk in oktober be- planting in de omringende tuin krijgt, biedt plaats aan 72 kinde ren. Evenveel als er in de twee gebouwen aan de Honnelage Gretelaan en Parkweg onderge- bracht waren. De wachtlijst van een jaar tot anderhalf jaar (res pectievelijk bedrijfsplaats en ge- subsidieerde plaats) wordt met de nieuwbouw dus geenszins korter. Wethouder Groeneweg wilde op dit punt niet al te veel uitspraken doen. „Duidelijk is dat kinderop vang prioriteit heeft, maar ik heb op dit moment niet genoeg zicht op de meerjarenbegroting om bindende uitspraken te doen", vertelde hij. Wel gaf hij aan dat er op dit punt meer gekeken zal moeten worden naar voorzienin- gen als buitenschoolse opvang. ,,Dat soort maatregelen vraagt niet direct om nieuwe gebouwen, maar is tamelijk eenvoudig in be- staande ruimten op te zetten." Honki-Ponk gaf bij monde van directeur Van Wolferen aan best in te zijn voor groei. „Niet op de- ze locatie, want dat vinden wij mooi zo, maar in principe zouden wij best uit willen breiden. Dit voorjaar hebben wij dat bijvoor- beeld nog gedaan met buiten schoolse opvang op het Nijhoff- plein. In het najaar wordt daar zelfs een tweede groep gestart. Maar als we heel eerlijk zijn is de ervaring ook dat waneer je meer mogelijkheden gaat creeren er ook direct meer vraag is." Woensdag 16 September vindt om 15.00 uur de officiele opening plaats van Honki-Ponk aan de Piersonstraat 37. Na deze ope- ningshandeling is het gebouw te bezichtigen tot 18.00 uur. Voor de kinderen is er natuurlijk van alles te doen. KARIN VAN DER KNAAP WATERWEG - De termen 'streekpost' en 'overige bestem- mingen' behoren voorgoed tot het verleden. De modernisering dringt door op ieder vlak en ze- ker op het gebied van de postbe- zorging. Ondertussen heeft ie dereen, die wel eens wat op de post gooit, het al gezien. Boven- genoemde termen zijn vervan- gen door postcode-aanduidin- gen. Een en ander is te wijten aan het automatiseringsproces bij de PTT. Het is de bedoeling dat 95 procent van alle post vol- automatisch wordt gesorteerd. Daarom is Nederland ingedeeld in nog maar zes regio's. Schiedam, Vlaardingen en Maas- sluis vallen onder de regio Zuid- west-Nederland, waar ook een groot gedeelte van Brabant en Zee- land onder valt. Het sorteercen- trum in deze regio staat in Rotter dam aan het Terbrechtseplein. De 'streekpost' is dus eigenlijk meer regiopost geworden. Dat wil zeg- gen dat de afzender de post nog wel degelijk moet splitsen, maar dan in post voor de deze regio of de rest van Nederland. De PTT meende dat het handig was om deze regio af te bakenen door de postcodenummers te ver- melden op de brievenbussen. Valt de post niet onder deze postcodes, dan is de post blijkbaar bedoeld voor de andere gleuf. „Iedereen heeft een postcode op zijn brief staan, dus het valt makkelijk af te lezen, waar de brief in moet. Het is even wennen, maar dat zal snel ge noeg gebeuren", aldus PTT- woordvoerder Bouke de Vos. Negatieve readies op de brieven- Watis er makkelijker dan verzamelen op postcode?, meentde PTT. En daar schijnt de Schiedammer het mee eens te zijn. Een kind kan de was doen. Foto Roger van der Kraan bussen-reorganisatie heeft de PTT volgens eigen zeggen nog niet ont- vangen. De Vos kan zich dan ook moeilijk voorstellen dat de veran- dering problemen kan opleveren bij bijvoorbeeld oudere mensen. „Op het bord boven de brieven bussen staat heel precies aangege ven wat er veranderd is en hoe de post nu gesorteerd moet worden. Dat zou in principe dus duidelijk moeten zijn. We hebben er expres voor gekozen om het zo te introdu- ceren bij het publiek. Een televisie- spotje vonden we te ver gaan. Op deze manier krijg je het te weten als je de post op de bus doet. Op tijd dus en wel zo eenvoudig." Wel erkent De Vos dat de veran- derde brievenbussen lastig kunnen zijn voor slechtzienden. „Dit pro- bleem hebben we natuurlijk wel ondervangen. We hebben de be- langenverenigingen en stichtingen die er bestaan voor blinden en slechtzienden ingelicht, zodat zij hun leden op de hoogte kunnen brengen." Overigens dringt de PTT er op aan, dat het echt geen ramp is als de brief ondanks alle duidelijkheid toch in de verkeerde bus valt. De vertraging die de be- zorging daardoor oploopt bedraagt hoogstens een dag en de post komt in vrijwel alle gevallen toch op de juiste plaats van bestemming. De reorganisatie is vanaf juni dit jaar stapsgewijs in Nederland doorgevoerd. De laatste brieven bussen moeten half oktober veran derd zijn. Volgens de woordvoer- der is de reorganisatie belangrijk voor de mate van dienstverlening die de PTT kan leveren. „We ge- ven geen garantie, maar laten wel weten dat we er niets aan gelegen laten om de post binnen 24 uur te bezorgen en dat lukt ons ook in bij na alle gevallen. In die paar geval len dat dat niet schijnt te lukken, moet de afzender de hand ook in eigen boezem steken. Nog altijd komt het voor dat er geen postcode op de post staat en dat kan vertra ging betekenen." MONIQUE SIEMSEN Van maandag 14 September tot uiterlijk zaterdag 3 oktober 1998 wordt in opdracht van de Regiopolitie Rotterdam-Rijnmond het telefonisch onderzoek naar criminaliteit en veiligheid in onze regio opnieuw uitgevoerd. Gedurende deze weken worden 4160 inwoners van de regio Rijnmond van 15 jaar en ouder telefonisch over deze onderwerpen gei'nterviewd. Daarnaast wordt aan hen een oordeel gevraagd over het functioneren van de politie. Het doel van dit onderzoek - de Regionale Politiemonitor geheten - is onder- meer het in kaart brengen welk,deel van de bevolking slachtoffer is geworden van criminaliteit. Deze informatie wordt gebruikt om de dienstverlening aan de burgers in de regio te verbeteren en om de ontwikkeling van de veiligheid te volgen. Het onderzoek, dat wordt uitgevoerd door Research voor Beleid BV, zal in de hele regio Rotterdam-Rijnmond plaatsvinden. Twee keer per jaar stemt de RET de dienstregeling opnieuw af. Nu de scholen weer zijn begonnen en de meeste mensen terug zijn van vakantie rijden vanaf 7 September de bussen, trams en metro's weer vaker dan in de zomer. De belangrijkste wijzigingen in de nieuwe dienstregeling leest u in RET Nieuws. Dit informatieblad is gratis verkrijgbaar bij alle RET Verkoop- Informatiepunten en bij het RET Servicepunt aan de Coolsingel 141. Bij bovengenoemde verkooppunten is vanaf deze week ook de nieu we dienstregeling te koop. Hiermee heeft u voor f 3,- een compleet overzicht van alle vertrektijden van bus, tram en metro. De RET wenst u een prettige reis. Over DeVesten 3 3116 AD Schiedam Siem Rosman (r) krijgt hulp bij het inrichten van de expositie. Foto Roger van der Kraan SCHIEDAM - Kunstliefhebbers doen er verstandig aan eerdaags een bezoekje.te brengen aan jene- vermeuseum De Gekroonde Bran dersketel. Daar is namelijk tot en met 18 oktober een expositie te be- wonderen van het Schiedamse schildergenootschap De Blauwe Maandag. De Blauwe Maandag is een vrij- blijvende gelegenheidsformatie, die nu ongeveer 2,5 jaar bestaat. Het is een kring van mensen die de schilderkunst uitsluitend in de vrije tijd beoefent. Uit de contacten die deze kring al eerder met De Ge kroonde Brandersketel had geslo- ten kwam een uniek initiatief voort. De kring besloot in het proeflokaal van het museum zelf een schilderij te maken met een bepaald voor- werp als schilderobject. Dit object werd dan geplaatst in een ver- vreemde omgeving. Zo werd de zak met graan aan een takel gesitu- eerd bij de glasfabriek en de zwar- te kelderfles vond een thuis in de Liduina-kerk. De collectie beslaat in totaal 13 schilderijen van 13 schilders. Ove rigens zijn de meeste schilderijen die in De Gekroonde Branderske tel hangen gewoon te koop. Voor meer informatie daaromtrent kan men zich wenden tot de medewer- kers van het distilleermuseum. De Blauwe Maandag gaat ondertussen gestaag door met schilderen. De kring komt een keer in de maand bij elkaar en nodigt telkens Schie damse bekende kunstenaars uit om het werk van de leden te becom- mentarieren. i BroersveM 43 3111 LD Schiedam Tel. 010-426 07 97 (Nieuwe Passage beneden) Open: 7 days a week 16.00-24.00 u. Vrij.enza. van 10.00 u. tot 02.00 u. 1695, 399,- OPEN VAN: DINSDAG T M ZATERDAG 10.00-18.00 UUR, D0NDERDAGAV0ND TOT 21.00 UUR

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 3