Veel geldzaken regelen met hypotheek Gedurfde ontwerpen Effectief omqaan met ruimte M Kristalglazen badmeubel Rotterdamse Nathalie demonstreert op Residence Woonbeurs ONROEREND GOED EN HYPOTHEEK INFORMATIE Bedrieglijk echt zijn ze, de muurschilderingen van Nathalie Lunsingh Tonckens. Deze 27-jarige Rotterdamse heeft zich gespecialiseerd in een bijzondere techniek, genaamd 'trompe l'oeir. Haar schilderingen roepen een illusie op. Beeld in nis Masterclass v*> Onroerend goed informatie Hypotheek informatie MaasstaD Muurschilderingen met gezichtsbedrog Mooie openslaande deuren, die uitzicht geven op een Italiaans landschap bijvoorbeeld. Je zou zo het balkon opstappen. Maar het he- le tafereel is niet echt, het is op de muur geschilderd. Gezichtsbedrog dus. Een techniek die eeuwen geleden al werd toege- past, vooral in Frankrijk en Enge- land. Nathalie wil het in Nederland op de markt gaan brengen en heeft daarvoor een eigen bedrijfje opge- richt. Zij schildert tegenwoordig in particuliere woonhuizen en bij be- drijven. Volgende week demon streert ze haar techniek op de Resi dence Woonbeurs in Den Haag. "Het begint nog maar net een beetje bekend te worden in Neder land", vertelt ze. "Het is natuur- lijk ook wel durven, om zo'n muurschildering in je huis te laten aanbrengen. Het is een compleet kunstwerk, dat op de muur staat, dus als je gaat verhuizen kan je het niet meenemen. Soms schilder ik daarom wel op panelen die men voor de muur kan hangen, dan is de schildering verhuisbaar, maar minder echt". Daar gaat het Nathalie nu juist om: zo echt mogelijk schilderen. 'Het moet eruit zien alsof je het aan kan raken of erin kan stappen", ver- klaart ze. "Van alles kan ik nama- ken. Van mooie vergezichten en perspectieven tot een wolkenlucht op een plafond". Ook de zogenaamde 'grisaille- techniek' heeft ze onder de knie. Dat is het naschilderen van een standbeeld, zodanig dat het echt lijkt of er een beeld in een nisje in de muur staat. "De trompe l'oeil- techniek kent heel veel vormen, ik ontdek nog steeds meer mogelijk- heden", zegt Nathalie enthousiast. De Rotterdamse werkt inmiddels op free-lance basis voor het Insti- tuut voor Restauratie en Decoratie in Schiedam, dat gespecialiseerd is in cursussen, adviezen en uitvoe- ringen van decoratief schilder- werk. Hier geeft ze zelf cursussen in decoratieve verftechnieken, an- tiek-effecten, marmer-effecten en zelfs grisaille-techniek. Zelf heeft Nathalie, na een studie kunstgeschiedenis in Leiden, een gespecialiseerde opleiding in Frankrijk gedaan. In Bretagne leer- de ze in een klein, select gezel- schap de finesses van de trompe l'oeil-techniek. "Een oud am- bacht, dat wij nu op wat modemere wijze vormgeven", aldus Natha lie, die altijd al iets in het interieur van huizen had willen doen. Het is deze bijzondere manier van deco- reren geworden en op het moment is ze een van de weinigen in Ne derland die deze techniek onder de knie hebben. Op de Residence Woonbeurs in Den Haag, die van 17 tot en met 22 September wordt gehouden in het Nederlands Congres Centrum, zal Rotterdamse Nathalie Lunsingh Tonckens elke dag aanwezig zijn. Ze demonstreert haar techniek en geeft er uitleg bij in het paviljoen Masterclass. Daar zijn meer tijdens de beurs meer kunstenaars en am- bachtslieden actief. Uit Rotterdam komen bijvoorbeeld ook beeld- houwster Elly Hendrix en kunst- schilder Amo Overdevest. Een andere Rotterdammer toont werk in het themapaviljoen Stijl- feest. Het is Rob Lagrau, die ont- werpt voor de opvallende Rotter damse woonwinkel D.A.D. Ook op de lange lijst van standhouders treffen we enkele Rotterdamse na- men: De Suikertuin van de West- blaak en meubelmakerij De Sfeer- makers van de Oostzeedijk. In totaal staan er op de beurs ne- gentig standhouders, die nogal ex- clusieve noviteiten laten zien op elk vlak van woninginrichting. De stijl interieurbeurs is op 17, 18 en 19 September geopend van 11 tot 22 uur, op 19 en 20 September van 10 tot 18 uur en op 22 Septem ber van 11 tot 18 uur. Parkeren kan probleemloos in de parkeergarages onder het Haagse Congres Ceiv trum. 'In Fine': meubels gebaseerd op de trapeziumvorm. De wandvaas met een speels schaduweffect op de muur. Zuivere lijnen en een tijdloze stijl: dat zijn de kenmerken van het zit- programma 'In Fine' van het merk Ligne Roset. De meubelen zijn ontworpen door Pascal Mourgue, een jonge Franse ontwerper, met een groot gevoel voor verhoudin- gen. Door de dunne pootjes van aluminium lijkt de bank een eindje boven de vloer te zweven: heel bij- zonder. De trapeziumvorm is de basis van het ontwerp. Het zitcomfort is ge- garandeerd door het donzen rug- kussen. Het onderhoud is al even makkelijk omdat de meubelen zijn bekleed met afneembare hoezen. Het 'In Fine'-programma bestaat uit een fauteuil, een hoekelement, een tweezits- en een driezitsbank. Het Franse merk Ligne Roset heeft het afgelopen jaar heel wat jonge ontwerpers de kans gegeven iets nieuws te maken. Dat waren niet alleen meubelen, maar ook heel veel aparte accessoires. Wie op zoek is naar een kleine 'eye-cat cher' zal al snel vallen voor de grappige vazen en lampen. Bij voorbeeld de wandvaas van Ronan Bouroullec, met een metalen stang en wandbevestiging van esdoorn. De vaas zelf is rank van vorm en gemaakt van keramiek. Heel leuk is de schaduwwerking op de muur. Ook opvallend is de schemerlamp van Frederic Ruyant, genaamd Ge mini. De basisvorm is heel traditio- neel, een metalen voet met kap, maar die kap is verdubbeld. Eigen- lijk is het een lamp met twee kap- pen. Gekke effecten dus in deze gedurfde ontwerpen. Dealeradres- sen van Ligne Roset-producten zijn aan te vragen via het tele- foonnummer 06.53.732.142. Kastruimte heb je nooit genoeg. Kleding, boeken, spelletjes, hob- byspullen, het moet allemaal een plekje krijgen, maar ineens zijn al- le kasten vol... Dan is het tijd om creatief te worden. De nieuwe woonbrochure van Lundia helpt bij het zoeken naar zo'n creatieve oplossing. Met tal- loze tips hoe je meer ruimte kunt creeren in huis. Misschien brengen die je op ideeen en 'zie' je ineens dat je met wat kleine ingrepen veel zaken kunt opruimen die anders bleven liggen. Vooral met flexibe- le woonsystemen en schuifwanden kun je alle kanten uit. Hoog of laag, breed of smal, ongelakt hout of een felle kleur, open of met deurtjes en laatjes, het Lundia-sys- teem biedt talloze mogelijkheden om precies die kast te maken die nodig is. Het woonsysteem van Lundia be staat al vijftig jaar en is door zijn tijdloze vormgeving nog steeds enorm populair. De systemen zijn na al die jaren nog steeds met el- kaar te combineren, dus nieuwe elementen kopen kan nog altijd. Een slimme vondst is ook het ka- juitbed: een iets verhoogd bed met praktische opbergruimte eronder. Laden voor kleding, schappen voor boeken en laden voor sokken, Slim omgaan met ruimte, daarvan is het kajuitbed van Lundia een goed voorbeeld. alles vindt een plaatsje. Een opge- ruimde slaapkamer is het gevolg. Het bed is weliswaar iets hoger dan een 'doorsnee' bed, maar zeker geen zogenaamde hoogslaper. Je kunt er gewoon in- en uitstappen. Prijsontwikkeling per regio bestaande woningen x f 1.000,- mei '97 t/m juli '97 mei '98 t/m juli '98 Prijsafwijking t.o.v. Ned. totaal De prij sontwikkeling heeft betrekking op de gemiddelde verkoopprijzen van be staande woningen. Per woningtype en per plaats kan de ontwikkeling anders zijn. noord ooat midden west zuid Ned. tot. f 229 f 293 f 334 f 299 f 300 f 293,9 f 246 f 311 f 377 f 325 f 312 1318,5 77% 98% 118% 102% 98% 100% 5 jaar vaste rente Spaarhyp. Annuiteit Trad. Leven nationale hypotheek- garantie effec opge opge effec opge tieve geven geven tieve geven Geldverstrekker rente rente rente Geldverstrekker rente rente Hooge Huys 5,08 4,9 ~4J Hooge Huys 4,87 4,7 Hypotrust 5,08 4,9 4,7 Delta Lloyd 4,92 4,8 VSB bank 5,08 4,9 4,7 Zwolsche Alg. 4,92 4,75 PVF Hypotheken 5,18 5,0 4,8 AEGON 5,00 4,8 FBTO 5,22 5,1 5,1 Generali 5,08 4,9 4,9 4,95 Aegon Hypoth. Bank 5,29 5,1 5,1 Ohra 5,10 Amersfoortse 5,29 5,1 5,1 Stad Rotterdam 5,17 AMEV 5,29 5,1 5,1 Amersfoortse 5,18 5,0 BLG Hypotheken 5,29 5,1 4,9 4,8 Av6ro 5,18 5,0 Delta Lloyd 5,29 5,1 FBTO 5,22 5,1 Ohra 5,29 5,1 4,9 ZwitserLeven 5,24 5,1 Zwolsche Alg. 5,29 5,1 4,8 AMEV 5,29 5,1 Stad Rotterdam 5,35 5,1 Levob 5,29 5,1 Av6ro 5,39 5,2 5,0 ROYAL 5,29 5,1 Direktbank 5,40 5,2 5,0 Nationale Ned. 5,33 5,2 Generali 5,40 5,2 4,9 Zurich 5,40 5,2 Spoorwegpensf. 5,40 5,2 5,0 Geldverstrekker Andere vormen opge geven rente Westland/Utrecht Hyp. 5,40 5,2 5,0 Woonfonds Hypoth. 5,40 5,2 5,0 ABP-hypotheken 5,49 5,3 5,1 HNG Hypotheken 5,49 5,3 5,1 Hooge Huys Participatieplan 4,7 Levob 5,49 5,3 5,3 Delta Lloyd Beleggingspl. 4,8 Zwitserleven 5,49 5,3 5,1 Hypotrust Spaartoekomst 4,9 Bouwfonds Hyp. 5,61 5,4 5,2 Van Nierop Perspect. Hyp. 4,9 Friesland Bank 5,61 5,4 5,2 Generali Spaartoekomst 5,0 MNF Bank 5,61 5,4 5,1 ING Beleggershypotheek 5,4 Nederl.Hyp.Bank 5,61 5,4 5,3 Royal Future Hypotheekplan 5,4 ROYAL 5,61 5,4 5,1 SNS Netto Lasten 5,9 GWK-Bank 5,71 5,5 5,3 Bouwf. (PGGM) Loonvast 6,8 Nationale Ned. 5,71 5,5 5,4 Krediethypotheken varia bele rente Postbank 5,71 5,5 5,3 SNS bank 5,71 5,5 5,3 CVB Bank 5,81 5,6 5,4 ING Bank 5,81 5,6 5,4 VSB Vermogenshypotheek 4,4 RABO Hypoth.Bank 5,81 5,6 5,4 Roparco 4,8 ABN-AMRO 5,92 5,7 5,5 Direktbank Doorloophyp. 4,9 IDM Hypotheekbank 6,14 5,9 5,7 SNS Rekening crt. hypoth. 6,0 Zonder garantie is de standaardhypotheekrente meestal 0,2% hoger. Voor tophypotheken gelden hogere opslagen. Om een vergelijlting te kunnen maken is alleen het 5-iaarstarief vermeld. Per geldgever zijn andere rentevastperioden mogelijk. De effectieve rente is de opgegeven rente plus variabele elementen als afsluitprovisie, afboekingsti]dstip aflossing e.d. Peildatum: 31 augustus 1998 HYPOTHEEK shop Bron: De Hypotheekshop Copyright NVM De Hypotheekshop Nederiandse Vereniging van Makelaars in onroerende goederen NVM theekadviseur vrij snel na een in- ventarisatie van persoonlijke gege- vens. Hij bekijkt echter niet alleen het inkomen en de maandlast, maar houdt ook rekening met per soonlijke lasten nu en in de toe- komst (gaan de kinderen nog stu- deren, is het pensioen al in zicht?) Door een goede hypotheek te kie- zen, is het straks mogelijk om eventuele tegenvallers op te van- gen. Anders gezegd: met de juiste hypotheek vallen veel geldzaken te regelen. In die zin heeft een koper veel voor op een huurder, die ge woon maar elke maand een bedrag moet overmaken. Vraag er naar bij dp hvnotheekfldviseiir gingswinst. De maandelijks in te leggen gelden worden dan belegd, omdat beleggen op het moment meer oplevert dan sparen. Maar dat is natuurlijk theorie. Aandelen- koersen kunnen onverwacht stij- gen, maar ook dalen. Wie voor ze- kerheid kiest, kan het beste de maandelijkse betaling gebruiken voor directe aflossing of voor het opsparen van een eindkapitaal. Maandelijks sparen heeft als voor- deel dat gedurende de hele looptijd de rente-aftrek hoog blijft. Bij elkaar leveren de verschillende geldverstrekkers honderden hypo- theekvormen. Welke vorm het meest peschikt is wept een hvno- Het ontwerpen van badmeubels kun je gerust aan Italianen overla- ten. Neem nu de nieuwste ontwer pen onder de naam Brillante van Tulli Zuccari: van het mooiste kristalglas in combinatie met gepo- lijst aluminium (en desgewenst hout). Die passen in ieders droom- badkamer. Het badmeubel bestaat uit een on- derstel van aluminium of staal. Dat is uit te breiden met een houten la de om (rommelige) badspulletjes in op te bergen. Voor het blad met de waskom is er keuze uit marmer, graniet en kristalglas. Let wel: het blad en de waskom zijn in dit laat- ste geval uit een stuk glas vervaar- digd. Het resultaat is een rank, fijn en trendy badmeubel met een heel chique uitstraling door de glans van het kristalglas. Wie meer van gekleurd glas houdt, laat aan de onderzijde van het blad een coa ting aanbrengen in de gewenste kleur. Het Brillante badmeubel is te com bineren met twee halfhoge kasten van dezelfde sierlijke materialen, twee soorten lampjes en drie mo- dellen spiegels: een ronde, een ovale en een rechthoekige. Samen vormen deze Italiaanse ont werpen een droom van een badka- mer. Of het in de doorsnee-Hol- landse badkamer tot zijn recht komt, is misschien de vraag, maar het kan geen kwaad om te kijken en te dromen... Bij de sanitairspe- cialist zijn dit soort badmeubels te bewonderen. Een wastafel van kristalglas: chique uitstraling. fFntn- Unmet Cnmfnrt Proccl Wie een huis koopt, heeft veel voor op een huurder. Ooit was een hypotheek niets meer of minder dan een geldlening. Wie een huis wilde kopen, leende geld en betaalde dat in termijnen terug. Zo eenvoudig is dat tegenwoordig niet meer. Wie een huis wil kopen, laat een financieel specialist een compleet persoonlijk geldplan op- stellen. Overdreven? Nee, want er zijn vandaag de dag zoveel hypo- theekvormen en fiscale regelingen, dat een specialist nodig is om de gunstigste uit te zoeken. Gelukkig zijn de adviezen van fi nancieel specialisten meestal gra tis. Met plezier rekenen zij u voor, hnevppl 11 maximaal kunt Ipnen en welke soort lening daarvoor het best geschikt is. Iedere situatie is anders en voor iedereen is er een passend geldplan. De banken en andere geldverstrek kers (zoals verzekeringsmaat- schappijen) hebben prachtige na- men verzonnen voor hun hypo- theekvormen. Van Meegroeihypo- theek tot Opmaathypotheek: de na- men zeggen het al. Deze leningen passen zich aan aan de persoonlij ke omstandigheden van de koper. De premie kan soms tussentijds worden verlaagd of verhoogd, al naar gelang dat nodig is. Een aantal hypotheekvormen is te- nenwonrdip pehaseerd on helep- Nathalie Lunsingh Tonckens bij een van haar muurschilderingen-met-gezichtsbedrog.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 15