flits Draaiende tafel van Hoogstraten wint kunstprijs van de VSB MaasposT Filmhuis Expositie Kerkendag 55-Plus Engels Integratie en samenwerking centraal in '97 Kunstwerk van Hoogstraten in Stadswinkel Mevo-bazar Sfeer is het kernwoord bij vrouwen Hermes DVS SCHIEDAM - De Stichting Vluchtelingwerk Schiedam (SVWS) heeft in 1997 voor- al het hoofd gebroken over de vraag hoe zij beter kun- nen samenwerken met ande re hulpinstellingen. In Schiedam, maar eigenlijk in de gehele regio. Het jaar 1997 stond in het teken van de integratie, aldus het jaar- verslag van de organisatie. Vooral organisaties als het Rode Kruis, het buurt- en clubhuiswerk in Schiedam, het Algemeen Maatschap- pelijk Werk en het anti-dis- criminatie bureau zijn aan- trekkelijk voor Vluchtelin genwerk om mee samen te werken. Netwerk Opnieuw succes Marjolein Jongepier Voorverkoop Holland Toernooi gestart Run-bike-run in Maassluis Rengenhart clubkampioen bij De Korenbeurs Joke Ritman wint Osse triathlon Finale libre klein zesde klas Stuur sportnieuws naar de Maaspost Woensdag 23 September 1998 xq56 SCHIEDAM - In het Film- huis Schiedam wordt don- derdag 24 en vrijdag 25 sep tember de film 'De Poolse Bruid' vertoond. Dit is een verrassende film over de confrontatie tussen een Gro ningse boer en de Poolse vluchtelinge Anna. Zij valt ietterlijk voor zijn voeten neer wanneer ze op de viucht is voor een louche vrouwenhandelaar en pooi er. De film won de publieks prijs op het Filmfestival Rotterdam van 1998. Zater- dag 26 September draait Dance of the Wind van re- gisseur Rajan Khosa. Dit is het verhaal van Pallavi, een succesvolle klassieke zange res, die echter niet het na tuurlijk talent van haar moeder heeft. Van wie haar moeder heeft leren zingen is een raadsel. Wanneer haar moeder overlijdt verliest ze haar stem en zondert ze zich speeds meer af. Uiteindelijk leidt een klein meisje haar naar de oude man van wie ze vermoedt dat het de leer- meester van haar moeder was. Het Filmhuis is te vinden in de Nieuwstraat 12 en de films beginnen om 21.00 uur. Toegang: fl. 7,50. Kaar- ten reserveren via de Schie- damse Theaterkassa, tel. 467 467. SCHIEDAM - In Pand Pau- lus aan de Korte Haven 125 is tot en met 11 oktober de expositie te zien met ontwer- pen van Liet Heringa/Maar- ten van Kalsbeek, Sander Rood en Jeroen Hoogstra ten; de genomineerden voor de VSB-prijs 1998. Donder- dag 17 September werd deze prijs gewonnen door Jeroen Hoogstraten. Naast de ont- werpvoorsteilen voor de Stadswinkel tonen zij auto noom werk waarmee ge- tracht wordt meer inzicht te geven in hun werkwijze. Bij de expositie is ook een bro chure verkrijgbaar, waarin Cees Straus dieper ingaat op de achtergronden van het werk. De expositie is te be- zoeken van donderdag tot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur. SCHIEDAM - In vier ker ken in Schiedam-Noord (Dorpskerk, Martinuskerk, Jacobuskerk en De Ark) staat zondag 27 September eenzelfde thenia centraal, nameiijk Arm en Rijk. Na de dienst kan iedereen naar De Ark komen waar van- daan een gezellige fiets- of autotocht wordt georgani- seerd. Deze tocht start om 12.00 uur en eindigt om cir ca 14.00 uur. Voor jongeren is er een speciaal program- ma in De Rank, vanaf 10.00 uur. SCHIEDAM - Voor 55-plus- sers staan er deze week weer allerlei activiteiten op het programma. Donderdag 24 September kan men olieverf- schilderen in dienstencen- trum Oost van 14.00 tot 16.00 uur. Deelname is gra tis, zelf voor materiaal zor- gen. Vrijdag 25 September wordt hier een geheugenspel gespeeld en kan men klaver- jassen en sjoelen van 14.00 tot 16.00 uur. A1 deze activi teiten zijn gratis. Een gratis koffie-inioop wordt zondag 27 September georganiseerd in De 4 Molens van 11.00 tot 13.00 uur en in dienstencen- trum Oost van 13.30 tot 15.30 uur. Koersbal wordt maandag 28 September ge speeld van 14.00 tot 16.00 uur en kost fl. 6,- per maand in dienstencentrum Oost. In De 4 Molens kan men die dag countrydansen voor be ginners en gevorderden van 19.00 tot 22.00 uur. Kosten hiervan zijn fl. 15,- per maand. Woensdag 30 September wordt er nog een activitei- tenochtend gehouden in Oost van 10.00 tot 12.00 uur (fl. 1,50). Hier kan men ook deelnemen aan handwerken van 14.00 tot 16.00 uur (gra tis) en aan koersbal van 19.30 tot 21.30 uur (fl. 6,- per maand). SCHIEDAM - De cursus Engels voor 55-plussers die in april van start ging in dienstencentrum De Woud- hoek aan het Heijermans- plein gaat ook dit seizoen door. De bedoeling was des- tijds om met 66n groep te starten, maar er konden er meteen drie worden opge- richt. De groepen (beginners en gevorderden) hebben les op woensdagmorgen. Er kun- nen zich nog nieuwe mensen aanmelden. Kosten zijn fl. 5,- per les van een uur. Voor rnetr info: 470 95 55. Vluchtelingenwerk zoekt steun bij andere instanties De Stichting Vluchtelingenwerk Schiedam (SVWS) heeft na een aanloopfase sinds november '97 de beschikking over een vaste groep van ongeveer tien vrijwilli- gers, waaronder vier stagiares, die zorg dragen voor de lopende activiteiten zoals de wekelijkse conversatie-avond, een wekelijk se vrouwenochtend, muziekbij- eenkomsten en ontmoetingsavon- den in Buurthuis Oost en naailes voor Marokkaanse vrouwen in samenwerking met de Schiedam- se Vrouwenemancipatie Organi satie (SVO). De ontwikkeling van nieuwe pro- jecten blijft een knelpunt, groten- deels door het gebrek aan tijd en medewerkers. Zo is vorig jaar het startsein gegeven voor het project 'alleenstaande mannen 40+'. Met dit project zoekt Vluchtelingen werk een oplossing voor de pro- blemen van alleenstaande oudere vluchtelingen. Veel van deze mannen is het niet gelukt om de Nederlandse taal voldoende eigen te maken. Van integratie in de Nederlandse maatschappij is me- de hierdoor weinig sprake. Een sociaal netwerk ontbreekt groten- Vluchtelingenwerk, dat beschikt over tien vaste medewerkers, beseft dat het meer en meer de samenwerking met andere instanties moet zoeken. Foto archief MaasposT deels, onder meer doordat een groot deel van deze mannen werkloos is. Door het gemis van familie die ontbreekt of nog in het vaderland verblijft, ondervinden veel mannen psychische proble- men. Vluchtelingenwerk ziet een op lossing door in samenwerking met andere organisaties te bou- wen aan het persoonlijk netwerk van de vlilchtelingen. Dit vindt in fases plaats door eerst een cursus Nederlands aan te bieden. Daar- naast wordt psychische begelei- ding geboden. Uiteindeiijk is het de bedoeling dat de deelnemers aan het project op grond van per- soonlijke interesse en vaardighe- den als medewerker bij een vrij- willigersorganisatie of project ge- plaatst worden. De samenwer king geschiedt vooral met buurt- huizen en het Rode Kruis. De lei- ding van dit project ligt bij Vluch telingenwerk. Een extra aandachtspunt van be- leid vorig jaar was de vluchtver- haal-beoordeling in het kader van de rechtsbescherming. Van iedere vluchteling die wordt geholpen door Vluchtelingenwerk wordt een zo volledig mogelijk dossier aangelegd om een goed beeld te krijgen van het viucht verhaal. Op deze manier proberen de me dewerkers van Vluchtelingen werk tot een goede afweging te komen of een client een vluchte ling is en daarom, vanuit het standpunt van Vluchtelingen werk, toegelaten dient te worden tot Nederland. Op basis hiervan wordt vervolgens juridische bij- stand verleend gedurende de asielprocedure of wordt er even- tueel een andere vorm van hulp- verlening geboden. Hoewel het aantal asielzoekers in Schiedam is afgenomen, is er nog steeds een aanzienlijke restgroep die wacht op de beslissing van het ministerie van Justitie. De vlucht- verhaal-beoordeling vormt hier door nog steeds een belangrijk onderdeel van het werk van Vluchtelingenwerk. Knelpunt vormt echter hierbij wel het spe- cialistische karakter van dit werk. Door het vertrek van de groep stagiares die zich in het voor- gaande jaar specifiek met de be- oordeling bezig hield, is deze taak enigszins achterop geraakt. Overigens wijst Vluchtelingen werk erop dat in Schiedam geen nieuwe asielzoekers worden ge- huisvest. Alleen personen die reeds de vluchtelingen-status heb ben komen nog in Schiedam wo- MONIQUE SIEMSEN Rood: „Hij heeft een verrassende, verhalende en humoristische kwa- liteit zonder dat hij in banale anek- dotiek vervalt. Rood ontwierp een radarwerk dat de levensloop van de mens, zoals gedocumenteerd door de burgelijke stand, metafo- risch verbeeldt. Een enkele simpe- le bureaucratische handeling kan een heel leven bepalen. Wie ver- langt af en toe niet naar een mo ment waarop hij de loop der ge- beurtenissen een andere wending zou kunnen geven? Dit verlangen bracht Rood tot uitdrukking in zijn ontwerp voor de Schiedamse Stadswinkel." Overigens zal het niet de laatste keer zijn geweest dat Warmenho- ven en Hellemons de kunstprijs hebben georganiseerd. „De VSB was zeer tevreden over hoe wij het een en ander hebben georganiseerd en we gaan dit dus vaker doen", aldus een tevreden Hellemons. MONIQUE SIEMSEN WATERSKIEN - De Schiedamse Maijolein Jongepier heeft de vorm die zij half augustus demonstreerde tijdens het Europees kampioenschap wa- terskien in Duitsland, goed weten vast te houden. Weer teruggekeerd naar de Verenigde Staten voor haar met de sport gecombineerde studie, gaf zij meteen al tijdens de eerste wedstrijd van een reeks universiteitsontmoetin- gen haar visitekaartje af. Tijdens de 'Fall Water-Ski Classic' van de uni- versiteit in Texas pakte zij op het onderdeel slalom een gedeelde eerste plaats.De Europees kampioene behaalde ondanks het stormachtige weer- type een score van 61 boeien. Door dit resultaat leidt Jongepier ook in het waterski-klassement van haar eigen North East Louisiana University. Om deze positie te handhaven of zelfs te verstevigen richt Marjolein Jongepier zich nu op de USA Nationals. Tijdens deze 'thuiswedstrijd' wil zij probe ren bij de beste drie te eindigen. HANDBAL - Dit jaar voor de tiende maal wordt van woensdag 28 okto ber tot en met zondag 1 november in de Schiedamse sporthal Margriet het Holland Toernooi gespeeld. Aan dit prestigieuze handbaltoernooi voor landenploegen zullen, naast het Nederlands zevental, de vrouwenselecties van Spanje, Tsjechie, Macedonia, Zweden en Polen deelnemen. Neder land dat vorig jaar enigszins verrassend het toernooi won, zal tijdens de komende editie proberen dit kunststukje te herhalen. Met het oog op het Europees kampioenschap dat aan het einde van dit jaar in Nederland wordt gehouden, geldt het Holland Toernooi voor veel van de deelnemende teams als een belangrijke laatste test. Degenen die nu reeds verzekerd willen zijn van een plaatsje in de Mar- griethal kunnen toegangskaarten voor het internationale handbaltoernooi bestellen bij het Nederlands Handbalverbond, Nieuwe Damlaan 5 in Schiedam. Dit afdelingsbureau is telefonisch bereikbaar onder nummer (010)4700696 DUATHLON - Triathlonvereniging Rijnmond organiseert zondag 27 au gustus in Maassluis een duathlon. Deze duursportwedstrijd, ook wel be- kend onder de naam 'run-bike-run', is een onderdeel van de interne TVR- clubcompetitie. De duathlon waarin de deelnemers achtereenvolgens 5 ki lometer hardlopen, 20 kilometer fietsen en opnieuw 2,5 hardlopen, is ech ter ook opengesteld voor spotters van buiten de vereniging. Voor inschrijvingen of informatie kan contact met de in Vlaardingen ge- vestigde vereniging worden opgenomen, (010) 4122227. TAFELTENNIS - Het 15-jarige tafeltennistalent Frank Rengenhart is za- terdag tijdens de viering van het 40-jarig jubileum van de Schiedamse ta- feltennisvereniging De Korenbeurs clubkampioen geworden. Het toer nooi waarin dames en heren gemengd speelden leverde kwart finalepartij- en op waarin nog twee vrouwen, Danielle Maas en Kim van der Poort mee streden. Het finale werd een nek aan nek race tussen Rengenhart en team- maat Paul van der Leur, 2-1. Na afloop van deze partij werden de tafeltennistafels opzij geschoven voor het officiele gedeelte van de dag: de jubileum-receptie. Komende za- terdag staan de tafels echter weer op hun vertrouwde plek om de verschil- lende teams hun thuiswedstrijden te laten afwerken. Zondag spelen het eerste damesteam en de herenselectie hun thuiswedstrijden tegen respec- tievelijk Fiirst Kantoorservice en Pecos 2. TRIATHLON - De Schiedamse triatlete Joke Ritman heeft in Oss het tri- athlonseizoen met een overwinning afgesloten. Na een week eerder als ge- volg van een lekke band slechts als tweede te zijn gefinisht in Wassenaar, zwom, fietste en liep Ritman nu in een tijd van 2 uur en 16 minuten naar een afgetekende overwinning. De nummer twee Maaike van Kessel volg- de op ruim 5 minuten. Veel tijd om uit te blazen van een vermoeiend triathlonseizoen heeft Joke Ritman echter niet. Komende zondag gaat zij al weer van start in de run- bike-run van Molenschot. BILJARTEN - Cafe Rotterdam aan de Parallelweg 38 in Vlaardingen vormt van vrijdag 25 September tot zondag 27 September het decor van biljartwedstrijden om de titel 'libre klein zesde klas'. In het toernooi dat vrijdagavond vanaf 19.30 uur en zaterdag en zondag vanaf 12.30 uur ge houden wordt, lijken de libre-spelers Schravensande van DOC en Bag- chus van DVK'73 vooraf de meeste kans te maken op het kampioenschap. Beide biljarters schreven in met het hoogste moyenne, 0,69. SPORT - Sportverenigingen en individuele sporters uit het Waterwegge- bied worden opgeroepen persberichten, clubbladen, agenda's, etc. te stu- ren naar de sportredactie van de Maaspost. Het adres daarvoor luidt: Post- bus 373, 3100 AJ Schiedam. Het kantoor, gevestigd aan de Over de Vesten 3a in Schiedam, is ook te bereiken via de telefax, (010) 4731589. d°rK?aanda9 kwam een einde aan een spannende strijd; de draaiende tafel van Jeroen Hoogstraten won de VSB-prijs. Foto Roger SCHIEDAM - Jeroen Hoogstra ten is de kunstenaar die het win- nende ontwerp heeft geleverd voor het kunstwerk in de Stads winkel aan het Stadserf. De jury van de VSB-prijs Beeldende Kunsten '98 kwam onlangs una- niem tot de conclusie dat de jon- ge kunstenaar er het beste in is geslaagd de ruimte te benutten. Het spreekt voor zich dat Hoog straten verheugd is: zijn ont werp werd bekroond met een geldprijs van fl. 20.000,-. Boven- dien is voor de realisatie van het werk fl. 15.000,- beschikbaar- baar gesteld door de VSB. De winnende kunstenaar heeft een kunstwerk gemaakt dat twee ban- ken en een tafel voorstelt. Het bij- zondere aan het werk is dat de tafel roteert en wel met een snelheid van twee uur per omwenteling. „Je ziet dus niet direct dat de tafel draait. Pas als je wat papieren of een kop koffie neerzet op de tafel, zie je dat deze ronddraait. Daarom vindt de jury dat Hoogstraten daadwerke- lijk iets gedaan heeft met de ruim te", aldus Peter Hellemons, die sa men met Marcel Warmenhoven de organisatie van de kunstprijs in handen had. Hoogstraten heeft de Hogeschool voor de Kunsten in Utrecht doorlopen en volgde daar de richting drie-dimensionaal. Ei genlijk zou hij productvormgever zijn geworden, ware het niet dat hij de kunstwereld inrolde. Maar ook vandaag de dag blijft zijn werk die opvallende combinatie van vorm- geving en kunst. Volgens Hellemons hebben alle kunstenaars goed werk afgeleverd. ..Hoogstraten heeft het origineel gedaan. Ik weet niet of het terecht is, dat hij heeft gewonnen. Ik doe daar verder geen uitspraken over, dat is niet aan mij." De jury be- stond uit gerenommeerden uit de kunstwereld zoals beeldende kun stenaars Tom Claassen en Fransje Killaars, hoofd Stadswinkel Liane Pielanen, kunstcriticus Janneke Wesseling en kunsthistoricus Jan van Adrichem. Deze juryleden hielden in gedachte dat de Stads winkel als eigentijdse versie van de gemeentelijke afdeling Burger- zaken, een kunstwerk nodig had, dat de ruimte zou markeren. De ruimte van de Stadswinkel wordt gedomineerd door vier grote ko- lommen. Ook moest het kunstwerk passen in de betekenis die de archi tect van de Stadswinkel voor ogen had. ..Hoogstraten vond zijn uit- gangspunt in het gegevan van de vier kolommen die op een visueel totaal zinloze manier in de ruimte staan. Hij wist dit saaie motief om te vormen tot een meubelsculp- tuur, die tegelijkertijd eenheid en dynamiek in de bestaande situatie brengt", luidde het officiele oor- deel van de jury, die overigens ook over de andere deelnemende kun stenaars te spreken was. Vooral de inzet van alle kunstenaars werd zeer gewaardeerd. ..Ondanks hun jonge leeftijd en wellicht betrekke- lijke onervarenheid hebben de ge- nomineerde kunstenaars met grote inzet en professionaliteit hun ont- werpen voor de stadswinkel ge maakt", roemde de jury in het rap port. De prijs begon met een adverten- tie, waarop 74 kunstenaars uit heel Nederland reageerden met een do- cumentie van hun werk. Hieruit se- lecteerde de jury twee individuele kunstenaars en een duo. Hoogstra ten, Sander Rood en het duo Liet Heringa en Maarten van Kalsbeek werden verzocht een schetsont- werp te leveren. Het duo Van Kals beek en Heringa koos voor een aanpak die volgens de jury een vi- suele dramatiek tot uitdrukking brengt. „Zij vonden de ruimte waar mensen wachten om pas- poorten en rijbewijzen aan te vra- gen, geboorten en overlijden aan te geven, kortom alles wat een le vensloop bepaalt, van een nare ambtelijke kilheid. Met hun bijdra- ge wilden zij de anonimitiet van de plek doorbreken", beoordeelde de jury de inzending van Van Kals beek en Heringa. En over Sander SCHIEDAM - De MEVO-Bazar van de Hervormde Gemeente Schiedam wordt gehouden op vrij dag 2 oktober van 14.00 totl8.00 uur en zaterdag 3 oktober van 10.00 tot 15.00 uur in de Grote Kerk. Naast de gebruikelijke ver- koop van boeken en de snuffel- markt zullen zelfgemaakte kaarten worden verkocht. Even uitrusten kan in de Voorhof onder het genot van een kop koffie, soep en wat lekkers. De opbrengst wordt ge- bruikt om een tochtsluis aan te brengen bij de ingang aan de Lan- ge Kerkstraat. Zaterdagmiddag wordt het orgel bespeeld en zingt een koor. Wie nog verkoopwaardi- ge spullen in huis heeft, geen meu- bels, kan deze afgeven bij me- vrouw Burggraaf, Warande 53, tel. 426 60 23. SCHIEDAM - Met het wegvallen van het damesvoetbal bij HBSS zijn er in Schiedam nog maar twee verenigingen waar een vrouwen- elftal op de been gebracht kan wor den, PPSC en Hermes DVS. Bij de laatst genoemde vereniging bestaat de damesafdeling al sinds 1981. Als motto van deze afdeling geldt niet zo zeer het prestatiegerichte voetbal maar veel meer de recrea- tieve aspecten van het voetbal zo als gezelligheid en sfeer. Volgens trainer Ed Scholte is dat de ideale formule om een vrouwenteam voor langere tijd bij elkaar te hou den. „Er zijn heel veel voorbeel- den van verenigingen waar dames op hoog niveau voetbalden en waar, door onenigheid, zo'n team van het ene op het andere moment uit elkaar valt." Ed Scholte ziet dan ook grote ver- schillen tussen vrouwen- en man- nenvoetbal. „Dat begint al bij de jeugd. Bij jongens merk je meteen een fanatieke drang tot presteren. Terwijl een meisjesteam ook nog lachend de kleedkamer opzoekt als zij bijvoorbeeld met 10-0 verlie- zen." Scholte die door zijn voetballende vriendin zo'n tien jaar geleden als trainer in vrouwenvoetbal verzeild raakte, staat met zijn op sfeer geba- seerde aanpak aan de basis van een bloeiende damestak binnen Her mes DVS. Samen met dames-coor- dinator Ton Klepke brengt hij vier teams op de been, een pupillen- team met meisjes van 6 tot 11 jaar, twee juniorenteams met meisjes van 12 tot 15 jaar en van 15 tot 18 jaar en een damesteam. Toch is het niet alleen maar Tang leve de lol' bij de dames van Her mes DVS. Scholte: „We gaan na- tuurlijk wel elke wedstrijd van start met de intentie om te winnen. Er is alleen geen man over boord als achteraf blijkt dat het niet lukte." Om de voetballende intenties van de Hermes-vrouwen en meisjes kracht bij te zetten wordt er twee keer per week getraind. „We trai- nen op maandag en op woens dag", aldus Scholte die ook in de vakantieperiode een keer per week doortrainde. „Vooral vanuit het team met speelsters tussen de 15 en 18 jaar is de opkomst groot." Juist bij deze jeugdspeelsters be- speurt Scholte ook het meeste voetbaltalent. „Ik denk zelfs dat het niveau van de jeugdcompetitie hoger ligt dan in de wedstrijden van de dames." In het geval de nood aan de vrouw komt, (en dat was de afgelopen weken geregeld het geval door de geplande vakan- ties van enkele reguliere speelsters uit de dames-elf) kan Scholte daar om met een gerust hart een beroep doen op de getalenteerde jongelin- gen. Gezien zijn, eerder gememo- reerde, op sfeer gebaseerde filoso- fie is hij daar wel voorzichtig mee. „Het moet voor die meiden natuur- lijk wel leuk blijven en zij moeten het zelf graag willen." Om de sfeer erin te houden doet Scholte ook veel moeite de ouders van de meisjes bij het voetbal te betrekken. Dat dit geen vruchtelo- ze pogingen zijn, blijkt wel uit het feit dat hij nooit problemen heeft met het vervoer naar uitwedstrij- den. ,,Wij hebben soms 10 auto's voor 13 speelsters! Kom daar maar eens om bij de jongens-junioren. Daar worden nog wel eens wed strijden afgelast bij gebrek aan ver voer." Een tweede bewijs van het voor- gaande is erin gelegen dat ook en kele moeders besloten hebben zelf de voetbalschoenen onder te bin- den. Scholte, met enig plezier in zijn stem: „In die gevallen staat pa langs de lijn als supporter van zijn dochters en vrouw." NORBERT VERINGMEIER

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 15