Scandinavie gaat geen brug te ver mmm Nederlanders bouwen best d naar Amsterdams voorbeeld Kopenhagen straks van alle kanten bereikbaar Hill.8 De KOPENHAGEN - Geen brug te ver, zo is de nieuwe Oostbrug tussen de Deense eilanden Seeland en Funen het beste te omschrijven. Dankzij deze vaste oeverver- binding is Kopenhagen sinds 14 juni met de auto te berei ken. Voorheen kon de Deen se hoofdstad vanaf het Euro- pese vasteland slechts per boot of vliegtuig aangedaan worden. n c/A.SYK Gastvrij MaasstaD VAKANTIE Als Goteborg fel De haven is nog heel nadrukkelijk aanwezig in de binnenstad van Goteborg. foto Maurice Heijnen tijd (2000/2001is het Scandinavi- sche land nog het best te bereiken per veerboot of vliegtuig, al naar gelang het reisdoel. Maasstad pak- te het vliegtuig en koos daarvoor de lijndienst vanaf Rotterdam Air port via Hamburg naar de Gote- borgse luchthaven Landvetter, die zo'n twintig kilometer buiten de stad ligt. Vandaar vervoert een air- portbus toeristen voor ongeveer een tientje (42 Zweedse Kronen) naar de havenstad, dwars door het schitterend groene landschap waar Zweden bekend om staat. In die vroege ochtend met de laaghan- gende zon is het uitzicht vanuit de bus adembenemend. Het ene mo ment staan er zoveel bomen dat het bos nauwelijks meer te zien is, even later ligt een karakteristiek houten huis te schitteren aan een zilverblinkend meer en weer een bocht verder ontpopt de streek zich tot een glooiend ruig landschap waarin alle passagiers ieder mo ment een van de 1,2 miljoen elan- den die het gebied rijk is, hopen waar te nemen. Helaas laten de ty- pische viervoeters zich niet in de wilde natuur zien; ze duiken pas op in de etalage van de lokale slagerij waar het vlees in alle soorten en maten verkocht wordt. „Het klinkt een beetje zielig, maar dat is het 99*21 het licht niet uit De stad gezien vanaf de brug naar het eiland Hissingen. Kungsportavenyn, de belangrijkste boulevard eedse havenstad. Fotc Het prototype van de eerste Volvo te zien in het Stadsmuseum van Goteborg. Foto Maurice Heijnen GOTEBORG - Het is het begin van de zomer, de langste dag staat voor de deur en dus staan de Zweden geduldig in de rij van de Systembolaget. Bij dit Zweed se equivalent van de slijterij be- tekent het dus lang wachten op een fles drank. De gelaten ma- nier waarop in dit geval de inwo- ners van Goteborg hun lot dra- gen doet enigszins Oost-Euro- pees aan en staat zeker in schril contrast met de uitgelaten wijze waarop ze later dat weekeinde de Mittsommerafton vieren. Dan is het feest in de havenstad waar het licht die nacht nauwelijks uitgaat, behalve bij enkele Gote- borgers zelf dan. Maasstad vier- de het feest mee, maar keek vooral ook naar de havenstad als interessante stedentrip. Het duurt nog een paar jaar, maar dan is ook Zweden dankzij nieuwe bruggen/tunnels zonder enorme omwegendoor het voormalige Oostblok redelijk eenvoudig te be- rijden vanuit Nederland. Tot die Zweedse niet", vertelt Wim Kuitems, een Nederlander die veertig jaar gele- den dankzij de liefde in Zweden te- recht is gekomen en nu, gepensio- neerd, als Nederlandstalige gids werkt voor de lokale VVV. „Er zijn in dit gebied veel meer elan- den dan mensen en ze komen als ze verdwaald zijn soms zelfs ge- woon de stad in lopen. Het is na- tuurlijk wel een leuk gezicht maar het hoort niet, er zijn er teveel en dus wordt er op ze gejaagd. Bo- vendien wordt het vlees van elan- den altijd al door de Zweden gege- ten, dus er is echt niets zieligs aan." Kuitems gaat voor op een rond- gang door de stad die begonnen in de Foto Maurice Heijnen wordt op de Kungsportplatsen waar de VVV gevestigd is. Het plein in het hart van de stad blijkt een uitstekende uitvalsbasis vor een ontdekkingstocht te voet door het centrum van de stad en de ha ven. Deze centrale plek waar voor al veel trams zich verzamelen is het eindpunt van wat in Goteborg (spreek uit: Jeutebojje) bekend staat als Avenyn, Deze brede wijd- se Kungsportsavenyn is niet alleen een belangrijke verkeersader, maar tevens de winkelpromenade en ho- recaboulevard van de stad, die aan het einde afgesloten wordt door de Gottaplatsen, waar het immense beeld van zee-god Poseidon toe- zicht houdt op het dagelijks leven op de Avenyn. Het godenplein is het culturele hart van de stad, met het museum voor Scandinavische kunst en het beroemde Konserhu- set als belangrijkste bewoners. Vooral het concertgebouw is be- roemd in de wereld. Aan de bui- tenkant is het niet meer dan een wat lelijk schouwburggebouw, maar de concertzaal heeft een akoestiek die in de wereld nauwe lijks zijn gelijke kent. Muzieklief- hebbers komen dan ook van hein- de en verre om daar te genieten van de grootste klassieke artiesten die met liefde optreden in het Kon- serthuset. Aan de andere kant van de Avenyn, voorbij de Kungsport platsen ligt enerzijds een moderne binnenstad met vele drukke win- kelstraten en -centra, anderzijds is daar het historisch hart van de stad te vinden. Centraal daarin bevindt zich de Gustav Adolf Tor, een plein met in het midden het beeld van de koning die de stad stichtte: een pracht van een symbolische portret, want Gustav Adolf wijst heel nadrukkelijk naar de grond onder hem ten teken dat dit de plek is waar hij zijn hof wilde vestigen. Dat gebeurde in het jaar 1621, dat te boek staat als de datum van de geboorte van het moderne Gote borg. De naam kwam ook al eerder Alsof het allemaal niet genoeg is komt er nu ook een vaste oeverver- binding tussen Denemarken en Zweden. Tussen Kopenhagen en het Zweedse Malmo wordt mo- menteel hard gewerkt aan een brug/tunnelcombinatie, de 0res- undverbinding van zo'n zestien ki- lomter lang, die ergens in het na- jaar van 2000 klaar moet zijn. Als die weg opgeleverd wordt, ligt heel Scandinavie open en hoeven inwoners van West-Europa die met de auto naar het noorden wil- len geen enorme omwegen meer te maken door het voormalige Oost blok. De Denen vierden groot feest toen de Oostbrug ook wel de Grote Beltverbinding genaamd, op 14 ju ni geopend werd. De belangstel- ling overtrof alle verwachtingen. Volgens de exploitant van de brug lag de zogenaamde verkeersinten- siteit in de eerste periode van ope ning op een nivo dat pas was ver- wacht in 2010. In gewoon Neder- lands betekent het dat in de eerste drie weken 400.000 auto de tol- huisjes passeerden en dat is drie keer zoveel als er in een vergelijk- bare periode in het hoogseizoen met de verschillende veerboten naar het het eiland Seeland gaan. Er zijn dan ook meteen maatrege- len genomen om de enorme toe- stroom in goede banen te leiden. De vluchtstrook voor de kassa's is inmiddels omgevormd tot extra rij- baan en de bewegwijzering is aan- gepast. Hoewel de verwachting is dat het enthousiasme van de Denen (en de toeristen) wel weer iets zal teruglopen als het nieuwtje er af is, blijkt toch dat de Grote Beltverbin ding voorziet in een behoefte. En wellicht komt die voort uit de mo- gelijkheid om heel eenvoudig een bezoek te brengen aan de interes sante hoofdstad van het oudste ko- ninkrijk ter wereld. Kopenhagen afficheert zichzelf als een van de oudste en vooral leuk- ste hoofdsteden van de wereld en De Oostbrug, ook wel de Grote Beltverbinding kon de drukte direct na de opening nauwelijks aan. Foto Deens verkeersburo niet geheel onterecht. Het heeft nogal wat bezienswaardigheden en attracties die een verblijf van meer- dere dagen rechtvaardigen. Ko penhagen heeft de charme van een kleine stad waar de meeste sights lopend zijn te bezoeken en tegelij- kertijd de uitstraling en faciliteiten van een heuse metropool met een rijke historie. Denemarken is het oudste nog bestaande Koninkrijk ter wereld en het hof bevindt zich nog altijd in Kopenhagen. Midden in de stad aan het Amalienborg zijn dan ook vier vrijwel identitie- ke paleizen te vinden waar het Ko- ninklijk huis woont. Voor de deur staan bewapende bewakers en de wisseling van die wacht is net zo'n toeristentrekker als het beroemde changing the guards voor Buckingham Palace in Londen. Maar er is veel meer te zien en te doen in Kopenhagen. Uiteraard is een bezoek aan de kleine zeemeer- min (met of zonder hoofd) een ver- plichting, evenals een bezoek aan het beroemde Tivoli Pretpark, een amusentsoase in het hartje van de stad. Kopenhagen staat daarnaast ook bekend als een waar paradijs voor winkelliefhebbers. Met de Stroget heeft de stad naar eigen zeggen de de oudste wandel- en winkelstraat ter wereld binnen de grenzen. En na een dag shoppen is het heerlijk bijkomen op een van de vele terrassen van de Nyhavn. Deze zogenaamde nieuwe haven is in feite een van de oudste haven- tjes van de stad en telt enorm veel bontgekleurde oude panden waar in horeca is gevestigd. De haven zelf is nauweijks meer echt in ge- bruik; er liggen slechts wat oude zeilschepen afgemeerd die het ge heel nog wat extra cachet en sfeer geven. De Nyhavn is met voor- sprong het populairste uitgaansge- bied van Kopenhagen. Bij zonnig weer zitten de terrassen en kades bomvol en varen de rondvaartbo- ten af en aan. Dan is het genieten en dat doen de Denen dan ook massaal met voile teugen. Voor meer informatie over Dene marken, de nieuwe bruggen en Kopenhagen kan contact opgeno- men worden met het Deens Ver keersburo, Postbus 266, 2300 AG Leiden, tel. 0900 - 2025280. Hoewel Kopenhagen inmiddels met de auto bereikbaar is, kan er natuurlijk ook gevlogen worden naar de Deense hoofdstad. De Scandinavische luchtvaartmaat- schappij SAS onderhoudt een di- recte lijndienst tussen Rotterdam en Kopenhagen Voor meer in formatie over vliegen naar Ko penhagen, tel. 020-4546500 MAURICE HEIJNEN til Ijf itij in de boeken voor, zo rond 1607, en werd gebruikt voor een neder- zetting aan de overkant van de ri- vier op het eiland dat nu Hissingen heet en waar grote Volvofabrieken zijn gevestigd. Die nederzetting is echter in 1611 alweer verloren ge- gaan in een conflict tussen Zweden en het toen nogal machtige Dene marken. Het moderne Goteborg daarentegen staat nog steeds en blijkt bij nadere beschouwing ge- bouwd te zijn door Nederlanders, die handel dreven met de Zweden en aangetrokken werden door de gunstige ligging van de stad. Zij gebruikten de stadsplattegrond van Amsterdam als blauwdruk voor een stedebouwkundig plan voor de Zweedse havenstad aan de Gota ri- vier. Ook in Goteborg zijn dus vele kanalen en grachten te vinden die in vroeger tijden multifunctioneel gebruikt werden. Tegenwoordig zijn ze minder in zwang en dienen ze vooral nog als vaarwegen voor rondvaartboten, net zoals in Am sterdam. In die eerste bestaansja- ren van de stad waren het ook de Hollanders die min of meer de dienst uitmaakten. Dat is het beste terug te zien in de samenstelling van de eerste gemeenteraad. Die bestond uit een Schot, zeven Zwe den en tien Nederlanders, die uit hun midden ook de voorzitter van de raad leverden. Tegenwoordig zijn de Nederlanders volledig van het politieke platform verdwenen en komen ze alleen nog naar de stad als ondememer, aangetrokken door de commerciele mogelijkhe- den van de haven. Of natuurlijk als toerist voor bijvoorbeeld het Mid- zomernachtsfeest. Het Midzomernachtsfeest is uiter aard het bekendste feest van de Scandinavische landen, maar de Zweden en met name de Gotebor- gers houden het daar niet bij. On- danks de vaak lage temperaturen komen ze toch regelmatig hun huis uit, hetzij naar festivals, hetzij ge woon voor een gezellige avond uit in een van de vele horecaetablisse- menten aan de Avenyn. En daar is het ondanks de enorm hoge drank- prijzen - een biertje kost minimaal een tientje - eigenlijk altijd gezel- lig. Goteborg staat bekend als een hele gastvrije en 'losse' stad. Dat is goed te merken in de omgang met Foto Maurice Heijnen de inwoners, maar ook terug te zien in de festiviteiten en facilitei ten van de stad. Zo heeft Goteborg het grootste conferentiecentrum van Zweden binnen de stadsmu- ren. Dit Scandinavium is een soort Ahoy' in het kwadraat dat drukbe- volkt wordt door bezoekers van de daar georganiseerde concerten, congressen en internationale beur- zen. Daarnaast heeft de stad het be roemde Ullevi-stadion waar het Zweedse voetbalelftal meestal de thuiswedstrijden speelt, en be- schikt 'Jeutebojje' met Liseberg over het grootste pretpark van Zweden. De stad is kortom erg toerist-vrien- delijk. De lokale VVV heeft een speciale kaart, de Goteborgkartet, die toeristen vele voordelen biedt. Met de kaart, die 75 Zweedse kro nen kost (iets minder dan twintig gulden), kan vrij gebruik gemaakt worden van het openbaar vervoer en is de toegang gratis tot de mu- sea, zoals het stadsmuseum dat het eerste prototype van Volvo en het enige in Zweeds bezit zijnde Vi- kingschip permanent tentoonstelt. Ook kan gratis een boottocht ge maakt worden en gaan de deuren van het Liseberg park helemaal voor niets open voor de toerist. En wie straks met de auto komt, kan bovendien gratis parkeren in de stad. Zorg dan overigens wel dat de auto de elandproef kan door- staan, want de karakteristieke vier- voeter kan echt overal opduiken. Voor meer informatie over Zwe den in het algemeen en Goteborg in het bijzonder, kan contact wor den opgenomen met het Zweeds Bureau voor Toerisme en Ver- keer, Burgemeester van Karne- beeklaan 6, 2585 BB Den Haag, tel. 0900 202 52 00. Toeristeninformatie ter plekke kan ingewonnen worden bij het Goteborgs Toeristenburo, aan de Kungsportsplatsen 2 in het hart van de stad. Voor meer informatie over vluch- ten naar de Zweedse havenstad: Trans Travel Airlines, tel.0320 - 288400 of Air Agencies, tel. 010- 4379911. Met de boot naar Goteborg kan natuurlijk ook. Stena Line onder houdt verbindingen tussen Gote borg en Kiel in Duitsland en Fre- drikshavn in Denemarken. Voor meer info: tel. 0174 - 315815. MAURICE HEIJNEN De populaire Nyhavn. Foto Deens Verkeersburo De Stroget, de oudste winkel- en wandelstraat ter wereld. Foto Deens Verkeersburo Het Gustav Adolf Tor, het plein waar de koning het moderne Goteborg gebouwd Wilde Zien WOrden. Foto Maurice Heijnen 1.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 17