'leder jaar denk je toch weer: met deze boot gaan we winnen' Werken met perkamentpapier al tien jaar populair in Nederland C-ComDut Gr^r#ee-t 300Mhz multimedia- computer met CD-Brander (schrijver)! 17" Digital SVGA Monitor Subwoofer Speakerset 450 Watt De Nieuwe Haven druk in de weer voor Gondelvaart tel. 010-2469825/fax 010-2469826 MaasposT MaasposT MaasstaD SCHIEDAM Veel geduld, wat geld en een beetje creativiteit Lezinq over >9 godsdienst Klaverjassen 0186-604394 van den Eretekens voorvrijwilligers t>e qoed-koopfte voor uw cowputer Bel voor onze lage geheugenprijzen... uifd&iifK&i J4 mmm WW mkKMi!^i SCHIEDAM - Er moet de laatste dagen voor de Gon delvaart nog heel wat getim- merd, geverfd, genaaid en opgebouwd worden bij wa- tersportvereniging De Nieu we Haven. „Door de laat vallende vakanties hebben we eigenlijk maar drie a vier weken de tijd gehad om on- ze plannen van dit jaar daad- werkelijk te bouwen", ver- telt Lenje Sprang. „Daar- naast hebben wij, door alle regen, de afgelopen week ook niet veel kunnen doen." Huiver SCHIEDAM - Je moet er een flinke dosis geduld voor heb ben, toch ook wel wat geld en daarnaast een beetje creativi teit. Dan is het creatief bezig zijn met perkamentpapier een hobby waar je een leven lang verslingerd aan kan raken. Nini Bottenberg, een van de ruim tweehonderd erkende docenten in Nederland, weet daar alles van. Nog geen zes jaar geleden stond ze voor de eerste keer aan de poort van een Perga-Doe Dag in Utrecht, nu geeft ze alweer enkele jaren cursussen in het bewerken van het perkament papier. Wat precies het ver- slavende eraan is? Dat de te gebruiken technieken en ma- terialen (bijna) onuitputtelijk zijn. mMMiit SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote of St. Janskerk wordt zaterdag 26 September verzorgd door Johan de Hoedt op hoofdorgel. Aanvang is 15.00 uur en de toegang is gratis. Groei en Bloei Thurlede Koffie-concerten Harmonia Popschool Ruilbeurs Ritme en dans Modeshow Zoet Harg Beurs ALLEENSTAANDEN Miditower ATX, 32-Mb intern ^ekevtytu karddftk., i<bi't ^elm'dlkaart, Speakerftt, jtfpeed A-Open (fr-fcowi fpeler. Extra» Tkilfpl jno (D-kewriter, to (D-facordablef, 1 G>-R.ewritable. Lofte Subwoofer voor extni baft-effect! Van Swindenstraat 55b, 3112 MG SCHIEDAM I* him or* Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk V k Woensdag 23 September 1998 xq52 Hervormde gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. W. Uytde- willigen. Aanvang: 17.00 uur, cand. C. Molenaar. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. G. de Lang. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. Aanvang: 10.00 uur, ds. N.K. Mos. Gereformeerde Kerk De Ark, Hargplein. Aanvang: 10.00 uur, ds. J. Sosef en ds. W.R. van Wieren. Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. A.N. Ver- heul. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. G. de Lang. Schieland Ziekenhuis B.K. Laan, hal polikliniek. Aan vang: 10.30 uur, ds. C.A. Philipse. Gereformeerde Bond C.S.G. Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan. Aanvang: 10.00 uur, mw.drs. J.P. de Man. Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang 17.00 uur, cand. C. Mo lenaar. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. Aanvang: 09.30 uur, br. H.P. Kool. Aanvang: 16.30 uur, ds. J. van Atten. Evangelisch Lutherse gemeente Lange Nieuwstraat 219. Aanvang: 10.00 uur. Ds. F. Kalis. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. Zondag 10.00 uur, euch.viering, voorgan- ger K. Veltman. Martinuskerk, Willem Andriessen- laan. Zaterdag 18.30 uur euch.vie ring, voorganger K. Veltman. Zon dag 10.00 uur, euch.viering, voor ganger D. Kool/L. Remmerswaal. Parochiekerk St. Jan de Doper O.L.V. Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zondag 10.30 uur, zondagsviering met koor- en samenzang. Zaterdag 17.00 uur. Woensdag 09.15 uur, weekviering in de dagkapel. Oud-KatholiekeKerk Dam 30. Aanvang: 10.30 uur, Schrift en Gebed. Basiliek van de H. Liduina en O.L.V. Rozenkrans Singel 106. Zaterdag 18.00 uur, euch.viering. Zondag hoogmis, aanvang: 10.15 uur pastoor P.M. Vismans. Kapel Huize Frankeland. Zondag 09.15 uur, euch.viering. R.K. Parochiekerk v/h H. Hart Lekstraat 55. Woensdag 19.00 uur, weekviering. Eerste vrijdag van de maand, 19.00 uur in de pastorie. Zondag 10.00 uur, zondagsviering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. Aanvang: 10.30 uur, ds.mr. L.H. van der Bilt. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark. Hargplein. Zondag 13.30 uur, samenkomst met spreker. Woensdag 20.00 uur, bijbelstudie/ bidstond. 't Paxhuis, Schie 11. Zaterdag 19.30 uur, jeugdavond. Leger des Heils Lange Haven 27. Zat. 13.30-15.30 uur stiltecentrum, zon. 10.00 uur, maj. en mevrouw H. Bolhoeve. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. Gemeente Oud Mathenesse, zaterdag 17.30 uur. Gemeente Nieuwland, zondag 10.00 uur. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat 67. Elke tweede en vierde zondag in de maand. Over DeVesten 3 3116 AD Schiedam KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Stadskoeriers Telefoon 010-4514555 ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning MANAGER ADVERTENTIEVERKOOP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 CHEFVERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: J. van Merwijk Telefoon 010-4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Totdinsdag 10.00 uur IMA/P advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. van der Knaap J. Teunissen CHEF-REDACTEUR: H. Mulder Telefoon 010-4004491 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4004491 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad B.V. Lenie Sprong en Andries Veth gelden bij De Nieuwe Haven als de grote animators voor deelname aan de Gondelvaart. Samen met een achttal andere enthousiaste- lingen van de vereniging wordt jaarlijks veel tijd gestoken in het maken van 6en of meer zo origi- neel mogelijk aangeklede sche- pen. Veth: „A1 in het voorjaar wordt er bij de leden van onze vereniging gepolst of er nog idee- en zijn voor een bepaald thema. Vervolgens gaan we even voor de vakantieperiode rond de tafel zit- ten om daar een thema van te kie- zen, de muziek te bepalen en de plannen alvast wat verder uit te werken." Het kiezen van een ge- schikt thema vereist enige zorg- vuldigheid. Sprong: „Het is na- tuurlijk niet leuk als meerdere verenigingen hetzelfde thema kiezen. Vooral als je een actuele thema kiest is die kans vrij groot." Overleg met de organisa- toren van het watersportspektakel heeft inmiddels uitgewezen dat de ideeen van de verschillende deelnemers elkaar niet overlap- pen en dus kon De Nieuwe Haven zijn plannen voor de komende De voorbereidingen voor de Gondelvaart zijn nog in voile gang bij watersportvereniging De Nieuwe Haven. Roto Roger van der Kraan editie van de Gondelvaart onver- kort doorzetten. De Nieuwe Haven zal dit jaar met zo'n 21 schepen in de Lange Ha ven aanwezig zijn. Vier van deze schepen zullen daadwerkelijk mee varen in de Gondelvaart: twee als verlichte schepen, een als sponsorschip en een als ver- enigingsschip. Veth: „Het was dit jaar wat moeilijker als andere ja- ren om schippers te vinden die hun boot voor dit doel wilde af- staan. De afgelopen jaren ge- bruikten we daar eigenlijk steeds dezelfde schepen voor maar daar zijn er dit jaar een aantal van ver- kocht." Sprong en Vetli geven aan dat het voor schippers een he- le stap is om hun boot beschik- baar te stellen. „Vooral aan het verenigingsschip wordt een hele- boel gebouwd en geknutseld. Daarnaast wordt er een weekend lang feest gevierd aan boord." Bij de schippers was er dit jaar uberhaupt meer huiver om tijdens het watersportweekeinde in de Lange Haven af te meren. Sprong: „Voorheen zetten de deelnemers al vrijdagavond koers naar de Lange Haven. Nu de Brandersfeesten zijn ingekort, valt de Music Night op diezelfde avond. Met het oog op mogelijk vandalisme van de feestende jeugd waren er een aantal schip pers die niet meer wilden deelne- men." Om deze booteigenaars toch te la- ten deelnemen is besloten dat ook op zaterdagochtend de sluizen en bruggen in de richting van de Lange Haven bediend zullen worden. Uiteindelijk zullen in de wateren van de Schiedamse bin- nenstad dan toch een kleine 160 boten komen te liggen. Daarbij zullen er ook een aantal zijn die van buiten Schiedam komen. Veth: „Dit jaar is er voor het eerst een folder over de Gondelvaart gemaakt. Daarmee is geprobeerd wat meer sponsorschepen aan te trekken. Die folder bleek nodig omdat de invulling die in Schie dam aan het evenement wordt ge- geven zo uniek is dat maar weinig mensen van buiten Schiedam zich er een goede voorstelling van kunnen maken. Bijkomend effect van deze folder is dat er nu bij- voorbeeld ook watersportvereni- gingen uit Katwijk en Rotterdam aanwezig zijn." Aan de Gondelvaart zelf zullen dit keer 29 schepen deelnemen. Sprong: „Om de spanning tot het einde toe vast te houden zullen de echte grote klappers achterin mee varen." Een van die klappers moet het verenigingsschip van De Nieuwe Haven worden. Net als andere jaren zullen zij proberen de strijd aan te binden met water sportvereniging De Nieuwe Wa- terweg. In al de jaren dat De Nieuwe Haven deelnam, slaag- den zij er slechts een keer in die strijd daadwerkelijk in hun voor- deel te beslissen. Veth: „Toch denk je elk jaar weer: 'met deze boot moeten we kunnen win nen'." Het thema waar De Nieu we Haven dit jaar de concurrentie mee naar de kroon wil steken, probeert de watersportvereniging tot zaterdagavond zo goed moge lijk geheim te houden. Lenie Sprong wil echter wel een klein tipje van de sluier oplichten: „Op ons schip zal een zeven meter ho- ge mast verrijzen. Daar omheen worden stoffen met heraldieke kleuren gedrapeerd en die zullen door een aantal blowers in bewe- ging worden gehouden." De Gondelvaart start zaterdag avond om 21.00 uur. De stoet verlichte en opgetuigde schepen zal via de Schie en de Lange Ha ven naar de Buitenhaven varen. Als opwarmertje speelt de Big band Schiedam vanaf 19.30 uur op een podium nabij de Appel- marktbrug. NORBERT VERINGMEIER Om maar meteen even een misver- stand uit de wereld te helpen: wer ken met perkamentpapier is dus niet hetzelfde als pergamano. „Die naam wordt er tegenwoordig door sommigen, en ook bij aankondi- gingen van cursussen, nog steeds aan gegeven. Maar dat kan eigen lijk niet meer. Pergamano is een merknaam van materiaal. Toen de hobby jaren geleden hier gei'ntro- duceerd werd, was dat het enige merk waarmee gewerkt kon Wor den en zo is die naam een eigen le ven gaan leiden. Maar nu zijn er ook andere merken op de markt en kunnen we echt niet meer spreken over pergamano", stelt Bottenberg kordaat vast. Dit jaar is het precies tien jaar gele den dat het werken met perkament papier in Nederland gei'ntrodu- ceerd werd. Martha van Ospina, Colombiaanse van geboorte was op een reis door Europa in Neder land terechtgekomen en ontmoette hier de man van haar dromen. Dus bleef ze in Nederland. Toch sloeg zo nu en dan de verveling toe. Op die momenten dacht ze terug aan Colombia en aan het werken met perkamentpapier dat haar op school was geleerd. Op een be paald moment had Ospina vijf vriendinnen met haar hobby aan- gestoken. Vanuit dit kleine net- werkje is uiteindelijk de golf aan perkamentliefhebbers ontstaan die Nederland momenteel rijk is. De Stichting Perga-Doe, die door Van Ospina werd opgericht telt inmid dels tienduizend leden, het aantal opgeleide docenten kruipt al lang- zaam naar de 250. De Schiedamse Nini Bottenberg Nini Bottenberg op de zolder van haar woning, een schitterende ruimte waar vier tot zes cursisten de fijne kneepjes van het vak kunnen leren. Roger van der Kraan werd vijf jaar geleden door Van Ospina zelf nog opgeleid. Een jaar of vier geleden kon ze, via een toe- valligheidje, al les gaan geven in Capelle. Tegenwoordig gaat ze er niet zo ver de deur meer voor uit. Op de zolder van haar woning aan het Hooiland in Schiedam-Kethel beschikt Bottenberg over een schitterende ruimte waar vier tot zes cursisten de fijne kneepjes van het vak kunnen leren. Een groepje dames begint binnenkort aan het derde seizoen bij Bottenberg. „Die zijn hier ooit met elkaar begonnen en willen steeds verder, dat is leuk om te zien natuurlijk. Ik stimuleer de sociale contacten onderling enorm. Ik vind het belangrijk dat ze elkaar blijven zien als het ten- minste klikt in een groep. En als je met een groepje met deze hobby bezig bent, scheelt dat ook nog eens enorm in de kosten. Materia- len als stempels, aquarelpotloden en pennen kun je bijvoorbeeld uit- wisselen. De fabrikant zal het me ongetwijfeld niet in dank afnemen dat ik dat zo zeg, maar zo werkt het natuurlijk wel." Wanneer Bottenberg op de kast met mappen vol voorbeelden wijst wordt duidelijk waarom deze hob by zo populair is bij mensen die niet bij uitstek creatief zijn..Wan neer je een stuk perkamentpapier voor je neus hebt en er moet een ontwerp op komen te staan, kun je altijd even in een van de boeken met voorbeelden kijken. Er zijn le- gio mappen met plaatjes en voor beelden. Wie wel iets durft of kan ontwerpen heeft daar ook de ruim te voor en daardoor biedt dit voor elk wat wils en is het zo in trek." Woensdag 30 September geeft Ni ni Bottenberg een demonstratie Creatief met Perkamentpapier in bibliotheek Noord in de Blauwe Brug van 14.00 tot 16.00 uur. Za terdag 26 September wordt in de Jaarbeurs in Utrecht de grote Per ga-Doe Dag georganiseerd van 10.00 tot 20.00 uur. Voor meer in- formatie: N. Bottenberg, tel. 470 16 49. KARIN VAN DER KNAAP SCHIEDAM - Theoloog en historicus drs. P.T. Vlaar houdt maandag 28 September een lezing over 'Verschillen en overeenkomsten tussen de wereldgodsdiensten' bij de NPB aan de Westvest. In zijn lezing zal hij ook ingaan op het dilemma tussen twee spe- cifieke meningen inzake godsdiensten, enerzijds 'Alle godsdiensten zijn waardevol, maar de onze is de enige wa re', en anderzijds 'In wezen maakt het niets uit waarin en wat je gelooft, als je maar ge- looft'. De lezing begint om 20.15 uur. SCHIEDAM - In het wijkontmoe- tingscentrum aan het Dr. Wibaut- plein 165 is het klaverjas- en jo- kerseizoen weer geopend. Iedere vrijdagavond vanaf 20.00 uur kun nen de kaarten worden geschud. De avond wordt georganiseerd door de Vrijbuiters. Voor meer in fo: Piet Lamens (473 24 85). te voren even opbelt krijgt alle ex tra informatie, tel. 426 08 75. SCHIEDAM - Groei en Bloei af- deling Schiedam is gestart met een cursus bloemschikken voor begin ners. Nog enkele mensen kunnen zich hiervoor aanmelden. Woens dag 30 September is men welkom in De Boshoek aan het Bospad 3. Belangstellenden kunnen bellen met J. van Broekhoven, tel. 471 43 91. SCHIEDAM - In woon- en zorg- centrum Thurlede treedt woensdag 30 September het Amsterdams Koor op. Aanvang is 14.00 uur in de conversatiezaal. Entree is fl. 2,50. SCHIEDAM - In de Lutherse Kerk aan de Lange Nieuwstraat wordt met ingang van dit seizoen een se- rie koffieconcerten georganiseerd. Na de dienst wordt elke tweede zondag van de maand vanaf circa 11.30 uur een concert van een half uur gegeven door een groep die meewerkt aan de eredienst. Toe- gang is gratis. Het eerste concert vindt zondag 4 oktober plaats en wordt verzorgd door Hans Maas op blokfluit. Dit is voor een keer dus niet de tweede zondag van de maand. SCHIEDAM - Ed van Roosmalen verzorgt donderdag 24 September de Harmonia-avond in wijkcen- trum Nieuwland aan het Dr. Wi- bautplein. Hij doet paranormale waarnemingen op spirituele teke- ningen. De avond begint om 20.00 uur en de toegang is fl. 8,50. SCHIEDAM - Het nieuwe seizoen van de Popschool gaat woensdag 23 en donderdag 24 September van start. De popschool is een oplei- ding voor popmuzikanten, waarbij leerlingen elke week les krijgen maar ook met elkaar in een band spelen. Voor de beginnersgroep is geen ervaring nodig. De popschool is er ook voor gevorderde muzi- kanten. De verschillende bands die worden gevormd treden een aantal maal per jaar op. De popschool kost fl. 67,- voor leerlingen tot 21 jaar $n fl. 79,- voor leerlingen van af 21 jaar. Voor meer info: 426 96 80 (14.00-17.00 uur). SCHIEDAM - In dienstencentrum De 4 Molens wordt zondag 27 Sep tember weer een ruilbeurs georga niseerd voor munten, postzegels en bijvoorbeeld telefoonkaarten. Aanvang is 13.30 uur en de toe gang is gratis. SCHIEDAM - Ritme en dans is een dansrichting die ontstaan is uit vele danswegen en als basis de Afrikaanse en Afro-Cubaanse rit- mes heeft. Een cursus hierin wordt vanaf 8 oktober gegeven door Ma rianne Elbers in wijkcentrum Nieuwland aan het Dr. Willem Dreesplein. De lessen worden ge geven op donderdag van 19.45 tot 21.15 uur en kosten fl. 300,-. Op- geven kan per telefoon: 473 45 45. SCHIEDAM - In de wijnhallen van Hosman Vins wordt zondag 27 September een kindermode- show gehouden van Puck en Co. De najaarscollectie baby- en peu- terkleding van Carmen Post wordt geshowd vanaf 13.00 uur. Wie van SCHIEDAM - Theatergroep VZOD bestaat dit jaar 95 jaar en voert in oktober in Schiedam het stuk Zoet op dat gei'nspireerd is op teksten uit Roberto Zucco en Westkaai van Bernard Marie Kol- tes. Het stuk wordt op lokatie ge- speeld in een oude fabriekshal aan de Jan van Riebeeckweg 15. Speeldata zijn: 3, 10, 17, 24 en 31 oktober en 7 november. Aanvang is steeds 20.30 uur. Prijs is fl. 17,50, inclusief Zoet. Reserveren via 434 38 99 of 426 77 09. SCHIEDAM - In verzorgingshuis De Harg aan het Hargplein treedt dinsdag 29 September het harmo- nie-orkest Ambrosius op. Aanvang is 19.30 uur en de toegang is gratis. Iedere donderdagmiddag kan hier ook worden deelgenomen aan be- wegen voor ouderen van 14.15 tot 14.45 uur. Kosten zijn fl. 6,- per maand. SCHIEDAM - In wijkcentrum Dreesplein wordt vrijdag 25 Sep tember een kleding- en speelgoed- beurs gehouden. De verkoop is van 09.30 tot 11.30 uur en de toegang is gratis. Wie zelf kleding wil ver- kopen kan bellen voor een num- mer met het wijkcentrum, tel. 473 86 71. die werkelijk een andere wen ding aan hun leven willen geven en op een betrouwbare manier op zoek zijn naar een geschikte partner. Wij beschikken over een om- vangrijk bestand van partner- zoekenden uit alle leeftijds- kategorieen, in geheet Znid- Holland. Kontakten worden geiegd op basis van uw wensen en voor- keuren in onze bemiddelingsrondes. Wilt u meer weten van ons resultaatgerichte partnerkeuze systeem? Vraag dan nu onze gratis infobrochure aan: Een leuk contact Is "aak sneller geiegd dan men denkt (tot 20.00 uur) relatie-adviesburo Postbus 1520, 3260 BA Oud-Beijertand Vijfvrijwilligers werden eens extra in het zonnetje gezet. SCHIEDAM - De Scouting Tono- den in het bestuur. groep heeft een aantal gouden vrij- willigers zaterdag 19 September flink in het zonnetje gezet. Als dank voor het vele werk dat zij de afgelopen jaren allemaal verricht hebben, werden eretekens opge- speld van Scouting Nederland. On- der de ontvangers van een ereteken waren secretaris Maarten van Heest, jeugdleider Guy Demol en Antoinette Zwitserlood. De laatste ontving het 25-jarig jubileumteken uit handen van voorzitter Richard Spruit. Voor haar werk bij de jeugd van 7 tot 10 jaar. de oudere leeftijdsgroepen en werkzaamhe- De Scouting Tono-groep, die het clubhuis aan de Sweelincksingel in Schiedam-Noord heeft, groeit nog steeds. Ook daarom blijven nieuwe enthousiaste vrijwilligers hard no dig. „Je moet het als scoutinggroep toch van de inzet van de mensen hebben. Die hebben we hard nodig om wekelijks met de kinderen scouting te kunnen doen", meldde voorzitter Spruit tijdens de uitrei- king van de speldjes. Tijdens de Brandersfeesten is de Tono-groep onder andere bij de Korenbeurs te vinden. 2489,- .2.4 wm dot pitfkj VE-SA flicker free,WI 549,- 98,- OPEN VAN DINSDAG T III ZATERDAG 10.00 18 00 UUR. D0NDERDAGAV0ND TOT 21.00 UUR 1

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 3