Stadserf stralend middelpunt tijdens zondagsmarkt Literair seizoen kent verhalen uitalle windstreken MaasposT Filmhuis Schatzoeken bij museum 55-Plus Schiedammers lopen vooral warm voor muzikale optredens RADAR- Werklunch SVO-cursussen Info-panelen beschrijven historie van oude schepen Moeilijk SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote of St. Janskerk bestaat zaterdag 3 oktober uit orgelbespeling op ver- zoek. Aanvang is 15.00 uur en de toegang is gratis. Gospel Stijldansen Contactpunt Harmonia-avond Verftechnieken Fancy-Fair Woensdag 30 September 1998 xq56 SCHIEDAM - In het Film huis Schiedam draait don- derdag 1 en vrijdag 2 okto- ber de film Hana-bi van re- gisseur Takeshi Kitano. Ha na-bi betekent letterlijk vuurwerk en vertelt het ver- haal van politieman Nishi. Op een kruispunt in zijn le- ven besluit hij te stoppen bij de politie. Hij pleegt een bankoverval om zijn schul den bij de Japanse maffia af te lossen. Daarna begint hij met zijn ongeneeslijk zieke vrouw aan een reis door Ja pan. De film won de Gouden Leeuw van Venetie in 1997. Zaterdag 3 oktober wordt Marie Baie des Anges ver- toond van Manuel Pradal. De 'Engelenbaai' is eigenlijk vernoemd naar een haaien- soort die er veel voorkwam. De" engelenhaaien in dit ver- haal zijn de straatkinderen die langs de stranden rand om de baai zwermen en waarbij het verschil tussen vriendschappelijke omgang en gewelddadig gedrag maar heel klein is. Het Filmhuis is te vinden in de Nieuwstraat 12, aanvang van de films is 21.00 uur, toegang fl. 7,50. Kaarten re- serveren via de Theaterkas- sa, tel. 2 467 467. SCHIEDAM - Museummo- len De Nieuwe Palmboom en het Nederlands Gedistil- leerd Museum doen van 28 September tot en met 4 okto ber mee met de Nationale Junior Museumweek. Bij elk museum is een 'schat' verborgen die kinderen met behulp van drie raadsels kunnen vinden. Daarvoor moeten ze alleen wel naar de hoogste zolders. De thema- week is door de Stichting Museumjaarkaart opgezet om het museumbezoek on- der kinderen te stimuleren. Bij school(groeps)bezoek moet vooraf gereserveerd worden: 426 76 75 of 426 12 91. Alleen kinderen tussen de 8 en 12 jaar hebben op vertoon van een Nationale Junior Museumweek-pas- poort gratis toegang. Het paspoort en een schatkaart zijn voor fl. 0,25 per stuk verkrijgbaar in de musea. SCHIEDAM - In diensten- centrum Oost wordt don- derdag 1 oktober van 14.00 tot 16.00 uur weer met olie- verf geschUderd. Deelname is gratis (wel zelf voor mate- riaal zorgen). Geheugenspel, klaverjassen, rummikub en sjoelen. Het vindt allemaal plaats in dienstencentrum Oost, vrijdag 2 oktober van 14.00 tot 16.00 uur. Deelna me is gratis. In dienstencen trum de Vier Molens is zon- dag 4 oktober van 11.00 tot 13.00 uur een koffie-inloop. De toegang is gratis. Van 13.30 tot 16.00 uur is er in de Vier Molens een contact- middag. Ook hier is de toe gang gratis. In dienstencen trum de Vier Molens is zon- dag 4 oktober van 13.30 tot 16.30 uur een the-dansant met DJ Leon. De toegangs- prijs bedraagt twee gulden. Liefhebbers van koersbal kunnen maandag 5 oktober van 14.00 tot 16.00 uur te- recht in dienstencentrum Oost Deelnemers betalen zes gulden per maand. In dienstencentrum de Vier Molens is er maandag 5 ok tober weer countrydansen. Van 19.00 tot 22.00 uur gaan de voetjes van de vloer. Deelnemers betalen vijftien gulden per maand. In dien stencentrum de Vier Molens is dinsdag 6 oktober van 10.00 tot 12.00 uur een kof fie-inloop. De toegangsprijs bedraagt een gulden. Ook de avondbiljartgroep 'Strickle- de' is dinsdag 6 oktober weer actief in dienstencen trum de Vier Molens. Van 18.00 tot 20.00 uur wordt het groene laken geteisterd. Deelnemers betalen zes gul den per maand. In diensten centrum Oost is woensdag 7 oktober van 10.00 tot 12.00 uur een activiteitenochtend. Deelnemers betalen fl. 1,50. Het Wellfare handwerken is woensdag 7 oktober van 14.00 tot 16.00 uur in dien stencentrum Oost Deelna me is gratis, voor materiaal wordt gezorgd. Liefhebbers van koersbal zitten woens dag 7 oktober gebeiteld. In dienstencentrum de Woud- hoek wordt van 19.30 tot 21.30 uur gespeeld. Deelne mers betalen zes gulden per maand. In dienstencentrum de Vier Molens is woensdag 7 oktober van 19.00 tot 22.00 uur een soos-instuif. De toegangsprijs bedraagt fl. 1,50. In dienstencentrum de Vier Molens is woensdag 7 oktober van 19.30 tot 22.30 uur een the-dansant met DJ Leon. De toegangs prijs bedraagt twee gulden. SCHIEDAM - De weergoden werkten loyaal mee, bezoekers trokken in record aantal naar de Schiedamse binnenstad, de ver- korte formule sloeg goed aan en het Stadserf ontpopte zich na een weifelende start op zondag toch nog als het nieuwe evenementen- plein van Schiedam. Kortom de 15e editie van de Brandersfeesten kunnen de geschiedenisboeken in als zeer geslaagd. Ondanks dat de weerspecialisten via de verschillende media de feestende Schiedammers voort- durend schrik aanjoegen met nogal natte voorspellingen kon- den de bezoekers van de Bran dersfeesten zich van woensdag 23 tot en met zondag 27 Septem ber elke dag opnieuw verwarmen aan een heerlijk najaarszonnetje. Tellingen hebben uitgewezen dat zo'n 350 duizend mensen zich door het weer en de vele georga- niseerde festiviteiten lieten ver- leiden tot een bezoek aan het hartje van Schiedam.Het gros van deze bezoekers meldde zich in het weekeinde zodat het zaterdag en zondag werkelijk stampvol was in de binnenstad. Om deze massa in goede banen te leiden, werd voor het eerst in de historie van de Brandersfeesten op zon dag een regie-centrum ingericht dat de inzet van de brandweer, de politie, de GGD, het Rode Kruis, de DCMR, de RET en de betrok- ken gemeentelijke diensten coor- dineerde. De Schiedammers liepen gedu- rende de feest-vijfdaagse vooral warm voor de diverse muzikale optredens her en der in de stad. Traditioneel zeer in trek waren de optredens, georganiseerd door cafe De Unie aan de Gerrit Ver- boonstraat. Onder het motto 'hoe harder, hoe beter' trok zaterdag op het Stadhuisplein de Stadsra- dio Rotterdam Roadshow veel bekijks. Terwijl op zondag de meeste bezoekers te hoop liepen bij de mini-concerten die als toe- gift op de TV-opnamen van 'Het staatslot op lokatie' werden geor ganiseerd. Dat Rend Froger we- gens stemproblemen verstek liet gaan en Total Touch kampte met enige technische problemen, mocht de pret niet drukken. Ook minder bekende namen konden op een warm onthaal rekenen van de Schiedammers. Zangeres Li- dia die optrad voor cafe Stolk aan de Hoogstraat oogstte zondag bij- voorbeeld veel bijval met haar Nederlandstalige repertoire. De absolute topper blijft toch nog De waterspelen behoorden afgelopen weekend tot de grote publiekstrekkers. altijd de Gondelvaart. Van ver buiten de regio kan dit evenement rekenen op veel belangstelling. Geheel volgens de traditie ging de verenigingsprijs naar water- sportvereniging De Nieuwe Wa- terweg. Terecht overigens want hun op de 'Elvenkoningin' gei'n- spireerde boot was weer een sterk staaltje 'gondelvaart-vakman- schap'. Ook de cowboyboot van Stichting Lentefeest, de 'Jan en Kaat-boot' van de Stadsreiniging en een met de Erasmusbrug ge- tooide roeiboot behaalden eerste prijzen. Stuk voor stuk creatieve staaltjes waarop niets af te dingen valt. A1 deze winnende creativi- teit kon echter niet verhullen dat het feeerieke evenement in de breedte wat aan kracht heeft inge- boet. Voor de Brandersfeesten zelf geldt dat echter niet. Door het evenement tot vijf dagen in te korten, hebben de feesten juist Foto Roger van der Kraan een krachtiger karakter gekregen. De vrijdagse Music Night geldt in de nieuwe formule echter een beetje als het kind van de reke- ning. Een samenhangend geheel van muziekoptredens ontbrak dit jaar tijdens de anders zo populai- re muzieknacht. Op sommige plaatsen in de binnenstad, onder meer rond het Stadserf, was het derhalve erg rustig was. Als een tweede minpuntje kan worden aangehaald dat het orga- nisatie-comite ervoor moet waken niet te veel activiteiten op een dag te organiseren. Vooral op zater dag is de kans groot dat de bezoe kers gezien de stortvloed aan gro te een kleine festiviteiten, het spoor een beetje bijster raken. De Stichting Brandersfeesten had in haar programma het nieuwe Stadserf een centrale rol toebe- deeld. Tot zondag kwam die rol echter nog maar mondjesmaat tot uiting. Tijdens de openingsavond trok de taptoe wel tal van liefheb bers maar was van een echt grote toeloop nog geen sprake. Ook vrijdag en zaterdag speelde het plein een wat weggedrukte rol achter de, voor Schiedamse be- grippen, immense kermis. Zon dag kwam het toch nog goed met het Staderf en werd het plein door de Schiedammers massaal inge- wijd als succesvol evenementen- plein. Dicht op een gepakt luister- den zo'n 15 duizend muzieklief- hebbers naar de verschillende mi- niconcerten en was het plein plotsklaps toch nog het stralende middelpunt tijdens de Zondags markt. Rekenmeesters hebben ooit be- paald dat het Stadserf plaats kan bieden aan 20 duizend bezoekers. Dat maximum werd dus dit jaar al bijna gehaald. Norbert Veringmeier Venter opent seizoen met lezing in het Zuid-Afrikaans SCHIEDAM - Het nieuwe pro gramma van het Schiedamse lite- raire seizoen ziet er veel belovend uit. Naast de Nederlandse schrij- vers Jan Siebelink, Maria Stahlie, Nicolaas Matsier en Joost Zwager- man, prijken een aantal buiten- landse namen op het lijstje. Een grote verrassing is dat de auteur van 'Abessijnse kronieken' een van de meest opzienbarende boe- ken van 1998, Moses Isegawa uit Oeganda naar Schiedam komt. Een andere in Nederland woonachtige buitenlandse auteur op de lijst is Yasmine Alias uit Somalie. Het is echter voor het eerst dat een in het buitenland woonachtige auteur uit- genodigd is. Eben Venter woont al jaren in Australie maar is geboren in Zuid-Afrika. Hij schrijft in het Afrikaans en zal op vrijdagavond 9 oktober het publiek ook in zijn moedertaal toespreken. Eben Venter is in 1954 geboren in Burgersdorp en groeide op in de Karoo waar zijn vader een scha- penboerderij had. Hij studeerde fi- losofte aan het Grey Kollege in Bloemfontein en begon hij zijn carriere als journalist in Johannes burg. Daarnaast wijdde hij zich aan het schrijven van fictie. Zijn eerste roman 'Foxtrot van die vleiseters' zag in 1986 het levens- licht. Kort na de publicatie van dit boek werd de noodtoestand uitge- roepen in Zuid-Afrika. Venter emigreerde naar Australie, waar hij bordenwasser werd in het vegetarisch restaurant van zijn broer. Hij begon zelf een macro- biotisch restaurant, maar verkocht het weer om zichzelf volledig aan het schrijven te kunnen wijden. Het resultaat is 'Ik Stamel, ik sterfeen roman waar zowel de Zuid-Afrikaanse recensenten als de Nederlandse pers unaniem posi- tief over schreven. In Zuid-Afrika sprak een recensent over de 'ro man van die jaar' en werd het be- kroond met de WA Hofmeyr-prys. Het leven van de hoofdpersoon, Konstant Wasserman, vertoont Eben Venter. enige gelijkenissen met het per- soonlijk levensverhaal van Venter. Konstant probeert aan de verstik- kende sfeer op de boerderij van zijn ouders te ontsnappen door zich in Johannesburg in het hecti- sche uitgaansleven te storten. De sociale spanningen in de grote stad zorgen voor een permanente drei- ging. Op een van de feestjes ont- moet hij Jude, op wie hij tot over zijn oren verliefd raakt. Hij besluit zijn schepen achter zich te ver- branden en met haar in Australie een nieuw leven te beginnen. Kon stant leert koken in een vegetarisch restaurant en is tevreden met wat hij op eigen kracht bereikt in een voor hem tot dan toe onbekend land. Hij leert omgaan met het feit dat Jude totaal andere verwachtin- gen van hun relatie heeft. Zij wil wel met Konstant in een huis le ven, maar verder een ongebonden leven leiden. Ze blijven samen, ook wanneer Konstant blauwe plekken op zijn benen ontdekt en ongeneeslijk ziek blijkt te zijn. het zet zijn leveti op scherp en haalt oude wonden open. Tijdens koortsaanvallen komen steeds va- ker Harden herinneringen naar bo- ven aan zijn jeugd op de boerderij en de frustrates die hij daaraan over gehouden heeft. Dit dwingt hem opnieuw een balans in zijn le ven vinden en in het reine te ko men met zijn ouders. Tenslotte neemt hij per telefoon afscheid van zijn ouders in Zuid-Afrika. De roman speelt zich hoofdzake- lijk af in het hoofd van Konstant. Riet de Jong-Goossens die al ruim twintig boeken vertaalde uit het Zuid-Afrikaans, vond het om die reden een erg moeilijk boek om te vertalen. „Naarmate het einde van het boek nadert, worden de zinnen steeds korter. De schrijver laat steeds bewuster overbodige woor- den weg." Een hoogleraar in Afri kaans en Neerlandistiek schreef in een recensie: „My grootste plesier aan die boek was Venter se taalge- bruik: vars. eg Afrikaanse segging en segswyses. Eers met die tweede lees merk 'n mens allerhande ding op. verwysings. eggo's. De ver- taalster zegt dat ze getracht heeft om deze nuances over te brengen, maar geeft toe dat er altijd iets ver- loren gaat. De Jong-Goossens gaat er niet vanuit dat het Zuid-Afri kaans voor iedereen goed te vol- gen is. „Ik neem wel aan dat Ven ter tijdens zijn lezing ondubbelzin- nigheden zal vermijden. Om een voorbeeld te geven: wij gebruiken het woord 'amper' in de betekenis van 'ternauwernood', maar in Zuid-Afrika betekent het 'bijna'. Venter heeft meer dan een jaar in Belgie gewoond en is zich daarom bewust van de betekenisverschil- len. De vertaalster over het boek: „Het is absoluut een bijzonder boek. Het neemt een unieke plaats in doordat het in een prachtige stijl geschreven is. Het zit technisch veel beter in elkaar dan zijn eerste boek dat overigens niet vertaald is." Ruud Aret, eigenaar van boek- handel Mercurius en organisator van de schrijversavonden, is net zo enthousiast als de vertaalster: „De ontwikkeling van het ziektebeeld, de hallucinaties waarin hij in het reine komt met zijn vader is zo ont- roerend beschreven dat bij uw boekverkoper de tranen vrijelijk stroomden, ondanks de onderkoel- de humor die het boek uitstraalt. 'Ik stamel, ik sterf is een roman waarvan ik het liefst zou willen dat iedereen deelgenoot wordt van mijn ervaring; een verhaal vol lief- de, levenslust en dood, humor en ontroering. Lees het en kom naarde lezing." Het programma van het seizoen 1998/1999 ziet er als volgt uit: 9 oktober Eben Venter; 30 oktober Jan Siebelink; 27 november Moses Isegawa; 30 januari Yasmine Al ias; 26 februari Maria Stahlie; 26 maart Nicolaas Matsier en 23 april Joost Zwagerman. Het is net als voorgaande jaren mogelijk om een passe-partout te kopen voor zes avonden voor 35 gulden. Pas se-partout houders ontvangen een vrijkaart voor de openingslezing van Eben Venter. De losse entree- prijs varieert van fl.7,50 tot fl. 12,50. De lezingen worden gehouden in de bibliotheek aan het Bachplein in Schiedam-Noord en vangen om 20.15 aan. Voor informatie kan men contact opnemen met Boek- handel Mercurius tel. 4712313. SCHIEDAM - In de Dorpskerk aan het Noordeinde in Kethel wordt zaterdag 4 oktober weer van start gegaan met een nieuwe serie Gospelsound. Tijdens de eerste avond treedt Rejoice uit Vleuten op. De avond begint om 19.00 uur en de toegang is gratis. SCHIEDAM - In de grote zaal van wijkcentrum Nieuwland aan het Dr. Wibautplein kan men woens- dagavond van 20.00 tot 21.00 uur stijldansen in de periode van 14 oktober tot en met 16 december. Tien lessen kosten fl. 25,-. Opge- ven via 471 57 65. SCHIEDAM - Een tweede con tactpunt voor ouderen gaat dinsdag 6 oktober van start op het Dr. Wil- lem Dreesplein. Het eerste contact punt is inmiddels een hechte en ge- zellige groep 55-plussers. Iedereen kan tussen 13.30 en 15.30 uur even langskomen. SCHIEDAM - A van den Heykant verzorgt op donderdagavond 1 ok tober de harmonia-avond met psy- chometrie. Bezoekers worden ver- zocht een voorwerp als bijvoor- beeld horloge, sleutel of foto mee te brengen. De avond wordt ge houden in wijkcentrum 'Nieuw land', Dr.WibautpIein 165. Aan vang 20.00 uur. Toegang: fl 8,50,-. SCHIEDAM - Op 1 oktober vindt de derde 'RADAR-werklunch' (voorheen de werklunches van ADB-Schiedam) van dit jaar plaats. Dit keer staat de werklunch in het teken van 'Mogelijkheden van huurrecht bij buurtprotest te- gen woningtoewijzing". Steeds vaker komt het in de publiciteit: bewoners die zich verzetten tegen de komst van allochtonen in hun straat of buurt. De meeste protest- acties van buurtbewoners worden door woningcorporaties opgelost op een niet-juridische manier, via overleg met de buurt, door middel van voorlichting en soms met be hulp van een gericht toewijzings- beleid voor mensen die in het ver- leden overlast hebben veroorzaakt. Toch kan het verstandig zijn de mogelijkheden voor juridische ac- ties te bestuderen en hierop voor- bereid te zijn. Anky Kloosterman, medewerker Buro voor Rechtshulp Gouda, vertelt aan de hand van en- kele praktijkvoorbeelden hoe met deze problematiek om te gaan en zal ingaan op vragen van het pu bliek. De werklunch wordt gehou den op donderdag 1 oktober a.s. van 11.00 tot 13.30 uur in Wijk centrum De Erker aan de Jan van Avennestraat 32 te Schiedam. SCHIEDAM - In samenwerking met 'Jeff Art&Design' organiseert Van Loenen op de Dam een aantal workshops met decoratieve verf technieken. De kosten per work shop zijn, inclusief materiaalge- bruik, fl. 60,-. Decoratieve verf technieken zijn toe te passen op wanden, deuren, betimmeringen en gebruiksvoorwerpen. De work shops vinden plaats op dinsdag- avond 13 en 27 oktober van 19.3(j tot 22.30 uur. Tijdens de workshop Antiek en Marmereffecten leert men craquele technieken, vergul- den en het maken van marmerimi- tatie, deze workshop vindt plaats op dinsdagavond 20 oktober. Voor inlichtingen over decoratieve ver- ven en workshops: 426 61 92. SCHIEDAM - De jaarlijkse fancy- fair staat weer op het programma bij verzorgingshuis De Harg aan het Hargplein. Zaterdag 3 oktober is iedereen welkom van 10.00 tot 16.00 uur. De opbrengsten komen ten goede aan de bewoners. SCHIEDAM - Bij de Schiedamse Vrouwen-emancipatie Organisa- ties (SVO) aan het Broersveld 142 starten binnenkort de cursussen 'Presentatie en stem', 'Klussenlij en om het huis', 'Leesgroep voor 55+vrouwen' en 'Kleding maken voor beginners'. 'Presentatie en stem' duurt zes weken, vindt plaats op maandagavond van 19.30- 22.00 uur en wordt verzorgd door Nely Koetsier. Tijdens deze cursus leert men zichzelf op een overtui- gende manier te presenteren d.m.v. een combinatie van theorie, prakti- sche oefeningen, adem- en stemte- chniek en feedback. 'Klussen in en om het huis' vindt plaats op dins dagavond 20.00-22.00 uur en wordt verzorgd door Henny van Donk. 'Leesgroep voor 55+ vrou- wen' duurt ook zes weken en vindt plaats op donderdagmiddag van 14.00 - 16.00 uur en wordt ver zorgd door Nel Blenk. Een keer per maand wordt een door de groep gekozen boek op een niet hoogdravende manier besproken en tevens achtergrondinformatie over de betreffende schrijfster/ schrijver gegeven. Als er een ver- filmde versie van een boek is en is vastgelegd op video, dan wordt de ze bekeken, en nagegaan wat even- tueel de verschillen cq. overeen- komsten zijn t.o.v. het boek. Ge- zelligheid en betrokkenheid zijn belangrijke ingredienten voor de leesgroep. 'Kleding maken voor beginners' is een doorlopende cur sus, vindt plaats op donderdagmor- gen van 9.30 - 11.30 uur en wordt verzorgd door Hanneke Daeter. De kosten zijn 10,- per maand. Aan- melden voor de diverse cursussen uiterlijk 1 oktober a.s. Voor infor matie of aanmelding tel. 010- 4734545. Wethouder Wiegman overhandigde afgelopen weekend de info-panelen aan de schippers. Foto Roger van der Kraan SCHIEDAM - Voor de dertiende keer is het afgelopen weekend in Schiedam het watersportweekend gehouden. De eer was aan wethou der Wiegman om het weekend te openen en daarom was Wiegman zaterdag 26 September present op de Vismarkt om daar wat officiele handelingen te verrichten. Eigenlijk bestond de opening van het watersportweekend, met on- dermeer de Gondelvaart en de mu zikale waterspelen, uit twee onder- delen. Allereerst werden er zoge- naamde informatiepanelen over- handigd aan schippers van histori- sche bedrijfsvoertuigen. Sinds het begin van de jaren ne- gentig liggen in de Lange en Korte Haven tien historische bedrijfs- vaartuigen afgemeerd. Deze zoge- naamde Bruine Vloot in de Schie damse Havens laat een bijzondere samenstelling zien van schepen uit het eind van de 19e en het begin van de 20e eeuw. Het zijn vroegere binnenvaartschepen, die met name gebruikt werden voor het vervoer van zand, grind en turf. Tegen- woordig zijn deze schepen dus nog steeds te bewonderen, al is inmid dels wel het eens en ander veran- derd. De schepen worden nu namelijk permanent bewoond en zijn daar om allemaal uitgerust met moder- ne voorzieningen als stromend wa ter, electriciteit, telefoon en kabel- aansluiting. De schippers van deze historische schepen zijn verenigd in de Stichting Schippersbelangen Schiedam. Deze stichting constateerde dat voorbijgangers regelmatig belang stelling toonden voor de schepen en daar ook meer van willen we- ten. Toch zijn de schippers uiter- aard niet altijd in de gelegenheid om informatie te geven. Tenslotte is het voor de schipper ook gewoon een woning. Daarom kwam de stichting met het idee van de info-panelen op de proppen. En dit idee vond gretig aftrek bij de gemeente die begreep dat de toe- risten hierdoor langer in de stad zouden vertoeven. De panelen die nu bij de schepen staan geven in formatie over bijvoorbeeld het bouwjaar en de vroegere functie van het schip. Maar niet alleen het overhandigen van de info-panelen hoorde tot de feestelijkheden die met de opening van het watersportweekend ge- paard gingen. Traditie-getrouw werd daarnaast de wisselbeker van de categorie verenigingsschepen door de winnaar van de Gondel vaart van vorig jaar teruggegeven aan de voorzitter van de jury, wet houder Wiegman.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 15