Nu bollen planten, straks lentefeest Mode in beddengoed: minder kleur Nieuwe ontwerpen bij Alessi EH Mondriaan op het toilet Romantische kookplaat 4 ONROEREND GOED EN HYPOTHEEK INFORMATIE Onroerend goed informatie Hypotheek informatie NVM Veiiig wonen voor senioren Steeds vaker worden er speciale seniorenwoningen gebouwd. Geen gekke ontwikkeling, want in deze woningen is vanaf het begin reke- ning gehouden met de bewoners. Daardoor zijn de huizen niet alleen prettiger voor senioren, maar ook veiliger. Uit onderzoek van de Stichting Consument en Veiligheid is geble- ken dat ouderen van boven de 55 jaar behoorlijk kwetsbaar is voor ongevallen in en om het huis. Van alle 2100 slachtoffers die jaarlijks overlijden na een ongeval in de prive-sfeer is 82 procent ouder dan 55 jaar! Daarnaast worden jaarlijks 32.000 senioren als gevolg van een prive-ongeval i het ziekenhuis op- genomen en worden nog eens 90.000 55-plussers behandeld op de Eerste Hulp-afdeling. Het is dus niet overbodig dat de aandacht wat meer wordt gericht op het veiliger maken van woon- en leefomstan- digheden voor ouderen. In een seniorenwoning zijn alle vertrekken meestal gelijkvloers. Bovendien zijn etagewoningen dan bereikbaar met een lift. Dat is al een hele verbetering, want de meeste ongelukken ontstaan door een val. Daarbij vallen ouderen bijna net zo veel van een vaste trap als van een trapje of uit bed. Jaar lijks worden ruim 14.000 55-plus- sers op de Eerste Hulp-afdeling van een ziekenhuis behandeld na een val, van wie 7100 na een val van de trap. De meeste seniorenwoningen zijn ook uitgerust met een bewakings- systeem voor de (gezamenlijke) Senioren wonen veiliger in speciaal voor hen ontworpen woningen. entreehal. De deuren in de wonin- als de bewoner onverhoopt in een Wie na zijn 55e toch al wat kleiner rolstoel terecht zou komen, hij niet wilde gaan wonen, omdat de kin- hoeft te verhuizen. deren de deur uit zijn, doet er ver- gen zijn vaak al wat breder dan normaal. Dat heeft als voordeel dat standig aan eens naar zo'n senio renwoning te gaan kijken. Ze zijn er zowel in de huur- en als in de koopsector. Makelaars weten waar ze staan of waar ze gebouwd wor den. Het belangrijkste herfstklusje in de tuin is natuurlijk het planten van bloembollen. Besteed er in oktober een enkel middagje aan, en al van af januari komt de beloning. Dan laten de eerste sneeuwklokjes zich zien. Vervolgens komen de cro- cussen, daarna de narcissen en de tulpen. Wie bollen plant, is het hele voorjaar verzekerd van bloemen in de tuin. Moeilijk is het niet. Met een (bol- lenjschepje graaf je een kuiltje, waar de bolletjes met de punt naar boven in gaan. Diep graven is vaak niet eens nodig: de vuistregel is, dat elke bloembol twee keer zo diep moet als de bol hoog is. Een klein bolletje hoeft dus helemaal niet diep. Die kleine bolletjes zijn daarom ook bij uitstek geschikt v.oor het planten in een pot. De potten moe- ten juist rond deze tijd, in oktober of november, toch worden leegge- haald. De meeste eenjarigen zijn al uitgebloeid en de allerlaatsten, de volhouders zoals vlijtig liesje, sneuvelen toch ook bij de eerste nachtvorst. De vrijkomende potten stop je vol met bolletjes: bijvoorbeeld botani- sche tulpjes (zoals tulipa tarda), kleine narcisjes (tete a tete of jetfi- re), blauwe druifjes, crocussen of het paarse anemoontje 'anemone blanda', die dit jaar is uitgeroepen tot bloembol van het jaar. De pot moet voorzien zijn van een goede afwatering. Dat betekent dus een gat in de bodem, waar scherven bovenop worden gelegd. De pot- grond kan er dan niet uit, maar overtollig water wel. Als het wei- nig regent is een scheut water goed voor de bolletjes. Verder zullen de herfstbuien het wel regelen. Voor je het weet staan de potten uitbun- dig in bloei en op de eerste lekkere lentedag zit je al tussen de bloemen op je terras of balkon. In de voile grond zijn bollen overi- gens nog makkelijker. Een groot aantal soorten komt gewoon elk jaar terug, en vaak in nog groter aantal dan er ooit is geplant. Voor- al crocussen en blauwe druifjes staan daar om bekend. Tulpen en narcissen doen dat niet zo goed; daarvan moeten elk jaar nieuwe bollen de grond in. Het bekroonde anemoontje is weer wel heel geschikt voor verwilde- ring. Maar wie anemonenknolle- tjes wil planten moet even oplet- ten, want ze vergen een speciale behandeling. Om een goede bloei te krijgen moeten de knolletjes eerst een nacht in een bak lauw wa ter blijven staan. Daarna kunnen ze de grond in. De Anemone Blanda blijft laag en bloeit met lichtblau- we, paarse, violetroze of witte bloemetjes. De knisperfrisse blaadjes hebben wat weg van Turkse peterselie. Het bolletje doet het overal goed, zowel op zonnige als op beschaduwde plekken in de border en ook in de pot. Aan de voet van (nog kale) bomen en struiken vormen ze al gauw een leuk tapijtje. Deze anemoon is uitgeroepen tot bloembol van het jaar. Een groepje bolletjes bij elkaar onder een boom ofstruik vormt al gauw een vrolijk tapijtje in het vroege voorjaar.. De nieuwe collecties dekbedover- trekken laten duidelijk zien hoe de bedmode dit najaar uitvalt: minder kleur, meer wit en ecru, en veel grijs- en bruintinten. Natuurlijk zijn er uitzonderingen, want Laura Ashley bijvoorbeeld kiest nog steeds voor kleur. Dit merk komt met 'Wilsford', een dekbedhoes in jeanslook, met als dessin een toon op toon gedrukte roos. Meer bloe men zien we in de 'Quintet'-serie ■van hetzelfde merk in blauw en geel. Het supertrendy merk Morgan komt echter met een heel andere 'look'. Het zebradessin 'Couleur d'Afrique' bijvoorbeeld, dat bepa- lend is voor het eigenwijze karak- ter van dit jonge merk. Zwarte en witte strepen en stippen, afgewis- seld met de tekst 'Morgan de toi' of echte zebrastreepjes. Ook minder kleur bij Essenza. De naam van het dessin 'Cafe au lait' zegt het al: het is een flanel ruit in koffiekleuren. Het dessin 'Cable' sluit aan bij de hernieuwde interes- se voor breien en haken. Deze dek bedhoes heeft een gedrukt kabel- trui-motief met houten knopen: heel apart. Verder blijven bij Es senza de dierenprints nog actueel. Een levensecht tijgermotief ('Ti- gre') wordt aan die collectie toege- voegd. Ook de designers van Maroeska Metz komen met een dekbedhoes in modekleuren: jacquard geweven in wit, chocoladebruin en cream. En het merk Dorma introduceert 'Couleur d'Afrique', een dessin met zebrastrepen van het merk Morgan. (Foto: Van Es Bed- en Badmode). drie nieuwe dessins in grijstinten. Nimbus blijft specialist in borduur- dessins, die ook nu weer wit of ecru zijn, al dan niet afgewerkt met kant. Voor de kinderen blijven Disney- motieven nog in trek. De nieuwe Walt Disney-film 'Mulan' is nog niet gepresenteerd, maar er is al een dekbedhoes van! Het Italiaanse design-merk Alessi blijft opvallen met de fraaie vorm- geving van heel gewone gebruiks- voorwerpen. Een voorbeeld is de schalenset Boaat, ontworpen door Philippe Starck (dezelfde van de op oervormen gebaseerde badka- mer). De Boaat-schaaltjes hebben een wat Japans aandoend uiterlijk: zwart gelakt van buiten, felge- kleurd van binnen en strak van vorm. Grappig is dat de deksels zo op het oog verkeerd-om op de schaaltjes liggen. Juist daardoor zijn ze heel handig: de deksels zijn zelf ook weer schotels. Multi-func - tionele schaaltjes dus, in verschil- lende maten verkrijgbaar. Heel anders is de serie 'Genetic ta les' van ontwerper Andrea Banzi. Deze heel aparte collectie omvat zeven mokken, een filter met dek- sel, een dienblad, een vaas, een t- shirt, een boek en een tekeningen- map. Alle artikelen zijn voorzien van een grappig decor, dat de wet- ten van de erfelijkheid uitbeeldt. Andrea Banzi vond de inspiratie daarvoor in zijn eigen familie: hij en zijn twee broers trouwden met drie zusjes uit een gezin. Dat wer- den dus drie stellen met dezelfde genetische eigenschappen. In een- voudige tekeningen legde Andrea vast hoeveel mogelijkheden er dan toch nog zijn voor verschillen in erfelijke aanleg. De tekeningen zijn opgenomen in het boek en de mooiste combina- ties zijn in beperkte oplage gepre senteerd in de map. Op de mokken staan zeven verschillende tekenin- getjes in kobalt-blauw glazuur op wit. Het filter is bedoeld om direct De schaaltjes 'Boaat' van Philippe Starck. (Foto: Alessi). in de kop thee te zetten. Het dek- seltje houdt het water intussen warm. Als de thee klaar is, kan het dekseltje weer dienen als onderzet- ter voor het gebruikte filter. Het t- shirt en de vaas zijn voorzien van dezelfde decoraties als de bekers. De Alessi-artikelen zijn verkrijg baar bij speciaalzaken in huishou- delijke artikelen. Voor adressen belt u Interhal B.V., telefoon 078- 6992990. Een echte Mondriaan voor op het toilet. Een echte Mondriaan, maar dan niet voor aan de muur, maar voor op het toilet. En voor heel wat min der dan 80 miljoen gulden! Het is een WC-bril met deksel, die het toilet bepaald een opvallende en kunstzinnige aanblik geeft. De Mondriaan-WC-bril is een pro duct van fabrikant Pressalit, die de closetzitting ontwikkelde ter gele- genheid van de vijftigste sterfdag van Piet Mondriaan. Hij koos daar voor een van de beroemdste schil- derijen van de Amersfoortse kun- stenaar, die bekend werd om zijn strakke lijnpatronen, vlakverdeling en gebruik van primaire kleuren. Het komt allemaal terug op de WC-bril, die ook nog eens is voor zien van Mondriaans handteke- ning. De toiletzitting is overigens niet al leen mooi, maar ook praktisch. Ge- maakt van door en door gekleurd Duroplast, geschikt voor alle gang- bare toiletpotten en voorzien van roestvrijstalen scharnieren. Na tuurlijk hangt er wel een prijskaart- je aan zo'n Mondriaan voor de WC, maar vergeleken bij de schil- derijen is dat schappelijk: rond de 265 gulden. Voor verkoopadressen: telefoon 0251-361010. De romantisch ogende kookplaat van Atag. De Romantics-serie inbouwappa- ratuur van Atag is onlangs weer uitgebreid. Er is een romantisch ogende elektro-kookplaat aan het assortment toegevoegd. De plaat is uitgevoerd in zwart met mes sing, waardoor hij prachtig staat in een keuken met een romantische uitstraling. In dezelfde stijl heeft Atag eerder een koelkast, afzuig- kappen en een extra breed fornuis geintroduceerd. Hoewel de Ro mantics-serie klassiek oogt, zit er de modernste techniek in verstopt. De nieuwe elektrische kookplaat heeft verschillende kookzones. De achterste zijn speciaal geschikt voor gerechten die een tijdje moe ten koken, de voorste voor de kor- ter kokende etenswaren. Ook is er een automatische kookzone, die de pan niet alleen snel op de gewenste temperatuur brengt maar ook op die temperatuur houdt. Standaard wordt de kookplaat ge- leverd met een grillplaat die pre- cies op de kookzone past. De grill plaat is voorzien van anti-aanbak- laag en geeft veel extra mogelijk heden. Prijsontwikkeling per regio bestaande woningen x f 1.000,- juni '97 t/m aug. '97 juni '98 t/m aug. '98 Prijsafwijking t.o.v. Ned. totaal noord f 233 f 242 76% oost f 292 f 319 midden f 331 f 371 100% 116% west f 296 f 326 102% zuid f 299 f 314 99% Ned.tot. f 292,8 f 318,6 100% De prijsontwikkeling heeft betrekking op de gemiddelde verkoopprijzen van be- staande woningen. Per woningtype en per plaats kan de ontwikkeling anders zijn. 5 jaar vaste rente nationale hypotheek- garantie Geldverstrekker Spaarhyp. effec- opge- tieve geven rente rente Annui'teit Trad. Leven e opge- effec- opge geven tieve geven rente Geldverstrekker rente rente PVF Hypotheken 4,97 4,8 4,8 Zwolsche Alg. 4,71 4,55 FBTO 5,01 4,9 4,9 Hooge Huys 4,87 4,7 Hooge Huys 5,08 4,9 4,7 Delta Lloyd 4,92 4,8 Hypotrust 5,08 4,9 4,7 Stad Rotterdam 4,95 4,75 VSB bank 5,08 4,9 4,7 AEGON 5,00 4,8 Zwolsche Alg. 5,08 4,9 4,7 FBTO 5,01 4,9 Stad Rotterdam 5,18 4,9 Nationale Ned. 5,02 4,9 ABP-hypotheken 5,29 5,1 4,9 Generali 5,08 4,9 Aegon Hypoth. Bank 5,29 5,1 5,1 ROYAL 5,08 4,9 Amersfoortse 5,29 5,1 5,1 Ohra 5,10 4,9 AMEV 5,29 5,1 5,1 Amersfoortse 5,18 5,0 BLG Hypotheken 5,29 5,1 4,9 Avero 5,18 5,0 Delta Lloyd 5,29 5,1 4,8 ZwitserLeven 5,24 5,1 Ohra 5,29 5,1 4,9 AMEV 5,29 5,1 Av6ro 5,39 5,2 5,0 Levob 5,29 5,1 Direktbank 5,40 5,2 5,0 Zurich 5,40 5,2 Generali 5,40 5,2 4,9 MNF Bank 5,40 5,2 4,9 Geldverstrekker opge geven rente Nationale Ned. 5,40 5,2 5,1 ROYAL 5,40 5,2 4,9 Andere vormen Spoorwegpensf. 5,40 5,2 5,0 Hooge Huys Participatieplan 4.7 Westland/Utrecht Hyp. 5,40 5,2 5,0 Delta Lloyd Beleggingspl. 4,8 Woonfonds Hypoth. 5,40 5,2 5,0 Hypotrust Spaartoekomst 4,9 HNG Hypotheken 5,49 5,3 5,1 Van Nierop Perspect. Hvp. 4.9 IDM Hypotheekbank 5,49 5,3 5,1 Generali Spaartoekomst 5.0 Levob 5,49 5,3 5,3 Royal Future Hypotheekplan 5.2 Zwitserleven 5,49 5,3 5,1 ING Beleggershvpotheek 5,4 Bouwfonds Hyp. 5,61 5,4 5,2 SNS Netto Lasten 5,9 Friesland Bank 5,61 5,4 5,2 Bouwf. (PGGM) Loonvast 6,8 Nederl.Hyp.Bank 5,61 5,4 5,3 GWK-Bank 5,71 5,5 5,3 varia bele Postbank 5,71 5,5 5,3 SNS bank 5,71 5,5 5,3 Krediethypotheken rente CVB Bank 5,81 5,6 8,4 VSB Vermogenshypotheek 4,4 ING Bank 5,81 5,6 5,4 Roparco 4,7 RABO Hypoth.Bank 5,81 5,6 5,4 Direktbank Doorloophyp 4,9 ABN-AMRO 5,92 5,7 5,5 SNS Rekening crt. hypoth. 6,0 itheekrente meestal 0,2% hoger. Voor - - alleen het 5-jaarstarief vermeld. Per geldqever zijn andere rentevastperioden mogelijk. De effectieve rente is de opgegeven rente plus variabele elementen als afslmtprovisie, afboekingstijdstip aflossing e.d. QE HYPOTHEEK Peildatum: 14 September 1998 Bron: De Hypotheekshop Nederlandse Vereniging van Makelaars in onroerende goede ran NVM Copyright NVM De Hypotheekshop

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 15