'Ik wil dingen kunnen die andere mensen ook kunnen' Negatieven uit de fietsenkelder van een fotograferende zoon flits MaasposT Info over financier! afgelast Pesten is helemaal niet leuk Rode Kruis zoekt vrijwilligers Handicap geen bezwaar voor duikschool van Den Hertog Vakfotografen tonen de stad in de jaren van wederopbouw TSB zegt stadgenoot DVO'32 niet te onderschatten WATERWEG - Ferdi nand Hoeke is er het leven- de bewijs van. Duiken kan voor iedereen weggelegd zijn. Ook als je lichamelijk gehandicapt bent. Maar je moet wel willen. En ook niet onbelangrijk: kunnen. Zijn duikleraar Gerard den Hertog kweet zich maandenlang getrouw van zijn taak en Hoeke deed meer dan zijn best, waar door Hoeke zich sinds kort de trotse eigenaar mag noemen van een heus duikbrevet. En toen was er licht... Veteranen succesvol in Eindhoven Eerste winst Korenbeurs-dames Refoba vaster op eerste plaats Tweede plaats voor Hermes-dames Stuur sportnieuws naar de Maaspost Woensdag 14oktober 1998 xq56 SCHIEDAM - De stichting Ouderenwerk Schiedam had voor het najaar twee in- formatiebijeenkomsten over financiele regelingen ge- pland. De eerste, op maan- dag 12 oktober in diensten- centrum De 4 Moiens zal niet door gaan. Voor de tweede bijeen- komst, op dinsdag 3 novem- ber van 14.00 tot 16.00 uur in dienstencentrum Oost kunnen mensen zich nog op- geven tot en met 27 oktober. Tijdens deze gratis bijeen- komst kunnen bezoekers in- formatie krijgen over de fi nanciele regelingen die er voor ouderen met een mini mum inkomen bestaan. De ze zullen worden toegelicht door een medewerker van het Instituut Sociaal Raads- lieden. Uit onderzoek is ge- bleken dat er nog steeds veel mensen zijn die geen beroep doen op een tegemoetko- ming terwijl ze er wel recht op hebben. Dit zogeheten 'niet-gebruik' kan een huis- houden al gauw enkel tien- tjes per maand schelen. Dienstencentrum Oost is te vinden aan de Marconiweg 2, tel. 473 14 96. WATERWEG - De gezond- heidswijzer van de GGD be- steedt de hele maand okto ber aandacht aan 'pesten'. Volgens onderzoekers wordt gemiddeld 66n op de tien kinderen gepest. Pesten komt het meest voor by kin deren in de leef'tijd van tien tot veertien jaar. Bij pesten wordt een onderscheid ge- maakt tussen de pester, het slachtoffer en de meelopers. Pesters pesten vaak uit on- zekerheid. Ze overschreeu- wen hun eigen negatieve zelfbeeld tegenover kinde ren die als 'zwakker' wor den beschouwd. Slachtoffers zijn vaak 'sociaal onhan- dig'. Ze reageren uit verlegen- heid of faalangst net ver- keerd, waardoor het lijkt of ze het pesten zelf uitlokken. Meelopers weten (en voelen) wel dat pesten niet leuk is, maar zijn niet in staat het te stoppen. Ze zijn bang zelf slachtoffer te worden. Pes ten speelt zich veelal buiten de waarneming van leer- krachten en ouders af. Het is lang niet altijd zichtbaar. In de Gezondheidswijzer is materiaal bijeengebracht over dit thema voor ouders en kinderen. Diverse folders zijn gratis af te halen. De ba- sisscholen ontvangen een brief met de ondersteu- ningsmogelijkheden die de GGD biedt op het terrein van 'pesten'. De Gezond heidswijzer bevindt zich op de begane grond van het GGD-gebouw naast Station Vlaardingen-Oost. De ge zondheidswijzer is elke werkdag geopend van 09.30 tot 15.30 uur. WATERWEG - Het Rode Kruis in de regio Nieuwe Waterweg Noord zoekt vrij willigers die een paar uur per week willen vrijmaken. Vrywilligerswerk bij het Rode Kruis richt zich vooral op sociaal contact, door mensen te bezoeken voor het maken van een praatje, of om samen iets te onderne- men zoals wandelen, winke- len of samen een hobby be- oefenen. Concreet moet men goed en graag met mensen omgaan. Er is onder andere keuze uit 64n ochtend in de week tussen 08.30 en 10.00 uur een telefooncirkel bege- leiden, 66n dag per week en af en toe in het weekend pas- sagiers van het Rode Kruis Rolstoelvervoer vervoeren en/of begeleiden (ook tillen), een dag per week de telefo- nische afspraken van het Rode Kruis Rolstoelvervoer regelen en een ochtend of middag in de week samen met enkele collega's een groep handwerkende dames begeleiden. Uiteraard zorgt het Rode Kruis voor een goede opvang en begelei- ding. Er worden regelmatig bij- eenkomsten georganiseerd, passende interne cursussen gegeven en de vrijwilligers worden aanvullend verze- kerd. Wie interesse heeft kan contact opnemen met het Rode Kruis, tel. 434 27 00 of 474 1711. Het halen van zijn duikbrevet is een mijlpaal voor Hoeke. „Ik wil niet in een speciaal hokje 'gehan- dicapte mensen' gestopt worden. Ik wil zo veel mogelijk doen wat niet gehandicapten ook doen." Hoeke kwam met duiken in aan- raking door een kennismakings- demonstratie in een Rotterdams revalidatiecentrum. Hij was de enige die zich niet liet afschrik- ken door de begrenzingen van zijn lichaam en daadwerkelijk lessen nam. En dat is niet eenvoudig. „Vooral lichamelijk is het ontzettend zwaar. Wat een ander met zijn voeten en zijn benen kan doen, moet ik bewerkstelligen met mijn armen en handen. Het is dus niet zo dat zomaar iedereen met een handicap kan duiken. Je moet best veel kracht hebben in je ar men om je benen te kunnen com- penseren." Bovendien heeft dit tot gevolg dat zijn zuurstofflessen veel sneller leeg zijn. Hoeke verbruikt name- lijk veel meer energie en daarom ook zuurstof doordat hij met zijn armen zijn benen moet compen- seren. Hoeke zit in een rolstoel omdat hij een dwarsleasie heeft. Pro- Ook 'gehandicapten' kunnen duiken. Bij de duikschool van Den Hertog wordt daar het levende bewijs van gegeven. Foto duikschool bleem is bijvoorbeeld het even- wicht in het water. Om instabili- teit en kantelen te voorkomen krijgt hij loodgewichtjes om zijn benen zodat deze zwaar worden. Ook zijn duikleraar erkent de praktische problemen. „Het is al even puzzelen hoe je't beste in het water van het zwembad zelf kan komen. Ook buiten lopen we nog steeds tegen problemen op. Het is nu bijvoorbeeld veranderd, maar de Oostvoornse Plassen wa- ren verschrikkelijk te bereiken voor een rolstoeler. Nu ligt er een prachtige steiger, maar wij heb ben nog moeten ploeteren door het mulle Zand met die rolstoel om bij het water te komen." Het resultaat mag er naar zijn: de buit is binnen voor Ferdinand Hoeke. „A1 ben ik wel een beetje teleurgesteld over wat je in Ne- derland kunt zien. Ik heb bijvoor beeld inmiddels in de Oostvoorn se Plassen gedoken, maar daar valt niet veel te zien. Misschien dat ik binnenkort eens een kijkje gaat nemen in de Rode Zee of in de Caribbean. Dat kan nu! Ik kan ook verder gaan in het duiken en meer brevetten halen. Dat ga ik denk ik, volgend jaar doen." Overigens betekent het brevet niet dat Hoeke nu maar een eind weg mag duiken. Den Hertog be- nadrukt dat het hebben van een duikpartner heel belangrijk is. „Een buddy is sowieso al belang rijk, maar als je gehandicapt ben, kun je niet zonder. Bovendien zul je hulp nodig hebben met het om- hangen van bijvoorbeeld de zuur stofflessen." De duikschool van Gerard den Hertog, voormalige brandweer- man is natuurlijk bestemd voor iedereen, gehandicapt of niet. Hij probeert dan ook zijn passie mas- saal onder de aandacht te krijgen. MONIQUE SIEMSEN ROTTERDAM - De jaren vijftig in zwart/wit, foto's die de stad in zijn wederopbouw tonen. Een speurtocht in het Nederlands fo- toarchief en andere archieven heeft het Centrum Beeldende Kunst - Artotheek Rijnmond een schat van zulke foto's opgeleverd. Niet al- leen architectuur en de haven, ook het dagelijkse leven in Rotterdam werden door geselecteerde vakfo tografen in beeld gebracht. Dit is allemaal te zien op de tentoonstel- ling Rotterdam voluit!, die op 10 oktober geopend is. Rotterdam voluit! omvat foto's die in de jaren vijftig zijn gemaakt door de Rotterdamse vakfotogra fen Kees Molkenboer, Jan Roovers, Jan Vrijhoff/Cor Geljon en Steef Zoetmulder. Zij werkten toen in opdracht van kranten, ar- chitectenbureaus, reclamebureaus en het Gemeentearchief. Een groot deel van hun werk was praktisch vergeten, dit in tegenstelling tot de beroemde foto's van Cas Oorthuys en Frits Rotgans. Joop de Jong, samensteller van de tentoonstelling, vindt dat de beel dende kwaliteit van de foto's na veertig jaar nog zo sterk is, dat ze meer aandacht verdienen. „De kwaliteit is te vergelijken met die van bekende fotografen. Het thema is echt Rotterdam en wat er tussen 1945 en 1960 mee gebeurd is. We hebben uit alle negatieven een in- teressante keuze gemaakt, die op groot formaat afgedrukt zijn. We hebben het Rotterdam voluit! ge- noemd, omdat het alleen over Rot terdam gaat. En het voluit slaat na tuurlijk een beeje op het imago van Rotterdam als havenstad; het is ei- genlijk een speelse naam." „Aanleiding van Rotterdam voluit! was de tentoonstelling over de Marshallhulp, die wij in april sa- mengesteld hebben", zegt De Jong.,, Naar aanleiding van die tentoonstelling kregen wij van de gemeente het verzoek om er den over de wederopbouw van Rotter dam te maken. Wij zijn gewoon op zoek gegaan en toen liepen we te gen deze vijf vakbekwame mensen aan." Het voornamelijk topografische oeuvre van Jan Roovers bleek in handen te zijn van Uitgeverij Voet, die het gebruikt voor ansichtkaar- ten en fotoboeken. Het archief be- vat opnamen van duizenden stra- ten en pleinen die nog steeds be staan of inmiddels verdwenen zijn. „Tijdens de oorlog werkte ik voor het gemeentearchief', aldus Jan Roovers. „Eigenlijk was ik recla- mefotograaf, maar als ik daar niet mee bezig was deed ik werk voor l *t Een van de geselecteerde foto's van Rotterdam voluit! is deze van een slagersjongensrace uit 1951. foto Kees Molkenboer het gemeentearchief. Ik kreeg de opdracht om de stad en zijn veran- deringen vast te leggen. Ik had een plattegrond van Rotterdam en om- cirkelde iedere keer een deel, want na drie jaar kan je niet meer ont- houden welke straat je wel of niet gefotografeerd hebt. Ik ging die delen fotograferen en verkocht de foto's aan het gemeentearchief. Ik kreeg voor iedere foto een bepaald bedrag en mocht het negatief hou- den. Het is uiteindelijk een collec- tie van ongeveer 65.000 negatie ven geworden." „De negatieven van Steef Zoet mulder doken op bij het Neder lands fotoarchief opgedoken. Zoetmulder was ook reclamefoto- graaf en volgde een opleiding aan de academie. Maar naast de recla- mefotografie fotografeerde hij als hobby ook Rotterdam. Hij maakte foto's als kunst", aldus De Jong. Alle negatieven die Kees Mol kenboer tijdens zijn actieve perio- de gemaakt had, waren opgeslagen in kisten in de fietsenkelder van zijn zoon. Via via waren we bij zijn zoon terecht gekomen, die nu zelf persfotograaf voor het Rotter dams Dagblad is", zegt De Jong. Molkenboer werkte als persfoto graaf voor niet minder dan zeven- tien lokale kranten. Hij sprang zui- nig om met zijn films; opnamen moesten dus in een keer goed zijn. Toch wist hij de sfeer van de jaren vijftig en het leven op straat steeds in prachtige platen te treffen.' „Hij maakte foto's van gebeurte- nissen en deponeerde die bij de kranten in de bus. Het was maar af- wachten of de foto's de volgende dag geplaatst werden. Hij hield erg van het fotograferen en was zeer fanatiek. Hij nam zijn foto's op een andere manier dan de normale fo tografen. Hij zocht het goede standpunt en nam de tijd om het plaatje goed te schieten. Dat is ook de reden dat Molkenboer in de ten toonstelling opgenomen is." „De negatieven van het fotogra- fenduo Jan Vrijhof en Cor Geljon zijn bij het Nederlands fotoarchief opgedoken. Het is alleen niet dui- delijk wie welke foto gemaakt heeft, want dat staat nergens. Jan Vrijhoff en Cor Geljon werkten veel in opdracht van het architec- tenbureau Van de Broek Bake- ma, dat veel wederopbouwarchi- tectuur heeft ontworpen, waaron- der de Lijnbaan en de Lijnbaan- flats. „De enige negatieven die van Geljon nog bestaan, zijn die van Van de Broek Bakema. „Vrijhof en Geljon fotografeerden alle pro- jecten van het architectenbureau", meent De Jong. Zij hebben uit eindelijk veel belangrijke dingen gedocumenteerd; zonder dat ze er ooit bij stilgestaan hebben." Rotterdam voluit! is te zien tot en met 1 november in het Centrum Beeldende Kunst aan de Nieuwe Binnenweg 75 in Rotterdam. Voor meer info, tel.010-436 02 88. KARLIJN VAN DEN BERG VOETB AL- Het splinternieuwe WeTra-veld (wedstrijd- en trainingsveld ineen, NV) van de Vlaardingse voetbalvereniging HVOis sinds kort ook bruikbaar voor de avondtrainingen. Doordat er wat vertraging was ont- staan bij de aanleg van de lichtmasten lag de aanwinst er na zonsonder- gang enigszins verlaten bij en moesten de HVO-trainers op die momenten hun heil toch nog zoeken tot het oude gebako-veldje naast de kantine. Begin oktober kwam het er dan toch nog van. De verlichting kon voor de eerste maal worden ontstoken. Vanaf dat moment is de trots van HVO reeds intensief in gebruik. Ter introductie zijn er zelfs al enkele lichtwedstrijden gespeeld aan de Zwanensingel. ATLETIEK - De Vlaardingse atletiekvereniging Fortuna reisde afgelopen zondag met een forse afvaardiging af naar het Nederlands kampioenschap marathon in Eindhoven. Een tweetal veteranen uit deze groep bleken na afloop het meest succesvol op deze regenachtige dag. De 68-jarige Willem Koning werd Nederlands kampioen in de categorie 65+. De Schiedammer finishte in een knappe tijd, 3 uur en 38 minuten. Clubgenoot Wim Masten- broek werd in dezelfde categorie derde. Ook deze 71-jarige Vlaardinger bleek nog watervlug op het ruim 42 kilometer lange traject. TAFELTENNIS - Het in de eerste divisie debuterende eerste damesteam van de Schiedamse tafeltennisvereniging De Korenbeurs heeft afgelopen zaterdag haar eerste overwinning behaald. Doordat Lineke Sneller en Syl via Waterreus beiden tweemaal hun enkelspel wonnen, Danielle Maas eenmaal kon winnen en in het damesdubbel nog een punt werd gepakt, werd een 4—6 zege in de wacht gesleept. Door de winst hebben de Koren beurs-dames de ondankbare laatste plaats op de ranglijst verlaten. Zij bi- vakkeren echter nog wel in de gevarenzone voor wat betreft degradatie. Ook het eerste herenteam kon in de uitwedstrijd tegen Never Despair tot winst komen. Door alle drie tweemaal te winnen, brachten Jeroen Basti- aansen, Paul van de Leur en Frank Rengenhart in Den Bosch een 4-6 eind- stand op het scorebord. BADMINTON - De uitwedstrijd tegen De Ritte gold voor de badminton- ners van Refoba als een goede graadmeter van het huidige niveau. Na twee overwinningen konden de Vlaardingers tegen de uit Spijkenisse af- komstige nummer twee van de ranglijst bewijzen dat dit geen toevalstref- fers betroffen. Met een 3-1 achterstand leek de test voor Refoba negatief te gaan uitvallen. In de dubbelspelen toonde het Vlaardingse team echter ka- rakter en kon de achterstand worden omgebogen in een 4—3 voorsprong. De taak voor Dana Kuil en Nitte van Landschoot was vervolgens om met winstpartij in het gemengd dubbel de zege definitief in Refoba-handen te krijgen. Na een spannende driesetter werd de zwaar bevochten 5-3 over- winning inderdaad mee naar Vlaardingen genomen. Refoba speelt zijn volgende wedstrijd tegen be Maassluis. De derby van de nog ongeslagen koploper en het matig gestarte Maassluis vindt plaats in de Westwijkhal. VROUWEN VOETB AL - Het damesteam van Hermes DVS heeft in haar derde uitwedstrijd in vier competitiewedstrijden opnieuw een overwin ning behaald. Door de vrouwen van RVC'33 met 1^4 te verslaan, is het Schiedamse elftal van trainer Ed Scholte nu alleen als tweede geplaatst in de rangschikking. Het gat met koploper sc Duivesteyn bedraagt drie pun- ten. Gezien haar optreden tegen RVC'33 zullen in deze wedstrijd de ogen op nieuw gericht zijn op rechtermiddenvelder Ruth Baboeram. De vrij nieu we speelster van Hermes DVS volleerde afgelopen zondag de bal enigs zins miraculeus met haar linkerbeen in de rechter kruising van paal en lat. SPORT - Sportverenigingen en individuele sporters uit het Waterwegge- bied worden opgeroepen persberichten, clubbladen, agenda's, etc. te stu- ren naar de sportredactie van de Maaspost. Het adres daarvoor luidt: Post- bus 373,3100 AJ Schiedam.Het kantoor, gevestigd aan de Over de Vesten 3a in Schiedam, is ook te bereiken via de telefax, (010) 4731589. TSB-trainer Hans Campen. Foto Roger van derKraan VLAARDINGEN - De derby tus sen TSB en DVO'32 belooft ko- mend weekeinde een echte wed strijd te worden. Beide teams kun nen gezien hun stand op de rang lijst nog wel wat puntjes gebrui- ken. En als de voortekenen niet be- driegen zal het ook een pot zijn met van beide kanten goed ver- zorgd aanvallend voetbal. De voet- balkenners zijn het er immers over eens. De huidige positie in de rang schikking doet geen recht aan het spelniveau van de beide Vlaar dingse clubs. DVO'32 is hekkensluiter in de vierde klasse D met slechts een puntje uit vijf wedstrijden. Over de positie van TSB is wat onduide- lijkheid. Het Rotterdams Dagblad rangschikt de Vlaardingse club als voorlaatste met twee punten uit vijf wedstrijden. Dat blijkt echter onjuist. TSB-trainer Hans Cam- pen: ,,In de krant is onze overwin ning tegen Bergambacht niet mee- genomen. Die wedstrijd hebben ze waarschijnlijk over het hoofd ge zien door het in Vlaardingen uitge- vaardigde algehele speelverbod als- gevolg van de wateroverlast. In het Shell-sportpark kon dat weekeinde echter wel gevoetbald worden." TSB heeft dus inmiddels vijf pun- ten uit zes wedstrijden en laat in te genstelling tot de in de krant ver- melde stand, naast DVO'32, ook nog VVOH achter zich. Natuurlijk nog steeds geen positie om echt trots op te zijn maar wel een die de progressie van de laatste paar wedstrijden beter weerspie- gelt. Oud-Schiedammer en oud SVV-prof Campen: „Ik zie duide- lijk vooruitgang. TSB wordt steeds offensiever, is steeds meer op de helft van de tegenstander te vin den." Hans Campen die dit seizoen als trainer terugkeerde bij de club waar hij zijn actieve voetballoop- baan beeindigde, heeft de afgelo pen maanden samen met zijn assis- tenten Wim Maurits en Harry Berkhout stevig gesleuteld aan het spelconcept van TSB. „Wij wilden dat het team de opbouw van achter uit wat verzorgder zou uitvoeren dan dat het de afgelopen jaren het geval is geweest." Deze aanpak resulteerde al snel in een TSB dat qua hoeveelheid balbezit menig te genstander naar de kroon stak. Campen en consorten waren echter nog niet tevreden gesteld: ,,Bij de start van de competitie werd de bal teveel rond gespeeld op de eigen helft. We werken er daarom hard aan dat balbezit ook naar de vijan- delijke helft te verplaatsen. lets wat nu zijn vruchten begint af te werpen." Gezien de recente progressie van zijn elftal kan Hans Campen met enig vertrouwen de derby tegen DVO'32 tegemoet zien. „Ik ben overigens blij dat wij in de voorbe- reiding al eens tegen hen gespeeld hebben. Gezien hun stand op de ranglijst had er toch iets van onder- schatting in ons team de kop op kunnen steken. Door die wedstrijd weet TSB nu wel beter." TSB - DVO'32 begint zaterdag 17 oktober om 14.30 uur en wordt ge speeld op het Shell-sportpark De Vijfsluizen aan de mr. L.A.Kesper- weg 45 in Vlaardingen. NORBERT VERINGMEIER

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 11