HUIZENKOPERS OPGELET! Lage rente voor regio Rijnmond! Dop Dop Vastgoed wil naast de mensen staan, niet erboven Waarop te letten bij het kopen van een huis? Voorkom dure vergissingen Haal contant geld uit deeigen woning... LEVENHYPOTHEEK 1 jaar 3.0% 1 jaar 3.3% 5 jaar 4.3% 10 jaar 4.8% 20 jaar 5.55% 5 jaar 4.2% 10 jaar 4.7% 20 jaar 5.25% Hypotheekwijzer BV Schiedams vastgoedbedrijf timmert aan de weg ADVISEURS EN BEMIDDELAARS O.G. TEL. OlO - 4738888 - ROTTERDAMSE DIJK 437 SCHIEDAM ADVISEURS EN BEMIDDELAARS O.G. TEL. 010 - 4738888 - ROTTERDAMSE DIJK 437 SCHIEDAM p yast§° veahuuR °0P& SCHIEDAM - Hoewel het logo, de Rotterdamse skyli ne, anders doet vermoeden is Dop Dop Vastgoed toch heus een Schiedams bedrijf. Een jong Schiedams bedrijf, het bestaat pas drie jaar. In die korte tijd heeft Dop Dop Vastgoed zich wel we- ten te ontwikkelen tot een van de grotere partijen op de Schiedamse huizenmarkt. Werd nog begonnen ergens op een achterkamertje, in- middels is een smaakvol in- gericht kantoor aan de Rot- terdamsedijk in gebruik ge- nomen. Dertien medewerkers staan daar klaar om de klant van dienst te zijn. Met een mentaliteit die bij een jong bedrijf past; naast de mensen staan en niet erboven. Oppassen NIEUWBOUW en aankoop huurwoning BESTAANDE BOUW en oversluiting huidige hypotheek R I I n m o n d Rotterdamsedijk437, Postbus 888, 3100 AW Schiedam Telefoon: 010-4736665 Deskundig onafhankelijk VEAKdOR 'MKOQP: OOP&DOP VastgoeeS oto- 473 sa m Mede-directeur R.L. van Dop metzijn moeder, die begrijpelijkerwijs mede-verantwoordelijk is voor het succes dat Dop Dop Vastgoed kent. Foto Roger van derKraan Het woningaanbod van Dop Dop Vastgoed heeft zich het afge- lopen jaar verdubbeld. Dat zegt iets over de ontwikkeling die het bedrijf heeft doorgemaakt. Maar het zegt ook iets over de ontwikke- lingen in de huizenmarkt. R.L. van Dop, een van de twee directeuren van Dop Dop en zelf Schiedam- mer: „Steeds meer mensen kiezen ervoor een woning te kopen in plaats van er een te huren. Die ont wikkeling zal zich verder doorzet- ten. Je moet daarbij goed bedenken dat het particulier woningbezit in Nederland ontstellend laag is. Wat dat betreft neemt Nederland in Eu- ropa zo'n beetje de laatste plaats in. Ik ben er dan ook altijd van overtuigd geweest dat er in Schie dam ruimte was voor nog een ma- kelaar. De ontwikkeling van Dop Dop lijkt hem daarin gelijk te geven. Drie jaar geleden begon Van Dop met Dop Consultancy dat zich richtte en nog altijd richt op de za- kelijke markt: de verhuur van be- drijfspanden. Inmiddels heeft het bedrijf drie poten. Naast Dop con sultancy is er Dop en Dop Vast goed en een speciale tak voor de hypotheekmarkt, Rijnmond Hypo- theekwijzer. Van Dop: „We zijn gewoon vanuit huis begonnen. Dat leidde nog wel eens tot verwarring bij de klanten die natuurlijk een Het is inmiddels velen wel be- kend dat de eigen woning door de waardestijging een flinke spaarpot is geworden. Gemid- deld kan de Nederlandse hui- zenbezitter 160.000 gulden uit zijn woning halen. Het is dus niet vreemd dat ruim een half miljoen huizenbezitters onlangs hun hypotheek hebben ver- hoogd. De belangrijkste reden voor al die mensen om hun hypotheek te verhogen is het krijgen van meer financiele armslag. Hier- mee kunnen zij de maandlasten verlagen, het huis verbouwen (keuken en badkamer), het doorlopend krediet aflossen (de hypotheekrente is altijd lager), op voordelige wijze de eigen pensioen- of vut-regeling finan- cieren of eindelijk die lang ge- wenste droomreis maken. Met name de laatste jaren zijn de woningen sterk in waarde gestegen. Dat betekent dat zelfs mensen die een paar jaar gele den een huis hebben gekocht en dat voor de voile honderd pro- cent hebben gefinancierd, nu al een overwaarde van enkele tienduizenden guldens tot een ton hebben! Zo'n stille reserve is een prettig idee, maar aan de andere kant is het jammer dat er niets mee gebeurt. het is moge- lijk er een vermogen mee op te bouwen of andere zaken te doen die al lang op het verlang- lijstje stonden. Bovendien kan het fiscaal zeer aantrekkelijk zijn het beschikbare geld een andere bestemming te geven. Wie overweegt de overwaarde te gelde te maken kan zich vrij- blijvend laten informeren over zijn mogelijkheden. Dop en Dop Vastgoed zal u er graag meer over vertellen. kantoorpand verwachtten." Die klanten hebben al snel hun zin ge- kregen. De onderneming groeide in zo rap tempo uit zijn jasje dat dat pand er ook al snel kwam. Van Dop: „Toen de gelegenheid zich voordeed om in Schiedam te beginnen hebben we die met beide handen aangegrepen. Ik ben zelf Schiedammer en voel me met de stad verbonden. Schiedam is een oude gemeente. Dat betekent dat er een enorme diversiteit is aan wo ningen. Je komt echt van alles te- gen, hele oude en gloednieuwe woningen. Vooral in het oude deel van Schiedam is elke woning weer anders. Datzelfde geldt natuurlijk ook voor de mensen; allemaal net even anders. Die diversiteit maakt het werk juist zo leuk. Daar komt dan nog bij dat Schiedam als stad ontzettend vooruit gaat. Ook de gemeente zelf trekt er hard aan. Kijk naar het Hemaplein. Die He- ma-vestiging was een barak. Nu komt er een schitterend project met veel horeca." Het is al gezegd, steeds meer men- sen kopen een woning. Hoewel de prijzen van huizen de afgelopen ja ren enorm zijn gestegen lijkt dat ook een verstandige keuze. De hy potheekrente is nog nooit zo laag geweest als nu en is bovendien fis caal aftrekbaar. Als je bedenkt dat ook de huren de afgelopen jaren fors zijn gestegen kom je al snel tot de conclusie dat het kopen van een huis voor veel mensen zeker het overwegen waard is. Van Dop: „De huren zijn op dit moment ge woon zo hoog, dat je beter kan ko pen. De huizen zijn wel duur, maar de hypotheekrente is juist heel laag. En die zie ik ook niet snel omhoog gaan. Mensen vragen daar veel naar. In het midden van de ja ren zeventig was er ook een econo- mische recessie. Toen kelderden de huizenprijzen en schoot de hy potheekrente omhoog. Je moet daarbij wel bedenken dat er des- tijds een overschot was aan wonin gen en nu een enorm tekort. Bo vendien gaat het met de economie in Europa helemaal niet slecht. De problemen spelen zich elders af." Het kopen van een woning ligt vandaag de dag binnen het bereik van veel mensen. Oppassen blijft het natuurlijk wel. Financiers ver- strekken tegenwoordig zonder al te veel moeite een lening van vier keerhet jaarsalaris. Van Dop: „Wij waarschuwen de mensen daar wel voor, proberen iedereen die bij ons binnenkomt een gericht advies te geven. Het is verstandiger, en voor de mensen ook veel overzichtelij- ker, om te vragen wat zij aan maandlasten kunnen en willen be- talen. dan kan je vervolgens kijken wat er op basis daarvan mogelijk is." Dop en Dop rekent een procent courtage voor de geleverde dien- sten. Voor een huis van twee ton is dat dus tweeduizend gulden. Van Dop: „Wij verdienen onszelf door- gaans terug. We zijn dagelijks met dit werk bezig en weten waarover we het hebben. Mensen die een huis willen kopen bekijken het vaak door een roze bril. Voor hen is het kopen van een huis een hele belevenis. Ze hebben dat huis de hele dag in hun hoofd en liggen er 's nachts ook nog over wakker. Dat vergeten makelaars nog wel eens. Wij niet. Daarbij maakt het echt niet uit of het om een huis van een ton of een huis van een miljoen gaat. De aanpak en de aandacht blijven hetzelfde. Wij vertellen de mensen niet: dit is uw huis waard en daarvoor gaan we het verkopen. Samen, in overleg met de mensen zaken doen, dat is ons devies. Niet boven de mensen staan, maar er- naast." ERIK MEIJER Naast de mensen staan, niet er boven. R.L. van Dop brengt dat motto dagelijks in de praktijk. Foto Roger van der Kraan Een huis kopen is geen kleinig- heid. Neem alleen al het grote fi nanciele belang dat ermee gemoeid is. Een verkeerde keuze kan grote financiele consequenties tot ge- volg hebben. Maar bovenal is de koop of verkoop van een huis een emotionele gebeurtenis. Immers, probeer maar eens koel en zakelijk te onderhandelen als het om het huis van uw dromen gaat. Of als u (om wat voor reden dan ook) uw woning snel wilt verkopen. Bij- voorbeeld omdat u al een ander huis gekocht heeft. In beide situa- ties is het prettig om er niet alleen voor te staan. Bij een VBO adviseur kunt u altijd rekenen op deskundige steun en begeleiding. Bovendien kennen zij de woningmarkt van haver tot gort, het is hun vak. Zij staan u met raad en daad terzijde bij de vaak felle prijsonderhandelingen. Een extra zekerheid dat u als koper niet te- veel betaalt. Of dat u als verkoper een goede prijs krijgt. Bovendien Bij Dop Dop Vastgoed kan men voor alle vragen terecht. Zo kunnen dure vergissingen eenvoudig worden voorkomen. Foto Roger van der Kraan is het zo dat wie 'ja' zegt tegen een koopwoning, daaraan in principe vastzit.Zelfs als er nog niets over op papier staat. Wilt u die beslis- sing bij nader inzien herroepen, dan kost u dat in de regel tien pro- cent van de koopsom. Zo'n 'ja- woord' kan wel eens de duurste vergissing van uw leven worden. Daarom hebben de vierhonderd vastgoedadviseurs en makelaars die zijn aangesloten bij de VBO bepaald dat u drie dagen extra be- denktijd krijgt om nog eens rustig over die aankoop na te denken. En om alsnog op uw eerdere koopbe- slissing terug te komen. Een ge- ruststellende gedachte. MaasstaD wwa - Vastgoed ww. Vastgoed Het spreekt misschien voor zich, maar huizenprijzen verschillen sterk van regio tot regio. Het is daarom voor aspirant-kopers be- langrijk op de hoogte te zijn van het gemiddelde prijsniveau van de woningen in de regio of stad waar zij willen wonen. Maar ook binnen een klein gebied kunnen grote ver schillen optreden. De prijs van een woning staat dan ook onder in- vloed van allerlei factoren. Om- standigheden die mede de prijs van een huis bepalen zijn onder meer de aan- of afwezigheid van scho- len, winkels, parken en andere voorzieningen. Ook de bereikbaar- heid speelt een belangrijke rol. Wie een huis koopt wil er natuur lijk ook in wonen. Het is echter mogelijk dat een huisvestingsver- gunning nodig is om in een bepaal- de gemeente te kunnen wonen. het is belangrijk daarover informatie in te winnen. Het is mogelijk dat een woning die te koop staat op erfpachtgrond staat. Deze grond is dan meestal ei- gendom van de gemeente. Een probleem bij erfpacht is dat de woonlasten soms hoger zijn. In de regel zullen huizen op erfpacht grond dus goedkoper zijn, maar ook minder gemakkelijk te verko pen dan een huis op eigen grond. De aanschaf van een woning hangt niet alleen af van wat het huis alle maal te bieden heeft. Een beper- Een eigen huis kan wel 160.000 gulden opleveren. De moeite van het kopen waard dus. Foto Roger van der Kraan kende factor is het maximale be- drag dat kopers zich kunnen ver- oorloven. Dit bedrag wordt door drie elementen bepaald: het eigen geld, de hypotheek en de kosten. Er zijn nationale normen die bepa len welk hypotheekbedrag maxi- maal kan worden geleend. Dat een bepaald bedrag kan wor den geleend, wil natuurlijk nog niet zeggen dat het ook verstandig is om dat bedrag te lenen. de bere- kening van het hypotheekbedrag moet daarom geschieden op grond van de volgende uitgangspunten: het inkomen, bestaande financiele verplichtingen, persoonlijke om- standigheden, uitgavenpatroon en levensstijl, hypotheekrente, execu- tiewaarde van de woning en even- tuele subsidies. Daarnaast moet ui- teraard rekening worden gehouden met de kosten van verhuizing en met de inrichtingskosten van de nieuwe woning. Daar kunnen nog bijkomen de rentekosten tijdens de bouwperiode en eventueel de aan- legkosten van een tuin. Een deel van deze kosten kan worden mee- gefinancierd in de hypotheek. De VBO-adviseur kan hierbij goed adviseren.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 17