Informatie voor 55-plussers in breedste zin van het woord m&n MaasstaP ROMMELMARKT MaasposT nfllQE Rommelmarkt Standhouders laaiend enthousiast over Dag van de Ouderen Deuren klooster aan de Tuinlaan definitief gesloten Thuis met de nachtlijnen van de RET NSTEN WIEKBLADiN SCHIEDAM SCHIEDAM - Volgend jaar weer'meldt de coordi nator van het comite van de Dag van de Ouderen, Cor Schwagermann enthousiast gemaakt door de positieve reacties op de informatie- markt in dienstencentrum De Vier Molens. „We heb- ben ruim 1100 bezoekers kunnen tellen en, wat nog belangrijker is, er was alom tevredenheid over de gebo- den mogelijkheden om in formatie over te dragen. Ik sprak bijvoorbeeld de geza- menlijke apothekers die laaiend enthousiast waren dat zij aan veel mensen hun informatie kwijt konden over toch 'moeilijke' zaken als Cara, een stoma of in- continentie-artikelen. SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote of St. Janskerk wordt zaterdag 17 oktober verzorgd door muziekcen- trum OpMaat. Verschillende leerlingen treden op. Aanvang is 15.00 uur en de toegang is gratis. The-dansant Koken Oogmerk Saxofoon Harmonia Literatuur Expositie Podium Cafe Vertrouwen Kappen Rommelmarkt Opbrengst collecte Back to the 80's Kinderen NCVB ZATERDAG 17 OKTOBER a.s. van 10.00 tot 16.00 uur. SPORTSHOES SPORTSWEAR Adidas NANOSECOND Junior Maat 32 t/m 385 Geheel lederen schoen OP OP Kijkopstadenwijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstadenwijk Kijkopstaden wijk Kijkopstadenwijk Woensdag 14oktober 1998 xq52 Hervormde gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. G. de Lang. Aanvang: 17.00 uur, ds. G.H. van Kooten. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, mevr. J.A. van Kempen. Gereformeerde Kerk De Ark, Hargplein. Aanvang: 10.00 uur, ds. A.N. Verheul. Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. W.R. van Wieren. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, mevr. J.A. van Kempen. Schieland Ziekenhuis B.K. Laan, hal polikliniek. Aan vang: 10.30 uur, ds. C.A. Philipse. Gereformeerde Bond C.S.G. Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan. Aanvang: 10.00 uur, ds. G.C. Kunz. Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang 17.00 uur, ds. G.H. van Kooten. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. Aanvang: 09.30 uur, br. H.P. Kool. Aanvang: 16.30 uur, dr. C.P. Kleingeld. Evangelisch Lutherse gemeente Lange Nieuwstraat 219. Aanvang: 10.00 uur. Ds. J.F. Klijnsma. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. Zondag 09.30 uur, euch.viering, voorgan- ger D. Kool. Martinuskerk, Willem Andriessen- laan. Zaterdag 18.30 uur euch.vie ring, voorganger D. Kool. Zondag 11.00 uur, euch.viering, voorgan ger D. Kool. Parochiekerk St. Jan de Doper O.L.V. Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zondag 10.30 uur, zondagsviering met koor- en samenzang. Zaterdag 17.00 uur. Woensdag 09.15 uur, weekviering in de dagkapel. Oud-KatholiekeKerk Dam 30. Aanvang: 10.30 uur, ge- zongen euch.viering. Do 15 okt: completen 20.30 uur. Basiliek van de H. Liduina en O.L.V. Rozenkrans Singel 106. Zaterdag 18.00 uur, euch.viering. Zondag hoogmis, aanvang: 10.15 uur pastoor P.M. Vismans. Kapel Huize Frankeland. Zondag 09.15 uur, euch.viering. R.K. Parochiekerk v/h H. Hart Lekstraat 55. Woensdag 19.00 uur, weekviering. Eerste vrijdag van de maand, 19.00 uur in de pastorie. Zondag 10.00 uur, zondagsviering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. Aanvang: 10.30 uur, ds. M.E. Scheijgrond-Ver- hulst. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. Zondag 13.30 uur, samenkomst met spreker. Woensdag 20.00 uur, bijbelstudie/ bidstond. 't Paxhuis, Schie 11. Zaterdag 19.30 uur, jeugdavond. Leger des Heils Lange Haven 27. Za 13.30-15.30 uur stiltecentrum. Zo 10.00 uur, kapt. en mevrouw A.J. Plaisier. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. Gemeente Oud Mathenesse, zaterdag 17.30 uur. Gemeente Nieuwland, zondag 10.00 uur. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat 67. Elke tweede en vierde zondag in de maand. SCHIEDAM - In wijkcentrum Dreesplein is zondag 18 oktober weer rommelmarkt. Alle tafels zijn verhuurd. Van 10.00 tot 15.00 uur kan men terecht. De entree is fl. 1,- per persoon. KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Stadskoeriers Telefoon 010-4514555 ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE VERKOOP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 CHEF VERKOOP REGIO: R. J.Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: J. van Merwijk Telefoon 010-4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. van der Knaap J. Teunissen CHEF-REDACTEUR: H. Mulder Telefoon 010-4004491 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad B.V. De landelijke Dag van de Oude ren viel dit jaar op 1 oktober. Doordat op die dag hier in de re- gio geen geschikte lokatie gevon- den worden, werd de regionale variant verplaatst naar 10 okto ber. Het Gilde Nieuwe Waterweg trad daarbij op als organisator en werkte hierin samen met het Delfts Gilde en het Nationaal co mite Dag van de Ouderen. Het doel van het evenement is om ou deren in de breedste zin van het woord te informeren. Verdeeld over zo'n 40 stands werd er gei'n- formeerd over zorgfaciliteiten, over speciaal op senioren toege- spitste produkten, over vormen van vrijetijdsbesteding en over wat al niet meer. In dit uitgebreide aanbod namen de demonstraties van diverse hobbymogelijkheden een voor- aanstaande plaats in. De beide Gilden toonden onder meer hun activiteiten op het gebied van schilderen, houtbewerking, kaar- ten maken, Tiffany en glas grave- ren. In al die gevallen gaat het er- om dat 55-plussers geheel vrij wil- lig hun kennis en ervaring delen met hobbyisten in spe. „Wij orga- niseren overigens geen cursussen. Het is meer de bedoeling dat ge- interesseerden bij ons als Gilde- UWfclwVsWICit-n MWtU* mum amm* Even uitblazen als oudere, maar dan wel in een stoel die goed is voor de rug. Foto Roger van der Kraan leden terecht kunnen met vra- gen." Duidelijk gegroepeerd waren de vertegenwoordigers van de zorg- sector. Het ziekenfonds, de apo thekers, de GGD, het ROG en de thuiszorg boden allemaal infor matie over op ouderen toegespits- te zorg. GGD-fitzorg reikte mo gelijkheden aan om de lichamelij- ke conditie te verbeteren, het ROG promootte onder meer de Teletaxi en de Thuiszorg toonde een heel scala van aangepaste ge- bruiksartikelen, van thermosok- ken tot een hulpmiddel om jam- potten open te draaien, van speci aal aangepast bestek tot speel- kaarten met vergrote symbolen en cijfers. „Voor mensen met een verminderde handfunctie hebben we ook een hulpmiddel om de kraan open en dicht te kunnen draaien." Over de diverse ruimtes ver- spreid, waren nog tal van andere informatieverstrekkers te vinden. De 6en commercieel, de ander wat minder maar allemaal met een doel: ouderen zo goed moge- lijk te informeren over hun moge lijkheden. Stichting Ouderen- werk gaf in dat licht een bloemle- zing uit haar brede aanbod, de po- litieke ouderenpartij AOV/Unie 55+ trakteerde onder het mom 'vandaag is de start van morgen' gei'nteresseerde toehoorders op een kopje thee en twee meubelfir- ma's toonden enerzijds de extra hoge bedden en anderzijds het in ouderenland nog immer populai- re massief 'eiken'. De openbare bibliotheek pakte uit met een spe ciaal ouderenassortiment. Naast de algemene boeken die natuur- lijk ook voor hen interessant zijn, toonden zij boeken met wat gro- tere letters en voorleesboeken voor de kleinkinderen. „Eigenlijk staan we hier vooral om bekend- heid te geven aan onze vijf jaar geleden gestarte boek-aan-huis- dienst. Door ziekte of handicap aan huis gebondenen kunnen door hulp van vrijwilligers op die manier toch boeken lenen." Vreemde eend in de bijt leek de stand van de Rabobank. Niets was echter minder waar. Zij ble- ken speciaal door de organisato- ren uitgenodigd te zijn om uitleg te verschaffen over de komst van de Euro. Schwagermann: „Er zijn nog veel ouderen die niet goed begrijpen hoe dat nou precies in elkaar steekt, dat de gulden gaat verdwijnen en dat daar een ande re munt voor in de plaats komt." Gezien de positieve reacties op deze editie van de Dag voor de Ouderen en het feit dat dit evene ment volgend jaar een internatio- naal tintje krijgt, heeft de organi- satie plannen om volgend jaar nog iets grootser uit te pakken. „We willen bijvoorbeeld iets gaan doen met levende muziek", vertelt Cor Schwagermann veel- belovend. „Daarnaast gaan we eens goed kijken naar ons huidige aanbod. Stands met wat minder aanloop zullen worden vervan- gen." Plaats van handeling blijft ook volgend jaar gewoon De Vier Molens. „Die lokatie heeft ge woon wat", besluit Schwager mann zijn verhaal. NORBERT VERINGMEIER Vierdominicanessen blijven traditie voortzetten SCHIEDAM - Bijna anderhalve eeuw lang hebben dominicanes- sen, zusters van de congregatie van de heilige Catherina van Sie na, zich ingezet voor de Schie- damse samenleving. Ze waren voornamelijk actief op het ge bied van de zorg en onderwijs voor weeskinderen en later schipperskinderen en de oude- renzorg. De laatste tien jaar wijdde de vaste kern van zeven zusters zich aan liefdadigheids- werk. De deuren van het kloos ter aan de Tuinlaan stonden vaak open voor gasten. Kinderen uit het asielzoekerscentrum aan de Westvest konden er spelen en jongeren uit Tsjechie konden er overnachten. De kloosterdeuren zijn sinds 5 oktober echter defi nitief gesloten. Het gemeentebe- stuur bood de zusters een af- scheidslunch aan in het oude stadhuis aan de Grote Markt en burgemeester Scheeres bedankte de zusters namens de Schiedam- se gemeenschap voor al hun zorg en bijstand. ,,Ik hoorde net van een van de zus ters dat ondanks dat ze al geboren en getogen is in Schiedam, ze nog niet eerder in dit stadhuis is ge- weest", zei de burgemeester tij- dens zijn openingstoespraak van de afscheidslunch dinsdag 6 okto ber. Hij zei dit naar aanleiding van een gesprek met zuster Servula, een van de vier zusters die al twin- tig jaar in het flatgebouw aan Over de Vesten woont. Zuster Servula: „Het stadhuis, dat was heilige grond, daar liep je met een grote boog omheen. Het stadhuis had iets deftigs, mensen kwamen daar om te trouwen." Zuster Servula mag dan misschien niet eerder het stadhuis betreden hebben, ze kent Schiedam van haver tot gort. Ze groeide op tussen de dominicanen die tijdens haar jeugd een belang- rijke plaats innamen in de stad Schiedam. De oude pastorie op de Lange Haven (nu nummer 109) was het eerste tehuis voor zes zus ters die zich op 20 juli 1846 van Rotterdam naar Schiedam bega- ven. Deze zusters werden met ge- mengde gevoelens ontvangen, De zusters tijdens het ontvangst op het oude stadhuis. Scheeres overhandigde een cadeau. Roger van der Kraan Foto Roger maar „door hun liefdewerken wonnen zij langzamerhand de ge- negenheid van alle Schiedamse ge- loofsgenooten", zo schrijft de heer Abrria in het boek 'Een eeuw do- minicanessen te Schiedam'. Dit huis aan de Lange Haven kreeg de naam 'Liefdehuis'. De zusters kre- gen de leiding van twee bewaar- scholen en een naaischool die on- dergebracht werden in dit Liefde huis. In 1849 werd een tweede pand gekocht. Het pand in de Kor- te Kerkstraat, waar de zusters oude vrouwen gingen verplegen, kreeg de naam 'Sint Ludwina's Ge- sticht'. Twee jaar later werd de zusters de opvoeding van de we- zen in het weeshuis aan de Hoog- straat toevertrouwd. Nadat de zus ters gecollecteerd hadden langs de huizen kon een nieuw weeshuis op dezelfde plaats verrijzen. Niets herinnert nu nog aan dat weeshuis dat in 1854 voltooid werd, maar zuster Servula houdt in gedachten de herinneringen levend: „Altijd als ik de Nieuwe Passage binnen- kom, denk ik nog even terug aan het weeshuis. Ik zie dan weer even de zalen voor me, hoe het was." In 1862 kon nog een nieuw gebouw ingezegend worden: het St. Lidui- na-Gesticht verhuisde naar de Lan ge haven. Drie jaar later werd door de vader van de priorin Dominica Wamsteeker in het Liefdehuis op de Lange Haven een tuin met tuin- huis gekocht. Dit klooster aan de tuinlaan dat kort geleden definitief verkocht werd, was tot 1888 het moederhuis van de congregatie. De vorming van de congregatie is van dit klooster uitgegaan. Vanuit dit klooster in Schiedam werden huizen opgericht in veel plaatsen in Nederland en relatief veel jonge Schiedamse vrouwen traden in het klooster. Zuster Servula is wat dat betreft een voorbeeld van iemand die toetrad tot de kloostergemeen- schap waarmee ze opgroeide. Zij heeft zeventien jaar lang in het klooster aan de Tuinlaan gewoond. Zuster Ignatia, zuster Carola en zuster Hyacinthe wonen ook al twintig jaar op de vierde verdie- ping van het gebouw aan Over de Vesten. Zuster Hyacinthe verhuis de naar deze flat nadat de leefgroe- phuizen van het schippersinternaat hun deuren moesten sluiten. Zuster Hyacinthe, geboren in Egmond binnen, heeft zich haar hele leven ingezet voor de opvang en be- scherming van kinderen. De laatste jaren doet ze vrijwiligerswerk in Frankeland. Ze assisteert de men- sen met zwemmen, speelt de man doline en zingt met de mensen. Ook zuster Carola is veel in Fran keland te vinden. Ze heeft het za- lensysteem nog meegemaakt: „Vijftig mensen op een zaal. Toen de nieuwbouw klaar was wisten de mensen niet wat ze meemaakten. Ze belandden van de hel in de he- mel." Voor de vier zusters Domi- nicanessen die in Schiedam blijven wonen verandert er niet zo veel nu het kloostergebouw aan de Tuin laan verkocht is. Zo lang zij in Schiedam leven, leven de klooster- tradities voort. Er verandert wel veel voor de zeven zusters die in het gebouw aan de Tuinlaan woon- den, vier van hen zijn naar het moederhuis in Voorschoten ver- huisd, de andere drie vonden een plek in respectievelijk Reuver, Tiel en Den Haag. Burgemeester Scheeres bood de congregatie na mens de stad een cadeau aan, dat door de algemeen overste zuster Lamberta in ontvangst werd geno- men. Zij nodigde hierop de burge meester en het bestuur uit om een keer naar een bezoek te brengen aan het moederhuis in Voorscho ten. Misschien dat de stad, on danks dat het monumentale ge bouw aan de Tuinlaan nu in han- den is van een particulier, contact houdt met de orde die oneindig veel betekend heeft voor de Schie damse gemeenschap. ANITA BEUER WATERWEG - De RETbesteedt in de maand oktober extra aandacht aan de nachtlijnen. Posters, brochu res, boomerangkaarten en bestic- kerde RET-bussen vestigen de aan dacht op het al jaren bestaande nachtelijke buslijnennet. Voor 'stappers' bij uitstek een gelegen- heid om na een avond doorzakken weer veilig thuis te komen zonder last te hebben van de beperkingen die alcoholgebruik verkeersdeelne- mers oplegt. De nachtlijnen ver- trekken vrijdag- en zaterdagavond vanaf 01.00 uur van Rotterdam CS naar alle uithoeken van de regio. ook naar Vlaardingen en Schiedam. In Vlaardingen rijden zaterdag- nacht ook kleine busjes die het ver- voer binnen de stad verzorgen. Een aantrekkelijke en goedkope manier van vervoer dus. Een kaartje voor de RET-nachtlijnen kost maar fl. 5,- en is anderhalf uur geldig. SCHIEDAM - Kluphuis Oost heeft speciaal voor 55-plussers een gezellige middag op zondag 18 ok tober op de Boerhaavelaan 79. Op het programma staat een the-dan sant. Het is van 13.30 tot 16.00 uur. Van te voren moet een kaartje worden gekocht voor fl. 2,-. Op de dag zelf kost een kaartje fl. 2,50. SCHIEDAM - Voor mannen die bijvoorbeeld genoodzaakt zijn hun eigen potje te koken organiseert de Huishoudelijke Voorlichting Schiedam een cursus waarin aan dacht wordt besteed aan het goed klaarmaken van een complete maaltijd. De cursus duurt acht we- ken op vrijdagmiddag van 13.00 tot 15.00 uur in het Maascollege, Mgr. Nolenslaan 99b. Kosten zijn fl. 85,- plus ingredientengeld. Info en inschrijven via 426 47 81 SCHIEDAM - Sinds kort kan men in Schiedam weer terecht bij een Oogmerk-Opticien. Oogmerk-Op- ticien is een kwaliteitspredicaat dat alleen kan worden gedragen door de beste opticiens, die voldoen aan de hoogste kwaliteitseisen. Dit geldt ook voor Tempel Optiek aan de Hoogstraat. Binnenkort kan men nader kennismaken tijdens de Nationale Oogmeetweken. SCHIEDAM - Muziekvereniging Harpe Davids start donderdag 15 oktober met een cursus saxofoon voor belangstellenden van 12 jaar en ouder. Deze cursus wordt gege- ven in De Tamboerijn aan het Nij- hoffplein 22. De kosten voor de eerste acht (orientatie-)lessen be- dragen fl. 50,- exclusief lesmateri- aal. De vereniging heeft enkele goede saxofoons in de kast liggen voor diegenen die niet beschikken over een eigen instrument. Er is nog plaats voor twee cursisten. Be langstellenden kunnen bellen met 273 07 21/471 59 59. SCHIEDAM - Harmonia gaat dinsdag 13 oktober weer van start met de zogenaamde healing-avon- den. Deze worden gehouden in wijkcentrum Nieuwland, Dr. Wi- bautplein 165 en beginnen om 20.00 uur. Toegangsprijs fl. 5,- (inclusief behandeling). Donder dag 15 oktober verzorgt John Moes de harmonia-avond met psy- chometrie. Belangstellenden moe- ten een voorwerpje meenemen. De avond begint om 20.00 uur en de toegang is fl. 8,50. SCHIEDAM - De literaire com- missie van het Filmhuis Schiedam zoeky vrijwilligers die willen hel- pen bij het organiseren van de twaalfde Schiedamse Schrijfwed- strijd. Deze landelijke wedstrijd voor amateurschrijvers kent een groeiend aantal deelnemers maar zit te schreeuwen om organisato- ren. Belangstellenden kunnen bel len met Anneke Blok, tel. 475 17 85. SCHIEDAM - In het kader van het natuurlijk tuinieren is in de Stads- winkel van woensdag 14 tot woensdag 21 oktober de expositie 'Tuinieren met platen en dieren' te zien. Aan de expositie is de wed strijd 'Kern met pit' gekoppeld. Deze wedstrijd daagt mensen uit om gezamenlijk hun directe woon- omgeving te verbeteren. De tien meest bijzondere projecten ont vangen een trofee en een geldbe- drag. SCHIEDAM - De rockformatie Backbone treedt zaterdag 17 okto ber op in het Podium Cafe. Aan vang 22.00 uur, entree gratis. Het Podium Cafe ligt aan de Lange Ha ven 28 SCHIEDAM - 'Zin om jezelf en je kracht beter te leren kennen'Dit is het thema voor een weekend- workshop die gegeven wordt door Theo Elenbaas en Heleen Kok van het centrum In Wording van 30 ok tober tot en met 2 november en van 20 tot en met 22 november. Voor meer info: 0111-671 652 of 0118- 634 332. SCHIEDAM - Voor de kapperkur- sus in Kluphuis Oost zijn nog mo- dellen nodig. Haar knippen kost fl. 5,-, watergolven fl. 7,50 en blitzen fl. 10,-. Permanenten van kort haar is mogelijk voor fl. 17,50 en voor halflang haar betaalt men fl. 20,-. De behandelingen worden uitge- voerd door kursisten, die daarbij worden begeleid door de docente. Modellen zijn welkom op maan- dagmorgen, dinsdagavond, don- derdagmorgen en vrijdagmiddag. Wel even een afspraak maken, tel. 245 18 18. SCHIEDAM - In Kluphuis Oost wordt zondag 25 oktober een rom melmarkt georganiseerd van 11.00 tot 16.00 uur. Er zijn nog een paar tafels te huur voor mensen die zelf wat gebruikte spullen willen ver- kopen. Een tafel huren kost fl. 12,50. De toegang is gratis. SCHIEDAM - De opbrengst van de Nationale Collecte voor Ver- standelijk Gehandicapten bedraagt in Schiedam fl. 16.348,45. Het is een lichte stijging ten opzichte van de vorige collecte. SCHIEDAM - Iedere maand keert men in De Erker terug naar de mu- ziekjaren '80. De eerste avond is op 24 oktober. De zaal is open om 20.00 uur en de toegang is gratis. SCHIEDAM - Bij huiswerkbege- leiding en taalontwikkeling voor kinderen op de basisschool zijn nog plaatsen vrij in De Erker. Er is plaats op dinsdag- en woensdag- middag van 15.30 tot 17.00 uur. Op de donderdag is er kookles van 15.45 tot 17.45 uur. De kosten zijn fl. 11,- per maand. SCHIEDAM - Bij de NCVB Keth- el wordt woensdag 21 oktober ge- praat over Mali. Twee Schiedam- mers zetten zich daar in voor de mensen. De avond vindt plaats in De Rank, Schiedamseweg 122. Aanvang is 19.30 uur. In de pastorie van de H. Hartkerk, Lekstraat 55 te Schiedam. De opbrengst is bestemd voor de restauratie van ae toren en het glas in lood. Heeft u nog bruikbare spullen voor de markt? Laat het even weten. Telefoon 4265552 BUSH Nieuwe Passage 41 Schiedam (naast de HEMA)

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 3