Koninklijke orde voor bescheiden zwemtrainervan qehandicapten Van Nelle's Glazen Paleis was zijn tijd ver vooruit flits HBSS-PPSC: wedstrijd als alle anderen? MaasposT De oogarts in Schieland Speelgoed- beurs Expositie in Pand Paulus Piet Kop verrast tijdens afscheid vrijwilligerswerk Het (puzzel)stuk van de Maand X. 55-Plus Speuren naar Padden- stoelen Reformatie r "sik SCHIEDAM - Natuurlijk vindt hij het een hele eer. Maar alle aandacht er om heen had voor hem niet zo gehoeven. Piet Kop is een bescheiden man en liet za terdag 24 oktober gelaten over zich heen komen dat hij benoemd werd in de Or de van Oranje Nassau. Ter- wijl de camera's flitsten nam Kop beduusd de Ko ninklijke Onderscheiding uit handen van burgemees- ter R. Scheeres. NSG - IS hp* - S1 Holland toernooi van start De Maat wint ZuiderSterloop Internationals bij Pollux Schiedams kampioenschap biljarten Nederlaag voor Het Zwarte Paard Dubbel verlies De Korenbeurs Stuur sportnieuws naar de Maaspost Woensdag 28 oktober 1998 xq56 SCHIEDAM - De vitrine in de centrale hal van het Schieland Ziekenhuis is op- nieuw ingericht met voor- werpen die vroeger werden gebruikt in de gezondheids- zorg. Dit keer gaat het over de oogarts. ledere drie maanden zullen in de vitrine ahdere materialen te zien zijn die een beeld geven van de inedisch-technische ont- wikkeling in de gezond- heidszorg. In de vitrine in de centrale hal zijn vele instru- men ten te bewonderen die te maken hebben met het oog, zoals verschillende soorten oogbadjes, het Maddox kruis waarmee scheelzien werd vastgesteld, de Am- blyoscoop van Worth waar mee iemand kon trainen om het scheelzien te verminde- ren en een oogmagneet waarmee metaal nit het oog werd verwijderd. Op de ten- toonstelling wordt ook aan- dacht besteed aan brillen. Ongeveer de helft van de mensheid heeft een bril of lenzen nodig en na het vijf- tigste levensjaar gebruikt vrijwel iedereen een leesbril. Door de kunststoflenzen, die na de laatste wereldoorlog alom ingang hebben gevon- den, wordt de indruk ge- wekt dat nu veel minder mensen een bril nodig heb ben. Verschillende uitvin- ders hebben rond 1300 in Italie een instrument ver- vaardigd dat met een bril kan worden vergeleken. Zij gebruikten hiervoor de lichtgroene halfedelsteen be- ril. waarvan ons woord 'bril' is afgeleid. Door zijn vergrotende werking kon dit kristal als leesglas worden gebruikt. Voor het computertijdperk werd nog veel gebruik ge- maakt van losse iensjes om de brilsterkte te kunnen vaststellen. Het onderzoek van het oog ging met spron- gen vooruit toen Von Helm- holz in 1851 de oogspiegel uitvond. Daarna is een groot aantal oogspiegels gemaakt volgens hetzelfde principe,- een holle spiegel met een centrale opening waardoor de dokter de lichtbundel in het oog weerkaatste en zo het inwendige oog kon on- derzoeken. De oude oog- meester wist al dat staar bij oude mensen kon worden verholpen door met een klein mesje een sneetje in het oog te maken om vervol- gens de lens los te maken. Deze ingreep mislukte regel- matig; de patient werd dan stekeblind. Dit overkwam bijvoorbeeld de componist Friedrich Handel. Tegen- woordig wordt deze operatie met uitstekend resultaat uit- gevoerd. SCHIEDAM - In de week van 2 tot en met 6 november houdt speel-o-theek 'Ikkie' haar jaarlijkse speelgoed- beurs 'Prikkie'. Men kan het speelgoed inleveren op maandag 2 november van 14.00 - 15.00 en van 19.30 - 21.00 uur en dinsdag 3 no vember van 09.00 - 11.00 en van 14.00 -15.00 uur en van 19.30 - 21.00 uur. De ver- koop is op donderdag 5 no vember van 09.00 - 15.00 uur en van 19.30 - 20.00 uur. (Volgnummers vanaf 08.00 uur) Vrijdag 6 november van 09.00 - 11.00 uur. Afre- kenen gebeurt op maandag 9 november van 09.00 - 11.00 uur. Eventueel andere dagen in overleg. Speel-o- theek 'Ikkie' is te vinden aan het Bospad 1 (achter flat 5 van het Bachplein, te- genover natuurcentrum de Boshoek). Het speelgoed moet schoon, heel en com- pleet zjjn. Voor een in- schrijfformulier kan telefo- nisch contact worden opge- nomen met Anja Lems: 471 49 52. Inschrijfgeld is fl. 1,-. SCHIEDAM - In Pand Pau lus is van zaterdag 31 okto ber tot en met zondag 6 de- cember werk te zien zijn van de kunstenaar Lies Korten- horst. Deze tentoonstelling is samengesteld door Koos van Duinen in samenwerking met de stichting Kunst- werkt. De opening vindt plaats op zaterdag 31 okto ber om 16.00 uur met een in- leiding van Koos van Dui nen over het werk van Lies Kortenhorst. Pand Paulus is gedurende bovengenoemde periode geopend van don derdag tot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Lies Kortenhorst stelt in haar werk een aantal vragen centraal. Een daarvan luidt: hoe komen wij aan het beeld dat we hebben van onszelf? Door het antwoord dat Kor tenhorst middels haar werk wil vinden, wil ze getuigen van een culturele relatie die zij heeft met de natuur. De burgemeester was voor dit doel naar het gebouw van de Stichting Schievaart gekomen, waar Kop juist zijn afscheid van het vrijwilligerswerk vierde, waarvoor hij die dag vorstelijk beloond werd. Tientallen jaren zette hij zich als vrijwilliger in voor de Stichting voor gespecialiseerd jeugd- en volwassenenwerk Schiedam soci- aal en cultureel werk ten behoeve van mensen met een verstandelij- ke handicap. Na tientallen jaren besloot hij er een punt achter te zetten, maar niet zonder dat hij eens goed in het zonnetje gezet werd. „Het was een heel complot ja. Ik wist echt van niets totdat ik de burgemeester ineens binnen zag komen. 'Wat moet die hier nou', dacht ik nog. Ze deden ook al zo moeilijk over het tijdstip dat ik aanwezig moest zijn, maar dat snap ik nu ook pas." Kop is blij verrast met de onder scheiding, maar voelt zich ook een beetje opgelaten. „Iedereen heeft het er nu over dat ik dit zo lang gedaan heb, maar dit had ik natuurlijk nooit alleen kunnen doen. Dit doe je altijd samen met anderen en ik wil niet dat de men- sen dat vergeten." Als vrijwilliger heeft Kop zich vooral bezig gehouden op spor- tief vlak. Hij heft vele mensen met een verstandelijk handicap zwemles gegeven en er zijn er dan ook heel wat die dankzij Kop een zwemdiploma hebben be- haald. Jaren geleden al is hij zich in het bijzonder gaan toeleggen op de wedstrijdsport. Dit heeft de laatste jaren geresulteerd in het behalen van kampioenschappen- door zijn pupillen. Vooral de trai ning en de begeleiding van wed- strijdzwemmers kwam onder meer voor zijn rekening. Een aantal van deze zwemmers is op dit moment lid van de nationa- le selectie gehandicaptensport en enkele hebben Olympische me- dailles gewonnen zoals bijvoor beeld Brigitte Middendorp die nog niet zo lang geleden furore maakte op de Para-Olympische Spelen. De NSG (de sportbond voor men- sen met een verstandelijk handi cap) waaronder zijn werk voor het gespecialiseerd jeugd- en vol- wassenwerk Schiedam viel, heeft Kop dan ook nog eens extra on derscheiding met een gedenk- speld, de Speld voor Bijzondere Diensten. Kop is zijn bijzonder werk gaan doen, ongeveer dertig jaar gele den na een avondje in het zwem- bad. „Ik zat eigenlijk te kijken naar het zwemmen voor gehandi- capten en toen bedacht ik dat ik dat wel mooi werk vond. En nog steeds eigenlijk. Er zijn zoveel vrijwilligers nodig. Momenteel doen ze een beroep op de ouders, maar dat zou eigenlijk niet moe- ten.En niet alleen op dit vlak, hoor. Op ieder maatschappelijk vlak zijn vrijwilligers nodig. En dat is altijd prachtig werk. om je zo nuttig te maken." Inmiddels heeft Kop zich nuttig genoeg gemaakt, want samen met zijn vrouw geniet hij nu van zijn zeer welverdiende rust. Alhoe- wel, binnenkort is hij weer van de partij als er een wedstrijd wordt gehouden. „Tuurlijk kom ik, om lekkerte kijken." De onderscheidingen liggen bei- de ondertussen te glimmen in de vitrine-kast van Kop. „Ik ben er hartstikke blij mee, hoor. Ik heb alleen een beetje moeite met alle poeha", zucht Kop. „Jarenlang heb je je zovaak ingezet. Koste- loos!" roept zijn vrouw er tussen door. „Ja, tuurlijk, kosteloos. Dat is altijd zo met vrijwilligers werk", bromt Kop. „En toch heb je het gewoon verdiend!", vindt Moeder de Vrouw. MONIQUE SIEMSEN WATERWEG - Toen Jan An derson van het gelijknamige streekmuseum niet zo gek lang geleden een oude Schiedammer aan de lijn kreeg over 'een puz- zel van de Van Nelle fabriek; 'k geloof dat ie nog compleet is', wist hij nog niet dat de schenking zo actueel zou blijken te zijn. Want of de duvel er mee speelt: twee dagen later maakt Sara Lee/De, de eigenaar van de Van Nelle fabriek bekend dat er in het complex een designcentrum wordt gevestigd met plaats voor honderd bedrijfjes. Toeval? Ja, maar dat maakt de schenking er niet minder mooi om. Anderson stapt na het telefoontje in de auto en haalt de puzzel bij de man in Schiedam op. Weer thuis- gekomen en nog steeds niet we- tend of hij nu een kat in de zak heeft of iets werkelijks bijzonders, besluit Anderson een vriend van de Vrienden van het Visserijmuseum op te bellen. Zelf durft hij de 120 stukjes namelijk niet te leggen, verklaart Anderson achteraf. Daar heb je stalen zenuwen voor nodig, en die heb ik niet, zegt hij. Bedenk wel, hij had geen voorbeeld of een andere aanwijzing hoe de puzzel in elkaar moest worden gelegd. 120 puzzelstukjes in een plastic zak! Ga d'r maar aan staan! Gelukkig, de vriend van de Vrien den van het Visserijmuseum komt snel op de koffie bij huize Ander son. Na de koffie -overigens geen Van Nelle-: hup, snel op tafel de stukjes gegooid („waar zijn de hoekjes en de rechte stukken?") en in een mum van tijd worden ze op de juiste plaats gelegd. Houten lat- jes eromheen, en Anderson kan nu eindelijk eens zien of de schenking de moeite waard is. En, een pak van z'n hart: op de tafel in de huis- kamer aan de Kethelweg nummer 50 ligt de Van Nelle fabriek in voi le glorie. Compleet. Jammer van dat ene stukje waarop een kind z'n pen in de crisisjaren heeft uitge- probeerd, maar kun je 'm dat in re de verwijten? Het blijft een mooie foto die daar in de avondsche- mering op de houten tafel ligt, waarschijnlijk gemaakt net na de oplevering van de fabriek in 1930. Reden genoeg voor Jan Anderson om er meteen een kleine expositie aan te wijden. Moeite om ander Van Nelle materiaal te vinden, had hij niet. Zodra hij een lade open- trok, kwamen de Van Nelle spul- len hem tegemoet. „Dit is een soort stukkie trots. Van Nelle was al heel vroeg begonnen met de marketing- Van Nelle memorabilia: van boekjes en platen tot en met originele koffieverpakkingen uit de jaren dertig. Foto Roger van der Kraan gedachte, en wel op een heel hoog niveau. Moet je kijken wat een rust dat uitstraalt..." Anderson pakt een pak koffie met de originele Van Nelle verpakking uit de jaren dertig. Geen schreeuwerige letters, geen felle kleuren of onnodige tie- relantijntjes. „Het is een verade- ming, zo mooi." Verantwoordelijk voor deze verpakking was direc- teur K. van der Leeuw die in de ja ren twintig Jac. Jongert, hoofdle- raar decoratieve kunsten en kunst- nijverheid aan de Rotterdamse aca- demie, daarvoor in dienst had ge- nomen. Die eenheid zie je ook in de diverse boekjes, tabaksdozen, agenda's, grammofoonplaten en ander materiaal dat door Van Nelle op de markt werd gebracht. Mis- schien wel het bekendste dat Van Nelle uitgaf waren de Piggelmee- boekjes, bedacht door Van Nelle- vertegenwoordiger L. C. Steenhui- zen. Wie kent niet het kaboutertje dat door zijn hebzuchtige vrouw steeds naar het tovervisje werd ge- stuurd om weer iets te vragen (een nieuw huis, een werkster)? De eer- ste aflevering Van het Toover- vischje verscheen in 1919, met de klassieke beginregels: „In het land der blonde duinen En niet heel ver van de zee, Woonde eens een dwergenpaartje En dat heette 'Piggelmee 't waren heel, heel kleine mensch- jes En ze woonden -vreeslijk lot, Want ze hadden heel geen huisje- In een ouden, keulschen pot. De boekjes konden met Van Nelle- zegeltjes bij elkaar worden ge- spaard. In 1994 ontstond nog een kleine rel toen Van Nelle bekend- maakte te stoppen met de zegeltjes. Anderson kijkt nog even naar de puzzel van de Van Nelle Fabriek. Een prachtig gebouw dat zijn tijd ver vooruit was. Ontworpen door de bekende architect L. C. van der Vlugt op voordracht van Jongert. Een open, licht, luchtig en zonnig gebouw waarin net zoveel aan dacht werd besteed aan de mens als aan de machines. Er kwamen zelfs plantenbakken in het ge bouw, daar had in die tijd nog nooit iemand van gehoord. Een fa briek is toch bedoeld om in te wer- ken? De telefoon gaat. Ditmaal een man uit Zaandam die houtsnijwerk in de aanbieding heeft. „Van een amateur of...", vraagt Anderson terwijl hij geroutineerd zijn agenda pakt. Streekmuseum Jan Anderson ligt aan de Kethelweg 50 in Vlaardin- gen. Geopend elke zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur. Tevens ge opend elke eerste zondag van de maand, eveneens van 14.00 tot 16.00 uur. Vrije entree. SCHIEDAM - In dienstencen- trum de Vier Molens is zon dag 1 november van 11.00 tot 13.00 uur een koffie-inloop. De toegang is gratis. Aanslui- tend (van 13.30 tot 16.15 uur) is er in de Vier Molens een contactmiddag. Eveneens gra tis. In dienstencentrum de Vier Molens op zondag 1 no vember: een the-dansant met DJLeon (van 13.30 tot 16.30) De toegang bedraagt fl. 2,- per persoon. In dienstencen trum de Vier Molens is woensdag 4 november van 19.00 tot 22.00 uur een soos- instuif. De toegang is gratis. Diezelfde avond is er in de Vier Molens weer een the- dansant met DJ Leon (van 19.30 tot 23.30 uur). De toe- gangsprijs bedraagt fl. 2,-. In dienstencentrum de Woud- hoek is vrijdag 13 november de jaarlijkse erwtensoepmaal- tijd. De prijs van een kom soep met toebehoren is fl. 2,50. Liefhebbers kunnen zich tot 5 november inschrijven. Bij de yoga-grooep die iedere maandagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur bij elkaar komt in dienstencentrum de Woud- hoek. is nog plaats voor enke le deelnemers. De kosten be- dragen fl. 14,- per maand. Aanmelden kan telefonisch, tel. 470 95 55. SCHIEDAM - In de Heemtuin van het Prinses Beatrixpark is zondag 1 november een paddestoelenspeur- tocht, bedoeld voor het hele gezin. Er wordt gespeurd naar twaalf gro- te paddestoelen. Deze staan 'ver- stopt' in de Heemtuin. Bij elke paddestoel hoort een natuurvraag. Het antwoord op die vraag levert telkens een letter op. Wanneer alle paddestoelen zijn gevonden kan men van de letters een woord ma ken. Aan de speurtocht is voor kin- deren een wedstrijd verbonden. Wie het goede antwoord heeft ge vonden maakt kans op een leuke prijs. Deze wordt om 15.30 uur uit- gereikt op kinderboerderij 't Hoef- blad. Deelnemers aan de padde- stoelenspeurtocht kunnen tussen 13.30 en 14.30 uur starten. SCHIEDAM - In de Hoeksteen- kerk op de hoek van de BK-Laan en de Warande wordt vrijdag 30 oktober een reformatie-herdenking gehouden met sprekers en muzika- le medewerking. Aanvang is 19.45 HANDB AL - In de Schiedamse sporthal Margriet is woensdag 28 oktober de internationale handbal-meeting, het Holland toernooi van start gegaan. Nog tot en met zondag 1 november zullen de nationale damesteams van Nederland, Tsjechie, Spanje, Macedonia, Polen en Zweden onderling de toernooiwinst betwisten. Voor het sportevenement dat wordt gezien als een belangrijk voorproefje op het Europees kampioenschap dat eind december in Amsterdam en Den Bosch wordt gehouden, zijn nog toegangskaarten beschikbaar. Informa tie? (010) 4700696. ATLETIEK - De Geul Techniekloop kende afgelopen zaterdag 24 oktobei een vertrouwde winnaar. In de wedstrijd die deel uitmaakt van de populai re ZuiderSter-loopserie, was ook dit jaar Michel de Maat de snelste met een tijd 47 minuten en 31 seconden. In zijn thuiswedstrijd kreeg De Maat de meeste tegenstand van nummer twee Jan Willem Schaar en nummer drie Wim Padmos. Zij moesten op de meet respectievelijk 24 en 27 secon den toegeven. In het vrouwenveld profiteerde Carla Ophorst van het geblesseerd uitval- len van favoriete Mieke Aanen. Ophorst finishte in 56 minuten en 22 se conden ruim voor nummer twee Esther Schilt en nummer drie Cora Vlot, In het oog springende resultaten waren er ook voor atleten.uit deze regio. De Schiedamse triatleet Richard de Groot finishte als 14e. Drie Fortuna veteranen, Wim de Koning, Wico Verhagen en Rien Oele eindigden hoog in hun leeftijdscategorieen. De Schiedamse multi-atlete Joke Ritman fi nishte als vierde dame in de overall-uitslag en klasseerde zich daarmee aJs eerste vrouw van de prestatielopers. HOCKEY - De Vlaardingse hockeyvereniging Pollux houdt op zaterdag 31 oktober zijn jaarlijkse open dag. Van 12.00 tot 16.00 uur worden er op het sportcomplex aan de Broekpolderweg in Vlaardingen diverse wed- strijden gespeeld, is er de mogelijkheid om ook als bezoeker tegen een hockeyballetje te slaan en wordt er een speciale hockeytraining georgani- seerd. Deze jeugdtraining die om 14.00 uur begint, wordt geleid door de interna tionals Margje Teeuwen en Karlijn Petri. De Maassluisse Petri is als oud- hockeyster van de hoofdmacht van Pollux geen onbekende in Vlaardin gen. Voor meer informatie over de open dag en de speciale jeugdtraining kan gebeld worden met nummer (010) 4750152. nui HO BILJARTEN - Het Schiedams kampioenschap libre voor 50-plussers ittf dert zijn ontknoping. Zaterdag 31 oktober worden in de ANBO-societpij aan de Lange Nieuwstraat 181 de finales gespeeld. De wedstrijden begin- nen om 9.00 uur en de toegang is gratis.Omstreeks 15.30 uur zal wethou der Hafkamp bekend maken of biljartvereniging De Vier Molens voor tU vierde maal met de hoofdprijs aan de haal gaat. De lokale concurrenten zullen zich ditmaal echter niet zonder slag of trekstoot gewonnen geven. SCHAKEN - De Schiedamse schaakvereniging Het Zwarte Paard is de competitie in de promotieklasse met een nederlaag begonnen Tegen het Rotterdamse NRSG/Wilhelm Steinitz leek het er, gezien de bordverhou- dingen, lang op dat de strijd op een gelijkspel zou uitdraaien. De Rotter- dammers trokken echter toch aan het langste eind en zette de schaakont- moeting om in een 5-3 overwinning. Maandag 16 november hopen de Schiedammers zich tegen Schiebroek/ Westen Regina te revancheren voor de minder gelukkige seizoensope- ning. v TAFELTENNIS -Zowel het heren- als het damesteam van de Schiedamse tafeltennisvereniging De Korenbeurs hebben het afgelopen weekeinde een nederlaag geleden. Voor de heren betekent dit resultaat, 3-7 tegen Flits uit Zwolle, dat hun kansen op het kampioenschap zo goed als verkeken zijn. De dames komen door het kansloze 2-8 verlies tegen Amsterdam'78 die- per in de degradatiezorgen. SPORT - Sportverenigingen en individuele sporters uit het Waterwegge- bied worden opgeroepen persberichten, clubbladen, agenda's, etc. te stu- ren naar de sportredactie van de Maaspost. Het adres daarvoor luidt: Post- bus 373,3100 AJ Schiedam.Het kantoor. gevestigd aan de Overde Vesten 3 in Schiedam, is ook te bereiken via de telefax, (010) 4731589. PPSC-trainer Ron de Bruijn. Foto Roger van der Kraan SCHIEDAM - De onderlinge duels tussen de voetballers van HBSS en PPSC golden jarenlang als echte derby's waarin van beide kanten met tweehonderd procent inzet de hegemonie in het Schiedamse za- terdagvoetbal werd beslecht. De HBSS-PPSC van aankomende za terdag mist echter wel wat van de ze traditionele lading. Beide kemp- hanen zijn inmiddels voorbij ge- streefd door het naar de tweede klasse gepromoveerde VVK. Daarnaast maakten zowel HBSS als PPSC geen bijster sterke start van het huidige voetbalseizoen door. Dus hebben wel wat anders aan hun hoofd dan zich extra druk te maken voor dit onderlinge duel. PPSC-trainer Ron de Bruijn: „De resultaten vallen mij tot nu toe wat tegen. Omdat wij ons ten opzichte van vorig seizoen goed hebben kunnen versterken, had ik mij ei genlijk meer voorgesteld van deze competitie." Als mogelijke oor- zaak voor de huidige negende plaats op de ranglijst met zes pun- ten uit vijf wedstrijden, wijst De Bruijn op de extra inspanningen die nodig zijn om de nieuwe spe- lers in te passen. „De jongens moe- ten nog wat aan elkaar wennen." Een ontevreden man is Ron de Bruijn echter niet. Hij prijst de in zet van zijn selectie-spelers. „Ik denk dat de trainingsopkomst bij PPSC nog nooit zo hoog is ge- weest en daarnaast hebben ze er steeds goed de pest over in als wij een wedstrijd verliezen." De Bruijn, sinds drie weken de trotse vader van een zoon, heeft nog wel een klein puntje van kritiek. „Het elftal wil nog teveel voetballen 6l1 vergeten daarbij te verdedigen. Te>- veel jongens blijven staan bij bal- verlies waardoor de tegenstander in overtal voor ons doel kan komen en daardoor maar aan een enkele kans genoeg om te scoren." Voor het verdere verloop van de competitie ziet De Bruijn nog vol- doende kansen op succes voor zijn team. „We hebben de kwaliteiten om bijvoorbeeld voor een periode- titel mee te draaien. In de derde klasse B ontlopen de clubs elkaar maar weinig. Eigenlijk zijn alleen Vitesse Delft, in positieve zin, en TAC'90, in negatieve zin, de uit- schieters."De wedstrijd tegen HBSS is voor de PPSC-trainer zelf een wedstrijd als alle anderen. De Bruijn hoopt echter wel op wat ex tra publieke belangstelling en denkt deze toeschouwers ook wel iets te kunnen bieden. „Nu het erg- ste blessureleed voor HBSS voor bij is, verwacht ik een spannende wedstrijd tussen twee gelijkwaar- dige teams." Ron de Bruijn voegt er aan toe dat de derby voor de bei de spelersgroepen weldegelijk wat extra's zal betekenen. „Een aantal jongens spelen toch tegen oud- ploeggenoten." HBSS-PPSC begint zaterdag 31 oktober om 14.30 uur. NORBERT VERINGMEIER

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 15