Makkelijk laminaat in veel kleuren Behang en gordijnen in dezelfde sfeer i f Compleet nieuwe vormen in badkamerdesiqn Kenia nieuwe Camel: bruinen ESS ONROEREND GOED EN HYPOTHEEK INFORMATIE 1? t j"?". Onroerend goed informatie Hypotheek informatie NVM MaasstaD Huizenmarkt blijft gezond Een eigen huis betekent een zorgeloze oude dag. Het blijft onverminderd goed gaan met de huizenmarkt in Nederland. Zelfs de wat minder florissante si- tuatie op de effectenbeurzen lijkt geen invloed te hebben op de ver- kopen van onroerend goed. De re- den daarvoor ligt in de blijvend la- ge hypotheekrente. Daardoor blijft het kopen van een huis interessant. Sinds begin jaren tachtig, toen de onroerend goedmarkt een diepte- punt beleefde, zijn de prijzen van woningen behoorlijk gestegen. In sommige gevallen is de waarde verdubbeld, bij sommige flats wel verdrievoudigd. Mede daardoor hebben kopers er op het moment wat moeite mee te bepalen wat nu een reele prijs is voor een woning. Daarom is het nu wellicht belang- rijker dan ooit, om een 'eigen' ma- kelaar te betrekken bij de aankoop van een woning. Hij kan de wo ning van uw keuze op de juiste waarde schatten, want de meeste makelaars zijn ook taxateurs. Daardoor kan een makelaar een koper beschermen tegen een te du re aankoop. Sommige mensen zijn bang dat na de effectenbeurs ook de onroerend goed markt zal instorten. Deskun- digen wijzen er echter steeds op, dat de situatie nu beslist anders is dan in de beginjaren tachtig. Toen liep de hypotheekrente op tot bo- ven de tien procent, waardoor le- nen erg duur werd. Een hypotheek kostte veel geld en daar schrokken mensen voor terug. De vraag naar woningen verminderde met als ge- volg kelderende huizenprijzen. Anno 4 998 is de situatie heel an ders. De hypotheekrente heeft zo- juist weer een historisch laagtere- cord bereikt: onder de vijf procent. Omdat lenen zo goedkoop is, dur- ven veel mensen het aan om een huis te kopen. Bovendien beseffen steeds meer (jonge) mensen dat ze door aan koop van onroerend goed een ka- pitaal opbouwen. Als na dertig jaar de hypotheek is afgelost, is het on roerend goed eigen bezit gewor- den. Er is dan altijd een appeltje voor de dorst. Zijn de kinderen de deur uit, is het huis te groot gewor- den en is er na VUT of pensioen tijd genoeg om leuke dingen te doen? Dan verkoop je gewoon je huis, huurt een makkelijk apparte- ment en er is geld voor die mooie reis, die caravan of boot. Een eigen huis betekent dus een zorgeloze oude dag, en dat hebben steeds meer mensen in de gaten. Alleen daarom al blijft het kopen van een huis in trek. Zeker zolang de hypotheekrente laag blijft. En wie helemaal zekere van zijn zaak wil zijn, vraagt een makelaar de aankoop te begeleiden. Slaapkamer met laminaatvloer in natuurbeuk. (Foto: Quick Step) Zelf leggen van laminaatvloeren wordt steeds makkelijker. Dankzij nieuw ontwikkelde kliksystemen zijn de vloerdelen heel gemakkelijk en snel in elkaar te schuiven. Lijm komt er niet meer aan te pas. Bijko- mend voordeel is dat de vloer ver- huisbaar wordt: de delen zijn im- mers net zo makkelijk weer los te klikken. Na Alloc komt nu de laminaat-pro- ducent Quick Step ook met een dergelijk systeem: Uniclic. Het aantal houtkleuren waarin dit lami naat leverbaar is, is onlangs nog stevig uitgebreid. Negen nieuwe kleuren kwamen er op de markt. Alleen al in beuken zijn er drie ver- sies: landhuisdelen, natuurbeuk en lamellendecor. Bij de landhuisde len heeft elke plank een andere houttekening en een licht kleurver- schil. Zo ontstaat een warm palet van subtiele kleurnuances tussen de planken. Wie kiest voor natuur beuk, krijgt planken die elk dezelf- de tint hebben en een zachte teke- ning. Dit wordt een heel egale vloer. Bij het lamellendecor gaat het om planken, die zijn verdeeld in drie stroken; elke strook is weer verdeeld in verschillende lamellen. Lamellendecor is ook verkrijgbaar in de kleuren berk, kerselaar en es- doorn. Wie de voorkeur geeft aan eiken, kan kiezen uit eik tweeplank of Frans eiken rustiek. De eik tweeplank is in de lengte in twee stroken verdeeld. Een van de stro ken is halfweg nogmaals verdeeld. De lamellen verschillen van teke- ning en vertonen een lichte kleur- nuance, zodat een levendige vloer ontstaat. Het Uniclic laminaat is ijzersterk in gebruik. Het kan ei- genlijk overal tegen: van naald- hakken tot huishoudchemicalien, het krast niet en vlekt niet en is lichtecht. De producent geeft er zelfs tien jaar garantie op. Het kliklaminaat wordt verkocht in de betere woninginrichtingszaken en de parketvakhandel en kost rond de 65 gulden per vierkante meter. De collectie East West combineert oosterse motieven met westerse kleuren. Het inrichten van een kamer wordt een stuk makkelijker met op elkaar afgestemde collecties behang en gordijnen. Fabrikan- ten hebben al gemerkt dat Ne- derlanders het handig vinden, zo* n compleet concept. Ze gaan er dus mee door. Behangproducent Eijffinger heeft net weer een aantal nieu we, trendy collecties gepresen- teerd, die bestaan uit behang, be- hangranden, gordijnen en trans- paranten. Heel actueel is de col lectie 'East West', die inhaakt op de oosterse woontrend. Behang en gordijnen 'East West' hebben een oosters dessin, terwijl de kleuren westers zijn. Dat geeft een aparte combinatie, waarin oosterse weelde en wes terse eenvoud harmonieus sa- mengaan. De Engelse ontwerp- ster Gill Nono, die al eerder suc- cesvol was met behangcollec- ties, tekende voor het design van 'East West'. Het is er in vijf kleurgroepen: 'Raven' (geelJ zwarPnftf go9Hklebrige motie- veffi). MgrdllSt- (darkerrood in verschtllendc tinten, met goud), Delphinium (lila-blauw met zil- verkleurige motieven), Smoke (wit/grijs en biscuitkleur met zil- ver), en Corn (zachtgeel met me- taalkleur). Een andere nieuwe collectie van Eijffinger omvat slechts twee gordijnen, maar die zijn dan wel heel bijzonder: 'Fragile'. Het zijn zogenaamde 'ausbrenners', hetgeen betekent dat de stof ge- deeltelijk transparent is en .ge- deeitelijk dichtgeweven. Bij 'Fragile' zijn de bloemblaadjes gebleven, terwijl de stof erom- heen is 'weggebrand'. Daardoor lijken de blaadjes te zweven, het geen een heel bijzonder effect geeft. De dessins 'Fragile' zijn bovendien over de gehele hoogte opgebouwd. Een van de dessins toont aan de onderkant een veld vol bloemen en wordt daarboven steeds transparanter. Ze zijn uit- gevoerd in naturelkleur. De behang- en gordijnencollec- ties van Eijffinger zijn verkrijg baar bij verf- en behangspeciaal- zaken en bij woninginrichters. Dealeradressen zijn op te vragen via telefoonnummer 079- 3441244. Nieuwe vormen en nieuwe materi- alen geven de badkamer op het eind van de eeuw een heel ander aanzien. Opmerkelijk is de toepas- sing van hout in de badruimte, in combinatie met wit keramiek of marmer. Ook metaal en glas wor- den populair. Qua vormgeving maakt de overbekende hangende wastafel steeds vaker plaats voor de waskom, die dan wordt neerge- zet op een houten blad, een glas- plaat of metalen onderstel. Het Italiaanse merk Agape is een van de trendsetters in de wereld van badkamersanitair. Ook nu weer komt het merk met compleet nieuwe ideeen. Zoals de revolutio- naire wastafel Boxes, ontworpen door G.P. Benedini. Het is een rechthoekige marmeren bak, waar in de waterafvoer onopvallend plaatsvindt via een soort brieven- bus-opening. De bak hangt aan een houtkleurig wandelement, waarin de kraan is gemonteerd. Een andere opvallende wastafel is de Bacci, ontworpen door de in Milaan werkende Nederlander Jan Puylaert. Dit is een dubbele wasta fel met twee kranen, maar hij be- slaat uit slechts een langgerekte waskom met een afvoer. Het is vooral de fraaie vormgeving, waarmee de Bacci de aandacht trekt. Het praktische ervan is dat deze duo-wastafel al snel past: ok Boxes, derevolutionaire wastafel met een onopvallende afvoer in de vorm van een brievenbus-opening. (Foto: Gijs Frankenhuis). in een kleine badkamer, omdat er maar een afvoer nodig is. Wie deze bijzondere (kunststof) wastafel ziet zitten moet er wel een lieve duit voor over hebben: hij kost bijna vierduizend gulden. Overigens is de Boxes-wastafel niet veel goed- koper. Maar met deze producten haal je dan ook vernieuwend bad- kamer-design in huis. Een ander opvallend badkameront- werp is het programma Flat. Hierin worden hout en keramiek gecom- bineerd. De modeme waskom wordt hier geplaatst op een houten blad. Wie nog meer puur natuur wil, kan zelfs een waskom van hout kiezen. Ongetwijfeld is het ontwerp gei'n- spireerd op de antieke lampetkan, maar dan aangepast aan de moder- ne eisen. Voor verkoopadressen van deze supermoderne badkamerprogram- ma's belt u het Gijs Frankenhuis in Enschede: telefoon 053-4331390. Prijsontwikkeling per regio bestaande woningen t 1.000,- jni '97 t/m aug. '97 uni '98 t/m aug. '98 Yijsafwijking t.o.v. ted. totaal noord f 233 f 242 76% oost f 292 f 319 midden f 331 f 371 100% 116% west f 296 f 326 102% zuid Ned. tot. f 299 f 292,8 f 314 f 318,6 99% 100% Wit, camel en chocoladebruin: het palet van Kenia Camel. (Foto: Flexa). Kenia Camel is de naam van een nieuwe kleurlijn van het verfmerk Flexa. De collectie omVat vijf bruintinten, van bijna wit tot cho coladebruin. Volgens fabrikant Akzo passen deze tinten helemaal bij de huidige woontrends. De nieuwe bruinen worden toege- voegd aan de Couleur Locale serie. Dit zijn allemaal tinten die in be- paalde landstreken gevonden zijn: het geel uit Havana, de terrakleu- ren van Toscane, het blauw van Kreta en het groen uit het Amazo- ne-gebied. Bruin heeft de verffa- brikant dus gevonden in Kenia, op de zandvlaktes in de zinderende hitte en tijdens een safari in de wil- dernis. Warme camel-tinten vor men de basis, de accentkleur is chocoladebruin. De nieuwe kleur lijn vervangt trouwens het Nairobi Beige. Kenia Camel is verkrijgbaar in hoog- en zijdeglanslak, muurverf, structuurverf en effectverf. )e prijsontwikkeling heeft betrekking op de gemiddelde verkoopprijzen van be- taande woningen. Per woningtype en per plaats kan de ontwikkeling anders zijn. 1 jaar vaste rente Spaarhyp. Annui'teit Trad. Leven tationale hypotheek- farantie efiec opge opge efiec opge Geldverstrekker tieve geven geven tieve geven rente rente rente Geldverstrekker rente rente typotrust 4,66 4,5 4,3 Zwolsche Alg. 4,45 4,3 Iwolsche Alg. 4,76 4,6 4,3 Generali 4,62 4,5 UTO 4,80 4,7 4,7 Hooqe Huys 4,66 4,5 iooge Huys 4,87 4,7 4,5 AEGON 4,70 4,6 ivero 4,97 4,8 4,6 Delta Lloyd 4,71 4,6 Generali 4,97 4.8 4,5 Av6ro 4,76 4,6 "VF Hypotheken 4,97 4,8 4,6 FBTO 4,80 4,7 legon Hypoth. Bank 5,08 4,9 4,6 Zurich 4,87 4,7 Imersfoortse 5,08 4,9 4,9 Amersfoortse 4,91 4,8 )LG Hypotheken 3,08 4,9 4,7 Stad Rotterdam 4,95 4,75 )elta Lloyd 5,08 4,9 4,6 Levob 4,97 4,8 ipoorwegpensf. 5,08 4,9 4,7 Ohra 4,97 4,8 /SB bank 5,08 4,9 4,7 ROYAL 4,97 4,8 Yestland/Utrecht Hyp. 5,08 4,9 4,7 ZwitserLeven 4,97 4,8 louwfonds Hyp. 5,18 5,0 4,8 Nationale Ned. 5,02 4,9 Girektbank 5,18 S,0 4,8 AMEV 5,29 5,1 Yiesland Bank 5,18 5,0 4,8 Geldverstrekker Andere vormen opge geven rente 1NG Hypotheken 5,18 5,0 4,8 DM Hypotheekbank 5,18 5,0 4.8 jevob 5,18 5,0 5,0 ilNF Bank 3,18 5,0 4,8 Generali Spaartoekomst 4,5 Dhra 5,18 5,0 4,8 Hooge Huys Participatieplan 4,5 iOYAL 3,18 5,0 4,8 Hypotrust Spaartoekomst 4,5 itad Rotterdam 5,18 4.9 Delta Lloyd Beleggingspl. 4,6 Yoonfonds Hypoth. 5,18 5,0 4,8 Van Nierop Perspect. Hyp. 4,7 Iwitserleven 5,.18 5,0 4,8 Royal Future Hypotheekplan 5,1 IBP-hypotheken 5,29 5,1 4,9 ING Beleggershypotheek 5,2 IMEV 5,29 5,1 5,1 SNS Netto Lasten 5,7 tationale Ned. 5,40 5,2 S,1 Bouwf. (PGGM) Loonvast Krediethypotheken 6,8 varia bele rente INS bank 5,40 5,2 4,7 iBN-AMRO 5,49 5,3 5,1 5VB Bank 5,49 5,3 5,1 3WK-Bank 5,49 5,3 5,1 'ostbank 5,49 5,3 5,1 VSB Vermogenshypotheek 4,4 tABO Hypoth.Bank 5,49 8,3 5.1 Direktbank Doorloophyp. 4.7 NG Bank 3,61 5,4 5,2 Roparco 4,7 tederl.Hyp.Bank 5,61 5,4 5,3 SNS Rekening crt. hypoth. 6,0 londer garantie is de standaardhypotheekrente meestal 0,2% hoger. Voor ophypotheken gelden hogere opslagen. 5m een vergelijlring te kunnen maken is alleen het 5-iaarstarief vermeld. 'er geldgever zijn andere rentevastperioden mogelijk. 5e efiectieve rente is de opgegeven rente plus variabele elementen als ifsluitprovisie, afboekinystijastip aflossing e.d. Peildatum: 12 oktober 1998 DE HYPOTHEEK shop Bron: De Hypotheekshop Copyright NVM De Hypothec kahop Nederlandse Verenigjng van Makelaars in onroerende goederen NVM

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 17