Manchester en Londen 'a tale of two cities' P I 4 fi s *jm Noord-Engelseindustriestad bijna net zo hip als metropool aan de Theems M S Castlefield LONDEN/MANCHESTER - Een bruisende wereldstad, mondiaal een van de meest populaire bestemmingen voor een korte of lange stedentrip. Londen is de stad van de theaters op de Westend, de heerlijke pubs, het gevarieer- de winkelaanbod en natuurlijk Buckingham Palace, Traf algar Square en Big Ben. Londen kortom is the place to be, de steeds in beweging zijnde stad waar iedereen altijd naar terug wil omdat er nog zoveel meer te zien en te doen is. Een heel ander beeld kenmerkt het Noord-En- gels Manchester dat bij leken vooral bekend staat als een vuile industriestad in zwart-wit, die als het geluk heeft hooguit in positieve zin geassocieerd wordt met voetbal in het algemeen en Manchester United in het bijzonder. Dat beeld klopt nog maar heel gedeeltelijk. Manchester is drukdoende uit zijn as te herrijzen en een moderne swin- gende en trendy stad te worden, zonder daarbij de indu striele erfenis uit het oog te verliezen. De stad koestert het verleden; de industriele revolutie waarin Manchester een prominente rol speelde, is in de wijk Castlefield na- drukkelijk in gerenoveerde staat aanwezig. Maasstad stapte daarom in het vliegtuig voor een vergelijkend wa- renonderzoek en kwam zodoende tot een verhaal over twee steden of, om met Dickens te spreken, a tale of two cities. Portobello Road w v Northern Quarter V ®W '1 1 VAKAIXITIE Tekst en foto's: Maurice Heijnen Portobello Road, Londen. De kilometerslange straat is op marktdagen een bontgekleurde verzameling van kramen en winkels, waar soms nog echte koopjes te vinden zijn. Het centraal station van Manchester staat in de juiste verhouding tot de stad, net zoals stations als Liver pool Street en Victoria niet onder- doen Voor de grootsheid van Lon den. Manchester's Picaddilly Sta tion, waar de trein vanaf de lucht- haven binnenloopt, is bescheider. en ligt niidden in de stad; toeristen kunnen gemakkelijk te voet naar het centrum. Een karakteristieke taxi naar het hotel kan natuurlijk ook, maar dat is eigenlijk nauwe- lijks de moeite, want de binnenstad is hooguit vijf minuten rijden. En binnenstad in Manchester betekent ook echt binnenstad en niet zoals in Londen een van de vele centra zo als Covent Garden, Kensington, Castlefield, de arbeiderswijk uit het industriele verleden. Momenteel gaan oud en nieuw daar perfect sa- men. De stad heeft namelijk op tijd ingezien dat ook sobere dienstwo- ningen, gietijzeren spoorbruggen en het kanalenstelsel hun plaats in de geschiedenis waard zijn. En dus is vrijwel de hele wijk onder han- den genomen met behoud van het eigen gezicht. Arbeiders wonen er echter niet meer; Castlefield is nu een zeer gewilde woonplek voor de nieuwe rijken. Zij genieten er net als de toeristen van de vele facilitei- ten als een modern-ouderwets am- fitheater, terrassen en andere hore- cagelegenheden, het Museum of Science and Industry, hotels en het Northern Quarter, Manchester. Paradijs voor trendy shoppers. Regent Street of Piccadilly Circus. Manchester, kortom, is overzichte- lijk en daardoor makkelijk te ver- kennen, iets wat van Londen niet gezegd kan worden. Een bezoek aan Manchester kan het best begonnen worden bij de lokale Tourist Information aan de uitbouw van het stadhuis op St. Peter's Square. Daar geven baliemedewer- kers, interactieve computers en di verse brochures informatie over de stad en wijzen de weg naar de be- langrijkste bezienswaardigheden, waarvan bezoekers die langer dan een dag blijven er geen een hoeven te missen. Manchester toeristische hot spot is film- en televisiethemapark van de beroemde Granada Studios. In Castlefield lopen geen arbeiders meer met roet op hun gezicht of smeer op de kleren. Manchester mag dan nog wel kampen met dat wat vuile imago, deze wijk is in ie- der geval modern en net zo hip als de gegoede Londense buurten, waar de grote en kleine geschiede nis ook voor het oprapen ligt. Of het nu gaat over de rijke erfenis van het eens grote Britse wereldrijk of om het muzikale erfgoed van we- reldberoemde Beatles die aan de Londense Abbey Road nog wel eens een plaat op wilde nemen. Te- genwoordig is er weinig opzienba- rends meer te zien aan de betreffen- de studio, maar het pand trekt nog steeds duizenden bezoekers die delievende gelukzoekers heeft de naam van de straat een welhaast magische klank. Portobello Road oefent op hen dan ook een onweer- staanbare aantrekkingskracht uit vanwege de ongedwongen sfeer, vooral op marktdagen. Dan is in de kilometers lange straat in de bont gekleurde winkels en kramen wer- kelijk alles te koop; eerste en twee- dehandskleding, stripboeken, pla ten, sieraden, schoenen, trendy ac- cesoires en gewilde hebbedingetjes. Portobello Road is dan een grote mierenhoop van handelaren en ge- wone consumenten die allemaal op zoek zijn naar dat echte koopje, dat in veel gevallen nog daadwerkelijk wordt gevonden ook. Een keer per jaar is het in de wijk Notting Hill waar de straat in ligt, nog drukker: enigszins opgewonden voor de deur staan. Het zijn vooral gieche- lende Japanners, uiteraard gewa- pend met indrukwekkende came ra's en dikke vette viltstiften die de witte muren onderschrijven met ge- lukwensen aan het adres van The Fab Four. The Beatles zijn er al in geen jaren gesignaleerd, maar de fans blijven de iedere maand op- nieuw geschilderde witte muur voor de studio bevlekken. Van het muzikale Abbey Road is het niet ver naar het iets noordelij- ker gelegen swingende Portobello Road. Voor hippies en andere vre- in het laatste weekeinde van augustus als het be roemde carnival gehouden wordt. Dit festival is een soort kruising tussen het Rotterdamse Zomercarna- val en de Dance Parade, maar dan gekker en bonter; bizar in de overtreffende trap. Een soortgelijk hip winkel- en uitgaans- gebied is Camden Town, een paar kilo meter westelijker in noord-Londen. Ook hier we- melt het van de alternatie- ve winkels. Hier geen designer, wel veel vintage clothes, zoals tweede handskle- ding in chi- que Engels heet. Ook in Camden contraste- ren de ge- vels van de panden schril met el- kaar vanwe ge de enorme bonte verza meling kleu- ren waarmee de winke- liers zichzelf trachten te onderschei- den. Net als op Portobel lo Road doet altematief en underground Londen hier de inkopen. al is het publiek op de Camden Markets iets artistieker. Dat is ook duidelijk te merken in verschillende bars en pubs die stuk voor stuk kunstzinniger en met meer oog voor detail zijn ingericht. Daar ook kan het gevoel terug te zijn in Man chester zich makkelijk opdringen, al was het maar omdat Camden doorkruist wordt door smalle Cast- lefield-achtige kanalen. En langs het water waar dezelfde typische kanaalbootjes varen staan wegwij- zers die de vaarroute naar het hon- derden kilometers noordelijker ge legen Manchester aangeven.... Aangezien met een dergelijk schip de reis een beetje erg lang duurt, toch maar weer het vliegtuig geno men om eens te kijken of Manches ter ook dergelijke alternatieve win- kelcentra kent. 'Ja', luidt het ant- woord volmondig bij terugkeer in het kantoor van de Tourist Informa tion op St. Peters Square. „Daar- voor moet u naar het Northern Quarter," vertelt de vriendelijke baliemedewerkster vol trots, terwijl ze het gebied aanwijst op de kaart. Ze blijkt vol enthousiasme te kun nen vertellen over de revitalisering van het vervallen gebied en hoe de Mancunians de wijk nieuw elan ge ven. De Northern Quarter is heel lang een vergeten gebied gebleven, misschien een beetje te vergelijken met bijvoorbeeld Spangen of de Haagse Schilderswijk. Het is een oude centrumwijk die vergane glorie ademt, maar op sterven na dood is. Of in dit geval, was. Want als zoveel grote steden die pas in dit laatste decennia oog kregen voor kostbaar cul- tuurhistorisch en architectonisch erfgoed is ook Manchester zich net op tijd be- wust gewor- den van de fi- guurlijke rijkdom van de wijk en haar bewo- ners. De Northern Quarter was een pro- bleem- buurt, een achter- standsge- bied, maar wel een met potentie. Al was het al- leen maar vanwege de geogra- fische lig- ging, zo midden in de stad. Hoewel de slo- pers bij wijze van spre ken al aan de poort ston- den, beslo- ten langzaam maar zeker verschil lende mensen weer in de wijk te willen wonen. En dat waren men- sen met ideeen die het niet langer konden aanzien dat de wijk verder achterop raakte en dus kwamen zij met allerlei initiatieven om de wijk te verlevendigen. Toen ze vaste voet aan de grond kregen is ook het stadsbesuur ingestapt. Nu wordt de Northern Quarter naar voren ge- schoven - de wijk heeft zelfs een ei gen folder - als een van de Man chester meest bruisende gebieden waar het goed zaken doen is. En dan geen zaken als op Wall Street of het Amsterdamse Beursplein, maar zaken doen als in Camden Town of Portobello Road. Jonge ontwerpers vestigen zich nu naast trendy bars, platenzaken naast veel- kleurige moderne boetieks. Deze verzameling vaak jonge onderne- mers heeft elkaar nog het best ge vonden in de in zwang rakende be- drijfsverzamelgebouwen als The Coliseum, The Emporium en Af flecks Palace Arcade. De techno- muziek komt de bezoeker daar bij binnenkomst meteen tegemoet en zorgt eerder voor vervreemding dan herkenning. De inrichting van de bedrijfsgebouwen is gezellig chaotisch, alle soorten bedrijven zitten kriskras door elkaar heen, maar staan wel in directe verbin- Castlefield, Manchester. Ooit arbeiderswijk, nu toeristische 'hot spot' en woonplaats voor nieuwe rijken. Base Airlines onderhoudt vanaf Rotterdam Airport op werkdagen een directe verbinding met de Noord-Engelse stad Manchester. Voor meer informatie: 040 - 25715 50. Ook vliegt de VLM (tel. 010- 415 17 77) drie keer per dag op de Noord-Engelse stad. Londen wordt vanaf Rotterdam Airport aangedaan door de VLM, British Airways Express, (tel. 010 - 437 89 II) en KLM Cityhopper tel. 020 -4 747 747). Voor meer informatie over vakanties in Engeland in het algemeen en Londen en Manchester in het bijzonder, British Tourist Authority/ Brits verkeersbureau, Aurora Gebouw (5e), Stadhouderskade 2, 1054 ES Amsterdam, tel. 020 - 685 50 51. ■py. Covent Garden, Londen. Toeristisch en duur, maar wel gezellig met vele kleine winkeltjes, overdekte terrassen en live-entertainment. ding door smalle gangen kleine deurtjes en zelfs tunneltjes, waarin het leuk verdwalen is. Het geheel zorgt voor een organische sfeer van leven en laten leven in alle kleuren van de regenboog. Dit soort onder- nemingen zouden weleens trendset- tend kunnen zijn voor winkelen in de volgende eeuw. Het is dan ook niet zo vreemd dat momenteel in Rotterdam allerlei plannen gelan- ceerd worden om dergelijke voor- zieningen ook in Rotterdam te ope- nen. Het initiatief van de Posse-Tive Factory om een pakhuis aan de Sint Jobshaven een dergelijke bestem- ming te geven, is wat dat betreft het meest concreet. London, waarvoor zo veel mensen regelmatig de oversteek naar Al bion maken. Het is na dit vergelijkend warenon- derzoek moeilijk aan te geven waar toeristen het best naar toe kunnen gaan. Natuurlijk is Londen groter en is er meer te zien en te doen. Maar wie eens wat anders wil kan net zo goed op stedenreis naar Manchester gaan. Want naast de hier genoemde toeristische moge- lijkheden biedt de stad uiteraard nog veel meer, en dat zonder de enorme hoeveelheid buitenlandse bezoekers die de hoofdstad ken merkt. Manchester is wat dat betreft een stuk Engelser en dat moet voor de alternatieve reiziger een groot tuurlijk wel de plekken die je als toerist anders nooit zou vinden. Zulke dingen zullen in Londen minder snel gebeuren, temeer daar het leven daar een stuk sneller is en de inwoners zich vooral met zich zelf en de eigen ratrace bezighou- den. In Londen zul je het als bezoe ker veel meer zelf moeten doen. Dat hoeft overigens ook geen pro- bleem te zijn want in de metropool aan de Theems is het aanbod na tuurlijk schier oneindig. Zwerven door Camden Town kan zonder tij- dens het verblijf ook maar in de buurt te komen van het leuke - zij het toeristische - Covent Garden en koopjesjagen op Portobello Road kan zonder ook maar het minste 'Downtown' Londen. Shoppers met een goed gevulde beurs kunnen zich uitleven op Regent Street, Oxford Street en Piccadilly Circus. Aangrenzend aan het Northern Quarter, dat het best in te duiken is via Oldham Street dat uitkomt op het midden in het centrum gelegen stadspark Piccadilly Gardens, ligt het 'gewone' winkelgebied. Eigen lijk is de Noordwijk het sluitstiik van het winkelcentrum van Man chester dat begint bij de de Tourist Information en als een deken ge- drapeerd ligt rond het stadhuis. Het gebied is een waar shopper's para dise, met vele voetgangersprome- nades en vooral een enorme hoe veelheid gevarieerde winkels. Ie dereen die dus niet houdt van het alternatieve en bewust kiest voor het reguliere aanbod kan hier uitste- kend terecht, want het assortiment doet nauwelijks onder voor de win kels en warenhuizen als Harrods in pluspunt zijn. En dat terwijl er voor de bezoeker wel een enorm aanbod is ook qua bezienswaardigheden en uitgaansmogelijkheden. Genoemd als trendy plekken zijn al Castle field en The Northern Quarter, maar ook China Town (met de hoogste en rijkst gedecoreerde Chi nese Poort van Europa) en de Gay Village rond het Chorlton Bus Sta tion bieden voldoende ontspannen vertier. En wie 's avonds letterlijk en figuurlijk de weg kwijt raakt in het bruisende uitgaansleven dat al- leen in kwantiteit voor Londen on- derdoet, schiet gewoon de eerste de beste bargenoot aan. De kans is dan groot dat die de vragensteller op sleeptouw neemt naar zijn favoriete hang-outs in het Manchester van de Mancunians. En dat zijn dan na- idee te hebben dat er nog zoiets is als Soho of Kensington. Een echte conclusie over de overeenkomsten en verschillen tussen beide bruisen de steden is op deze plaats niet te maken. Te zeggen is wel dat Manchester vooral verrassend is en voor de mensen die een altematief zoeken voor de standaard stedentrip een echte aanrader. Wie echter nog nooit in Engeland of Londen ge- weest is, kan misschien beter eerst daar op verkenningstocht gaan. En dan is het helemaal niet erg dat de hierbovengenoemde alternatieve wijken worden overgeslagen omdat er voor het plakboek eerst foto's gemaakt moeten worden van Lei cester Square. Tower Bridge en Houses of Parliament. Chinatown, Manchester. De rijkst gedecoreerde Chinese poort van Europa.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 15