op'forn nil xo or thn 1? CBJ Vorstvrije kraan kan overal tegen Lekker zitten in meebewegende stoel JLs* Verkiezing kookgerei Verwarming wordt sieraad in badkamer ONROEREND GOED EN HYPOTHEEK INFORMATIE Onroerend goed informatie Hypotheek informatie NVM Maasstai) Huizenprijzen blijven stijgen De huizenprijzen blijven stijgen. Daaruit blijkt dat de Nederlandse consument nog steeds onvermin- derd vertrouwen heeft in de econo mic. Terecht, want de hypotheek- rente blijft laag en de beurskoersen zijn herstellende. De tweewekelijkse overzichten van de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) geven aan, dat de gemiddelde prijs van een Nederlandse koopwoning inmid- dels royaal boven de drie ton uit- komt. Afgelopen zomer was de ge middelde koopprijs nog 318.588 gulden, maar tussen juli en Septem ber steeg die prijs alweer naar 322.516 gulden. Goed nieuws voor iedere huiseigenaar. Zijn be- zit wordt almaar meer waard. De NVM-makelaars merken ook in het hele land dat de huizenkoper van tegenwoordig op zoek is naar kwaliteit. Men zoekt een ruim huis met diverse slaapkamers, comfort in de keuken en badkamer en een aardige tuin of anders zeker een royaal balkon. Ook wat de woon- omgeving betreft zijn de wensen in het algemeen heel duidelijk om- lijnd. De een wil rust en groen in de buurt, de ander zoekt een huis in de stad met winkels vlakbij, een derde wil een woning in een dorp dichtbij scholen. Voor de makelaars is het geen pro- bleem om zo'n woning-op-maat aan te bieden. Dankzij hun aan el- kaar gekoppelde computernetwer- ken weten de NVM-makelaars exact welke woningen in en buiten de regio te koop staan. Als zij de wensen kennen, selecteren zij snel het huis van uw dromen. Ook nieuwbouwplannen komen voor in de computerbestanden. Als de ideale woning gevonden is, beginnen de onderhandelingen over de prijs. De onafhankelijke inbreng van de NVM-makelaar kan daarbij belangrijke diensten bewijzen. Hij weet bijvoorbeeld dat de verkoper verplicht is even- tuele gebreken aan de woning te melden aan een potentiele koper. Als dat niet gebeurt, kan de koper later een gerechtelijke procedure De gemiddelde woning in Nederland kost inmiddels ruim drie ton. tegen de verkoper aanspannen. Maar het kan voorkomen dat de verkoper bepaalde zaken niet weet, zodat hij het ook niet kan melden. Daarom heeft de koper ook een on- derzoeksplicht. Hij moet zelf on- derzoeken of de woning in goede staat is. De NVM-makelaar kan dit onder- zoek eventueel voor de koper ver- richten. Omdat hij bouwkundig in- zicht heeft, kan hij rapporteren over eventuele verborgen gebre ken, maar ook over gemeentelijke bestemmingsplannen voor de om- geving. Bodemverontreiniging, geluids- en stankoverlast: hij con- troleert het allemaal, zodat de ko per later niet voor verrassingen staat. Wie zekerheid wil bij zo'n grote aankoop als een woning, kan dus het beste een makelaar meene- men. Makelaars kunnen bovendien goed adviseren over de benodigde hypo- theek. De NVM-makelaar beschikt over een computerprogramma, het Stappenplan, waarmee hij voor el- ke koper in elke situatie de juiste hypotheek kan selecteren. De uit- komsten en berekeningen krijgt de koper op papier mee, zodat hij thuis alles nog eens rustig kan be- kijken. Een buitenkraan is prettig en prak- tisch, maar heeft een nadeel: in de winter kan hij bevriezen, en dat kan flinke schade opleveren. De laatste tijd komen er echter steeds meer uitvindingen op de markt om dat euvel voor te blijven. Naast het vorstvrije lint, dat de waterleidin- gen warm houdt, is er nu ook een vorstvrije buitenkraan. Deze kraan van Gustavsberg is zo geconstru- eerd dat er bij gesloten stand geen water in de doorvoerpijp staat. Daardoor is bevriezen onmogelijk. Natuurlijk is bevriezen ook te voorkomen door de kraan op tijd af te tappen. Juist dat klusje wordt echter vaak vergeten. Ineens is het november en plotseling heeft het's nachts gevroren. Dan is het te laat om de buitenkraan nog te redden. De nieuwe vorstvrije kraan is zon- der enige actie toch altijd beveiligd tegen bevriezen. Een ander voordeel van deze nieu we buitenkraan is de beveiliging met een sleutel. Als de sleutel is verwijderd is de kraan niet meer te gebruiken. Daarmee is de kraan vandaalbestendig en wordt er nooit meer ongewenst water afgetapt. Vorstvrije kranen zijn er vier uit- voeringen, allemaal geschikt voor plaatsing in bestaande muren. Meer informatie over de kranen is verkrijgbaar bij Sanitair Techniek Rosmalen, telefoon 073-5219110. De vorstvrije buitenkraan met sleutel: dubbel beveiligd. (Foto: Gustavsberg). Een nieuwe manier van zitten: dit is model Gravity, een stoel waarin je kan slapen, werken, tv-kijken, lezen of schommelen. De stoel gaat met je mee. Hij beweegt van bijna horizontaal tot actief rechtop. (Foto: Stokke). Wie nog steeds op zoek is naar die ene ideale fauteuil, zou de bewegende stoelen van het Noorse merk Stokke eens moe- ten proberen. Bewegende stoe len, inderdaad. Het zijn fauteuils waar je er niet stil op kan zitten. En dat is ook niet de bedoeling. Mensen zitten van nature niet lang stil, en deze stoelen volgen voortdurend hun bewegingen. De Noor Peter Opsvik is de ont- werper van de fauteuils. Hij meent dat de bestaande stoelen de mensen passief maken, en zocht daarvoor een alternatief. Zijn uitgangspunt: ontspanning is niet hetzelfde als 'ontbreken van spanning'. Zonder enige spanning vallen mensen in slaap. Dan is een bed meer van toepas- sing dan een stoel. Volgens Op svik zou een fauteuil juist een goed evenwicht moeten bieden tussen spanning en ontspanning. Volgens hem is een afwisseling van actie en rust pas echt ont- spannend. Daarom ontwierp hij stoelen, waarin mensen voortdu rend maar toch bijna ongemerkt van houding veranderen. De Stokke-stoelen hebben allemaal een houten onderstel, meestal voorzien van twee sledes, waar- door de stoel al direct mobiel wordt. Veel stoelen hebben ook scheenbeen-steunen en een nek- steun, om tot een natuurlijke zit- houding te komen. Een ander verhaal is de werkkruk Move. Het is een eenvoudig 'zadel' op een poot, maar door de schotel- vormige voet beweegt hij voort durend met het lichaam mee. Wie op deze kruk zit heeft volle- dige bewegingsvrijheid en juist dat is volgens de ontwerper be- langrijk om ontspannen te blij ven. Stokke heeft momenteel een ruime collectie van dit soort stoelen. Daar hoort ook een aan- tal kindermeubelen bij. De Tripp Trapp bijvoorbeeld, een al wat oudere kinderstoel die op ingeni- euze wijze met het kind mee- groeit. Hoe kleiner het kind, hoe hoger het zitgedeelte wordt vast- gezet. Voor de kleinsten is de stoel uitgerust met een veilig- heidsbeugeltje. Later kunnen zo- wel het zitgedeelte als het voe- tenplankje steeds iets lager wor- den gezet, maar altijd op een hoogte waardoor het kind goed en in een natuurlijke houding aan tafel kan zitten. De Stokke zitmeubelen zijn te koop bij dealers in het hele land. In Rotterdam alleen al zijn er vijf adressen, waarvan De Kleine Kapitein op de Meent en de Val- hal in Woonmall Alexandrium de hele collectie in huis hebben. Ook in Vlaardingen is een dealer gevestigd. Voor adressen: tele foon 013-5368137. Dit blauwe Stoves-fornuis heeft een achtpits-gaskookplaat, waarbij een aparte grillplaat wordt geleverd, die over twee branders wordt geplaatst. Verder bevat het fornuis een conventionele oven (rechtsboven), een electrische grill (linksboven), een heteluchtoven (linksonder) en een opbergvak. Prijs: rond de vierduizend gulden. (Foto: Boretti). Een mooi fornuis met bijna profes- sionele mogelijkheden is de droom van menig kookliefhebber. Im- mers, als koken de hobby is, is het fomuis het gereedschap. Zo'n kookhobbyi'st zal smullen van de fornuizen van het Italiaanse merk Boretti. De apparatuur is top en het design is fraai en exclusief. Toch zijn ze bereikbaar voor de particu- lier. Leuk is dat er enorm veel keuze is bij Boretti. Eigenlijk kan iedereen zijn eigen fomuis samenstellen, met verschillende gasbranders, wokbrander, vispanbrander, in- bouwbarbecue, inbouwgrill of in- bouwfriteuse: kies maar uit, alles kan. Om van de ovens maar te zwijgen, die zijn er eveneens met heel veel functies. Dan het uiterlijk: het fomuis kan worden uitgevoerd in roestvrij- staal, maar ook in groen, wit, zwart of blauw, met klassieke messing handgrepen of moderne chromen knoppen, met een ronde patrijs- poort in de ovendeur, een gewoon rechthoekig raam of een toogdeur. Boretti heeft inbouw-fomuizen, maar ook vrijstaande modellen, van 60 cm. breed, 90 cm. of zelfs 150 cm. Een aparte onderdeel van het merk wordt gevormd door de Stoves: extra brede fomuizen met ovendeuren zonder raampje, maar dan wel twee of drie verschillende ovens naast en onder elkaar. Een compleet Boretti-fomuis kost gauw drieduizend gulden. De exacte prijs hangt echter enorm af van de uitvoering. Veel verschil lende modellen zijn te zien bij de dealers. Nog tot en met december kan het publiek meedoen aan de jaarlijkse verkiezing van het Kookgerei van het Jaar. De Vereniging Het Kookgilde heeft al drie producten genomi- neerd voor deze bekroning. In zeventig winkels in Nederland liggen verkiezingskaarten klaar, waarmee iedereen zijn srem kan uitbrengen. Genomineerd zijn de Click- koekenpannen van Fissler, de messenserie Classic van Wiist- hof Dreizack en de pannenserie Eva-Trio. Deze drie producten zijn al door de kenners van het Kookgilde beoordeeld op hun praktische gebruiksmogelijkhe- den, kwaliteit, vormgeving, in- novatie en materiaalgebruik. De Click-koekenpannen heb ben als bijzonderheid een in- klapbare handgreep. de messen zijn uit een stuk gesmeed en de design-pannen van Eva Trio vallen op door hun fraai design en multifunctionele gebruiks- mogelijkheden. De stemkaarten liggen klaar in de winkels waar het betere kookgerei wordt verkocht. Daar staan ook informatiezuilen. Half februari wordt bekend ge- maakt wel product de verkie zing heeft gewonnen. Badkamerradiatoren zijn niet alleen praktisch, maar vooral ook mooi om te zien. Dit is model Yucca, een echte blikvanger. (Foto: Zehnder). Verwarming is belangrijk in de badkamer, maar in een mooie badkamer mag de radiator geen ontsierend element zijn. Dat hoeft ook niet meer, want de badkamerradiatoren van tegen woordig zijn er in heel veel mo dellen en kleuren. Er is er altijd wel een die past. Sommige modellen zijn zo mooi dat ze zelfs een prominen- te plaats verdienen. Zoals de Yucca van het merk Zehnder. Door zijn aparte vorm is deze radiator een echte blikvanger, die bovendien praktisch is om dat er gemakkelijk veel hand- doeken overheen gehangen kunnen worden. De hele fami- lie kan dan genieten van een voorverwarmde handdoek na het bad. De Yucca is in allerlei kleuren leverbaar, van frisgroen tot helrood. Een ander model waar Zehnder furore mee maakt is de Uno- therm. Deze heeft verticale ver- warmingsbuizen, met een apar te handdoekdrager. Het handige van dit model is dat deze ook als scheidingswand kan worden gebruikt. In dat geval wordt hij uitgerust met een voetkonsole. Ook voor onder een schuine wand is een passende Uno- therm. Succesvol is verder het model Arcus, dat bestaat uit rondlo- pende ronde, horizontale bui- zen op een vlakke achterplaat. Die achterplaat, die de techniek verbergt, kan eventueel worden uitgevoerd met een motief dat past bij de rest van de badka mer. Alle radiatoren van Zehnder zijn uitgerust met een elektro- patroon en onzichtbare ka- beldoorvoer. Dat betekent dat de radiatoren elektrisch verwar- men. Maar veel modellen wer ken in het stookseizoen ook over de centrale verwarming. De elektrische verwarming is te gebruiken als de cv-ketel, in de zomer, is uitgeschakeld. Informatie over dealeradressen is verkrijgbaar bij Zehnder Ne derland B.V. in Amersfoort, een 100 dochteronderneming van het Zwitserse Zehnder A.G., telefoon 033-455 68 68. Prijsontwikkeling per regio bestaande woningen x f 1.000,- jni '97 t/m aug. '97 jni '98 t/m aug. '98 rijsafwijking t.o.v. led. totaal )e prijsontwikkeling heeft betrekking op de gemiddelde verkoopprijzen van be- taande woningen. Per woningtype en per plaats kan de ontwikkelrng anders zijn. noord oost midden west zuid Ned. tot. {233 f 292 f 331 f 296 f 299 f 292,8 f 242 f 319 f 371 f 326 f 314 1318,6 76% 100% 116% 102% 99% 100% jaar vaste rente Spaarhyp. Annulteit Trad. Leven tationale hypotheek- jarantie eflec opge- opge- eflec opge- Deldverstrekker tieve geven geven tieve geven rente rente rente Geldverstrekker rente rente typo trust 4,66 4,5 4,3 Zwolsche Alq. 4,45 4,3 Iwolsche Alq. 4,76 4,6 4,3 General! 4,62 4,5 UTO 4,80 4,7 4,7 Hooqe Huys 4,66 4,5 looge Huys 4,87 4,7 4,5 AEGON 4,70 4,6 Ivdro 4,97 4,8 4,6 Delta Lloyd 4,71 4,6 Denerali 4,97 4,8 4,5 Av6ro 4,76 4,6 "VF Hypotheken 4,97 4,8 4,6 FBTO 4,80 4,7 leqon Hypoth. Bank 5,08 4,9 4,6 Zurich 4,87 4,7 Imersfoortse 5,08 4,9 4,9 Amersfoortse 4,91 4,8 1LG Hypotheken 5,08 4,9 4,7 Stad Rotterdam 4,95 4,75 Delta Lloyd 5,08 4,9 4,6 Levob 4,97 4,8 Ipoorweqpensf. 5,08 4,9 4,7 Ohra 4,97 4,8 /SB bank 5,08 4,9 4,7 ROYAL 4,97 4,8 Vestland/Utrecht Hyp. 5,08 4,9 4,7 ZwitserLeven 4,97 4,8 louwfonds Hyp. 5,18 5,0 4,8 Nahonale Ned. 5,02 4,9 Direktbank 5,18 5,0 4,8 AMEV 5,29 5,1 'nesland Bank 5,18 5,0 4,8 Geldverstrekker Andere vormen opge- geven rente tNG Hypotheken 5,18 5,0 4,8 DM Hypotheekbank 5,18 S,0 4,8 .evob 5,18 5,0 5,0 dNFBank 5,18 5,0 4,8 Generali Spaartoekomst 4,5 Dhra 5,18 5,0 4,8 Hooge Huys Participatieplan 4,5 tOYAL 5,18 5,0 4,8 Hypotrust Spaartoekomst 4,5 itad Rotterdam 5,18 4,9 Delta Lloyd Beleqqingspl. 4,6 Yoonfonds Hypoth. 5,18 5,0 4,8 Van Nierop Perspect. Hyp. 4,7 Iwitserleven 5,18 5,0 4,8 Royal Future Hypotheekplan 5,1 IBP-hypotheken 5,29 S,1 4,9 ING Beleggershypotheek 5,2 \MEV 5,29 5,1 5,1 SNS Netto Lasten 5,7 Rationale Ned. 5,40 5,2 5,1 Bouwi, (PGGM) Loonvast Erediethypotheken 6,8 varia bele rente iNSbank 5,40 5,2 4,7 1BN-AMRO 5,49 5,3 5,1 DVB Bank 5,49 5,3 5,1 DWK-Bank 5,49 5,3 5,1 'ostbank 5,49 5,3 5,1 VSB Vermoqenshypotheek 4,4 IABO Hypoth.Bank 5,49 5,3 5,1 Direktbank Doorloophyp. 4,7 NG Bank 5,61 5,4 5,2 Roparco 4,7 4ederl.Hyp.Bank 5,61 5,4 5,3 SNS Rekening crt. hypoth. 6,0 '.onder garantie is de standaardhypotheekrente meestal 0,2% hoger. Voor pslagen. in is alleen het S-iaa 'er geldgever zijn andere rentevastperioden mogelijk. ophypotheken gelden hogere op'slagen. Dm een vergelijking te kunnen maken is alleen het S-jaarstarief vermeld. De eflectieve rente is de ifsluitprovisie, afbookmystijastip aflossing e.d. Peildaturn: 12 oktober 1998 rven rente plus variabele elementen als P* HYPOTHEEK shop Bron: De Hypotheekshop Copyright NVM De Hypothe^tahop Nederlandse Verertigjng van Makelaars In onroerende goederen NVM

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 15