Losliggende kleedjes en snoertjes oorzaak van veel leed 80-plussers Kunstenaars worden voor het eerst betrokken bij uitwisseling A <s r4 Spo flits X J MaasposT A-nivedi Lezing Film HVS Unicef Project Opvallend Veilig van start in Groenoord Nieuw initiatief in het kader van partnerstedenconferentie Nominaties Schiedamse sportprijzen bekend gemaakt IJssilpqsY WaalposT 55-Plis weekbladen FREELANCE CORRESPONDENT m/v MaasstaD MaasposT De SCHAKiL Arma springt in de prijzen Chris Koopmans bowlt bijna perfecte game Boksschool De Haan biedt ook ontspanning MaasstaD weekbladen is een combinatie van huis-aan- huisbladen in de „provincie" Rotterdam en verschijnt wekeliiks in een oplage van 16.000 exemplaren. MaasstaD weekbladen wordt uitgegeven door Rotterdams Dagblad b.v.. Het verspreidingsgebied van MaasstaD weekbladen bestrijkt de deelgemeenten van Rotterdam en de Schiec Hoogvliet, De redactie in Schiedam, zoekt: vooralgemene berichtgeving in Schiedam. Vereisten: - perfecte kennis van de Nederlandse taal - goede algemene ontwikkeling - enige journalistieke ervaring Voor telefonische informatie over deze functie kan men zich wenden tot telefoonnummer 010-4736543 Schriftelijke reaches kunnen gericht worden aan Redactie MaasposT, Postbus 373, 3100 A J in Schiedam Wotnsdag 11 november 1998 xq56 SCIIEDAM - Amivedi regi strar! gevonden en vermis- te cierm en brengt vinder en eigeiaar met elkaar in contactVoor meer info: 471 18 57. Vermist 26/10: Zvart/witte kater, ge- castreerd.tatoeage in oor, wit- te snoet, 'oetjes, zwarte vlek naast neu. rode halsband en bel, omge'ing Dwarsstraat. 29/10: Doker cyperse kater, gecastreeri, 7/8 jaar, omge- ving Westekade. 31/10: Kaer cypers, gecas- treerd. witti buik, bef, voetjes, 11 jaar. Nickey, omgeving Oosterstraa 26/10: Rooi/witte gecastreer- de kater, wt in snoet, bef, 4 witte voetje, omgeving Ha- gastraat. Gevonden 29/10: Dwegkonijn, zwarte bek, verder rain, beige, om geving Nieu/e Maasstraat. 29/10: Zwrte kater, 4/5 maanden, Rotterdamsedijk beneden (ovrleden). 29/10: Cypes met wit, gecas- treerd, witte raag, witte buik. circa 3 jaar,bruin plekje bij neus, gevonen Nolenslaan. 30/10: Lapjspoes, veel wit, circa 4 jaar,;inds 3 maanden aangelopen,gevonden Nieu we Maasstrat. SCHDEDAI - In diensten centrum D Vier Molens is donderdagl2 november een Iingerievetoop. Aanvang: 12.00 uur.iVie trek heeft in een kop kffie kan zondag 15 novemer van 11.00 tot 13.00 uur erecht in De Vier Molens. D toegang is gratis. Aansluited (van 13.30 tot 16.15 uul is in hetzelfde dienstencntrum een con- taetmiddg. Ook hier is de toegang ratis. In De Vier Molens isondag 15 novem ber van 3.30 tot 16.30 uur een the-unsant met DJ Le on. De toegangsprijs be- draagt 02,-. Biljartliefheb- bers wcden maandag 16 novembr op hun wenken bedient net een biljarttoer- nooi in ienstencentrum De Woudhek. Het toernooi be- gint on 13.30 uur, toegang is grati: In De Vier Molens is dinsog 17 november van 10.00 tt 12.00 uur een kof- fie-inlop. De toegangsprijs bedragt een gulden. In De Vier INolens wordt dinsdag 17 noember van 18.00 tot 20.00 iur gebiljart. Deelne- mers betalen fl. 6,- per maan. Woensdag 18 no vembr is er in De Vier Mo lens en ouderenbiljarttoer- nooi.let toernooi duurt van 09.3( tot 16.00 uur. Bingliefbebbers kunnen woesdag 18 november te- recb in De Vier Molens. Er wort bingo gespeeld van 13.3 tot 16.00 uur. Deelne- me» betaien 0. 7,- voor zes rotten. Dames die willen bilirten kunnen elke wonsdag van 18.00 tot 22)0 uur terecht in De Vier Miens. Deelname kost fl. 6, per maand. SCHIEDAM - Ter gelegen- bid van de heropening van let Haags Gemeentemuse- tm organiseert de Neder- fendse Vereniging voor Hdsvrouwen dinsdag 17 no- venber een lezing over de arhitect van dat museum Httdrik Petrus Berlage (1S6-1934). Het Haags Ge- mentemuseum aan de Stdhouderslaan was zijn laaste ontwerp. De lezing worit gegeven door me- vroiw drs. C. Haldar in de Mapalia Deikerk, Albarda- strat 67 in Schiedam. Aan- vanj is 10.15 uur. Voor de lede: van de NNVH is de toegng vrij, niet-leden be- taleifl.5,-. SCHEDAM - De Histori- sche Vereniging Schiedam houd woensdag 18 novem ber oor haar leden een filmarond in de Francois HaveSchmidtzaal van het kerkpbouw van de Vrijzin- nige Geloofsgemeenschap aan d Westvest 92. Via een groot beeldscherm wordt een crietal films vertoond die net medewerking van het (emeentearchief zijn overgzet op video: Oud- Schieiam, Nederlands Fa- brikat en een Wilton Fijen- oord jmrnaalfilm. Aanvang 20.00 iur. SCHEDAM - In de biblio- theekian het Stadserf zijn wensharten te koop van Unice, het kinderfonds van de Vrenigde Naties. De Unice kaartverkoop vindt plaatstp dinsdag 24 novem ber erdinsdag 1,8,15 en 22 decenoer van '13.00 tot 16.30 iur. SCHIEDAM - Rondslingerende pantoffels, losliggende snoer tjes, wegschuivende kleedjes..., zomaar wat kleine dingen die al heel wat valongelukken op hun naam hebben staan. De Stich- ting Consument en Veiligheid toonde een aantal jaar geleden al aan dat met een beetje extra aan- dacht voor de woonomgeving veel ongelukken in huis voorko- men zouden kunnen worden. Reden voor de GGD om in sa- menwerking met een groot aan tal andere organisaties de veilig heid in en om het huis van senio- reneensgrondigonderde loep te nemen. In Schiedam is gekozen voor onderzoek in Groenoord. Simpelweg omdat hier relatief gezien een groot aantal zelfstan- dige 80-plussers woont. Een ongeluk zit in een klein hoek- je. Of je nu acht of tachtig bent. De gevolgen zijn voor de bejaarde brekebeen dikwijls echtereen stuk erger. De kans op langdurig en ernstig letsel is groter en boven- dien komt het zelfstandig functio- neren vaak voor langere tijd in het gedrang. Voorzichtigheid is bij deze groep meer dan bij wie dan ook geboden. Lastig wordt het echter als je zelf niet ziet welke valkuilen de zo vertrouwde woon omgeving herbergt. En ook dit is nu vaak het geval bij oudere bewo- ners. Meubeltjes staan vaak al ja- ren op eenzelfde plek, snoertjes liggen vaak al evenlang onveilig langs de plinten. De vrijwilligers die door de GGD zijn opgeleid om veiligheidsbezoekjes af te leggen zijn gespecialiseerd in het traceren van onveilige situaties. Met een speciale checklist wordt de wo- ning van a tot z doorgelopen en na- tuurlijk wordt alles op papier vast- gelegd. De oudere bewoner kan Project/eider N. Dijkstra met wat simpele aanpassingen waarmee 80-plussers beter uit de VOeten kunnen. Foto Roger van der Kraan aan de hand hiervan besluiten of hij wat aan onveilige situaties in het huis wil doen, door Wie hij hier iets aan wil laten doen en of hij daar eventueel ondersteuning bij kan gebruiken door externe fond- sen of regelingen. „Het gaat bij dit project dus duide- lijk om meer dan losliggende mat- jes en dat soort dingen", legt pro- jectleider N. Dijkstra van de GGD Nieuwe Waterweg Noord uit. „Natuurlijk wordt er tijdens de huisbezoeken gekeken naar hoe het in de huizen zelf zit, maar ook het gedrag van de bewoners, het gevoel van veiligheid en een aan tal regelingen hebben we mee ge- nomen. Sommige aanpassingen, zoals bijvoorbeeld een beugel bij het bad of een verhoogde toiletpot. zijn aan te vragen bij het ROG. De vrij williger zal dus altijd even vra gen of de betreffende bewoner er prijs op stelt dat de Stadswinkel. waar alle gegevens uiteindelijk te- rechtkomen. hem of haar bijvoor beeld een aanvraagformulier van het ROG toestuurt. En andere aan passingen in huis kunnen natuur- lijk worden gedaan door een zoon of dochter, maar misschien wil men liever dat de klussendienst even langskomt. Ook die contac- ten legt de vrijwilliger dan." Niet iedereen zal echterdirect voor grote aanpassingen komen te staan. Dijkstra verwacht dat een behoorlijk aantal 80-plussers in Groenoord al geholpen zal zijn met wat tips.,In de Thuiszorgwin- kel is bijvoorbeeld een antislip- matje voor het dienblad te koop zodat de kopjes wat steviger ko men te staan of een afgietdeksel waarmee het afgieten van kokend water minder moeite kost. Dat zijn dingen van een gulden of vijftien. maar veel mensen zullen er enorm mee geholpen zijn. Misschien is het wel een leuke kadotip voor als men 81 wordt." In de folder die bij de 80-plussers na het bezoek van de vrijwilliger achterblijft zijn nog wat handig- heidjes opgenomen. Zoals omge- bogen deurkrukken waar je niet met je mouw achter blijft hangen. Ook wordt het nut van voldoende opbergruimte besproken. „Veel senioren verhuizen op een bepaald moment naar een kleiner huis, waar ze minder ruimte, minder op bergruimte. maar wel nog enorm veel spullen hebben. Dat moet toch ergens worden gelaten'ver- duidelijkt Dijkstra. Naarverwach- ting zal vijftig tot zeventig procent van de aangeschreven tachtig- plussers in Groenoord de komen- de maanden worden bezocht. Der- tig tot vijftig procent vindt een vei- ligheidsbezoek dus kennelijk overbodig. Een percentage waar Dijkstra mee heeft leren leven. „Je zult nooit iedereen kunnen over- tuigen van het nut, maar reeel ge zien is een percentage van vijftig tot zeventig procent mooi. De er- varing is wel dat veel ouderen het toch prettig vinden dat er iemand bij ze op bezoek komt, het thema spreekt aan. En natuurlijk mag je het sociale aspect ook niet verge- ten. De meeste bezoekjes begin- nen en eindigen toch met koffie hoor." Het project 'Opvallend Veilig' gaat donderdag 19 november offi- cieel van start in dienstencentrum De Woudhoek om 13.30 uur. KARIN VAN DER KNAAP w v camp dat een van de spilpunten vormt als het gaat om de jongeren- activiteiten in partnerstadverband. De voertaal tijdens de conferenties is Engels. De tolken die ingehuurd zijn voor het Duits, Frans, Italiaans en Spaans, tolken uit en naar het Engels. De technische installatie en het honorarium van de tolken kan bekostigd worden met subsi- die uit Brussel. Het resterende be- drag, ongeveer zeventig duizend gulden, wordt geftnancierd door de gemeente Schiedam. Schiedam investeert in haar stedenband die ook op Europees niveau als uniek wordt ervaren. De initiatieven op het gebied van jongerenuitwisse- lingen van de zes partnersteden worden namelijk komende week beloond met de Etoile d'Or, een prijs die toegekend wordt door de Europese Commissie en op don derdag 12 november in het Itali- aanse Ferrara uitgereikt wordt. Marcel Houtkamp (D66) en Jan Brouwer, medewerker van bureau Communicatie en Externe Betrek- kingen zullen de prijs in Italie in ontvangst nemen. ANITA BEUER TURNEN - Twee teams van de Schiedamse turnvereniging Arma hebben onlangs deelgenomen aan regionale springwedstrijden van de KNGB. Reeds in dit stadium van het seizoen bleken de jonge Arma-turnsters in een goede vorm te steken. In de categorie tot en met 12 jaar behaalde Ar ma eerste prijzen op de onderdelen lange mat, mini-trampoline en kast met mini-trampoline. De Schiedamse meisjes van 16 jaar en ouder lieten de teller van eerste prijzen verder oplopen tot vijf. Zij sprongen winnend op de lange mat en de mini-trampoline. BOWLING - Chris Koopmans uitkomend voor de Schiedamse bowling- club Musis Sacrum heeft afgelopen weekeinde het internationale Knijn- toernooi op haar naam geschreven. In Amsterdam wist zij 2060 pins om- ver te werpen, ruimschoots voldoende om nummer twee Jacqueline de Jong uit Spijkenisse te verslaan. Bij de mannen won Vlaardinger Remco Verboon. Hij kwam tot een totaal van 3090 pins. Het toernooi werd gekenmerkt door hoge scores. Zo was Chris Koopmans heel dicht bij een perfecte game van 300 pins. De bowlster uit De Lier miste in een van haar games uit de series deze hoogst haalbare score op maar twee pins na. BOKSEN - Met het instellen van wekelijkse clubdiners heeft de Schie damse boksschool De Haan een oude gewoonte in ere hersteld. Deze eet- gelegenheid op zaterdagavond is een manier om ook de partners van bok- sende leden te betrekken bij het verenigingsleven. Als een soort compen- satie voor de avonden dat de boksende leden van huis zijn om te trainen. Ter extra ontspanning kan er tijdens de diner-avonden ook gebruik wor den gemaakt van een poolbiljart en een dartbord. Natascha van Gurp werd genomineerd omdat zij als 15-jarige judoka ook al ereprijzen bij de senioren behaalde. Archieffoto Roger van der Kraan SCHIEDAM - De lokale sportpers heeft zich gisteren, dinsdag 10 no vember, gebogen over de lijst met Schiedamse sportkampioenen die vrijdag 20 november door de Dienst Sport en Recreatie worden gehuldigd. Ondanks dat deze lijst dit keer wat korter was dan voor- gaande jaren, kon na afloop van de bijeenkomst een representatieve voordracht van kandidaten voor de traditionele sportprijzen worden opgemaakt. Dit jaar zullen tijdens het sportgala een drietal ereprijzen worden uitgereikt. De inmiddels vertrouwde prijzen voor de meest verdienstelijke sportman/vrouw en voor de sportploeg van het jaar. Nieuw is de prijs voor de vrijwilli ger van het jaar. Voor elke vereni ging een mooie mogelijkheid om eens een of meerdere van hun stille werkers in het zonnetje te zetten. Een mogelijkheid waar echter tot verbazing van de verzamelde sportjournalisten nog niet in over- weldigende mate gebruik van ge maakt is. Voor de titel sportploeg van het jaar werden een viertal kansheb- bers naar voren geschoven. Schaakvereniging Het Zwarte Paard dat in 1998 doorstootte naar de promotieklasse, het bowling- team van Musis Sacrum dat het Nederlands kampioenschap in de nationale dames trio league pro- longeerde, de heren-handballers van Ventura die districtsbe- kerkampioen werden en voetbal- vereniging VVK dat via de nacom- petitie promoveerde naar de twee- de klasse. Individueel werden vijf spotters genomineerd. Cricketer Luuk van Troost die tijdens het Europees kampioenschap de uitblinker was in het nationale team. Jurjen En- gelsman die tijdens het Wereld- kampioenschap voor sporters met een handicap een Europees record zwom en vier podiumplaatsen bij elkaar sprokkelde, Willem Koning die op 67-jarige leeftijd in zijn klasse Nederlands kampioen mara thon werd, Natascha van Gurp die als 15-jarige judoka in haar ge- wichtscategorie ook bij de kampi- oenschappen voor senioren al ere prijzen behaalde en Marjolein Jon- gepier die op de klassieke waterski opnieuw haar al zeer lijvige palma res verder uitbreidde met nationaal en internationaal aansprekende re- sultaten. De definitieve winnaars en/of win- naressen krijgen hun prijzen uitge reikt tijdens het sportgala. Een gala dat ook dit jaar weer rijkelijk opge- sierd zal worden met sportdemon- straties, show en muziek. In het programma is onder meer een plaatsje ingeruimd voor Nathalie Frankis die als taekwondo-wereld- kampioene een demonstratie Breek Testen zal geven, voor Rob van der Marel die als sterkste man van Schiedam zijn niet geringe krachten zal tonen en voor de groep Unifun die op eenwielfiet- sen de meest halsbrekende toeren uit zullen halen. De avond in sporthal Groenoord begint om 20.00 uur. Toegang al- leen op vertoon van een gratis en- treekaart. Deze kaarten kunnen be- steld worden bij de Dienst Sport en Recreatie, (010) 246 55 06. Na af loop is Frans Ekel zo sportief om zijn discotheek tot in de late uurtjes te laten dreunen. NORBERT VERINGMEIER SCHIEDAM - Tussen de veertig en vijftig gasten uit Neath, Es- slingen, Vienne, Udine, Velenje en Albacete brengen eind no vember een bezoek aan Schie dam in het kader van de part nerstedenconferentie. Het is de tweede keer dat Schiedam de gastheer is van dit jaarlijkse treffen. Een nieuw initiatief van de confe- rentie is het uitnodigen van kunste naars uit de verschillende partner steden om deel te nemen aan een workshop. Karin Bakker, beleids- medewerker cultuur, Frits Klop- pers, beeldend kunstenaar, en Julia Snikkers, medewerker van de Ar- totheek Schiedam, hebben een pro gramma samengesteld voor een culturele uitwisseling. De Schie damse kunstenaars die aan de door de provincie gestelde criteria vol- doen, werden een paar weken gele den aangeschreven met de vraag of ze gei'nteresseerd waren in deelna me aan de workshop. Drie kunste naars van de lijst met ongeveer vijftien namen hebben hierop ge- reageerd. Twee van hen zagen er toch van af omdat ze niet de hele week beschikbaar waren. Wel be- schikbaar en bereid tegen een be- scheiden vergoeding aan de work shop deel te nemen is Yvon Koop- man. Zij is vaker betrokken ge- weest bij internationale ontmoetin- gen, projecten binnen het kader van culturele manifestaties en offi- ciele presentaties. Naar aanleiding hiervan vroeg een aantal mensen Bakker om uitleg. Haar reactie: „Er waren zo weinig aanmeldin- gen dat we geen keuze hoefden te maken. Ik vind het wel goed dat Koopman meedoet omdat zij uit ervaring weet hoe ze zo'n work shop moet aanpakken. Ze is en- thousiast, kan met haar ideeen goed op situaties inspelen en de groep leiden als het nodig is." Vanuit de partnersteden is met meer enthousiasme gereageerd. Uit iedere officiele partnerstad - Albacete maakt nog niet officieel deel uit van de kring - komt een kunstenaar: John Howes uit Neath, Rosy Albrecht uit Esslingen, Silvia Collaviona uit Udine en Natasa Tajnik uit Velenje. Uit Vienne komt in ieder geval ook een kun stenaar, maar de naam is nog niet officieel bekend. Deze groep kun stenaars zal van maandag 23 no vember tot zaterdag 28 november in het Novotel verblijven en in de artotheek aan het Bachplein aan de slag gaan. Het fenomeen 'artotheek' is voDr de deelnemend kunstenaars nieuw en interessant om kennis mee te maken. Snikkers: „Alleen in Duitsland zijn er instellingen waar grafteken geleend kunnen worden, maar verder bestaat zoiets als een kunstuitleen in geen enkel ander land." Het idee is tijdens de work shop gezamenlijk tot het ontwerp De artotheek: een onbekend fenomeen in het buitenland. Foto Roger van der Kraan van een windroos te komen. De werkgroep heeft hiervoor gekozen omdat een windroos een symbo- lisch thema is dat veel mogelijkhe- den kan bieden. „De afstanden en richtingen van Schiedam tot de partnersteden kunnen daarin wor den gevisualiseerd, alsmede ande re, voor de kunstenaar belangrijke zaken met betrekking tot zijn stad." Bakker over het ontwerp: „Het is natuurlijk afwachten of een groep gezamenlijk tot iets concreets kan komen. Zet een groep Nederlandse kunstenaars bij elkaar en het is ook afwachten hoe de samenwerking verloopt. In eerste instantie werkt iedere deelnemer zijn eigen ideeen uit en daarna wordt er gekeken of deze ideeen in elkaar te passen zijn." Als het de groep lukt om tot een gezamenlijk ontwerp te ko men, dan zal dit op de slotdag van de conferentie gepresenteerd wor den in de hal van het Stadskantoor. Tijdens deze week worden ver schillende mensen uitgenodigd om naar de artotheek te komen. Burge- meester R. Scheeres heeft al toege- zegd deel te zullen nemen aan een lunch in de artotheek en enkele Schiedamse kunstenaars zijn uitge nodigd om langs te komen. Naast het gezamenlijk werken aan een ontwerp, zullen de deelnemers een aantal kunstinstellingen in de regio bezoeken waaronder het Stedelijk Museum Schiedam. Museum Boy- mans van Beuningen, Witte de With en het Nationaal Foto Insti- tuut. De conferentie begint met een in- formele bijeenkomst in het Novo tel. Vrijdag worden de gasten in Schiedam rondgeleid en zaterdag 28 november staat een plenaire vergadering op het programma. Tijdens deze bijeenkomst worden de uitwisselingsactiviteiten van het afgelopen jaar geevalueerd en plannen voor de toekomst ge- smeed. Parallel aan deze partnersteden conferentie vindt er een jongeren- conferentie plaats. Deze bijeen komst zal bijgewoond worden door beleidsmedewerkers die zich bezig houden met jongerenwerk. Van maandag 23 tot en met zater dag 28 november is in de Stads winkel een tentoonstelling te be- zichtigen die gewijd is aan Euro- camp 1998 dat gehouden werd in Esslingen. De tentoonstelling, is sa mengesteld door negen Schiedam se jongeren die de afgelopen zo- mer hun vakantie daar vierden sa- men met leeftijdgenoten uit de an dere partnerlanden. Tijdens de conferentie zullen nieuwe plannen gemaakt worden voor het Euro- MaasstaD OmllQC<an'^A riAmAAM^AM M A mm I_1 o oL^ 1

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 19