Molenmunt vindt gretig aftrek bij Jan Huisstede flits Gezellig bridgen met pa, ma, opa of oma De SchakeL Gevonden bij Amivedi Shortfuse in Podium WVV zoekt vrijwilligers Proeverij bij Hosman Koor bij Anneiies Commissie heeft problemen met 'blokkendoos' Verzamelaars-items in trek bij Schiedammers Stadswinkel eenjaaroud Stuur sportnieuws naarde Maaspost Zootje Gevellengte Warm lopen Judoka Jan Akerboom tweede in Belgie Gratis trainen met Zwarte Piet Schiedams kampioenschap zonder SWSMC Dit is wel de juiste gymzaal Wintercross in Maassluis 'Marjolien' bewierookt door haar coach Frank en vrije Korenbeurs-spelers winnen Forse nederlaag Hermes-vrouwen Woensdag 18 november 1998 xq56 SCHIEDAM - Amivedi regi- streert gevonden en vermis- te dieren en brengt vinder en eigenaar met elkaar in contact Voor meer infor- matie over onderstaande dieren kan er gebeld worden met de afdeling Schiedam, tel. 471 18 57. Gevonden 05/11rood/cypers poesje met witte bef en voetjes, ongeveer drie maanden, Burg, van Haarenlaan. 10/11: lapjespoes met witte onderkant, 's-Gravelandse- weg bij Coca Colafabriek (he- laas overleden). 10/11gecastreerde kater, blauw tegen zwart aan, Brauwweg 's Gravelandse- polder (helaas overleden). 10/11: lapjespoes, donker ge- zicht met cr6me vlekjes, witte bef en voetjes, anderhalf jaar, Bachplein Groenoord. 08/11: zwart poesje van drie maanden, Rotterdamsedijk. 09/11: oude gecastreerde ka ter met paar witte haren op borst, Pendrechtsestraat Gor- zen (helaas overleden). 07/11: dalmatier teefje van tien maanden met slipketting, Hargapark. Vermist 05/11: Lichtblauwe parkiet, Akkerpad. 05/11grote rode gecastreerde kater met dikke staart, licht groen bandje, kin tot buik wit, witte voetjes, Hogebanweg. SCHIEDAM -De band Shortfuse is in 1995 opge- richt door vier ervaren mu- zikanten. Zangeres Simone Mesman (ex-Manic Station) heeft een bijzondere stemen is in de pers wel Nederlands beste rock-zangeres ge- noemd. Slag- en sologitarist Ronnie Roelofsen (ex- Steamers) is bij de kenners bekend om zijn sensationele spel, gebaseerd op rock- grootmeesters uit de seven ties. De band treedt zater- dag 21 november op in cafe Podium aan de Lange Ha ven. Aanvang is 22.00 uur, toegang is gratis. Donder- dag 26 november wordt er in Podium een Black en blues sessie gehouden. Het duo Dick Noordijk en Kees van Krugten treedt op. Aan vang 22.00 uur, toegang gratis. WATERWEG - De Werk- groep Voorlichting Versla- ving (WVV) zoekt nieuwe medewerkers. Samen met GGD Nieuwe Waterweg Noord, scholen en politie heeft de WVV een lesmetho- de ontwikkeld rond het the- ma verslavingspreventie voor groep 8 van het basis- onderwijs. In zes lessen wor den de kinderen bewust ge- maakt van vooral groeps- druk en groepsbei'nvloeding. Doel van de lessen is de kin deren te helpen een bewuste keuze te maken en de weer- baarheid tegen groepsdruk te vergroten. Van de zes les sen geeft de leerkracht er vijf. Een vrijwilliger van de WVV geeft samen met een adoptie-agent de gastles. De belangstelling voor dit pro ject is zo groot dat de WVV dringend behoeft heeft aan nieuwe vrijwilligers. Van de vrijwilligers wordt verwacht dat zij de maandeiijkse ver- gadering bijwonen en dat zij minimaal een dagdeel per maand beschikbaar zijn voor het geven van lessen. Belangstellenden kunnen contact opnemen met de WVV, tel. 470 65 61 (Schie- dam/Vlaardingen SCHIEDAM - Een novem ber was de dag dat Hosman Freres (Bistrot Auberge) een jaar bestond (althans, in haar 'nieuwe stijl'), Ter ge- legenheid hiervan organi- seert het Schiedamse restau rant aanstaande zondag 22 november een grote proeve- ry van hapjes. De proeverij wordt muzikaal opgeluis- terd door Trio Greef. De ontvangst is van 16.00 tot 20.00 uur. De prijs bedraagt fl. 69,50, exclusief drankjes. SCHIEDAM - Muziek- school Anneiies gaat van start met een koor. De be- doeling is dat er elke don- derdagavond van 19.30 tot 21.00 uur wordt gerepeteerd in het pand aan de Oude Maasstraat. De kosten zijn fl. 17,50 per maand. Er wordt gestart als vijftien mensen zich hebben inge- schreven. Een kijkje in de keuken van het Land van Belofte SCHIEDAM - Het moet de schakel worden tussen het Stadserfplein en de binnenstad: het Land van Belofte. Stadswo- ningen met atelierruimte, ap- partementen, corridorwonin- gen, een binnenpark en een uit- nodigend plein: eind 2000/ be gin 2001 moet de herinnering aan het Hemaplein definitief uit het collectieve geheugen zijn ge- wist. Alle sferen rondom het ge- bied, oud en nieuw, moeten in het uiteindelijke resultaat terug te vinden zijn. Afgelopen maan- dag presenteerde aannemer Mabon de actuele stand van za- ken in de commissie Ruimtelij- ke Ordening, Verkeer en Ver- voer. Het plan van Mabon voorziet in een combinatie van wonen en werken, moderne en klassieke bouw in een rechthoekige vorm met in het midden een binnen park. Grappig zijn de geveltjes die vooral aan de zijde van de binnenstad terugkomen. Aan de kant van het Broersvest, dus te- genover het Stadskantoor, oogt het ontwerp wat moderner. Hoger ook, zes lagen, waardoor het zich kan handhaven ten opzichte van het grote Stadserfcomplex en wat wegheeft van Schiedamse pak- huizen. Sommige commissiele- den vroegen zich echter af of het echt wel zes lagen hoog moet worden. Dat is toch wel erg hoog. Het is niet al te hoog hoor, zei ar chitect Van der Ven, het blijft zo een knipoog naar de binnenstad. Arcades worden vanaf het Stad serfplein doorgetrokken naar de overkant. Onder de woningen kan onder- gronds worden geparkeerd. Ver- der komt er een fietsenstalling met ruimte voor een klein winkel- tje. De commerciele ruimte komt aan de kant van het Broersvest en aan het plein: allemaal gevestigd op de begane grond. Ondernemers zijn inmiddels al benaderd, waaronder een groot- winkelbedrijf dat van plan is zich te gaan vestigen op het Land van Belofte, evenals een bank, een makelaar en een restaurant. Na- men werden er niet genoemd. Op zich ziet het schetsontwerp er best aardig uit, vond E. O. Wes- tenberg (PvdA) na de presentatie. Maar dat geveltje zus, dat gevel- tje zo: Westenberg vond het een 'beetje samengeraapt zootje' zon- der dat overigens lelijk te bedoe- len. Alsof we wat normaal ge- sproken in honderd jaar is ge- Het Land van Belofte nieuwe stijl, zoals het werd gepresenteerd in de commissievergadering. Foto Roger van der Kraan groeid door sloop en bouw, nu in een keer wordt neergezet' zei Westenberg. Een vormgeving die passend is bij de historische binnenstad, vond G. H. van den Akker (D66) echter. Op twee punten is het plan sinds de laatste presentatie aan de com missie Ruimtelijke Ordening ver- anderd. De gevellengte aan de Broersveldkant wordt wat langer gemaakt waardoor het beter aan- sluit bij de Lange Kerkstraat, lichtte architect Van der Ven toe die het plan samen met Kuiper Oosterheert Wubben heeft ont wikkeld. Meer moeite hadden de commis- sieleden met het idee van Van der Ven om op het pleingedeelte op de hoek van het Broersveld een losstaand vierkant gebouw te in- troduceren, een idee dat grappig Het Hemaplein dan wel Land van Belofte wacht al jaren op een geschikte invulling. Foto Roger van der Kraan genoeg al eerder is opgeworpen door beeldend kunstenaar Henk Ovink. De architecten willen met het vierkante gebouw het plein meer bij de rest van het Land van Belofte betrekken. Hierdoor zou het wat informeler worden. Van den Akker had daar haar twijfels over. Een gezellig plein, dat wil Van den Akker, met een groene invulling en een fontein. En of dat blok daartoe kan bijdragen Maar Van der Ven zei over het idee van de groene invulling dat een plein een plein is, en niet een park. Je moet daar niet iets daar tussenin willen maken: ,,Dat is twee keer niks", aldus de architect die Van den Akker er wel opwees dat het plein hoge bomen krijgt. E. D. van Collenburg (WD) vroeg zich af of de samenhang met het Stadserfplein door het blok niet wordt verstoord. Die sa menhang was toch juist de bedoe- ling? En R. Oosthof (Gemeente- belangen) heeft er alleen vrede mee als het blok een soort mu- ziektempel wordt. Eind 1999 wordt de spa in de grond gezet, waarbij we eerder moeten gaan denken aan 31 de- cember dan aan 1 december. De verkoop van de huizen start in het voorjaar/zomer van het volgend jaar. JALMAR TEUNISSEN SCHIEDAM - Nog even en dan kan de kap weer terug op de mo- len. Het zal niet langer dan een paar maanden duren, eer de wie- ken van de eens totaal door brand verwoeste Walvisch weer draaien als vanouds. Menig Schiedammer was begaan met het lot van De Walvisch, die im- mers de trots van de jeneverstad was. Maar niet alleen Schiedam mers hebben zich ingespand. Jan Huisstede komt uit IJsselmonde, maar hij is zeker niet minder ge- motiveerd dan een Schiedammer om de molen te helpen waar hij kan. Huisstede staat met een kraam in De Nieuwe Passage, waar hij in verschillende soorten en voor ver- schillende bedragen Molenmunten verkoopt. De Molenmunten-actie werd een tijdje geleden ingesteld om de restauratie van De Walvisch te bekostigen. Het was de bedoe- ling dat de winkeliers zouden hel pen om de munt in roulatie te krij- gen zodat het een gangbaar betaal- middel in Schiedam zou worden. Ondertussen blijkt dat dat niet echt een geslaagd idee was. ,,De winke liers brengen de munten naar de bank, dus daarom verkopen we de munten nu rechtstreeks aan het pu- bliek en dat gaat hartstikke goed. Sommige munten zijn zelfs al uit- verkocht", vertelt men bij de Mo- lenstichting. Huisstedes betrokkenheid komt voort uit het feit dat dochter Janet Huisstede (actie-comite 'Red De Walvisch') hem benaderde om een handje te helpen. „Ik doe het ei- genlijk voor mijn dochter, maar ik vind het ook hartstikke leuk, hoor. Ik heb zelf ook verschillende mo lenmunten. Vind ik mooi, zeker voor later." Hij is niet de enige die de Molen munten op waarde weet te schat- ten. Zo heeft Huisstede ook sets verkocht van vijf zilveren munten SCHIEDAM MO saw m Jan Huisstede heeft veel bekijks met zijn 'muntenkraam' in winkelcentrum De Nieuwe Passage. Foto Roger van der Kraan voor fl. 299,-, maar deze zijn al niet meer verkrijgbaar. Maar niet al leen de luxe sets gaah goed. Ook die van fl. 32,50 gaan als warme broodjes over de toonbank. „Voor- al bedrijven vinden die interessant, he. Als relatie-geschenk. Zeker die distileerderijen vinden zo'n ge- schenk, waarop hun eigen naam staat het einde. Is natuurlijk me- teen goede reclame, he?" Maar niet alleen bedrijven laten weten gei'nteresseerd te zijn in de Molenmunten. Het zijn juist vooral de particulieren die warm lopen voor de munten. De organisatie re- kent toch wel op 20.000 gulden die de munten-actie moet opbrengen voor de restauratie van De Wal visch, die in totaal zo'n 3,5 miljoen gulden kost. „De losse penningen kosten fl. 5,- per stuk en die zijn zeker heel po- pulair. Er zijn natuurlijk vijf ver schillende, te weten met de vijf molens van Schiedam erop. Je hoort heel vaak, dat mensen die munten kopen als herinnering voor het nageslacht. Schiedammers zijn terecht trots op hun molens. Het zijn de grootste molens ter wereld en Schiedammers gaan daar prat op, hoor!" De verkoop van de Molenmunten in De Nieuwe Passage gaat door tot 1 januari 1999. Dus ook in ver- band met de feestdagen, verwacht Huisstede nog een fikse verkoop. En als reactie op de publiciteit, die de IJsselmonder krijgt omdat hij als vrijwilliger achter de kraam staat. „Als er een stukje in de krant heeft gestaan, heb ik altijd veel aanspraak achter de kraam. Men- sen vinden dat leuk en komen me- teen naar me toe, zo van: we heb ben het gezien en we hebben het gelezen. Dat vind ik eigenlijk wel hartstikke leuk, ja", gniffelt Huis stede bescheiden. MONIQUE SIEMSEN SCHIEDAM - Wethouder A. Reijnhout heeft dinsdag 17 no vember de 54.000e bezoeker van de Stadswinkel feestelijk onthaald. Die dag was het ook precies een jaar geleden dat de Stadswinkel feestelijk werd geopend. In 1995 werd het idee geboren om verschillende gemeentelijke loket- ten te integreren in een zogenaam- de 'Stadswinkel'. De bedoeling was om de Schiedammers een zo compleet mogelijk pakket van ge meentelijke producten en diensten aan te bieden onder het motto 'alle informatie op een locatie'. Voor- heen waren deze producten en diensten nogal eens verspreid over verschillende locaties. Door een en ander te concentreren worden de burgers op een efficientere en ef- fectievere manier geholpen. Ook het persoonlijk contact met mede werkers van de Stadswinkel draagt bij aan de klantvriendelijkheid van de gemeentelijke organisatie. In de Stadswinkel zijn balies on- dergebracht van publiekszaken, de sector Zorg en Welzijn, de sector Bouwen, Wonen en Milieu en het gemeentelijk informatiepunt. De Stadswinkel is geopend van 08.00 tot 17.00 uur en op donderdag- avond tot 20.00 uur. JUDO - Jan Akerboom, judoka van het Schiedamse sportinstituut Peter Lagerwaard heeft onlangs een tweede plaats behaald in een sterk bezet Belgisch A-toernooi. Akerboom uitkomend in de klasse tot 73 kilogram won in Evergem tot in de finale al zijn partijen met een vol punt. In de fi nale bleek zijn Belgische opponent net iets te sterk voor de judoka die ook uitkomt voorde Zuid-Hollandse selectie. KORFBAL - De Schiedamse vereniging ssc Harga biedt potentiele leden de mogelijkheid voordelig kennis te maken met het korfbal. Wie zich op dinsdagavond van 18.00 tot 19.00 uur meldt voor de wekelijkse training in de sporthal Margriet mag de eerste drie keer gratis meedoen. Dinsdag avond 24 november is een uitgelezen moment om van deze aanbieding ge- bruik te maken. Dan zullen namelijk, geheel conform de tijd van het jaar, een aantal Zwarte Pieten zich mengen met de korfballers. Greet Veer van ssc Harga: „Dat moet je komen zien en meemaken!" VOETB AL - Als het aan de organisatie van het Schiedams voetbalkampi- oenschap ligt, komt het toernooi volgend jaar in nagenoeg ongewijzigde vorm terug. Ondanks kritiek van enkele deelnemende clubs hebben zij er- voor gekozen de zevende editie van het toernooi opnieuw in de eerste we- ken van augustus te organiseren. Volgens de organiserende commissie kunnen de voetbalverenigingen op die manier de wedstrijden van het lo- kale kampioenschap prima gebruiken in hun oefenprogramma. SWSMC heeft echter om die reden al laten weten niet te zullen deelne- men. Het zou volgens de ambitieuze eersteklasser juist niet passen in hun voorbereiding. Binnenkort zal blijken hoe de andere verenigingen daar- over denken. Op 14 november moeten namelijk de inschrijfformulieren van de voetbalclubs die willen deelnemen binnen zijn. Op twee punten is de commissie wel voornemens het draaiboek te wijzi- gen. Ten eerste zullen de poules volgend jaar niet meer door loting wor den ingedeeld maar op basis van de resultaten in de competitie. En ten tweede wil de commissie in overleg met de KNVB zoeken naar een ande re manier om in het toernooi opgelopen gele en rode kaarten te bestraffen. In deze sportzaal zal in de nabije toekomst worden getafeltennist. Foto Roger van der Kraan TAFELTENNIS - In de vorige editie van de Maaspost stond een artikel over de mogelijke verhuizing van de Schiedamse tafeltennisverenigingen naar een gymzaal aan de Dr. Kuyperlaan. Bij dit verhaal werd per abuis een foto geplaatst van een andere dan de bedoelde sportzaal aan Dr. Kuy perlaan. Voor de goede orde, de hierboven afgebeelde gymzaal is door de gemeente Schiedam uitverkoren zaal die moet uitgroeien tot de nieuwe ta- feltennislokatie. ATLETIEK - De Maassluisse atletiekvereniging Waterweg organiseert zondag 22 november een van haar wintercrosslopen. Nabij het clubge- bouw aan de Merellaan in Maassluis zijn veldlopen uitgezet over 3,6 en 9 kilometer. De drie kilometer lange cross start om 11.00 uur, de overige twee afstanden om 11.10 uur. Namens av Waterweg geeft Hans Bourquin, (010) 5916323 desgevraagd aanvullende informatie. WATERS KIEN - Maijolein Jongepier als succesvol waterskister genomi- neerd voor de Sportprijs van Schiedam die vrijdag in de Groenoordhal zal worden uitgereikt. baart ook in Amerika nog steeds opzien. De Schiedam se die aan de Northeast Louisiana University een studie combineert met haar sportcarriere, werd onlangs met NLU-universiteitsteam nationaal kampioen. NLU-coach Bill Bagley is nogal te spreken over het aandeel dat Jongepier had in het winnen van deze pretentieuze universtiteitstitel. Bagley in een brief aan de ouders van Maijolein Jongepier: „It is only fit ting and right to acknowledge the individual accomplishment of Maijolien as a team member as well as the tremendous feat of the team as a wjiole in winning the 20th Anniversary National Championship." Vrij vertaald be- tekent dit dat Bagley de individuele prestatie van 'Maijolien', naast het optreden van het team als geheel, van doorslaggevend belang vond bij het behalen van het kampioenschap. Bagley vervolgt zijn lofzang met te zeg- gen dat hij het een voorrecht en een eer vindt om met Marjolein Jongepiir te werken. TAFELTENNIS - Voor zowel de heren als de dames van de Schiedamse tafeltennisvereniging De Korenbeurs staat er in de najaarscompetitie niets meer op het spel. Na een reeks verliespartijen is het eerste herenteam in middels kansloos voor promotie. Aan de andere kant kunnen de Schie damse tafeltennissers dit naseizoen niet meer degraderen en derhalve frank en vrij hun laatste competitiewedstrijden afwerken. Het ontbreken van druk op de ketel resulteerde het afgelopen weekeinde in een afgete- kende overwinning tegen Red Stars. In Venray werden de 'Stars' met 2-8 van tafel geveegd.Het eerste damesteam dat degradatie uit de eerste divi- sie niet meer kan ontlopen, was het afgelopen weekeinde vrij maar verloor vorige week met 7-3 van Swift. VROUWEN VOETB AL - Gehavend door afwezigheid van vijf basis- speelsters en het na 20 minuten geblesseerd uitvallen van keepster Lies- beth Rijsdijk heeft het eerste vrouwenteam van Hermes DVS haar hoge positie in de 4e klasse B te grabbel gegooid. Tegen nummer zes van de ranglijst Gouderak leed de nummer twee een forse 2-11 nederlaag. On danks deze verliespartij behouden de Schiedamse vrouwen hun tweede plaats. Zij weten zich nu echter op de huid gezeten door nummer drie RVC'33 en met de wedstrijd tegen koploper sc Duivesteyn 2 in het ver- schiet is dat een weinig geruststellende gedachte. SCHIEDAM - ..Bridgen voor kinderen staat nog letterlijk in de kinder- schoenen", vertelt Belia Nijland, secretaris van het district Vlaardingen en omstreken van de Nederlandse bridgebond. ,,Met meer dan 100.000 spelende leden is bridge al heel populair bij volwassenen. Onze inzet is er nu op gericht dat dit ook bij de jeugd gebeurd." Het organiseren van een Generatietoernooi is een van de instrumenten die het bondsdistrict daar- voor wil gebruiken. Bij een dergelijk toernooi is het de bedoeling dat jeug- dige bridgers samenspelen met een oudere partner. Bij voorkeur de vader, moeder, opa of oma van de jeugdspeler. Afhankelijk van dc leeftijd van het jongste deel van het duo wordt minibridge of gewoon bridge gespeeld. Zaterdagmiddag 21 november wordt in de bridgesocieteit aan de West- frankenlandsestraat 11 in Schiedam het Generatietoernooi van het district Vlaardingen en omstreken gehouden. De kaartmiddag die om 13.30 uur begint, geldt meteen als districtskampioenschap. Voor de winnende kop- pels zijn er om die reden een aantal prijzen te verdienen. Nijland: „Dit prestatieve element staat echter niet voorop. Het moet vooral leuk, ont- spannend en gezellig zijn." De inschrijving voor het Generatietoernooi is inmiddels gesloten. Maar Belia Nijland nodigt in bridge gei'nteresseerde kinderen vanaf ongeveer negen tot vijftien jaar uit om eens een kijkje te komen nemen. „Dit toernooi is voor hen bij uitstek geschikt om eens de sfeer van het bridge te proeven." SPORT - Sportverenigingen en individuele sporters uit het Waterweggebied worden op- geroepen persberichten, club- bladen, agenda's, etc. te stu- ren naar de sportredactie van de Maaspost. Het adres daarvoor luidt: Postbus 373, 3100 AJ Schie dam. Het kantoor, gevestigd aan de Over de Vesten 3 in Schie dam. is ook te bereiken via de telefax, (010) 473 15 89.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 13