Informatie overwinters Bergen J Fantasie Rijkebuurt BERGEN OP ZOOM - Lekker weg in eigen land, het kan nog altijd uitstekend. Ondanks het feit dat Nederland een ongekend hoge bevolkingsdichtheid heeft zijn er nog steeds idyllische streken en pitorreske plaatsen te vinden, zoals bijvoorbeeld Bergen op Zoom, waar het verleden gekoesterd wordt. De stad op de grens van Brabant en Zeeland afficheert zichzelf als Markiezenstad en is trots op de rijke geschiedenis, die vrijwel letterlijk op straat ligt. Bergen op Zoom beschikt over onge- veer zeshonderd monumenten, waarvan er maar liefst twee- honderd daadwerkelijk op de rijksmonumentelijst staan. Zo veel bezienswaardigheden nodigen uit tot een stadswandeling, die Maasstad niet geheel toevallig deed op de dag dat onder de grote rivieren het carnaval officieel van start ging. Op de elfde van de elfde stapten fotograaf en verslaggever zo de zeer plaat selijke folklore in en vielen tijdens die vastenavond van de ene in de andere verbazing. TEKST: MAURICE HEIJNEN FOTO'S: DICK SLUIJTER Agge maar leut et in't Krabbegat Het middeleeuwse stadhuis van Bergen op Zoom op de Grote Markt. BERGEN OP ZOOM - Hoewel een bezoek aan Bergen op Zoom zeker ook in de zomer een aanrader is, doet de plaatse- lijke VVV haar uiterste best om ook in de wintermaanden toe- risten naar de stad te halen. Zo gaan de stadswandelingen op afspraak gewoon door, zijn sommige monumenten i ook buiten het seizoen te be- zichtigen en zal er in samenwerking met de plaatselijke Rota- ry Club een heuse ijs- baan op de grote markt gebouwd worden, die sa- men met een koek en zo- pie tent, een oud-Hollandse poffertjeskraam en een draaimolen voor winter- se taferelen onder de Peperbus moet zorgen. De vierhonderd- vijftig vierkante meter grote ijs- baan, die aangelegd wordt om een immense kerstboom met sierverlichting zal open zijn van 12 december tot 3 januari. Twee uur schaatsen kost afhan- kelijk van de plaats waar het toegangsbewijs gekocht wordt 11.5.- (in de horeca) en fl.6,- aan de kassa van de baan zelf. Wie per ongeluk zonder schaatsen komt, kan deze huren aan de baan. Om extra be- kendheid te geven aan de ijsbaan en de stad heeft de VVV samen met het nieu- we hotel de Bour- gondier een speci- J].. aal arrangement M samengesteld. Voor fl. 115,- per persoon behelst dat een overnachting, een welkomstdrankje, een glas gliihwein, twee toeganskaarten voor de ijsbaan en twee toegangskaarten voor het Markie- zenhof. De aan- bieding is geldig op 19 en 20 december en op 26 en 27 de cember 1998. Voor meer informatie kan con tact opgenomen worden met de VVV Bergen op Zoom, Beurs- plein 7, 4611 JG Bergen op Zoom, tel. 0164 - 26 60 00, E- mail: bozvvv@concepts.nl De middeleeuwse stadspoort, beter bekend onder de naam Onzelievevrouwepoort gezien vanuit de gelijknamige straat. De Prins geeft op de elfde van de elfde om elf over elfbij de geit het officiele startschot voor de viering van de Vastenavond. was. Tegenwoordig is de Gevan- genpoort in gebruik als aardewerk- museum. Het gezicht van Bergen op Zoom wordt niet alleen bepaald door de vele monumenten, maar zeker ook door de karakteristieke pleinen, straten en steegjes, die bezoekers met een beetje fantasie zo terug plaatsen in de middeleeuwen. Vooral ook omdat de laatste jaren veel aandacht is besteed aan de re- novatie van oude huizen en zelfs het opnieuw aanleggen van ouder- wetse bestrating. Sommige winke- liers met gevoel voor historie pro- beren zoveel mogelijk hun gevels in originele staat te houden, ook als dat soms ten koste gaat van com- mercieel gewin. De panden zijn vaak mooi geschilderd in pastel- Meneer Wesseling is een bekend gezicht in Bergen op Zoom. Hij richtte 53 jaar geleden de stichtirrj Vastenavond op en staat nog altijd voorazn bij de viering. pand dichtgemaakt en konden de inwoners nagenoeg zelf in hun eer- ste levensbehoeften voorzien; ooit waren zelfs een bakkerij en een bierbrouwerij gevestigd rond de binnenplaats achter de hoofdin- gang. Nu zijn dergelijke onderne- mingen verdwenen en heerst er een serene rust die past bij de nieuwe museumfunctie van het pand. Het Markiezenhof, dat aan het begin van de achttiende eeuw nog een classistische face-lift kreeg van de toenmalige bewoner markies Fran cois de la Tour d'Auvergne, her- bergt nu naast schitterende adellij- ke stijlkamers en historisch Bergs aardewerk een door liefhebbers zeer gewaarde kermiscollectie, die aan de hand van werkende minita- turen, originele onderdelen van draaimolens en luchtschommels, schilderijen en prenten een beeld schetst van kermisvermaak uit he- den en verleden. Vanaf het Markiezenhof gaat de wandeling vervolgens via de Moe- regrebstraat, die haar naam dankt aan de vroegere waterweg waar- over voornamelijk veen werdt ver- voerd, naar de eerder genoemde haven. Zoals gezegd is deze inmid- dels gedempt, maar de schitterende oude herenhuizen, waar vroeger de rijke handelaren woonden, laten toch nog iets van het verleden her- leven. Dat hier het welgesteldere deel van de stad woonde, komt nog heel grappig tot uiting in de naam van de straat die terugleidt naar de binnenstad: de Rijkebuurtstraat. Deze komt uit op de Noordsingel ter hoogte van de Lievevrouwe- poort, die ook bekend staat als de Gevangenpoort. Deze westelijke stadsingang staat te boek als het oudste monument van Bergen en stamt uit de eerste helft van de veertiende eeuw, uit de tijd dat de stad een verdedigingswal liet bou- wen. Gezien vanuit de Rijkebuurt straat vallen vooral de twee grote zware en eingszins lompe torens op, compleet met schietgaten voor kruisboogschutters. Vanuit de Lie- vevrouwe straat heeft de poort dankzij de reehthoekige en gede- tailleerdere toren een veel elegan- ter aangezicht. Nadat aan het einde van de vijftiende eeuw ook het ha- venkwartier ommuurd werd ver- loor de Lievevrouwenpoort haar functie als stadsingang. Een nieu we bestemming was snel gevon- den. De poort werd gevangenis, waaruit het dankzij de twee meter dikke muren moeilijk ontsnappen Het Markiezenhof aan de Steenbergestraat. kleuren en op de puien staan oude spreuken, wapens en andere af- beeldingen, die ondersteund wor den door mooie houten en gietijze- ren uithangborden. Liefhebbers kunnen uren zwerven door de his- torische binnenstad, zeker als vooraf wat huiswerk wordt gedaan betreffende de vele soms in eerste instantie onopvallende details. Verdwalen is overigens nauwelijks mogelijk, omdat een herkennings- punt hoog boven de stad uittorent: De Grote ofSint Gertrudiskerk. De kerk die in de volksmond Peper bus heet, staat vlak achter de Grote Markt en wijst dus altijd de weg naar het hart van de stad. De kerk dankt haar officiele naam aan ab- dis Gertrudis van Nijvel die in de zevende eeuw patrones van de pa- rochie van Bergen was en volgens de overlevering de aanvankelijk vrij eenvoudige kerk gesticht zou hebben. De kerk werd in de loop der eeuwen vele malen aangepast, uitgebreid en opgeknapt, als er weer eens een plundering, brand of beschieting had plaatsgevonden. De officieuze naam Peperbus heeft de Grote Kerk te danken aan de ty- pische bekroning op de kerktoren, die daarop geplaatst werd nadat de veertiende eeuwse toren, in tegen- stelling tot de rest van het gebouw, een beschieting van de Fransen wonder boven wonder had over- leefd. De Peperbus neemt daad werkelijk deel aan het stadsleven van Bergen op Zoom, vooral tij dens festiviteiten en carnaval en beschikt daarvoor over een heuse garderobe. De Bergenaren zijn niet te beroerd om de toren voor de ge- legenheid in jacquet te hijsen of tij dens het carnaval een boerenkiel aan te doen, en hem dan zelfs de kullekes, zoals kinderen in de bourgondische stad genoemd wor den, toe te laten spreken. Op de Grote Markt, waar het histo- rische stadhuis naast de naar eigen zeggen oudste herberg van Neder land. De Draak, staat, komt een einde aan de stadswandeling. De avond valt en de lichtjes op het plein zorgen ervoor dat de monu- mentale gebouwen samen een sprookjesachtig plaatje worden. Het is inmiddels rustig geworden op straat, al blijkt het later slechts om de stilte voor de storm te gaan. Na verloop van tijd verschijnen na- melijk in vitrages gewikkelde mensen in kleine groepjes die al- rnaar groter worden. Wat opvalt is de rode zakdoek die iedereen draagt, steevast met de knoop op de borst. Zo hoort het en niet an- ders, is het antwoord op de vraag waarom. De kroegen die even daarvoor nog angstvallig leeg wa ren vullen zich net als de glazen in rap tempo en als dan ook nog de vele dweilorkesten zich melden kan het feest beginnen, zo lijkt het. De tap staan permanent open en er wordt gedronken alsof het leven er vanaf hangt. Rond de klok van el- ven echter worden de glazen neer- gezet en gaan alle mensen als ware lange uiteraard humoristische toe- spraak het motto voor het komende jaar uit de doeken doet. Jong en oud lachen, zijn af en toe tot tranen geroerd en kunnen stuk voor stuk alle teksten en liederen meebrullen als daar om gevraagd wordt. Het is duidelijk: hier is Vastenavond nog een wezenlijk onderdeel van de cultuur, een probaat identificatie- middel voor de echte Bergenaren. De Sint Gertrudiskerk wordt in de volksmond de Peperbus genoemd. zij lemmingen naar een en dezelf- de plek, het Bleekveldje waar de geit staat. Duizenden Bergenaren hebben zich daar dan inmiddels verzameld, want het is bij de geit waar het officiele startschot voor het carnaval, of Vastenavond zoals het in Bergen heet, gegeven wordt. Het is de jonge Prins Manus, met steek en boerenkiel, die met een Dit is geen carnaval zoals het af en toe krampachtig boven de grote ri vieren gevierd wordt, het is een le- venswijze in een periode dat de maskers af in plaats van op gaan. Tijdens de Vastenavond is ieder een gelijk en dweilt - om in goed Bergs te blijven - schouder aan schouder van toog naar toog onder het motto: agge maar leut et. Een stadswandeling door Bergen op Zoom begint bij de plaatselijke VVV aan het Beursplein. Het mo- deme pand biedt een perfect uit- zicht op het meest markante ge bouw van de stad, het goed gecon- serveerde Markiezenhof aan de Steenbergsestraat. Het werd daar in opdracht van de toen nog Heren van Bergen op Zoom rond 1500 neergezet door de Belgische eeuwen was uitgegroeid tot een bloeiende havenstad. Die stadsha- ven net buiten de poorten is inmi- dels helaas gedempt en doet nu voornamelijk dienst als parkeerter- rein. In de middeleeuwen heerste daar echter een enorme bedrijvig- heid die zorgde voor grote rijkdom van de stad en dientengevolge van de heersers. Het Markiezenhof is niet in een keer in de huidige vorm Mooie uithangborden sieren de historische gevels van veel monumentale panden. bouwmeester Anthonie Kelder- mans en staat nu bekend als een van de mooiste, bewaard gebleven laat-gotische stadspaleizen van West-Europa. Een dergelijk duur huis konden de machthebbers toen makkelijk laten bouwen, omdat Bergen op Zoom, dankzij de lig- ging aan de in direct contact met de zee staande Schelde, in de middel- tot stand gekomen. Aanvankelijk was het slechts een uit de kluiten gewassen voorhuis, dat door de eeuwen heen steeds is aangepast. Wie goed kijkt naar de met rode ijzerwerken afgesloten voorgevel kan de scheidslijnen in de bebou- wing duidelijk zien. Naarmate de welvaart en de behoefte aan een onneembare vesting toenam, is het

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 15