Discussie over allochtonenkunstbeleid Amateurkunstminnend Rotterdam kan hart ophalen aan Amateurgids Problemen Noodzaak Liefhebbers steeds professioneler verband met een bepaalde kunstuiting wil bezighouden of zich daarin wil ontplooi- en. De Stichting Kunstzinnige Vorming Rotterdam (SKVR) is een van de cursus- instituten, waar mensen zich kunnen ver- diepen in een kunstvorm, ook wel kun- steducatie genoemd. Dit leerproces, wat vooraf gaat aan kunstuitingen, bestaat uit scholing middels lessen, cursussen en workshops. Daarnaast heeft de SKVR een ondersteunende taak naar amateur- kunsten, onder andere het organiseren van evenementen voor verenigingen. Volgens Projectleider Bas Kwakman hecht de gemeente veel waarde aan cultu- rele festivals. „Deze zijn laagdrempelig en trekken een breed publiek. Hierdoor groeide de afgelopen tien jaar Rotterdam uit tot een boeiende cultuur- en festival- stad met een aanbod van (inter)nationale kwaliteit." Voorbeelden zijn het Interna- tionaal Filmfestival, het Zomercarnaval, Dunya festival (voorheen Poetry Park), Gergiev Festival, AIR festival, Amateur- schilderconcours, het landelijk Wereld- dans Festival en Klinkt Goed. De Rotter- damse Kunststichting (RKS) richt zich in tegenstelling tot de SKVR op uitingen van amateurkunstenaars, hun eindpro- ducten. De RKS subsidieert de beoefe- ning van amateurkunst en stimuleert nieuwe ontwikkelingen. En heeft boven- dien de taak het gemeentebestuur en de kunstinstellingen te adviseren. Aange- zien bij amateurs behoefte bestaat aan professionaliteit, zorgen SKVR en RKS gezamenlijk voor een deskundigheidsbe- geleiding door drie consulenten, om zo het nivo van amateurkunsten op een ho- ger plan te brengen. Ondanks de populariteit van de amateur kunst in Rotterdam kent zij een aantal problemen. Zo zijn besturen van sommi- ge clubs te veel bezig met de dagelijkse gang van zaken en te weinig met het be- leid op lange termijn. Tegelijkertijd heb- ben die verenigingen al moeite genoeg het hoofd boven het water te houden, wat het gevolg is van de gestegen kosten van repetitieruimten, podia en salarissen. Een ander probleem is dat amateurkunsten onderbelicht zijn. Ondanks dat amateurs soms op hoog nivo bezig zijn, wordt er door professionals nog dikwijls denigre- rend over gedaan. „Toch is amateurkunst de basis voor kunstspreiding en zijn ama teurkunstenaars belangrijk als afnemer van de professionele kunst. Iemand die toneelspeelt of schildert, gaat eerder naar een voorstelling of museum", meent Van Schaik van de SKVR. Een derde pro bleem is dat concerten en voorstellingen door amateurverenigingen weinig publi- citeit zouden krijgen in de regionale pers. Mede omdat zonder amateurs het culture- le klimaat in Rotterdam schraal zou zijn, investeert de gemeente jaarlijks zo'n 165 miljoen in de kunstsector. Zij is van me- ning dat kunst een belangrijke rol speelt in het stedelijke ontwikkelingsbeleid: 'Voor de sociale en economische ontwik- keling van de stad is het van groot belang dat Rotterdam een aantrekkelijke stad blijft.' Een breed pakket culturele voor- zieningen vormt hierbij een van de voor- waarden. Het kunstbeleid is voorname- lijk gebaseerd op de volgende prioritei- ten: festivals, internationale activiteiten en toegepaste kunsten. 'De gemeente wil een zo breed mogelijk publiek bij kunst en cultuur betrekken' Daarnaast richt het beleid zich op de noodzaak om een groter publiek te berei- ken en tevens migrantengroepen en jon- geren bij diverse kunstuitingen te betrek ken. De beste plaats om jeugd te bereiken is school, dat zegt Van Schaik. „Het doel van de kunstinstellingen is om kinderen in een zo vroeg mogelijk stadium van hun leven met kunst te confronteren." Zo biedt de SKVR een kunstenpakket en kunstencontracten aan alle basisscholen aan, waarop zij zich kunnen inschrijven. Leerlingen van groep een tot en met acht komen zo in aanraking met alle zes de kunstvormen. SKVR doet dit met het oog op de toekomst: „Leerlingen zijn potenti- ele amateurkunstenaars en afnemers van professionele kunst." En met succes, zo blijkt. Op het moment is 43 procent van de cursisten bij de SKVR jonger dan achttien jaar. De meesten van hen zijn be zig met de disciplines muziek, zowel klassieke als pop, en dans. Om jongeren uit het voortgezet onderwijs te bereiken is in '96 onder andere een samenwerkings- verband tussen de vier grote steden (Am sterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht) gestart. „Op scholen zien we een multiculturele samenstelling van jonge- ren die van huis uit weinig met kunst en cultuur te maken krijgen. Daarom is het belangrijk daar aandacht aan te besteden, met het accent op vbo en mavo", aldus Van Schaik. Een onderdeel van dit beleid is het vak Culturele en Kunstzinnige Vor ming, dat komend schooljaar wordt inge- voerd. Alle kunstdisciplines komen tij- dens dit vak naar voren. „Kunst moet hierdoor net zo'n vanzelfsprekend vak worden als geschiedenis en talen." Niet alleen het bereiken van jongeren, maar ook van migranten bij activiteiten en pro- gramma's vergt extra aandacht. In een multiculturele samenleving, als in Rotter dam, is het van belang kennis te kunnen nemen van creatieve uitingen van andere culturen. Het stimuleren van andere kunstvormen, naast bestaande, zorgt vol gens de RKS voor een impuls tot weder- zijdse beinvloeding. 'De uitwisseling van culturen moet tot nieuwe wegen leiden'. Op deze manier kan ook volgens de ge meente een bijdrage geleverd worden aan culturele integratie. Het Rotterdamse kunstbeleid richt zich niet alleen op kwa- liteitsbevordering, maar ook op het in- standhouden en het stimuleren van de amateurkunst. Amateurkunsten zijn ten- slotte een onmisbaar deel van het dage- lijks leven geworden. In het voorwoord van de Amateurgids citeert dichter en ge- meenteraadslid Manuel Kneepkens de 'Grote Rotterdammer' Erasmus. Volgens deze beroemde humanist bestaat zonder creatieve individuen geen ontwikkelde maatschappij. 'Wie voor beoefening van amateurkunst kiest, draagt een steentje bij aan de ontwikkeling van Rotterdam.' Of zoals Kneepkens zegt: „Er leven twee soorten mensen in Rotterdam. Rotter- dammers en ...etterbakken. Om met het laatste soort te beginnen, onder etterbak ken versta ik mensen die niets doen voor hun stad, ja, erger nog, die het leefkli- maat versjteren. Labbekakken." ROTTERDAM - Ondanks het feit dat kunstinstellingen allochtonen sinds de ja- ren tachtig speciale aandacht geven in hun beleid, zijn zij nog steeds onderverte- genwoordigd. Dat komt onder meer door geringe kennis bij instellingen en gebrek aan contacten bij allochtonen. De RKS, die subsidies verzorgt, heeft eind vorig jaar een onderzoek laten doen om te kij- ken hoe zij subsidiering en stimulering van kunst, door en met allochtonen, kan bevorderen. Het probleeom is namelijk dat reguliere amateurkunstbudgetten niet toegankelijk zijn voor initiatieven van al lochtonen. Taalproblemen, administratie- ve rompslomp en onbekendheid met re- gelingen van de gang naar het reguliere subsidieloket zorgen ervoor dat migran ten weinig aanvraag doen. Bovendien be staat niet bij alle culturen het onderscheid tussen amateurs en professionele kunste- naars, zoals dat in het westerse model en bij het subsidiestelsel van RKS wordt ge- hanteerd. Uit het onderzoek bleek dat de meeste allochtonen integratie van zowel kunstenaars in het reguliere kunstcircuit, als integratie van verschillende kunstui tingen hoog op hun lijst hebben staan. Daarnaast is het voor bijna alle groepen belangrijk dat de RKS toegankelijker wordt. Om deze punten te realiseren wil de RKS haar kennis over culturen uitbrei- den via het aantrekken van gespeciali- seerd personeel. Dat heeft nu nog te wei nig kennis van de kunstuitingen om sub- sidieverzoeken goed te beoordelen. Daar naast wil de RKS een betere voorlichting over subsidieregelingen. Brochures in verschillende talen evenals advertenties moeten hieraan bijdragen. De RKS zal met deze aanbevel'ingen een a twee jaar experimenteren en vervolgens evalueren hoe ze hebben gefunctioneerd.Ook de SKVR wil deelname van allochtonen aan kunstvormen bevorderen. Daarom werkt zij namens Rotterdam samen met de drie grote steden in het vierjarig project 'Al- lochtone deelname". Doel is inzicht te krijgen in deelname aan cursusaanbod, de faal- en succesfactoren van het huidige aanbod en afname, als ook inzicht krijgen m voorkeuren en behoeften. Dat moet lei den tot projecten, festivals en evenemen ten met een hoog allochtoon-gehalte en activiteiten op wijknivo. Om de allochto nen te bereiken en te laten participeren, gaat de SKVR de wijk in. Een voorbeeld is een proefproject in het Oude Noorden, waar een samenwerkingsverband ont- staat tussen scholen, wijkgebouwen en de SKVR. Een ander project is Music and Arts, dat migranten een jaar begeleidt bij zakelijke beslommeringen. Op dit mo ment ligt een eerste concept nog bij de in stellingen. Na een jaar begeleiding moet de groep de draad zelf oppakken. Ondanks dat Music and Arts een concept is, zijn drie groepen al op weg geholpen. De ene groep wil de cultuur behouden en doorgeven aan haar kinderen, zoals to- neelvereniging Stichting So mi tan, die de Surinaamse cultuur uitdraagt. En de andere heeft een brug geslagen tussen de eigen cultuur en westerse. Zo toont To- neelvereniging Compact CV het leven op de Kaapverdische eilanden en het leven in Nederland.Van alle inwoners in Rot terdam behoort straks de helft tot de etni- sche bevolkingsgroepen. De instellingen zijn het eens, dat het voor deze groepen, met hun eigen identiteit en cultuur, van J^lang is dat hier aandacht aan wordt ge- geven. Schaik van de Stichting Kunstzinnige Vorming Rotterdam (SKVR). Behalve met het maken van muziek houden tallo- ze Rotterdammers zich ook bezig met dans, theater, literatuur, fotografie, film en video en beeldende kunst. Duizenden van hen volgen lessen of zijn lid van een amateurvereniging. Een deel daarvan be- oefent individueel een van de kunstvor- men.De afgelopen twee decennia lever- den kunstuitingen van amateurs een steeds grotere bijdrage aan het totale cul turele aanbod in Rotterdam, wat de stad een extra impuls geeft. En het aantal ui tingen stijgt nog steeds, zo blijkt ook uit de Amateurgids 1998. Deze (vernieuw- de) brochure bevat adressen van meer dan driehonderdvijftig amateuristische verenigingen, clubs, groepen en cursus- instituten. De gids is, naast adressenboek, vooral bedoeld voor iedereen die zich in groeps- TEKSTNAT AS J A DE GROOT FOTO'S: ROB NIEMANDSVERDRIET ROTTERDAM - Van fotografie tot volksdansen en van opera tot het schrijven van gedichten: duizenden Rotterdammers beoefenen individueel of in groepsverband een kunstvorm om hun creatieve ei kwijt te kunnen. Zonder deze amateurs, de ware min- naars en minnaressen van kunst en cultuur, zou het culturele klimaat in Rotterdam maar schraal zijn. De zangvereniging De Vrije Stem in Charlois is edn van de vele muziekvereni- gingen in Rotterdam, waarbij zowel jon geren als ouderen muziek maken en de muzikale prestaties even hoog in het vaandel staan als gezelligheid. Een aantal jaar geleden kozen veel mensen voor be oefening van amateurkunst als een vrije- tijdsbesteding. „Tegenwoordig willen amateurs de beoefening echter tot een ho- ger plan voeren. Professioneel bezig zijn op amateurgebied", zegt Saskia van

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 19