Ontwerp beginselprogramma PvdAlauwontvangen in Schiedam Over rillend afzien in een legertentje bovenop de berg X d j-i: ffiSaaEE Proeveri] Hosman Freres 'voor herhaling vatbaar' Spreken over de rechten van het kind MaasposT liUISSTAD Te onleesbaar, te vaag en te D66 Expositie over tien dagen jeugduitwisseling geopend Heien voor Vijfsluizenviaduct van start gegaan Koken Petroleumlucht in woning Podium KMSW SCHIEDAM WEEKBLADEN SCHIEDAM-DeSchiedam- se afdeling van de PvdA leg- de haar eerste kamerlid Geer- tje Lycklama het vuur aan de schenen bij diens bezoek aan de afdeling maandag 23 no vember tijdens de algemene ledenvergadering. Lycklama is een van de auteurs van het ontwerp beginselprogram- ma 'De rode draden van de sociaal democratic'De avond was bedoeld als dis- cussieavond rond het ont werp beginselprogramma. Lycklama benadrukte de op- zet van het boekje, namelijk om de discussie gaande te houden over waar de PvdA nu eigenlijk voor staat. SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote of St. Janskerk wordt zaterdag 28 november verzorgd door het Her- vormd Kerkkoor onder leiding van Jac Horde. Aanvang is 15.00 uur, toegang is gratis. Concert Harmonia Kledingbeurs Expositie 't Spul Collecte Handicap Koor Reuma rsn CAFE *T MAANTJE BROERSVELD 151. 3111 LG SCHIEDAM TELEFOON 010 - 273 0995 Zaterdag 28 november "Live Muziek" verzorgd door ROBERT BROWN. Deze avond belooft zo gezellig te worden dat u spijt zult hebben ais u deze zou missen. Aanvang 22.00 uur. Kijkopstadenwijk Kijkopstadenwijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstadenwijk Kijkopstaden wijk Kijkopstadenwijk Woensdag 25 november 1998 xq52 Hervormde gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. D.C. van Houwelingen-Verdonk. Aanvang: 17.00 uur, ds. J.C. den Toom. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. G. de Lang. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. Aanvang: 10.00 uur, ds. J. Bakhoven. Gereformeerde Kerk De Ark, Hargplein. Aanvang: 10.00 uur, ds. J. Sosef en ds. R.A. Bosch. Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. A.N. Ver- heul. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds. G. de Lang. Schieland Ziekenhuis B.K. Laan, hal polikliniek. Aan vang: 10.30 uur, drs. A.G.M. van den Ende. Gereformeerde Bond C.S.G. Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan. Aanvang: 10.00 uur, cand. J. Kooij. Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang 17.00 uur, ds. J.C. den Toom. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. Aanvang: 09.30 uur, ds! J. Keuning. Aanvang: 16.30 ui^ds. E.A.W. Mouissie. Evangelisch Lutherse gemeente Latfge Nieuwstraat 219. Aanvang: 10.00 uur. Ds. J. Visbeek. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. Zondag 09.30 uur, euch.viering, voorgan- ger D. Kool. Martinuskerk, Willem Andriessen- laan. Zaterdag 18.30 uur euch.vie ring, vporganger D. Kool. Zondag 11.00 uur, euch.viering, voorgan- ger K. Veltman. Parochiekerk St. Jan de Doper O.L.V. Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zondag 10.30 uur, zondagsviering met koor- en samenzang. Zaterdag 17.00 uur. Woensdag 09.15 uur, weekviering in de dagkapel. Oud-KatholiekeKerk Dam 30. Aanvang: 10.30 uur, ge- zongen euch.viering. Do. 20.30 uur: Completen. Basiliek van de H. Liduina en O.L.V. Rozenkrans Singel 106. Zaterdag 18.00 uur, euch.viering. Zondag hoogmis, aanvang: 10.15 uur pastoor P.M. Vismans. Kapel Huize Frankeland. Zondag 09.15 uur, euch.viering. R.K. Parochiekerk v/h H. Hart Lekstraat 55. Woensdag 19.00 uur, weekviering. Eerste vrijdag van de maand, 19.00 uur in de pastorie. Zondag 10.00 uur, zondagsviering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. Aanvang: 10.30 uur, ds. A. van der Klaauw. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein. Zondag 13.30 uur, samenkomst met spreker. Woensdag 20.00 uur, bijbelstudie/ bidstond. 't Paxhuis, Schie 11. Zaterdag 19.30 uur, jeugdavond. Leger des Heils Lange Haven 27. Za. 13.30-15.30 uur Stiltecentrum. Zo. 10.00 uur, maj. en mevrouw H. Bolhoeve. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. Gemeente Oud Mathenesse, zaterdag 17.30 uur. Gemeente Nieuwland, zondag 10.00 uur. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat 67. Elke tweede en vierde zondag in de maand. _,c Over DeVesten 3 ■31 1 AD Schiedam KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Stadskoeriers Telefoon 010-4514555 ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE VERKOOP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 CHEF VERKOOP REGIO: R. J.Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: J. van Merwijk Telefoon 010-4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. van der Knaap J.Teunissen CHEF-REDACTEUR: H. Mulder Telefoon 010-4004491 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad B.V. Een nieuw beginselprogramma is nodig omdat het laatste beginsel programma alweer uit 1977 stamt en dus op vele punten achterhaald is volgens Lycklama. Het ontwerp was verdeeld in verschillende on- derwerpen waarbij opmerkelijk genoeg het thema 'markt' veel aandacht kreeg in tegenstelling tot de onderwerpen emancipatie, cul- turele minderheden en milieu die nagenoeg onbesproken bleven. In het algemeen bestond veel ge- hoorde kritiek o'nder meer uit het feit dat de meeste Schiedammers het ontwerp beginselprogramma te onleesbaar vonden en dat de ge- wone mensentaal ontbrak. „Som- mige gedeelten zijn bijna onbe- grijpelijk. Het blijkt dat studenten M. Siljee: het ontwerp beginselprogramma van de PvdA is niet leesbaar. er al amper doorheen komen, hoe moet dat dan met de rest van de PvdA achterban?", trok raadslid Menno Siljee de helderheid van het ontwerp in twijfel. „Ik heb geen behoefte aan een of ander on leesbaar boekje, maar aan een dui- delijke formulering en stelre- gels." Lycklama verdedigde het ontwerp door te zeggen dat een beginsel programma nu eenmaal geen ver- kiezingsprogramma is en dat het congres waar het ontwerp ook nog door behandeld moet worden, wellicht ook een populairdere ver- sie zou eisen. „A1 te starre beginse- len leveren zogenaamde beginsel- blindheid op. Dat belemmert de openheid en sluit iedere discussie uit en dat is nu net wat we niet wil- len. Het ontwerp beginselpro gramma dient juist als discussie- onderwerp. Het hoeft pas in het jaar 2000 af te zijn." Verder vond menig Schiedamse PvdA-lid de toonzetting 'te D66' vooral waar de term het sociaal-li- beralisme om de hoek kwam kij- ken. De Schiedammers willen een duidelijker eigen gezicht voor de PvdA, dan het ontwerp nu biedt. „Hoe weten we dat we geen D66 beginselen in handen hebben", vroegen de aanwezigen af. Ook de economische ideeen die de beginselen omvatten vormden een heet hangij zer. Menigeen vond het te drastisch zoals het ontwerp het vrijemarkt-ideeafkeurde.Ouder- wets', 'star' en 'modegevoelig' oordeelden de toehoorders van Geertje Lycklama. Volgens deze staat in het ontwerp beginselprogramma dat er ge- streefd moet worden naar een ge- mengde economie-vorm waarbij de politieke en sociale facetten van de samenleving net zo aan bod ko men als de puur economische overwegingen. Het systeem zoals inde VerenigdeStatenheerstwijst zij af. Ook weer niet terecht vol gens de zaal. Zijn er immers geen economische systemen in sommi- ge staten van de VS, waar in soci aal opzicht Nederland nog een puntje aan kan zuigen? En hoe zit het met de Europese discussie rond bet socialisme en economie? Kan die discussie niet worden af- gewacht om mee te kunnen nemen in het nieuwe beginselprogram ma? Nogal wat punten van kritiek dus op het ontwerp beginselprogram ma, dat zoals benadrukt, vooral dient om de discussie en het denk- proces op verschillende vlakken levendig te houden. Bovendien kunnen de leden van de Schiedam se afdeling een kritiek nog in de vorm van een motie gieten, die meegenomen wordt in de vaststel- ling van het beginselprogramma. MONIQUE SIEMSEN SCHIEDAM - Basketbal op het Frans Halsplein, 'hangen' in het Volkspark, maar vooral veel lol- letjes en meligheid. Zo presen- teerde een Schiedamse delegatie van tien jongeren en twee begelei- ders zich afgelopen zomer in Duitsland op het zogenaamde Eu- rocamp. Ruim vier uur filmen en acht uur montage was er aan te pas gekomen om de jongerencul- tuur in Schiedam op beeld vast te leggen. Deze film is momenteel begin- en eindpunt van een kleine expositieoverdiejongerenuitwis- seling in de Stadswinkel. Met een druk op 'play' startte wethouder P. Groeneweg maandag 23 no vember de video en verklaarde hiermee de zes dagen durende ex positie voor geopend. Schiedam had zich in juli op een luchtige manier aan de rest van de deelnemende landen willen presen- teren. „Niet te serieus, maar ge- woon zoals het er hier aan toegaat licht begeleidster Cindy toe. „Daar- om komt onze hangplek in het V olkspark erinvoorendesportzaal aan het Halsplein. Maar ook met onszelf zijn we niet te serieus omge- gaan, we hebben elkaar lekker raar op beeld gezet, maar daarmee wa- ren we wel de enigen hoor." De an- dere landen die in juli aan de jonge- renuitwisseling in het Duitse Es- slingen en Obersteinbach meede- den hadden unaniem voor een ge- heel andere aanpak gekozen. Lan- Wethouder Groeneweg werd tijdens de opening van de expositie natuurlijk stevig bijgepraat door verschillende deelnemers. Foto Roger van der Kraan den als Duitsland en Italie hadden presentaties gemaakt doorspekt met volksdansende jeugd en folklore. Ook de vlag die de Schiedamse deelnemers voor de presentatie in SCHIEDAM - Onlangs is Rijkswa- terstaat begonnen met het heien voor de bouw van het nieuwe via duct Vijfsluizen. Dit viaduct wordt naast het bestaande viaduct aan Schiedamse zijde gebouwd. Het nieuwe viaduct hoort bij de bouw van de Tweede Beneluxtunnel, waarbij ook een verbreding van de A4 tussen het kethelplein en de Be- neluxster hoort. De gemeente Schiedam is op dit moment bezig met het reconstrue- ren van de Vlaardingerdijk. De me tro Beneluxlijn is ook volop bezig met de bouw van het metro-viaduct. De gemeente, Beneluxlijn en Rijks- waterstaat hebben de werkzaamhe- den zodanig op elkaar afgestemd, zodat deze zo min mogelijk hinder opleveren voor het verkeer. Tot in de derde week van 1999 zal er nog geheid moeten worden. Duitsland hadden gemaakt is mo menteel in de Stadswinkel te zien. En natuurlijk hangen er ontzettend veel foto's en andere herinneringen aan het Eurocamp. De meeste jon geren waren maandag ook weer aanwezig om enthousiast het ver- haal bij de foto's te leveren. „Hier zitten we met z'n alien in Esslingen uit te rusten en dit was de plek waar de tenten stonden", wordt er ver- teld. Allemaal herinneringen ko men in een flits weer naarboven, al- leen die nachten... die waren in Obersteinbach wel erg koud. „We sliepen daar in legertenten boven op de berg", weet deelneemster Fa- bienne nog. „En dat was 's nachts afzien hoor. Dan lagen we in Esslin gen beter. Hadden we tenminste een herberg." Begeleider Dave, die in het dage- lijks leven samen met Cindy de jeugd in wijkcentrum De Erker be- geleidt, glimlacht. Die heeft ner- gens last van gehad, want de leiding sliep 'natuurlijk' wel in een ge- bouwtje. Maar dat was wel nodig ook, want het tien dagen lange pro- gramma vergde niet alleen het uiter- ste van de deelnemers, maar zeker ook van de begeleiders. „Het pro- gramma zat goed vol", erkent Da ve. ,,'s Morgens verplichte work shops als animatie, schilderen en dans, dat soort dingen. 's Middags was voor de vrije tijd. Iedereen kon van te voren inschrij ven op de work shops en vrije tijds-onderdelen. En dan heb ik het niet alleen maar over het bezoeken van een kathedraal of zo hoor. Je kon inline-skaten, ka- noen of moutainbiken; zeker geen trutdingen dus. Maar met niet meer dan twee per land. Anders zou ie dereen natuurlijk veel te veel bij zijn eigen vrienden blijven. De bedoe- ling was juist kennis te maken met jongeren uit andere landen." En ook dat laatste is prima verlopen. Bijna iedereen heeft wel een, en sommigen zelfs meerdere (pen) vrienden uit andere landen overge- houden aan de uitwisseling. De brieven in de vitrine getuigen hier- van. De expositie 'Niks in de Gatenis tot en met zaterdag 28 november te be- zichtigen in de Stadswinkel aan het Stadserf. KARIN VAN DER KNAAP SCHIEDAM - Kluphuis Oost heeft plaatsen vrij op de kook- cursus voor tieners die in ja- nuari van start gaat. Op dins- dagavond is er een cursus voor jongens en meisjes van 17,00 tot 19.00 uur, op woensdag van 16.00 tot 18.00 uur alleen voor meisjes. Wie tussen de 10 en 15 jaar is kan zich opgeven via 245 18 18. SCHIEDAM - De politie heeft zondag 22 november een onder- zoek ingesteld in een woning aan de Jan Vermeerstraat. De bewoner van het pand had geklaagd over een petroleumlucht en had last van hoofdpijn en prikkende ogen. De gealarmeerde brandweer consta- teerde echter geen hoog CO-gehal- te in de woning. Vervolgens werd een onderzoek ingesteld in de wo ning van de onderburen. Deze ble- ken gebruik te maken van een pe- troleumkacheltje en ook bleek het CO-gehalte in deze woning ex- treem hoog en dodelijk gevaarlijk. De kachel werd in beslag genomen en de zaak wordt verder onder- zocht. SCHIEDAM - Marcelino geeft donderdag 26 november een optre- den weg in cafe Podium aan de Lange Haven. Zaterdag 28 novem ber wordt de zaak gevuld met Da ve Chavez en The Spareribs, een stevige Schiedamse Rhythm en Bluesband. Aanvang is 22.00 uur, toegang is gratis. SCHIEDAM - Het was een soort experiment, dat achteraf zeker het predicaat 'geslaagd' mag omhan- gen. Zondag 22 november vond in restaurant Hosman Freres aan de Korte Dam een proeverij plaats naar aanleiding van het een-jarig bestaan (in de nieuwe stijl). Maan dag 23 november bestond Hosman overigens 25 jaar. Zowel beneden in de bistro als bo ven in de auberge van het prachti- ge monumentale pand kon worden kennisgemaakt met bekende pro- ducenten van cognac, sigaren en koffie en de producten van Ven In ternationale Versmarkt, een Rot- terdamse horecagroothandel. De hapjes werden verzorgd door de equipe onder leiding van chef-kok Olaf Oldenburg. Het volgens eigen zeggen 'gelegenheidsbandje' Trio Greef luisterde de middag en avond muzikaal op. Het energieke horeca-echtpaar Karin en Michael van Bruggen, dat de zaak een jaar geleden overnam, was afwezig. „Maar dat is niet zo raar, hoor", legt maitre Remco Abel uit. „Zij willen niet opvallend aanwezig zijn tijdens dit soort gelegenheden en bovendien is hun dochtertje ja- rig." Abel geeft toe dat het idee voor het organiseren van een preu- venement 'afgekeken' was van een ander restaurant (de Echoput in Apeldoorn). Abel: „Maar daar ko men zo'n zevenhonderd mah op af. Dat kunnen wij hier niet eens kwijt. Vooraf hadden we gerekend op ongeveer honderdvijftig gasten. Dat werden er uiteindelijk negen- tig. Maar dat heb je altijd: sommi- ge mensen reserveren en komen vervolgens niet opdagen. Toch was het allemaal heel geslaagd. Ie dereen die ik sprak was laaiend en thousiast. Ze zeiden zelfs: 'Dit is voor herhaling vatbaar.' Dat moe ten we dan maar doen." Een da tum heeft Abel al geprikt. „Vol- gend jaar november, naar aanlei ding van het twee-jarig bestaan." SCHIEDAM - In het Stedelijk Mu seum wordt zondagmiddag 29 no vember een jazzconcert gegeven door het trio Vincent Kuiper, Jas per Soffers en Simon Rigter. Van- af 14.30 uur is er inloop, concert duurt van 15.00 tot 16.00 uur. Toe gang is fl. 12,50. Woensdagmid- dag 2 december geeft Bernard Touwen een pianoconcert in het museum. Dit duurt van 12.30 tot 13.00 uur en de toegang is gratis. SCHIEDAM - Mevrouw Everaars verzorgt donderdag 26 november de Harmonia-avond in wijkcen trum Nieuwland, Dr. Wibautplein 165. Met behulp van waskaarten zal zij helderziende waarnemingen doen. De avond begint om 20.00 uur. De toegangsprijs bedraagt fl. 8,50. SCHIEDAM - Klubhuis Zuid or- ganiseert donderdag 26 november een beurs voor winterkleding en speelgoed. Iedereen kan daar kle- ding en speelgoed dat niet meer wordt gebruikt te koop aanbieden. Deelnemers stellen zelf de prijs vast van de te verkopen spullen. Van de verkoopprijs komt twintig procent ten goede aan het klub huis. Belangstellenden kunnen tij dens kantooruren met het klubhuis bellen (4267297), zij krijgen dan een deelnemersnummer. Donder dag 26 november brengen de deel nemers hun spullen tussen 9.00 en 10.00 uur naar klubhuis Zuid. Ko- pers zijn van 10.30 tot 14.00 uur welkom. SCHIEDAM - Arno Veenhof ex- poseert tijdens de Schiespoordag (zaterdag 28 november) zijn foto's in het clubhuis van modelspoor- vereniging Schiespoor aan de Westerkade 21. Veenhof reist re- gelmatig door Nederland en Euro- pa om speciale spoorevenementen te bezoeken en unieke treinreizen mee te maken. De Schiespoordag duurt vsn 10.00 tot 16.00 uur. De toegang bedraagt een gulden (kin- deren betalen vijftig cent). SCHIEDAM - De Oekrai'nse mu- ziekgroep Fialca treedt zaterdag 28 november op in cafe 't Spul aan de Hoogstraat. De drie musici van de groep zijn laureaten van de conser- vatoria van Kiev en Odessa. In 't Spul vertolken ze traditionele mu- ziek uit Oekrai'ne en Rusland op balalaika, piano en accordeon. Aanvang is 21.00 uur en de toe gang is gratis. SCHIEDAM - De collecte die de Nederlandse Brandwonden Stich- ting van 25 tot en met 31 oktober heeft gehouden, heeft in Schiedam een bedrag van maar liefst fl. 68.169,60 opgebracht. De brand weer heeft hiervoor flink meege- collecteerd. SCHIEDAM - Een belangenver- eniging van en voor mensen met een verstandelijke handicap is op- gericht en klaar voor een groot op- richtingsfeest. Dit vindt plaats op zaterdag 28 november van 14.00 tot 17.00 uur in de Schiedamse Vest 154 (kelder) in Rotterdam. In deze vereniging maken mensen met een verstandelijke handicap zelf de dienst uit. Ook wil er voor zorgen dat mensen zelf kunnen be- slissen over wonen, werken en vrije tijd. SCHIEDAM - Muziekschool An- nelies gaat starten met een koor waarin alle stijlen muziek worden gezongen. De repetities vinden el ke donderdag plaats van 19.30 tot 21.00 uur. De muzikale leiding is in handen van Jacinta Brice en de kosten zijn fl. 17,50 per maand. Er wordt gestart als minimaal vijftien zich hebben opgegeven via 473 08 58. SCHIEDAM - De reumapatienten- vereniging Nieuwe Waterweg Noord organiseert donderdag 26 november een bijeenkomst in dienstencentrum De 4 Molens aan de Nieuwe Damlaan. De avond be gint om 19.30 uur en eindigt om circa 22.00 uur. Drs. P. van der Lubbe, reumatoloog in het Schie land en Holyziekenhuis houdt een lezing over fybromyalgie en reuma in zijn algemeen. Na de pauze kun nen er vragen worden gesteld. Mina Asadi en Gamze Urhan. Foto Roger van der Kraan SCHIEDAM - Ruim zevenhon derd scholen hebben in Nederland afgelopen vrijdag meegedaan aan de nationale spreekbeurtactie van Unicef, waaronder de Schiedamse openbare basisschool De Taaltuin. Het thema: de rechten van het Kind. Gamze Urhan en Mina Asa di begonnen stipt om 12.45 uur met hun spreekbeurt, tegelijk met zo'n duizend leeftijdsgenoten. Geconcentreerd staat het tweetal voor het schoolbord, om de beurt spreken Gamze en Mina de klas toe. Af en toe wijzen ze naar het bord, waarop de twee meisjes (groep 7) een poster van Unicef hebben geplakt. Puntsgewijs wer ken ze de rechten van het kind af: het recht op een veilig en gezond leven, het recht op onderwijs, het recht op een eerlijk proces: noem maar op. De klas luistert geboeid, soms kijkt een kind wat ongelovig wanneer Mina vertelt dat kinderen in andere landen gebruikt worden als sol- daat. Of wanneer Gamze uitlegt dat kinderen in bijvoorbeeld Pakis tan al heel vroeg moeten gaan wer ken. Na afloop vult de klas een enquete in om aan te geven wat ze van de spreekbeurt vonden. ,,Ik vond het heel goed", vindt Sinem. „Ze heb ben alles verteld. Ik wist het eerst een beetje, maar nu weet ik veel van kinderrechten." En Onder zegt: „Heel mooi, ze hebben het goed uitgelegd." Drie weken hebben ze de spreek beurt voorbereid, legt Mina uit. De juf had het ze gevraagd, en meteen vond Mina het een goed idee. Mi na, die vantevoren best wel zenuw- achtig was geweest, is ook tevre- den over de spreekbeurt. Ze had den het heel slim aangepakt, ver- klapt Mina. Terwijl de een aan het spreken was, kon de ander nog een beetje spieken op het blaadje. Maar echt nodig was dat niet, zegt Mina opgelucht.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 3