I 11 Fraaieltaliaanse oplossingen Slimmetoiletborstel met zeep Bijna 2000 vragen over het jaar2000 EH r Kopen al na vijf jaar voordeliger dan huren ONROEREND GOED EN HYPOTHEEK INFORMATIE Strandkamer Onroerend goed informatie Hypotheek informatie NVM Van donker hout tot wit: nieuwe trends in wonen De nieuwste salontafel is laag en combineert donker notenhout met wit. Dit ontwerp is van Mary-Ella Wennell. Wie de trends in woninginrich- ting een beetje volgt, heeft het al zien aankomen: donkerbruin is de nieuwe interieurkleur. Het begon met de koloniale meube- len, die erg aanslaan in Neder- land en die meestal van donker bruin hout zijn. Maar ook in an- dere segmenten van de markt vinden we nu donkerbruin te- rug. In veel gevallen wordt deze nieuwe trendkleur gecombi- neerd met wit. Ook deze keer was Jan des Bou- vrie weer een van de eersten, die donkerbruin ging toepassen in combinatie met wit. Nu kiezen de meeste Nederlandse meubelfabri- kanten voor deze kleuren. Vooral bij kastenwanden wordt donker hout afgewisseld met witte lak- fronten. Soms is een donkerbruine beits voldoende om de nieuwe in- terieursfeer binnen te halen. Designfabrikanten combineren het donkerbruine hout ook nogal eens met koele, harde materialen als aluminium, staal en glas. Veel ban- ken, fauteuils en eetkamerstoeltjes hebben bijvoorbeeld aluminium of verchroomde, stalen buispoten. Ook tafelpoten zijn veelal van alu minium. Glas wordt vooral ge- bruikt voor tafelbladen en kast- fronten; ook geribbeld aluminium is heel modieus. Grappig is dat daamaast 'exoti- sche' materialen in opkomst zijn. Rotan, ook wel manou genoemd, pitriet en Lloyd Loom bijvoor beeld: ze zijn nu weer bijzonder in trek. Maar ook zeegras, bananen- blad, palmbladeren en bamboe zijn tegenwoordig terug te vinden in meubeltjes van vlechtwerk. Bij de meubelstoffen gaat het op het moment vooral om de struc- tuur. Grove weefstoffen, geruwde wol, boucle en chenille: het zijn stoffen waar wat aan te voelen is. Wat de kleur betreft blijven bruin- tinten favoriet, maar wit en grijs zijn in opkomst. Qua vormgeving zien we ook nieuwe trends. Salontafels zijn laag, eettafels zijn lang, en zitmeu- belen hebben steeds vaker een uit- waaierende armleuning. Ook rechttoe-rechtaan vormen zijn er veel bij, zoals rechte kubusbanken en blokfauteuils. Trendy, deze fauteuil Torba van Harvink: een koel, hard frame van vierkante buis metzachte, donkerbruine meubelstof. Ontwerper is Martin Haksteen. Een huis kopen is populair, al jaren. Ook de meest recente cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek tonen dit weer aan. In het derde kwartaal van dit jaar is im- mers voor een recordbedrag aan hypotheken afgesloten: 34 miljard. Voor frequente verhuizers blijkt een huurhuis nog steeds interessanter. Dat rekent de Vereniging van In- stitutionele Beleggers in Vast- goed Nederland (IVBN) maar al te graag voor. Een koopwo- ning kost namelijk in het eer- ste jaar meer dan een huur huis, omdat er in dat eerste jaar extra lasten zijn vanwege de aankoop: overdrachtsbe- lasting, makelaarscourtage en notariskosten. De huurder heeft deze kosten niet. Pas na vijf jaar blijken volgens een overzichtje van de IVBN de kosten van huurder en koper gelijk te lopen. Hierbij is ove- rigens de stijging van de wo- ningprijzen buiten beschou- wing gelaten. De reden: echte winst op onroerend goed wordt meestal pas na vijf jaar gemaakt. Het overzichtje van de IVBN maakt een paar din- gen duidelijk: wie veelvuldig verhuist, kan beter huren; maar wie van plan is nog jaren op dezelfde stek te blijven zit- ten, kan beter kiezen voor ko pen. Vooral ook omdat op de lange termijn het koophuis meer waard wordt en er dus vermogen wordt opgebouwd. Na dertig jaar is de koper ei- genaar van onroerend goed. De huurder blijft ook na dertig jaar gewoon elke maand huur betalen, en dat huurbedrag stijgt elk jaar een beetje (ge- middeld drie procent per jaar). Huren blijkt dus vooral inte- ressant voor jonge starters, die nog niet de baan van hun le- ven hebben gevonden en ver- moedelijk nog van baan zul- len veranderen, en daarmee misschien van woonplaats. Maar voor de mensen die zich echt willen settelen, blijkt ko pen het aantrekkelijkst. Op de lange termijn zijn kopers beter af, met name door de vermo- gensopbouw. De mini-dressboy met de imposante naam Losvuotatasche. Regelrecht uit Italie importeert Curly Trading in 's Gravenmoer een aantal opvallende producten van het merk Foppapedretti. Dat zijn niet alleen beukenhouten meu- bels, maar ook een groot assorti- ment van handige huishoudhulp- jes. In die categorie hebben on- langs weer twee nieuwe producten ons land bereikt, die zelfs inmid- dels zijn genomineerd als 'Nieuw op de Trade Mart product'. Met deze producten maakt Foppaped retti opnieuw zijn naam waar als een leverancier van oplossingen voor ruimteproblemen. Het gaat om de Losvuotatasche en de Narci- so: fraaie namen voor kleine maar handige producten. De eerste is een mini-dressboy, die aan de wand moet worden bevestigd. Heel Draktisch voor wie een kleine slaap- of kleedkamer heeft, maar toch zijn kleren netjes wil ophan- gen. Kleding kan er aan een knaap- je aan gehangen worden, voor stropdas en riem zijn er aparte ha- ken en bovenop is een bakje voor sleutels en andere kleine spulletjes. De mini-dressboy is er in een no- ten- en naturel uitvoering. Narciso is de naam van een inklap- bare kap- en handspiegel. Uitge- klapt staat hij stevig op tafel, inge- klapt vormen de twee delen van Narciso een mooie handgreep. Ook deze is er in noten- en naturel- kleur. De twee artikelen van Fop papedretti zijn verkrijgbaar bij slaapkamerspecialisten. Verkoop- adressen zijn aan te vragen bij Cur ly Trading via telefoonnummer 0162-312262. Handig peuterbed wordt populair De trend van doorgroei-babymeu- belen lijkt een beetje over, hoewel ze er natuurlijk nog steeds zijn. Het gaat dan om dat ledikantje, dat om te bouwen is tot volwassen bed. Lijkt heel praktisch, maar het peu terbed is momenteel meer in trek. Hiermee is immers de komst van een groot bed wat langer uit te stel- len. En dat is pas echt praktisch in de Nederlandse woningen, waarin sommige kamertjes zo klein zijn dat een groot bed een echte sta-in- de-weg is. Zo'n peuterbed is een fijne tussen- oplossing in de peri ode tussen ledi- kant en volwassen bed. Met zo'n peuterbed slaapt het kind toch in een gewoon bed zonder spijlen, terwijl het veel meer speelruimte in zijn kamertje heeft. En dat jaren- lang, want de komst van een groot bed kan behoorlijk lang worden uitgesteld. Als het moment dan toch daar is, hoeft er niets aange- schaft te worden: dan is het peuter bed vaak gewoon uit te schuiven of uit te klappen of op wat voor ma- nier dan ook om te bouwen tot een bed met volwassen maten. Meestal begint een peuterbed bij een lengte van 1,20 meter, waarna het twee keer veertig centimeter kan worden uitgebouwd (bijvoor beeld het peuterbed van Ikea). Als het bed op een lengte van 1,60 me ter staat, kan het kind er wel tot zijn achtste jaar in slapen. Een ander voorbeeld is Droomy van ITC, een peuter/kleuter/tiener- bed dat heel creatief is vormgege- ven. Als het bed nog op zijn klein- ste stand in gebruik is, kan het overgebleven deel een bankje wor den. Het bedje zelf is dan nog voorzien van lage hekjes, zodat het kind er's nachts niet uit kan val- len. Er past een leuk tafeltje bij. Later wordt de combinatie omgebouwd tot een volwassen bed met nacht- kastje, dat niet misstaat in een tie- nerkamer. De meubelen zijn van wit mdf-hout. Tieners hebben weer een andere kamer nodig. Met een echt groot bureau. Ook op dat gebied is er heel wat keus. Een leuke kamer voor het wat grotere kind is ook bij ITC te vinden: Waikiki, helemaal in strandsfeer. De meubelen zijn van zandkleurig hout en de deur- knopjes zijn zeesterren. Het pro- gramma bestaat uit een bed, een bureau met sehuifblad voor een eventueel toetsenbord, een compu- terkastje dat eronder past, een nachtkastje, een boekenkast en een linnenkast. Meer informatie over de verkoop- punten van ITC: telefoon 0315- 327960. HetSanira Systeem: een slimme toiletborstel. Ook de toiletborstel maakt een voortdurende ontwikkeling door. Nieuw is de toiletborstel met inge- bouwd zeepreservoir. Zo'n slimme borstel maakt een luchtverfrisser in het toilet overbodig. De leveran cier ervan, Aqua-Line, noemt het een milieuvriendelijk schoon- maakproduct, dat in Duitsland al een bestseller is. Hoe werkt het? De toiletborstel, Sanira Systeem genaamd, staat in een speciale, tweedelige houder. Daarin bevindt zich het zeepreser voir. Voorafgaand aan het schoon- maken van het toilet, moet de bor stel even in de houder worden ge- drukt. Daardoor verspreidt de zeep zich via een gepatenteerd kanaal- systeem over de borstel. Hij neemt hooguit 4 milliliter zeep mee, en dat is precies genoeg voor het grondig reinigen van de toiletpot. Ook borstel en houder blijven schoon door de zeep in de borstel. En als het reservoir leeg is, wordt hij eenvoudig vervangen door een navulling. De borstel zelf is gemaakt van re- cyclebaar plastic, de zeep van sui- kerriet en kokosnotenolie, plant- aardige grondstoffen dus. Daar door is zowel de borstel als de zeep milieuvriendelijk. Het populaire vragenspel Trivial Pursuit is sinds kort verkrijgbaar in een speciale 2000-editie. Het millennium bleek aanleiding voor nog eens 1800 nieuwe vra gen overhet verleden, hetheden, de toekomst en het magische jaar 2000. De 2000-editie bevat ook een nieuw speelbord, met speciale 'reis door de tijd'-vakjes. Deze extra vakjes zorgen voor meer kans op een score. Ook de cate- gorieen zijn enigszins veran- derd. In deze editie worden vra gen gesteld over: goede tijden, top en flop, denkbeelden, mijl- palen, uitblinkers en kennis kosmos. Het spel Iigt voor bijna zeven tientjes in de winkel. Prijsontwikkeling per regio bestaande woningen x f 1.000,- aug. '97 t/m okt. '97 aug. '98 t/m okt. '98 Prijsafwijking t.o.v. Ned. totaal noord f 231 f 251 77% oost f 289 f 324 midden f 335 f 376 west f 294 f 329 zuid f 299 f 324 Ned.tot. f 291,4 f 324,8 100% 116% 101% 100% 100% De prijsontwikkeling heeft betrekking op de gemiddelde verkoopprijzen van be staande woningen. Per woningtype en per plaats kan de ontwikkeling anders zijn. Het peuterbed Droomv van ITC. een biizonder ontwerp. dat kan uitoroeien tot een volwaardia bed van 90 bii 200 cm. 5 jaar vaste rente Spaarhyp. Annuiteit nationale hypotheek- garantie effec opge opge effec opge Geldverstrekker tieve geven geven tieve geven rente rente rente Geldverstrekker rente rente Ohra 4,70 4,5 4,3 Ohra 4,40 4,3 FBTO 4,80 4,7 4,7 Hooge Huys 4,66 4,5 Hooge Huys 4,87 4,7 4,5 Zwolsche Alg. 4,66 4,5 Hypotrust 4,87 4,7 4,5 AEGON 4,70 4,6 VSB bank 4,87 4,7 4,5 Delta Lloyd 4,71 4,6 Av6ro 4,97 4,8 4,6 AMEV 4,76 4,6 PVF Hypotheken 4,97 4,8 4,6 Av6ro 4,76 4,6 Zwolsche Alg. 4,97 4,8 4,5 FBTO 4,80 4,7 Aegon Hypoth. Bank 5,08 4,9 4,6 Ziirich 4,87 4,7 Amersfoortse 5,08 4,9 4,9 Amersfoortse 4,91 4.8 AMEV 5,08 4,9 4,6 Generali 4,91 4,8 BLG Hypotheken 5,08 4,9 4,7 Stad Rotterdam 4,95 4,75 Delta Lloyd 5,08 4,9 4,6 Levob 4,97 4,8 Spoorwegpensf. 5,08 4,9 4,7 ROYAL 4,97 4,8 Westland/Utrecht Hyp. 5,08 4,9 4,7 ZwitserLeven 4,97 4,8 Bouwfonds Hyp. 5,18 5,0 4,8 Nationale Ned. 5,02 4,9 Direktbank 5,18 5,0 4,8 Geldverstrekker Andere vormen opge geven rente Friesland Bank 5,18 5,0 4,8 HNG Hypotheken 5,18 5,0 4,8 IDM Hypotheekbank 5,18 5,0 4,8 Levob 5,18 5,0 5,0 Hooge Huys Participatieplan 4,5 ROYAL 5,18 5,0 4,8 Delta Lloyd Beleggingspl. 4,6 Stad Rotterdam 5,18 4,9 Generali Spaartoekomst 4,7 Woonfonds Hypoth. 5,18 5,0 4,8 Hypotrust Spaartoekomst 4,7 Zwitserleven 5,18 5,0 4,8 Van Nierop Perspect. Hyp. 4,7 Generali 5,29 5,1 4,8 Royal Future Hypotheekplan 5,1 ABP-hypotheken 5,29 5,1 4,9 ENG Beleggershypotheek 5,2 MNF Bank 5,40 5,2 5,0 SNS Netto Lasten 5,7 Nationale Ned. 5,40 5,2 5,1 Bouwf. (PGGM) Loonvast Krediethypotheken 6,8 varia bele rente SNS bank 5,40 5,2 4,7 AEN-AMRO 5,49 5,3 5,1 CVB Bank 5,49 5,3 5,1 GWK-Bank 5,49 5,3 5,1 Postbank 5,49 5,3 5,1 VSB Vermogenshypotheek 4,2 RABO Hypoth.Bank 5,49 5,3 5,1 Direktbank Doorloophyp. 4,7 ING Bank 5,61 5,4 5,2 Roparco 4,7 Nederl.Hyp.Bank 5,61 5,4 5,3 SNS Rekening crt. hypoth. 6,0 Zonder garantie is de standaardhypotheekrente meestal 0,2% hoger. Voor tophypotheken gelden hogere opsiagen. Om een vergelijldng te kunnen maken is alleen het 5-iaarstarief vermeld. Per geldqever zijn andere rentevastperioden mogelijk. De effectieve rente is de opgegeven rente plus variabele elementen als afsluitprovisie, afboekingstijdstip aflossing e.d. DE U HYPOTHEEK SHOP Peildatum: 23 november 1998 Bron: De Hypotheekshop Copyright NVM De Hypotheekshop Nederlandse Vereniging van Makelaars in onroerende goederen NVM

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 13