Een Vlaardingse boerderij met een Maaslands verleden Tegenstellingen van traagheid en vaart, techniek en natuur DE NIEUWE CORRECT K00PGIDS 349 749 199 mmmffdi 79 BERGWEG 110 ROTTERDAM Stadsgehoorzaal Theater a.d. Schie Theater Schuurkerk Tiiea^er prograzimia Jaarboek Historische Vereniging Maasland 1998 Jan Roeland: Unisono dee! 7 mi 38-105 MM ZOOM COMPACT CAMERA AUT0F0CUS SPIEGELREFLEX CAMERA APS ZOOM COMPACT CAMERA SPATWATERDICHTE F0T0CAMERA mr- TEL.: 010-4.618.600 Sar Tegenstellingen Correct is klaar voor de toekomst en heeft alle afdelingen overzichtelijk en gezellig ingericht met het nieuwste van het nieuwste en uitstekende "Pakt- Uit" aanbiedingen voor zeer interessante lage prijzen. HAAL GRATIS OP Een koopgids van 160 pagina's met een overzicht van nieuwe produkten en aanbiedingen uit de 3 panden van Correct. Zoals bijvoorbeeld bij Correct op de Bergweg 110te Rotterdam. pfe HI MINOLTA -399T- Nikon T29T- FUJI 29T- mehbb hi qeosm I /iiopEnaEEm I ZONDAG20 DECEMBER GEOPEND VAN 12.00-17.00 UUR Woensdag 9 december 1998 wx54 MaasposT (Phis Wolgakozakken Kerstconcert De prachtige klanken van de tenoren en bassen en de melancholieke kerst- Iiederen laten een onvergetelijke indruk achter in de donkere dagen voor kerstmis. Op het programma staan, naast de Russische kerstliederen, litur- gische gezangen uit de orthodoxe kerk, meerstemmige beurtzang, volks- wijsjes als 'Kalinka' en 'Wolgabootsman' en klassieke liederen die terug- grijpen op de traditie van de kozakken. De zware mannenstemmen van de tien zangers klinken diep en zuiver en zijn karakteristiek voor de Russi sche volksmuziek. De leden begeleiden zichzelf op verschillende traditio- nele instrumenten als de balalaika, gitaar, cello en de banjam (knopharmo nica). Een schitterend, harmonieus en sfeervol kerstconcert dat geen mu ziekliefhebber mag missen. Zaterdag 19 december, aanvang 20.00 uur, toegangfl. 37,5p/fl. 35,-. The Deep River Quartet Hark, The Herald Angels Sing Rond de kerstdagen komt The Deep River Quartet met een stemmig en sfeervol kerstrepertoire in de gloedvolle stijl van de groep. Dit nieuwe kerstprogramma met de mooiste traditionals, ballades en carols brengt ie- dereen in de juiste sfeer voor het naderende kerstfeest. The Deep River Quartet en The Joop van Deuren Trio brengen zo warmte en sentiment in de mooiste tijd van het jaar. Zondag 20 december, aanvang 14.00 uur, toegangfl. 37,50/fl. 35,-. Bassie Adriaan Is er een mooier kerstcadeau denkbaar. Nederlands bekendste circusduo zet zo vlak voor kerst de boel weer volledig op z'n kop. De twee Vlaar- dingse jeugdidolen laten de hele familie op het randje van de stoel genie- ten van hun overbekende liedjes en grappen. De lachsalvo's knallen door de zaal, als Bassie weer eens lik op stuk krijgt van de altijd geduldige Adriaan. U heeft dit jaar geen pijn in de buik van het vele eten, maar van het lachen. Kom naar de Stadsgehoorzaal, want er is een circus in de stad. Voor iedereen vanaf vier jaar. Woensdag 23 en donderdag 24 december, aanvang 14.00 uur, toegangfl. 20,-. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij de kassa van de Stadsgehoorzaal, Schiedamseweg 51, van dinsdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 20.00 uur en een uur voor aanvang van de voorstelling. Niet Schieten! en anderen Petrov De leden van 'Niet Schieten!' namen het initiatief tot het cabareteske kerstspektakel 'Petrov'. Zij nodigden collega-cabaretier Onno Innemee (Basterd) en de acteurs Chris Jol- les, Martine Sandifort en Esther Werneke uit om mee te spelen on- der regie van Hetty Heyting. De tragikomedie verhaalt over Pe trov, de lelijkste man van heel Rusland, uit het kleine plaatsje Tsaartsaarderin. Niemand schenkt ooit aandacht aan Petrov of aan zijn afzichtelijke verschijning. Daarom staat hij iedere dag op het perron om de trein uit te zwaaien. Niemand zwaait ooit terug. Tot kerst 1927. Een jonge vrouw lijkt naar hem te wuiven en hij is op slag hopeloos verliefd. Geholpen door drie geesten en een kerstman, gehinderd door twee stiefzussen en gadegeslagen door drie wijzen en een hoogzwanger stelletje met een ezel gaat hij op zoek naar zijn grote liefde. Na anderhalf uur liefde, lol, haat en medelijden bereikt deze absurde love story zijn climax in een ver- rassend slot. Dinsdag 22 december, aanvang 20.15 uur, toegang le rang ft. 31,50/fl. 29,-, 2e rangfl. 26,50/fl. 24,-. Rene Groothof en Max Tak Filmorkest 20.000 Mijlen onder zee De wereld onder de zeespiegel vol avontuur, bedreigingen en verlokkin- gen inspireerde Jules Verne tot zijn wereldberoemde boek 20.000 mijlen onder zee. Rene Groothof vertelt in deze grappige en spannende voorstel ling het onderwateravontuur van kapitein Nemo en zijn duikboot de Nau tilus. Het wordt een waar spektakel met een echt orkest, filmbeelden en projecties van de kopergravures die Gustave Dore maakte voor dit be- roemde boek. Filmorkest Max Tak, bekend geworden door de muzikale begeleiding van zwijgende films van onder meer Charlie Chaplin, bege- leidt de voorstelling. De muziek is samengesteld uit composities van klas sieke en hedendaagse componisten en wordt aangevuld met de geluiden van de effectenmaker die op het juiste moment belt, piept, knort en knalt. Een lust voor oog en oor! Vanaf zes jaar. Woensdag 23 december, aanvang 14.00 uur, toegang volwassenen fl. 25,- kinderen fl. 17,50. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij de Theaterkassa, Stadserf 1, van maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 15.00 uur en op zaterdag van 12.00 tot 14.00 uur. telefonisch reserveren is mogelijk tijdens de ope- ningsuren van de Theaterkassa, tel. 2467467. Els de Schepper De Witte Negerin Els de Schepper is even aaibaar als een cactus. De Vlaamse is eigenzinnig en weet precies wat ze wil. Dat ze een tegenstrijdige titel voor haar programma heeft, is geen wonder. Niemand hoeft haar te vertellen hoe het moet. Ze is dan wel wit, van binnen ziter temperament. Els de Schepper is de witte nege rin. Ze zingt de ziel uit haar lijf en wil dat graag met u delen. De kleine vedette met het grote geluid transformeert even makkelijk van een ruige blueszan- geres in een geechauffeerde operadiva. Vrolijk anarchistisch, brutaal flir- tend met het publiek uitdagend en met energie voor tien in woord en daad. Haar veelzijdigheid wordt door recensenten wel eens als problematisch er- varen. Volgens de kritiek moeten er keuzes worden gemaakt. Volgens Els is er al een keuze gemaakt: alles uit de kast en de beuk erin! Zaterdag 19 december, aanvang 20.30 uur, toegangfl. 25,-. Haags Kleinkoor Christmas Carols en High Tea De laatste voorstelling in Theater schuurkerk in 1998 is een lunchconcert door het Haags Kleinkoor onder leiding van Hans Jansen. Het programma bestaat uit diverse Christmas Carols. Klassiekers als 'God rest you merry gentleman' en 'Once in Royal David City' zullen uiteraard niet ontbreken. Het Haags Kleinkoor beschikt naast vocale solisten ook over instrumentale solisten, waaronder een harpist, dwarsfluitist en pianist. Het Haags Klein koor telt achttien leden en heeft onlangs haar 12,5-jarig jubileum gevierd. Het koor is gespecialiseerd in kerstconcerten. Ieder jaar brengen ze een kerstprogramma in de Kloosterkerk in Den Haag, de Spuikerk in Amster dam en de Dorpskerk in Kethel. Na afloop van dit lunchconcert is er in de foyer een high tea, waarbij u kunt genieten van diverse soorten thee, sandwi ches en natuurlijk het typisch Engelse gebak: Brownies met room en jam. Zondag 20 december, aanvang 14.00 uur, toegang fl. 25,- (inclusief High Tea). Kaarten zijn verkrijgbaar bij de balie van het stadhuis, Koningshoek, op werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur vrijdag tot 16.00 uur), tel 5931931 en aan de kassa van Theater Schuurkerk op werkdagen van 12.00 tot 14.00 uur, tel. 5913700. MAASLAND - Al in het midden van de zeventiende eeuw blijkt in het Westland een vorm van tuin- bouw te hebben bestaan. Dit blijkt uit een oude kaart die de voormalige Vlaardingse stadsar- cheoloog J. ter Brugge uit het Al- gemeen Rijksarchief in Brussel heeft opgeduikeld (met hulp van Ingena Vellekoop). De kaart, da- terend van het midden van de ze ventiende eeuw, kwam Ter Brugge ter ogen bij het samen- stellen van de Historische Atlas Vlaardingen. In november 1653 tekende kaar- tenmaker Pieter Florisz van der Sallem op een al bestaande kaart in de rechterbovenhoek een nieuw vakje in. Het gaat om een perceel weiland in de Dijkpolder, getiteld 'K', waar Ter Brugge een interes- sant bijgevoegd tekstje heeft ge- vonden. Het verhaal kan men lezen in het jaarboek van de Historische Vereniging Maasland dat onlangs is verschenen. De kaartenmaker heeft het expli- ciet over 'een elst acker gen ende kooltuin'Volgens Ter Brugge is het vermelden van de 'kooltuin' een zeldzaamheid bij vergelijkbare kaartenboeken, en hij denkt dan ook het 'een vroege aanwijzing vormt voor het ontstaan van een soort van tuinbouw in het West- land'. In het Historisch Jaarboek staat verder een mooi verhaal van T. Werner-Berkhout over een Vlaar dingse boerderij met een Maas lands verleden. Tot 1966 stond de boerderij nog gewoon in Maas land, maar door een grenscorrectie werd het toegevoegd aan buurge- meente Vlaardingen. Het is een bijzondere boerderij, zo valt uit het verhaal van Werner- Berkhout op te maken. Allereerst in ouderdom. Bij recente restaura- tiewerkzaamheden kwamen pot- scherven en een benen kammetje boven aarde die dateren van de elf- de en twaalfde eeuw. De elfde en twaalfde eeuw, het tijdperk waarin een begin werd gemaakt met het ontginnen van de grond hier in West-Nederland. De huidige boer derij, de kern, dateert even wel uit een latere tijd, te weten het einde van de zestiende eeuw. De boerderij wordt al sinds ouds- her de Sarijnenhove genoemd, De boerderij, in oude luister hersteld. Foto Roger van der Kraan weliswaar in verschillende varian- ten als 'Serijnehove' en 'Saryne- hove'. Werner-Berkhout denkt dat de naam afkomstig is van de mid- delnederlandse stam 'sar', dat duidt op een vorm van heerlijk- heid. Het was in de Middeleeuwen gewoon dat leenheren gebieden in leen gaven aan leenmannen die het op hun beurt weer verder verleen- den. Deze naam kan al gevonden worden in de veertiende eeuw in een leenregister van de leenkamer van Hodenpijl, onder de naam Sa- rienhove. Je kunt het niet echt vergelijken met de situatie in de Middeleeu wen, maar ook in de zeventiende eeuw straalt er iets door van de leenheer-leenman verhouding. In 1644 wordt de boerderij namelijk flink verbouwd omdat ene Nico- laes Boogaert, lid van de Delftse vroedschap (zeg maar: de gemeen- teraad), het als een leuk buitenhuis zag. En zo werd het voorhuis in het verlengde van de opkamer uitge- bouwd. De aanbouw bevat een en tree, een kamer met haardplaats, en daarboven een zolder. De Delftse familie Boogaert, een familie van advocaten. bezat veel land in de Zuidbuurt, schrijft Wer ner-Berkhout, mede dankzij een uitgekiende huwelijkspolitiek. Na de dood van Nicolaes Boogaert (1654) en zijn vrouwMargaretha (1659) verviel het huis aan zijn zoon Adriaen Boogaert die in 1656 trouwde met de welgestelde Anna Briel van Welhouck. Acht kinde ren zou het echtpaar krijgen, en ze bewoonden het huis 'Het wapen van Savoyen' waar tegenwoordig het gemeentearchief van Delft ze- telt. Het huis kwam na de dood van Adriaen in 1708 in handen van zijn twee dochters Adriana Margaretha en Anna Maria. Een gedeelte van het huis was bestemd voor de twee dochters, de rest werd verhuurd aan pachter Gerrit Cornelis Berg man. Na verloop van tijd ging An na Maria er met haar man wonen. Tot in de jaren dertig van de acht- tiende eeuw zou de boerderij onder het bezit vallen van de familie Boogaert totdat het gebouw werd verkocht aan de familie Van Anc- keren. De boerderij wisselde in de loop der tijd nogal eens van eigenaar, en kwam behoorlijk te vervallen. In de jaren 1989-1994 echter werd de Sarijnenhove grondig gerestau- reerd door de huidige bewoners Sonneveld. Een beperkt aantal exemplaren van het Historisch Jaarboek 1998 is te koop in Museum De Schilpen. De prijs bedraagt fl. 7,50. Het mu seum is elke zaterdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. JALMAR TEUNISSEN SCHIEDAM - Bloemen, planten en vazen. Hamers, F - 16's, bat- jes en pingpongballetjes. Weer vazen, planten en bloemen, afge- wisseld door een tweede F -16: het is een op het eerste gezicht wat curieuze verzameling schil- derijen en potloodtekeningen die momenteel in het Stedelijk aan de muren hangt. Jan Roeland (1935), de zevende kunstenaar in de serie Unisono en verantwoor- delijk voor de eigenzinnige com- binatie, lijkt zich te hullen in stil- zwijgen. Laat het werk maar spreken. Unisono is een langlopende serie tentoonstellingen van 't werk van jonge veelbelovende kunstenaars, en van al gearriveerde kunstenaars die net een nieuwe ontwikkeling hebben doorgemaakt. Bij Roeland is dat het opduiken van de diago- naal. Dat lijkt niet echt schokkend, maar bij Roeland, die zich jaren heeft vastgebeten in een rechthoe- kige indeling van het doek, is dat zeker wel het geval. Het eerste tentoongestelde werk, Planten II (1994), lijkt de basis te vormen, het uitgangspunt van de rest van de getoonde potloodteke ningen en schilderijen. Horizontale en verticale lijnen, sommige licht aangezet, sommige dikker. Vanaf dit startpunt zullen de lijnen naar links en rechts afbuigen. De planten worden in de potlood- tekening daarnaast een stuk bevat- telijker. Drie planten in een grote, kleine en middelgrote vaas die naar alle kanten opbuigen. In het eerste schilderij (olieverf) dat de bezoeker tegenkomt, nog op de begane grond, wordt duidelijk dat Roeland niet alleen interesse heeft in de plant, maar ook in de vaas, de drager van de plant. Corn- posit ie met twee vazen (1990) heet dat werk waarin Roeland meteen twee oertypen afbeeldt. Een licht gebogen en een meer hoekige vaas die beide in bijna alle vaaswerken van Roeland terugkomen. Een groot oranje vlak hult zich over de vazen heen. Net wanneer je je afvraagt of Roe land niet wat meer soorten vazen onder in het aanrechtkastje heeft Werk van Jan Roeland. Foto Roger van der Kraan staan, duiken er twee nieuwe typen op. Een verrassende pyramide- vorm en een traditionele kom, bei de afgebeeld in zwart. Twee tegenstellingen lopen door het tentoongestelde werk van Roe land heen. De serene rust van de bloemen, planten en vazen, de traagheid, het onbeweeglijke, ver sus de snelheid van overvliegende F- 16's en pingpongballetjes. De tweede tegenstelling: de natuur versus de techniek. Toch valt de te genstelling straaljagers en hamers/ bloemen en planten niet zo op. Dat komt door het rustige kleurgebruik van Roeland, mooi en natuurlijk. Zo krijgt zelfs een F - 16 een vre- dig karakter. Heel warm ook is het tweeluik Bat en bal (1997-1998). Roeland heeft voor het tafeltennisbatje een zeer mooie kleur blauw gekozen. Het pingpongballetje -overigens niet echt rond- heeft Roeland ernaast afgebeeld. Ook geslaagd is de Compositie van twee planten (1997). De twee plan- ten, geschilderd in twee lange rechthoeken, zijn naar elkaar toe- gebogen waarbij de rechterplant het linkervlak lichtjes binnen- dringt. Het stuk waar alles om draait is Bloem, tak, vaas (1993). Roeland heeft er een mooie, rustige compo sitie van gemaakt. Rond, rechthoe- kig en kruisvormig, doorsneden met een diagonaal. De diagonaal duikt ook terug in de F - 16's en in een andere voorstelling van het tweetal bat en bal. Unisono 7 is een aardige tentoon- stelling. Toegankelijk ook. Maar zeker niet zo aangrijpend en on- misbaar als die van voorgangster Juul Kraaijer. Unisono 7: Jan Roeland. Te zien in het Stedelijk Museum tot en met 17 januari 1999. Het Stedelijk Muse um Schiedam ligt aan de Hoog- straat 112. Openingstijden: dins dag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Zon- en feestdagen: 12.30 tot en met 17.00 uur. Eerste Kerstdag en Nieuwjaarsdag geslo- ten. JALMAR TEUNISSEN Rotterdams Dagblad TV, kort- weg RDTV, is een kabelkrant die te zien is op alle kabelnetten in Rotterdam en wijde omgeving. El ke dag, zeven dagen in de week, en 24 uur per dag, worden actuele ge- beurtenissen vaak uit uw eigen omgeving snel via de kabel in uw huiskamer gebracht. In een pro gramma dat steeds wordt geactua- liseerd en herhaald. Elke maandag en dinsdag wordt bijzonder aandacht besteed aan Wonen en Onroerend Goed. En op zondag aan lokale sportgebeurte- nissen.Stem uw TV dus af op RDTV, uw eigen nieuwskanaal! Voor meer informatie of voor adverteren op RDTV kunt u bel- len met 010-4004.285. tcob'p«3»esjs5 MINOLTA RIVA105EX 38-105 MM ZOOM COMPACT CAMERA Een ultra compacte zoomcamera met uitstekende kwaliteit. Op het overzichtelijk LCD scherm kunt u aflezen hoe de camera ingesteld is. De camera is uitgerust meteentweevelds- lichtmeting, een zeer nauwkeurig autofocussysteem en een zoomge'integreerde flitser. Incl. batterij. In metallic uitgevoerd. C0RRECTPRIJS Art.nr. 60271 compact camera dooro.a. de voorkeuze instellingen. U kunt kiezenuitdespeciale landschaps-, portret of close-up stand enookdealgemene instelling. Ook heeft de camera een ingebouwde flitser en met een druk op de knop maakt u de mooiste foto's. Inciusief Nikkor 35-80 mm zoomobjectief. C0RRECTPRIJS NIKON F60S SPIEGELREFLEX CAMERA MET NIKKOR 35-80 MM 0BJECTIEF De Nikon is een volwaardige autofocus spiegelreflex camera met de gebruiksvriendelijkheid van een Art.nr. 391 FUJI F0T0NEX 210IX APSAUTOFOCUSZOOM COMPACTCAMERA Eenvoudige en stijlvolle camera met autofocus, ingebouwde programma flitser en een 2x zoomlens. De volgende 3 formaten kunt u kiezen: standaard, 16:9 breedbeeld of Panorama. Datum en tijd kunnen automatisch worden meegeprint. Voorzien van Drop-in Loading Systeem. Compleet met film, batterij, zachte buidel en riempje. CORRECTPRIJS Art.nr. 60834 Het laatste uurtje van de week is bij Correct een super-uurtje. Op de Bergweg 110 kuntu van 17.00 tot 18.00 uur zaterdag profiteren van een super-aanbieding. Voor deze aanbieding geldt: zolang de voorraad strekt I en geen telefonische reserveringen of bestellingen mogelijk. SAMSUNG spatwaterdichte behuizing. Deze camera doet alles automatisch zoals door en terug spoelen van gevoeligheid instellen enflitsen bijtewenig licht. ALLEENZATERDAG 12 DECEMBER VAN 17.00-18.00 UUR I SAMSUNG AF 444 WR I SPATWATERDICHTE AUTOFOCUS COMPACTCAMERA I Ideale volautomatische compact camera voor de wintersport met ingebouwde flitser in een Arl.nr. 22986 OPENINGSTIJDEN: maandag t/m donderdag 9.00-18.00 uur, vrijdag 9.00-21.00 uur, zaterdag 9.00- 18.00 uur. Zondag 20 december van 12.00-17.00 uur. Zetfouten en prijswijzigingen onder voorbehoud.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1998 | | pagina 19