oporTiin^H FortDrakensteijn probeert het opnieuw UE8VERK00P emmenoKriHs Kunstuurtjes in Stedelijk Podium Cafe The-dansant I MaasposT I Winkeliers Hoogstraat in actie tegen verloedering 'Doe een beetje volwassen, pingpongfanaten' SVDPW vol verwachting het nieuwe jaar in CUMVSEl UJI.'HV Inhaalwedstrijd voor Ursus en VFC DST op zoek naar secretaris ODC en WK plannen bezetting Stadserf Prestatieloop bij av Fortuna Vacaturebank voor voetbaltrainers Het Zwarte Paard collectief ten onder Stuur sportnieuws naar de Maaspost VOETBAL - Ursus en VFC spelen dinsdag 12 januari een extra ingelaste competitiewedstrijd. De KNVB heeft hiertoe besloten omdat met name de Schiedamse voetbalclub Ursus door alle afgelastingen van de afgelopen maanden nogal wat achterstand op het competitieprogramma heeft opge- lopen.De wedstrijd uit de vierde klasse G van het zondagvoetbal wordt vanaf 19.30 uur gespeeld op sportpark Kethel aan de Schiedamseweg 1 in Schiedam. WANDELSPORT - De Schiedamse wandelsportvereniging DST moet op zoek naar een nieuwe secretaris. Secretaris De Zwart die nog maar on- langs samen met de huidige voorzitter het bestuur van de club kwam ver- sterken, heeft te kennen gegeven het bijltje erbij neer te gooien.DST dat de afgelopen periode meerdere malen een bestuurswisseling doorma'akte, hoopt op korte termijn in contact te komen met een secretaris met meer zitvlees. Mensen die belangstelling hebben voor deze bestuursfunctie kunnen contact opnemen met DST-voorzitter Wiekeraad, (010) 473 46 74. VOETBAL - De jeugdbesturen van ODC en VVK gaan op een ludieke manier aandacht vragen voor het ruimteprobleem dat beide Schiedamse voetbalverenigingen op sportpark Kethel in een soort wurggreep houdt. Woensdagmiddag 13 januari vanaf 14.00 uur zal bij wijze van protest het Stadserf 'bezet' worden gehouden door middel van het spelen van een voetbalwedstrijd tussen de Fl-teams van beide clubs. Na afloop van de wedstrijd zal aan sportwethouder Hafkamp een met handtekeningen on- dersteunde petitie worden overhandigd. ATLETIEK - De Vlaardingse atletiekvereniging Fortuna organiseert zon- dag 10 januari weer een prestatieloop. Om 11.00 uur starten lopen over 5, 10 en 15 kilometer. Vijf minuten later kunnen ook de jeugdige atleten zich uitleven. Voor hen is een traject van twee kilometer uitgezet. De start/fi- nishlijn voor alle afstanden is getrokken op de atletiekbaan aan de Marnix- laan 7 in Vlaardingen.De kosten voor deelname bedragen drie gulden. Lo- pers die na afloop een herinnering wensen te ontvangen, betalen drie gul den extra. VOETBAL - De afdeling Rijnmond van de Vereniging van VoetbalOe- fenmeesters Nederland heeft als extra service voor zijn leden een vacatu rebank voor voetbaltrainers ingesteld. Trainers die een uitdaging zoeken bij een andere vereniging ofwel beginnende trainers kunnen zich in dit re gister laten opnemen. Verenigingen uit de regio hebben momenteel een dusdanige behoefte aan geschoolde trainers dat het bestand nog wel wat aanvulling kan gebruiken.Oefenmeesters die gebniik willen maken van de vacaturebank kunnen zich, onder vermelding van diploma's en eventueel licentienummer, schriftelijk aanmelden bij het afdelingssecretariaat van de WON, Johan Wagenaarstraat 84, 3122 BD Schiedam. SCHAKEN - De schakers van Het Zwarte Paard uit Schiedam hebben te- gen het eerste team van Nieuwerkerk aan de Ussel de grootste nederlaag sinds vier jaar geleden. Tot aan de tijdnoodfase leek de strijd gelijk op te gaan. Maar hierna bleken de meeste Schiedammers minder bestand tegen de psychische druk van het onder tijdsdruk afronden van de schaakpartij als hun tegenstander.Dat de 6,5-1,5 nederlaag slechts een incident was, kunnen de HPZS-schakers maandag 18 januari bewijzen in hun competi tiewedstrijd tegen Spijkenisse. Dit belangrijke duel wordt vanaf 20.00 uur gespeeld in clubhuis Zuid aan de Dwarsstraat in Schiedam. SPORT - Sportverenigingen en individuele sporters uit het Waterweggge- bied worden opgeroepen persberichten, clubbladen, agenda's, etc. te stu- ren naar de sportredactie van de Maaspost. Het adres daarvoor luidt: Post- bus 373, 3100 AJ Schiedam. Het kantoor, gevestigd aan de Over de Ves- ten 3 in Schiedam, is ook te bereiken via de telefax, (010) 473 15 89. Woensdag 6januari 1999 SCHIEDAM - In januari 1999 staan in het Stedelijk Museum de Kunstuurtjes weer op het programma. El- ke week, op dinsdag of op donderdag om 12.30 uur neemt de nieuwe medewer- ker Ischa Mulder bezoekers een klein uurtje mee op stap. Naast een rondleiding van ongeveer 25 minuten op de tentoonstelling heeft Mulder telkens iets extra's in petto, iets dat anders achter de schermen zou blijven. Na af loop staan voor de liefheb- ber thee of koffie klaar. Mo menteel kan de tentoonstel ling Unisono deel 7 (Jan Roeland) worden bezocht. In de linkerbovenzaal han- gen een kleine twintig schil- derijen die Jan Roeland de afgelopen jaren heeft ge- maakt. Hoewel zijn werk naar abstractie neigt, zijn er nog wel alledaagse dingen te herkennen zoals een ping- pongbatje of een hamer. De kosten bedragen het entree- kaartje van het museum. Volwassenen betalen fl. 3,-. Kinderen vanaf dertien be talen fl. 1,50, evenals hou- ders van een Pas65. Kinde ren tot en met twaalf, hou- ders van een MJK of Rotter- dampas gratis entree. SCHIEDAM - Het Podium Cafe luidt het nieuwe jaar weer muzikaal in. Donder dag 7 januari speelt Kees van Krugten een spetteren- de sessie. Vanaf 22.00 uur probeert Van Krugten een jazzy start van 1999 te ma ken. De volgende avond, vrijdag 8 januari: vrijdag- avond cd's. Zaterdag 9 ja- euari is het de beurt aan all Blonde, een coverband. HViet zomaar een coverband, ^Istelt het Podium, maar een kwaliteitsformatie die be kende en minder bekende nummers van onder andere The Doobey Brothers en Ti na Turner speelt Aanvang 22.00 uur, toegang gratis. SCHIEDAM - Kluphuis Oost organiseert voor 55- plussers een The-dansant van 13.30 tot 16.00 uur. Deelnemers hoeven niet spe- ciaal te kunnen dansen, wel dient men vantevoren een kaartje te kopen (fl. 2,-, en tree). Op de dag zelf betaalt men fl. 2,50. Kaartjes kun nen worden gekocht bij Kluphuis Oost van maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 17.00 uur. Grote Omloop 'noodzaak voor heel het winkelcentrum' De Hoogstraat wacht met smart op de opknapbeurt. Nog dit jaar wordt de straat aangepakt. Foto Roger van derKraan SCHIEDAM - De winkeliers van de Hoogstraat Noord reageren woedend op gemeentelijke plan nen om de winkelas Passage- Broersveld-Hematerrein tot KERNwinkelgebied te promove- ren. De Hoogstraatwinkeliers vrezen het einde van de 'Grote Omloop', de ring van de winkel- straten Hoogstraat, Kerkstraat en Broersvest. In woedende ad- vertenties ('bedankt Hafkamp') en in een brief aan burgemeester R. Scheeres en wethouder L. A. Hafkamp vragen zij opheldering over deze zogenaamde HAL- TERplannen. Zij zijn bang voor verloedering als er door de ge- meente geen aandacht wordt be- steed aan de Hoogstraat. Juist nu met de komst van Designcen- trum Jan des Bouvrie kan het 'rondje Hoogstraat' weer in ere worden hersteld. En dan kiest de gemeente, volgens de kleine mid- denstand, voor projectontwikke- laars en grote winkelbedrijven. Het Schiedamse centrum is de laat- ste jaren duidelijk veranderd. De historische skyline veranderde met nieuwe gebouwen als Nieuwe Pas sage, Stadskantoor en ABC com plex. Ook de Lange Haven met omgeving is opgeknapt en een mooie en dure historische woon- en cultuurlocatie geworden. Wat betreft de winkelfunctie is er veel veranderd. Vroeger vestigden de plaatselijke middenstanders zich op en rond de Hoogstraat. Zo ont- stond al in de vorige eeuw een bij- zonder winkelgebied dat de naam 'Grote Omloop' kreeg. De drie- hoek Hoogstraat, Kerkstraat en Broersvest werd in de volksmond populair met de kreet 'effe een Hoogstraatje pikken.' Met de komst van het winkelcen trum de Nieuwe Passage verander de bijna alles in het centrum. Niet alleen is er meer winkeloppervlak- te bijgekomen maar ook ontstond er een ander soort middenstand: nieuwe winkels die onderdeel zijn van winkelketens zoals de Trek- pleister, Bruna, Bristol, Fooks of de Kijkshop. Met de komst van het overdekte winkelcentrum is het zwaartepunt van de winkels in het centrum ver- schoven naar de kop van de Hoog straat en Koemarkt. Omstreeks de- zelfde tijd is aan de andere kant van het centrum nog een overdekt winkelcentrum gebouwd: het ABC complex aan de Kerkstraat. Beide centra zijn voorzien van een mo- derne parkeergarage. Het resultaat daarvan is dat het winkelend pu- bliek de winkel-as, Passage, Broersveld en Kerkstraat, neemt, en daarmee de Grote Omloop links laat liggen. Winkeliers van de Hoogstraat zijn bang dat het van kwaad alleen nog maar erger zal worden. „Neem nu bijvoorbeeld de afsluiting van het Spinhuispad met woningbouw", zegt middenstander T. Leusen van de Hoogstraat, „Zo is weer een toegang naar de Hoogstraat ge- blokkeerd." De laatste maanden is dit alles in een stroomversnelling geraakt. Vaak tot wanhoop van de winkeliers. Zo houdt de familie Verwaijen het na 86 jaar voor ge- zien omdat zij de strijd tegen de meubelboulevards niet kan win- nen. Vorig jaar november maakte de projectontwikkelaar Mabon de laatste stand van zaken bekend met betrekking tot het voormalig He- materrein. In dit plan'het Land van Belofte' werd naast woningbouw ook weer voorzien in winkelruimte voor onder andere een bank en pu- bliekstrekker C&A. En bij deze plannen werd er plots gesproken van een nieuw concept: de route van deWinkelhalter'. De twee ge- wichten van de halter zijn de pu- bliekstrekkers de Nieuw Passage en het ABC/Hematerrein. De haL terstang ertussen is de op te knap- pen Broersvest. Het gevolg van de ze plannen van gemeente, winke- liersvereniging en projectontwik- kelaars is dat impliciet afstand ge- nomen wordt van het idee van de oude, vetrouwde, Grote Omloop. Voorzitter C. Coppens van Stich- ting Centrummanagement: „Het zogenaamde Haltermodel moet het KERNwinkelapparaat van het Schiedamse centrum worden. Maar dat betekent natuurlijk niet dat de rest van de binnenstad dan afgeschreven moet worden!" In felle bewoordingen richt hij zich tegen degenen die veronderstellen dat het binnenhalen van het Halter- concept feitelijk het einde van de Omloop betekent. Het bekend maken van deze plan nen, in de kranten met als kop 'De- finitief einde van de grote om loop', maakte de winkeliers van de Hoogstraat Noord laaiend. Zij hiel- den een spoedbijeenkomst en schreven een 'brief op poten' naar de gemeente. De initiatiefnemers M. Terheggen (stoffenshop), T. Leusen (babyzaak) en B. de Vos Burchhart (beddenzaak), verklaren hierin dat de Nieuwe Passage nooit alleen een succes kan worden. Im- mers: de mensen van buiten komen niet alleen voor 'n winkelcentrum, dat is er in elke stad. Wel voor ex tra's zoals molens, bruggen en ha vens. Zeker de komst van Jan des Bouvrie zal een opsteker zijn. Hierdoor zal juist de Hoogstraat aantrekkelijker worden met kleine speciaalzaken. De winkeliers zijn geen voorstander van nog meer winkelbouw. In hun ogen leidt dat alleen maar tot nog meer leeg- stand. En van leegstand komt leeg- stand. Wie nu een rondje Hoogstraat maakt, kan met eigen ogen zien dat een groot deel van de Hoogstraat zijn glans heeft verloren. Vanaf het museum tot aan de Grote Markt staan al zo'n dertig winkels leeg en deze leegstand valt niet meer te verhullen met tijdelijke etalages. De winkels zijn leeg omdat ener- zijds winkeliers naar de Passage worden gezogen, anderzijds omdat zij het niet langer kunnen bolwer- ken. De actievoerende winkeliers wil len dan ook dat de gemeente hun problemen serieus neemt en hen niet in de steek laat. Hun voor- naamste grief is dat zij in de 'hal- terplannen' bevestigd zien dat de gemeente kiest voor het grootwin- kelbedrijf en niet voor de midden stand. Toch is het niet alleen de schuld van de gemeenten of projectont- wikkelaars dat alle binnensteden hetzelfde zijn. In deze zogenaamde 'Blokkerisering' spelen verande- rend koopgedrag en economische concurrentie een belangrijke rol. Schiedam heeft volgens project- ontwikkelaars, architecten, geo- grafen en 'ruimtelijke ordenaars', een unieke, mooie, oude binnen stad. Dit maakt dat de gemeente ui- terst zorgvuldig moet omgaan met het centrum en daarmee met de be- langen van haar burgers. En die burgers: dat zijn ook de winkeliers van de Hoogstraat Noord. Deze winkeliers stellen dat de komst van Jan des Bouvrie een stimulans is voor de omgeving en de Hoogstraat. Zo bezien zou de gemeente juist dat gedeelte van de Hoogstraat moeten steunen. Bij voorbeeld met nieuwe bestrating, goede verlichting en extra parkeer- meters. FRANK WILLEMSE Het is toch te belachelijk voor woorden dat er zoveel heisa is ontstaan rondom de Korenbeurs. Zonde van de redactionele ruimte op uw voorpa- gina en slaapverwekkend. De ping-pongfanaten die nu zo dwars liggen zouden zich moeten schamen. Jarenlang hebben ze voor een appel en een ei in eenfantastisch monument kunnen spelen zonder een woord van dank daarvoor. Alsofdat zo vanzelfsprekend was. Ze gedragen zich als ondank- bare kleine kinderen, die op een zielige manier de aandacht willen trek- ken, en alleen maar aan hun eigen belong denken, en niet aan het alge- meen belang. Dat noem ik zielig. Doe een beetje volwassen. Klap je tafels in, pak je pingpongballen en ver- dwijn! Nu direct! Dat zou jullie sieren, en de krant een hoop onbenullig 'nieuws' besparen. G. Bakker 'Promotie is van groot belang' SCHIEDAM - Het openingsfeest van Fort Drakensteijn is gepland op zondag 16 mei. Op het pro gramma staat muziek, theater, cir cus, klimmen en klauteren, en een bijzondere rolstoelrace. Het eerder geplande openingsfeest viel in September vorig jaar in het water door aanhoudende regenval. Het terrein was veranderd in een enorme blubberzooi, en het zou onverantwoord zijn geweest om kinderen met rolstoel en al over Fort Drakensteijn te laten rijden. De speciale speeltuin, bedoeld voor gehandicapte en niet-gehan- dicapte kinderen is overigens wel officieus geopend en inmiddels re- delijk opgedroogd. Wel moet er nog wat groen worden aangeplant, wat in het komend voorjaar op sta- pel staat. SCHIEDAM - Ton Knoops, de dynamische penningmeester van de Schiedamse voetbalvereni- ging SVDPW, zuchtte zondag- middag tijdens de drukbezochte Nieuwjaarsreceptie in het club huis diep. Hij zette het glas nog maar eens aan zijn proevende lippen, nam een ferme teug en zei daarna met een brede grijns: „Ik zal blij zijn als ik maandag weer kan gaan werken." Prompt gaf hij namens het bestuur een rondje voor de hele zaak. „Ieder- een mag vandaag bij ons ander- halfuur gratis drinken", meldde hij opgetogen. „Zo doen we dat bij SVDPW." Het was zondag 3 januari niet het eerste feestje dat Knoops en co ter ere van 1999 vierden. In een gezel- schap van meer dan honderd geno- digden werd twee dagen eerder in hotel-restaurant Rijnmond het ou de jaar uitgeluid en het nieuwe jaar 'nat' gemaakt. „Negentig procent van alle aanwezigen had een SVDPW-achtergrond", liet Knoops met enige trots weten. „We hebben al een optie genomen opdezelfde accommodatie voor een groot millennium feest over een jaar. Dat wordt misschien nog wel een groter succes." Trainer Rob van Vliet hoorde de woorden van Knoops lachend aan. Hij kent zijn pappenheimers bij SVDPW, waar hij aan het vierde seizoen als hoofdcoach bezig is. De joviale horecabaas moest zon- dagmiddag de nieuwjaarsparty in de kantine vroegtijdig verlaten. De plicht riep weer eens in zijn bistro Het Sterrebos. Eerst won hij met zijn elftal nog wel een ludieke oe- fenwedstrijd tegen een team van toppers van toen (3-1). „Het zijn marathondagen geweest in decem- ber", bekende Van Vliet. „Maar ja, dat weet je als je in de horeca zit. Het zal nu wel wat rustiger worden." Het voetbal heeft Van Vliet tijdens de feestweken nog het meest ge- mist. Hoe druk hij het ook heeft, een paar uur vrij maken voor een training of een wedstrijdje doet hij maar al te graag. De laatste twee weken van december was er voor Het bestuur van SVDPW heft het glas op het nieuwe jaar. Foto Roger van der Kraan het Schiedamse 'voetbaldier'ech- ter weinig tot niets te beleven. „Die winterstop hoeft voor mij he- lemaal niet", bromde hij. ,,Als het aan mij ligt, sta ik elke dag op het veld. Heerlijk gewoon om je lek- ker even uit te leven. Als alles goed gaat, wordt eind januari de competitie weer hervat.Tot die tijd zitten we in de wachtkamer. Veel te lang wat mij betreft." Stilzitten doet Van Vliet met zijn A-selectie allerminst. Elke dins- dagavond staat er op het kunstgras- veld van Spirit een oefenwedstrijd op het programma. Vitesse Delft, Fortuna Vlaardingen, Excelsior Pernis en SVVSMC hebben hun komst al bevestigd. „Ook op zon dag proberen we elke week een vriendschappelijke pot te organise- ren", stelde Van Vliet. „Dat is voor de spelers en voor mij wel zo leuk. Dat verhoogt de motivatie om te blijven trainen." De eerste helft van de competitie in de vijfde klasse is voor SVDPW- geslaagd. Met 21 punten uit negen (ongeslagen) wedstrijden plaats te- de Schiedamse zondagclub zich knap voor de komende promotie- ronde, de zogenaamde Champions League. „Het gaat om een hele competitie met acht ploegen", leg- de Van Vliet uit. „De eerste twee verzekeren zich van een plaats in de vierde klasse. Daar moeten we- bij zijn. Dat zal moeilijk genoeg worden. Want elke tegenstander is in deze afdeling ambitieus. Ze heb ben zich tenslotte niet voorniets geplaatst voor de kampioenscom- petitie." De verfoeide degradatie uit de vierde klasse liet vorig seizoen ui- teraard zijn sporen na in de A-se lectie. Met een uitgedunde ploeg, zowel kwalitatief als kwantitatief, moest Van Vliet de jacht op eer- herstel inzetten. „Dankzij veel dis cipline en een grote werklust heb ben we het gered", concludeerde de gedreven coach.,,Maar in geen enkele wedstrijd hebben we het echt makkelijk gehad. Dat kwam omdat we moeilijk doelpunten maakten. We domineerden vrijwel altijd, maar vaak bleef het te lang 0-0. Daardoor was er de constante dreiging van een succesvolle coun ter van de tegenstander.We moeten na de winterstop echt meer en makkelijker gaan scoren. Anders bereiken we ons doel niet." Van Vliet had in de eerste sei- zoenshelft soms maar twaalf, der- tienfitte spelers voor de hoofd- macht tot zijn beschikking. Door de personele problemen moest hij af en toe spelers opstellen die hij- wegens een gebrek aan 'trai- ningsuren' liever naar de bank had gedirigeerd. Om zijn keuzemoge- lijkheid te vergroten en meteen de druk op zijn selectie te verhogen, heeft Van Vliet de routiniers Chris van Gelderen en Aad Chatelain zo 'gek' gekregen om weer met het eerste elftal te gaan meedraaien. „SVDPW is een prachtige club, heeft een fraaie accommodatie en doet veel voor de A-selectie", be- toogde Van Vliet. ,,Mag ik dan van de spelers verwachten dat ze ten- minste twee keer per week komen- trainen? Ik dacht het wel. Hoe druk je het zakelijk of prive ook hebt, twee keer trainen per week moet kunnen. Daar ligt de basis van mo- gelijk succes. We hebben nu een- maal geen dragende spelers in de selectie. We moeten het van het collectief hebben. En je kunt alleen maar een eenheid worden, als je gezamenlijk traint. Ik hamer bin- nen de selectie op een soort sociale controle. Ze moeten elkaar dwin- gen om te komen trainen. Alleen dan hebben we kans oppromotie." Voorzitter Wim van Uden beaam- de dat een rentree van SVDPW in de vierde klasse van het grootste belang is. „Dan tel je als voetbal club tenminste weer mee", bena- drukte hij. „Ik verbeeld me niets, maar we zijn tijdens de eerste com- petitiehelft niet op de leukste plaat- sen gekomen om te voetballen. Vaak was er van enige ontvangst in de bestuurskamer geen sprake. Soms was er zelfs helemaal geen bestuurskamer. De vijfde klasse is gewoon de kelder van het amateur- voetbal. Dat moeten we zo snel mogelijk uit. Alleen al onze ac commodatie is een vierdeklasser waardig. En wat te denken van de publieke belangstelling? Vorig sei zoen hadden we met al die derby's vaak vele honderden toeschouwers op ons complex. Nu mag je al blij zijn als je de honderd haalt. Echt, voor alles en iedereen is het nood- zakelijk om terug te keren naar de vierde klasse. Maarja, de spelers moeten het doen." Over de nabije toekorrtst van trai ner Rob van Vliet valt deze maand een beslissing. Bestuur en spelers moeten eerst hun wensen nog opel- kaar afstemmen. Daarna dient ook de coach nog naar zijn mening te worden gevraagd over een moge- lijke verlenging van de samenwer- king.Van Vliet gaat in elk geval niet verloren voor SVDPW. Bij zijn entree in 1995 als trainer kon- digde hij al aan na zijndienstver- band toe te treden tot het bestuur. Hoe de contractbesprekingen dit jaar zullen uitvallen, is nog niet duidelijk. „We gaan in alle rust de situatie bekijken", beloofde voor zitter Wim van Uden. Norbert Kleinherenbrink

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 5