D De hele wereld presenteert zich op de vakantiebeurs Eco trips ROTTERDAM - Het is koud en kil op straat en de winter is nog lang nietvoorbij. Het is dan ook niet vreemd dat iedereen in deze periode reikhalzend uitkijkt naar de komende zomer en al weer mijmert over langedagen op zonovergoten stranden in binnen- of buitenland. Niet toevallig presenteren juist tijdens deze donkere dagen de reisorganisaties hun nieuwe zomerbro- chures, zodat iedereen thuis voor de open haard alweer kan dromen over exotische uitstapjes, avontuurlijke ontdekkings- reizen of ontspannen zonvakanties. Maar kennis maken met het nieuwe toeristische aanbod kan ook uitstekend in Utrecht, waar de traditionele vakantiebeurs deze week gehouden wordt. Tot zondag zijn in de verschillende hallen van de Utrechtse jaarbeurs alle grote en kleine reisaanbieders en aan- verwante organisaties aanbieders verzameld om opening van zaken te geven over de nieuwe reizen naar bestemmingen in alle windstreken. Deze week in Maasstad daarom alvast een klein voorproefje van het reisaanbod van de komende zomer. Tekst: Maurice Heijnen SSplF WSvl'C- """il 4 Millennium Het is moeilijk kiezen in Utrecht Parijs blijft een populaire bestemming voor stedentrips, maar een steeds grotere groep toeristen kiest voor relatief nog onbekende steden zoals Manchester. 'Heel de wereld komt naar de Va kantiebeurs', zo luidt dit jaar de slogan voor het jaarlijkse trefpunt van toeristen en toeristische bran- che. Wie nog nooit verder is ge- weest dan Valkenburg zal wel even moeten slikken bij het zien van zo'n enorm aanbod. In pak- weg zeven hallen, zo groot als voetbalvelden, staan de honderden stands strak naast elkaar, vaak the- matisch of geografisch geplaatst. Het eerder genoemde Valkenburg staat uiteraard in de Nederlandse hal die al snel duidelijk maakt dat het Nederlandse binnenland schier oneindige vakantiemogelijkheden biedt. Of het nu gaat om een be- zoekje aan de mergelgrotten in Limburg, een boottocht in Fries- land of een bezoek aan een van de vele historische steden die Holland ook nog rijk is. Nederland kan een perfect vakan- tieland zijn, zeker als het weer hier af en toe een beetje meewerkt. Ac- tief of passief, alleen of met de kin- deren, niemand hoeft zich een dag te vervelen op de Veluwe of aan de kust. Maar de trend is toch dat de mensen vaker op vakantie gaan en ook steeds meer verre bestemmin- gen kiezen. Dus is het aanbod van exotische verre reizen de laatste ja- ren enorm toegenomen. En ook hier geldt weer: er is voor elk wat wils. Neem de tropische strandva- kanties naar bijvoorbeeld resorts in Mexico, de Dominicaanse repu- bliek of Isla Margarita. Soms lijkt het alsof iedereen er al geweest is. Dat is uiteraard niet zo, maar aan de prijs van dat soort reizen kan het niet liggen. Een tiendaags verblijf op het Venezolaanse Isla Margeri- ta hoeft in bepaalde periodes niet meer dan duizend gulden te kos- ten, waarbij dan alles is inbegre- pen, het zogenaamde all inclusive arrangement, dat momenteel voor dat soort reizen enorm in zwang is. In die tien dagen is zon vrijwel ze ker en bevinden de toeristen zich toch maar in de tropen, op ruim ne- gen uur vliegen van Amsterdam. De andere kant van de medaille is dat dit wel de echt populaire be- stemmingen in de Cariben zijn en dat het vertier daar natuurlijk voor een groot gedeelte is afgestemd op de grootste gemene deler. Authen- ticitiet is daar voor gewone vakan- tiegangers waarschijnlijk ver te zoeken, maar dat geeft niets voor wie gewoon lekker zonzeker ophet strand wil zitten en 's avonds uit wil gaan. Maar wie meer wil dan alleen zon zee en zuidvruchten kan ook met een gerust hart afreizen naar de Jaarbeurs om zich te laten informe- ren. Neem weer het Caribisch ge- bied, dat populair is, maar ook enorm groot. Naast het genoemde onbezorgde all inclusive vakantie- plezier, kunnen reizigers natuurlijk ook zelf alles regelen al naar ge- lang het reisplan en doel. Een eco- trip naar Costa Rica bijvoorbeeld, dat als bestemming in opkomst is, maar nog steeds niet te kampen heeft met enorme stromen toeris ten. Het Midden-Amerikaanse land heeft zowel een kust aan de Grote Oceaan als het Caribisch ge- bied en staat bekend om zijn enorm rijke flora en fauna die nog in voile glorie is te aanschouwen. Voor natuurliefhebbers derhalve de bestemming bij uitstek op het Amerikaanse continent. Maar wie echt avontuurlijk wil gaat na een beetje voorbereiding natuurlijk ge woon met rugzak naar bijvoor beeld Colombia of Bolivia. Want dit soort landen is totaal nog niet ontdekt door de grote massa en blijkt terplekke toch vaak goed te bereizen, zonder al te grote risi- co's. Toch heeft bijvoorbeeld Colombia bijvoorbeeld nog altijd te kampen met een heel negatief imago, voortkomend uit de drugsproble- matiek. Toch heeft het land veel meer te bieden dan coca alleen. Cartagena bijvoorbeeld, de haven- stad aan de Caribische kust heeft een van de oudste kathedralen van Zuid-Amerika binnen de nog door de Spanjaarden aangelegde stads- muren. De stad fungeerde trou- wens vroeger als de haven voor de Spanjaarden vanwaaruit zij het goud en zilver naar Europa ver- scheepten. De muren herinneren daar nog aan, maar ook de vele for- ten op strategische kleine eilanden die de baai middels grote zware kettingen konden afsluiten voor pi- raten en andere indringers. Colom bia heeft net als overigens eigen- lijk alle Zuidamerikaanse landen enorm veel cultuur en natuur, en dat is wat de landen zo aantrekke- lijk maakt voor rugzaktoerisme op de bonnefooi. Wie dat echter te risicovol vindt kan op de vakantiebeurs ook uit- stekende mogelijkheden vinden voor georganiseerde groepsreizen door dergelijke gebieden. Ook heel erg in trek en wellicht een stuk vei- liger is een rondreis door Australie, gewapend met een rugzak. Dit is vooral erg populair bij jongeren die net van de middelbare school afkomen en niet meteen door wil- len studeren. Australie is daar bij uitstek geschikt voor omdat het land speciale visa verstrekt die het mogelijk maken een jaar lang va kantie te vieren en te werken. Ook daarover is meer informatie te vin den op de vakantiebeurs. Brazilie of Thailand, Australie of Afrika, Azie of Noord-Amerika, het zijn stuk voor stuk prachtige bestemmingen, dichterbij huis, net over de (open) grenzen is natuur lijk ook voldoende cultuur en na tuur te vinden. Europa is dan ook ruimschoots vertegenwoordigd op de Vakantiebeurs in Utrecht. Vooral ook omdat dit continent vanwege de nabijheid uitermate goed geschikt is voor een tweede vakantie of bijvoorbeeld een korte stedentrip, die steeds meer mensen tijdens een lang weekeinde maken. Het gevarieerde Europa is enorm rijk aan prachtige steden, histo- risch of modern bruisend of ma- gisch. Parijs en Londen zijn na tuurlijk bekend, evenals Barcelo na, Berlijn en Rome, maar een be zoek aan bijvoorbeeld Manchester, de bakermat van de industriele re- volutie, of Grenada, de thuisbasis van het Alhambra, zullen nog niet al te veel mensen hebben afgelegd. Om nog maar niet te spreken van de steden en landen achter het voormalige ijzeren gordijn. Het Tsjechische Praag bijvoorbeeld of het in tweeen gesplitste Boedapest in Hongarije lenen zich uitstekend voor een kort of langerverblijf. De ook op de Vakantiebeurs aanwezi- ge verkeersburo's van de verschil lende landen kunnen belangstel- lenden daar in Utrecht alles over vertellen. De Vakantiebeurs is niet alleen een leuk dagje of een voorproefje Verre bestemmingen zoals Afrika winnen nog steeds aan populariteit, dichterbij huis is er groeiende belangstelling voor historische weekends, wijnroutes, kastelenroutes of nog dichter bij huis Het land van Ooit De trend in vakantieland: sportieve vakanties waarbij verschillende outdoorsporten beoefend worden. opaanstaande vakanties. De beurs is ook een ontmoetingsplaats voor de reisbranche, en signaleert ook heel nadrukkelijk de trends en ont- wikkelingen in vakantieland. Eer der werd al genoemd dat mensen steeds vaker op vakantie gaan (de gemiddelde bezoeker van de beurs gaat 2,2 keer per jaar op vakantie) en dat er steeds meer behoefte is aan verre bestemmingen. Uit on- derzoek komt daarnaast heel dui delijk naar voren dat mensen steeds vaker actieve avontuurlijke vakanties willen beleven. Vooral veel vraag is er momenteel naar combinaties van funsporten. Dus niet alleen mountainbiken, maar ook duiken, abseilen en raften. Of nog extremer; parapenten, delta- vliegen, canyoning en hydrospeed waarbij de toerist zich onder des- kundige leiding laat meesleuren door wild water dwars tussen rot- sen en kloven door, om maar zo snel mogelijk beneden te zijn. En hoewel het vooral jongeren zijn die zich aan dergelijke vakanties wa- gen, blijkt navraag te leren dat het bij deze outdoor-vakanties vooral gaat om durf, adrenaline en uiter aard een beetje conditie. Ouderen die het aandurven en nog een beet je in vorm zijn kunnen zich tegen- woordig ook moeiteloos aan der gelijke avonturenwagen wagen. Misschien nog wel het meest 'in' in vakantieland blijken momenteel de millennium arrangementen. Er is in Nederland onnoemelijk veel vraag naar speciale vakanties tij dens de eeuwwisseling. En dat ter- wijl nog niet al teveel reisorganisa ties dergelijke vakanties al op de plank hebben liggen. Ze worden overigens wel wakker en zullen op de beurs dus ongetwijfeld met mooie reizen komen, naar waar schijnlijk het gebied in de grote oceaan waar mensen de jaarwisse- ling dankzij de datumgrens vrij eenvoudig twee keer kunnen vie ren. Al wordt er wel nu al bij ge- zegd dat dergelijke reizen wel enorm prijzig zullen worden, maar, zo wordt er aan toegevoegd de prijs lijkt op dit moment voor de mensen die een dergelijk oud en nieuw wijlen vieren totaal geen on- voerkomelijke hindernis. Hoe dan ook: de hele wereld komt naar de Vakantiebeurs, en dat is wel zo makkelijk voor iedereen die niet meteen naar de hele wereld kan reizen. Om toch de sfeer te proe- ven van de wereld bieden de mees- te standhoudersgevarieerd ver- rnaak in utrecht. Een Engelse pub, een Franse creperie of een Duits restaurant zijn wat dat betreft van- zelsprekend om alvast in de stem ming te komen. Maar er zijn ook Caribische dansvoorstellingen uit alle windstreken en demonstraties van allerhande sporten. Een dagje Vakantiebeurs is dus al bijna een actieve vakantie. Wie he- lemaal geen gelegenheid heeft om naar de Jaarbeurs te komen kan de vakantiebeurs gewoon naar huis laten komen, en wel het hele jaar door. Op internet is een uitgebrei- de site te vinden (www.vakantie- beurs.nl) waar alles is te vinden over de grootste toeristische vak- beurs van Nederland. Hoe dan ook ene virtueel of een reeel bezoek aan de vakantiebeurs maakt een hoop duidelijk, maar maakt kiezen een stuk moeilijker. Er is tenslotte nog zoveel te zien en te doen.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 17