'Nieuwland heeft een slechte reputatie terwijl het hier best wel meevalt' WSN wil 300 woningen verkopen om renovatie Nieuwland te kunnen betalen esbeth r herik v DERAG WINTER OPRUIMING 1 A OP OP carpet-land MaasposT - k kortingen tot 50% MaasposT A sf&i^ Han van der Horst: een tevreden Nieuwlander 'We moeten er alles aan doen om het tij te keren' V 0186-604394 Nieuwe huurders Nieuwland voornamelijkRotterdammers WINTEROPRUIMING 20 tot 50 korting PERZISCHE TAPIJTEN t -J— VVV SCHIEDAM BUITENHAVENWEG 9 TEL.: 010 473 30 00 m BaaaooBssGa a qqq jmcos I xq52 W11KBLAD1N SCHIEDAM ALLEENSTAANDEN urJt= Jm V-— =1 Tafeltennissers praten vanavond verder met gemeente over Korenbeurs Vredesduiven luiden nieuwe jaar in B.V. R'dam Hillegersberg, Freericksplaats 9 tel. 010-4187700 Ruime parkeergelegenheid o.a. naast de zaak bij A.H. (1'/2uur gratis). Tramlijn 4 stopt bijna voor de deur. Zolang het nog kan:Grijp uw kans! Bel voor openingstijden en het dichtstbijzijnde filiaal (020) 355 59 44 Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstaden wijk Kijkopstadenwijk Woensdag 13januari 1999 Hervormde gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang: 10.00 uur, ds J. Visbeek. Aanvang: 17.00 uur, ds J. E. de Groot. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, dhr. A. F. Ruijl. Hervormde gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde. Aanvang: 10.00 uur, ds N.K. Mos. Gereformeerde Kerk De Ark Hargplein. Aanvang: 10.00 uur, ds J. Sosef. Magnalia Dei Kerk, Albardastraat. Aanvang: 10.00 uur, ds A. N. Ver- heul. Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat. Aanvang: 10.00 uur, dhr. Ruijl. Schieland Ziekenhuis B.K. Laan, hal polikliniek. Aan vang: 10.30 uur, dhr. A. G. M v. d. Ende. Gereformeerde Bond C.S.G. Aquamarijn, Nieuwe Dam- laan. Aanvang: 10.00 uur, ds. K. Schipper. Grote Kerk, Lange Kerkstraat. Aanvang 17.00 uur, ds. W.H. van Kooten. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30. Aanvang: 09.30 uur, ds P. P. Goossens. Aanvang: 16.30 uur, ds Goossens. Evangelisch Lutherse gemeente Lange Nieuwstraat 219. Aanvang: 10.00 uur. D. Bohlken. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg. Zondag 09.30 uur, euch.viering, voorgan- ger D. Kool. Martinuskerk, Willem Andriessen- laan. Zaterdag 18.30 uur euch.vie ring, voorganger D. Kool. Zondag 11.00 uur, euch.viering, voorgan ger D. Kool. Parochiekerk St. Jan de Doper O.L.V. Visitatie Mgr. Nolenslaan 99. Zondag 10.30 uur, zondagsviering met koor- en samenzang. Zaterdag 17.00 uur. Woensdag 09.15 uur, weekviering in de dagkapel. Oud-KatholiekeKerk Dam 30. Aanvang: 10.30 uur, ge- zongen euch.viering. Basiliek van de H. Liduina en O.L.V. Rozenkrans Singel 106. Zaterdag 18.00 uur, euch.viering. Zondag hoogmis, aanvang: 10.15 uur pastoor P.M. Vismans. Kapel Huize Frankeland. Zondag 09.15 uur, euch.viering. R.K. Parochiekerk van het H. Hart Lekstraat 55. Woensdag 19.00 uur, weekviering. Eerste vrijdag van de maand, 18.30 uur in de pastorie. Zondag 10.00 uur, zondagsviering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92. Aanvang: 10.30 uur, dr. J. F. Klijnsma. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark. Hargplein. Zondag 13.30 uur, samenkomst met spreker. Woensdag 20.00 uur, bijbelstudie/ bidstond. 't Paxhuis, Schie 11. Zaterdag 19.30 uur, jeugdavond. Leger des Heils Lange Haven 27. Aanvang: 10.00 uur, maj. en mevrouw H. Bolhoe- ve. Jehova's Getuigen Nieuwe Haven 155a. Gemeente Oud Mathenesse, zaterdag 17.30 uur. Gemeente Nieuwland, zondag 10.00 uur. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Albardastraat 67. Elke tweede en vierde zondag in de maand. Over DeVesten 3 3116 AD Schiedam KANTOOR: Over de Vesten 3 Postbus 373 3100 AJ Schiedam Telefoon 010-4738322 Fax 010-4731589 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 010-4514555 ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE VERKOOP: G. de Boer Telefoon 010-4004290 CHEF VERKOOP REGIO: R. J. Scholten Telefoon 06 53 321659 VERTEGENWOORDIGERS: J. van Merwijk Telefoon 010-4738322 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Telefoon 010-4736543 Fax 010-4731589 K. van der Knaap J.Teunissen CHEF-REDACTEUR: H. Mulder Telefoon 010-4004491 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 010-4736543 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad B.V. SCHIEDAM - Han van der Horst (bijna vijftig) is Nieuw lander, en daar schaamt hij zich niet voor. Hij woont hier best. Nieuwland is een perfecte wijk, zegt de Schiedamse histo- ricus. Neem de Woudhoek, daar zou hij nou voor geen goud willen wonen, ook niet in een mooi paleisie. „De Woud hoek, wat moet je toch in de Woudhoek?", verzucht Van der Horst terwijl hij zijn wenk- brauwen vragend optrekt. Hier, in Nieuwland, hoeft hij al- leen maar van zijn barkruk van hotel en cafe Rijnmond op te staan, de deur uit, naar rechts, weer naar rechts en dan zit hij alweer bijna iu het centrum. Ja ook's avonds doet hij dat. „Zeg nou zelP', vraagt hij wijzend om zich heen, „vind jij het hier onveilig? Ik ben nog nooit in Nieuwland doodgeslagen. Maar dat kan ook aan mijn lengte lig- gen hoor", zegt de 1 meter 95 lange Van der Horst. Van der Horst heeft wat met Nieuwland, al is hij er niet gebo- ren maar daar kan hij niets aan doen. Als jongetje van zeven ver- huisde hij van de Liduinastraat naar de Van Limburg Stirum- straat, in 1956. Van der Horst ge- baart naar buiten, naar de over- kant van de Burgemeester van Haarenlaan, de vierkamerflat is inmiddels allang gesloopt.„Ik mocht meerijden in de verhuis- wagen, naast de chauffeur. Fan- tastisch! En ik kreeg een eigen kamer! Dat had ik te danken aan mijn broer. Het was door zijn ge- boorte dat we op de urgentielijst waren gestegen en we naar Nieuwland mochten. Ik weet nog dat ik in mijn nieuwe kamer twee kartonnen dozen vond en die heb ik plechtig in mijn kast gelegd." Tot zijn twintigste zou Van der Horst in Nieuwland bij zijn ou- ders wonen. Elke zondag naar de kerk, buiten spelen („tenten, weet je wat tenten is? De bouw in, en dan met twee stukken ijzer en twee oude gordijnen een tent ma- ken"), naar de opa en oma van moerszijde, soep eten, dan naar de opa en oma van vaderskant. Ook weleens naar het Beatrix- park, dat was het leven toen in Nieuwland. Wonen in een gloed- nieuwe wijk met jonge, blije ge- zinnetjes. De eerste supermarkt van Schiedam, de Cooperatie: Van der Horst: 'Vind jij het hier onveilig? Ik ben hier nog nooit doodgeslagen'. Foto Roger van derKraan werd gevestigd in de Nolenslaan. De tijd dat verpakt brood een ho- gere status genoot dan ambachte- lijk gebakken brood. ,,De kantoormensen werden in het ene blok gevestigd, de arbei- ders in het andere: zo deden ze dat in Nieuwland." De huren wa ren vrij hoog: „Mijn vaderbetaal- de twintig gulden per week aan huur en dat was veel geld. Hij verdiende toen zo'n zestig, ze- ventig gulden per week." Kort- om: woonde je in Nieuwland, dan steeg je in status. Toen, op z'n twingste naar Am sterdam, geschiedenis studeren bij Jacques Presser. ,,Heimwee naar Nieuwland? Kom op jon- gen! ik trok de wijde wereld in!" Hij dacht er wel even een leuk meisje te kunnen vinden, maar de meisjes moesten hem niet. „Dat viel bitter tegen. God, god, ik heb toen heel wat blauwtjes gelo- pen." Hij liep er zelfs de psycho- logiefeestjes voor af, verschrik- kelijk. ,,Wat was dat een depres- sieve tyfusbende..." En als ie- mand hem vroeg waar hij van- daan kwam, dan zei hij 't ge- woon. Uit Schiedam, uit een ar- beidersmilieu, dat kon hem niets schelen, daar was hij trots op. „A1 die CPN-ers, waar ik niets van moest hebben, hadden allemaal een burgemeester als vader." Na zijn afstuderen liep hij naar het prikbord, haalde er een vaca- ture van af (dat ging toen gewoon zo) en werd geschiedenisleraar in Rotterdam. Daar zou hij tot 1995 ook blijven wonen totdat hij op zoek ging naar een nieuw huis, kreeg van een vriendin drie tele- foonnummers in de handen ge- drukt, draaide het eerste en kwam erachter dat het ging om een huis in Nieuwland. „Weet je hoe ik wist dat het goed wonen was in mijn flat? De buren hadden voor hun deur een kastje gezet, waar ze hun schoenen in bewaarden. Dan weet je dat het met het trappenhuis wel goed zit." Wijktrots,dat mist Nieuwland nu. Niemand zal gauw zeggen 'ik ben Nieuwlander', wat een gemiddel- de Gorzenees met stemverheffing geregeld wel doet. Maar hoe je die trots in Nieuwland zou moe- ten krijgen, dat weet Van der Horst ook niet. Je kunt het niet opleggen, dat moet groeien. „Nieuwland heeft een slechte re putatie, dat is hdt grootste pro- bleem hier, terwijl dat in werke- lijkheid zo ontzettend meevalt. Als je zegt dat je in Nieuwland woont, gaat men er meteen vanuit dat je bij de Sociale Dienst werkt." De Woningstichting Noordvest (WSN) is enkele jaren geleden begonnen met het slopen van ge- deeltes van Nieuwland. Er zou- den te veel goedkope woningen zijn, te veel leegstand, en een te eenzijdige opbouw in inkomens. Dankzij de bouw van (dure) koopwoningen zouden er mensen in Nieuwland komen met een ho- ger inkomen. Goed voor de wijk. Van der Horst (boos) „Ik ken de redenatie. Arme mensen, die zijn arm omdat ze niet deugen, dat schuilt er achter die redenering en daar maak ik mij dus heel erg boos over. Ze denken dat als je er een paar villa's neerzet, dat het leven in Nieuwland dan vanzelf mooier wordt." En die huizen die in de jaren vijf tig in Nieuwland gebouwd zijn, die zitten zo ontzettend slim in el- kaar. „Ik heb in mijn huis nauwe- lijks loze ruimte." Maar wat is hem dan wel tegen- gevallen?, hij woont nu al weer drie jaar in Nieuwland: „Ik ben Schiedammer, dus alles valt me tegen. Maar ik vind dat het hele- maal niet zo slecht gaat met Nieuwland. Wat salsamuziek, dat mis ik wel. Kan Nieuwland best wel gebruiken." J ALMAR TEUNISSEN SCHIEDAM - De instroom van nieuwe huurders in Nieuwland blijkt voor 60 procent uit niet- Schiedammers te bestaan. Deze nieuwe huurders komen voorna- melijk uit Rotterdam (20,1 pro- die werkelijk een andere wen ding aan hun leven willen geven en op een betrouwbare manier op zoek zijn naar een geschikte partner. Wij beschikken over een om- vangrijk bestand van partner- zoekenden uit alle leeftijds- kategorieen, in geheel Zuid- Holland. Kontakten worden gelegd op basis van uw wensen en voor- keuren in onze 14-daagse bemiddelingsrondes. Wilt u meer weten van ons resultaatgerichte partnerkeuze systeem? Vraag dan nu onze gratis infobrochure aan: (tot 20.00 uur) Een leuk contact is vaak sneller gelegd dan men denkt. relatie-adviesburo Postbus 1520, 3260 BA Oud-Beijerlartd cent). Dit blijkt uit cijfers die de Woningstichting Noordvest (WSN) afgelopen maandag in een extra commissievergadering over Nieuwland heeft gepresen- teerd. Wethouder A. Reijnhout reageerde geschrokken. „Ik wist dit niet. Zo kan dit niet door- gaan. Dit doet me zeer, we moe ten er alles aan doen het tij te ke ren. We mogen niet de dupe wor den van de nieuwe regeling om woonruimte te verdelen. Ik be- grijp best dat die mensen (niet- Schiedammers, red.) een huis nodig hebben, maar moet dat nou in Nieuwland?" J. Feijtel, directeur van de WSN, gaf in de commissievergadering de laatste stand van zaken over Nieuwland, het zorgenkindje van de grootste woningcorporatie van Schiedam. Nog voor de zomer wil hij dat de drie betrokken partijen - gemeente, WSN en bewoners- sa- men in elk geval een idee hebben hoe het nu eigenlijk verder moet met de naoorlogse wijk. Nieuw land, zo betoogde hij, mag niet in een negatieve spiraal belanden. Feijtel verklaarde dat de WSN in de periode tot 2006 300 woningen wil verkopen. Met de opbrengst kan een deel van een verdere reno vatie van Nieuwland worden be- taald. De WSN-directeur kondigde verder de sloop aan van 380 wo ningen. Deze sloop komt nog bij de al bekende sloop van 677 wo ningen die plaatsvinden in het ka- Het inwoneraantal van Nieuwland blijkt weer licht te groeien: voigens WSN-directeur J. Feijtel een hoopvol teken. Foto Roger van der Kraan der van het Beheerplan Nieuw land. Renovatie is absoluut nood- zakelijk, zei Feijtel verder. Het blijkt dat een gemiddelde woning drie keer in de woonkrant moet worden aangeboden, voordat het huis wordt geaccepteerd. De totale, kosten om Nieuwland weer op po- ten te krijgen, bedragen 81 mil- joen. De WSN kan 56,5 miljoen gulden zelf opbrengen; de rest van het bedrag denkt de WBS bij el- kaar te brengen met huurverhogin- gen en toekomstige exploitatie- overschotten. Het zal echter niet zijn, zei Feijtel toe, dat de huren zo zullen stijgen dat de WSN zichzelf Het meest complete aanbod van Bungalowvakanties, Appartementenvakanties, Kampeervakanties, Vaarvakanties, Hotel- arrangementen, Fiets- en Wandelvakanties, Watersportvakanties, in heel Nederland. Lekker Weg in Eigen Land. Uw lange of korte vakantie, weekend of midweek, u boekt het bij de VVV Schiedam. uit de markt prijst. Totaal staan er in Nieuwland 7000 woningen, waarvan 1700 koophui- zen. De WSN heeft 5000 wonin gen in haar bezit, de Woningbouw- vereniging Schiedam (WBS) 200. De gemiddelde huur is relatief laag. Van de 5000 woningen heeft 70,5 procent van de huurders een huur die lager ligt dan fl. 600,-. Een lichtpuntje noemde Feijtel de lichte stijging van het aantal Nieuwlanders, na een periode van forse dalingen. In 1971 woonde er 21.000 mensen in Nieuwland. Tien jaar later, in 1981, was het bewo- nersaantal gedaald tot 17.700. In 1991 werd het dieptepunt bereikt toen er in Nieuwland nog maar 14.800 mensen woonden. Sinds twee jaar lijkt Nieuwland weer wat op te krabbelen. In 1997 woonden er 15.204 mensen in Nieuwland, een stijging van ruim 400 vergele- ken met 1991. En de stijging lijkt zich licht voort te zetten: vorig jaar woonden er 15.380 mensen in Nieuwland. Een ander lichtpuntje is de consta- tering dat Nieuwlanders redelijk wijkvast zijn, gaf Feijtel aan. Van de 1087 verhuizingen die in Nieuwland hebben plaatsgevon- den, verhuisde de helft (49 pro- cent) naar een andere woning in Nieuwland. Feijtel gaf toe dat deze wijkbinding voor een deel wordt bepaald door de portemonnee: „De mensen kunnen niet anders dan in Nieuwland blijven wonen." Maar, zo betoogde hij, een kwart van de nieuwe koopwoningen wordt gekocht door Nieuwlanders die eerder in een huurhuis wonen, en dat duidt er toch op dat veel mensen bereid zijn in hun wijk te blijven wonen, ook als ze wat meer te besteden hebben. Betty Eikenboom van Wonen en Leven Nieuwland riep de WSN op snel duidelijkheid te geven over de wijk. Mensen schrikken wanneer ze in de krant lezen dat de WSN wil slopen. Een ander gevolg van de onduidelijkheid is dat bewoners niet bereid zijn in hun woning te investeren. Wat heeft het immers voor zin de muur te witten of het plafond te sausen wanneer de sloopbal er een jaar later doorheen slaat? En wethouder Reijnhout moet nu toch echt eens een keer langskomen bij de bewonersver- eniging, zeker gezien de oproep van Feijtel om nog voor de zomer gezamenlijk de koers te bepalen. Reijnhout reageerde wat humeu- rig, maar zei toe binnen nu en twee maanden een gesprek te hebben met Wonen en Leven Nieuwland. SCHIEDAM - De besturen van de tafeltennisverenigingen De Koren beurs en NOAD hebben op hoofd- punten overeenstemming bereikt met de gemeente over het vertrek uit de Korenbeurs. Het gaat vooral om de randvoorwaarden over de verhuizing naar in eerste instantie de gymzalen aan de Thomas a Kempisstraat en uiteindelijk een sportzaal aan de Dr. Kuyperlaan. De clubs die in De Korenbeurs plaats moeten maken voor ontwer- per Jan des Bouvrie, hadden eind vorig jaar hun wensen en eisen kenbaar gemaakt over de door de gemeente voorgestelde nieuwe lo- katies. In een gesprek met wethou der Wiegman en sectormanager Kruijt van Cultuur, Educatie en Sport is de tafeltennisverenigingen te verstaan gegeven dat de ge meente Schiedam zich kan vinden in de voorgestelde aanpassingen van de beoogde ruimtes. Voor de tijdelijke zalen aan de Thomas a Kempisstraat hebben die aanpassingen vooral te maken met de verlichting, de afscherming van het invallende licht en het creeren van een ontmoetingsruimte voor leden en toeschouwers. Met be- trekking tot de definitieve lokatie aan de Dr. Kuyperlaan zullen de tafeltennissers vanaf het begin be trokken worden bij de uitwerking van de plannen voor de verbouw van de bestaande zaal en de nieuw- bouw van een aangrenzende sport zaal. Om de verenigingen zo kort moge- lijk op de tijdelijke lokatie te laten bivakkeren, wordt zo snel moge- lijk begonnen met het realiseren van de definitieve oplossing. Naar verwachting zou deze zomer met de (ver)bouw begonnen kunnen worden. In dat scenario zouden NOAD en De Korenbeurs in de zo mer van 2000 hun nieuwe tafelten- niscomplex kunnen betrekken. Om maar meteen spijkers met koppen te slaan staat voor vanavond, woensdag 13 januari, een vervolg- gesprek op de rol waarin de plan nen en eisen gedetailleerder zullen worden doorgesproken. Of de besturen uiteindelijk een po- sitief advies aan hun leden zullen voorleggen hangt nog van een tweetal zaken af. Ten eerste willen NOAD en De Korenbeurs alle toe- zeggingen zwart op wit door de ge meente bevestigd zien. Daarnaast is er nog niet gesproken over de huurkosten. NOAD-voorzitterRob Banen daarover: ,,Ook op dat punt zullen we toch ook enige vorm van zekerheid met betrekking tot het voortbestaan van onze vereniging moeten hebben." In het meest optimistische scenario van de gemeente zullen de vereni gingen medio mei de Korenbeurs aan Neerlands meest ongeduldige ontwerper laten. „Eerder zal het in ieder geval zeker niet zijn", ver- wacht Banen. „23 januari begint de nieuwe competitie alweer en halverwege de competitie verhui- zen zou betekenen dat wij tegen verschillende tegenstanders onder verschillende omstandigheden moeten spelen." Alle consequen- ties overziend houden NOAD en De Korenbeurs overigens zelf re- kening met een verhuizing naar de tijdelijke lokatie in de laatste dagen van juni. SCHIEDAM - Nieuwe bewoners van Nieuwland blijken voor 60 procent uit niet-Schiedammers te bestaan. Dit blijkt uit cijfers die de Woningstichting Noordvest (WSN) afgelopen maandag in een extra commissievergadering heeft gepresenteerd. De grootste groep niet-Schiedammers bestaat uit Rot- terdammers. Wethouder A. Reijn hout zei 'geschrokken' te zijn. Reijnhout meent dat Schiedam .voor Schiedammers moet bouwen en renoveren, niet voor Rotterdam. In 1997 ging het om een percenta ge van 58 procent, in 1998 is dit percentage gestegen tot 60 pro- cent. Opvallend is verder het geste gen percentage nieuwe huurders die rechtstreeks vanuit het buiten- land in Nieuwland belanden. In 1997 bedroeg dit percentage 7,7 procent, vorig jaar was dit 13,6 procent. De instroom van woningzoeken- den vanuit Rotterdam naar de wo- ningcorporaties in Schiedam groeit jaarlijks met drie procent. In 1996 bleek 6 procent van de verhuizin gen in Schiedam te worden inge- nomen door Rotterdammers; in 1997 bedroeg dit percentage onge- veer 9 procent. Afgelopen jaar is dit percentage gegroeid naar 12 procent. Dit percentage wordt voornamelijk bepaald door de in stroom in Nieuwland. (Zie verder pagina 3) SCHIEDAM - Vijftien vredesduiven werden vorige week woensdag voor de deur van Frankeland vrijgelaten, om zo het nieuwe jaar in te luiden. De groep, voornamelijk tachtigplussers, werd naar buiten gebracht en kregen ieder een duif in handen voordat de vogels het vrije luchtruim kozen. Het loslaten van de witte duiven was een initiatief van Truus Blom, die zo de visiteclub een inspirerend nieuw jaar wil bezorgen. IMPORT EXPORT

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 3