Combinatie van beeldende kunst met historische voorwerpen Idil, een aangrijpend relaas van een Somalisch meisje 545 139 179 BERGWEG110 ROTTERDAM Stadsgehoorzaal Theater de Teerstoof Theater Schuurkerk BESTE K00P mr- PORTABLE CD-SPELER mr- TRENDY DESIGN WALKMAN mr- 'Als oorijzers vertellen' Actrice en auteur Yasmine Alias gast van Schrijversavond RADIOCASSETTESPELER MET CD TEL: 010-4.618.600 De Correct Wintersale 1999 is in voile gang met fantastische opruimingsaanbiedingen op het gebied van beeld, geluid, computers, telecom en car-stereo. Voor sommige modellen gaat het slechts om enkele stuks en op=op. HAAL GRATIS OP De Correct Wintersale krant boordevol aanbiedingen. SHARP t~'n v Portable MiniDisc recorder waarmee u opnamen kunt maken en beluister- en met een kwaliteit gelijk aan die van een CD. Zeer compact en licht (200 gram), In zilver. Afm. 11.6x2x8 cm. SHARP MD-MS701H PORTABLE MINIDISCRECORDER WINTERSALE PRIJS Panasonic Programmeerbaartot 24 nummers. Wordt geleverd met stereo-oortelefoon, lichtnet adapter. In zwart uitgevoerd. Afm.: 13x3.5x14 cm. PANASONIC SL-S112 PORTABLE CD-SPELER Portable CD-spelerineen hittebestendige behuizing met XBS voor een extra Bass weergave. WINTERSALE PRIJS SONY WM-E 40 ST STREETSTYLE AUT0REVERSE WALKMAN Met deze autoreverse Walkman in een trendy design met neckphone (terwaarde van 49.95) toon je wie je bent. De Walkman is voorzien van Dolby B en heeft een vederlichte tiptoets bediening. In antraciet uitgevoerd. Afm. 11.5x8.3x3.2 cm. WINTERSALE PRIJS Het laatste uurtje van de week is bij Correct een super-uurtje. Zrm7*™rrrns*751mX Op deBergweg 110 kuntu van 17.00 L——mLiL tot 18.00 uur zaterdag profiteren van een super-aanbieding. Voor deze aanbieding geldt: zolang de voorraad strekt I I en geen telefonische reserveringen of bestellingen mogelijk. I I I I I SONY CFD-V24 RADI0- I CASSETTESPELER MET CD DeCDspeleris makkelijkte programmeren en heeft verder shuffle-play en intra scan. Bass- reflex body systeem met bass- boost. De radio ontvangt FM-stereo en middengolf. Het cassettedeck heeft synchro dubbing van CD naar tape. In zwart uitgevoerd. Afm. 42.6x16.5x24.5 cm. ALLEEN ZATERDAG 30 JANUARI VAN 17.00-18.00 UUR 269<Ar1 .nr. 55280 WINTERSALE PRIJS I I J MaasposT (PCus Hans Visser Friends The Club Der Blauen Engel (Berlijn), Theatre des Folies Bergere (Parijs) en The Cotton Club (New York). Drie tot de verbeelding sprekende nachtclubs met een roemrucht verleden. Han Visser laat de muziek uit deze clubs en daarmee de jaren dertig herleven. Drie clubs met elk een heel eigen sfeer en karakter, maar door de nostalgie toch met elkaar verbonden. Der Blau en Engel, de nacht begint. In het schemerende licht van de Potzdammer- platz en de Kurfurstendam zingen artiesten als Marlene Dietrich en Lotte Lenya hun lied, onder het opkomend fascisme en de maatschappelijke veranderingen. Theatre des Folies Bergere, de nacht is jong. Artiesten als Josephine Baker en Edith Piaf maken zich op voor hun optreden. The Cot ton Club, hier eindigt de nacht. Zwarte artiesten zingen over het leven en de onderdrukking. Cab Calloway, Nat King Cole en mahalia Jackson laten de avond swingen. En de emoties smeulen... Woensdag 3 februari, aanvang 20.00 uur, toegangfl. 32,50/fl. 30,-. Robert Long Meer dan ooit Voor de trouwe fans die vorig jaar het programma 'Meer dan ooit' helaas moesten missen, komt nu de kans om alsnog te genieten. Met dit persoon- lijk en intioem programma heeft Robert Long bewezen dat er in deze snel- le en op consumptie gerichte maatschappij volop behoefte is aan warm- hartige en oprechte aandacht. Het is een programma met veel nieuwe lied- jes en natuurlijk een paar oude successen, verrassende theatereffecten, hu mor, emst en scherpte. Robert Long weet in een goede verhouding zijn pleidooi voor liefde, respect en mededogen met zijn publiek te delen. Niet in de laatste plaats door zijn indringende stemgeluid, dat na al die jaren nog niet aan kracht heeft ingeboet. Hij wordt daarbij ondersteund door het voortreffelijke vijfmans orkest onder leiding van Peter van der Zwaag. Donderdag 4februari, aanvang 20.00 uur, toegangfl. 40,-/fl. 37,50. Anne Wil Blankers, Cas Enklaar en vele anderen Wilhelmina: Je Maintiendrai In de nazomer van 1998 is het honderd jaar geleden dat Wilhelmina als koningin werd ingehuldigd in Amsterdam. Dit jubileum wordt gevierd met het nieuwe toneelstuk van Ton Vorstenbosch: Wilhelmina: Je Main tiendrai. Een dramatische visie op het leven en koningschap van een van onze markante Oranje-vorstinnen. In vijf bedrijven passeren een aantal belangrijke episoden uit het leven van de koningin, zoals de crisis in de ja ren dertig, de roerige meidagen van 1940 voorafgaand aan haar vertrek iiaar Engeland, de oorlogsjaren in Londen en de jaren na haar troonsaf- stand. De historische gebeurtenissen en Wilhelmina's eigenzinnige karak ter maken haar, eigenlijk tot op de dag van vandaag, Moeder des Vader lands. Anne Wil Blankers als koningin Wilhelmima zet een van de beste rollen uit haar gerenommeerde carriere neer. Vrijdag 5februari, aanvang 20.00 uur, toegangfl. 49,50/fl. 47,-. Jeans 8 Deze splinternieuwe show is een groot succes. Er wordt gezongen, ge- danst en gemusiceerd dat de stukken er van af vliegen. Jeans brengt tien- tallen greatest hits of all time in een bewerking die het origineel moeite- loos evenaart en soms zelfs overstijgt. Alles verpakt in een show met een wervelende vaart, zoals we die van deze jonge artiesten gewend zijn. Tra- ditiegetrouw kunnen jonge Nederlandse talenten laten horen en zien wat ze in huis hebben. En dat is niet gering. De Jeansband en de acht vocalis- ten maken er een spetterend feest van, nat als de vorige zeven keer. Jeans 8 is onverslaanbaar, unbeatable! Zaterdag 6februari, aanvang 20.00 uur, toegangfl. 45, -/fl. 42,50. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij de kassa van de Stadsgehoorzaal, Schiedamseweg 51, van dinsdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 20.00 uur en een uur voor aanvang van de voorstelling. Teo Joling en Lucia Meeuwsen Het Konsert Met een eerdere versie van Het Konsert speelden Teo Joling en Lucia Meeuwsen met veel succes in binnen- en buitenland. Nu is dit hilarische pianoconcert van de clown en de zangeres in een geheel nieuwe vorm te rug. Het instrument, een levensechte kopie van een Bosendorfer, leidt in dit bizarre concert een eigen, opstandig leven. de als Belgische bonbon verklede mezzo-sopraan zingt haar aria's al leunend tegen de vleugel. Maar zoveel hartstocht kan het instrument niet verdragen en het gaat kra- kend door de knieen, de diva in zijn vaart meeslepend. De concertpianist kan deze multifunctionele vleugel naar believen als gitaar of tractormotor laten klinken. Het gehavende instrument kan zelfs als flipperkast uitste- kend dienst doen. Voor zowel muziekkenners als voor theaterliefhebbers is er weer genoeg te beleven. De ene dwaze situatie volgt op de andere. Zo klinkt 'Die Forelle' van Schubert als er een spartelende forel tussen de snaren belandt. Daarnaast hoort (en ziet) u zeer bijzondere vertolkingen van Mozart, de Falla, Ives en... nieuwe cartooncomposities van Guus Janssen. Vrijdag 5februari, aanvang 20.15 uur, toegangfl. 25,50. Fernando Lameirinhas Trio De Portugese zanger/componist Fernando Lameirinhas heeft in zijn carri ere zo'n beetje iedere muziekstijl gespeeld die swing en warmte heeft. Van samba tot reggae, van soul tot jazz. Recent keerde hij terug naar de muziek van zijn geboortegrond, de fado. met een eigentijdse en eigenzin nige benadering van Portugal's muzikale hartkreet, maakt Lameirinhas de fado klaar voor een nieuw millennium. In dit concert toont hij met eigen materiaal de rijkdom van diverse muzekculturen, geflankeerd door broer Antonio en vriend Leonardo Amuedo. De uit Uruguay afkomstige Amue- do vestigde de laatste jaren een ijzeren reputatie als gitarist met een warm en expressief geluid. De drie troubadours zijn absoluut aan elkaar ge- waagd. Nog lang na dit concert blijven de subtiel deinende ritmes en warmbloedige melodieen naklinken. Zaterdag 6februari, aanvang 20.15 uur, toegangfl. 27,50. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij de Theaterkassa, Stadserf 1, van maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 15.00 uur en op zaterdag van 12.00 tot 14.00 uur, tel. 2467467. Plien en Bianca en Joep Onderdelinden De Avondwinkel Plien van Bennekom en Bianca Krijgsman vormen sinds de Academie voor Kleinkunst een onafscheidelijk duo. De winnaressen van Cameretten 1996 maakten de verfrissende voorstelling 'Changez!'. Een combinatie van lijf- lijke humor en de jaren zeventig. Acteur Joep Onderdelinden (bekend van Charlie, Willeke en Seth Fiona) is al jaren goed bevriend met het duo en koesterde de wens om samen met hen een voorstelling te maken. Een voor stelling waarin hij eindelijk eens een danssolo kon doen. En omdat het niet gek genoeg kan zijn, is de tekst voor 'De Avondwinkel' geschreven door niemand minder dan Paul de Leeuw. Zaterdag 6februari, aanvang 20.30 uur, toegangfl. 22,50. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de informatiebalie van hetstadhuis, Konings- hoek, op werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur), tel. 5931931 en bij de kassa van het theater, op werkdagen van 12.00 tot 14.00 uur, tel. 5913700. Rotterdams Dagblad TV, kortweg RDTV, is een kabelkrant die te zien is op alle kabelnetten in Rotterdam en wijde omgeving. Elke dag, zeven dagen in de week, en 24 uur per dag, worden actuele gebeurtenissen vaak uit uw eigen omgeving snel via de kabel in uw huiskamer gebracht. In een programma dat steeds wordt geactualiseerd en herhaald. Elke maandag en dinsdag wordt bijzonder aandacht besteed aan Wonen en Onroerend Goed. En op zondag aan lokale sportgebeurtenissen.Stem uw TV dus af op RDTV, uw eigen nieuwskanaal! Voor meer informatie of voor adverteren op RDTV kunt u bellen met 010-4004.285. MAASSLUIS - Het Gemeente- museum Maassluis heeft in een unieke samenwerking met beel- dend kunstenaar Geertrui van de Craats de tentoonstelling 'Als oorijzers vertellen' tot stand ge bracht. In deze tentoonstelling, die zaterdag 23 januari geopend werd, is het verleden van de Maassluise haringvisserij en de daaraan verbonden streekdracht het uitgangspunt. Tot deze streekdracht behoorden onder andere de zogeheten 'oorijzers: zilveren of gouden beugels die door de vrou wen om het hoofd ge- dragen werden onder de kanten mutsen. Naast de voorwerpen en klederdracht bevinden zich daar- om tevens drie oorijzer-sculptu- ren in de tuinzaal, waaraan moni tors bevestigd zijn. Via deze mo- nitoren vertellen vijf inwoners van Maassluis hun verhaal. Geertrui van de Craats gebruikt bij het creeren van haar installaties ver- schillende soorten disciplines naast elkaar, zoals fotografie, ruimtelijk werk en video. Nog maar net woon- achtig in Maassluis nam zij het initi- atief tot het maken van een nieuw werk waarin het verleden van de ha ringvisserij in Maassluis en de streekdracht die daaraan verbonden is centraal staan. Vervolgens vroeg het Gemeentemuseum haar als gast- curator voor een tentoonstelling, waarin haar installatie samen gaat met historische voorwerpen uit de collectie van het museum. ,,Zij wil- de ook iets met de textielcollectie van het museum doen", vertelt El len van Schie, een van de conserva- toren van het Gemeentemuseum Maassluis. „We zijn begonnen met een onderzoek. Via advertenties in de krant en in andere blaadjes vroe- gen wij de mensen of zij nog voor werpen in huis hadden of in verband met streekdracht iets te vertellen hadden." Eind vorig jaar zijn toen een vijftal interviews gehouden. „Tegenwoordig moet je het begrip 'beeldend kunstenaar' heel breed opvatten", benadrukt Van Schie. „Er wordt nu eerst uitgebreid on derzoek gedaan. Het werk is meer op ideeen gebaseerd." De tentoonstelling is in feite een combinatie van beeldende kunst en historische voorwerpen. 'Als oor ijzers vertellen' bestaat uit drie de len. In de tuinzaal bevindt zich de installatie van Geertrui van de Craats: de drie oorijzer-sculpturen, in het kabinet van deze zaal is de streekdracht opgesteld en de histo rische afdeling is geheel gewijd aan de haringvisserij. Zoals reeds ver- meldzijneraan de oorijzer-sculptu ren monitors bevestigd. Deze be- Het verleden van de Maassluise haringvisserij en de daaraan verwante klederdracht staan centraal in het Gemeentemuseum. Foto Roger van der Kraan vinden zich op de plek waar de boe- ken, kleine ijzeren plaatjes, zaten. Via de monitors wekken vijf Maas- sluizers het verleden weertot leven. Ieder heeft zijneigenonderwerp: de een is zelf nog boetster geweest, de ander heeft in het weeshuis in Maas sluis gezeten, had een oom die kui- per was of heeft zelf op een vissers- boot gewerkt. De laatste reder van Maassluis doet opk nog een woord- je. Door deze installatie van Van de Craats is het net alsof de oorijzers in de loop der jaren zoveel hebben ge- hoord en meegemaakt dat zij zelf over het Maassluise verleden kun nen vertellen. In de tuinzaal hangen ook enkele fotos. Dit zijn montages van Van de Craats. Streekdracht werd al gedragen in de zeventiende eeuw. De voornaamste functie van deze dracht was de ver- bondenheid met de lokale leefge- meenschap. „Men onderscheidde zich op deze manier van andere plaatsen en men werd ook als zoda- nig herkend. De streekdracht gaf ook aan tot welke status, welke soci- ale groep, de dragers behoorden." Verschillen in beroep en stand wer den door de kleding onderstreept: boeren, vissers, reders en midden- standers hadden ieder hun eigen klederdracht. „Zo droeg een vis- sersvrouw een ondermutsje, daar overheen een oorijzeren dan tot slot een mutsje van kant. Een reders- vrouw had een muts met lange kan ten stroken en haar oorijzer had ook meer accessoires." Op het laatst werden de oorijzers vaak helemaal niet meer gedragen en droegen de vrouwen vaak allleen nog maar een ondermutsje en een gehaakt boven- mutsje. Wanneer men in de rouw was paste men de kleding hierbij aan: er werd een zwart, tulen kapje op het hoofd gedragen en de kleder dracht had veelal ook de kleur zwart. „Zwart was tevens een prak- tische kleur: je zag niet zo gauw dat iets vies was. Het was daarnaast ook een modekleur, maar stond ook voor eenvoud en voor het geloof. Vanaf ongeveer 1840 vond de ge- leidelijke overgang plaats van kle derdracht naar mode: men wilde zich wat stadser gaan kleden. „Voorheen droegen de vrouwen een aparte rok en jak, nu zaten deze aan elkaar en was er in feite sprake van een japon." Dat de kleding uit deze tijd beslist niet altijd somber was wordt in deze tentoonstelling ook duidelijk. „Er zitten hele mooie stoffen bij, maar omdat we uitslui- tend zwart/wit fotos hebben is het moeilijk om te zien hoe kleurrijk het was", vertelt Van Schie. De historische afdeling is geheel ge- reserveerd voor de haringvisserij. In de vitrine wordt vooral aandacht besteed aan de boetsters: de vrou wen die de gaten die tijdens'het vis- sen in de netten ontstaan waren, re- pareerden. Dit arbeidsintensieve werk vond 's zomers plaats op de Taanweide en's winters in de boet- schuren. Tijdens het werk werd over het algemeen geen kleder dracht gedragen. De boetsters droe gen echter wel witte schorten, in te- genstelling tot de gekleurde schor ten die doorgaans gedragen wer den. Door deze witte schorten was het voor hen makkelijker om de ga ten in de netten te ontdekken. De vrouwen van de reders hadden vaak bestuursfuncties, zoals regentesse van een wees-of bejaaardenhuis. Naast de boetsters wordt de aan dacht ook gevestigd op de kuipers. „Deze mannnen waren belast met het maken van nieuwe tonnen, de droge kuipers, en met het overpak- ken van vis in de haven, de natte kui pers." De vissers hadden in princi- pe een eigen soort dracht. Hun werkkleding bestond onder andere uit een visserstrui, waarbij elke plaats een naar verschillend patroon gebreide trui droeg. Op deze manier kon men bij binnenkomst van een schip of bij het identificeren van de lichamen na het vergaan van een schip gemakkelijk zien waar de vis sers vandaan kwamen. 'Als oorijzers vertellenis nog tot 14 maart te zien in het gemeentemuse um Maassluis. CARLYEBELING SCHIEDAM - De Somalische ac trice en auteur Yasmine Alias is vrijdagavond 29 januari de gast van de Schrijversavond in Schie- dam-Noord. Alias werkte bij the- atergezelschap De Trust van Theu Boermans en reisde met een soloprogramma door het land. In het voorjaar van 1998 verscheen haar debuutroman 'Idil, een meisje' een schokkend verhaal waarin duidelijk wordt hoe de eigenwaarde van islamiti- sche vrouwen systematisch wordt ontkend. Yasmine Alias is in 1967 geboren in Somalie en groeide op in een welgesteld gezin. Haar vader, ge- neraal in het leger, kwam om het leven toen ze nog een kind was. Ze ging naar een goede school, leerde Engels en Italiaans. Ze had alles wat ze nodig had, maar besloot toch op veertienjarige leeftijd het land te verlaten. Ze wilde ergens een eigen leven opbouwen omdat Somalie verscheurd werd door een burgeroorlog en omdat ze dolgraag actrice wilde worden. Dit laatste werd haar verboden omdat in die tijd actrices raar aangekeken wer den en acteren gelijk stond aan prostitueren. Alias nam het vlieg- tuig naar Saoedi-Arabie waar fa- milie van haar moeder woonde. Toen ze merkte dat de islamitische cultuur daar nog veel strenger was voor vrouwen, wilde ze er zo snel mogelijk weer weg. Ze kreeg een visum voor Belgie en na een kort verblijf in dat land, is ze per toeval in Nederland terecht gekomen. Sinds 1987 woont ze in Amster dam. Alias volgde een toneeloplei- ding en werkte bij het theatergezel- schap De Trust van Theu Boer mans. Nadat Boermans haar mo- noloog die ze voor het toneel ge schreven had gelezen had, was hij het die haar aanmoedigde om het uit te geven. Dit heeft uiteindelijk geresulteerd in 'Idil, een meisje', dat in het vootjaar van 1998 uit- kwam. In 'Idil' heeft Alias de geschiede- nis beschreven van een Somalisch meisje dat in opstand komt tegen Yasmine Alias schreef 'Idil, een meisje', over een meisje dat in opstand komt tegen de ondergeschikte rol die de Koran vrouwen oplegt. de ondergeschikte rol die de islam vrouwen oplegt. Het lot van haar moeder, die door haar man wordt genegeerd nadat ze een meisje heeft gebaard in plaats van een zoon, vervult het meisje met ont- zetting en ze neemt zich voor om sterker te zijn dan haar moeder. Maar ook zij ontkomt niet aan de rituele besnijdenis en een gearran- geerd huwelijk met een veel oude- re man van wie ze gruwt. Haar eni- ge uitweg is vluchten met een Bel gische man die naast hen woont. Als haar man erachter komt dat ze kontakt heeft met deze man, be- sluit deze hem te vermoorden. Idil die inmiddels zwanger is, wordt opgesloten in een gekkenhuis. Ze heeft het gevoel dat de geschiede- nis zich zal herhalen als ze een dochter baart: O God, waarom hebt U mij een meisje gegeven? Ze zullen haar martelen, verkrachten en vernederen omdat dat in de Ko ran staat. Ze hebben alles van me afgepakt en nu willen ze mijn kind. Hoe kan ik haar beschermen?" Het verhaal wordt op een sobere, maar zeer indringende wijze ver- teld. Alias heeft het op een schokkende manier verteld omdat het voor to neel geschikt moest zijn: „Mijn be- doeling was het zo op te schrijven dat ik mij zoveel mogelijk uit kon leven op de planken." Misschien heeft het direkte taalgebruik ook te maken met haar culturele achter- grond. In een interview met Martje Breedt Bruyn in Vrij Nederland zegt de schrijfster: Wij Somaliers laten in het algemeen altijd meteen onze gevoelens merken. Nederlan- ders doen dat nooit, ze zetten een mooie glimlach op waarachter ze verbergen wat ze werkelijk den- ken." Alias is getrouwd, heeft een doch ter van vijf, een Nederlands pas- poort, werkt bij een theatergezel- schap en een boek op haar naam. Daarnaast heeft ze geprobeerd zich op alle mogelijke manieren aan te passen. Desondanks heeft Alias het gevoel dat ze zich altijd een buitenstaander zal blijven voelen. In hetzelfde interview zegt ze: „Als je iemand tegenkomt, bij- voorbeeld in een kroeg, is het eer- ste dat ze vragen: waarom ben je hier en wanneer ga je terug? Ze denken dat je ululerend uit een klein hutje bent komen rennen. Dat maakt me razend. Ik wil dat men- sen mij zien als hun gelijke, mij niet altijd in een bepaalde hoek dringen." Alias voelt zich dankbaar dat ze hier in Nederland kan wonen en is blij met haar succes als actrice en auteur. Toch zegt ze dat het verlan- gen naar haar geboorteland groter wordt naarmate de jaren verstrij- ken. De schrijversavond in de biblio- theek aan het Bachplein in Schie- dam-Noord op vrijdag 29 januari vangt om 20.15 aan. De entree be- draagt fl. 7,50. Onder de bezoekers wordt een gesigneerd boek en een jaarabonnement op het culturele maandblad 'Musis, een nieuw elan', verloot. ANITA BEIJER Art.nr. 50757 Art.nr. 61366 Art.nr. 60658 SONY OPENINGSTIJDEN: maandag t/m donderdag 9.00-18.00 uur, vrijdag 9.00-21.00 uur, zaterdag 9.00- 18.00 uur. Zondag 20 december van 12.00-17.00 uur. Zetfouten en prijswijzigingen onder voorbehoud.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 25