Dynamisch in leuke verpakking fSTOHf Saab verbreekt productierecord Nieuwe Opel Vectra primeur op AutoRai 0800-0230879 Doe eens raar, GetfutuRAIsed Rover 200 Nieuwe Mitsubishi Space Wagon mHi Hi Specificaties Rover 200 BRM Cadillac met infrarood-techniek Jaguar leider in topklasse Gestolen auto's roesten weg Nieuwe D&W Gids! Mee eens? Bel gratis ANI/Pijs Superzuinige smart Nieuw management voor Hyundai en Kia HFW8791 B.R.M. (British Racing Mo tors) werd in 1949 opgericht met de ambitie om met een Brits team het Grand Prix wereldkampioenschap te winnen. Nu is de naam ver- bonden aan een wel heel spe- ciale versie van de Rover 200, herkenbaar aan de pron- te oranje muil onderin de voorbumper. door Henri Stolwijk Mitsubishi heeft de Space Wagon vernieuwd. Zoals het dan gaat is de nieuweling groter en ruimer dan zijn voorganger. De designers zijn er daarbij in alle opzich- ten in geslaagd om de Wagon vloeiende lijnen te geven, waardoor de auto er bepaald niet pompeus uitziet en doet denken aan een fors uitgeval- len estate. Zeven zitplaatsen PROFILE Bijzonderheden uitrustmg REKENINGRIJDEN V Verkooprecord De Roverhoofdman Vandaag de dag is B.R.M. niet zo bekend. Toch lukte het in 1962 om het Grand Prix wereldkampioen schap te bereiken. In datzelfde jaar begon de samenwerking met Ro ver voor deelname aan de 24-uurs race van Le Mans. Een jaar later dook de oranje luchthapper voor het eerst op die later typerend voor de racewagens van B.R.M. zou worden. Een uiterlijk kenmerk waarmee ook deze Rover 200 BRM gezegend is en dat geen twij- fel over zijn missie laat bestaan: de BRM is een eerbetoon aan de ge- lijknamige renstal. Maar de opvallende oranje muil is niet het enige detail waarmee de Rover zich onderscheidt van de 'mindere' 200-versies. Verre van dat zelfs. Ten opzichte van de 200vi, waarop de BRM is geba- seerd, vallen onder meer de ver- laagde carrosserie, de flitsende vel- gen en de zilverachtige spiegels en stootstrips op. De kippengazen grille - een oneerbiedige term, maar zo ziet het ding er nu eenmaal uit - maakt het sportieve uiterlijk compleet. Ons enthousiasme voor de stoere koets van deze Viking was echter als bij toverslag vergeten toen we het portier opentrokken. Bin- nenin wacht je namelijk een van de mooiste interieurs die de autowereld ooit heeft voort- gebracht. On mogelijk om in al z'n pen zijn van zwaar aluminium ge- maakt en afgewerkt met inbusbouten. Ook boven de rechter airbag zit motorkap lijkt te zweven. Maar dat schoon heid te beschrij- ven, maar hier volgt een poging: geurig rood leer versiert onder andere de stoelen. de deur- grepen, het stuur, de versnelling- bak en de handrem. Het steekt prachtig af bij het zwarte dash board. Pookknop en kachelknop- Slechts 70 van deze BRM's zijn ons land gegund een kunstig in schubbenmotief ge- polijste aluminium plaat. Helaas weerspiegelt dat ding bij felle zon hinderlijk in de voorruit, waardoor er een glimmende haring boven de is dan ook het enige puntje van kritiek. Kortom, wie dit inte- rieur niet kan waarderen zal toch echt de aanschaf van een Bentley of Aston Martin moeten overwe- gen. Een fabrikant die een auto met zo- veel oprechte liefde voor het vak vormgeeft laat qua tech- niek meestal ook geen steken vallen. En in- derdaad, de BRM rijdt voortreffe- lijk. Het onder- stel voelt spor- tief stug aan, zonder on- comfortabel te zijn. Deze Rover kleeft aan de weg als een uitge- hongerde bloedzuiger, daarbij on- dersteund door een stuurinrich- ting met veel gevoel en rem- men van het ty pe 'tot hier en niet verder'. De mo tor komt rechtstreeks uit de 200vi en levert een aangename 145 pk. Genoeg om 90% van de wegge- bruikers het nakijken te geven. En dan komt de domper. Slechts 70 stuks gaan de oversteek naar Nederland maken, tot overmaat van ramp voor de messcherpe prijs van 46.990 gulden. Daarvan is, volgens de laatste berichten, nog slechts een handjevol beschikbaar. U bent gewaarschuwd. De maten vormen het bewijs: de Space Wagon is 4,60 meter lang, 1,775 meter breed en 1,65 meter hoog. Dat is respectievelijk tien centimeter, acht centimeter en ze- ven centimeter meer dan het voor- gaande, uit 1991 daterende model. De Space Wagon behoort tot de categorie MPV's. Dit type auto ge- niet een groeiende belangstelling. Logisch, want door de grote ruimte is de MPV voor vele doeleinden geschikt. Belangrijk is het comfort, zowel qua rijden als qua zitten in de auto. Wel, dat zit bij deze Space Wagon van Mitsubishi wel snor. Van binnen ziet de grootste ruim te wagen uit het gamma van de Ja- panse producent er zeer aantrekke- lijk uit. Een mooi dashboard, over- zichtelijke meters met veel infor- matie, lekkere stoelen, dat soort zaken is gewoon goed. Voeg daar de ruime sortering opbergvakken en bekerhouders toe en je begrijpt, dat hier een gebruiksvriendelijke auto wordt beschreven. Die boven- dien heerlijk rijdt, ook bij hoge snelheden zeer stil is en zich bo- vendien nog eens heel gemakkelijk laat manoeuvreren. Het is kortom De Space Wagon van Mitsubishi oogt als een forse estate dankzij de ingetogen vormgeving een dynamisch voertuig in een leu ke verpakking. Wij beschikten voor de eerste ken- nismaking over de versie met de krachtige 2,4 liter GDI-motor. Het is voor het eerst dat deze in Europa leverbaar is. De 2,4 geeft de Space Wagon dynamische rij-eigen- schappen, maar is tevens een ze- gen voor de huishoudportemon- nee. Gemiddeld gebruikt deze cir ca 1.500 kilo zware auto 9,3 liter per 100 km. Dat soort cijfers illustreert waarom Mitsubishi zoveel inspanningen pleegt om de direct ingespoten benzinemotor te promoten. De be- sparing van 20 procent ten opzich te van gewone benzinemotoren is de moeite waard. In de toekomst zullen dan ook alle auto's van de Japanse producent er mee zijn uit- gerust. De vinding is door auto- joumalisten van twaalf toonaange- vende Europese autobladen niet voor niets bestempeld tot de meest innovatieve ontwikkeling van 1997! De Space Wagon is onder meer verkrijgbaar met zeven zitplaatsen, waarbij zelfs nog een aantrekkelij- ke bagageruimte overblijft. Wie zoveel zitplaatsen niet nodig heeft, kan natuurlijk met minder vol- staan. In de nabije toekomst kan de Space Wagon ook worden gele- verd met zes stoelen, opdat de pas- sagiers wel heel royaal kunnen zit ten. De prijslijst van de Space Wagon begint bij 57.445 gulden. TYRECENTER EXCELSIOR In het interieur is de kleur oranje ook opvallend aanwezig. Motortype: viercilinder lijnmotor Cilinderinhoud: 1.796 cm3 Vermogen: 107 kW/145 pk bij 6.750 t.p.m. Max. koppel: 174 Nm bij 4.000 t.p.m. Acceleratie: 8,3 sec van 0-100 km/uur. Topsnelheid: 205 km/uur. Gem. verbruik: 7,4 ltr/100 km. Prijs: 46.990,-- Centrale vergrendeling met afstandsbediening Stuurbekrachtiging Elektrisch bediende zijruiten voor Elektrisch verstelbare buitenspiegels Stuur verstelbaar Getint glas Lederen bekleding ABS Twee airbags Airconditioning Lichtmetalen velgen Mistlampen voor Cadillac is de eerste autofabrikant die infrarood technologie op zijn modellen gaat voeren. Het Night Vision systeem is in de Golfoorlog gebruikt en nu kunnen ook Cadil- lac-rijders profiteren van de veilig- heidvoordelen van deze techniek. Door Night Vision kan de bestuur- der in het donker namelijk verder kijken dan de koplampen schijnen. Het systeem neemt warmtebron- nen waar en projecteert deze via een heads-up display (HUD) op de voorruit. Hierdoor kunnen be- stuurders blik op de weg en de bei- de handen aan het stuur houden. Night Vision is gebruiksvriende- lijk, want het kan aan of uit gezet worden. Bovendien zijn de helder- heid en positie van het beeld door de bestuurder zelf te bepalen. Jaguar Nederland kan terugkijken op een uitzonderlijk goed 1998. Er zijn maar liefst 771 nieuwe Jaguars en Daimlers afgeleverd. Met dit aantal voert het Britse merk de top klasse aan. Bijzonder hieraan is dat dit met uitsluitend V8-modellen bereikt is. Dit absolute record past goed bij het succes dat de Engelse fabrikant op het ogenblik wereld- wijd oogst. Ook bijzonder is het hoge aantal orders dat de Regiona- le Jaguar Centra nu al in portefeuil- le hebben voor het komende jaar. Een groot deel hiervan betreft het nieuwe S-type die eind maart naar ons land komt. Voor 1999 ver- wacht de Nederlandse importeur een verdubbeling van het verkoop- resultaatin 1998. In Nederland worden per jaar 30.000 auto's gestolen, waarvan 10.000 niet meer terug komen. Het autoblad De Heilige Koe reisde af naar Polen en kwam tot een op- zienbarende ontdekking. Duizen- den in beslag genomen auto's uit West-Europa staan in politiedepots aan de Pools-Russische grens te wachten op hun eignaren. Verze- keraars en politie doen geen moei te deze voertuigen terug te halen. De politie ziet het meer als een taak voor de verzekeraar en de ei- genaar. De verzekeraars op hun beurt zijn alleen gei'nteresseerd in jonge, gave, all-risk verzekerde au to's. 1000 pagina's boordevol auto-accessiores! Nu bij Excelsior te koop. Excelsior is het modernste automotive center van NL! Profile Tyrecenter Excelsior Driemanssteeweg 25 - Rotterdam, langs de snelweg A15, Ind. terr. Charlios Tel. Ol 0-49 33 4 33 De smart is nog maar net op de markt, of er is al sprake van een uitbreiding van het motorenaan- bod. Eind volgend jaar wordt de kleinste stadsauto leverbaar met een driecilinder turbodiesel. De motor heeft slechts een inhoud van 800 cc en is in staat tot een ver bruik van 3,4 liter diesel per 100 kilometer. Hij levert 40 pk bij 4.000 toeren en 100 Nm trekkracht vanaf 2.000 toeren. Het gewicht bedraagt, net als bij de benzinever- sies, ongeveer 730 kilo. De top snelheid bedraagt 135 km/u en de sprint naar 100 km/u neemt 17,5 seconden in beslag. De prijs van de auto zal rond de 26.000 gulden lig- gen. Na de overname van Kia door Hy undai is het nieuwe management van beide bedrijven bekend ge- maakt. Chung Mong-koo, voorzit- ter van de Hyundai Groep en oud- ste zoon van oprichter Chung Ju- yung, is benoemd tot voorzitter van Hyundai Motor Co. en Kia Motors Corp. Als voorzitter van het consortium gaat hij leiding ge ven aan de auto-activiteiten van Hyundai, Kia en Asia. Chung Mong-gyu, voorzitter van Hyundai Motor, wordt vice-voorzitter van Hyundai Motor en Kia Motors. Beide concerns blijven in de prak- tijk afzonderlijk van elkaar auto's ontwerpen en onder de eigen naam op de markt brengen. De AutoRAI is een leuk feestje, dat van 4 tot en met 14 februari weer zo'n 500.000 mensen naar Amsterdam zal lokken. Het is bovenal een Nederlands feestje: de echte internationale primeurs gaan naar de ten- toonstellingen in Geneve (maart), Frankfurt (septemter) of Tokyo (oktober). In ons land moeten we genoegen nemen met zogenaamde Europese of Nederlandse primeurs. Op zichzelf is daar niks mis mee, het gaat immers om au to's die nog niet eerder in ons land te zien waren en voor au- toliefhebbers is het natuurlijk geweldig om onder een dak zo ontzettend veel mooie voertui gen te zien. Je kunt ze in veel gevallen echt betasten, genie- ten van al het fraais dat de de signers van alle verschillende fabrieken hebben bedacht. Het blijft een aanrader dus. Waar mee we maar even moeten ver geten dat de organisatoren een beetje zijn doorgeslagen. Als slogan hebben ze de term Get FutuRAIsed bedacht. Door de bedenkers ongetwijfeld leuk bedoeld, maar eigenlijk zo flauw als ik weet niet wat. Woordspelingen moeten wel van heel hoog niveau zijn om een groot publiek aan te spre- ken. Uitwijken naar een andere taal is dan het laatste wat je zou moeten doen. Vermoedelijk is met Get FutuRAIsed bedacht, dat je op de AutoRAI de toe komst van de auto in beeld ziet. Flauwekul, het is gewoon een grote showroom waar alle mo dellen bij elkaar staan en waar sommige fabrikanten nog wat studiemodellen neerzetten die allang op andere plaatsen ten- toongesteld zijn. Daar is niks mis mee, want voor de meeste bezoekers is het allemaal nieuw. Maar om jezelf dan zo hoog op het paard te zetten als de organisatoren van de Auto RAI slaat helemaal nergens op. Doe maar gewoon, dat past bij Nederlanders. Henri Stolwijk handen genomen en doen hun werk rustiger en met meer souples- se. Daarnaast zouden ze tot 10% zuiniger met brandstof omsprin- gen. Aangepaste besturingstech- niek en een andere afstelling van schokdempers en vering moeten zorgen voor een beter weggedrag. Opel levert de vernieuwde Vectra vanaf komend voorjaar in drie car rosserie varianten: hatchback, se dan en stationwagon. Deze worden naar keuze geleverd met twee di rect ingespoten turbodiesels voor- zien van zestien kleppen of benzi nemotoren met een inhoud van 1,6- tot 2,5-liter. In het interieur kan men kiezen uit drie hoofdtin- ten: zwart, frijs of beige. Op het gebied van veiligheid is de Vectra ruim voorzien van de laat ste vindingen. Airbags, side-bags (standaard in de CDX-uitvoering), gordelspanners en ABS zijn aan boord. In de loop van het jaar wor den zelfs actieve hoofdsteunen le verbaar. Deze helpen whiplash voorkomen door bij een botsing automatisch verder naar voren - dichter bij het hoofd dus - te bewe- gen. Een 9-5 Griffin ging strijken met de eer en was de WO.OOOe Saab van dit jaar. Voor het eerst in haar 51 -jarige be staan heeft Saab meer dan 100.000 auto's binnen een jaar geprodu- ceerd. Vrijdag 4 december rolde het lOO.OOOe exemplaar in de fa- briek te Trollhattan van de band. De eer viel te beurt aan een Saab 9- 5 Griffin. De aanhoudend toenemende vraag naar de nieuwe Saabs 9-3 en 9-5 is de belangrijkste reden van dit pro ductierecord. De Zweedse fabri kant verwacht dit jaar wereldwijd 120.000 Saabs te verkopen, een stijging van een kleine twintig pro- cent. „Het is natuurlijk prachtig dat we voor het eerst in onze geschiedenis meer dan 100.000 Saabs hebben gebouwd, maar wij zijn er net zo trots op dat we tegelijkertijd het kwaliteitsniveau hebben ver- hoogd," stelt Lars Danielsson, vi ce-president Productie bij Saab Automobile. Dit jaar maakte Saab bekend 360 miljoen gulden te in- vesteren in de uitbreiding van de productie, onder meer door plaat- sing van een vijfde productielijn in Trollhattan. Het zijn met name de Europese verkopen die sterk bijdragen aan de groei van Saab. In Italie en Duitsland steeg de afzet met meer dan veertig procent. Nederland blijft daarbij niet achter met een verkoopstijging van maar liefst 44 procent. En in Frankrijk, diesel- land bij uitstek, werd een verkoop- toename van zelfs 71 procent ge- realiseerd. Saab produceert in Trollhattan alle Saab modellen, uitgezonderd de 9- 3 Cabrio die door het Finse Valmet Automotive Inc. in Uusikaupunki gemaakt wordt. Saabs vorige pro ductierecord dateert van 1997 en bedraagt 85.737 stuks. Tijdens de AutoRai beleeft de vernieuwde Vectra zijn publieksdebuut. De nieuwe versie van de Vectra wordt dit voorjaar door Opel ge- presenteerd. Tijdens de komende AutoRai (4 t/m 14 februari) krijgt de opvolger van de best verkochte middenklasser van Europa zijn pu- blieksprimeur. Volgens Opel is de Vectra voor '99 op talloze punten verfijnd. De wagen heeft kleine en grote aan- passingen meegekregen zoals chroom accenten in de grille, ande re verlichtingsblokken en een op- nieuw ontwikkelde aerodynamica met nieuwe bumperspoilers en zij- strips. Ook de motoren zijn onder

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 17