Humoristische strip over historische aanval op Schiedam De Vrijbuiters op de olijke toer in zaal Buytelant MaasposT CORRECT FOTO 16.95 BERGWEG 110 ROTTERDAM Stadsgehoorzaal Theater Schuurkerk Theater a.d. Schie Theater de Teerstoof mr- m:- Art.nr. 60923 a TEL.: 010-4.618.600 Van graankorrel tot stripfiguur Carnaval-cd uitreiking in Vlaardingen HAAL GRATIS OP AUT0F0CUS 2 PACK WINTERPRINT COMPACT Z00MCAMERA f Over DeVesten 3 3116 AD Schiedam Speuren De Correct Wintersale 1999 is in voile gang met fantastische opruimingsaanbiedingen op het gebied van beeld, geluid, computers, telecom en car-stereo. Voorsommige modellen gaat het slechts om enkele stuks en op=op. De Correct Wintersale krant boordevol aanbiedingen. MINOLTA MINOLTA DYNAX 500 Si SUPER MET 35-70 MM 0BJECTIEF Autofocus spiegelreflex camera met eenvoudige bediening. U kunt kiezen uit volledige automatische stand en verschillende programmastanden Incl. Minolta 35-70mm objectief. WINTERSALE PRIJS FUJI F0T0NEX 210IX APS AUTOFOCUSZOOM COMPACTCAMERA Met autofocus, ingebouwde programma flitser en een 2x zoomlens. Compleet met 3x film, batterij en zachte buidel en riempje WINTERSALE PRIJS KODAK GOLD 200/36 OPNAMEN KLEURENFILM Twee fotofilm rolletjes voor het maken van totaal 72 foto's. 2-PAK2&95" Als u bij Correct uw foto-film laat ontwikkelen en afdrukken dan betaalt u voor het afdrukken (formaat 10x15 cm) slechts per foto: (ontwikkelkosten 5.- per rolletje) PER 4A C*'l FOTO IUa ■iHWlllIlM Het laatste uurtje van de week is bij Correct een super-uurtje. Op de Bergweg 110 kunt u van 17.00 tot 18.00 uur zaterdag profiteren van een super-aanbieding. Voor deze aanbieding geldt: zolang de voorraad strektengeen telefonische reserveringen of bestel linger mogelijk. SAMSUNG SAMSUNG VEGA70 Z00MC0MPACTCAMERA MET DATUMFUNCTIE Deze zeerfraai vormgegeven ultra compacte 35-70 mm compactcamera biedt u een scala aan mogelijkheden zoals autofocus scherpstelsysteem, diverse flitsmogelijkheden zoals invulflits en rode ogen reductie en de datum mogelijkheid. Met deze camera kunt u zowel classic- als panorama foto's maken. In zilver kleur uitgevoerd. ALLEENZATERDAG 6 FEBRUARI VAN 17.00-18.00 UUR WINTERSALE PRIJS ZONDAG 7 FEBRUARI GEOPEND VAN 12.00-17.00 UUR Woensdag 3 februari 1999 wx54 MaasposT Hair De premiere in april 1968 van deze love-rock musical sloeg in als een bom. De rake typering van de tijdgeest, het eerste bloot op toneel, de ex- plosie van levensvreugde en niet te vergeten de meeslepende songs als Aquarius, Good Morning Starshine en Let the Sunshine in maakten deze productie tot een muzikale happening, onnavolgbaar in zijn soort. Hair heeft nog niets van zijn zeggingskracht verloren. Zelfs de jeugd van nu voelt zich aangesproken door de idealen van de Flower Power, die zo nauw aansluiten bij de new Age-beweging. Iedereen die jong van hart is, voelt zich thuis in The Age of Aquarius. De sixties leven als nooit tevoren. Woensdag 10februari, aanvang 20.00 uur, toegangfl. 54,-/fl. 51,50. Pol Goossen De wereldkampioen De Vlaming Pol Goossen stond al eens in de Stadsgehoorzaal met een ver- haal van Roald Dahl, 'Schroom'. Het publiek genoot met voile teugen. Nu bewerkte hij het verhaal 'De Wereldkampioen', ook van Roald Dahl, tot een komische toneelmonoloog. Een humoristische voorstelling over Gus, een voormalige huurmoordenaar, tegenwoordig medewerker van een ben- zinestation. Goossen doet verslag van de nachtelijke strooptochten van Gus en zijn compagnon. Dat doet hij zo kleurrijk en met zoveel mimiek, dat hij de lachspieren van menigeen op de proef stelt. Pol Goossen zorgt voor een avond onbekommerd Vlaams top-amusement. Donderdag 11 februari, aanvang 20.00 uur, toegangfl. 25,-/fl. 22,50. Kommil Foo Bek! Bek! gaat over het verlangen van de mens om zijn beperkingen te ontstij- gen. En de broertjes Walschaerts vliegen, twee uur lang, naar ongekende hoogten. Zij vertellen het verhaal van hun grootvader Louis, die zo beze- ten is van vliegen. In de oorlog was hij schilder van legervliegtuigen, maar had daarnaast het grote verlangen een hogere vlucht te nemen, zowel in letterlijke als figuurlijke zin. U krijgt een heel scala aan familietwisten te *zien, waarbij het Vlaamse duo grossiert in markante typeringen. Kommil Foo is waanzinnig muzikaal, baldadig grappig en sowieso zonder compro- mis. Ongetwijfeld de puikste voorstelling die Kommil Foo ooit afleverde. En zij beloven een ding: niet vliegen, geld terug! Vrijdag 12februari, aanvang 20.00 uur, toegangfl. 29,50/fl. 27,-. Pater Moeskroen (On)gewenste ultimiteiten Pater Moeskroen heeft zijn eigen plekje in de theaterwereld gevonden. Naast alle festivals en feesten en partijen, heeft deze vrolijke band getoond zich ook in het theater thuis te voelen. Ze hebben al hun successsen van de afgelopen jaren eens op een rijtje gezet en dat is de playlist geworden voor dit nieuwe theaterconcert. U hoort en ziet het beste en mooiste dat Pater moeskroen te bieden heeft. Mooie liedjes, hilarische grappen, verstilde momenten en natuurlijk de overbekende Limburgse Moeskroen-sound. Ga er maar voor zitten, de paters komen eraan. Zaterdag 13februari, aanvang 20.00 uur, toegangfl. 30,-/fl. 27,50. Jeugdmusical Amsterdam Sjakie en de Chocoladefabriek Het boek hebben we allemaal al gelezen of anders hebben we de film wel gezien. In de beroemde chocoladefabriek van meneer Wonka wordt met het grootste geheim de lekkerste snoep gemaakt. Een gezellige familie- voorstelling met veel dans en zang. Zondag.14februari, aanvang 15.00 uur, toegangfl. 20,-/fl. 17,50 (kinde- ren betalenfl. 15,-). Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij de kassa van de Stadsgehoorzaal, Schiedamseweg 51, van dinsdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 20.00 uur en een uur voor aanvang van de voorstelling. Harry Sacksioni Dertig jaar geleden stond Harry Sacksioni voor de keus: voetballen bij Ajax of de gitaar. Het werd de gitaar. Inmiddels blikt Sacksioni terug op een impo- sante carriere. Gouden platen en Edisons waren zijn deel. Hij werkte succes- vol samen met grootheden als Raymond van het Groenewoud, Stef Bos, Youp vant Hek en Herman van Veen. Maar op zijn best is Sacksioni toch in intieme concerten. Samen met multi-instrumentalist Marten Scheffer ver- tolkt hij naast veel nieuw werk ook enkele nummers van zijn jubileumtour 30jaar Sacksioni. Hij noemt zijncomposities graag liedjes. Enhoewelhij ze zelden van tekst voorziet, is dat een goede benaming. Sacksioni vertelt met zijn gitaar, mooi en meeslepend, geestig en verrassend. Zaterdag 13februari, aanvang 20.30 uur, toegangfl. 30,-. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de informatiebalie van hetstadhuis, op werk- dagen van 9.00 tot 17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur), tel. 5931931 en bij de kassa van het theater, op werkdagen van 12.00 tot 14.00 uur, tel. 5913700. Het Nationale Toneel Hamlet Regisseur Johan Doesburg heeft inmiddels een groot aantal Shakespeare- ensceneringen op zijn naam staan. Met topacteurs als Gijs Scholten van Aschat, Wil van Kralingen en Rik van Uffelen waagt hij zich aan de abso lute Shakespeare-klassieker Hamlet. Hamlet treurt om de dood van zijn vader. Hij verwijt zijn moeder liefdeloosheid omdat ze snel is hertrouwd met zijn oom Claudius. Wanneer de geest van zijn vader hem duidelijk maakt dat er sprake is geweest van moord, slaat bij Hamlet de twijfel toe. Hij voelt de verplichting zich te wreken, maar aarzelt om zijn handen vuil te maken. Hoe treed je het leven het beste tegemoet? Met daden of met denken? Met een voortreffelijke cast maakt Johan Doesburg van het ko- ningsdrama Hamlet een bijzonder schouwspel. Zaterdag 13 februari, aanvang 20.15 uur, toegang le rang fl. 37,-/fl. 34,50, 2e rangfl. 32,-/fl. 29,50. Toegangskaarten voor Theater de Teerstoof en Theater a.d. Schie zijn verkrijgbaar bij de Theaterkassa, Stadserfl, van maandag tot en met vrij dag van 10.00 tot 16.00 uur en op zaterdag van 12.00 tot 14.00 uur. Andre Majnuel Andre Manuel brengt persoonlijk geengageerd cabaret. Inmiddels is hij toe aan zijn zesde programma, maar nog steeds is hij een angry young man en een van de weinige cabaretiers die zijn bek ver en zinnig durft open te trekken. Hij vraagt zich af hoe het komt dat mensen tot de gruwelijkheden in staat zijn, waarover we dagelijks horen. Door het publiek te confronte- ren met de ernstige feiten, zoals Palestijnse bomaanslagen, modieuze moorden in Belgie en seksuele uitspattingen, laat deze wereldverbeteraar zien waarom het leven voor hem toch de moeite waard is. Manuel gaat in- teractief aan de slag met met het publiek dat vrijblijvend amusement ver- wacht. Voor wie Andre Manuel wil begrijpen is dit topamusement. Voor wie dit niet wil, zijn er talloze oppervlakkige cabaretiers. Vrijdag 12februari, aanvang 20.15 uur, toegangfl. 23,-. Jeugdtheater Virga Lipman Spiegelbeeld Spiegelbeeld is een nieuw sprookje, geschreven volgens de oude traditie. Een hofdame en een kamerheer staan wat verloren tussen de resten van de inboedel. Het kasteel van de koning is verkocht. Alles moet weg, de gor- dijnen, de kisten uit de kelder en ook het personeel. Tijdens het opruimen vinden ze de restanten uit het verleden, de jeugd van de koning. De koning heeft altijd een stil en geheim verdriet gehad. Hij treurde en niemand wist waarom. Aan de hand van de spulletjes in de kisten vertellen de hofdame en de kamerheer het verhaal van de koning. Hoe hij verliefd werd op een mooie prinses. En hoe zij, door haar ijdelheid, terecht komt in het land van het spiegelbeeld. Een voorstelling van iedereen vanaf vier jaar. Zondag 14februari, aanvang 14.00 uur, toegangfl. 10,- (kinderen beta- len acht gulden). tVCtis SCHIEDAM - Schiedam ont- snapte op 14 februari 1489 op het nippertje aan een inname van de stad door Joncker Fran- sch die door allerlei listen omlig- gende steden wel had weten te bezetten. Over hoe Schiedam zich heeft weten te redden, be- staan verschillende lezingen. De gebeurtenis heeft een van de oudste drama's van de Neder- landse letterkunde opgeleverd en is beschreven in talloze geschied- kundige werken. Tekenaar en ontwerper Daniel Vanmeer- haeghe verdiepte zich in deze pe- riode van de Schiedamse ge- schiedenis en vatte zijn versie in het beeldverhaal 'De redding van Borreldam'. Burgemeester Scheeres kreeg maandagavond 1 februari de mogelijkheid om als eerste een exemplaar te kopen. Het idee om een stripverhaal te maken van een historische gebeur tenis is ontstaan in cafe't Spul. Het feit dat Vanmeerhaeghe vaak pop- petjes zat te tekenen in de Jeneve- rie in de Hoogstraat, ontlokte reac hes als: 'wanneer ga jij nou eens een echt stripverhaal maken'. Dit heeft geleid tot Wijbrand Valen- tijn, een derderangs-dichterke die Borreldam redt van de ondergang. Waarom de hoofdpersoon en ver- teller van het stripverhaal Valen- tijn heet, is duidelijk, maar heeft zijn voornaam ook een speciale be- tekenis? Vanmeerhaeghe: „Ik wil- de een naam kiezen die in die tijd, ruim vijfhonderd jaar geleden, echt gebruikt werd. 'Wijbrand' is een naam die te lezen is op een graf- steen in de Grote Kerk aan de Lan- ge Kerkstraat in Schiedam en die getuigt van deze periode in de Hoekse en Kabeljauwse twisten." De namen van de historische figu- ren zijn humoristische afgeleiden. Joncker Frans van Brederode heet in het verhaal bijvoorbeeld Jonc ker Frans van Smallenroode, bijge- naamd J.F. Kapitein Andries Le- peltak gaat door het leven als Le- peltsjak en Joris Biervliet als Van Bierpul. Het verhaal begint met de wraaklustige plannen van J.F. in 1488, maar tegelijkertijd loopt de huidige tijd door de geschiedenis van toen. Van Speldwijk - Van Naaldwijk - heeft wat mannen bij elkaar geronseld en laat J.F. weten dat het allemaal 'eersteklas roovers ende plunderaars zijn en dat het wat hun CAO betreft wel goed zit omdat ze hun eigen salaris bij el- Burgemeester Scheeres moest betalen voor het eerste exemplaar, met molenmunten. Foto Roger van der Kraan kaar roven'. Het verhaal zit vol met dit soort anachronismen. De Borreldammers wonen in gekan- telde jeneverkruiken, maar ook het huidige stadskantoor en Stadserf, het leeghoofdplein, maken deel uit van het verhaal. Sveaparken wordt al bewoond. Drie inwoners uit de ze wijk bieden spontaan hun hulp aan: 'Weu van het Sveaporke keu- men euk heulpen.' De Burgemees ter van Borreldam die nooit zonder jeneverglas wordt gesignaleerd, spreekt de 'huidige' raadsleden (Laarzenmaker en Schommelman) toe zittende op het kunstwerk van Matt Mullican. Naast de afgelei den, anachronismen, maken ook de fonetisch gespelde woorden, de middeleeuwse woorden en het Vlaamse taalgebruik het stripver haal absurdistisch. Het is het soort humor waar de geestelijk vader van Wijbrand Valentijn van houdt. Vanmeerhaeghe is uit Gent afkom- stig maar woont en werkt al bijna vijfentwintig jaar in Nederland. Hij werkt als technisch tekenaar bij een ingenieursbureau aan de Lan- ge Haven in Schiedam en het is nooit zijn bedoeling geweest om ook stripverhalen te gaan tekenen. Nu zijn graankorrels die uitgroei- den tot stripfiguren toch tot een pu- blicatie geleid hebben, is hij hier wel erg trots op. Hij wilde niet zo als gebruikelijk is de burgemeester R. Scheeres zomaar een exemplaar overhandigen, maar had hem uit- genodigd om als eerste het verhaal te kopen. Burgemeester Scheeres kocht een genummerd en gesigneerd exem plaar van 'De redding van Borrel dam' tegen betaling van drie mo lenmunten. Omdat hij geinteres- seerd is in de geschiedenis van Schiedam en van stripverhalen houdt, is hij enthousiast over het stripverhaal van Vanmeerhaeghe. „Wat ik heel knap vind is dat on- danks de simpele vorm, de graan korrel de basis vormt. Al dacht ik in eerste instantie aan een water- druppel, alle personages zijn goed herkenbaar omdat ze allemaal iets eigens hebben." Scheeres maakte van de gelegenheid gebruik om 14 februari als een historische feest- dag te promoten. „Laten wij met elkaar afspreken dat we op Valen- tijnsdag hier in 't Spul bij elkaar komen en er een bijzondere dag van maken." Schiedam heeft door de gebeurtenis op deze dag in 1489 echt reden om een historisch feest te vieren. „Daarnaast is 14 februari ook de dag dat Francois Haver- schmidt geboren werd en molen de Walvisch in de brand vloog", al- dus Scheeres die ervan overtuigd is dat als we gaan spitten in de ge schiedenis er nog veel meer wa- penfeiten boven tafel komen. Na zijn versie te hebben gegeven van de ontknoping van de gebeur tenis in 1489, opende de burge meester een tentoonstelling van originelen en ontwerpschetsen van de strip. De tentoonstelling is niet meer te zien. Het was de kortste tentoonstelling die ooit in Schie dam te bewonderen is geweest; al- leen degenen die maandagavond getuigen waren van de doop van het stripverhaal hebben het proces van graankorrel tot stripfiguur kunnen aanschouwen. Wat het stripverhaal betreft, gaat het om een eenmalige en gelimiteerde uit- gave van slechts 1000 stuks, waar- van de eerste vijfhonderd genum merd en gesigneerd zijn. Het strip verhaal is voor vijftien gulden te koop bij boekhandel't Centrum in de Korte Singelstraat in Schiedam. Nog een goede raad van Vanmeer haeghe: doe het op Valentijnsdag cadeau aan iemand die je lief is. ANITA BEUER VLAARDINGEN - Het tijdperk van de zotte uitdossingen, boeren- kielen en dweilorkesten komt er weer aan: carnaval. Daar horen ui- teraard carnavalskrakers bij en daar willen De Vrijbuiters nu wel eens aan meedoen. Speciaal voor carnaval besloot de driemansfor- matie tot het maken van een echte meestamper, die op gepaste wijze zaterdag 6 februari gelanceerd zal worden in zaal Buytelant in Vlaar dingen. De cd-single heeft de olijke titel 'Voor Jou Staat De Deur Altijd Open' meegekregen en wordt op de betreffende zaterdag uitgereikt aan band De Vrijbuiters, die hun cd zullen ontvangen uit handen van Bob van Dam bekend van Ra dio Noordzee. Volgens regelneef van de band Andre Pronk heeft de band bewust gekozen voor deze nieuwe plaat. „De Vrijbuiters bestaan al vijftien jaar en hebben in die periode al veertien platen gemaakt. Maar een carnavalsplaat zat daar nooit tus sen en dat beschouwden we toch wel als een uitdaging." Volgens Pronk heeft de plaat absoluut kans van slagen tussen al het carnava- leske geweld dat tegen die tijd op de radio en televisie wordt losgela- ten. „Het is een goede plaat met een leuke deun. En wat belangrij- ker is: we worden vaak gedraaid op verschillende zenders. Vooral de zogenaamde piraten lopen weg met de band. Het is dat Radio Noordzee sinds 1 januari zich vooral toelegt op Nederlandse popmuziek, anders zouden we daar ook vast en zeker gedraaid worden", aldus een optimistiche Pronk. De Vrijbuiters hebben vooral in Vlaardingen een niet geringe aanhang. Foto Van Hasselt De band bestaat uit voorman en ac- cordeonist Leo Mudde, drummer Kees Verkaik en tamboerijnspeler Frans Kieboom. Hoewel de band niet echt afkomstig is uit Vlaardin gen, kent het trio vooral in de ha- ringstad een niet geringe schare aan fans, die zich zelfs verenigd hebben en trouw alle optredens af- lopen. ,,De Vrijbuiters spelen door het hele land, maar zijn voorname- lijk bekend in Brabant door de vele illegale zenders daar. Ook hun pla ten liggen bij de verschillende pla- tenzaken", verklaart Pronk de po- pulariteit van de band. Wel bena- drukt hij dat de nieuwe single waarschijnlijk niet meteen overval te vinden is. „De single is al te koop vanaf vrijdag 5 februari, maar ligt dan nog niet overal. De Free Record Shop bijvoorbeeld heeft best veel van De Vrijbuiters liggen, maar vaak niet het aller- nieuwste." Het wordt dus nog wel even speu ren voor de echte Vrijbuiter-fan. Gelukkig kunnen de enthousiaste- lingen onder hen hun hart zaterdag al ophalen aan de vrolijk klanken. De cd-uitreiking gaat namelijk ge- paard met een heus feestje waar ie- dere muziekliefhebber voor is uit- genodigd. Behalve natuurlijk De Vrijbuiters zelf, zullen er nog meer artiesten ten tonele verschijnen in Buytelant dat gevestigd is aan de 3e Industriestraat 12 in Vlaardin gen. Zo verwacht de organisatie onder andere ook zangeres Jessica de Does en zanger Ad van Opstal, ook wel bekend als de Westlandse Jantje Koopmans. Op de cd-single staat niet alleen het nummer 'Voor Jou Staat De Deur Altijd Open', maar ook 'Mijn Sou venir' en een instrumentale uitvoe- ring van het eerste nummer. Belangstellenden voor de feestelij- ke cd-uitreiking kunnen contact opnemen met Andre Pronk, telefo- nisch te bereiken op nummer: 435 83 86. Ook kaarten a fl. 15,-zijnop dit telefoonummer te bestellen. De zaal is open om 19.00 uur en de aanvang is 20.00 uur. MONIQUE SIEMSEN Rotterdams Dagblad TV, kortweg RDTV, is een kabelkrant die te zien is op alle kabelnetten in Rotterdam en wijde omgeving. Elke dag, zeven dagen in de week, en 24 uur per dag, worden actuele gebeurtenissen vaak uit uw eigen omgeving snel via de kabel in uw huiskamer gebracht. In een programma dat steeds wordt geactualiseerd en herhaald. Elke maandag en dinsdag wordt bijzonder aandacht besteed aan Wonen en Onroerend Goed. En op zondag aan lokale sportgebeurtenissen.Stem uw TV dus af op RDTV, uw eigen nieuwskanaal! Voor meer informatie of voor adverteren op RDTV kunt u bellen met 010-4004.285. Av.W.v.-.v.'-."- Art.nr. 41 FUJIFILM KIES UIT 3 F0T0F0RMATEN .nr. 60834 Art.nr. 16946 WINTERSALE PRIJS Art.nr. 64370 24 opnamen Art.nr. 64371 36 opnamen WINTERSALE PRIJS OPENINGSTIJDEN: maandag t/m donderdag 9.00-18.00 uur, vrijdag 9.00-21.00 uur, zaterdag 9.00-18.00 uur. ledere eerste zondag van de maand geopend van 12.00-17.00 uur. Zetfouten en prijswijzigingen onder voorbehoud.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1999 | | pagina 23